Vandaag maken Cooper en Conrad hun honderdste omwenteling Vietcong valt militaire post aan op 20 km van Saigon MUL De verkiezingen in West-Duitsland RADIO DE KOCX HET WEER Voortaan ook dienstplicht voor gehuwde Amerikaanse jongemannen, zonder kinderen Granaten gevonden langs spoorlijn Amsterdam-Amersfoort de •ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 21e'Jaargang - No.- 651i) 9 Ver. Staten polsen Hanoi GASVERWARMING OCHTENDZON Hoogwater Zon- en Maanstanden Rulrnteziek Vervalt de laatste ronde? De grootste operatie Weer 2000 Amerikanen aangekomen binnenvering 'schuimrubber] hazet-fabrieken Von Braun: Fascinerend werk in Amerika Weerbericht ISRAËLISCH PROTEST Midden-Westen van de V„S. door wervelstormen getroffen De Indonesisch- Nederlandse besprekingen TERNEUZEN Oirwtew-ïïöofarèiffteteor: L van ae Sana# Redactie- eat Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01180 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal: pe: maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 cl DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 70 uur v.m. CAdvJ TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Volgens de New York Times hebben de Verenigde Staten Hanoi indirect benaderd met een aanbod om de militaire actie in Vietnam te verminderen, als daartegenover een gedeeltelijke terugtrekking van Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam plaatsvindt. Hanoi zou wel belangstelling hiervoor hebben getoond maar nog geen antwoord hebben gegeven. Derge lijke benaderingen waren in de af gelopen maanden reeds meermalen geschied. Een militaire post op slechts twintig km afstand van Saigon vrijdagochtend vroeg door Vietcong-guerrilastrijders aange vallen. Versterkingen die naar de post Ten Tan Nhoet op weg zijn, schijnen in een hinderlaag te zijn gevallen. Dit is de tweede aanval op de post binnen een maand. De eer ste maal werden de aanvallers verdreven, maar een nabijgele gen post viel in handen van de Vietcong en is nog niet heroverd. Twee uur na de aanval open de de Vietcong ook sporadisch mortiervuur op de -nabijgelegen districthoofdstad Binh Tshanh. De Vietcong heeft de 35 ver dedigers van de post Ten Tan Vrijdagochtend om even over half twaalf Nederl. tijd voltooiden Cooper en Conrad, de twee Ameri kaanse kosmonauten aan boord van de Gemini-5, hun 90e omwen teling om de aarde. Men verwacht dat zij hedenmiddag de honderdste zullen maken, (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat Ternenzen 7-9 Een nieuwe depressie ten noordwesten van Ierland trekt geleidelijk in noordoostelijke •richting naar het' zeegebied tus sen IJsland en Schotland. Het frontale systeem ervan trekt met regen en wind over de Britse eilanden in de richting van ons land. Voor het regenfront uit echter trekt eerst een gebied met opklaringen over ons land. Vandaag verwachten we dan ook in de ochtend overal zonnige perioden, vooral in het oosten. Geleidelijk in de loop van de dag zal dan bij de nadering van het front de bewolking toenemen. De wind zal in de ochtend overwe gend zwak zijn, maar geleidelijk toenemen tot matig en aan de kust later tot vrij krachtig, uit zuidwestelijke richting. De eerste regen zal naar alle waarschijnlijkheid tegen het ein de van de middag het noordwes ten van het land kunnen berei ken en later zich over het gehele iand uitbreiden. De middagtem- peraturen zullen iets hogere waarden bereiken. ZATERDAG 28 AUGUSTUS v.m,. n.m. Breskens 252 3.08 Terneuzen 3.27 3.43 Hansweert 4.07 4.23 Walsoorden 4.17 4.33 ZONDAG 29 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.35 3.48 Terneuzen 4.10 4.23 Hansweert 4.50 5.03 Walsoorden 5.00 5.13 MAANDAG 