FRIESCHE VLAG GOUDBAND De misdaad van Richard Ross altijd het lekkerste kopje koffie gemaakt" ERNSTIGE GRIEVEN VAN C.S.M. TEGEN DE REGERING „Overheid heeft de „Wester" kapot Duidelijker afrekeningen bij de postcheque- en girodienst de meest gebruikte koffiemelk in Nederland Er zijn veel soorten koffiemelk. Maar niet voor niets is ,,Friesche Vlag" GOUDBAND de meest gebruikte koffiemelk in Ne derland. Een klein scheutje in het heerlijke kopje koffie, zoals u dat zet, mevrouw, en proef maar: dat is een zondags kopje koffie, waar mee u uw man.en uw gasten écht kunt verwennen! DaV het bestuur van de N.V. Centrale Suikermaatschappij we gens de noodgedwongen sluiting van het concernonderdeel, de Wes ter Suikerraffinaderij, ernstige grie ven heeft tegen de overheid, bliikt sterker dan ooit uit het jongste voorlichtingsblad van de C.S.M. Politiek getint Geen gewone afvloeiing Rode opdruk Aan a!!$ postkantoren innen Oliesteigers voor tankers van 100.000 ton in Antwerpen Chinees protest tegen Britse Hongkong 14-karaats gouden Zwitserse horloges vèr beneden de vergelijkbare winkelwaar de. Vraag spaarkaart aan uw koffiemelk- leverancier. Jponderdag 2 September 1965 VRTJF ZEETTW Pagina 5 De manier waarop dit bedrijf door de overheid kapot is gemaakt en de wijze waarop de overheid deze liquidatie heeft behandeld, is een schande, zo stelt het C.S.M.- orgaan vast. Zij die geen vertrou wen hebben gehad in positieve re geringstoezeggingen, zijn achteraf helaas in het' gelijk gesteld. De C.S.M. memoreert nog eens de regeling van 1955, op grond waarvan zij weer in de raffinaderij is gaan investeren. Ook de vakbon den hadden toen vertrouwen in de gemaakte afspraken. Vijf jaar later heeft minister Marijnen zoals be kend deze regeling weer teniet ge- .daan om redenen van economische aard, maar de achtergrond was wel heel sterk politiek getint, aldus het voorlichtingsblad. Een bedrijf, waar 1200 man wer ken, kan. echter om technische, sociale en economische redenen niet in een jaar worden gesloten. Wil men met bijzondere soorten suiker op de markt blijven, wat no dig is. dan kost het veel geld en tijd om andere fabrieken hiervoor in te richten. Deze overschakeling is thans vrijwel voltooid. Zoals ge meld wordt de Wester-raffinaderij op 1 november gesloten. Het grootste gedeelte van de gebouwen is verkocht. De afgelopen regeling van de regering voor de liquidatie van het bedrijf wordt in hoge mate onvol doende genoemd en was bovendien nergens op gebaseerd. Toen het puntje bij het paaltje kwam, meen de de overheid bovendien dat de sociale voorzieningen voor afvloei ing van personeel thans zo zijn dat er voor haar geen reden was nog iets te doen. De C.S.M. stelde dat Het hier niet ging om een gewone Geschenk voor prinses Margriet kwam te vroeg Het geschenk van de gemeente Leiden aan .prinses Margriet wegens haar vertrek uit deze stad is wel wat vroeg geko men, maar natuurlijk wel in dank aanvaard, zo hoorde de rijksvoorlichtingsdienst wotens- dagmorgen uit Soestdijk. Het geschenk, een zilveren si garettendoos met het wapen van Leiden, is enigszins voorbarig ge weest, omdat de prinses haar stu die nog niet heeft afgesloten. Zij moet deze maand nog een ten tamen doen en blijft vooralsnog in Leiden, aldus de r. v. d. De prinses heeft in Leiden rechten gestudeerd. Zij heeft zich in al gemene zin georiënteerd en is in bepaalde onderdelen van de rechtenstudie staatsrecht en economie geëxamineerd. NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN Bemanning gered Woensdagochtend is op de Noordzee, ongeveer tien mijl van het lichtschip „Galloper" (ter hoogte van Lowestoft), de Neder landse kustvaarder „Texel" ge zonken. De Nederlandse kust vaarder „Jans" heeft alle opva renden van de „Texel" aan boord genomen. De „Texel" zond dinsdagavond een s.o.s. uit dat verminkt werd ontvangen, maar waaruit kon worden opgemaakt dat er iets was gebroken. Latere s.o.s.