Ruimtevaarders controleren geheime oorlogsvoorbereidingen Exclusieve lading in Kasjmier alles 'si kan met cetaimr velpon De misdaad van Richard Ross Laboratorium in do stratosfeer voor militair ASPI RIN HH BAYER De reorganisatie van de Indonesische buitenlandse handel Aanvraag S.E.R.-advies inzake vakantie-uitkering Moskou wil bemiddelen Geen invoerrechten meèr voor kleine zendingen binnen E.E.G. Pagina 2 DE VRIfE ZEEUW Vrijdag 3 september 1965 Oog of léns GESCHORSTE AMBTENAAR WERD TOEGANG GEWEIGERD Waarschuwing Geheime voorbereidingen Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bii enig ander middel. NIEUWE CHINESE AANVAL OP V. S. EN SOWJET-UNIE Rotterdamse politie neemt opium in beslag Dodelijk ongeval op staatsmijn Emma Woning uitgebrand Jongen verongelukt MLA.C. mag zijn gezagvoerders gaan bewapenen Agenda Het kan harder Wat doet Pakistan Man na vechtpartij overleden HERDENKING SLACHTOFFERS „ENGELANDSPIEL" Als een soort wetenschappelijke sporthelden zijn Cooper en Conrad op aarde verwelkomd, nadat ze het duurrecord ruimtevlucht voor de V. S. hadden veroverd. Dat re cord van acht dagen zal overigens wel spoedig door de Russen wor pen verbeterd of die vestigen een nieuw door met drie personen omhoog te gaan maar dat is nu zo belangrijk niet meer. Juist het feit dat de titels op en neer kun nen gaan, is een bewijs dat de Amerikanen verlost zijn van hun prestige-kwetsende achterstand. Dat is het sportieve aspect. De wetenschap komt eraan te pas om dat de vlucht van de Gemini V (enslotte een stap was in de race naar de maan. Men gaat nu na hoe een mens langdurige gewichtloos heid ondergaat. Hij schijnt er zich wel een beetje bij aan te passen. Fn technisch kunnen de Amerika nen voorlopig puzzelen op de brandstofcel, die kennelijk nog niet goed genoeg was om er alle proe ven die op het programma stonden, mee uit te voeren. Maar wat minder ter sprake komt is minstens zo belangrijk. De Gemini V moest ook zes opdrach ten verrichten, waarvan tevoren niets bekend is gemaakt en het ligt voor de hand dat die speciaal op verzoek van het ministerie van de fensie zijn ingelast. Dat trouwens bijzondere belangstelling heeft voor wat de astronauten van bovenaf konden waarnemen, speciaal van de raketlanceringen die bij hun pas seren werden uitgevoerd op de ba sis Vandenberg en elders. Zowel de Russen als de Ameri kanen zijn over en weer nieuws gierig naar wat de ander op zijn gebied uitspookt. En het lijdt geen twijfel of de onbemande capsules die zo nu en dan worden opgelaten Samos van de V.S.; Kosmos van de U.S.S.R. zijn bestemd om zo vaak mogelijk over het gebied van de ander te draaien en zoveel mo gelijk vast te leggen op de film, die dan op de een of andere ma nier weer teruggebracht wordt naar de aarde. Het nadeel van dit automatisch kijken is overigens dat de camera's telkens slechts een De sinds twee en een halve maand geschorste gemeenteamb tenaar S. C. E. heeft zich don derdagmorgen, vergezeld van een deurwaarder, gemeld bij de ge- meentesecretarie met de vraag wie er thans met de leiding van de werkzaamheden was belast. De dienstdoende ambtenaar van de burgerlijke stand ver klaarde daarop dat hij dit was en weigerde de geschorste amb tenaar de toegang tot de dienst ruimte. Naar wij van de zijde van de gemeentesecretarie in Berkel en Rodenrijs vernemen zijn tegen E. twee processen-verbaal opge maakt, een wegens lokaalvrede breuk en een wegens het onbe voegd opmaken van een akte. E. heeft woensdag namelijk wel van 9 tot 12 uur op de gemeen tesecretarie gewerkt. E. stelt zich op het standpunt, dat hem per 1 september ontslag werd ver leend behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Nu die goedkeuring tot op heden