Verlies aan eenheid te Athene MUL HEIIER ZONEN Amerikaanse mariniers zuiverden schiereiland van vijanden RADIO DE KOCX JOHNSON VEROORDEELT NEGER0PR0ER IN LOS ANGELES Contract Fokker-lndonesië ondertekend GEBRUIKTE TENTEN LUCHTBEDDEN SLAAPZAKKEN EN BUTA-GAZ En anders? HET WEER de ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 650^ Gitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande GASVERWAtiMING Amerikaanse of Russische motoren In studie Tot 30 augustus houden wij onze grote verkoop van Extra lage prijzen I Alles moet weg! De Noordse landen en de strijd in Vietnam Amerikaans commentaar Amerikaanse mariniers veroordeeld Radiostation doet beroep op Noord-Vietnam Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden PfMsSwrtM Si ftSanhftmett! TERNEÜZEN Dtpartam-Hoofdrsiffeteur! L wm Sands Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Met ziet er niet naar uit dat Pa- pandreou zijn zin krijgt en opnieuw premier wordt. Minder door toe doen van de Griekse koning Kon- stantijn dan wel doordat sommigen In zijn (Centrumunie)partij genoeg van hem gingen krijgen, is zijn aanhang aanzienlijk gedund. Ten minste in het parlement. Onder het volk kon dat nog wel eens anders liggen, maar daarover gaat het voorlopig nog niet. Waar het om gaat is het leger. Zou Papandreou toch weer aan de macht komen, dan zijn van hem het eerst mutaties in van het offi cierskorps te verwachten. Als zo danig beschouwt hij het er uit wer ken van de rechtse elementen in dit korps, dat dan wel weer ver sterkt moet worden door mannen van Papandreou's keuze, die dan zeker een stuk linkser zullen zijn cn volgens hen die het weten kun nen: communistisch. Als nu het leger wordt geïnfil treerd door uiterst links én die kans bestaat omdat de zoon van Papandreou op heterdaad betrapt is met communistische ceüenvor- ming dan zou dit tot gevolg hebben dat de eenheid en de disci pline van het leger er onder ge vaarlijk leden en dat heel Grieken land voor het vrije westen en de N.A.V.O, verloren zou gaan. Tot op heden was het leger juist de vrijwel enige instelling in Grie kenland die niet werd verteerd door hevige twisten die te pas en t>. onpas plachten op te laaien. Komt er overigens een koningsge zind kabinet, dan is de kans heel groot dat de voornaamste taak van het leger in de eerste tijd zal zijn op te treden tegen uitbarstingen van Papandreou's aanhangers, voor dsze gelegenheid gesterkt met de E. D. A., de linkse groep waarin de verboden communistische partij zich heeft verschanst. De koning poogt vornamelijk nu de samenhang van de strijdmacht te redden. Een begin van politieke samenhang is daarbij overigens al (Adv.) teloor gegaan. Hoe men ook over Papandreou denkt, zijn verdienste is zonder meer al dat hij een aan tal van de vrij talrijke kleinere par tijen ertoe bewoog samen te gaan rde Centrumunie. Voor de Griekse omstandigheden een merkwaardig nauw samengaan zelfs, want juist door het Griekse systeem van verkiezingen was het zo dat van landelijke partijen wei nig sprake was, maar de distric ten hun man afvaardigden als een soort eenmanspartij. Behoorde die man toevallig ook tot een groepe ring die elders ook kamerzete's had gewonnen dan was er een fractie, maar voor de kiezer vooral op het platteland was dat een bijzaak: hem ging het er veel eer om dat een man die hij kende in Athene zat voor zijn belangen. Door de scheuring in de Centrum unie is waarschijnlijk een stuk po litieke modernisering weer voor lange tijd vertraagd. Zo heeft de twee maanden du rende slag tussen koning en pre mier voornamelijk negatieve resul taten gehad, waarbij er waarschijn lijk nog méér zullen komen voor d" rust in Griekenland is terugge keerd. