Provinciaal nieuws DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL BENELUX-NIEUWS OVER E.E.G.-CRISIS Terneuzen Axel Vogelwaarde IJzendijke KERKDIENST Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag IS augustus 1965 VOLOP PRUIMENTIJD IN ZEELAND Het is thans volop pruimentijd in Zeeland.Reeds enkele weken zijn deze sappige zomervruchten te koop naaar tot begin vorige week steeds in betrekkelijk ge ringe hoeveelheden. Zon en warm,te doen op het ogenblik de vruchten hard groeien en rijp worden. Voor de kwaliteit van de vruchten is dit zomerweer bij zonder goed. 'De grootste aanvoeren van pruimen zijn er voor wat Zee land betreft, bij de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge. Ook lande lijk gezien behoort deze veiling tot de grootste pruimenveilingen. Eind vorige week en begin de ze week waren hierdagaanvoeren van 30 tot 40 ton pruimen. Voor dit seizoen is dat een flink kwan tum want de oogst valt over het algemeen erg tegen. Onder normale omstandighe den groeien er in Kapelle en omgeving op. Zuid-Beveland rond 1 miljoen kg pruimen. Het ziet er naar uit dat het dit seizoen wel met de helft bekeken zal zijn. De rassen die hier worden ge teeld behoren tot de kwaliteits- consumptiepruimen. Op het ogenblik nemen de rassen Czar en Reine Claude d'Ouillins de eerste plaats in, in de loop van de komende week komt daar bij het ras Reine Victoria, dat hier ook veel wordt geteeld. Omdat de kwaliteit van de Zeeuwse pruimen zeer goed is en overal het aanbod tegenvalt, ko men dagelijks de handelaren uit alle delen van het land om hier hun pruimenaankopen te ver richten. De vraag is groot en de prijzen die worden betaald lig gen hoger dan het vorig jaar, al zullen ze voor de meeste telers niet voldoende zijn om de lagere kilo-opbrengst geldelijk te com penseren. Goede kwaliteiten deden in het begin van de week op de veiling al gauw tussen 1,10 en 1,25 per kilo en soms zelfs nog meer. De mindere kwaliteiten waren naar verhouding nog duurder want hiervoor werd tussen 0,65 en ft,per kg betaald. Hoewel deze week de aanvoe ren van pruimen wel eens het grootst kunnen worden, mag toch worden aangenomen dat er nog wel twee weken daarna nog flinke aanvoer zal zijn, want ook de late rassen worden in Zeeland veel geteeld. Vergadering gemeenteraad De agenda van de op donder dag 26 augustus a.s., te 19.30 uur, te houden openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen bevat de volgende punt ten van behandeling: Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 29 juni en 14 juli 1965. Ingekomen stukken. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van de percelen Baandijk 40 en 87, ge legen in het bestemmingsplan „Industrieterrein Driewegen Mr. F. J. Haarmanweg". Idem tot verkoop van een per ceel grond, gelegen in het ex ploitatieplan „Industrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarman- weg", aan Ribbens' Verfhandel te Terneuzen. Idem tot verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Catspolder" aan aannemingsbe drijf Gebr. van der Poel N.V. te Terneuzen. Idem tot verkoop van een per ceel grond in het exploitatieplan „Sluiskil" aan de St. Elisabeth Stichting (r.-k. ziekenhuis) te Sluiskil. Idem tot wijziging van de raadsbesluiten inzake verkoop van percelen grond in het win kelcentrum te Sluiskil. Idem tot onderhandse aanbe steding van werkzaamheden in verband met opheffing van een gedeelte Koedijk en aansluiting van diverse wegen. Idem tot overname van het beheer en onderhoud van de Oud-Zevenaarpolderstraat II. Idem tot wijziging van de ver ordening op het gebruik en be heer van begraafplaatsen in de gemeente Terneuzen. Idem tot het aangaan van een vaste geldlening ad 535.000, Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 26 februari 1965 inzake vaststelling van het aan tal uren vakonderwijs aan de openbare school voor u.l.o. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de school op gereformeerde grondslag, Schoollaan 14, alhier; b. het bestuur van de r.-k. u.l.o.- school (voor leermiddelen verkeersonderwijs) c. het bestuur van de r.-k. u.l.o.