Gasunie trekt Westerschelde over Ruim 300 km buisleiding van Slochteren naar Zeeland BEURSOVERZICHT Bredase politierechter zal beschonken automobilisten en bromfietsers streng straffen Politiefunctionarissen naar Parijs voor de koffermoord-affaire Deze week bij Bij elk pak of blik AH-Koffie Qfit dit 500 gramspak Speculaas Schouderham mager100 gram Si 0hoc.Repenr»»'£'"2w Pale Sherry 887 medium dryfles MAXIMUM KWALITEIT W MINIMUM PRIJS Prima Honing POt l?9 Soepballetjes 2 o.,kJK 88 Hairspray reuze spuitbus 16 oz.2 MacQueen Thee 76 Choc. Hagel r» l?9 3 voor 48 Shampoo Bliss Appelsap Kiss Repen Macaronisoo gram 49 Palmoliezeepdoos475 Perziken at"'.I?9 Rozebotteljamfr.pot 99 Malse Braadkip Knackebröd Ryvita leverkaas 100 gram 39 Toiletpapier bleu. rollen l?8 Celstof luiers FOM*,.. Nylons Jolie Madamews-l?8 Plantenmargarine ct Choc. Pasta huishoud in sierglasx55r"' Wiinzuurkoolïyx blik J9" 7 9 DE VRUF ZEEUW Donderdag 2 september 19(55 ACHT METER ONDER DE GROND 25 MILJOEN GULDEN Franse handelsfirma Aanwijzingen verwacht Viermaal sectie BRIT IN ADEN DOODGESCHOTEN Premier Pengel van Suriname werd onwel Nieuwe PMC-premies brengen zilveren schoonheid in uw huis!" Nieuwe lening Bank voor Neclerl. Gemeenten Goed bericht voor boerenhulpdiensten Nabeurskoersen Pagina 2 Dé haven van Antwerpen zal bezig geweest met graven, lassen reikt. Ook daar een keringsdiik, en baggeren. Het resultaat was eronder de buis moet worden vandaag kunnen merken dat er een belangwekkend karwei wordt verricht op, of liever in de Wêstêrschelde. Omdat de Neder landse Gasunie van omstreeks acht uur tot half een bezig is met het trekken van een 60 cm-gas- buis door de bedding van de Westerschelde, Zal het scheep vaartverkeer gedurende deze tijd op de voor België belangrijke handelsader goeddeels gestremd zijn. Vier reusachtige veertig-ton- lieren, opgesteld aan de noord- wal van de Schelde nabij Ossen- drecht gaan 1300 meter gasbuis in de rivier trekken. Dit is het begin van een karwei dat in zijn soort in Europa nog nooit is ver toond. Het betekent ook een be langrijke fase van de omvang rijke taak van de Nederlandse Gasunie: heel Nederland voor zien van het Groningse aardgas. Tot nu toe is er uit Slochteren tot aan de Westerschelde onge veer 300 km gasbuis gelegd. Het feit dat de Gasunie bezig is de Schelde over te trekken, houdt voor de vele en belangrijke in dustrieën die in Zeeuws-Vlaan- deren zijn gevestigd en er nog zullen komen in, dat zij binnen niet al te lange tijd kunnen wor den voorzien van dit voor hen zo belangrijke produkt. De mo gelijkheid bestaat dan ook dat de in het noordwesten van Bel gië gevestigde industrieën op den duur het Nederlandse aardgas kunnen gaan gebruiken. Een doortrekking van de gasbuis naar Vlaams België staat echter niet geheel vast. De werkzaamheden die aan deze kruising van de Wester schelde zijn voorafgegaan,^ be gonnen in april. Sinds die tijd zijn 500 man bijna onafgebroken dat men vorige week in de bed ding van de ter plaatse ruim 2 km brede Westerschelde een gleuf van 22 meter diep en 150 meter breed had gebaggerd, waarin straks de gasbuis zal rus ten. Dat was echter nog niet alles. Aan de noordkant van de Schel de, in de omgeving van Ossen- drecht, moest men al „vroeg" diep de bodem in om een gang voor de gasbuis te graven. Ruim acht meter onder het maaiveld moest de buis aan de noordzijde rusten om later niet de gravers van de toekomstige Schelde- Rijnverbinding in moeilijkheden te brengen. Dan was er ook nog de belangrijke keringsdijk die door de gasbuis beslist niet ge kwetst mocht