De Gemini-5 veilig in de Atlantische Oceaan geland 62 Amerikaanse bommen werpers bestookten de Vietcong Slachtoffer Amsterdamse koffermoord kan Japanner zyn Ruimtevlucht duurde 7 dagen en 23 uur VREDES POGINGEN INZAKE VIETNAM HET WEER RECHERCHE NEEMT POLITIE TE TOKIO IN DE ARM 0©k voorstal van Nasser? Mariniers in de strijd Amerikaanse guerilla-expert in Vietnam Vietcong bedreigt Mekong-delta Langste ruimtereis Geborgen Erewacht Beheren en slapen Historische vlycht Johnson over de geslaagde ruimtevlucht Contact tussen astronaut en aquanaut Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Griek onvindbaar Nog meer getuigen rTERNEüZEN DöfeefêïfpiSoofap&Jaetenr: L vas Sé SanSe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Télefoon: 01180 2073 Gfironttmmer: 38180 Abonnementsprijs f 8,60 per kwartaal; per maand 2,30; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW Vaandag 30 Dinsdag 31 augustus 1965 21e Jaargang - No. 651f\ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande 'Adverferitiepriis per fnfit 16 eï; minimes per advertentie ƒ2,40. Ri'hpfpfc „Kleine Advertenties" (géén handels- arivprtenties) 8 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. George Ball, Amerikaans onder minister van buitenlandse zaken, zal morgen in Parijs een onderhoud nebben met De Gaulle om de Franse president een boodschap van president Johnson te overhan digen. Aangenomen wordt dat deze boodschap, althans gedeeltelijk, handelt over de oorlog in Vietnam. Het is mogelijk, dat Ball in Parijs is om de karden te peilen van een Frans vredesinitiatief inzake Viet nam. Zoals bekend is een delega tie van de Noordvietnamese arbei derspartij op het ogenblik in Parijs. Ball is zaterdag in Parijs aange komen samen met de Amerikaanse minister van financiën, Henry Fowler, die met zijn Franse colle ga over de internationale monetai re hervorming zal praten. Het Egyptische weekblad Rose el Joessef heeft iets naders onthuld over de pogingen van Egypte om tot vrede in Vietnam te komen. Eerder is bericht dat Nasser, die op het ogenblik in Moskou is, een vredesplan voor Vietnam heeft voorgelegd aan de Russische machthebbers, dat door hem samen met president Tito van Zuid-SIavië en premier Sjastri van India is uitgewerkt. Rose el Joessef laat nu door schemeren, dat dit plan nog maar in het ontwerpstadium is en dat 62 Amerikaanse jachtbommen werpers hebben in de loop van zaterdag aanvallen gedaan op doelen in Vietnam. Het vliegveld van Sou La, dat op ongeveer 100 km ten zuidoos ten van Dien Bien Phoe ligt, werd tweemaal aangevallen en flink beschadigd. Zaterdagmorgen is een Thun- dercbief F-105 bij een aanval op Ban Non Boec neergestort. De piloot wist met behulp van zijn parachute de begane grond te be reiken. Men heeft hem echter nic-t kunnen opsporen. Een bataljon Amerikaanse ma riniers is zon'dag in moerassen op acht kilometer ten zuiden van de basis Da Nang in gevecht ge- Nasser zich in Moskou zal beper ken tot het polsen van de Russi sche leiders. De Egyptische presi dent zou willen weten hoe de Rus sen een uitgewerkt vredesvoorstel zouden ontvangen. raakt met een compagnie viet- congstrijders, die zich bij de kust hadden ingegraven. Naar schat ting zijn 23 guerillastrijders ge dood of gewond, zei een Ameri kaanse woordvoerder zondag. De gepensioneerde Amerikaan se generaal Edward G. Lansdale, expert op het gebied van het on derdrukken van opstanden, is zondag in Saigon aangekomen om ambassadeur Cabot Lodge bij te staan. Lansdale heeft zijn sporen verdiend onder meer als raadsman van de toenmalige Philippijnse president Ramon Magsaysay bij het onderdrukken van opstanden in dat land. Verwacht wordt dat Lansdale een psychologische oorlog zal gaan voeren, nu men zich in Amerika afvraagt of de commu nisten alleen met militaire mid delen uit Zuid-Vietnam kunnen worden