Onverminderde aanvallen op Vietcong-stellingen De strijd in Kasjmier INDONESIË ZOEKT MARKT IN NEDERLAND VOOR BATIK Onderzoek in zaak koffer-moord vordert gestadig HET WEER S^rfêérfag S3 dSonsemiafc TERNEüZEN VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - No. 6514^ I Tsjoe en-Lai over Vietnam Moskou blijft Hanoi steunen Het noodweer in Italië ft PRINS BERNHARD TERUG IN ONS LAND SAMENZWERING IN EGYPTE Poolse functionaris vraagt in Wenen asiel Hogere temperaturen De gletsjerramp Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden nireefeOT-Hföotarêdsetetij»: I. vafi a# Sand# Redactie» en Administratié-adre»* Smldfwal Telefoon; 01180 207S Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 'f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P.'J. van de Sande Bij een aanval van Zuidvietna- mese troepen op een steunpunt van de vietcong naar wordt ver ondersteld in het oerwoudgebied ruim 500 kilometer noordoostelijk van Saigon zijn woensdag 22 opstandelingen gedood. Volgens de eerste berichten werden hij deze actie vijf rebellen en 45 verdach ten gearresteerd. Een Amerikaanse woordvoerder z"i dat er nog zwaar wordt ge vochten, maar dat de verliezer aan regeringszijde gering zijn. Volgens een verklaring van de .Zuidvietnamese regering zijn de afgelopen drie maanden meer dan 4000 burgers door de vietcong ont voerd. Meer dan driehonderd bur gers waren in deze periode ge dood. Naar het Zuidvietnamese persbureau meedeelde heeft de regering een klacht, ingediénd bi] de internationale controlecommis sie. Amerikaanse vliegtuigen hebben donderdag weer aanvallen op Noord-Vietnam ondernomen. Twee Canberra-bommemverpers bom bardeerden radarinstallaties op het eiland Hon Mat, Bij een andere aanval, op de haven van Hai Yen, bestookten 41 straalbommenwer- per van de marine een kade en be schadigden opslagplaatsen. Naar een Amerikaanse militaire woordvoerder meedeelde hadden Amerikaanse bommenwerpers vo rige maand 3767 aanvalsvluchten »p vietcongkampen en opslag plaatsen gedaan. Op Noord-Viet nam waren in diezelfde maand 1200 aanvallen door de luchtmacht gedaan. De vroegere Amerikaanse vice- president Richard Nixon is giste ren voor een particulier bezoek in Saigon aangekomen. Voor zijn aan komst waren op het vliegveld slrenge veiligheidsmaatregelen ge troffen De voornaamste kwestie is op het ogenblik, dat de Geneefse over eenkomsten van 1954 onmogelijk kurmen worden toegepast als de Verenigde Staten niet eerst hun troepen uit Zuid-Vietnam terug trekken. Dit heeft premier Tsjoe en-Lai woensdagavond gezegd op een ontvangst, die de Noordviet- namese ambassadeur ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van de republiek Noord-Vietnam aan bood. Volgens het persbureau Nieuw China zei de Chinese premier voorts onder meer dat China de houding van het Vietnamese volk vastberaden steunt en nooit zal toestaan dat de verenigde naties zich in de kwestie-Vietnam men gen. Tsjoe en-Lai noemde de jongste Amerikaanse voorstellen voor vre desonderhandelingen een belache lijke manoeuvre. Wie kan geloven dat de Verenigde Staten ernstig vrede wensen als zij versterkingen naar Vietnam sturen De Sowjet-Unie zal haar steun blijven geven aan de versterking van de defensieve kracht van Noord-Vietnam. De Russische lei ders hebbgn dit woensdag laten weten in een telegram, dat zij ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de republiek Noord- Vietnam naar Hanoi zonden. Zij veroordeelden hierin de imperialis tische agressie en geven hun soli dariteit met het Noordvietnamese volk te kennen. Tot dusver zijn door zware regenval en de overstromingen die hiervan het gevolg waren 15 mensen in Italië om het leven gekomen. Een onbekend aantal wordt vermist in het water