I Amerikaanse mariniers leverden zwaarste slag van Vietnamese oorlog Adenauer kraakt Amerikaans ontwerp-verdrag De kabinetsformatie Griekenland in I I I I Meer dan 500 vietcongrebellen gedood Buuwvakantie '66 HET WEER I I I I. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 6504" Uitgeefster N. V. v/S Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Het Amerikaanse offensief nabij Tsjoe Lai Vietcong in de aanval Geldmiddelen voor de strijd in Vietnam GRIEKSE KABINET WORDT VANDAAG BEëDIGD Doden bij hongeroproer in India LANCERING GEMINI-5 UITGESTELD Minister De Jong: GEEN VRIJWILLIGERSKORPS VOOR VIETNAM Meer bewolking Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FrtaVwing 69 a6en»«m«nt! TBRNSUZEN Diraeteer-HooWreasetwr! 1. was «e Sanüa Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2075 Gironummer: S8150 AhomiementsprïJs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW •T"" Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Ten zuiden van Tsjoe Lai, waar sterke vietcong-eenheden door Amerikaanse mariniers zijn afge sneden, zijn gisterochtend de ge vechten hervat. Het is de zwaarste veldslag die de Amerikanen tot nu toe hebben geleverd. Zij hebben steun van scheepsgeschut en vlieg tuigen. Een marine-woordvoerder zei de vietcong ter plaatse te hebben ver rast. „Wij vielen de vietcong aan op een tijdstip en plaats naar ons goeddunken. Tot nu toe sloeg de vietcong toe en rende weg. Deze keer vegen wij ze naar zee". De mariniers zijn de actie begonnen onder de naam „Starlight", nadat zij aanwijzingen hadden gekregen dat de vietcong een grote aanval zou ondernemen op de luchtmacht basis Tsjoe Lai, ter viering van de 20ste verjaardag van de opstand van de Viet Minh tegen de Fran sen. De gevechten spelen zich af in een bosachtig heuvelland, waar de vietcong versterkte dorpen bezet houdt. De mariniers drijven hen naar de vlakke rijstvelden bij de kust. waar verpletterend vuur ge geven kan worden. De Amerikaanse mariniers zijn begonnen met het verjagen van de vii-tcongstri jders uit betonnen bun kers, tunnels en mangaten in het omsingelde gebierf bij Tsjoe Lai. Naar schatting'zijn reeds 550 gue- rillastfijdérs omgekomen. Een ma rine-officier noemde het de bloe digste actie van de oorlog in Viet nam. In Saigon noemde een Ameri kaanse woordvoerder donderdag avond de verliezen onder de mari niers licht, het aantal bij de actie betrokken militairen in aanmerking genomen. Hij gaf echter toe dat het de zwaarste verliezen waren die Ame rikaanse troepen ooit bij een enkele ac'.ie in Vietnam hadden geleden. Donderdag tegen de avond scheidde nog slechts een strook vijandelijk gebied van 300 a 400 meter de mariniers, ter sterkte van een regiment van de zee. Toen brak echter de moeilijkste Fase van de strijd aan, aangezien in dat gebied het versterkte dorp Va:i Toeong ligt, waar zich naar nien vermoedt het plaatselijke hoofdkwartier van de vietcong be vindt. De vietcong-strijders bieden hef tig tegenstand. Vanuit een net werk van versterkingen bestoken zij de aanvallende mariniers met anti-tankgeschut en mortieren. Tal van guerillastrijders zitten verscho len in holen in de grond. De actie tegen hen lijkt op de aanvallen die Amerikaanse mariniers in de oor log op Okinawa en andere door de Japanners bezette eilanden in de Stille Oceaan deden. Meter voor meter grond moet veroverd wor den. Vele guerillastrijders zijn ver moedelijk onschadelijk gemaakt door het afsluiten van tunnelope ningen. Een groep van ongeveer 60 vietcongstrijders die naar de kust poogde te ontsnappen werd bijna tot de laatste man vernietigd door het scheepsgeschut van de kruiser Galveston. De garnizoenen in Zuid-Vietnam zijn voor drie dagen geconsigneerd en 'n speciale staat van paraatheid gebracht met het oog op verwach te sabotagedaden en terroristische