Gordon Cooper's werelds «oudste ruimtemens» Handelsbesprekingen tussen Indonesië en Nederland geopend Amerikaans straalvliegtuig in Vietnam door Russische rakket neergeschoten Kabaal in het Griekse parlement ASTRONAUTEN MOETEN HUN MAALTIJDEN BETALEN Margarine 3 cent per pakje goedkoper Wil China onderhandelen over Vietnam NATIONALE UNIE STEUNT HET NIEUWE KABINET HET WEER DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 650§ Met werk overstelpt Vandaag weer en record Felicitaties Vrij logies... ONTPLOFFINGEN IN AMERIKAANSE RUBBERFABRIEK Voorzichtig optimisme Hoogwater Zon- en Maanstanden 31 5.50 i&ao 2127 Weerbericht Amerikaanse verliezen Zuidvietn amese studenten willen bombardement van China Vietnamese delegatie in Indonesië Vertrouwen in Indonesisch potentieel Auschwife^r* Rijnleger raakt kernwapens kwijt Nog steeds betogingen in Seoel STAKING «BeuMoicah TZRNEÜZEN KreoteartgoofaregggiBPifi L van 8# Sande Redactie» en Administratie-adres: Smldswa! Telefoon: 011S0 2078 Gironummer: 88150 ABormementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 9 regels ƒ1,10. Iedere regel meei 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De astronaut Gordon Cooper 's Woensdagochtend om 03.47 uur Ned. tijd 's werelds „oudste ruim temens" geworden toen hij, mat ïijn reis van 1963 in de „Mercury" mee, 119 uur en zeven minuten :n de ruimte had doorgebracht cn daarmee het record brak dat de Rus Bykosvky in 1963 vestigde. Cooper en Conrad hadden dins dag een drukke dag. Zij moesten allerlei experimenten uitvoeren. Hun gezondheid is echter goed en Zij vertonen nog geen tekenen van vermoeidheid. Woensdagochtend half zeven vol tooiden de ruimtevaarders hun B5ste baan om de aarde. Na de eerste drie drukbezette dagen is de Gemini-bemanning overgegaan op een programma van routine-experimenten. Volgens de ruimte-dokter Cat- terson schijnen de drie dagen van gewichtloosheid geen invloed te hebben gehad op de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van Coo per en Conrad. In tegenstelling tot Zijri ietwat geïrriteerde Uitlating Van twee dagen geleden toen hij op herhaalde vragen van de grond klaagde dat ze met werk werden overstelpt, liet Cooper dinsdag- Bvond op rustige toon weten dat Ze „aardig aan de gang gehouden" Waren maar dat het tot nog toe «vel ging. Charles Conrad wist vluchtlei- jfler Kraft mee te delen dat zijn kameraad Cooper ,,'n witte baard" had gekregen. Later meldden de ruimtevaarders dat zij het gedu rende de nacht van dinsdag op Woensdag fris hadden gehad in hun ruimtepakken, namelijk ongeveer negentien graden Celsius. Kraft ad- Viseerde de verwarming wat op te Voeren, hetgeen indien zonodig heel eenvoudig kan gebeuren. De instrumenten aan boord van de Gemini-5 werken goed en alles Wijst er dus op dat de ruimtevlucht volgens plan kan worden volbracht. Met het overschrijden van de 37 uur en 59 minuten, de duur van de ruimtevlucht van McDlvltt en White in juni j.l. met de Geminl-4, werd de vlucht van de Gemini-5 3e langste die een bemand Ameri kaans ruimtevaartuig ooit heeft gemaakt. Vandaag wacht de astronauten nog een record: dat van de langste bemande ruimtevlucht ter wereld. Dit record stond tot dusver op naam van de Rus Valery Bykovsky met een vluchtduur van 119 uur en zes minuten. Het ruimtevaartcentrum in Hous ton (Texas) deelde woensdag mee dat Cooper en Conrad nog geen last schijnen te hebben van de langdurige toestand van gewicht loosheid. Cooper nam verheugd de felicitaties van zijn vrouw en twee dochters met zijn vluchtrecord in ontvangst. Zijn ruimtemakker Con rad kreeg te horen: „Je stem klinkt steeds opgewekter je schijnt er plezier in te hebben"-, waarop hij antwoordde: „Ik raak eraan gewend". Wat rust betreft vestigde Cooper dinsdagnacht nog een record. Hij sliep zeven uur wat hem nog niet eerder was gelukt. Inmiddels vernamen de journa listen van een woordvoerder van de NASA dat de „employé's" Cooper en Conrad volgens de bestaande regelingen een gedeelte van hun extra „reistoeslag" per dag moe ten derven wegens „vrije kost sn inwoning" welke zij gedurende hun ruimtevlucht in de Gemini-5 genie ten. De gewone reiskostenvergoeding per dag bedraagt zestien dollar. Daar gaat acht dollar af voor het vrije logies en bijna zeven dollar voor de drie „door de regering verstrekte maaltijden" per