of of de modder die in huizen is binnengedrongen. In de getroffen provincies staat het water vaak twee meter hoog. Ontwortelde bomen, muren en ingestorte huizen en de wie len van gekantelde auto's steken op vele plaatsen boven het water uit. Er drijven veel kadavers. Brandweerlieden helpen de poli tie bij de reddingsacties. Honder den passagiers werden gered uit treinen die niet verder konden rijden. Onder hen bevonden zich 400 kinderen die van vakantie kampen naar Sardinië terugkeer den. De politie redde ook mensen die een toevlucht hadden ge zocht op de daken van hun hui zen. De weerkundigen verwach ten nog twee dagen slecht weer. Grote delen van Italië hebben te lijden van noodweer. Zo werden op de 'befaamde „Autostrada del Sol" ten noorden van Rome on geveer twintig auto's van de weg gespoeld. Volgens de eerste be richten zijn hierbij vier mensen omgekomen. «g Met instemming van de Indone sische regering en medewerking van de Indonesische ambassade in ons land zal getracht worden in Nederland belangstelling te kwe ken voor gebatikte stoffen, die verwerkt worden tot kleding voor la niet-Indonesische vromv of man. Daartoe zal de Panitia Pame- ran Batik, een particuliere organi satie speciaal voor deze gelegen heid in het leven geroepen, op 9 r - 10 september resp. in Den Haag en in Amsterdam een modeshow houden. De secretaresse van de show organisatie, mevrouw R. Matules, syPutiray, die in ons land des- li'jds muziek en zang studeerde en thans impressario in Djakarta is, verteldde gisteren op een perscon ferentie, dat aan de show 15 per sonen zullen deelnemen. Indonesi sche vrouwen zullen 10 verschil lende Indonesische ceremoniële klederdrachten tonen. De pianist Nick Mamahit en een bekend In donesische zangeres zullen optrs- di-.n (evenals een groep dansers en inseressen), waarna zes Neder landse mannequins de kledij van h likstof, aangepast aan de wes- («r kleding, zullen tonen. i.,. n mannequin toonde gister middag reeds een bloes, een broek, «en p»ar japonnen en een ensem ble. Ze waren gemaakt van batik, nu eens met klassieke motieven, dan weer met moderne, vrijere figuren. De laatste stoffen waren aanzienlijk kleuriger dan de eerste. Met de groep komen ook twee leden mee van de Indonesische bond van batik-industriëlen naar ons land. Mevrouw Matulessy ver telde, dat er bij de industriëlen angst heeft bestaan om batik uit te voeren, daar de motieven dan kunnen worden nagemaakt en overgenomen voor verfraaiing van stoffen die hier worden vervaar digd. Deze vrees werd weggeno men door dé gedachte, dat de be langstelling voor de echte batik de namaakstoffen zal toenemen. Het ligt in de bedoeling van de organisatrice om de mode-show ook in Denemarken en Polen te hóuden. Het idee om batik uit te voeren is gerijpt, toen geconsta teerd werd, dat steeds meer bui tenlanders in Djakarta kleding van batik dragen. Batik voelt op de huid koeler aan, dan andere stof fen. Met mevrouw Matulessy wordt de organisatie gevormd door de echtgenote van de gouverneur van Djakarta, mevrouw Hupudio, die presidente is, en mevrouw Jusef Renosuten de directrice van het modehuis Modern in Djakarta. Prins Bernhard is omstreeks 3 uur donderdagmiddag per auto van zijn verblijf in Italië in Nederland teruggekeerd. Van betrouwbare zijde in Cai ro is meegedeeld dat er in Egyp te ruim 1000 mensen zijn gear- teerd bij een grootscheepse raz zia, gericht tegen leden van de Mohammedaanse broederschap, die een komplot zouden hebben gesmeed om de huidige regering omver te werpen.. Het nieuws van de samenzwering werd ont huld door president Nasser toen hij in Moskou was. Donderdag werden twee leden van de broederschap in Cairo gearresteerd. Zij hadden zich in een huis gebarricadeerd. Later