-be- richten zeiden dat de bemanning het zinkende schip had verlaten. Naar hen werd gezocht door ver scheidene schepen, Engelse red dingboten en een „shackleton" van de Britse luchtmacht. De oorzaak van het zinken van de „Texel" is tot dusver niet be kend. De kapitein, de heer S. Haayer (25) uit Hooghalen, heeft vóórdat het schip zonk, telefo nisch contact gehad met de ver zekeringsmaatschappij, het on derlinge verzekeringsfonds „Oranje" in Groningen. Hij deelde toen mede dat men het schip zou moeten verlaten. Over de oorzaak wist hij geen duidelijke mededelingen te doen. De kustvaarder „Jans", die de bemanning van vier man heeft opgepikt, was op weg naar Am sterdam. De namen van de an dere drie bemanningsleden zijn: stuurman J. A. Remkes (19) uit Den Haag, machinist C. Willem- stem (20) uit Ridderkerk en de matroos H. Olinga (17) uit Gro ningen. Het schip is eigendom van de heer K. W. Schuitema in Gronin gen, meet 209 brt. en was dins dag uit Amsterdam vertrokken naaHKMOMb«m 4n Engeland, Voor rekeninghouders van de postcheque- en girodienst zullen nog dit jaar aanzienlijke vereen voudigingen en verbeteringen wor den ingevoerd. Vóór half september reeds zul len op een nieuw model afreke- r.ingsstaat bij overschrijvingen be halve de rekeningnummers van be gunstigden ook hun namen worden vermeld. Op het ogenblik ontvangen reeds 200.000 van de meer dan een mil joen rekeninghouders deze nieuwe service, die leidt tot een vrijwel compleet giro-kasboek. Ofschoon een computer veel kan, is het nog niet mogelijk naast de nummers van bijschrijvingen en de namen der begunstigers ook de aard van de bijschrijving te vermelden. Voor bijschrijvingen blijft men dus de gebruikelijke kaart ontvangen. De nieuwe afrekeningstaatjes zijn veel overzichtelijker dan de oude, ook al omdat het tegoed on der een rood gedrukt kopje wordt vermeld. Voorts heeft ieder af rekeningblad een nummer alsmede een volgnummer terwijl ook het aantal bij- en afschrijvingen als mede het totaal bedrag ervan wor den vermeld. Zowel aan zaken als aan partikulieren hoopt de directie van de postchèque- en girodienst hiermee een goede dienst te ver lenen. Vóór het eind van het jaar zul len ook de oude chèques verdwij nen en daarmee naar men hoopt de lange rijen wachtenden aan de lo» ketten „uitbetaling" op de post» kantoren. Rekeninghouders zullen vóór het eind van het jaar een uitvoerig schrijven met voorbeelden ontvan gen, waaruit blijkt dat zij voortaan een gewone opdrachtkaart als chè» que tot 2000 kunnen gebruiken, waartoe zij het woord „chèque" op de plaats van het rekeningnummer, alsmede de volledige naam en adres van de begunstigde schrij ven. Deze opdracht wordt normaal aan de dienst gezonden. De post chèque- en girodienst voorziet deze kaart dan van een bepaalde rode opdruk en stuurt deze dan naar de begunstigde. Deze kan dan zonder enige ver dere formaliteit aan ieder postkan toor zijn chèque innen. Het opzoe ken van adviesjes en het ritueel van plakken en stempelen aan het loket vervalt. De uitbetaling zal dus veel sneller gaan, terwijl boven dien geen verplichting meer zal bestaan om de chèque aan een van tevoren bepaald (hoofd)-postkan- toor te innen. Alleen bij chèques boven de 2000 en bij telegrafi sche spoedbehandeling zal een kantoor van uitbetaling in blok- letters onder dé handtekening van de opdrachtgever moeten