nog niet is afgekomen meent hij dat het ontslagbesluit en het daarop gegronde schorsingsbesluit nog niet in werking kunnen treden. Bovendien, zo stelt hij, is niet een secretarie-ambtenaar be voegd hem de toegang tot de dienstlokaliteiten te ontzeggen, maar alleen de raad. Als ambte naar van de burgerlijke stand meent hij dat alleen de officier van justitie, door wie hij als zodanig werd beëdigd, bevoegd is om maatregelen te treffen. De heer E. heeft gistermorgen bij de rijkspolitie aangifte ge daan vn het feit, dat hem op zijns inziens onwettige wijze verhinderd is zijn openbaar ambt uit te oefenen. momentopname maken van een beperkt gebied en ook dat aan lens en film nu eenmaal grenzen zijn gesteld. Cooper en Conrad daarentegen konden een tijdsverloop blijven kij ken en de indruk bestaat dat ze meer zagen dan een fototoestel, tol in kleine details als het kielzog van een. schip. Bovendien konden z'j de camera's met telelenzen richten op gebieden waar ze iets interssants vermoedden, terwijl de mechanische spionnen in de ruim te slechts een overzicht maken. De proeven van Cooper en Con- lad werden officieel genomen In de V.S. en Afrika met grote teke ningen op de grond, maar ongetwij feld hebben ze geen blinddoek voorgedaan toen ze over het grond gebied van de Sowjet-Unie en voor al dat van China zeilden Er is een speciaal belang bij het waarnemen van raketlanceringen. De V S. nemen proeven met zeer gevoelige apparatuur die reageert op de hitte van de vlammen die een intercontinentaal ballistisch projectiel van de grond afstoten. Zo kan een ruimtecapsule een waarschuwingsstation worden voor een raketaanval. Die twee waar nemingen met het oog en met lijne instrumenten maken hét voor de V.S. zowel als de U.S.S.R. mogelijk vrij precies aan de weet te komen wat de ander en ook Peking precies uitvoert. Raketten opslaan in ondergrond se silo's is mogelijk, maar de bouw van raketbases te camoufleren niet: daar komen veel mensen en machines aan te pas en er worden enorme hoeveelheden grond ver zet. Do ruimtevaart verschaft bei den een inzicht in hetgeen de an der kar,. En dat dit werkt kan men onder meer aflezen uit de vrij ac curate voorspellingen uit Washing ton over Chinese kernproeven. Het merkwaardige is dat nog maar een tien jaar geleden presi dent Eisenhower op een Geneefse conferentie liet voorstellen dat V.S. én U.S.S.R. wederzijds eikaars grondgebied uit de lucht zouden controleren als middel het elkaar onmogelijk te maken een onver hoedse aanval te beginnen. De Russen wezen dit toen af. Nu doen satellieten dit werk, voorzien van camera's en mensenogen en ze gaan dit op nog groter schaal doen, getuige het Amerikaanse plan voor een ruimtelaboratorium, dat on verbloemd is aangekondigd voor militair onderzoek. Zo werken /ie ruimtevaarders mee aan het stre ven een oorlog te voorkomen door de geheime voorbereidingen ervoor onmogelijk te maken. (Adv.) DAAR STAAT ACHTER De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gisteren advies gevraagd aan de sociaal-uitke ring in het kader van de sociale verzekering. In deze adviesaanvraag merkt minister Veldkamp op, dat het niet voor de eerste keer is, dat de gedachte van een vakantie uitkering in de sociale verzeke ring wordt geopperd. Reeds in 1963 heeft de Nederlandse bond voor ouden van dagen de rege ring om een vakantie-uitkering voor bejaarden verzocht. Ook is deze kwestie reeds een en ander maal in het parlement aan de orde geweest. Voorts wijst de minister erop, dat in het hedendaagse maat schappelijke patroon de vakan tie- en de vakantie-uitkering voor de werknemers zulk een be langrijke betekenis hebben ge kregen, dat zij daaruit niet meer zijn weg te denken. Het ligt