overwonnen. Generaal Lansdale heeft reeds enige tijd in Zuid-Vietnam door gebracht onder Ngo Dinh Diem, bij wie hij later in ongenade was gevallen. Bij hun pogingen om de Me» kong-delta, de „rijstschuur" van Zuid-Vietnam, in hun macht te krijgen, hebben guerrillastrijders van de vietcong vanmorgen vijf aanvallen gedaan op steden en voorposten. Aan de aanvallen zijn bombar dementen van de Amerikanen voorafgegaan. Zaterdag en zon dag hebben reusachtige bommen, werpers van het type B-52 aan vallen gedaan op concentraties en versterkingen van de vietcong in Zuid-Vietnam. Van Ameri kaanse militaire zijde is meege deeld dat men in de toekomst dagelijks bombardementen met deze toestellen kan verwachten. Met deze vliegtuigen, die op rond 6 km hoogte vliegen, is mén beter in staat de guerrillastrij ders onverwachts te overvallen dan met de jachtbommenwer. pers. De Gemini-5 is zondagmiddag om 13.56 uur Ned. tijd na een voorspoedige vlucht van bijna acht dagen veilig in de Atlantische Oceaan geland. Zoals gewoonlijk was de radio verbinding tijdens de landing enige tijd verbroken door geïoniseerd gas rond het ruimtevaartuig. Deze keerde düürdé dat 'vier minuten? De- snelheid liep terug van 27.000 tot 1120 km per uur, waarna op nieuw radiocontact met de grond weid gemaakt. De hulpparachute i pende zich om 9 minuten voor twee '(Ned.;, twee minuten later Ontvouwde zich de grote landings- parachute. Beide ruimtevaarders meldden dat zij zich goed voelden, toen zij in hun cabine .langzaam en schorn- melend omlaag kwamen. Op de grondradar was te zien waar zij in het water terecht zouden komen, op '100 km ten zuidwesten van.de Bermuda-eilanden en 128 km ten westen van de Lake Champlain. Daarna maakten de opsporings- vliegtuigên radiocontact met de ruimtevaarders. De torpedoboot- jager Dupont bevond zich slechts op enkele mijden afstand van het gelande ruimteschip en stoomde er op topsnelheid héén. Een kwartier na de landing werd precies de plek vastgesteld waar de ruimtevaarders op de golven dobberden. De vlucht is met een ronde om de aarde bekort, waardoor de acht dagen niet werden volgemaakt. De duur was 7 dagen 22 uur en, 56 minuten. Daarmee zijn de Ameri kanen drie dagen, langer in de ruimte gebleven dan de Rus Valeri Bikovski, die in 1963 de tot dan toe langste ruimtereis maakte. Het Russische, persbureau Tass meldde !e veilige landing van de Gemini- 6 enige minuten nadat deze ge keurde met de woorden dat de lan ding met succes was voltooid. Tass erkende-dat Cooper en Con rad een nieuw ruimteduurrecord hebben gevestigd. Paus Paulus noemde het een wonderbaarlijke prestatie van de wetenschap, die spectaculaire vooruitzichten opent. Hij groette deze mannen en hen die op hun terugkomst wachtten en zei te ho pen dat hun succes zal bijdragen tot vervolmaking van de mensheid pn niet tot schade. Nadat drie kikvorsmannen rond de cabine een grote luchtband had den gelegd om de Gemini drijvende tc houden, kwamen Cooper en Con- i ad naar buiten, zwaaiden naar de helikopers en klommen in-een red dingbootje, waaruit' ze door een der hefschroefvliegtuigen werden opgehaald. De ruimtevaarders wer den daarna naar de Lake Cham- p'ain overgebracht. Het ruimteschip werd door de iorpedobootjager Dupont geborgen. Te vijf voor drie (Ned. tijd) ,,'vi'den do_rHSBUfPSlera in het hefschroefvliegtuig gehesen, waar- in zij de eerste medische proeven oudergingen. Zij moesten'onder meer diepe kniebuigingen maken. Elf dagen lang zuilen zij worden onderzocht op mogelijke gevolgen van hun ruimtereis. Enige minuten later stonden Conrad en Cooper op het v'.iegdek- schip waar een erewacht en hon derden zeelieden in het gelid een groots -welkom brachten. In het ruimtevaarfcentrum te Houston is men enthousiast over het verloop van de vlucht, die men volledig geslaagd vindt. Vluchtlei- der dr. Kraft stak zijn