worden. Ook hier moesten de mensen van de Gas unie diep de bodem in. Moeilijk heden ook aan de zuidelijke kant van de Schelde, waar de gasbuis in „het verdronken land van Saeftinge" de „vaste" wal be- gelegd. Van al het door het baggeren en graven vrijgekomen zand de gleuf in de Westerschelde ai- leen al leverde drie miljoen ku bieke meter op heeft men aan beide kanten van de Schelde een dijk gebouwd waarop de mon tage van de buis heelt plaats ge vonden. Als vanmiddag de scheep vaartstremming op de Schelde zal zijn opgeheven, betekent dat nog niet het einde van het onge mak voor de scheepvaart en voor de Antwerpse haven. Over tweè weken namelijk zullen de zelfde lieren, maar dan opgesteld op het verdronken land van Saeftinge, de resterende 800 m gasbuis de Schelde intrekken. De buizen op het land onmiddel lijk ten noorden en ten zuiden van de Schelde liggen er al vrij geruime tijd. De Gasunie is niet geheimzin nig: het „nemen" van de Wester schelde per gasbuis kost zo onge veer 25 miljoen gulden. Aan het begin van het nieuwe justitiële jaar heeft de nieuwe poli tierechter in het arrondissement Breda, mr. E. Thijssen, aangekon digd verkeersdelicten onverbidde lijk streng te zullen straffen. Met name het niet naar behoren bestu ren van een auto of bromfiets door te grote invloed van sterke drank het befaamde artikel 26 van de wegenverkeerswet zal door mr. Ihijssen stevig worden aangepakt. De nieuwe Bredase politierech ter hield bij de aanvang van zijn eerste zitting woensdagmorgen een korte toespraak. Na de wens te hebben uitgesproken als politie rechter prettig te kunnen samen- Hoofdinspecteur J. B. Schreur, chef van de recherche van het politiebureau Leidseplein te Am sterdam. is dinsdagavond verge zeld van rechercheur J. Schlag- hecke onverwachts per trein naar Parijs vertrokken. Het vin den van een visitekaartje met een Franse naam en een Parijs' adres in de koffer waarin een week geleden het verminkte lijk van een onbekende jongeman werd gevonden, is de aanleiding voor een onderzoek aldaar. De naam en het adres waren reeds via Interpol aan de Süreté Nationale in de Franse hoofdstad doorgegeven. De inlichtingen die de Süreté aan de politie in Am sterdam heeft gegeven, waren van zodanige importantie, dat besloten werd hoofdinspecteur Schreur met een rechercheur naar Parijs te sturen om daar met collega's van de Süreté het onderzoek verrichten. Bij het minutieuze onderzoek van de koffer nadat deze was opgedregd, zijp twee visitekaar tjes gevonden in een zakje van de bekleding. Zij waren door het opdrogen wat gaan bollen en werden zo ontdekt. De tekst was vrijwel onleesbaar. Door de kaartjes staat de naam van een Franse' handelsfirma met een adres, op het andere een naam met daarbij met inkt geschre ven de naam van die handels firma. De personen waar het om gaat, zijn met vakantie. Omdat het niet mogelijk is via telex berichten de Franse Süreté zo volledig in te lichten als in een direct contact, zijn in opdracht van de nieuwe procureur-gene raal te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, de politiefunctionaris sen naar Parijs vertrokken. Vrij dag zullen ze waarschijnlijk terugkeren. Hoofdinspecteur J. Vrijburg zei woensdagmorgen: „Iedereen loopt met visitekaartjes op zak of in zijn bagage en daarom moeten we onze hoop op dit spoor niet al te hoog stellen. De mogelijk heid bestaat dat een vertegen woordiger die kaartjes heeft af gegeven en dan wordt het moei lijker na te gaan aan wie die allemaal zijn uitgereikt". De hoofdinspecteur verwacht niet dat deze kaartjes tot vast