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. «1150-3128 Koning Constantijn van Grieken land heeft vrijdagmorgen het door Elias Tsirimokos gevormde kabinet beëdigd. Tsirimokos is behalve premier voorlopig ook minister van buitenlandse zaken. Het nieuwe kabinet bevat vier leden van de demissionaire rege- ring-Novas. Negen van de overige elf ministers zijn afgescheiden afge vaardigden van Papandreoe's unie van het centrum. Tot de vier mi nisters die aanblijven behoren Sta- vros Costopoelos, die de porte feuille van defensie beheert en voorlopig ook minister voor econo- nornische coördinatie zal zijn, en admiraal Toembas, minister van openbare werken. De nieuwe regering zal naar verwachting drastische maatrege len nemen tegen demonstraties. De 58-jarige socialist Tsirimo kos was minister van binnenlandse zaken in de regering van Papan- dreoe, die op 15 juli tot aftreden werd gedwongen na een geschil met de koning over het leger. De nieuwe premier brak met Papan- h- President Johnson heeft vrij dag het recente negeroproer in Los Angeles veroordeeld en er voor gewaarschuwd dat de ge hele natie in vlammen zou kun nen opgaan als een gevolg van dergelijke haat en geweldple ging. Sprekende tot een bijzondere bijeenkomst over gelijke ar beidskansen zef de president dat de billijke eisen van de negers dergelijke daden van geweld nooit kunnen rechtvaardigen. Het streven naar rasgelijkheid wordt door dit optreden in ge vaar gebracht. Enkele uren van wanorde kunnen voldoende zijn om de gedurende maanden en jaren met veel geduld gekweek te goede wil uit te wissen, aldus de bewindsman die zei dat de op roerkraaiers evenals de leden van?de ku kluit Jsjjan .bandieten waren die ontmaskerd en be straft moeten worden. Wij kunnen geen wet eisen die de rechten van onze burgers be schermt en toestaan dat deze wordt gesehonden. Zolang ik president ben, zal ik de rechten van alle burgers beschermen zonder onderscheid van ras, godsdienst of staat, zonder angst en zonder voorkeur, aldus John son. In een korte passage, gewijd aan de buitenlandse politiek, zei de president dat de Amerikaanse betrekkingen met Afrika, La- tijns-Amerika en Europa beter waren dan men gezien de huidi ge wereldproblemen zou ver wachten. Ten aanzien van Vietnam zei hij: Ik bid iedere avond voor een oplossing door middel van onderhandelingen'. Dit is de nieuwbenoemde eerste minister van Griekenland. Elias Tsirimokos, die vrijdag zijn ka binet aan koning Constantijn presenteerde. dreoe naar aanleiding van diens onverzoenlijke houding in de vijf weken oude crisis. De eerste krachtproef voor de nieuwe rege ring komt begin volgende week, wanneer Tsirimokos het parlement om het vertrouwen vraagt. De vo rige premier, Novas, slaagde er ils bekend niet in de confrontatie met het parlement te overleven. Tsirimokos zal naaf verluidt nog een aantal ministers aanwijzen voor zijn kabinet, zodra dit de goedkeuring van het parlement heeft gekregen. President Soekarno, zijn minis ter van de luchtmacht, vice-lucht- maarschalk Omar Dhani, en de commercieel directeur van de Fok ker-vliegtuigfabrieken, F. Diepen, ondertekenden vrijdag in het pre sidentieel Merdeka-paleis te Dja-J karta het contract, waaronder het Nederlandse bedrijf 100 Friendships aan Indonesië zal leveren. Het contract beloopt een bedrag van 600 miljoen gulden. Na de gereedkoming tegen 1968 van Indonesië's eerste vliegtuig fabriek die waarschijnlijk za! komen te staan op het vliegveld Kemajoran van Djakarta zullen de toestellen geheel in Indonesië geassembleerd worden en voor eer. groot deel daar ook zelf worden vervaardigd. De eerste 40 Friendships zullen in Nederland worden gebouwd, maar daarna zal het Indonesische produktie-aandeel steeds groter worden. De vliegtuigfabriek op Ke majoran zal wellicht een aanvangs- produktie van drie toestellen per twee maanden hebben. in een later stadium hoopt men twee vliegtuigen per maand te kun nen afleveren. De financiering zal geschieden uit de verkoop van een groot aantal Indonesische produk- ten zoals koffie, thee, rubber, spe