werd meegedeeld dat men bij de razzia grote hoeveel heden wapens en munitie had gevonden. In de bergachtige streken zouden zich nog grote wapenopslagplaatsen bevinden. De wapens zouden voor het grootste deel uit .Europese lan den naar Egypte gesmokkeld zijn. De fanatieke Mohammedaanse broederschap is sinds 1954 in Egypte verboden. Toen werden vijf van haar leiders opgehan gen na een poging om president Nasser in Alexandrië te ver moorden. Een hoge Poolse funtcionaris, de 34-jarige Andrei Smolinksi, heeft de Oostenrijkse autoritei ten om politiek asiel verzocht. Smolinksi was werkzaam op het bureau van de Poolse minis terraad. Hij arriveerde in Wenen uit Italië, waar hij met vakantie was geweest. Terwijl India en Pakistan elkaar bekampen aan de bestandslijn in Kasjmier, gaat het leven in de hoofdstad gewoon door. Aaverrennepms per mm ie et; mmtmtan p«r advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het onderzoek naar de identiteit van het slachtoffer van dè Amster damse koffer-moord maakt bevre digende vorderingen, zo heeft het Hoofd van de Amsterdamse recher che, commissaris P. A. Jong, gis termiddag medegedeeld. Bij het onderzoek in Parijs heeft men de schrijfmachine opgespoord waarmede de naam van „monsieur Jean" op het in de koffer gevonden visitekaartje was getikt. Deze man is inmiddels door de recherche ge hoord zoals reeds werd bericht. „Monsieur Jean" heeft beroepshal ve contact gehad met een Japanner en de naam daarvan aan de Franse surete nationale medegedeeld. Of deze Japanner, wiens naam door de politie niet wordt vrijgegeven, vermist wordt is thans in onder zoek. Zo deelde de chef van het politiebureau Leidseplein, hoofdin specteur J. Vrijburg mede. Deze Japanner zou het slachtoffer kun nen zijn, maar.de hoofdinspecteur wil de mogelijkheid dat hij de ver dachte is met geheel uitsluiten: De 28-jarige Griek Alkiviadis Kaissidis, die op 20 augustus uit Puttershoek, waar hij bij zijn ver loofde woonde, verdween, is re- recht. Hij bevindt zich aan boord van het Griekse m.s. Armar, dat woensdagochtend uit Antwerpen in Amsterdam arriveerde en daar bij de K.N.S.M. voor de wal ligt, zo deelde hoofdinspecteur Vrijburg mede. „Monsieur Jean", die in geen enkele opzicht debet aan de moord is zal ons kunnen helpen bij het onderzoek, zei de hoofdinspecteur. Hij heeft in Parijs het contact ge- bad met de Japanner. De Franse handelsfirma in Parijs waarvan een visitekaartje in de koffer werd ge vonden drijft zaken op velerlei ge bied en doet o.m. zaken met Afri ka. Of de firma ook relaties heeft met Japan wist hoofdinspecteur Vrijburg niet. Hoofdinspecteur Schreur en re chercheur Schlaghecke zullen waarschijnlijk vandaag uit de Franse hoofdstad terugkeren. De Japanse politie heeft een on derzoek ingesteld naar het lot van een Japanner, die employé is van een textielfirma waarvan het hoofdkantoor in Osaka gevestigd is. De man werd in Amsterdam vermist vóór de ontdekking van de koffermoord. De Japanse politie acht het mogelijk dat de man het bewuste slachtoffer is. Het hoofd van de Japanse poli tie, Hirosji Arai, deelde mee dat er binnenkort twee Japanse inspec teurs naar Amsterdam zullen wor den gezonden, indien men nieuwe aanwijzingen verkrijgt die erop duiden dat een -Japanner het slachtoffer van de moord is. Voorts zijn instructies gestuurd naar Japanse ambassades en con sulaten in het buitenland die moe- ven nagaan of er onlangs een Ja panner is verdwenen. De chef van het politiebureou Leidseplein te Amsterdam, de heer J. Vrijburg, heeft gisteravond naar aanleiding van het bericht van de politie in Tokio medegedeeld dat inderdaad ook bij de recherche in Amsterdam bekend is, dat een za kenman uit Osaka die in textiel handelt, wordt vermist. Verder