30 AUGUSTUS v.m,. n.m Bresken s 4.13 4.26 Terneuzen 4.48 5.01 Hansweert 5.28 5.41 Walsoorden 5.38 5.51 Aug. 20.47 28 5.45 19.37 7.37 29 5.46 19.34 9.01 21.03 30 5.48 19.32 10.24 21.19 31 5.50 19,30 11.43 21.37 De twee mannen klaagden ove- het gebrek aan warmte, veroor zaakt doordat zij het stroomver- bru k drastisch hebben moeten be perken. Inmiddels hebben Cooper en Conrad vrijdag opnieuw toestem ming gekregen voor voortzetting van de ruimtevlucht met nog een etmaal. De dokters hopen ondertussen dat het ontsnappen-van-waterstof, waardoor de ruimtecabine met een tempo van tweemaal per minuut aan het draaien is gegaan, zal ver minderen zodat de kosmonauten niet juimteziek zullen worden. Cooper heeft op een vraag van het centrum in Houston over die draai ingen gezegd dat het „niet zo erg" was maar dat alleen de losse voor- werper. in de cabine die eerst om de mannen heen zweefden, nu tegen de wand worden gedrukt. Bii de N.A.S.A. vertrouwt men nog steeds de vlucht de volle acht dagen te kunnen laten duren, zoals het plan was. Evenwel zou men dan toch, aldus heeft een der vluchtleiders Kranz, vrijdag ge zegd, waarschijnlijk een rondje van de voorgenomen 121 laten val- RUIMTEVAARDERS ZAGEN MERKTEKENS OP SCHIP De ruimtevaarders Gordon Coo per en Charles Conrad hebben aan boord van de Gemini-V ge meld de speciale panelen te heb ben waargenomen, welke hiertoe op 't vliegdek van de U.S.S. Lake Champlain zijn uitgelegd. De as tronauten hebben uit de ruimte ook foto's van het object ge maakt. Verwacht wordt, dat Coo per en Conrad na hun vlucht door dit vliegdekschip aan boord genomen zullen worden. len met hel oog op de geleidelijk optredende wijziging in de baan van de Gemini in zuidelijke rich ting en de wens de landing in de daarvoor aangewezen zone bij de Bermuda-eilande.n te doen plaats vinden. De landing zou dan dus vroeger op a.s. zondagmiddag (Ned. tijd) te verwachten zijn. Volgens een donderdagavond door president Johnson ondertekend decreet kunnen voortaan ook weer gehuwde mannen in de leeftijd van 19 tot 26 jaar zonder kinderen voor het vervullen van dienstplicht worden opgeroepen, waarmee een eind is gemaakt aan een in 1963 door Kennedy aan deze categorie verleend privilege. Het decreet geldt niet voor hen die vóór de inwerkingtreding er van. donderdag te. ,JÜfc!ernacht, in liet huwelijk zijn getreden. Wan neer een qua leeftijd voor dienst plicht in aanmerking komende man na het van kracht worden'van het decreet trouwt en vader wordt voor hij wordt opgeroepen, behoeft hij echter niet in dienst. President Johnson heeft de maatregel genomen in verband met de crisis in Vietnam. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee, dat dit niet betekent dat de „voorraad" voor militaire dienst in aanmerking komende vrij gezellen uitgeput raakt. De presi dent had tot de stap besloten in het licht van zijn besluit van een maand geleden om het aantal maandelijks op te roepen dienst plichtigen te verdubbelen tot 35.000 Volgens de woordvoerder zouden naar verwachting in de praktijk niet veel gehuwde mannen naar Vietnam worden gestuurd. Gebleken was echter dat de laat ste tijd het aantal huwelijken was gesteeen, kennelijk doordat jonge mannen ïo aan de dienstplicht trachtten te ontkomen. President Johnson had het de creet ondertekend op aanbeveling van de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, en van luite nant-generaal Lewis B. Herhsye, het hoofd van het federale dienst plichtbureau. Voordat hij zijn hand tekening onder het stuk zette, raadpleegde de president de lei ders van de militaire congres commissies. Allen waren het met de maatregel eens, zo werd gezegd. Nhoet