acties van de vietcong ter gelegen heid van de twintigste verjaardag van de opstand van de vietminh tegen het Franse bewind, zo zeiden welingelichte kringen donderdag in Saigon. Het radiostation van de guerilla strijders heeft al dagenlang derge lijke acties aangekondigd. In Sai gon heeft de politie het toezicht op het de stad binnenkomende ver keer verscherpt. Wat de val van de Zuidvietna- mese legerplaats Dak Soet, die donderdagmorgen door de vietcong onder de voet werd gelopen, be treft wordt nog vernomen dat de veidedigers voor hun leven moes ten pennen nadat de guerillastrij ders bunker voor bunker hadden veroverd in een gevecht van drie uur. Dak Soet ligt 145 kilometer ten westen van Tsjoe Lai in bergachtig gebied. Acht Amerikaanse adviseurs die zich daar bevonden werden anderhalve kilometer ten zuiden van de post door helikopters gered. Wat er vans.de 80Q %aLdii£tnatBes.e mili tairen geworden is, was donderdag avond nog niet bekend. De val van Dak Soet werd al geruime tijd ver wacht. De laatste weken hadden de vietcong-strijders hun ring om het hopeloos verzwakte garnizoen steeds nauwer aangehaald. Vijf Zuidkoreaanse generaals arriveerden donderdag in Saigon ter voorbereiding van de komst van 15.000 Zuidkoreaanse militai ren in de komende twee maanden. De Koreaanse troepen zullen be staan uit een regiment mariniers, twee infanterieregimenten en on dersteuningseenheden. Een Amerikaanse marinewoord- voerder heeft donderdag in Saigon verklaard dat een vier- tot vijfdui zend man mariniers de vietcong uit haar stellingen-ln-de-grond, na bij de luchtbasis Tsjoe Lat hebben verdreven. Hierbij werden 552 op standelingen gedood, naar schat ting duizend gewond en vijftig ge vangen genomen. Vliegtuigen van de Amerikaanse marine wierpen woensdag 48 ton bommen op de vietcongstellingen en vuurden ongeveer 600 granaten af. Met helikopters werden bijna duizend vluchten uitgevoerd voor het overbrengen van verse troepen en voorraden en het ophalen van doden en gewonden. De mariniers vielen de com munistische guerrilleros, die zich in betonnen bunkers, tunnels en mangaten hadden ingegraven, van drie kanten aan en verdre- Nederlands marinedetachement naar Tanzania Onder commando van luitenant ter-zee 2e klasse H. C. v. d. Mey- den (links op de voorgrond) ver trok woensdagmiddag van het vliegveld Zestienhoven 'n Neder lands marinedetachement naar Tanzania, om daar behulpzaam te zijn bij de vorming van een po- litie-afdeling ter zee. ven ze uit hun stellingen-in-de grond. Donderdagmiddag laat stootten de mariniers door de laatste vietcong-stellingen en bereikten de zee in een smal, 560 kilome ter ten noord-oosten van Saigon gelegen schiereiland, op slechts enkele kilometers van de lucht basis Tsjoe Lai. Donderdagavond laat betrok ken de mariniers hun stellingen voor de nacht. Zij maakten voor bereidingen voor de vandaag uit te voeren laatste stoot, waarbij de honderden grotten en bun kers in het geveehtsgebied zul len worden doorzocht op de eventuele aanwezigheid van viet- cong-rebellen. De mariniers hebben tiental len wapens buitgemaakt, waar onder moderne geweren zonder terugstoot en mortieren. Zij hebben tijdens de strijd van twee dagen de steun gehad van steeds weer met bommen en boordwapens aanvallende mari nestraalvliegtuigen. Deze toestel, len opereerden soms tot op hon derd meter voor hun eigen linies. Van de zijde der Amerikaan se marine is nog medegedeeld dat het vastgestelde getal van 552 vietcong-gesneuvelden moge lijk tot boven de zeshonderd zal stijgen, wanneer er een volledige telling der gevallenen wordt ge houden. Een Amerikaanse marine woordvoerder verklaarde nog dat enkele burgers erin geslaagd waren door de vietcong-linies te sluipen. Zij kregen noodrantsoe nen levensmiddelen en water. In de door de mariniers veroverde bunkers