dan ook, aldus de bewindsman, voor de hand, dat de vakantie ook in het leven van degenen, die b.v. wegens ouderdom of invaliditeit, zowel voor henzelf als voor hun gezinselden op de hun eigen wijze een plaats is gaan innemen. Het spreekt wel vanzelf, dat dan ook de vakantie-uitkering aan de orde komt. In het kader van de ziektewet en de werkloosheidswet wordt aldus de adviesaanvraag aan werknemers, die onder een va kantie-bonnenstelsel vallen, naast het ziekengeld en de werkloosheidsuitkering thans reeds een vakantiebon verstrekt. Voorts is 'een evenredig deel van de vakantietoeslag reeds begre pen in het dagloon voor de be rekening van de ongevallenren ten, indien een zodanige toeslag naast het loon werd genoten. In de pensioenen en uitkeringen krachtens de A.O.W., de A.W.W. en de interimwet invaliditeits- rentetrekkers zijn echter geen vakantietoeslagen verwerkt. Om de uitkeringsgerechtigden ingevolge laatstgenoemde wetten een vakantie-uitkering te kunnen verlenen heeft minister Veld kamp gedacht als gevolg van de welvaartsindexering een gedeel te wordt gereserveerd en dat dit gedeelte bij wege van vakantie uitkering ineens wordt uitbe taald. Op deze wijze zouden geen extra lasten op het bedrijfsleven of op de schatkist worden gelegd. De S.E.R. is verzocht over een op deze wijze in de sociale ver zekering te realiseren vakantie uitkering van advies te willen dienen. „Het Amerikaanse imperialis me is machtiger maar ook kwets baarder dan het imperialisme in het verleden". „Het verheft zich tegen alle volkeren ter wereld, met inbegrip van dat van de Verenigde Staten. Maar de men selijke, militaire, materiële en financiële hulpbronnen van de Verenigde Staten zijn lang niet voldoende om hun ambities van wereldoverheersing te verwezen lijken". Dit schrijft de Chinese vice-premier en minister van defensie Lin .Piao in een uitge breid artikel dat vandaag in de gehele Chinese pers zal worden gepubliceerd ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de Ja panse capitulatie en dat donder dag door het persbureau „Nieuw China" is verspreid. Lin Piao valt in zijn artikel ook de Sowjet-Unie aan. „Het Amerikaanse imperialis me steunt voornamelijk op kern wapens. Het Amerikaanse mono polie op dat gebied bestaat ech ter sinds lang niet meer. Andere landen bezitten ook kernwapens. Als de Amerikanen andere lan den dreigen atoomwapens te ge bruiken, stellen zij hun eigen land aan een dergelijke dreiging bloot. Maar zelfs qls zij kernwa pens zouden gebruiken, zouden de grondstrijdkrachten uiteinde lijk over de afloop van de oor log beslissen", aldus Lin Piao. Hij schrijft voorts dat de Rus sische leiders, „die hand in hand met de imperialisten gaan", zich het hoofd breken bij het zoeken naar allerlei soorten argumenten tegen volksoorlogen. „De voor naamste reden hiefvan is dat de revisionisten en andere Chroesjt- sjovisten niet het vertrouwen in de volksmassa's hebben en dat zij het Amerikaanse imperialis me, de oorlog en de revolutie vrezen". De politie in Rotterdam heeft drie Chinezen, opvarenden van een Nederlands schip, gearres teerd en opgesloten, omdat zij probeerden drie kilogram opium binnen te smokkelen. De politie die getipt was dat er zich aan boord opium bevond, heeft uren lang het schip en zijn bemanning geobserveerd voordat woensdag avond laat de slag geslagen kon worden. Later is het hele schip doorzoeht, maar men heeft niets meer gevonden. De 29-jarige monteur-elektri cien K. J. Burgerman uit Voeren- daal is woensdagnacht op de staatsmijn Emma verongelukt. De heer Burgerman raakte bij werkzaamheden bekneld tussen een in beweging gezette lege wa gen en de overstapbrug over het spoor. In Eerste-Exloermond is gis termiddag