C.N.V. wil nieuw budgetonderzoek voor minimum-inkomens Kongolese verkiezingen ongeldig SPORTNIEUWS DE ZOON VAN ARAM ZUIDVIETNAMESE STUDENTEN EN DE DIENSTPLICHT Beschuldiging van Pakistan DUIVENSPORT DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Nieuwe toelatingseisen voor middelbaar onderwijs Aparte statistiek Doorberekening 33e Nationale Trekpaardententoonstelling ARRESTATIE IN ZUID-AFRIKA WEINIG WEERKLANK BUITENLANDERS Sabah blijft in de federatie Nog steedis relletjes in Seoel DE BROMFIETS NIET ZO ONVEILIG... OM DE EUROPESE BEKER VOOR AMATEUR LANDENTEAMS Axel won in Bergen op Zoom met 1—5 van M.O.C. Het christelijk nationaal vakver bond meent dat de door 't C. B. S. gepubliceerde prijsindexcijfers voor de kosten van levensonderhoud geen juist beeld geven voor de ge zinnen met een minimum-inkomen. Deze vakcentrale gaat voortaan In zijn orgaan „De Gids" de index cijfers van commentaar voorzien, waarbij zal worden geprobeerd na te gaan wat de gevolgen zijn voor de „minimum-gezinnen". In zijn orgaan heeft het C. N. V. voorts aangedrongen op een nieuw bud getonderzoek. De tegenwoordige cijfers zijn gebaseerd op het be stedingspatroon van 19591960 van gezinnen die een inkomen be neden de loongrens van de sociale verzekering verdienden. Sindsdien zijn de inkomens sterk gestegen, waardoor volgens het C. N. V. ook het bestedingspatroon waarschijn lijk aanzienlijk is veranderd. Als het nieuwe onderzoek er komt, dan dient ernstig te worden overwogen of het nuttig en moge lijk is een aparte statistiek te ma ken voor gezinnen met een mini mum-inkomen. Vooral deze gezin nen hebben te lijden van prijsver hogingen voor de eerste levensbe hoeften. Wanneer een gezin met een minimum-inkomen elke week driekwart daarvan nodig heeft voor zijn levensbehoeften, (voe ding, kleding en huur), zal een even groot gezin met een hoger in komen daarvan misschien maar de helft nodig hebben voor de eerste noodzakelijke uitgaven. Het C. N. V. heeft blijkens de pu- blikatie in „De Gids" de indruk dat er dit jaar aanzienlijk meer tot doorberekening aan de consumen ten is overgegaan dan vorig jaar. „Het prijsbeleid is dit jaar minder succesvol geweest dan in het af gelopen jaar", zo is de indruk van het C. N. V., dat meent dat hier aan wel wat te doen is. De minis ter van economische zaken wordt verantwoordelijk gesteld. Als inderdaad de hand wordt ge licht met bestaande afspraken, wenst het C. N. V. streng optre den. Spoedige opening van zaken acht het vakverbond gewenst. De toestand aan het prijzen- front geeft volgens „De Gids" re den voor een bespreking tussen regering en bedrijfsleven over het verder te voeren prijsbeleid. Dit zal op korte termijn moeten gebeu ren, ook al omdat de regering een aantal verhogingen van tarieven en indirecte belastingen op het pro gram heeft staan. PERFECT VLIEGTUIG Volgens de deskundigen zou dit vliegtuig, een Grumman Hü- Albatros" het meest perfecte vliegtuig ter wereld zijn. Het kan opstijgen en landen op land, wa ter, sneeuw en ijs en dat onder alle weersomstandigheden. Het heeft een kruissnelheid van 280 km en een bereik van 4300 km. De technische uitrusting is aan gevuld met opsporingsapparaten, terwijl de vier-koppige beman ning aangevuld kan worden met twee redders, die met een val scherm opereren kunnen. Ten slotte brak het toestel twee, tot nu toe Russische records. Het Kongolese hof van beroep heeft dinsdag de uitslagen van de dit jaar in twee Oostkongo- lese gebieden gehouden verkie zingen ongeldig verklaard. De zeven parlementszetels in de provincies Maniema en Fizi vielen toe aan de partijen die deel uitmaken van premier Tsjombe's nationale Kongolese conventie, maar in diplomatieke kringen vraagt men zich af of In staatsblad nr. 364 van 26 augustus a.s. zal worden gepu bliceerd een koninklijk besluit van 22 juli j.l. tot vaststelling van de eisen van toelating tot de openbare gymnasia, hogere