werden vele halfverhon- gerde vrouwen en kinderen aan getroffen, die eveneens met Amerikaanse noodrantsoenen werden geholpen. De mariniers vielen de viet cong uit het oosten aan met lan dingsvaartuigen. Uit zuidweste lijke richting werden militairen met hefschroefvliegtuigen aange voerd, terwijl artillerie-eenheden vanuit het noorden opereerden. Het Noordvietngmese persbu reau meldt: „Vietcong-eenheden hebben woensdag in het gebied nabij Tsjoe Lai een grote aanval van Amerikaanse mariniers tot staan gebracht, waarbij zij de aanvallers zware verliezen toe brachten". Driehonderd man van de viet cong zijn bezig zich meester te ma ken van de legerplaats Dak Soet in de bergen ten noorden van Sai gon Er bevinden zich ruim 400 Zuidvietnamese militairen en .12 Amerikanen. De Amerikaanse militaire woordvoerder heeft in Saigon meegedeeld, dat het kamp op verscheidene plaatsen in brand staat en dat er munitiebunkers in de lucht vliegen. Men vermoedt dat de vietcong ook is binnengedrongen in een na burig Amerikaans kamp. Later is gemeld, dat de vietcong Dak Soet onder de voet heeft ge lopen. Het ligt 500 km ten noor den van Saigon. De commissie voor toewijzingen van de Amerikaanse senaat heeft woensdag haar goedkeuring ge hecht aan het verzoek van de rege ring 1,7 miljard dollar meer te mogen uitgeven voor de strijd in Vietnam. President-Johnson had eerder verklaard dit bedrag nodig te hebben in verband met de uit breiding van de Amerikaanse troe pensterkte in Vietnam tot 125.000 man. De Westduitse oud-kanselier Konrad Adenauer heeft donder dag het Amerikaanse ontwerp verdrag ter verhindering van de verbreiding van kernwapens ver geleken met het Amerikaanse plan-Morgenthau van kort na de oorlog dat naar hij zei beoogde van Duitsland een weerloze boe- renstaat te maken. Sprekend op verkiezingsbij eenkomsten in Münster herin nerde de 89-jarige voormalige bondskanselier aan de moeite die de Duitsers na de oorlog alleen al moesten doen om van de ge allieerden toestemming te krij gen weer aan het werk te gaan. Het plan-Morgenthau was erop gericht „van de Duitsers bede laars en paupers te maken", al dus Adenauer. Iets dergelijks ge beurde volgens hem nu in Ge- nève. Adenauer deed zijn bittere aan val op wat hij noemde het Ame rikaanse voorstel tot vorming van een kernwapenclub die de wereld zou gaan regeren in zijn hoedanigheid van voorzitter van de christen-democratische unie (C.D.U.), zo zei een woordvoer der later. Adenauer die een fel voorstan der is van Westduitse deelname aan de voorgestelde multilaterale Navo-kernmaeht, vond dat de besprekingen in Genève „de naam ontwapeningsonderhande lingen niet verdienen". Het over leg beoogt niet ontwapening, „maar het tegenhouden van de landen die bescherming nodig hebben, bij het verkrijgen van die bescherming", Op de lange duur, zo zei hij, zou het Ame rikaanse plan „de overgave van Europa aan de Russen" beteke nen. Slechts ean klein deel van de Duitse pers had begrepen waar het om ging. „Wat in Ge nève gebeurt is een drama voor ons Duitsers", aldus de oud-kan selier. Op een persconferentie zei Adenauer later dat hij de Ver enigde Staten erop opmerkzaam wilde maken, dat het in hun eigen belang is dat West-Europa intact blijft en dat de 600 op West-Duitsland gerichte Russi sche middenafstands-raketten ook tegen Amerika gericht zijn. Op de vraag van een journalist, of West-Duitsland en Frankrijk met het oog op het Amerikaanse voorstel gezamenlijk hun defen sie zouden gaan' verzorgen, ant woordde Adenauer: „Daar kan ik geen rechtstreeks antwoord op geven, maar het lot van Duits- De nieuwe Griekse kabinets formateur Tsirimokos rekent er vast op, dat de door hem te vor men regering het vertrouwen van het parlement krijgt, zo is uit zijn omgeving vernomen. Het aantal centrum-afgevaardigden dat hem steun