omstreeks 4 uur de arbeiderswoning bewoond door het echtpaar H. Eilert (resp. 78 en 76 jaar oud) door brand to taal verwoest. De brandweer van Tweede-Exloermond kon zich beperken tot het nablussen. Van de inboedel kon niets gered wor den. De brand is ontstaan in een schuur van de woning waar men een weck-ketel op het gasstel had staan. Het echtpaar is tegen brand verzekerd. Donderderdagmiddag- verloor de 10-jarige Hansje Versteeg uit Deurne het leven toen hij zon der uit te kijken de autoweg Deurne-Venray overstak en door een auto werd aangereden. De verleiding is gröot de strijd in Kasjmier niet erg serieus te ne men. Het doet ook wat potsierlijk aan plechtige legerberichtrn" te vernemen van beide zijden, waar in uiteraard alleen maar overwin ningen gemeld worden. En wat voor overwinningen dan r.og: de verovering van een fortje of de be zetting van een bergpas en de zo te horen operaties die met een man oi honderd op zijn hoogst zijn uit gevoerd. Toch is het zeker geen operette oorlogje dat in ,de bergen woedt. De nu naar zijn twintigste jaar nei gende onenigheid over Kasjmier heeft zowel bij de Pakistanen als de Indiërs de wederzijdse haat diep laten invreten. Zozeer dat het haast onmogelijk wordt nog een redelijke oplossing te bedenker, voor Kasjmier: het prestige van beide zijden eist een volledige in williging van de eigen verlangens, alles wat minder is, wordt ervaren als een grievende nederlaag. En aangezien beiden geheel Kasjmier opeisen in plaats van de helft die ieder nu heeft, is er geen oplossing. De deling van nu is er naar het gevoel van beide landen ook geen en hoe langer de toestand zo blijft, hoe groter het gevaar is dat een militaire oplossing wordt gepro beerd. En dan gaat het om meer dan een paar honderd man om een .ilein fortje. Volgens een bericht in het blad van de Indonesische natio nalistische partij heeft de Indo nesische minister van handel bri gade-generaal Achmed Yusuf donderdag zijn waarschuwing herhaald dat de handelmaat schappijen v'an de Indonesische staat voor het eind van dit jaar zullen worden opgeheven, in dien zij niet in staat zijn geble ken op een winstgevende basis te werken. Yusuf, die pas enkele maan den geleden werd benoemd tot minister van handel, belast met de buitenlandse handel, heeft grote bewondering geoogst voor zijn reorganisatieplannen voor Ter beveiliging van het vliegtuig, de inzittenden en de lading mag Martin Schroder, directeur van -Martin's Air Charter, in het ver volg zijn gezagvoerder op charter vluchten een wapen meegeven. Behalve een normaal schietwa pen zoals een pistool of een revol ver kan dit ook zijn een injectie- pistool, waarmee dieren kunnen wörden verdoofd, ofwel schiet- maskers met patronen, waarmee zij tijdens het transport in nood gevallen kunnen worden afge maakt. Deze ontheffing van het vuur wapenreglement, die gisteren in de Staatscourant is gepubliceerd, is M.A.C. verleend door de minister van justitie. Schröder heeft de ontheffing destijds aangevraagd, omdat het gemis aan een wapen zich enkele malen heeft doen voelen. Bij het vervoer van 65 hazewindhonden werd er een tijdens de vlucht ogen schijnlijk dol. De ongewapende be geleider werd in de hand gebeten en had de grootste moeite het dier onschadelijk te maken. De geschie denis heeft voorts geleerd, dat ook onder passagiers een enkele maal oproerige elementen voorkomen. Tenslotte geeft de ontheffing Schröder gelegenheid eventueel een gewapende bewaker mee re sturen met transporten van goud of bankbiljetten. De K.L.M. beschikt al jaren over een zelfde ontheffings-vergunning, waarvan echter zelden of nooit ge bruik wordt gemaakt. de handel, die gericht zijn op verbetering der mogelijkheden van het land voor het verdie nen 'van- buitenlandse valuta. Kort na zijn benoeming kondig de hij het ontslag aan 20.000 man van de 27.000 ambtenaren van zijn ministerie. VRIJDAG 3 SEPTEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „De dag na de invasie". „Oranjekwartier", 7.30 uur: Bier- en wijnfeesten". ZATERDAG 4 SEPTEMBER Terneuzen Luxor-Theater. 