Spanning rond de vlucht van de Gemini-5 Zware verliezen voor Zuidvietnamese regerings troepen Opwinding in Griekenland DE NATIONALISATIE VAN NEDERLANDSE ONDERNEMINGEN IN INDONESIË HET WEER Essd: STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Toch acht dagen in de ruimte Zuiveringsactie bij Da Nang gaat voort fw«öt«bS'BS «Sotssimsafc TERNEÜZZN Maandag 23 Dinsdag 24 augustus 1965 21e Jaargang - No. 650j? Geen rendez-vous Weerbericht Hoogwater Verklaring van de heer Blom Bejaarde man na brand overleden Zon- en Maanstanden Te weinig slaap Weinig hoop Weer optimisme Cooper en Conrad draaien door Foto's Volgens Tass nemen de Amerikanen te veel risico Conrad is hees GASONTPLOFFING IN OHIO Bombardementen in toenemende mate Vanmorgen 122 vluchten Papandreoe geeft Tsïrimokos geen tien dagen Open brief van Russische geleerden aan president Johnson Prins Bernhard in Tanzania Nederlander in Frankrijk omgekomen Weduwe bij roofoverval ernstig gewond DlrHto&mmb&ÊtMman l wa 8e Sand# Redactie- en Administratie-adrea: Brnkfaiwal Telefoon: 01180 2078 Gtoonommer: 88180 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal? per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per asm 16 et; minimum paf advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Al vormden na dit weekeinde de vooruitzichten wat Betreft het we tenschappelijk en experimenteel resultaat van de vlucht der Ameri kaanse Gemini-5 tweelings-ruimte- cabine en ook duur ervan nog een vraagteken, een succes uit publi cistisch oogpunt moet het in elk geval genoemd wórden. Het geheie weekeinde hebben de kansen van de astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad het radio- en tele visiepubliek in Amerika en de ove rige wereld in spanning gehouden. Zouden ze gedwongen zijn tot een overhaast afbreken van de „achtdaagse" om de aardbol of zouden ze het toch nog enkele da gen volhouden Dat was de onzekerheid, door het niet goed functioneren van de pieuwsoortige zuurstof-waterstof batterij opgeroepen. Na de mede deling van zaterdagavond, dat overwogen werd het ruimtevaar tuig in de zesde ronde kort na mid dernacht Ned. tijd te laten terug keren, kwam het latere bericht dal de terugkeer tot zondagavond 18.18 uur was uitgesteld. De ruimtevaar ders zelf zouden hierop hebben aangedrongen. De aanwijzingen die daarna binnenkwamen over de werking van de batterij, gaven aan leiding tot stijgend optimisme over de kansen op een voortgezette vlucht en zondagmiddag werd be kendgemaakt dat Cooper en Con rad tenminste tot maandagnamid dag in de ruimte zouden blijven tot hun 33ste ronde. Zij zouden dan in het landingsgebied bij de Bermu da-eilanden neerkomen om 16.31 uur Ned. tijd, na 51 uur in de ruimte te zijn geweest. Er werd aan toegevoegd dat de batterij van de Gemini weer voldoende stroom leverde om de ruimtevaarders hun acht dagen vol te laten maken. Van pogingen om een rendez-vous te oewerkstelligen met „Little Ras cal", het zaterdag volgens plan tij dens de tweede ronde door de Ge mini-5 uitgestoten kunstmaantje van 34 kilo, moest echter worden afgezien. Dé algemene voorzitter van de nationalistische federatie van Indo nesische vakverenigingen, Bactiar Salim Haloho, heeft zaterdag in Djakarta gezegd dat als Nederland NOORDELIJKE WIND Een langgerekt gebied van Van lage luchtdruk strekt zich uit dit weekeinde uit van de Noordzee tot aan de Rivièra. Langs de oostelijke flank hier- Van bewogen zich enkele storin gen van zuid naar noord. Deze brachten vooral in het westelij ke deel van de Alpen buitenge woon zware regen. Nabij de oor sprong van de Rijn viel 2-40 mm, Locarno meldde omstreeks 150 mm in Grenoble en ook aan de Rivièra nabij de Frans-Italiaan se grens viel 170 mm. In Turijn werd 55 mm afgtapt. Een rug van hoge luchtdruk, die lei-land heeft bereikt zal zich over Engeland gaan uitbreiden, maar daarbij in betekenis afne men. Onder invloed hiervan is in onze omgeving