had toegezegd zou daarvoor toereikend zijn. De cen trum-voorzitter en ex-premier Papandreoe daarentegen zei don derdag nog, ervan overtuigd te zijn dat het nieuwe kabinet niet de goedkeuring van het parle ment zal krijgen. Uit 'de reacties op de aanwij zing van Tsirimokos door de ko ning tot formateur blijkt dat links en het grootste deel van het centrum fel tegen hem ge kant zijn, terwijl de rechtse groe-1 tie zal beschermen peringen zich gematigd-pro to- varen die zij loopt' nen. De linkse E.D.A. waar van Tsirimokos in vroeger jaren deel uit heeft gemaakt heeft de formateur prompt gebrand merkt als een renegaat, een „Streber", „een koppelaar van de arglistige plannen van het pa leis, de militaire kliek en de Amerikanen". Van die kant heeft Tsirimokos dus niets te verwachten. De aanhangers van Papandreoe in het centrum heb ben ook geen goed woord voor de kabinetsformateur. De grote krant „To Vi-ma" geeft hem geen enkele kans. In rechtse kringen is men vrij gunstig gestemd ten aanzien van Tsirimokos zonder dit openlijk te tonen in verband met de scherpe Het nieuwe Griekse kabinet van Tsirimokos zal vandaag door koning Constantijn worden be ëdigd. De formateur, die woens dag opdracht kreeg een regering té vormen, had aanvankelijk aangekondigd dat de beëdiging donderdag zou plaatsvinden. Ver moedelijk zullen de nieuwe mi nisters maandag of dinsdag voor het vertrouwensdebat in het parlement verschijnen. Oud-premier Papandreoe gaat zondag op reis om in een groot aantal steden zijn campagne voor kritiek die nog maar kortgeleden "herstel van de democratie duovi in to ki ozon van rechtse zijde op hem is ge leverd. Het blad „Kathimerini" hoopt „dat Tsirimokos niet erger zal blijken dan Papandreoe" en dat hij „de gekroonde democra- tegen de ge leven in te blazen. Donderdagavond deden zich in Athene ongeregeldheden voor tussen politie en betogers die een vergadering hadden bijge woond. Ongeveer zevenduizend mensen trokken door de straten. Bij een hongeroproer in Kolha- poer in de Indische staat Maha- rasjtra zijn donderdag vier men sen om het leven gekomen. Een menigte die levensmidde lenwinkels plunderde, werd door de politie onder vuur genomen, nadat eerst tevergeefs was ge poogd de mensen met behulp van traangas te verspreiden. De plunderingen waren een gevolg van een oproep van oppo sitiepartijen, waaronder de so cialisten en communisten, tot een algemene staking, als protest tegen een acuut voedselgebrek in de staat Maharasjtra. Volgens een nader bericht werden vijf mensen gedood en 15 gewond. Ruim 100 mensen werden aangehouden. Aan de zijde van de politie werden dertig man gewond, van wie twee ern stig. In Kolhapoer is nu een uit gaansverbod uitgevaardigd, dat van zonsondergang tot zonsop gang geldt. De stichting centraal orgaan voor de bouwnijverheid is voorns mens de bouwvakantie 1966 vast te stellen van 18 tot en met 30 juli. Bij het Plein voor de Grondwet had de politie versperringen ge plaatst. Toen jongelui deze trachtten te passeren viel de po litie aan. Vijftig betogers liepen ver wondingen op en drie honderd werden gearresteerd. Een aantal politiemannerf kreeg letsel door rondvliegende stenen. land is dat van Frankrijk, en het lot van Frankrijk dat van ons". Functionarissen in Washington wilden niet rechtstreeks com mentaar leveren op de uitlatin gen van de oud-bondskanselier. Zij wezen erop, dat de bondsre gering'over het voorstel was ge raadpleegd en dat Bonn in het begin van deze week het plan „een belangrijke bijdrage" tot een oplossing van het kernwa- penvraagstuk had genoemd. Naar het oordeel van bonds kanselier Erhard bewijst de bot te afwijzing van het Amerikaan se voorstel door de Sowjet-Unie, dat de Verenigde Staten met alle belangen van de westelijke bond genoten rekening zal blijven houden. Tijdens zijn verkiezingsreis