dag. De een en een kwart dollar welke zij per dag als extraatje overhouden, mogen ze in de ruimte naar belie ven besteden, zei de NASA-functio- naris met een stalen gezicht. (Zie verder pagina 3) Maandag a.s. wordt de marga rine drie cent per pakje goedkoper, zo heeft het ministerie van econo mische zaken meegedeeld. De da ling van de margarineprijs is het gevolg van het sterk teruglopen van de prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt. In een fabriek van synthetische rubber in Louisville hebben zich woensdag 23 ontploffingen voor gedaan, die volgens de tot dus ver ontvangen berichten aan vier arbeiders het. leven hebben ge kost en waarbij minstens acht tien arbeiders zijn gewond. Op de fabriek werken twee duizend mensen. In het met Indonesische en Nederlandse vlaggen versierde hotel, waar de tweede ronde van de besprekingen tussen de acht leden tellende Nederlandse en negentien man sterke Indonesi sche delegatie woensdag formeel werd geopend, hield de Indone sische delegatieleider, Achmed Ponsen, een korte rede. Daarin zei hij dat zijn delega tie bij haar bezoek van vorig jaar november aan Nederland Een Amerikaanse straalbom- menwerper is dinsdagavond bo ven Noord-Vietnam door een raket van Russische makelij om laag gehaald. Volgens de Ame rikaanse luchtmacht nam het toestel, een snpersone F-4 „phantton"-jachtbommenwerper, tezamen met andere vliegtuigen deel aan een verkenningsvlucht bij de Noordvietnamese haven Thanh Noa, 130 km ten zuiden van Hanoi. De neergeschoten jachtbom menwerper was afkomstig van het vliegdekschip Midway. Vlie gers in andere toestellen zagen een parachute. Opsporingen had den echter geen resultaat. De phantom had twee man aan boord. Het was de derde maal dat een Amerikaans vliegtuig boven Vietnam, door raketten van Russisch fabrikaat werd neergehaald. De vorige keren gebeurde dit echter veel dichter bij Hanoi. Amerikaanse' topfunctionaris sen in Washington geven uiting aan een voorzichtig optimisme aangaande de vooruitzichten voor een vreedzame regeling in Vienam. Men gelooft steeds meer dat de communisten onder toene mende internationale druk staan om aan de eonferentietafel plaats te nemen. De klaarblijkelijke onmacht van de vietcong-guerillastrijders om tijdens hrt nu aflopende regenseizoen een dramatische militaire overwinning te boeken en de jongste successen van de Amerikanen geven voedsel aan de hoop dat er een keerpunt kan komen. Wat het politieke aspect be- MINDER WIND Na het passeren van een actie ve depressie, die zeer snel de Noordzee is overgestoken en woensdgavond reeds boven De nemarken was gelegen, wordt DONDERDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.19 1.39 Terneuz-en 1.54 2.14 Hansweert 2.34 2.54 Walsoorden 2.44 3.04 VRIJDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.08 2.26 Terneuzen 2.43 3.01 Hansweert 3.23 3.41 Walsoorden 3.33 3.51 Aug. 26 5.41 19.41 4.37 20.08 28 505 19.37 7.37 20.47 29 5.46 19.34 9.01 21.03 30 5.48 19.32 10.24 21.19 11.43 het weer in ons land grotendeels bepaald door een zwakke rug van hogearuk, die het komende et maal van West-Engeland in oostelijke richting naar ons land trekt. De wind zal hierdoor ge leidelijk iets afnemen en gaan krimpen naar richtingen tussen west en zuidwest. De lucht die hiermee wordt aangevoerd is echter nog onstabiel van opbouw zodat er vandaag bij een veran derlijke bewolking plaatselijk nog een bui kan vallen. Een kleine regenstoring ten westen van Ierland trekt naar alle waarschijnlijkheid naar het Kanaal en verder in de richting van Parijs. Ze zal het weer in ons land niet veel beïnvloeden. De temperaturen ondergaan wei nig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust af en toe vrij krach tige wind uit westelijke richtin gen. Aanhoudend koel weer, treft beschouwt men de Ameri kaanse bereidheid om te onder handelen en de communistische weigering om zonder vooraf gaande voorwaarden onderhan delingen te voeren, als een gun stige beïnvloeding van de inter nationale openbare mening, in het bijzonder in de niet-verbon- den landen. Vorige week zijn in Zuid-Viet- nam vijftig Amerikaanse mili tairen bij de strijd gedood, het hoogste weekcijfer tot nog toe, aldus een militaire woordvoer der in Saigon. Bij dit aantal zijn inbegrepen de Amerikaanse ma riniers die in 'de slag bij Tsjoe Lai omkwamen