zware verliezen toege bracht. De post zelf werd door het mortiervuur verwoest. De aanvallers trokken zich vervol gens terug. De Zuidvietnamese versterkingen die onderschept werden, moesten wegens het vuur van de Vietcong terugkeren. Uit Bir,h Tsjamh worden slechts lichte verliezen gemeld. Duizenden Zuidvietnamese mi litairen voerden dezer dagen een tangbeweging uit en wisten zo een belangrijke hoofdweg te ont sluiten, welke de %atste zes we ken niet meer kon worden ge bruikt wegens de aanhoudende Vietcong-aanvallen. In wat een Amerikaanse militaire woord voerder de grootste operatie in haar soort tot nu toe noemde, zuiverden de troepen hoofdweg 21 over een afstand van 145 ki lometer tussen de garnizoenstad Ban Me in het centrale bergland en de kustplaats- Nha Trange. Uit beide plaatsen trokken de mili tairen eikaar tegemoet en brach ten donderdag de verbinding tot stand. Volgens de woordvoerder had den de troepen geen weerstand van de Vietcong ondervonden. Hij deelde voorts mee dat hoofd weg 19, de andere belangrijke verbinding met het bergland, nog steeds gesloten is ondanks hel feit dat verscheidene Zuidviet namese en Amerikaanse batal jons hem hadden gezuiverd. Hij zei tenslotte dat deze week tweeduizend Amerikaan se militairen zijn aangekomen, waardoor het troepentotaal op 90.000 is 'gebracht. (Adv.) bet beste bed ooit gemaakt J nog nooit geëvenaard'. Zevenbergen N.B. Langs de spoorlijn Amsterdam Amersfoort nabij het station in Baarn zijn deze en verleden week weer verschillende grana ten uit de tweede wereldoorlog gevonden. De granaten lagen ongeveer enige meters van de spoorbaan. Men is hier bezig met het verbreden van de weg. - Bij de graafwerkzaamheden kwam het oorlogstuig aan de opper vlakte. In overleg met de mijnoprui- mingsdienst en de N. S. werd donderdag besloten de werk zaamheden tijdelijk te_ staken. Onder permanent toezicht van 15 ruimtevaarders voor militaire ruim cewerkplaatsen De Amerikaanse luchtmacht zal in de komende drie weken een vijf tiental kosmonauten uitkiezen voor de toekomstige Amerikaanse mili taire ruimtewerkplaatsen. De gekozenen zullen niet door het Amerikaanse 'bureau voor lucht- en ruimtevaart (de Nasa) opgeleid worden, hoewel een zeke re samenwerking te verwachten 's tussen de Nasa en de luchtmacht wat deze opleiding aangaat. De Duits-Amerikaanse raketdes- kundige dr. Wernher von Braun heeft vrijdag in Mtinchen berichten als zou hij uit heimwee naar Duits land. terug willen keren als „on verantwoordelijke onzin" bestem peld. Ik heb zulk fascinerend werk in de Verenigde Staten en boven dien zijn de arbeidsomstandigheden ook van louter menselijk stand punt bezien zo ideaal dat ik er absoluut niet aan zou denken mijn taak daar op te geven, zei hij. De geleerde logeert thans met de zij nen bij zijn 87-jarige vader in Beieren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Ochtendzon Aanvankelijk in de - ochtend plaatselijk mist. Later overal zonnige perioden. In de loop van de dag toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen tot het einde van de middag droog. Tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende zuidweste lijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. KY TERUG IN VIETNAM De Zuidvietnamese premier Ngugen Cao Ky, die een bezoek van enkele dagen heeft gebracht aan nationalistisch China (For mosa) en Thailand, keerde deze week terug in Saigon. Hierbij verklaarde hij, dat het voor naamste in zijn land was met economische maatregelen de Vietcong tegen te gaan. Elf' partijen en twee onafhan- kelijken nemen deel aan de bondsdagverkiezi-"en van 19 september in West-Duitsland. Slechts vier partijen zullen