Vliegramp bij Hongkong Vietcong beschiet Amerikaanse basis Bian Hoa Gemini-vlucht opnieuw verlengd 58 AMERIKAANSE DIENSTPLICHTIGEN OMGEKOMEN RADIO DE K0CX W.-Duitsland wil medezeggenschap in de atoombewapening HET WEER COOPER WERELDRECORDHOUDER RUIMTEVLUCHTER GIVE A MAN A LUCKY VERTR08WERSSTEMMINQ IN ATHENE WERD UITGESTELD NOODWEER JN ITALIË AARDBEVING IN MEXICO Jonge Duitser bekent zeven moorden OVEREENSTEMMING TUSSEN NASSER EN KONING FEISAL OVER KWESTIE-JEMEN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 650£V^ Aanslag op blanke dominee Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Luchtaanvallen op Noord-Vietnam Chinees blad over de oorlog in Vietnam Record voor Cooper Veiligheids maatregelen in Athene FVimWrine fifl «Sa»Re»ent! TERNEUZEJ? Directeur-Hoofdredacteur; I. van 9e San'dé Redactie- en Administratie-adres; Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38130 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pai advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre; Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Men vreest dat er 58 Ameri kaanse dienstplichtige militairen zijn omgekomen bij het veronge lukken van een viermotorige C 130, die de militairen na hun rust-ver lof zou terugbrengen naar Viet- (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 nam. Het transport toestel met een bemanning van zes en 65 militai ren aan boord, sloeg na de start van het internationale vliegveld van Hongkong „Kai Tak" plotse ling om en stortte in de Youtong- baai vlak bij de industriewijk Kdoen Tong. De linkervleugel van het vlieg tuig brak af en door de in brand gevlogen brandstof vormde zich een muur van vuur op het water van de baai. Dertien overlevenden uit het toestel werden door toege snelde bootjes waaronder sam pans met arbeiders van een land- aanwinningswerk bij het vliegveld opgepikt. Kikvorsmannen van de Britse marine die daarna in 't wrak wisten te komen, vonden er nog slechts lijken. De oorzaak van de ramp- was niet terstond bekend. Op vragen of er sabotage in het spel was, wil den functionarissen van het Ame rikaanse consulaat geen antwoord geven. De voorman van de arbeiders op genoemd landaanwinningsproject, de Chinees Kam Sjing, zou zeven van de overlevenden in veiligheid hebben gebracht. Verscheidene mannen uit het vliegtuig poogden zv/emmend het land te bereiken maar de brandende vliegtuigben- zine op het water sloot hen in. Ook een boot geraakte in brand. Nadat de kikvorsmannen vier lijken uit het wrak hadden gebor gen, werden twee drijvende kra nen erheen gedirigeerd om het te lichten. Op de kust waren brandweer, politie en dokters en verpleegsters in actie en een medische eenheid van het Britse leger richtte een noodpost in. De overlevenden, in shoktoestand en sommigen met brand- of andere wonden, werden naar het ziekenhuis gebracht. In Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi is een blanke dominee, de 59-jarige Donald Thompson, een ijveraar voor ge lijke burgerrechten, zondag avond in de rug geschoten, toen hij zijn woning wilde binnengaan. Er werden twee schoten op hem afgevuurd, die volgens de predi kant uit een auto kwamen waar in zich drie blanken bevonden. De toestand van de predikant, wiens long is doorboord, is zeer ernstig. De Westduitse regering en het presidium van de christendemocra tische partij hebben in Bonn de eis gesteld dat de Duitse bonds republiek medezeggenschap krijgt inzake de atoombewapening van de N.A.V.O. Bondskanselier Erhard en voor aanstaande leiders van de C.D.U. onder wie minister van defen sie Kai-Uwe von Hassel, minister Krone en dr. Konrad Adenauer hebben een verklaring opgesteld met de volgende kernpunten: 1. De Duitse bondsregering en de C. D. U. zullen de politiek van het Europees-atlantisch deelge nootschap voortzetten; 2. Algeheje steun voor het stre ven naar een algemene gecon troleerde ontwapening; 3. De kwesties van ontwapening en ontspanning moeten met da Duitse kwestie verbonden blij ven; 4. Gezien de positie van Duits land en zijn bijdrage in de N A. V.O -defensie moet de bonds republiek een passende mede zeggenschap inzake de kwestie van de atoomwapens niet ont houden worden. Voorts wordt de socialistische partij verweten dat zij zich niet van haar oude illusies kan los maken. DE AMERIKAANSE RUIMTEVLUCHT Houston: Mevrouw Charles Con radechtgenote van een van de ruimtevaarders, volgt met haar Kader Winn Dubose in het ruim tevaartcentrum de vlucht van de Cemini-V. Op de achtergrond een bord met de omloop-banen. Medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wind e« regen Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of een onweersbui. Later van het westen uit mogelijk enkele opklaringen. Aanvankelijk matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, la ter matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en noordwest. Koel weer. WOENSDAG 25 AUGUSTUS v.m. n.m. 0.24 12.44 0.59 1.19 1.39 1.59 - 1.49 2.09 Areskens Temeuzen Jïansweert Walsoorden DONDERDAG 26 AUGUSTUS Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.10 1.39 1.54 2.14 2.34 2.54 2.44 3.04 ktig. 19.43 3.07 19.42 19.41 4.37 20.08 19.37 7.37 20.47 19.34 9.01 21.03 10.32 10.24 21.19 10-80 11.43 2L8Z Vietcongstrijders hebben in de nacht van maandag op dinsdag de op Da Nang na belangrijkste Ame rikaanse luchtmachtbasis In Zuid- Vietnam, Bian Hoa, met mortieren beschoten. Verscheidene Amerika nen liepen daarbij verwondingen op, terwijl een dertigtal vliegtui gen werd beschadigd. WIND EN REGEN Het K.N.M.I. 'deelt mede: Een koufront boven de Britse eilanden trekt snel in de richting van ons land en zal het weer bij ons doen verslechteren. Dit zal in de nacht en ochtend gepaard gaan met regen en veel bewol king, terwijl de wind zal gaan toenemen van matig tot vrij krachtig, aanvankelijk uit zuid westelijke, later na het passeren van het front uit noordwestelijke richting. Tijdelijk kan hierbij aan de kust van Holland en Zee land de wind zelfs aanwakkeren tot hard. Achter het koufront wordt onstabiele polaire lucht aangevoerd, zodat we overdag op veel bewolking kunnen reke nen waaruit plaatselijk een bui of regen kan vallen. Aan de kust echter zijn later enkele opklarin gen mogelijk. De temperaturen zullen overdag in het algemeen iets laaere waarde»-bereiken, De beschieting van de zorgvul dig bewaakte basis, van waaruit luchtoperaties tegen doelen in Z. Vietnam plaatsvinden, zette te middernacht in. Zij duurde slechts een kwartier hetgeen echter vol doende was om schade toe te bren gen aan op de startbanen gereed staande hefschroefvliegtuigen en jachtbommenwerpers. De opstan delingen trokken zich daarna snel in het oerwoud terug. Achtervol gende Amerikaanse patrouilles kre gen slechts twee mannen in handen van wie hoogstens kon worden vermoed dat zij tot de vietcong behoorden. Vietcongstrijders lieten dinsdag in de buurt van Hue een trein in de lucht vliegen, waarbij vier bur gers omkwamen. Zij plunderden de trein en verdwenen in de bossen voordat gealarmeerde Zuidvietna- mese vliegtuigen arriveerden. Amerikaanse straaljagers zijn maandag bij een aanval op een spoorbrug in Noord-Vietnam op slechts vijftig kilometer afstand van de grens met China geweest. Tegelijkertijd deden andere toestel len een aanval op een militair com plex dat nog geen zestig kilometer van Hanoi verwijderd lag. ^ij een missie ongeveer honderd vijftig kilometer ten zuidwesten van de Noordvietnamese hoofdstad werd 'n Amerikaanse F-105 jacht bommenwerper neergeschoten. De piloot wist zich met zijn valscherm te redden. B-52 •teaalbommeawernsM ver nietigden vietcong-installaties in de Zuidvietnamese provincie Kwang Tin. Zelfs indien de Amerikanen hun militaire kracht in Vietnam ver tienvoudigen, zal hun inspanning nog vergeefs zijn, zo schrijft het „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, als conclusie van een analyse van de toestand in Zuid-Vietnam na zeven maanden van strijd. In deze periode zijn volgens het blad 110.000 Zuidvietnamese sol daten gedood, gevangen genomen of overgelopen, 3.000 Amerikaanse officieren en soldaten uitgescha keld en 