stelling van de identiteit van de vermoorde of de moordenaar zullen leiden, maar wel dat zij aanwijzingen kunnen opleveren, die de politie bij haar onderzoek op weg kunnen helpen. Er is nog een aanwijzing dat de vermoorde een Japanner kan zijn. Het hoofdbestanddeel van de maaginhoud bleek uit rijst te bestaan, zo is bij het onderzoek door prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag ge bleken. Er is voor de vierde keer sec tie verricht op hetgeen van de stoffelijke resten is overgeble ven. Hoofdinspecteur Vrijburg zei dit nog nooit in zijn loopbaan te hebben meegemaakt. Gebleken is dat de benen niet met een hout- of ijzerzaag zijn afgezaagd maar met een chirur gische zaag. De politiedeskundige is nu bezig allerlei soorten zagen te verzamelen teneinde aan de hand van de diverse kartelingen op de snede te kunnen vaststel len welk model en merk door de moordenaar werd gebruikt. werken met de officier van justitie, de pers, de deurwaarder en de par ketwacht, verzocht de politierech ter de pers er melding van te ma ken dat hij streng gaat optreden togen verkeersovertreders. „Ik weet dat anderen daar lichter over denken, maar ik kan het niet met mijn verantwoordelijkheid als rech ter overeen brengen om licht te straffen in zaken, waarin men het levensgeluk, de gezondheid en vaak zelfs het leven van zijn medemen sen op het spel heeft gezet." Enkele verdachten uit Tilburg, die daarna wegens verkeersdelic ten terecht stonden werden meren deels conform de eis van de offi cier van justitie veroordeeld tot gevangenisstraffen van een week of veertien dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid, variërend van zes maanden tot twee jaar. Sir Arthur Charles, de Britse voorzitter van de wetgevende raad in de staSt Aden, is woens dagavond doodgeschoten toen hij een tennisclub in Aden verliet. Sjr Arthur werd in 1959 be noemd tot eerste voorzitter van de wetgevende raad. Vóór 1957 was hij in Soedan werkzaam. De Britse minister van ko loniën, Arthur Greenwood, sorak van een schandelijke misdaad, begaan jegens „een van Zuid- Arabies meest gerespecteerde en toegewijde vrienden". De Surinaamse minister-presi dent, J. A. Pengel, werd woens dagmorgen tijdens het uitspreken van zijn rede over de financiële toestand van het land plotseling onwel. Op verzoek van de waar nemend premier Krag schorste statenvoorzitter Lachmon de zit ting voor ruim 15 minuten. Daar na hervatte de premier, ditmaal zittend en met hese stem, zijn rede. Na het uitspreken van het financiële overzicht begaf de premier zich naar zijn woning. Albert Hefin Weckaanbieding (l/m 8 Kruidig en knapperig - zó uit onze bakovens - komt AH-Speculaas in de winkel. Precies op tijd, want het gezellige speculaasseizoen is nu weer aangebroken! Om iederéén te laten profiteren? ter kennismaking deze aanmerkelijke reductie op de toch al zo lage prijs Wij willen 50.000 nieuwe klanten winnen flacon vanaf 69 grote fles 59 Schotse melange chocolade met cararaelvulling met naad maten9 t/m 1? Alleen deze week SILVERPLATE SERVIEZEN, Chippendale Style Uit Engeland geïmporteerd: zeer fraai gevormde Silverplate serviezen met 10 jaar garantie THEESERVIES met theepot (16 cm hoog), suikerpot, melkkan en ovaal R,s onderblad (40x30 em.) Vw f 360.- y222.' KOFFIESERVIES met koffiepot (19 cm hoog), suikerpot, melkkan en ovaal onder- 1 blad (40 x 30 cm.) Vw 390.- 242.- SILVERPLATE KANDELABER Klassiek model, 4 delig, daardoor 8 varia- IBBBIte, tie-mogelijkhcden biedend. (Alle afgebeeld in speciale folder). Vw - f 130.