het vereiste minimum halen. Dat zijn de christen-democratische unie, de christelijk-sociale unie (de autonome Beierse afdeling van de C.D.U.), de vrije demo craten en de sociaal-democraten. Er zijn 248 district..zetels te. verdelen en theoretisch een even groot aantal volgens even redige vertegenwoordiging, maar dit kunnen er enkele meer wor den. Zo zijn er in de tegenwoor dige bondsdag 499 afgevaardig den plus 22 van West-Berlijn, die geen stemrecht hebben. Elke kiezer brengt 'tweemaal een stem uit. De eerste stemming geschiedt volgens evenredige vertegenwoordiging. Deze lelverdeling komt echter geheel door de tweede keuze tot stand, aangezien de .behaalde districtszetels voor elke partij in elke deelstaat worden aange vuld tot het aantal waarop de partij volgens de twèede stem ming recht heeft. Als een partij in enige deelstaat meer district zetels behaalt dan volgens even redige vertegenwoordiging, mag z" toch alle -ictszetels be houden. Daardoor kan de bonds dag meer leden gaan tellen dan het theoretische minimum van 496. Israël heeft zich bij de gemeng de Libanees-Israëlische bestands commissie beklaagd over de ver nieling van een pijpleiding voor irrigatiewerken in boven-Gali- lea. Een militaire woordvoerder beschuldigde Libanese infiltran ten ervan de op 400 meter van de grens liggende leiding don derdagnacht te hebben opgebla zen. een deskundige van de mijnop- ruimingsdienst is het werk gis teren weer hervat. Nabij het sta tion in Baarn aan de rand van hel koninklijk dc-raein' zijn de laatste vijftien jaren grote hoe veelheden munitie, gevonden, zo wel van Engelse als van Duitse makelij. Het betreft hier vooral fosfor- en brisantgranaten. Om trent de herkomst is niets met zekerheid te zeggen. Ze zijn ver moedelijk afkomstig van de Duitsers, die in de oorlog in een voormalig buurtstation en aan de andere kant van de spoorlijn in 't Baarns lyceum hebben ge zeten. Later zijn hier ook Cana dezen geweest. Ook in de tuinen van verschillende grote villa's in de omgeving van het station waar eveneens veel Duitsers hebben gezeten, moeten zich nog grote hoeveelheden granaten bevinden. Naar verluidt liggen in het koninklijk domein vele sieraden begraven. Tot dusver is hier altijd, ook door Duitsers, naar gezocht. Wervelstormen met een wind kracht van soms 160 km per uur hebben een groot gebied van het midden-westen in de Ver. Staten getroffen. Volgens de eerste berichten zijn minstens twee mensen om hét leven gekomen en loopt de schade in de miljoenen dollars. Het aan- fal gewonden is minstens honderd. Het zwaarst getroffen zijn ge bieden tussen Chicago en ïollet in Illinois. In Indiana werd een goe derentrein door de wind omverge blazen, Woningen zijn verwoest en energie-installaties uitgevallen. Herstel van de financiële en eco nomische betrekkingen tussen In donesië en Nederland is voor beide partijen zeer nuttig, aldus schrijft het dagblad Bintang Tivnoer (Ster van het Oosten) in Djakarta, or gaan van de uiterst-linkse Partin do, in commentaar op de lopende besprekingen met de Nederlandse economische delegatie. Aan de ene kant kan Nederland met zijn ken nis van Indonesië veel doen voor de ontwikkeling van Indonesië en anderzijds zou herstel van de be trekkingen de positie van Neder land versterken ais expert in tro pische goederenhandel op de Euro pese markt. Ook het probleem van het Nederlandse export- en finan ciële surplus zou tegelijkertijd worden opgelost. Maar, zo voegt het blad er aan toe, de nieuwe be trekkingen moeten op gelijkheid berusten en dat betekent dat er niet «loet worden gesproken over compensatie-eisen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1