zei Erhard donderdag in Braun schweig tot een verslaggever dat zolang de bondsrepubliek aan atoomdreiging bloot staat, zij niet van een krachtige bescher ming kan afzien. Wij willen met dezelfde wapens worden ver dedigd als waarmee wij worden bedreigd en op zekere dag zou den kunnen worden aangeval len, aldus de bondskanselier. De lancering van de Gemini-5 die gisteren zou plaatsvinden is uitgesteld. Men heeft te kampen met technische en weerproblemen. De lancering zal waarschijnlijk één a twee etmalen worden uitge steld. Ontstonden er vroeger op de dag moeilijkheden met het vullen van het nieuwe systeem van elektrici teitsvoorziening met vloeibare zuurstof en waterstof. Kort voor het tijdstip van de lancering trok een onweersbui over Kaap Kenne dy waardoor het aftellen opnieuw moest worden stopgezet. Een nieuw tijdstip van lancering werd nog niet bekendgemaakt. De kosmonauten Cooper en Con rad verlieten tegen 19 uur Ned. tijd de cabine. Per auto werden zij -naar het medisch centrum van de Nasa vervoerd, waar men hen hielp uit hun zware ruimtepakken te stap pen. Een nieuwe poging zal pas kun nen worden ondernomen als men de storing in het elektronisch ver bindingssysteem heeft opgeheven en zal uiteraard afhankelijk zijn van de weersomstandigheden, wel ke op het ogenblik ter plaatse zeer slecht zijn. NIEUWE DATUM VOOR GEMINI-LANCERING Officieel is meegedeeld dat de donderdag, om technische en me teorologische redenen, uitgestelde lancering van de Gemini-5 ruimte- cabine thans is bepaald op zater dag, 21 augustus a.s., om 15 uur Nederlandse tijd. De regering heeft gten plan nen tot oprichting van een vrij willigerskorps voor de oorlog in Vietnam en heeft aan niemand opdracht of toestemming gege ven om over een dergelijk korps contact op te nemen met de heer J. H. C. Ulrici, die zegt dat hij door hoge militaire autoriteiten benaderd is om eventueel als commandant op te treden. Dit antwoordt de minister van defensie, de heer De Jong, op vragen van 't Tweede-Kamerlid de heer Bruggeman (P.S.P.). De minister verklaart ook nog dat hij niet weet met wie de heer Ulrici over deze zaken heeft ge sproken. Houtzaagwedstrijden in Ede In aanwezigheid van H.M. de heidekoningin en haar hofdames werden woensdag in het open luchttheater te Ede houtzaag wedstrijden gehouden. Onder het oog van een talrijk publiek z»>gt op de foto deelnemer N. van'de Beek uit Ermelo een schijf af van een balk. Het K.N.M.I. deelt mede: Het vaste land van Europa staat onder invloed van een hogedrukgebied met centrum boven Polen. Het weer is er zon nig en warm, maar hier en daar komen in de middag en avond lokale onweersbuien voor. Het weer in Engeland wordt echter beïnvloed door een depressie bij IJsland met wisselende bewol king en boven zuidoost-Engeland ook af en toe wat regen. Dit smalle regengebied verplaatst zich heel langzaam in de rich ting van ons land. In 'verband daarmee zal er vandaag vrij veel bewolking zijn met in hoofdzaak in het westen en noorden van het land plaatselijk enige regen, maar waarschijnlijk van weinig betekenis. De temperaturen zul len door minder zonneschijn over het algemeen iets lager zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig- tot hedenavond. Plaatselijk enige regen Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Matige t-ot zwakke wind, aanvankelijk veranderlijk, later in hoofdzaak tussen west en noord. VRIJDAG 20 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.51 7.26 8.06 8.16 n.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 ZATERDAG 21 AUGUSTUS v.m.. n.m. Breskens 7.49 8.19 Terneuzen 8.24 S.54 Hansweert 9.04 9.34 Walsoorden 9.14 9.44 Aug. 20 5.32 19.54 23.08 14.38 21 5.33 19.52 23.44 15.58 23 5.36 19.48 0.36 18.17 24 5.38 19.46 - 1.44 19.06 I

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1