en waarbij aan vietcongzijde 599 man de dood vonden. Verder zijn vorige week 76 Amerikaanse militairen ge wond, maar daarbij zijn nog niet alle gewonden van Tsjoe Lai in begrepen. Ongeveer honderdvijftig Zuid- vietnamese studenten, die zeg gen twintigduizend collega's van de universiteiten van Saigon, Dalat en Hoee te vertegenwoor digen, hebben woensdag na een nachtelijk debat over de toestand in het land de regering een aan tal eisen overhandigd. Daarin constateren zij dat de oorzaak van de strijd in Vietnam bij Chi na ligt en dat dit land gebom bardeerd zou moeten worden om de bevoorrading van Noord- Vietnam met wapens te beëëin- digen. De studenten hadden voorts kritiek op de Amerikaan se bemoeienissen met Vietnam en informeerden hoe lang de re gering nog denkt Amerikaanse troepen in het land te laten blij ven. „Laat ons onze eigen buiten landse peultjes doppen. Hoe meer de Verenigde Staten voor ons spreken, hoe meer prestige de Zuidvietnamese regering bij het volk en in de wereld ver liest", aldus deze jongelui. De leider van de Indonesische communistische partij, Aidit, heeft een delegatie van het Zuid vietnamese bevrüruigsfront, die Indonesië bezoekt, verzekerd dat anderhalf miljoen Indonesische communistische jongeren bereid zijn naar Vietnam te gaan om mee te helpen bij het verjagen van de „Amerikaanse agressors". De Chinese leiders zijn bereid een bespfeking van de kwestie- Vietnam in de Verenigde Naties te overwegen, indien China het volledige lidmaatschap van de veiligheidsraad zou verkrijgen, aldus het Franse weekblad „Nou- vel Observateur". Volgens het blad. zou dit zijn meegedeeld aan de Franse minis ter van culturele zaken, Malraux, die deze maand in Peking be sprekingen met verscheidene Chinese staatslieden had ge voerd. President De Gaulle, nog steeds volgend „Nouvel Observateur", zou de mogelijkheid van samen werking met China overwegen teneinde de heerschappen van Rusland en Amerika te breken. Hij zond Malraux naar China om poolshoogte te nemen alvorens op 9 september a.s. zijn volgende perconferentie te houden, aldus het blad dat hieraan toevoegt dat de strijd om de Chinese toe lating tot de Verenigde Naties tijdens de komende zitting van de algemene vergadering zal be ginnen en dat Peking tegenover Malraux zou hebben laten door schemeren daarbij prijs te stel len op Frankrijks steun. „met grote bewondering had ge constateerd wat genialiteit en vlijt voor de ontwikkeling een. land zonder overvloed aan na tuurlijke hulpbronen kan bete kenen". Wanneer men streeft naar het normaliseren van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, dient men eerst voor het allernoodzakelijkste te zorgen, namelijk gelijkheid,- we derzijds respect en wederzijds nut, aldus de heer Ponsen. Har monische betrekkingen;tussen twee soevereine landen kunnen volgens de Indonesische delega tieleider alleen groeien uit de op rechte wens dergelijke betrek kingen aan te knopen, daarbij re kening houdend met de heersen de meningen op politiek, cultu reel en sociaal gebied bij de an dere partij. In de bereidheid het verleden te vergeten ten gunste van een belofte voor de toe komst kan mén een demonstratie zien van de huidige gevoelens van het Indonesische volk ton opzichte van genormaliseerde be trekkingen tussen Indonesië en Nederland, zo zei de heer Pon sen, die hieraan toevoegde dat zijn delegatie op deze gronden bereid is met haar Nederlandse collega's te spreken over een praktische oplossing van de tus sen beide landen bestaande pro blemen, welke een gevolg van de politieke gebeurtenissen in het verleden zijn. Het in Djakarta verschijnende Engelstalige „The Indonesian Herald" dat doorgaans de me ning van het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken weergeeft, legde in een hoofd artikel verband tussen de aan komst van de Nederlandse dele gatie en de ondertekening van het Fokkercontract voor de leve ring van honderd Friendship- vliegtuigen aan Indonesië. Deze ondertekening onderstreept niet alleen het vertrouwen van Ne derland in het grote potentieel van Indonesië's economie, maar legt tevens de nadruk ép de be langrijke rol die Nederland kan spelen om Indonesië een econo mie verschaffen waarbij het land zichzelf kan bedruipen, aldus do Indonesian Herald het blad prees de verklaring van de heer Blom, dat