8 uur: „De dag na de invasie". „Oranjekwartier", 3.00 uur: Kinderprogramma; 7.30 uur: Bier- en wijnfeesten. Axel: Terrein achter Jeugdher berg, 4.15 uur: AZVVArne- muiden. ZONDAG 5 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „De dag van de inva sie"; 5 uur; „Een verrukke lijke idote". ii)iiiJiiiiiiiiiiiniiiiiiiitiiiitiii!intiiiiiiii)iiitiimni!mii]iuinmimminmmiiit)iiiiimi)!tn!ti Na de Chinese invasie is het In dische leger met Engelse, Ameri kaanse en ook Russische hulp drastisch gemoderniseerd en de be wapening aanzienlijk verbéterd. Het Pakistaanse leger heeft al eer der ervan geprofiteerd dat het deel uitmaakte van het CENTO-pakt en daardoor een bondgenoot was der V.S., die juist hier een sterkte wen sten als compensatie voor de zwakte die het neutrale India in de ring om de communistische wereld vormde. Als het hier hard tegen hard inoet gaan, dan kan dat dus in een zeer behoorlijke omvang. En het blijft dan niet bij een strijd tussen' twee partijen, want China is in de zaak onmiddellijk geïnteresseerd, a' was het alleen maar omdat het ook een deel van Kasjmier in de streek Ladakh heeft gean nexeerd en omdat het de rekening met India nog altijd open heeft staan. Het valt moeilijk te overzien hoe dan Engeland en Amerika (CENTO- partners van Pakistan en zeker ook tegenstrevers van Chinese ex pansie) er buiten kunnen blijven, al kan het dan gemakkelijk zijn dat ze toch aan Indische zijde ko men te staan bij een eventueel sa mengaan van Pakistan en China, nu tussen die landen het contact onlangs verrassend is verinnigd. De volgende partij is dan Rusland, kortom er ligt in Kasjmier een ont zaglijk explosief materiaal heel ge vaarlijk open. Dat men dat in Moskou ook be- sett, blijkt wel uit het nogal ver rassende aanbod van Kosygin om hier te bemiddelen, een aanbod waaruit minder liefde voor India cn Pakistan spreekt dan wel vrees cm zelf in het conflict verwikkeld te raken. Indie's premier Sjastri is een doorgaans zachtmoedig man. Dat hij zich nu in zo forse taal uitlaat over Kasjmier is hem doodeenvou dig afgedwongen: in India is het tegenover de publieke opinie niet mogelijk zachtzinnig te zijn inzake deze kwestie. Meer dan hét inzicht van de staatslieden bepaalt de opi nie van de Pakistaners zowel als de Indiërs de loop van het verdere gebeuren. India heeft een poging van Oe Thant om namens de Ver. Naties te bemiddelen van de hand gewezen; het wenst ook geen in terventie van de Veiligheidsraad. Maar als er ergens een taak ligt op deze wereld voor de volkerenorga nisatie. dan is het wel hier. (Adv.) Rico Bulthuis 5) Ishiguro maakte een spijtig ge baar, maar mevrouw Weber weerde zijn verontschuldiging bij voorbaat af. Zonder haar vraag te herhalen, ging ze door: „Kijk eens even meneer, niet om het eeji of ander, maar nu zijn er al drie, die het weten, want een half jaar geleden heeft Tilly ook een dergelijke brief ontvangen. Dat ging nu niet over spionage of zo, maar over een vriend van haar, dienou ja, u zwijgt er natuurlijk over, die hier op haar kamer wel eens verbleef. We zijn allemaal jong geweest moeten we maar denken en ofschoon ik er natuurlijk di rect een eind aan gemaakt heb, vond ik het toch prettig dat Til zo eerlijk was, om mij dat smeri ge briefje te laten lezen. Elke maand een tientje en anders zou ik worden ingelicht. Ze moest het geld onder de vloermat leg gen