- f VÖi" *Van alle opgegeven Clubprijzen dient f52." in PMC~ cheques te wordèn voldaan, de rest contant. Vw Vergelijkbare winkelwaarde. GOLD QUEEN Ongezouten In lichtdicht aluminium Per pakje 48 TER KENNISMAKING: ELK «je PAK.IE Weekaanbiedingen geldig l/m 8 september Kieuw Gemberkoek600 gram 25 Tram centra trein in Den Haag Dinsdagochtend is in Den Haag op het Hobbemaplein een trein in botsing met. een moderne tram van het PCC.-type. Een baby moest naar het ziekenhuis Zuid- wal worden overgebracht. De materiële schade was aanzienlijk. —nr>*»t:H werd gis teren verrast door de aankondi- i, 5% pet. cni.ig Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen 98% pct„ groot 100 miljoen. De vorige lening van deze, bank ligt nog vers in het geheugen. De beleggings- markt ondervond vrijwel geen hinder van de aangekondigde nieuwe lening. Men is van mening dat ook deze lening er weer dik zal ingaan, mede door buitenlandse vraag. Aandelen K.L.M. hebben we derom een flinke koersdaling moeten ondergaan. De prijs werd geadviseerd op ƒ173,tegen dinsdag als officiële prijs 184,-. Dit fonds sloot in Wallstreet liefst 3% dollar lager. Het gaat er net zo snel af als het er is opgeko men, aldus de beurs. Hiermede wilde men nog eens duidelijk aantonen dat het aandeel K.L.M. zwaar speculatief is. De internationale waarden la gen wat gedrukt in de markt, niet door veel aanbod doch meer door gebrek aan kooplust. Phi lips bood goed weerstand aan het Amerikaanse aanbod. Philips lag zelfs goed prijshoudend in de markt op 115,50. De koersstijging van Kon. Olie gedurende de vorige beursdagen werd een halt toegeroepen. Hier daalde de koers circa zeventig cent tot 138,70. Unilever hield zich goed op circa 135 (134,170). Hoogovens kon de dinsdag behaalde tien punten koerswinst behouden op een advieskoers op 508. Dit op gunstig bedrijfsnieuws, alsmede op de stakingsdreiging in de Amerikaanse staalindustrie, waardoor de afzetmogelijkheden voor Hoogovens worden ver groot.. De leidende cultures waren licht verdeeld. De scheepvaart sector was wat gemakkelijker met weinig zaken. Op de incourante markt wer den aandelen van de N.V. Vlis- eingse aannemingsmij. „Vlam" De staatssecretaris van finan cien heeft de boerenhulpver- leningsdiensten een prettige ver rassing bezorgd. De belastingin specteurs zullen in afwachting van de nieuwe wet op de vermogensbe lasting de aanslagen van deze diensten in de vermogensbelasting voorshands kunnen laten rusten. De staatssecretaris heeft dit aan het landbouwschap meegedeeld in antwoord op een verzoek dat het schap in september vorig Jaar heeft gedaan. De boerenhulpverleningsdien- sten, die vooral in Friesland voor komen, stellen tijdelijke bedrijfs- hulpen ter beschikking van land-' bouwbedrijven, waar de boer of- een der medewerkende gezinsleden door ziekte of andere oorzaken tijdelijk is uitgeschakeld. Veelal hebben ze de vorm van een vereni ging op coöperatieve grondslag. dalend verhandeld van 152% tot 125 eerder laten. De laatstgedane notering was 245. Deze formi dabele koersdaling werd veroor zaakt door het feit dat deze maat schappij over 1964 het dividend zal passeren (1963: 22 pet. divi dend). Aandelen Wessanen gaven een- ruim koersherstel te zien. Voor deze aandelen bestaat op nieuw belangstelling. De eerste verhandeling van winstbewijzen Technische Unie bracht een ad vieskoers van ƒ400 per winst bewijs van 100. AKU: (439%) Hoogovens: (510) Kon. Olie: 138.60 (138.80) Philips: 115.10—115.30 (115 50) Unilever: 134.90 (135 10) K.L.M.: 179—180 Stemming: prijshoudend.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2