een miatige noordelijke wind te verwachten, die enigszins onstabile lucht aan voert. Enkele plaatselijke buien zijn daarom mogelijk. In het zeegebied tussen Schot land en IJsland neemt de depres sie-activiteit snel toe. Als gevolg hiervan zal dinsdag later op de dag de wind de neiging vertonen naar west tot zuidwest te krim pen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld 'door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Koel weer Bewolkt met enkele opklarin gen en geen regen van beteke nis. Vannacht hier en daar in het binnenland mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 24 AUGUSTUS v.m-. n.m. Breskens 11.25 11.39 Terneuzen 12.14 Hansweèrt 0.40 12.54 Walsoorden 0.50 1.04 WOENSDAG 25 AUGUSTUS werkelijk normalisatie wil van de economische betrekkingen tussen beide landen, het er goed aan doet niet meer terug tc komen op din gen van het verleden, in het bijzon der op de kwestie van de nationali satie van Nederlandse ondernemin gen in Indonesië. Haloho zei dit naar aanleiding van het bezoek aan Indonesië van een tien man sterke Nederlandse economische delegatie, die zater dagavond in de Indonesische hoofd stad arriveerde. Deze delegatie onder leiding van de heer N. Blom zal besprekingen voeren met de Indonesische rege ring over fin.anciële vraagstukken, waaronder de nationalisatiekwes tie. Haloho ontkent dat Indonesië schulden zou hebben. De heer Blom zei bij aankomst op het vliegveld dat de betrekkin gen tussen beide landen reeds in de goede richting gaan, waaraan hij toevoegde: „Op bepaalde gebie den zijn reeds oplossingen verkre gen". De heer Blom zei dat de Neder landse afvaardiging de vraagstuk ken der toekomst het belangrijkst acht. Er werd verder een vraag ge steld over het vraagstuk der zon der schadevergoeding door Indone sië genationaliseerde Nederlandse ondernemingen. De Indonesische politieke partijen vinden dit het be langrijkste punt bij het komende overleg. De heer Blom antwoordde: Dit vraagstuk moet op snelle en voor beide partijen bevredigende wijze worden opgelost. Ik ben er van overtuigd dat dit zowel de wens van Indonesië als die van Nederland is. Vanzelfsprekend moet rekening worden gehouden met de bestaande omstandigheden. In het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag is de 71-jarige H. N. Zinsmeester overleden. De man werd donderdag 19 aug. ernstig gewond, toen er in zijn woning aan de Haagse Jacob Catsstraat brand ontstond, toen hij een pe- troleumvergasser wilde aanste ken. v.m,. n.m. Aug Breskens 0.24 12.44 23 5.36 19.48 0.36 18.17 Terneuzen 0.59 1.19 24 5.38 19.46 1.44 19.06 Hansweert 1.39 1.59 25 5.40 19.43 3.07 19.42 Walsoorden 1.49 2.09 26 5.41 19.41 4.37 20,08 Over de gezondheidstoestand van de twee kosmonauten waren de dokters op de grond over het algemeen tevreden, al baarde het wel enige zorg dat de mannen zo slecht aan hun rust konden toe komen omdat er telkens iets te doen viel, zoals het commentaar uit de ruimtecabine luidde. Zij had den in een etmaal niet meer dan twee uren kunnen slapen. De chef-arts van de ruimtevaar ders, Charles Berry, vond het ook niet prettig dat Cooper en Conrad zo weinig eetlust toonden. Zaterdagmidag te 15 uur Ned. tijd ging de Gimini-5 vlot van start bij prachtig weer boven de lan ceerbasis van Kaap Kennedy. Wel bleek de baan waarin het ruimte voertuig terechtkwam, niet hele maal met de berekende overeen te stemmen maar dat zou met enig manoeuvreren te verhelpen zijn. De tweede trap van de draag- raket volgde de cabine in haar baan om de aarde. Na de uitstoting an „Schelmpje" rnet een iets gro tere snelheid dan de bedoeling was werd de afwijking in de baan verholpen om de Gemini-5 in een gunstige stand te krijgen voor het rendez-vous dat enkele uren daar na moest worden ondernomen. Maar toen kwam het bericht dat die ontmoetings-poging was uitge steld omdat de batterij een hape ring vertoonde. Een van de twee elementen