in een enveloppe zonder naam en dan moest ze naar bui ten gaan en onder de lantaarn gaan staan en pas na vijf minu ten weer binnenkomen. Ze heeft het natuuriijk nietOp dat ogenblik werd er geklopt. Ishi guro keek naar de deur en trok de wenkbrauwen omhoog. Met het gebaar van een beul, die een slachtoffer moet gaan villen, vloog mevrouw Weber overeind en trok in een wijds gebaar de deur open. In de gang stond de oude doktef Hogendijk. Hij schudde zijn grijze vogelkop, kauwde eens op zijn sigaartje en vroeg langs zjjn neus weg: „Och, Ishiguro, heb jij voor mij een. een Japans-Engels woorden boek?" De aangesprokene nam, zonder te kijken, een boek over vlakke meetkunde uit zijn kast en reik te dat aan de dokter over. „Is dit de bedoeling?" vroeg hij. „Ja, merci hoor, straks breng ik het je wel terug, bonjour, dag mevrouw". Hij slofte weg, het boek onder zijn arm. „Wél heb je ooit, raasde me vrouw Weber, toen Ishiguro de deur weer gesloten had. Wat moet die ouwe „Hij studeert Japans," zei Ishi guro. „Gaat u verder mevrouw, onder de mat en dan naar buiten. Heeft ze het niet gedaan?" „Nee, natuurlijk niet. Als ze op enigerlei wjjze maatregelen nam, stond er in de brief, dan zouden haar ouders worden in gelicht en ze wilde geen gezanik hebben". „Verdenkt u iemand, zegt u eens eerlijk?" „Nee meneer, ik dacht aan een flauwe grap of aan jalousie, Eg- geling is nogal gek op Tilly en verliefde mannen doen dwaze dingen zeg ik altijd maar". „Gekke dingen," zei Ishiguro met een effen gezicht. Hij knikte. Deze redenering leek hem nog gekker dan gek, maar hij wacht te er zich wel voor, dit oordeel uit te spreken. „Eggeling is een rare vent", vertrouwde mevrouw Weber hem toe, op haar aanvankelijke fluis tertoon. „Een héle rare vent vrouwen en drank en zo. Hij woont meer dan tien jaar bij me, betaalt altijd goed, verdient veel, maar een paar jaar geleden heb ben we eens gezanik gehad met een schilderijenvervalsing. De politie over de vloer, ik was ra zend. Tja, als je kamers moet verhuren, dan heb je altijd wat." „Er zullen er dus wel vier zijn, die iets van de brieven af we ten." Mevrouw Weber keek vragend, telde op haar vingers: „U, Tilly en ik." „En de schrijver van de brie ven mevrouw." 'in ,'u haar stoel op, h.t ..tiue i__ ijj leverend, dat ze met recht en reden het té openhartige cijfer op de taart glansrijk versloeg. „Maar u denkt toch zeker niet, dat hier in huisin mijn huis „Brieven met geld onder de matten vandaan worden ge haald," vulde Ishiguro aan. Om duidelijk te maken ,wat hij be doelde, zo de hospita het soms niet begreep, riep hij met nadruk op ieder woord: „Eerst onder de mat en dan onder de mat vandaan." „Ik slaap geen nacht meer als ik dat weet, schreeuwde de arme mevrouw Weber." Ze keek met afschuw naar het vloermatje voor de deur, of daar onzichtbare handen met briefjes van tien aan het goochelen waren. „Dan moeten'ze maar allemaal weg, dan wil ik niemand die ver dacht is, meer in mijn huis heb ben". „Dan woont u hier alleen in een leeg huis", zei Ishiguro. „Maar umevrouw Weber wist niet, hoe ze verder moest gaan. De Japaner hielp haar hof felijk, door te vragen, of ze de oude dokter Hogendijk ook wan trouwde." Mevrouw Weber, in haar aan vankelijke ontkenning, zweeg. Ze keek even naar de gesloten deur en slikte zenuwachtig. „Ik heb geen bewijs", zei ize toen. „En ik, mevrouw?" „Gut nee meneer, u natuurlijk niet. (Wordt vervolgd.) Naar de voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschap pen meldt zijn kleine zendingen en reisbagage binnen de Euro pese Gemeenschap voortaan vrij gesteld van invoerrechten als de waarde ervan de 60 dollar niet te boven gaat. Overeenkomstig een aanbeveling van de E.E.G. commissie is