burgerscholen en middelbare scholen voor meisjes. Dit be sluit komt in de plaats van de huidige regeling, die van 1938 dateert en alleen betrekking had op de hogere burgerscholen. Op grond van de nieuwe be palingen zal de toelating tot de genoemde scholen afhankelijk worden gesteld van een verkla ring van het hoofd van de lage re school waar de kandidaat het onderwijs heeft gevolgd en daar naast van een onderzoek met behulp van: a. een toelatingsexamen (dat zich mag beperken tot de vak ken Nederlandse taal en re kenen) b. een proefklasse; c. een onderzoek naar de kennis en het inzicht van de kandi daat gedurende ten minste zijn laatste schooljaar aan de lagere school (b.v. een school vorderingentest) d. een psychotechnisch onder zoek. De keuze uit deze mogelijkhe den berust bij het bevoegd gezag over de betreffende school, d.w.z. voor een rijksschool bij de mi nister van onderwijs, voor een .gemeentelijke school bij het col lege van B. en W. en voor een bijzondere school bij het school bestuur. De nieuwe toelatingsregeling gaat in per 1 oktober a.s. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2884 dieren, zijnde 220 slachtrunderen; 587 gebruiksvee; 710 vette kal veren; 199 graskalveren; 641 nuchtere kalveren; 84 lopers; 43 biggen; 42 paarden; 31 veulens; 292 schapen of lammeren en 35 bokken of gieten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen f 3,104,45; Vette kalveren ƒ2,90ƒ3,50; Stieren (alle kwal. lev. gew.) ƒ3,85—ƒ4,45; Worstkoeien ƒ3,25 ƒ3,40: Slachtpaarden ƒ3,00 3,50. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1000 1500; Vare koeien 7751175; Vaarzen 8751225; Pinken ƒ600ƒ825; Graskalveren ƒ350 500; Nuchtere kalveren 180 190; Mestkalveren 175 300; Lopers 85110; Big gen 4560; Schapen 80 ƒ110; Lammeren ƒ100ƒ115. Overzicht: Slachtrunderen: iets ruimer aanvoer, kalme handel, prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: aanvoer matig, rede lijke handel en staande prijzen; Vare koeien: gewone aanvoer, handel rustig, prijzen gedrukt; Vaarzen en pinken: tamelijke aanvoer met stille handel en on veranderde prijzen; Graskalve ren: aanvoer redelijk, tamelijk aanvoer, prijshoudend; Vette kalveren: aanvoer ruimer, han del vlot, prijzen even hoger; Nuchtere kalveren: korter aan voer met levendige handel en hogere prijzen; Slachtpaarden: iets ruimere aanvoer, stille han del en staande prijzen; Lopers en biggen: aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijshoudend; Schapen en lammeren: rujmer aanvoer met kalme handel en onveranderde prijzen. DE GELUIDSBARRIÈRE EN DE VLAG De gepensioneerde Emile Vercereau steekt telkens wanneer een straaljager zijn Parijse woning de ge luidsbarrière doorbreekt, de vlag uit. Niet om de technische vooruitgang van de Franse luchtmacht met feestelijk vertoon te ho noreren, maar om zijn aan de overkant van de straat werkende echtgenote te melden dat hij nog leeft. De heer Vercereau lijdt aan een ernstige hart- kwaal, die er door ge luidshinder niet beter op wordt. Een rechtbank was gevoelig voor zijn argu menten en kende hem on- langs ruim duizend gul den toe als voorlopige schadeloosstelling. H De Zuidvietnamese militaire leiders hebben dinsdag bespre kingen gevoerd naar aanleiding van de in de laatste tijd aan de dag getreden weerstand onder de studenten tegen nieuwe dienst plicht-maatregelen. Zij hielden hun conferentie in Dalat ten noordoosten van Sai gon. waar zij officieel waren heengegaan om van premier Ky een verslag te horen over diens bezoek aan Formosa en Thai land. Gezegd wordt dat de verzets actie van de studenten in feite wordt geleid door vooraanstaan de boeddhisten. Er zijn al pro testvergaderingen gehouden in de noordelijke steden Ooeang Tri, Danang en Hoee en de lei ders van de studenten in Saigon hebben opgeroepen tot een de monstratie ter viering van de eerste jaardag van de verwijde ring van It.