van de zuurstof-water stofbatterij werd uitgeschakeld. Fr bestond toen weinig hoop dat de vlucht zou worden voortgezet, zei men. De Nasa begon voorbereidingen te treffen voor een terugkeer van de ruimtecabine. Vliegtuigen op Hawai kregen opdracht de lucht in te gaan voor het geval dat de ruim tevaarders uit zee zouden moeten worden opgepikt. De leider van het Gemini-pro ject, Kraft, overwoog intussen, of men de vlucht een dag langer zou kunnen laten duren. Deskundigen zeiden dat de toestand met het verstrijken van de tijd kon ver beteren. Deze verwachtingen werden be waarheid. Conrad meldde zondag ochtend vroeg dat de zuurstofdruk van 60 tot 76 pond was toegenomen en met de zuurstofdruk steeg ook het optimisme ten aanzien van de kansen op voortzetting van de ruimtevlucht. Zondagmiddag meld de het ruimtevaartcentrum in Houston dat de druk nog steeds toenam en er weer tweemaal zo veel stroom beschikbaar was als zaterdag, al bleef de druk beneden het normale peil. De. ruimtevlucht van Cooper en Conrad zal, nu de elektriciteits voorziening aan boord vrijwel nor maal is geworden, waarschijnlijk toch acht dagen duren, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. Hoe wei van dag tot dag zal worden besloten, of de vlucht wordt voort gezet, deelde vluchtleider Chris topher Kraft zondagavond mee, dat hij verwachtte dat de cabine de volle vastgestelde tijd in de ruim te kon blijven. Ik zie op dit ogen blik niets, wat ons van die acht dagen af zou houden, zo zei Kraft. Het kunstmaandje „Little Ras cal" waarmee de Gemini-5 een rendez-vous zou hebben, vloog zondagavond op een afstand van bijna 370 kilometer voor het ruim teschip uit. Om 21.15 uur Ned. tijd begonnen Cooper fen Conrad aan hun twintigste omloop. Even daarvoor had Cooper laten weten, dat de drukbanden die Conrad om zijn dijbenen heeft ter activering van de bloedsomloop, niet naar be horen functioneerden. Cooper heeft deze drukbanden niet, omdat de geleerden een vergelijking willen krijgen van de hartslag van de astronauten. De ruimtevaarders hebben een reeks foto's genomen van wolken formaties en van de wervelstormen Doreen en Lucy die zich over de Stille Oceaan bewegen. De Russen hebben zondag de Amerikaanse ruimtevaartfunctio narissen verweten, dat ze met de '(Adv.)' TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Gemini-vlucht risico's nemen om „de Sowjet-Unie ten koste van al les voorbij te streven". Het was volgens de Newyorkse correspon dent van het Russische persbureau Tass „opmerkelijk" dat het nieuwe systeem van energievoorziening dat nu moeilijkheden heeft gegeven niet eerder in de ruimte was be proefd. De installatie was „zo van de proefbank op aarde" blootge steld aan de omstandigheden zoals die in de ruimte heersen, aldus Tass. Deze „overhaaste" handel wijze was o.a. het gevolg van het feit, dat de leiders van het ruimte vaartprogramma „tot taak hadden gekregen de Sowjet-Unie tot elke prijs te slaan wat de duur van de ruimtevlucht betreft", zo werd ge zegd. Te Houston zei een Amerikaanse vluchtcontroleleider, John Hodge, naar aanleiding van dit bericht dat het beslist niet zo was als daarin werd voorgesteld. De moeilijkheden met de energievoorziening waren „van die dingen die met ieder on derdeel van de apparatuur konden gebeuren", aldus Jlodge. Een van de Amerikaanse ruim tevaarders in de Gemini-5, Conrad, is hees Volgens de geneesheren in het grondstation te Houston komt dit doordat Conrad als gevolg van de technische moeilijkheden zo veel heeft moeten praten. Er waren voorts korte tijd moei lijkheden met de verwarming van Conrads ruimtepak geweest. Tij dens de vierentwintigste omwen teling liet Conrad weten dat de temperatuur in zijn costuum tot ruim negen graden was gedaald. De ruimtevaarder had de moeilijk heid echter snel weten op te los sen en hij voelde zich thans op zijn gemak, aldus een van de artsen. Bij de plaats Van Wert in de Amerikaanse