Nederland niet louter forme le maatstaven wil hanteren in de onderhandelingen. Het Neder landse team zal de ogen eerder gericht houden op de toekomsti ge samenwerking tussen de twen landen en de wederzijdse onaan genaamheden uit het verleden ïaten nisten. De heer Blom heeft duidelijk willen maken, zo zei de Herald, dat, oplossing van de hangende financiële vraag stukken. geen voorwaarde mag zijn voor de normalisering van de wederzijdse betrekkingen. In donesië wenst de periode van confrontatie tegen Nederland te vergeten. Het land heeft grote materië- en psychologische verliezen ge leden als gevolg van deze ge beurtenissen, die de abnormale verhoudingen in de voorgaande jaren hebben gekenmerkt, Indo nesië en Nederland hebben el kaar veel te bieden. Laten wij ons daarop concentreren en zo de periode van normale verhou dingen gebruiken tot wedT'.'Hs voordeel van de twee volkeren, zo besluit de Indonesian Herald. Bcroen imi De openbare aanklager in liet Auschwitz-proces is woensdag in beroep gegaan tegen acht. -"an de 20 vonnissen, die de recht bank vorige week wees. Deze betreffen Robert Mulka, veroor deeld tot 14 jaar gevangenisstraf, Karl Backer, zeven jaar: Victor Capesius. negen; Klaus DyJew%- ki, vijf; Pery Broad, 'vier: Bruno Schlage, zes; Hans Stark, +ien jaar en Willy Schatz vrijspraak. Tegen alle acht had de officier van justitie levenslang geëist. Het Britse ministerie van de fensie heeft woensdag een officiële bevestiging gegeven van eerdere berichten volgens welke het onge veer vijftigduizend man sterke Rijnleger in West-Duitsland geen nieuwe kernwapens zal krijgen in de plaats van de verouderde „cor poral"-raketten die bulten dienst gesteld zullen worden. In plaats van die raketten krijgen de betrok ken eenheden lichte veldartillerie van 105 mm. Volgens Britse krantenberichten voert het ministerie voor zijn be slissing als argument aan dat een kernoorlog in Europa onwaar schijnlijk is. Het kernwapen-potentieel voor de defensie in de bondsrepubliek zal nu uitsluitend bij de Ameri- Kaanse strijdkrachten aldaar komen te berusten. HET VERKEERSDRAMA OP RIJKSWEG 12 Renswoude: Dit is het wrak van de Duitse volkswagen welke op rijksweg 12 frontaal werd aan gereden door een Nederlandse Mercedes. Het ongeluk heeft aan zeven mensen het leven gekost. Achtduizend betogers tegen het Koreaans-Japanse verdrag tot herstel van de diplomatieke be trekkingen zijn woensdag in Se oel voor de vijfde achtereenvol gende dag in hevig gevecht ge raakt met militairen en politie. Tweehonderd militairen be stormden de universiteit van Seoel van waar zij met stenen werden bekogeld. Zij maakten daarbij gebruik van traangas en arresteerden grote aantallen stu denten. De 99 afgevaardigden van de nationale radicale unie zullen pre mier Tsirlmokos steunen als deze week wordt gestemd over het voortbestaan van de nieuwe Griek se regering. Dit deelde partijvoor zitter Kanellopoelos woensdag avond tijdens een rumoerige voort zetting van het vertrouwensdebat mede. Terwijl hij het woord voerde, wierp een afgevaardigde van de centrumunie zich op de minister van buitènlandse zaken tijdens het ■cabinet-Novas, Georges Melas, die een onvriendelijk gebaar in zijn richting had gemaakt. De vergade ring werd tijdelijk geschorst. Kanellopoelos zei dat zijn partij ongerust was over het voortduren van de crisis en de steeds slechter wordende toestand Hij verweet de 'mder van de e.en'rumunie-partij, ï'anandreoe, door zijn toespraken onverantwoordelijke groepen op gewonden jongeren tot de jongste onlusten te hebben aangezet, be doeld om de democratie te ver woesten. Opnieuw had de regering stren ge voorzorgsmaatregelen getrof fen. Rond het parlementsgebouw was een politiecordon getrokken, terwijl de omliggende straten met prikkeldraad waren afgezet. Later raakten een dozijn ledei' van de centrumunie slaags me* een .tiental rechtse afgevaardig den. De vechtpartij duurde ver scheidene minuten. In de Griekse hoofdstad zijn woensdag zeshonderd typografen een staking van vierentwintig uur begonnen uit protest tegen de arrestatie van vijf vakbond- lieders na de ongeregeldheden van vorige week. De dagblad- typografen die bij een andere vakbond zijn aangesloten,, zou den later besluiten of zij even eens in staking zullen gaan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1