-generaal Ngoeyen Khanh. Van de zijde der studen ten wordt de huidige regering verweten een militaire dictatuur te vormen. In het erecomité van de Na tionale Trekpaardententoonstel ling, dat onder voorzitterschap staat van prins Bernhard, heeft o.m. ook zitting genomen mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouw en vice-minister-pre sident. Deze drie en dertigste natio nale show zal o.m. door het groot aantal inzendingen meer dan 500 van de beste trekpaarden uit het gehele land, 100 Haflinger- paarden en een keurcollectie Shetlandponies alsmede door toevoeging van verschillende aparte demonstraties een luister rijk karakter dragen. De tentoonstelling wordt ge houden op vrijdag 17 en zaterdag 18 september a.s in 's-Hertogen- bosch. Harold Strachan, een van de genen die het blad Rand Daily Mail hebben ingelicht over de toestanden in de Zuidafrikaanse gevangenissen, is in Durban aan gehouden. Hij wordt beschuldigd van overtreding van de gevange- niswet en van meineed. Op 2 juli, na de publikatie van drie artikelen in het blad, werd de bewegingsvrijheid van Stra- chan voor vijf jaar beperkt op grond van de wet tot onderdruk king van het communisme. In mei 1962 is de 39-jarige Strachan, oud-oorlogsvlieger, tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld, waarvan drie jaar voor waardelijk, wegens het beramen van springstof aanslagen. Bij het grote publiek heeft de actie der studenten nog geen weerklank gevonden. Veel men sen schijnen het eenvoudig te zien als een poging om aan de militaire dienst te ontkomen. De studenten daarentegen voeren aan dat de nieuwe maatregelen bedoeld zijn om de intelligentia de mond te snoeren door plaat sing in de strijdkrachten. Het gaat voornamelijk voor lager ge gradueerden van 34 tot 37 jaar. Studentenleiders in Hoee, de traditionele boeddhistische sterk te,hebben enkele dagen geleden een manifest uitgegeven waarin het heengaan van generaal-ma- joor Ngoeyen Van Thieu, de voorzitter van de aan de macht zijnde nationale bestuursraad, werd geëist en installatie van een wettig gekozen regering. Volgens dit manifest is „onder de ondoeltreffende en dogmati sche leiding" van generaal Van Thieu „de nationale soevereini teit geschonden door buitenlan ders" een duidelijke verwij zing naar de Amerikanen. Sabah blijft lid van de federatie Maleisië omdat het daarbuiten geen toekomst heeft. Zij die over afscheiding spreken, doen dit met zelfzuchtige bijbedoelingen. Dit verklaarde de eerste-minister van Sabah, Peter Lo, dinsdag in een commentaar op de uitlatingen van de vorige week als federale minis ter afgetreden datoek Donald Stephens, die herziening van de betrekkingen met Maleisië voor staat. De datoek was eerste-minis ter van Sabah voordat dit gebied tot de federatie toetrad. Ook dinsdag gingen de op stootjes in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel van tegen het Koreaans-Japanse vriendschaps verdrag protesterende burgers onverminderd voort. De politie kreeg hulp van het leger, dat met vrachtwagens probeerde de betogende menigte uiteen te ja gen. Ook het traangas en de wapenstok werden weer kwistig gehanteerd. Een minister die de onregelmatigheden in ogen schouw kwam nemen, borg met haastige schreden het officiële lijf toen de betogers hem in het vizier kregen en uitroepen slaak ten die aan hun moordzuchtige bedoelingen niet deden twijfe len. Blijkens door het C.B.S. ver zamelde cijfers is de verhouding tussen het aantal automobilisten en het aantal bromfietsers dat bij een ongeluk betrokken raakt, vier op één. Dat wil zeggen dat er per jaar meer dan 200,000 ongelukken met personenauto's worden geregistreerd tegen 50.000 a 60.000 met bromfietsen. Ook wanneer men rekening houdt met het aantal en de jaarlijks door deze vervoermiddelen afge legde afstand, dan is de verhou ding 13,P 7,1, aldus een rapport dat door de stichting weten- schapnelijk onderzoek verkeers veiligheid is gepubliceerd. Bo vendien