500 Amerikaanse vliegtui gen neergeschoten. Bijna 2.000 „strategische dorpen" werden „be vrijd". De bevrijde gebieden, aldus het blad, beslaan op het ogenblik meer dan viervijfde deel van het Zuid vietnamese grondgebied met een bevolking van tien miljoen men sen. Meer dan honderd bruggen, 400 km weg en talrijke spoorweg verbindingen zijn onklaar gemaakt. De grote stadscentra en versterk te gebieden zijn „eilanden" gewor den die van de rest van het land zijn afgesneden, aldus het „Volks dagblad" dat. nog schrijft dat de Amerikanen zich niet meer op de Zuidvietnamese strijdkrachten kunnen veriaten omdat deze door het nationale bevrijdingsleger" gedecimeerd of geneutraliseerd ziin< De Amerikaanse ruimtevaarders Cooper en Conrad hebben toestem ming gekregen hun verblijf in de ruimte met een dag te verlengen. Dit is dinsdag van de zijde van het ruimtevaartcentrum in Houston ver nomen. De vlucht zou nu op zijn minst 60 maal rond de aarde gaan, waar mee de helft van de voorgenomen tocht van acht dagen zal worden overschreden. Dinsdagmiddag om 14.35 uur Ned. tijd voltooiden Cooper en Conrad hun 45ste omwenteling. Volgens de deskundigen op het ruimtecentrum verkeerden zij in goede lichamelijke conditie. Cooper repareerde dinsdag de kruisdraad van een kijker op de Gemini, welke wordt gebruikt om bepaalde punten on aarde te vin den bij het fotograferen. Na 43 omwentelingen hoorden zij van de leider van het Gemi ni-project, Kranz, dat het naar uitziet dat de vlucht toch acht dagen zal duren. Een tropische storm die zich ten noorden van Bermuda bevond, zou volgens Kranz de weersgesteldheid in het landingsgebied niet beïn vloeden. Cooper en Conrad hebben goed gegeten. Zij vertoonden dinsnag geen ziekteverschijnselen. Alleen Cooper had zich eerder op de dag vat lichtgeraakt getoond in zijn antwoorden aan de grondstations. Cooper is de Amerikaan die hdt langst in de ruimte heeft vertoefd. Dinsdagmiddag om 16.00 uur Ned. tijd had hij 107 uur en 19 mi nuten door de ruimte gevlogen, waarvan 34 uur en 19 minuten in een „Mercury" tijdens zijn eerste tocht op 15 en 16 mei 1963. (Adv.) Op voorstel van de rechtse ra dicale unie is de vertrouwens- stemming over de regering-Tsi- rimokos 'uitgesteld tot vandaag. Prémier Tsirimokos heeft dinsdagavond in het parlement een verklaring afgelegd. Hij zei dat een voortduren van de crisis schadelijk voor de economie van 'het land is. De economische en financiële toestand was overi gens nog goed. Zijn regering zou streven naar een waarlijk vrije vakbeweging. Griekenland behoort tot de N.A. V.O., maar wenst ook betrekkin gen met andere landen. De twee jaar geleden door de N.A.V.O.- partners beloofde economische hulp liet op zich wachten. Het bondgenootschap was ook door de kwestie- Cyprus op de proef gesteld. De regering is voor volledige onafhankelijkheid van Cyprus. De premier zei het niet uitgeslo ten te achten, dat er vóór het ein de van de huidige parlementaire zittingstermijn in 1968 nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden. In dat geval zou de evenredige vertegenwoordi ging worden toegepast. De voorzitter van de verenig de centrumpartij Papandreou ontbrak op de bijeenkomst. Het parlementsgebouw en ook het koninklijk paleis waFen zwaar bewaakt. De socialistische premier zei Het hoofd van de veiligheids politie in Athene is vervangen. Een reden voor deze maatregel werd niet genoemd, maar men brengt hem in verband met. de jongste onlusten in de Griekse hoofdstad. De poliite heeft sterke veilig heidsmaatregelen genomen om ongeregeldheden te voorkomen wanneer de nieuwe premier, Tsi rimokos, zijn regeringsverklaring in het parlement aflegt. Uit protest tegen de arrestatie van een groot aantal betogers zijn stakingen aangekondigd. dat zijn kabinet onder de gegeven omstandigheden beter werk kan doen dan welk ander ook. De strijdmacht moet buiten 'de poli tiek blijven. De premier sprak de hoop uit dat ..de kleine groepen die hun rechten en plichten slecht kennen, spoedig tot bezin ning zullen komen". De rege ring zal ervoor zorgen, dat