cerijen en aardolie. De heer Diepen zei tot verslag gevers dat het Britse verbod tot gebruikmaking van Rolls Royce- motoren voor de vliegtuigen waar schijnlijk tot een jaar vertraging zal leiden, maar de Indonesiërs wa ren bereid dit te accepteren. Op hel ogenblik gaat men na welk type motor de Rolls Royce kan vervan gen. De verkoopdirecteur van Fok ker, G Uitzetter.,verklaarde dat de voor Indonesië-'te bouwen toestel len waarschijnlijk zullen worden uitgerust met Amerikaanse of Rus sische motoren als de Britten hun verbod handhaven. Bij de plechtige ondertekening van het contract waren onder meer nog aanwezig de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio; derde vice-premier en minister voor olie- en gasvoorzie- ning dr. Chairoel Saleh, en de heren R. Zwolsman en C. Veroime. Eerder op de ochtend had pre sident Soekarno 3000 „pioniers" (leden van een Indonesische jeugd beweging) in de tuin van zijn pa leis ontvangen, waar de gooche laar Fred Kaps een demonstratie gat. De Britse autoriteiten hebben op het ogenblik een verzoek van de Nederlandse regering in studie om terug te komen van het verbod op de uitvoer van Rolls Royce-moto- ren, die geplaatst zouden worden i de voor Indonesië bestemde Friendships, zo heeft een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag meegedeeld. De Engelsen vrezen, naar gemeld, dat de vliegtuigen door Indonesië zullen worden ge bruikt voor militaire doeleinden. (Adv.) in onze nieuw gebouwde showroom langs Rijksweg AxelHulst (nabij le Verkorting). Noordstraat 25—27 - Tel. 01155—795 Showroom: Rijksweg AxelHulst (nabij le Ver korting) - Telefoon 01155381 - Axel De Amerikaanse mariniers die donderdag de vietcong op het schiereiland ten zuiden van de luchtbasis Tsjoe Lai een zware nederlaag hadden toegebracht, hebben dit terrein vrijdag van vij anden gehuiverd. Hier en daar was nog enig contact met de vijand. Volgens de mariniers sneuvelden aan vietcong-zijde meer dan 560 mar. terwijl het aantal gewonden rond de duizend lag. Elders in Zuid-Vietnam vlogen Zuidvietnamese vliegtuigen twee maal over de voorpost in Dak Soet, welke donderdag door de vietcong onder de voet was gelopen. Van de 300 verdedigers worden er, altlus een Amerikaanse woordvoerder, 250 vermist. Een handjevol Zuid- vietnamezen en acht Amerikanen waren nog aanwezig. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen voerden ook vrijdag vele aanvallen op de vieteong- Kampen en -opslagplaatsen uit, waarbij veel Verwoestingen werden aangericht. De aanvallen op Noord-Vietnam tenslotte werden voortgezet door vliegtuigen van de zevende vloot. De ministers van buitenlandse zaken van IJsland, Finland, Dene marken, Zweden en Noorwegen hebben in een bekendmaking die in Oslo is uitgegeven na aldaar docr hen gehouden besprekingen, uiting gegeven aan hun ongerust heid over de gevaarlijke toestand in Vietnam. Zij doen een beroep op de betrokken partijen onderhande lingen te openen, zonder vooraf voorwaarden te stellen. De Noorse minister van buiten landse zaken Lange heeft vrijdag in Oslo in een gesprek met verslag gevers opgeroepen tot een (tijde lijk) staken van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Ik betwijfel of het politieke doel, dat de Verenigde Staten met deze militaire acties nastreven, zal wor den bereikt, aldus Lange. De Noorse minister waarschuw de echter ook tegen een algeheel terugtrekken der Amerikanen uit Zuid-Vietnam. Een algehele Ame rikaanse terugtrekking zou een ge vaar betekenen voor de veiligheid niet slechts in Azië, doch ook in andere delen van de wereld. De waarde van Amerikaanse beloften zou erdoor worden aangetast. Er zou ook uit blijken dat door een krachtige buitenlandse mogendheid ondersteunde „bevrijdingsoor logen" straffeloos kunnen worden gevoerd, aldus minister Lange. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft commen taar geleverd op een verklaring van de Zweedse minister van buiten landse zaken Nilsson over Viet nam, Volgens persberichten uit Stock holm had Nilsson op een door de Zweedse socialistische partij ge houden bijeenkomst verklaard: De weitige belangen en wensen van Vietnam moët.en_niet worden on derdrukt of misbruikt door een buitenlandse mogendheid, of deze nu haar eigen positie wil bescher men of haar invloedssfeer wil uit breiden. Het ministerie erkende dat de Zweedse regering het recht heeft er een eigen mening op na te hou den, maar het wilde toch wel de hoop uitspreken dat de opmerkin gen van minister Nilsson niet als weergave van de mening der Zweedse regering moet worden be schouwd. Het State Department zei ook dat in Stockholm Amerikaans- Zweedse besprekingen over Viet nam waren gevoerd en dat de Ame rikaanse regering bereid was elk' vraag te beantwoorden, die de Zweedse autoriteiten met betrek king tot het Amerikaanse streven zouden willen stellen. Twee Amerikaanse mariniers die in dronkenschap in een straalbommenwerper waren ge klommen en dreigden Hanoi te bombarderen, zijn Veroordeeld tot resp, drie en één jaar gevan genisstraf. De eerste krijgt over de duur van zijn straf geen sol dij en hij zal daarna oneervol uit de dienst worden ontslagen. Het soldij van de andere zal wanneer hij de straf uitzit, met 40 dollar per maand worden be snoeid. Hij zal niet oneervol worden ontslagen. Beiden wor den in rang teruggezet van mari nier eerste klas tot marinier. Het proces heeft enkele dagen geleden op de luchtbasis Da Nang plaatsgevonden. De twee manne waren geen piloten en hadden de bommen werper dan ook niet- in bewe ging kunnen krijgen, aldus Ame rikaanse functionarissen in Sai gon. Een nieuw illegaal radiosta tion, zich noemende de „Rode Vlag", heeft donderdag een be roep gedaan op de regering van Noord-Vietnam om vredesonder handelingen aan te gaan. Het station begon een paar dagen geleden uit te zenden op een frequentie vlak naast die van radio-Hanoi. Volgens de „Rode Vlag" moe digt China Noord-Vietnam aan de „agressie" tegen Zuid-Viet nam voort te zetten. Waarnemers zeiden te geloven dat de uitzendingen worden ver zorgd door leden van de nationa- listisch-Chinese of de Ameri kaanse inlichtingendienst, DE PRESIDENT VERTELT President Johnson leunt achter over in zijn stoel tijdens een persontvangst op het Witte Huis. Dit na een bespreking met de minister van buitenlandse zaken en andere ambtenaren over de situatie ih Vietnam en meer pro blemen. TOENEMENDE WIND Een rug van hogeluchtdruk die zich uitstrekt van Denemarken naar de Golf van Biscaje breidt zich over ons land uit, wat ge paard gaat met opklaringen. Ten westen van Ierland bevindt zich een depreésie die zich in de rich ting van de Noordzee beweegt. Een hiermee samenhangend frontensysteem dat in Ierland regen veroorzaakt komt vandaag dicht bij ons land. Op de nadering hiervan zal de bewolking toene men terwijl later van het westen uit regen moet worden verwacht. De wind wakkert daarbij gelei delijk aan tot matig of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard uit zuidwestelijke richtin gen. In de temperatuur overdag komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Toenemende wind Toenemende bewolking en van het westen uit regen. Tot matig of krachtig en langs de kust rqpge- lijk'tot hard toenemende zuidwes telijke wind. Dezelfde of iets lage re temperaturen. ZATERDAG 21- AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m,. n.m. 7.49 8.19 8.24 8.54 9.04 9.34 9.14 9.44 AUGUSTUS v.m.. n.m. 9.01 9.42 9.36 10.17 10.16 10.57 10.26 11.07 AUGUSTUS v.m.. n.m. 10.22 11.09 10.57 11.44 11.37 12.24 11.47 12.34 Aug. 21 5.33 19.52 23.44 15.58 23 5.36 19.48 0.36 18.17 24 5.38 19.46 1.44 19.06 25 5.40 19.43 3.07 19.42 26 5.41 19.41 4.37 20.08 27 5,43 19.39 6.0S 20:23 K

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1