vreugde niet onder stoelen of banken en deelde sigaren rond. Breed glimlachend namen Gor den Cooper en Charles Conrad de gelukwensen van de admiraal in ontvangst. Op het eerste gezicht zag de ruimtetweeljng er helemaal niet vermoeid uit. Dokters aan boord van de Lake Champlain zeiden dat de ruimte vaarders in uitstekende toestand verkeren. Zij bleken er geen be hoefte aan te hebben even te gaan zitten om uit te rusten en hebben gezegd het volgende week al over te willen, doen als dat nodig mocht zijn. Wei wilden zij zich scheren en wat slapen, zeide de dokter,- President Johnson heeft Cooper n Conrad een felicitatie gestuurd. Het journaal van de Russische televisie begon zondagavond met het nieuws over de succesvolle vol tooiing van de ruimtereis van de Gemini-5. Een vrouwelijke nieuws lezer sprak over een historische recordvlucht, terwijl foto's van de ruimtevaarders in hun ruimtepak- ken werden getoond. De eerste met wie Coöper en Conrad na hun behouden - terug keer op aarde spraken, was één van de drie kikvorsmannen, die uit de helikopter waren gesprongen om de reddingsgordel rond de ca bine te bevestigen. De kikvorsman bevestigde op de huid van de Ge- mini-cabine een telefoon en infor meerde naar de toestand van de ruimtevaarders in 'hun toen nog hermetisch gesloten ruimte vaartuig. Daarna opende Cooper het ontsnappingsluik en sprak even met de kikvorsman. Dank zij een bijzondere methode van ontwikkeling en doorzending konden televisiekijkers over de ge hele Verenigde Staten binnen drie minuten na aankomst de ontvangst van de ruimtevaarders aan boord van de Lake Champlain zien. Premier Wilson van Engeland .noemde de Gemini-vlucht een triomf van technologie en mense lijke kennis. Hii wenste de Verenig de Staten geluk met het behaalde resultaat. De Amerikaanse president heeft op een persconferentie op zijn boerderij in Johnson City nogmaals DE GESLAAGDE RUIMTEREIS De Amerikaanse astronauten Conrad (links) e» Cooper, gefo tografeerd op het dek van de Lake Champlain" na hun be houden terugkeer uit de ruimte, zondagmiddag. aite landen uiïgênbdigd het Ottdèï zoek van de ruimte tot een ge meenschappelijke onderneming te maken. Om te bewijzen dat de Verenigde Staten met het ruimte-onderzoek slechts vreedzame doeleinden na streven, zou hij de Amerikaanse ruimtevaarders uitnodigen de hoofdsteden van andere landen te bezoeken om anderen deelgenoot van hun ervaringen te maken. Johnson gaf geen bijzonderheden over de bezoeken van ruimtevaar ders aan het buitenland. Hij had de kwestie in het weekeinde bespro ken met minister van buitenlandse zaken Rusk en ruimte-functiona rissen. Hij zei te hopen dat Cooper, C-onrad en andere ruimtevaarders spoedig andere hoofdsteden zouden gaan bezoeken. Gordon Cooper, die In de Gemi ni-5 rond de aarde draaide, heeft zondag per radio contact gehad met Scott Carpenter die In de dul- bersklok Sealab-2 op 62 meter diepte voor de Callfornlsche kust verblijft. Het contact kwam tot stand toen de Gemini-5 voor de 118e keer om de aarde draaide en daar bij over de V.S. raasde. Gordon Cooper en Scott Carpenter spra ken ongeveer vier minuten met elkaar Het grootste deel van het gesprek was echter onverstaan baar. Zoals gemeld staat Scott Car penter aan het hoofd van een ploeg duikers, die zaterdag naar het zeelaboratorium is afgedaald dat op een diepte van rond 69 meter op de zeebodem van de Stille Oceaan voor de kust van Califor- nië ligt. De ploeg blijft er minstens twee weken. Nooit eerder is er menselijk contact geweest tussen de ruimte en de oceaanbodem. WISSELVALLIG Zondagavond kwamen op veel plaatsen buien voor, sommige met onweer en zware windstoten. In een noordwestelijke tot weste lijke stroming van maritieme lucht verplaatst zich de komende 24 uur een kleine depressie langs Schot land naar het noordelijk deel van oe Noordzee. Een tweede storing koerst in de richting van Ierland. In verband hiermee wordt ver wacht, dat de wind zuidwestelijk wordt, waarbij iets minder koude lucht wordt aangevoerd. Na een periode met opklaringen zal later de bewolking toenemen. Waarschijnlijk zal alleen in de noordelijke provincies wat regen vallen. IN FRANKRIJK Een luchtfoto van de treinramp bij Champagnole in Frankrijk, waar zaterdag twee expresstrei- nen met elkaar in botsing kwa men. Zestien mensen werden hierbij gedood. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Nu en dan bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (DINSDAG 31 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.49 5.03 Terneuzen 5.24 5.38 Hansweert 6.04 6.18 Walsoorden 6.14 6.28 WOENSDAG 1 SEPTEMBER Breskens 5.22 5.32 Terneuzen 5.57 6.17 Hansweert 6.37 6.57 Walsoorden 6.47 7.07 Aug. 31 5.50 19.30 11.43 21.37 Sept. 1 5.51 19.28 13.01 21.58 1 5.53 19.26 14.16 22.24 3 5.54 19.23 15.25 22.57 4 5.56 19.21 16.27 23.39 5 5.58 19.19 17.19 „Alle resultaten van het onder zoek wijzen erop dat we te doen zouden hebben met een Japanner", zei de chef van het politiebureau Leidseplein In Amsterdam, hoofd inspecteur J. Vrijburg, zondag avond. De deskundige op het ge bied van bloedonderzoek in ons land, prof. dr. J. J. van Loghem jr, heeft verklaard dat er 29 maal meer kans is, dat het slachtoffer een Japanner is dan een Europeaan. Prof. Van Loghem die het bloed van het lijk heeft onderzocht, is directeur van het centraal labora torium van de bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis in Am sterdam. De kleding is in Japan gekocht. Dit staat volgens een deskundige vast, omdat op het truitje en het sportbroekje Japanse lettertekens staan. Op exporttextiel mogen n.l. volgens de voorschriften geen Ja panse lettertekens staan. Omdat op het broekje op het rechtervoor- pand een rugbyspeler staat afge beeld deze sport is in Japan zeer populair is het mogelijk dat het van een sportvereniging of van een fabriek is die sportkleding aan zijn personeel verstrekt. De originele merktekens op de kleding, alsmede alle gegevens over het lijk zijn per vliegtuig naar de politie in Tokio gestuurd. Voorts heeft een textielöeskun- dige medegedeeld, dat de vijf in de Koffer gevonden katoenen lappen, stalen uit een stalenboek, naar al'e waarschijnlijkheid van Japanse origine zijn. De wijze waarop het lijk van de vermoorde jongeman is verminkt, is een manier die in ,'apan vrij gebruikelijk is als men iemand heeft gedood, zo is aan de politie medegedeeld. Hoofdinspecteur Vrijburg wist niet of de bron die deze medede ling deed, een betrouwbare is. In elk geval wordt het onderzoek nu op een Japanner geconcentreerd. Zo werd o.m. nagegaan welke Ja panse schepen in het tijdvak 15 25 augustus in Amsterdam zijn ge weest. Omdat de nasporingen naar de 28-jarige Griekse fabrieksarbeider uit Puttershoek, Alkiviadis Kaissi- dis, nog steeds geen resultaat heb ben opgeleverd, zijn o.m. ook na gegaan alle schepen waarop Grie ken varen. Gebleken is dat de Griek een vrij drukke correspon dentie voerde, die echter na zijn verdwijning op 20 augustus op hield. De recherche krijgt van de vreemdelingenpolitie een opgave van alle Japanners die in Amster dam wonen en van de hotelcontro- ledienst de namen van de Japan ners d'e in Amsterdam hebben ge- logeerd. Volgens dr. Zeldenrust, die fle sectie- heeft verricht, moet de jon geman op 19 of 20 augustus zijn overleden. Inmiddels hebben nog een ouder echtpaar en een jong meisje met haar moeder de politie bericht het in plastic verpakte rnannenhoofd met daarbij een lang werpig pakket, waarin mensen benen zouden kunnen zitten, te hebben gezien het echtpaar 17 augustus in éen gracht in' Amster- dam-,west en de twee anderen in een der grachteiLijLhetle TREINRAMP

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1