is bekend dat deze man in juli en augustus een zakenreis door Euro pa zou maken en daarbij ook in Parijs is geweest. Daar heeft hij van de nog steeds niet nader aan geduide monsieur Jean de twee kaartjes ontvangen die maandag j.l. in de koffer werden gevonden, ook zou deze Japanner het plan hebben gehad om naar Afrika te reizen. De naam van de Japanner is Yutaka Kameda, hij was verbon den aan de Nishisawa Company te Osaka Hij is ook naar Brussel ge reisd en wordt daar sedert 21 augustus vermist. Zoals bekend heeft de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust als overlijdensdatum voor de in Amsterdam gevonden jongeman opgegeven 19 of 20 augustus. Vandaag zullen hoofdinspecteur Schreur en rechercheur Schlag hecke uit Parijs naar Amsterdam terugkeren. Evenals de Japanse politie acht ook hoofdinspecteur J. Vrijburg het nu zeer wel mogelijk dat het gemutileerde lijk de vermiste Japanner Kameda is. Maar op dit ogenblik heeft men nog geen volledige zekerheid. Deze kan pas worden verkregen aan de hand van een preciese en boven al gedetailleerde beschrijving van het lichaam met eventuele bij zondere kentekenen, zoals bijv, een litteken van een operatie. Dit kan de familie van de heer Kameda aan de Japanse politie verstrekken. De politie in Amsterdam heeft reeds laten doorschemeren dat het wel zeer wenselijk zou zijn ais Japanse poiitiefunktionaris- sen naar Amsterdam zouden ko men vor de identificatie van het lijk, maar ok omdat het heel wel denkbaar is dat de jongeman door een landgenoot kan zijn vermoord. Een wel zeer opvallende aan wijzing dat het lijk het stoffelijk overschot van de enjployyé van een textielfabriek kan zijn is het vinden van de vijf katoenen lap pen in de koffer, stalen uit een monsterboek. De randen van deze kleine lappen zijn volgens een deskundige met een Japan se kartelschaar afgeknipt, zoals bij stalen van textiel gebruikelijk is. Er zijn tijdens het onderzoek verschillende aanwijzingen naar voren gekomen dat men met een Japanner te doen zou hebben. Allereerst de aluminium kof fer. die in Japan gekocht moet zijn, hetzelfde is het geval met hét truitje, hemd en sportbroek- je, die het slachtoffer gedraaen moet hebben toen hij werd ver moord. Prof. dr. J. J. van Loghem jr., directeur van het centraal labo ratorium van de bloedtransfusie dienst van het Ned. Rode Kruis heefj op grond van de resulta ten van het bloedonderzoek van het slachtoffer verklaard dat met volstrekte zekerheid kan worden gezegd dat er 20 maal meer kans is dat het slachtoffer een Japan ner is dan een Europeaan. Ver der bestond het hoofdbestand deel van de maaginhoud uit rijst. En de door dr. J. Zeldenrust ge schatte lengte van de jongeman moet ca 1.60 m. zijn geweest, dus een klein postuur. Verder moet hij naar alle waarschijnlijkheid donker haar hebben gehad. Een woordvoerder van het In dische ministerie van defensie heeft donderdagavond gezegd dat Indische soldaten de vijand zwa re verliezen hebben toegebracht in de sector Chamb in Kasjmier. Bij een luchtaanval werden 30 tot 40 zware Pakistaanse voer tuigen vernield en 13 Pakistaan se tanks geheel of gedeeltelijk vernield. De woordvoerder zei dat de Pakistani woensdag kanonvuur openden in het Jhan- gar-gebied, ongeveer 50 km ten noorden van Chamb. 