bepaald dat deze kleine zendingen geen handels' karakter mogen hebben. De regeling geldt alleen voor invoerrechten. Andere heffingen, zoals bepaalde belastingen, val len erbuiten. Bovendien zijn er een paar uitzonderingen. In grote lijnen is het nu zo: BeneluxVrijgesteld van in voerrechten zijn goederen tot een waarde van 225 gulden of 3000 Belgische franken, met uitzonde ring van wijn, schuimwijn, bran dewijn, likeur en andere alcohol houdende dranken, tabakswaren, geneesmiddeln, reukwerken en toiletartikelen, cosmetica, tapij ten, toneelkijkers, verrekijkers, fototoestellen en filmtoestellen. Voor Nederland zijn bovendien uitgezonderd gebruikte auto's en motorfietsen. Duitsland: Vrijstelling van in voerrechten voor alle soorten Na cafébezoek liepen woens dagavond laat drie mannen op de Goudsesingel in Rotterdam, van wie er een een portiek ge bruikte als urinoir. - De juist passerende 70-jarige A. van Putten maakte aanmer kingen over dit gedrag. De be trokkene gaf toe dat zijn gedrag niet netjes was en beschouwde hiermede de zaak als afgedaan, maar Van Putten bleef herhalen dat zjjn gedrag onbeschoft was en bleef al sputterend het drie tal volgen. Er ontstond ruzie, waarna er over en weer enkele klappen zijn gevallen. Nadat de drie mannen zich hadden ver wijderd is Van Putten onwel ge worden. Hij werd overgebracht naar het Bergwegziekenhuis, waar bleek dat hij was over leden. In verband hiermede zijn aan gehouden en voor onderzoek aan het bureau Boezemsingel in be waring gesteld de 23-jarige ana list H. K., de 22-jarige student J. J. J. en de 20-jarige melkbe zorger J. M. de L. Het onderzoek in het zieken huis bracht aan het licht dat de oude man hartoatiënt. was. goederen tot een waarde van 240 mark. Frankrijk: Vrijstelling van in voerrechten voor goederen tot een waarde van 300 Franse fran ken, met uitzondering van foto toestellen, radio's, televisietoe stellen en uurwerken. Italië: Vrijstelling van invoer rechten voor goederen tot een waarde van 36.000 lire, met uit zondering van goederen die on der het staatsmonopolie vallen (zoals tabak, sigarettenpapier, lucifers en aanstekers). In het vroegere concentratie kamp Mauthausen in Oostenrijk zal dinsdag 7 september a.s. een door de oorlogsgravenstichting aangebrachte gedenksteen wor den onthuld. Deze gedenksteen markeert de plaats waar de stof felijke resten van 40 Nederland se en 7 Britse militairen, die met een speciale opdracht naar Duits bezet gebied waren gezonden, werden begraven. De Nederlan ders, die als slachtoffers van het „Engelandspiel" in handen van de Duitsers vielen, zijn op 6 en 7 september 1944 in Mauthausen om het leven gebracht. Nadat jarenlang was aangeno men dat na de crematie de as verloren was gegaan ontving de stichting in de loop van 1964 een officiële verklaring van twee Joegoslavische oud-gevangenen, dat zjj tezamen met een Russi sche gevangene de asresten in een kist hadden verzameld. De as werd naast de crematorium- bunker uitgestort in een 3 meter diepe sleug, welke was gegraven in verband met de aanleg van een nieuwe riolering. Een onder zoek heeft uitgewezen dat de as- resten niet geborgen konden worden. De oorlogsgravenstich ting heeft daarom besloten ter plaatse een gedenksteen aan te brengen. Ter bijwoning van de plechtige onthulling zal op 7 september een gezelschap, bestaande uit 45 nabestaanden met twee lucht- macht-Friendships van Ypen- burg naar Linz vliegen. Als ver tegenwoordiger van de minister van defensie zal brigade-generaal C. Knuist aan de reis deelnemen, terwijl namens de oorlogsgraven stichting o.a. de presidente, me vrouw H. G. van Anrooyde Kemoenaer, aanwezig zal zijn.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2