is vastgesteld dat het aantal ongelukken met brom fietsen dat door het C.B.S. wordt geregistreerd, de laatste jaren achterblijft bij de sterke groei van het aantal bromfietsen op de weg. Het omstreden verdrag werd deze maand gesloten en regelt de diplomatieke betrekkingen tussen Zuid-Korea en zijn vroe gere overheerser Japan. De betogers houden een poli tieman gevangen als gijzelaar voor gearresteerde studenten. De politie pakte bij de relle tjes van dinsdag ruim vierhon derd betogers op. Vierennegen tig politiemannen werden bij de botsingen gewond. er in Fizi wel gestemd is, omdat bepaalde delen in handen van de opstandelingen waren en dit nog zijn. In juni had het hof van be roep de uitslagen in Kwiloe, midden-Kivoe ongeldig verklaard wegens geconstateerde onregel matigheden. Voor de dinsdag genomefi maatregel gaf het hof geen ré den op. Volgens Pakistan heeft Indiase artillerie maandag een dorp in westelijk Pakistan beschoten, als gevolg waarvan twintig mensen om het leven kwamen en vijftien verwondingen opliepen. Het dorp Awan ligt een halve kilometer van de grens met In dia. Volgens radio-Pakistan kwam het vuur van Indiase stellingen in het Sjamb-gebied aan de andere zijde van de Twai-rivier. De be schieting duurde een half uur, waarbij acht granaten op woningen terechtkwamen. De radio zei dat Pakistan een krachtig protest bij de waarnemers van de Verenigde Naties heeft ingediend. Het nationale persbureau van Pakistan meldde dat India troepen ter sterkte van een brigade van de Chinees-Indiase grens van LadaK naar Kasjmier heeft overgebracht. Dinsdag heeft in Zürich de lo ting plaats gevonden voor de eerste Europese beker voor lan denteams (amateurs). In totaal hebben 12 landen ingeschreven en deze zijn in vier groepen in gedeeld. Nederland speelt een uit- en een thuiswedstrijd tegen Engeland en Oostenrijk. Dat zal vóór 31 december 1966 moeten gebeuren. De winnaars van de vier groepen kwalificeren zich voor het eindtoernooi dat in het voorjaar van 1967 zal plaats vin den. De loting gaf het volgende beeld: Groep 1: Ierland, Schotland, Wales. Groep 2: Spanje, Frankrijk, Italië. Groep 3: Oostenrijk, Engeland, Neder land. Groep 4: West-Duitsland, Turkije, Zuid sla vië. Zondag trok de nieuwe 2e klas- ser Axel naar Bergen op Zoom om het gedegradeerde MOC op de groene grasmat te bevechten. De reis ging vergezeld van de gebruikelijke Zeeuwsvlaamse perikelen: de bus kon niet op de boot. Een bus van een Zuid- bevelandse maatschappij nam haar taak over en bracht de ploeg naar Bergen op Zoom. Vóór de rust hebben de tal rijke bezoekers kunnen genieten van een snelle aantrekkelijke wedstrijd. Vooral het spel van de Axelse aanval stond op be hoorlijk peil. Spoedig ontstonden er aan beide zijden unieke kan sen. Via een dieptepass van Bou- chout kwam F. Verstraeten oog in oog met de MOC-doelman maar deze kon erger voorkomen. Eenzelfde situatie aan de andere kant, maar de bal belandde in de handen van doelman De Koeyer. In de 22e minuut lan- 3. Nadat Aram de wachter be volen had de poort te openen, spoedde hij zich naar beneden om zijn gasten welkom, te heten op zijn slot. De man in de zwarte mantel was reeds van zijn paard gestegen en met de hoed in de hand trad hij op Aram toe. „Mijn naam is Thomas, hertog van Norfolk", zei hij. „Ik dank u voor de gastvrijheid waarmee ge een vermoeid reiziger in uw kasteel een onderdak biedt. Wie zijt ge, heer ridder?" „Mijn naam luidt Aram. Ge schenkt mü echter te veel eer, indien ge mij met ridder aan spreekt", antwoordde Aram, ter wijl hij de hertog van Norfolk voorging naar de eetzaal. „Ik ben niet van edelen bloede". „Geen edelman en toch kasteel heer? Zijt ge dan wellicht een welgesteld koopman?", vroeg de gast verbaasd. „Ook dat niet. Maar zie, hier staat de oplossing van het raad sel mijn echtgenote, vrouwe Per- guye." Perguye, die aan het hoofd van haar keukenpersoneel een over vloedig