worden vermeld. Ook met deze vereenvoudiging meent de directie van de post chèque- en girodienst het publiek een dienst te bewijzen, terwijl d« dienst op de postkantoren belang rijk kan worden vereenvoudigd, afvloeiing. Met de vakbonden sa men heeft zij gedaan wat mogelijk was. Naast de normale sociale voorzieningen en ondanks (je ver liezen die de raffinaderij heeft ge leden, is nog een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld. Rico Bulthuis 4) Ishiguro wreef zijn bril zon der randen schoon met zijn zak doek en hij las: „Waarde heer Ishiguro, In verband met uw werk lieden, delen wij Hij keek op en herhaalde ter wijl hij de aanwezigen vriende lijk aankeek: „wij Toen las hij verder: u mede, dat wij de hand hebben gelegd op een aantal bewijsstukken, die ons in staat stellen, u onverwijld aan de justitie uit te leveren, wegens spionage ten gunste van een vreemde mogendheid. Daar uw slordige wijze van werken door uw opdrachtgevers waar schijnlijk niet gewaardeerd zal kunnen worden en uw leven en uw menswaardig bestaan aan twee kanten bedreigd wordt, nodigen wij u uit tot het storten van een maande lijkse bijdrage ten voordele van onze organisatie, die wel iswaar lijnrecht tegenover de uwe staat, maar die u, mede door onze sraopathi* vooe uw persoon, in de laatste instan tie beschermen zal, ook tegen diegenen, die zich uw vrien den noemen. Daar wij u, zowel bij uw Werk, als in uw huiselijke om geving, zorgvuldig observeren, raden wij u in uw eigen be lang aan, zonder aarzelen de som van vijf en twintig gul den per maand aan ons te doen toekomen. Doet u dit echter niet, dan zijn wij met ingang van morgenvoormiddag om elf uur, genoodzaakt, de ontstel lend compromitterende bewijs stukken van uw activiteit aan de geïnteresseerde instanties over te leggen. Hoe uw Deense verloofde en haar familie hier tegenover zullen staan, laat zich waarschijnlijk wel raden, maar hoe genoemde instanties zullen reageren, zal u onge twijfeld duidelijk zijn." Ishiguro vouwde de brief weer dicht. Hij zei: „Verder staat er nog op welke wijze ik het geld moet storten, doch dat komt er nu niet op aan." Tilly barstte los: „Wat een schandaal „Het zijn communisten," riep dokter Hogendijk uit. „Ik zeg je, dat het communisten zijn, die jou, «h eh „Die mij wat?" vroeg Ishiguro. Toen de dokter, druk geba rend met zijn handen bleef zwaaien en geen woorden vond voor zijn veronderstellingen, be gon ishiguro vriendelijk te lachen. „Beste dokter, het zijn geen communisten, want die zouden en zeker in groepsverband, vast en zeker weten dat ik me niet bemoei met politieke intriges, laat staan met spionage, maar de een of andere domkop heeft een slag in de lucht gedaan en heeft nu misgeslagen. Bovendien .als het nu eens waar was, dan zou de briefschrijver in levens gevaar verkeren en dan had ik deze brief hier niet voorgelezen." „Waarom heeft u het geld niet gestort en gezien waar het heen ging?" vroeg Bob Lucas. De algemene instemming die op zijn woorden volgde, deed echter Ishiguro het hoofd schud den. „Nee, meneer Lucas, aanvan kelijk wilde ik dat doen, maar de voorwaarden Waren dusdanig dat ik daartoe geen gelegenheid kreeg. Bovendierf vind ik de zaak niet zo ernstig. Mocht iemand van u ooit een dergelijk schrijven ontvangen, dan zou ik hem willen vragen bij mij te komen. Als jongen heb ik veel ratten gevangen op de scheeps werf van mijn grootvader, ik haat ratten. „Op Japanse schepen?" vroeg Tilly gretig, belust op de roman tiek van het verre en onbekende Japan. Ishiguro kneep zijn ogen toe in een begrijpend plezier. „U maakt dezelfde fout als de auteur van deze brief juffrouw Agarra, mijn