staat Ohio heeft zich zaterdagochtend vroeg een hevige ontploffing in een aard gasbuis voorgedaan, klaarblijke lijk veroorzaakt door een vonk uit een passerende locomotief. Een meisje is omgekomen en volgens de autoriteiten zijn negen anderen in het ziekenhuis opgenomen. Er is grote schade aangericht aan te velde staand gewas. Alle getroffen personen bevonden zich in een huis op on geveer driehonderd meter van de plaats van de ontploffing. Nog steeds demonstratie in de Griekse hoofdstad Athene: Demonstranten proberen een makker te helpen, die ge wond is geraakt bij een treffen met de politie. De demonstraties ten gunste van Papandreoe door bepaalde bevolkingsgroepen hou den aan in de Griekse hoofdstad. Vietcong-troepen hebben zondag op 20 kilometer ten noordwesten van Saigon een eenheid Zuidviet namese regeringstroepen zware verliezen aan mensen, wapens en uitrusting toegebracht. Dit is door een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon meegedeeld. De zuiveringsacties tegen de vietcong in de buurt van de Ame rikaanse luchtbases Da Nang en Tsjoe Lai worden voortgezet. Ver zetstrijders van de vietcong houden zich nog in groten getale op in de ondergrondse stellingen bij Tsjoe Lai. Een dam van een hydro-elektri- sche centrale, 125 km ten zuidwes ten van de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi, is zaterdag voor het eerst door Amerikaanse vliegtuigen gebombardeerd. De dam zou be schadigd en sluizen vernietigd zijn. Ook een waterkrachtcentrale in hetzelfde gebied werd getroffen. Het afweervuur was matig. De overwinning die de Ameri kaanse mariniers verleden week bjj Tsjoe Lai op de vietcong behaalden, heeft in Amerikaanse regerings kringen het geloof versterkt, dat het getij van de oorlog in Vietnam zich tegen Hanoi begint te keren. In Washington valt een stem ming van voorzichtig optimisme te bespeuren, die niet alleen het ge volg is van de voor de Amerikanen zo succesvol verlopen slag bij Tsjoe Lai, maar ook van de berich ten over zware verliezen, die de vietcong de laatste tijd elders zou den zijn toegebracht. Amerikaanse functionarissen zeggen dat, als de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen het moes son-offensief van de vietcong heb ben doen verzanden, een mijlpaal is bereikt in het streven de com munisten ervan te overtuigen dat ze niet kunnen winnen. Hoewel ze rekening houden met zware strijd in de komende weken, menen ge noemde functionarissen dat Hanoi zich nu voor de keus ziet geplaatst steeds zwaardere klappen te vra gen of vrede te zoeken. Daarom is men van plan de militaire druk te handhaven. Men wil in toenemende mate zware B-52 bommenwerpers inschakelen bij de bombardemen ten op vietcong-steunpunten en de luchtaanvallen op Noord-Vietnam voortzetten. Amerikaanse vliegtuigen Hebben vandaag de Zuidvietnamese strijd krachten gesteund bij hun actie het gebied van de Mekongdelta ten zuiden van Saigon van vietcong- stnjders te zuiveren. Zij voerden 122 vluchten uit boven deze streek, de belangrijkste rijstschuur van Z. Vietnam, waar troepenconcentra ties en kampementen werden be stookt. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder waren de v'etcong-verliezen aanzienlijk. De ernstige ongeregeldheden van vrijdagavond in Athene na de be ëdiging van het nieuwe kabinet- Tsirimokos hebben In het gehele land grote opwinding veroorzaakt en volgens waarnemers heerste er in Griekenland tijdens het weekend een sfeer als voorafgaand aan een revolutie. De demonstraties schijnen goed voorbereid te zijn geweest. De po litie zoekt naar een zestal particu liere auto's die benzine en ander brandbaar materiaal onder de be togers zouden hebben gedistri bueerd. Er worden 226 arrestanten vastgehouden voor nader onder zoek en eventuele berechting. Zaterdagochtend hing de traan- gaslucht nog steeds in de straten zodat de mensen zakdoeken voor de neus hielden. Ruim zestig van de 120 gewon den