'Premier Sjastri zei donderdag tegen verslaggevers dat Paki staanse soldaten acht a negen kilometer in Indisch Kasjmier zijn doorgedrongen. Sinds 5 augustus zouden ongeveer 4000 „infiltranten" Indisch Kasjmier zijn binnengegaan. Een Pakistaanse militaire woordvoerder maakte bekend, dat de Pakistaanse troepen twee tanks, wapens en andere militai ren uitrustingsstukken hadden buitgemaakt op de Indische troe pen in het gebied van Chamg en, Deva. Tachtig Indiërs waren ge vangen genomen. BEZORGDHEID OVER DE STRIJD IN KASJMIER De woordvoerder ontkende voorts dat de Indische troepen erin geslaagd zijn een verbin ding tot stand te brengen tussen de Pas van Hakipir en Poonch. De Britse hoge commissaris in Nieuw-Delhi heeft' donderdag een boodschap van de Britse regering over Kasjmier overhan digd aan de Indische minister van buitenlandse zaken Swaran Singh. Engeland heeft zowel India als Pakistan in boodschappen mede gedeeld dat het bezorgd is over de strijd in Kasjmier en Oe Thants oproep tot een onmiddel lijk staken van het vuren steunt. De Indische minister van bui tenlandse zaken, Swaran Singh, heeft tegenover de Amerikaanse ambassadeur in New Delhi uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over het gebruik van Ameri kaans materiaal door de Pakista- nen. Indische vliegtuigen werden donderdag door Pakistaanse toe stellen aangevallen toen zij een verkenningsvlucht uitvoerden boven de Pakistaanse stellingen in de sector Chamb. Er ontstond een luchtgevecht, waarbij de Pakistaanse aanvallen volgens berichten van Indische officiële zijde werden afgeslagen. Alle In dische toestellen zouden op hun basis zijn teruggekeerd. Volgens een Indische woord-, voerder was er donderdag in, Chamb te land minder intensief gevochten. De Verenigde Staten winnen inlichtingen in over het moge lijke gebruik van Amerikaanse wapens door Pakistanen in de strijd in Kasjmier. Minister Husk had woensdag- j avond de ambassadeur van In-; dia en Pakistan ontboden vooi een afzonderlijk onderhoud. Een depressie, die van Italië naar zuid-Duitsland trok, bracht donderdag in ons land, België en Frankrijk langdurig regen. De depressie breidt zich nog verder uit in de richting van ons land, maar voert tegelijkertijd warme re lucht uit Polen en Oost-Duits- land naar het westen. In deze lucht stijgen de temperaturen Het plan om gevaarlijke gedeel ten van de gletsjer bij Saas Fee op 'e blazen heeft men donderdag nog niet kunnen uitvoeren. Het slechte weer en ijsverschuivingen vormden een beletsel om berggidsen mef hefschroefvliegtuigen op de gletsjer te zetten, waar zij staven dynamiet zouden plaatsen. Degenen, die, hoewel gewaar schuwd voor de grote gevaren, zich toch gemeld hadden om het ooruimingswerk voort te zetten, moesten donderdag voor hun leven rennen, toen grote brokken steen en ijs omlaag tuimelden. Men heeft met luisterapparaten de plaats van de ramp afgezocht in de hoop nog een teken van leven te horen van hen, die onder de meters dikke laag ijs en rotsen begraven liggen. Er werd echter geen enkel geluid vernomen. Donderdag heeft men het stoffe lijk overschot van de Italiaanse kantinejuffrouw Gina Bozza uit Gessopalena opgegraven. Het aan tal opgegraven slachtoffers be draagt thans zeven. Later werden nog twee lijken opgegraven, zodat het aantal ge- horgen slachtoffers nu acht man nen en een vrouw bedraagt. 's middags tot omstreeks 88 gra den, maar het is nog onzeker of ze ons zal bereiken. Wel gaan de temperaturen omhoog, omdat na het voorbtijrekken van de regen zone later enkele opklaringen te verwachten zijn. De noordoostelijke wind neemt geleidelijk tot overwegend matig af. medegedeeld door het K.N.MJ., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Hogere mid- dagtemperatren dan gisuteren. VRIJDAG 3 SEPTEMBER v.m.. n.m. Breskens 1.43 1.49 Terneuzen 2.18 2.24 Hansweert 2.58 3.04 Walsoorden 3.08 3.14 ZATERDAG 4 SEPTEMBER v.m.. n.m. Breskens 2.18 2.21 Terneuzen 2.533 2.56 Hansweert 3.33 3.36 Walsoorden 3.43 3.46 Sept. 3 5.54 19.23 15.25 22.57 4 5.56 19.21 16.27 23.39 5 5.58 19.19 17.19 6 5.59 19.16 17.59 0.32 7 6.01 19.14 18.31 1.33 S 6.03 19.12 18,55 2.40

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1