grootvader was een Rotterdammer en hij heette Kees Hoefnagel, maar ratten zijn er overal." „Nou, 't is ma een geschiede nis," zei mevrouw Weber. Ze lachte. Ze was de enige die lachte. Ishiguro stak de brief weer in zijn portefeuille en. hij knoopte zijn jasje dicht. Het viel hem op, dat het zo stil bleef. Eggeling zat zijn taart te verkruimelen met zijn theelepeltje en de an deren keken er naar. „Nog koffie Lucia?" vroeg me vrouw Weber op haar gezellig ste toon. „Dank u, mevrouw, ik moet naar de bibliotheek." „Hè, wat ongezellig is dat nou, toe, laat ik je eens wacht, ik heb voor jullie nog wat lek kers onder de kurk. Nellie Nellie-ie-iebreng de flessen eens even hier." Ondanks de flessen, bedankte de majoor. Hij stond op, groette in het algemeen en ging zwaar ademend de trap op. Ook me vrouw Haye had haast en na haar volgde Eggeling en Lucia zei tegen Ishiguro, toen mevrouw Tilly ging op de divan liggen en Weber met een hoogrode kleur naar de keuken was gegaan: „Bederven ze in Japan ook al tijd feestjes?" „In Japan schijnt men elkaar te waarschuwen voor ratten, want die kunnen de pest over brengen," zei de Japanner vrien delijk. Hij boog en ging naar boven. Maar nauwelijks was hij op zijn kamer of er werd ge klopt, zachtjes en dringend. Het was de jarige hospita. Ze deed de deur achter zich dicht, ging op een stoel zitten midden in de wel zeer onjapanse kamer van haar huurder en vroeg bijna fluisterend! „Wat betekent dat meneer?" (Wordt vervolgd.) In Antwerpen wordt gewerkt aan plannen voor de bouw van een oliesteiger, waaraan twee tankers van 100.000 ton tegelij kertijd kunnen worden gelost, aldus is woensdag in Antwerpse havenkringen medegedeeld. De nieuwe steiger zou moeten komen in het Hansadok, waar de „Société Industrielle Beige des Pétroles" reeds een steiger heeft voor tankschepen tot 60.000 ton. Deze maatschappij heeft echter naar in Antwerpen verluidt geen toestemming gekregen voor de bouw van een „supersteiger" in het noordelijke havengebied bui ten de sluizen. Daarmede werd beoogd niet alleen het tijdroven de schutten van de schepen te ontlopen, maar ook een herha ling van de moeilijkheden, die de raffinaderijen in Antwerpen ondervonden 'bij de bevoorra ding met ruwe olie tijdens de stakingen in de haven van begin dit jaar. Het Antwerpse havenbestuur heeft dit plan echter niet goed gekeurd omdat de in aanbouw zijnde sluis van -Zandvliet spe ciaal wordt' ingericht voor het schutten van schepen van 100.000 ton en omdat het andere scheep vaartverkeer in gevaar zou kun nen komen door een dergelijke steiger. Wel zijn plannen voorbereid voor de bouw van een kleinere steiger op de Schelde, waaraan binnenschepen via een pijplei ding met produkten uit de raffi naderij kunnen worden geladen. China heeft bij Engeland ge protesteerd tegen de Britsè po litiek in Hongkong. Deze politiek was „onverdraaglijk" omdat .de Britse regering de Amerikaanse strijdkrachten gebruik laat ma ken van Hongkong als basis voor hun operaties in verband met de oorlog in Vietnam. In de nota die de Chinese regering aan de waarnemend Britse zaakgelas tigde in Peking heeft laten over handigen, worden op korte ter mijn doeltreffende maatregelen geëist om aan deze aktiviteit van de Amerikanen in Hongkong een einde te maken. Zoals bekend is een Ameri kaans transporttoestel, dat- op weg was naar Da Nang in Zuid- Vietnam, acht dagen geleden in de haven van Hongkong neerge stort. 58 inzittenden kwamen om. In het toestel zaten Amerikaanse militairen, die met verlof naar Hongkong waren geweest na in Vietnam te hebben gevochten.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5