de strijdmacht boven elke discussie komt te staan. Nicolas Bakopoelos, die minister vna justitie was in het kabinet van Papandreoe, verklaarde na de toe spraak van de premier dat de unie van het centrum de „pseudo-rege- ring" van Tsirimokos niet erkent en niet zal steunen. Hij moest dinsdagmiddag no® minder dan 12 uur in de Gemini vertoeven om het wereldrecord van de Rus Bykovski, dat op 119 uur en 6 minuten staat, te verbe teren. De straten van Massa bij Via- reggio stonden maandagavond na een wolkbreuk blank en in Veneië en Portugruaro moesten bewoners door' brandweerlieden uit hun ondergelopen woningen worden bevrijd. Doordat de rivier de Lemene buiten haar oevers trad, werd het gebied van Gruaro over stroomd. Het water stond een meter hoog, maar zakte later be duidend. De straten van Camariore na- bij Viareggio liggen onder eer, 30 cm dikke laag klein gesteen te, dat door stormen van de na burige bergen is meegevoerd. Ten noorden van Messina aar de Siciliaanse kust zijn verschei dende aardschokken waargeno men. Van slachtoffers en schade werd geen melding gemaakt. In de stad Mexico is maandag avond een aardbeving van uit zonderlijke kracht geregistreerd, de hevigste sedert verscheidene jaren. Talrijke gebouwen in de stad zijn beschadigd en moesten wor den ontruimd. De beving, waarvan het epi centrum in de Stille Oceaan scheen te liggen, is ook in ande re delen van het land waargeno men.- In de stad Mexico zijn geen slachtoffers gevallen en de scha de is niet groot. De talrijke toe risten wilden desondanks zn spoedig mogelijk vertrekken. De beving duurde twintig tot veertig seconden. En volgden 'enige lich tere schokken. De 24-jarige Klaus Gossmann heeft dinsdag in Neurenberg be kend zeven mensen te hebben vermoord. Gossmann, een ge deserteerde soldaat uit het West duitse leger, werd begin iuni gearresteerd toen hij in een Neu- renbergs .warenhuis probeerde een handtasje te stelen. Schie tend trachtte hij zich een weg naar de vrijheid te banen, waar bij een man werd gedood en twee werden gewond. Hij bekende dinsdag vanaf 22 april 1960 een aantal overvallen te hebben gepleegd, waarbij hij .een echtpaar, de filiaalhouder van een spaarkas, een cliënte van een bank, een winkelierster en haar zoon te hebben neerge schoten. Gossmann was in het bezit van zes pistolen. Koning Feisal van Saoedi-Ara- bie heeft dinsdag aan het slot van zijn besprekingen over Je men met president Nasser van Egypte verklaard, dat men vol ledige overeenstemming had be reikt. Na de ondertekening van het akkoord tussen Feisal en Nas ser werd in Jemen een staakt- het-vuren afgekondigd. Volgens het Egyptische pers bureau voor het midden-oosten voorziet het akkoord in Egypti sche en Saoedi-Arabische tech nische en financiële steun aan Jemen. Naar verwacht wordt zal ko ning Feisel volgende maand een bezoek aan Egypte brengen. In het officiële communiqué zijn geen verdere bijzonderheden meegedeeld. Volgens inlichtin gen van betrouwbare zijde is men het eens geworden over een plan in drie fasen van resp. drie, tien en twee maanden. De eer ste fase is een bestand tussen royalisten en republikeinen on der toezicht van een Saoedi- Arabisch-Egyptische vredescom- missie waarin waarnemers zit ting hebben van Jemenitisch- royalistische en republikeinse kant. Er zou een interim-rege ring in Jemen worden gevormd waarin noch president Sallal noch imam Al Badr zitting zou mogen hebben. In de tweede fa se zouden de Egyptische troepen uit Jemen wordeh teruggetrok ken en in het derde stadium zouden de inwoners van Jemen bij volksstemming over de ge wenste regeringsvorm kunnen beslissen. Volgens een latere bekend making verplicht Egypte zich, gerekend van 23 november a.s., binnen tien maanden zijn troe pen uit Jemen terug te trekken. Saoedi-Arabie zal onmiddellijk alle hulp aan de Jemenitische monarchisten staken en niet toe staan, dat deze gebruik maken van zijn grondgebied. Op 23 no vember van het volgend jaar zal in Jemen een volksstemming worden eehouden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1