President van India van Pakistan beschuldigt agressie Vrijdag nieuwe Dominicaanse regering „Johannus Aifcius" tegen eredoctoraten voor prins Bernhard en ds. King Dr. Hector Garcia Godoy opvolger van Caamano HET WEER OPRUIMINGSWERKZAAMHEDEN IN SAAS FEE STOPGEZET DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1°65 21e Jaargang - No. 6513 Bestandslijn overschreden „Defensieve" actie Met Patton-tanks de grens over Oe Thant doet beroep op India en Pakistan INDONESIË WIL GEEN OORLOG MET ENGELAND. HET HUWELIJK VAN PRINSES BEATRIX Noodweer in Italië Wisselend bewolkt Hoogwater Weerbericht Prikkeldraad versperringen blijven. Ontwapening van burgers ALBERT SCHWEITZER ERNSTIG ZIEK Zon- en Maanstanden OVERSTROMINGEN WLADIWOSTOK ffrtHBateg^Sg iBwaamwit: TKRNEUZEn piNeton^BeofSndaefetm I. vts St Sand# Radaette- en Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150 2073 Girtmnmrner: 38150 AbOBnementsprfls f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 16 et; mfnfammt per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President Ajoen Chan van Pa kistan heeft India er woensdag in een radiorede van beschuldigd dat het in Kasjmier openlijk agressie pieegt. De Indische regering deed het voorkomen alsof de strijd daar het gevolg was van het binnen dringen Van infiltranten, maar dit was een „pathetische poging"' om de wereld om de tuin te leidc-n. De Indische aanvallen zouden dan ook niet onbeantwoord blijven. Pakistan deed niets anders dan het altijd had beloofd te zullen doen, namelijk het volk van Kasjmier steunen bij zijn poging om het recht op zelfbeschikking uit te oefenen. Het volk van Kasjmier, aldus de Pakistaanse president, was open lijk in verzet gekomen. Het over schrijden van de bestandslijn door Indische troepen kon vergeleken worden met de actie tegen de Por tugese enclave Goa, die uitliep op de bezetting van Goa door Indische troepen. Uit de gehele wereld waren ver antwoordelijke stemmen opgegaan tegen de Indische politiek in Kasj mier. Vandiverse zijden was °r druk op de Tndische leiders uitge oefend om hun verplichting tegen over de verenigde naties inzake het houden van een volksstemming in Kasjmier na te komen. India had zich hier echter niets van aange trokken. Daarom waren de Indi sche leiders verantwoordelijk voor de gevolgen van hun optreden, aldus Ajoeb Chan. Van Pakistaanse zijde is inmid dels bekendgemaakt, dat strijd krachten van „het vrije Kasjmier" gesteund door Pakistaanse troepen de wapenstilstandslijn in Kasjmier hebben overschreden en twee In dische posten in het door India beheerste deel van Kasjmier heb ben bezet. De posten heten Deva en Tsjamb en liggen 9 en 13 km binnen „Indisch Kasjmier". Een woordvoerder van de staanse regering heeft gezegd d-r hét Pakistaanse optreden een de fensief karakter heeft en bedoeld is om de „Indische agressie" tot staan te brengen. De woordvoerder vestigde er de aandacht op dat dit de eerste keer is, dat het Pakistaanse leger sinds het akkoord van januari 1949 de bestandslijn overschrijdt. De Hadji Pir-pas tussen Poonch en Oerie is in Indische handen ge vallen. aldus deelde de Pakistaan se woordvoerder nog mee. In Nieuw Delhi is gisteren offi cieel bekendgemaakt, dat de Indi sche troepen vier nieuwe posten in het Pakistaanse deel van Kasj mier hebben veroverd. In Nieuw Delhi is bekendge maakt dat 28 Indiase vliegtuigen het gebied van Tsjamb waar de Pakistanèn de bestandslijn hebben overschreden, hebben aangevallen. Volgens de mededeling werden tien Pakistaanse Patton-tanks vernie tigd en drie beschadigd. Ook wer den pantservoertuigen en geschut door de Indiase luchtrilacht aange vallen. Volgens een Indiase woord voerder waren in totaal 48 Paki staanse Pattontanks het gebied binnengetrokken. De woordvoerder zei daf Indiase troepen nog meer posten hadden bezet in het gebied waar zij de be standslijn waren overgetrokken. In liet noorden van de Kasjmiervatlei waren bij een gevecht 25 „aanval lers" gedood, terwijl twee Indiase militairen werden gewond. Premier Sjastri van India heeft woensdagavond tot verslaggevers gezegd dat de Pakistanèn met een grote macht de grens waren over getrokken. Het is een aanval van geregelde eenheden en we zullen er zeker op antwoorden, aldus Sjastri De strijd in Kasjmier Kasjmier: De moeilijkheden tus sen India en Pakistan over het omstreden grensgebied zijn nog niet opgelost. Volgens de Indiase minister van defensie zijn vele Pakistaanse infiltranten onscha delijk gemaakt (onder). De In diase troepen hebben nieuwe stellingen betrokken (bov.en). In Rawalpindi deelde een Pakis taanse woordvoerder mee dat vier Indiase vliegtuigen in een gevecht