worden nog in ziekenhuizen behandeld. De aanvang van de debatten over een mo'ie van vertrouwen 'n de nieuwe Grieks? regering zijn verschoven naar dinsdag. Een reden voor dit uitstel gaf premier Tsirimokos die dit bekendmaakte niet. Zaterdagavond deden zich in Athene wederom incidenten tussen betogers en politie voor. Oud-premier Papandreoe ver klaarde in een van zijn redevoerin gen die hij overal in het land houdt, dat de nieuwe regering het geen tien dagen zal uithouden. Het eiste onmiddellijke algemene verkiezin gen. Papandreoe's toernée schijnt veel bijval te oogsten. Hij wordt overal toegejuicht en met bloemen bestrooid. In zijn kielzog varen vijfenzeventig van de 135 parle mentaire afgevaardigden die hem steunen. De Griekse nationale ver- gauering telt driehonderd zetels, In de „Prawda" van zaterdag, staat een ooen brief van een aan tal Russische geleerden aan pre sident Johnson. Zij dringen er bij hem op aan een eind te ma ken aan „de schending van de beginselen van menselijkheid, rechtvaardigheid en moraal" in Vietnam, de Dominicaanse repu bliek en jegens de negers in eigen land. „De roemrijke democratische traditie van het Amerikaanse volk, dat Jefferson, Lincoln, Edi- son en Longellow heeft voortge bracht, vormt een schrille tegen stelling met de werkelijkheid van vandaag, het koelbloedig af maken van groepen burgers, die door armoede en rechteloosheid tot wanhoop zijn gedreven. Wij menen dat het bloedbad van Los Angeles geen op zichzelf staande gebeurtenis is. Wat is er toch aan de hand met dat grote land. waar men de wanhopigen bij klaarlichte dag neerschiet? De vlammen in het negerghetto doen denken aan de dorpen en steden van Vietnam. Op de ge zichten van de geslagen en ver minkte negers menen wij de zelfde smart te zien als in de ogen van de Vietnamese kinde ren die door napalm zijn ver brand", aldus de open brief. Tot de ondertekenaars beho ren de presidenten van de aca demies van wetenschappen en geneeskunde, Kelditsj en Blo- chin. Prins Bernhard is zondag in Tanzania aangekomen. Op hei vliegveld werd de prins begroet door president Nyere, tweede vice-president Kawama en door de minister van buitenlandse za ken, Scar Kambona. Na aankomst begaf de prins zich met president Nyere naar diens residentie, waar hij de nacht doorbracht. Vandaag zou de prins'in Dar es-Salaam een sisalfabriek ope nen. Later op de dag zou de prins naar zijn landgoed in Arusha gaan, vermoedelijk vergezeld van president Nyere. Naar het Franse persbureau A. F.P. bericht is zaterdagavond in Urrugne bij Bayonne in de Py reneeën de 25-jarige Nederland se toerist Peter Kenswikl uit Utrecht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij zat In een auto die werd bestuurd door de 21-jarige Hans Brunyanski uit trecht, die met zijn 18-jarige broer ernstig gewond werd. Beid# go- wonden zijn in het ziekenhuis van St. Jean de Lux opgenomen. De 58-jarige weduwe1 G. J. HooftAppeldoorn uit IJmuiden is zaterdagnacht in haar woning over vallen en neergeslagen. Met ern stig letsel aan het hoofd en een verbrijzelde arm is de vrouw naar een ziekenhuis vervoerd, van waar zij naar het akademische zieken huis in Leiden werd gebracht. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Mevr. Hooft werd wakker van gestommel. Zij zag een schim in de kamer. Met een stok ging zij er op af. Met een breekijzer of koevoet is de vrouw door een man neergeslagen. Zij zag nog kans het huis uit te komen en aan de over kant van de Willibrordstraat haar zoon te wekken, die politie en on- ge.allendienst alarmeerde. De politie stelde een onderzoek in met behulp van een speurhond. Zondagmorgen werd het onderzoek voortgezet met deskundigen van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. De vrouw die kostgan gers houdt was zaterdagnacht alleen thuis. Het is pog niet be kend of er iets wordfNermisrtuit het huis,

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1