maal in gereedheid ge bracht had, maakte een beleefde buiging voor de edelman. „Vrouwe Perguye is de wedu we van de hertog del Umberto, de gezant van Genua", verklaar de Aram, toen allen gezeten wa ren. „De gezant vond de dood bij een onderhandelingspoging met Chamag-Chan, de Mongoolse veroveraar. Ik redde haar uit.de handen van de Chan en nu zijn we reeds acht jaar gehuwd. Vrouwe Perguye erfde dit kasteel met de omliggende land goederen van de gezant, zodoen de ben ik kasteelheer geworden. En", voegde hij er lachend aan toe, „er ontbreekt me nu alleen nog een adellijke titel. Wellicht kan uw koning Richard II mij er een schenken. Vorsten zijn ge woonlijk kwistig met titels!" De uitwerking van deze laats te opmerking was verbijsterend, Het glas, dat de hertog van Nor folk juist aan de mond wilde brengen, trilde plotseling heftig in zijn hand. Met wilde ogen staarde de edelman Aram aan. Toen schreeuwde hij met hese stem: „Wat meent ge!! Wat be doelt ge met die laatste woor den!?!" ceerde Verstraeten Lensen, "Gie met een afstandsschot de doel man kansloos passeerde (01). In de 25e minuut werd het 02, na een voorzet van Verstraeten naar Herman, die de bal inkopte welke de doelman slechts ten dele keerde. Herman maakte nu geen fout (02). Even later kroop Axel door het oog van de naald toen de MOC-linksbinnen rakelings langs schoot. In de 30e minuut een prachttig doelpunt. Tonny Shields omspeelde enkele spelers en gaf door naar Lensen. Deze omspeelde de keeper en gaf de bal aan Verstraeten die in 'n betere positie stond (03). Na rust werd de sfeer nu en dan onprettig. MOC zat fel op de bal en reeds in de 4e minuut kreeg de linksbuiten een kans na een misser van Schepper maar zijn schot belandde in het zijnet. In de 15e minuut ontstond een hachelijke situatie voor het Axeldoel na een corner wegge schonken door Koeyer. Uit deze corner ontstond een scrimmage voor het doel en de xnidvoor schoot de bal hard tegen de on derkant van de lat. Hierna moest Koeyer diverse malen handelend optreden. De sfeer in 't veld werd intussen onvriendelijker, vooral Steel was geen vriend van de MOC-linksbuiten. In de 25e mi nuut haalde Verberkmoes de midvoor onnodig onderuit. Fran ken voltrok het vonnis (1-3). In de 35e minuut maakte Shields aan alle onzekerheid een einde. Hij brak alleen door (14). Een minuut vóór het einde werd Shields gemangeld en de scheids rechter wees naar de witte stip. Lensen maakte geen fout (1 5). Samenvattend vóór rust een aantrekkelijke wedstrijd met vaak goed spel. Na rust te hard en vaak unfair. VLUCHT OP ORLEANS „De Eendracht" - Terneuzen. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1441 m., snelheid laatste prijswinnende duif 983,2 in. 1. D. Deurwaarder; 2en 3. C. v. d. Hooft; 4. K. Oppeneer; 6. J. P. Klaassen; 7. Chr. van Driel; S. F. de Bakker; 9. J. v. d. Graaf en|10. A. van Tricht. „Nog Sneller" - Breskens. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1502 m„ snelheid laatste prijswinnende duif 1069 m. 1. G. van Grol; 2. J. Faas; 3. K. Quaars; 4 en 8. J. Wisse; 5. J. van Gijs; 6 en 9. L. Verstraa- ten; 7. J. Zeegers en 10. J. Faas deR. „De Verwachting" - Axel. Snelheid eerste duif 1468 m., snelheid laatste prijswinnende duif 1034,9 m. 1 en 9. M. Butler; 2. R. van de Veke (Zaamslag); 3. P. de Bak ker; 4. J. Giele; 5. F. Verschel den; 6. J. Bakker (Zaamslag); 7. J. Vink; 8. K. Deij en 10. C. Verstraeten. WEDVLUCHT UIT CREIL Bond van zaterdagvliegers Snelheid le duif 917.7 m.; laat ste prijswinnende duif 737.5 m. 1, 4, 5 en 9. D. Deurwaarder; 2. J. Dhaeze; 3, 8 en 10. A. J. Smallegange; 6 en 7. W. v. Hoe ve. PRIJSVLUCHT UIT ORLEANS „Steeds Sneller" - Uzendijke Snelheid le duif 1366 m. 1. Jan v. d. Sande; 2. W. van der Slikke; 3. J. v. d. Sande; 4 en 7. P. Dellaert; 5. Joh. de Smet; 6. Th. Gruson; 8. A. Lie- vens; 9. H. de Boevere; 10. p Steenaert.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5