met Pakistaanse toestellen waren neergeschoten. De Indiase poging om de door Pakistan bezette stel lingen te heroveren, was" mislukt. Volgens de woordvoerder waren grote hoeveelheden wapens en militaire uitrusting in handen van «ie PaKistanen gevallen en ook was een groot aantal gevangenen ge maakt. Secretaris-generaal Oe Thant van de verenigde naties heeft woensdagavond een beroep op In dia en Pakistan gedaan het vuren in Kasjmier onmiddellijk te staken. In afzonderlijke telegrammen aan president Ajoeb Chan en pre mier S jastri zegt Oe Thant dat een openlijke militaire confrontatie tussen de strijdkrachten van India tti Pakistan dreigt en wellicht aan staande is. Dit zou slechts de ern stigste gevolgen voor de wereld vrede hebben. De Indonesische minister van defensie en tevens stafchef van de strijdkrachten, generaal Nasoe- tion, heeft tegenover een Bra ziliaanse journalist gezegd, dat Indonesië geen openlijke oorlog- tegen Engeland zal beginnen. Maar als Engeland een oorlog zou beginnen, zelfs op beperkte schaal, zou Indonesië terugslaan met een grootscheepse tegen aanval en alles op alles zetten. Mei betrekking tot de afschei ding van Singapore van Maleisië zei Nasoetion, dat dit de situatie militair niet wijzigde, „omdat Singapore nog steeds een Britse militaire basis is". De militaire sterkte van Indo nesië is volgens'generaal Nasoe tion op het ogenblik 500 000 man plus tien miljppn leden van de burgerlijke verdediging. Een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren meegedeeld dat er nog geen beslissing is genomen over de datum van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Vqp Amsberg. Ook staat nog niet vast waar het huwelijk wordt ge sloten en de wijze waarop, aldus deze woordvoerder. Het midden en het noorden van Italië zijn woensdag door nood weer geteisterd. Wegen werden overstroomd en verbindingen ver-, broken. Op de autostrada Del Sole, ten noorden van Rome, spoelde een vloedgolf uit de buiten haar oevers 'getreden Argento tussen Chiusi en Orvieto ongeveer twintig auto's van de weg. Uit de modder borg men later vier lijken. Het zoeken naar meer slachtoffers wordt voortgezet. De stichting „Johannes Althu- sius" neemt deze week in haar orgaan „Tot vrijheid geroepen" stelling tegen het voornemen van de senaat van de vrije universi teit in Amsterdam om prins Bernhard en dr. Martin Luther King te promoveren tot doctor honoris causa. De stichting meent dat de V.U. gezien haar eigen reformatorisch karakter (volgens het reglement: dienstbaar aan de bevordering van Gods eer en van de god zaligheid in den lande) slechts eredoctoraten heeft te verlenen aan reformatorische christenen die blijk hebben gegeven van wetenschappelijke bekwaamhe den of uitmuntende prestaties hebben geleverd ter bevordering Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt vaji de Britse eilander, naar Scandinavië, be weegt zich langzaam naar het zuidoosten. Daarentegen is de luchtdruk boven het continent laag en ontwikkelde zich boven Italië een nieuwe depressie. Deze DONDERDAG 2 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.02 1.04 Terneuzen 1.37 1.39 Hansweert 2.17 2.19 Walsoorden 2 27 2.29 VRIJDAG 3 SEPTEMBER v.m-. n.m. Breskens 1.43 1.49 Terneuzen 2.18 2.24 Hansweert 2.58 3.04 Walsoorden 3.08 3.14 bracht dinsdag in het Alpenge bied en Italië zware regenval. In Rome viel 80 mm. Tussen ver melde druksystemen staat er in ons land een overwegend matige noordelijke tot noordoostelijke luchtstroming. Hierin komt een wisselende bewolking voor. Aan gezien op grotere hoogte in de atmosfeer rle temperaturen laag' zijn blijft ook in het komende et maal de kans op enkele buien groot. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot-hedenavond. Weinig verandering 1 Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Overwegend matige wiind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur, Pr regering van kolonel Caa mano in de Dominicaanse repu bliek heeft dinsdag de door de organisatie van Amerikaanse staten gesteunde verzoeningsacte getekend. Een nieuwe voorlopige regering zal vrijdag worden ge vormd, zo is meegedeeld. Kolonel Caamano zei dat de installatie van de nieuwe rege ring in het nationale paleis zou plaats hebben. De leider van de nieuwe rege ring, dr. Hector Garcia Godoy, bevestigde later Caamano's woor den. De nieuwe voorlopige regering zal zonder mankeren onderhan delingen openen met de Ameri kaanse ministers van buitenland se zaken, die hun landen in de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) vertegenwoordi gen, over de datum wanneer en de wijze waarop de interameri- kaanse vredesmacht in de Domi nicaanse republiek zal worden teruggetrokken. Dit is in over eenstemming met een bepaling in de verzoeningsoorkonde. Hierin is verder bepaald dat, zodra de nieuwe regering is ge vormd, de tegenover elkander staande eenheden der twee Do- minieanse kampen, die tot nu toe vijandig jegens elkander heb ben gestaan, een begin zullen maken met zich terug te trek ken uit de thans door hen be heerste gebieden. Ook de militairen der intcr- amerikaanse vredesmacht zullen na de installatie der voorlopige regering naar hun kazernes terugkeren. De door deze mili tairen aangebrachte prikkel draadversperringen zullen in stand blijven, evenals een aantal wachtposten. Er zal in het door de „grond- wettigen" beheerste gebied on verwijld wirden begonnen met de deniilitarisatie en ontwape ning van bewapende burgers, die de gelederen der Caamano-mili- tairen hadden versterkt. Militairen die aan de burger oorlog hebben deelgenomen, zul len zich weer bij hun eenheden kunnen voegen zonder dat maat regelen tegen hen zullen wor den genomen. In de verzoeningsoorkonde is voorts bepaald dat geen enkele Dominicaanse militair voor een krijgsraad kan worden gedaagd of kan worden gestraft voor daden, die na 23 april j.l. zijn begaan. Zij kunnen wèl worden vervolgd, indien zij zich aan strfreehteli-'ke misdrijven hebben, schuldig gemaakt. Dr. Albert Schweitzer, de ha kende arts, filosoof, theoloog en musicus, ligt ersntig ziek in zijn ziekenhuis in Lambarene, aldus is door assistenten van de dokter meegedeeld. Artsen dip aan het ziekenhuis van .Schweitzer zijn verbonden, zeiden dat zijn toestand reden geeft tot grote ongerustheid. De 90-jarige had slechts enke le ogenblikken dat hij bij be wustzijn was, maar de artsen ho pen dat zijn grote vitaliteit hem er nog bovenop zal helpen. Schweitzers dochter, mevrouw Eekert Daurich, is bij haar va der. Woensdagmiddag heeft men het opruimingswerk hij het door een lawineramp getroffen arbei derskamp in Saas Fee volledig stopgezet. De waarnemers had den nieuwe scheuren gezien en waarschuwden dat de gletsjer werkte. Het zicht bedroeg door slecht weer het regende nog slechts een tiental meters en de leiders van de opruimings werkzaamheden achtten het niet Een immense berg vernielde ba rakken. Sneeuw en rotsblokken was het beeld dat zich voor de redders ontrolde toen het dag licht het getroffen kamp bij Saas Fee belichtte. verantwoord hun mensen aan het gevaar van een nieuwe la wine bloot te stellen. Kort te voren had men nog een slacht offer uitgegraven. Deskundigen zijn van mening dat geen overlevenden zullen worden gevonden. Onder de slachtoffers bevinden zich twee kantinehelpsters. De Italiaanse onderminister van buitenlandse zaken, Storchi, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bij het ongeluk waren veel Italiaanse arbeiders betrok ken. In Italië neemt de kritiek op de veiligheidsmaatregelen bij het ongelukskamp toe..Vier par lementsleden verzochten de re gering een onderzoek in te stel len. van Gods eer en van de god» zaligheid in den lande. De senaat van de V.U. blijkt het „meedoen" belangrijker te vinden dan de grondslag en het karakter, aldus „Tot vrijheid ge-j roepen", dat niets wil afdoen aan de verdiensten van prins Bernhard, maar toch meent dat deze niet op het gebied van de christelijke wetenschap liggen. En zo voegt het hieraan toa van bijzondere prestaties- ter bevordering van Gods eer en van de godzaligheid in den lande, door de prins geleverd, zal geen reformatorisch christen onder de indruk zijn geraakt. Ten aanzien van dr. King merkt het blad op, dat deze verdien sten heeft als het gaat om de strijd voor de met-gelijkgerech tigde rassen in de Verenigde Sta ten, maar dat hij geen enkele positieve, doch slechts negatieve bijdragen heeft geleverd in de strijd voor de ontrechte of rech teloze rassen buiten de Verenig de Staten. De stichting „Johannes Althu- sius" stelt zich ten doel het -weer tot gelding brengen van het reformatorisch vrijheidsbeginsel op staatkundig, sociaal en econo misch gebied. (Adv.) ER IS EEN VLAGGETJE O? ALLE «AUfORNEA..SOI»!W EN BOUIU.ONPRQDUCTÉW BIJ Zware regenval heeft overstro mingen veroorzaakt in het gebied van Wladiwostok. Vele rivieren zijn buiten hun oevers getreden, Een brug in de weg van Wladi wostok naar Nachodka is weg gespoeld. Een dorp is onderge lopen. De bevolking van dorpen die geïsoleerd dreigen te raken, is geëvacueerd, In hetzelfde re- bied heerste begin augustus eveneens watersnood. ||WpWB|g|W|jB ammmË/mmtmijam Sept. 2 5.53 19.26 14.16 22.24 3 5.54 19.23 15.25 22.57 4 5.56 19.21 16.27 23.39 5 5.58 19,19 17.19

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1