- school (voor herstelwerk zaamheden). Idem tot wijziging van de be groting 1965 van- het grondbe drijf en van de gemeentebegro ting 1965. Afsluiten wegen De inspekteur-korpschef van politie te Terneuzen maakt be kend, dat op het circuit Guido Gezellestraat (Invalsweg)Fre- derik van EedenstraatBellamy- straatZuidlandstraatJacob CatsstraatGuido Gezellestraat, op vrijdag 20 en zaterdag 21 augustus 1965 wielerwedstrijden zullen worden gehouden. In verband hiermede zullen genoemde wegen, of gedeelten daarvan, op 20 augustus van 13.00 tot 17.30 uur en op 21 augustus van 10.00 tot 19.00 uur voor het verkeer gesloten zijn. m; T T Begin van brand Gisternamiddag omstreeks half zeven ontstond een begin van brand in de roef van een in de middenkanaalarm in reparatie liggend binnenschip, waarin, ver moedelijk tengevolge van her stelwerkzaamheden, de betim mering aan het smeulen was ge raakt. De brandweer, die zeer vlug ter plaatse was, heeft het begin van brand spoedig geblust, waar door de schade beperkt bleef. Aanrijding Woensdagmiddag te 4 uur reed over de provinciale weg Zaam- siag—'St Anna een Volkswagen, bestuurd door de heer P. M.'M., wonende te Oostburg, gevolgd door een vrachtauto bestuurd door R. T. O. uit Sas van Gent. Bij de kruising met de provin ciale weg AxelTerneuzen ge komen remde de heer M. af, het geen niet of te laat werd be merkt door de bestuurder van de vrachtauto, met gevolg dat deze tegen de achterzijde van de Vólkswagen terecht kwam. Be halve vrij zware schadde ont stond in de motor van de V. W. brand, welke echter vlug kon worden geblust. De vrachtauto had geen schade. Uitslag zwemwedstrijden jeugdvakantieweek Woensdagochtend hadden in het kader van de jeugdvakantie week zwemwedstrijden plaats in het Scheldebad. Er werd ver woed om de prijzen gezwommen, die in het bezit kwamen van: 22 m .vrije slag- jongens 8 jaar: 1. Robbie de - Clerck; 2. Henk Hoornaert; 3. Willy de: Bloók. 50 m vrije slag jongens 1011 jaar: 1. Tonnie Veerman; 2. Jan Kolijn; 3. Ad de Jong. 50 m vrije slag jongens 12-14 jaar: 1. Frans Kolijn; 2. Bert Ho-, vestadt; 3. Frits Rijnhout. 22 m vrije slag meisjes 89 jaar: 1. Ella de Pooter; 2. Ingrid van Strien; 3. Coby v. d. Linde. 50 m vrije slag meisjes 1011 jaar: 1. Corrie Verpoorte; 2. Pia in 'f Veld; 3. Anneloes Kegels. 50 m vrije slag meisjes 1214 jaar: 1. Truus v. d. Linde; 2. Su- zie de Pooter; 3. Nellie van Gorp. Aanrijding Op de splitsing Oudeweg met, de Nieuwendijk nabij de spoor wegovergang had woensdagmid dag omstreeks één uur een aan rijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door de heer L. de V. uit Axel, en een trekker met oplegger, bestuurd door de heer B. V. uit Wjjchen. Eerstge noemde verleende geen voor rang aan de van rechts komende trekker. Het gevolg van een en ander was flinke materiële schade. Botsing tijdens parkeren Woensdag wilde de heer G. S. uit Mülheim, zijn auto "par keren op het marktplein. Door onoplettendheid reed hij tegen een daar geparkeerd staande auto op van de heer L. J. S. uit Zwijndrecht. Beide voertuigen werden door deze ongelukkige manoeuvre beschadigd. Opbrengst kollekte De opbrengst van de kollekte ten behoeve van de christelijke blindenzorg „De fakkels bijeen" heeft in Axel 271,76 opgebracht. Uitstapje brandweer De leden van de vrijwillige brandweer maakten zondag een uitstapje per bus. Via Sluis ging de reis naar Knokke waar een bezoek werd gebracht aan het Zwin. Een volgende aanlegplaats was Brugge waar natuurlijk een rondvaart op het programma stond. Via Gent ging het daarna naar Brussel. Na een rondrit door deze stad werd tenslotte via Antwerpen de thuisreis van dit goed geslaagd uitstapje gemaakt. Cyr. de Smit hengelkampioen 1965 De hengelsportvereniging te IJzendijke hield zaterdag jl. haar derde en laatste wedstrijd om het clubkampioenschap 1965 aan de Schelde nabij Hoofdplaat. De totale uitslag van de drie wedstrijden was als volgt: 1. en kampioen Cyr. de Smit, 730 punten; 2. H. van Seijen, 531 pnt.; 3. G. van Limmen, 423 pnt.; 4. F. de Jong, 406 pnt.; 5. J. Vis ser, 402 pnt.; 6. C. Versprille, 326 pnt,; 7. G. Claeijsen, 252 pnt.; 8. V. de Rijk, 210 pnt.; 9. J. Bevin, 157 pnt.; 10. Cl. Haers, 130 pnt.; 11. Theo Verdegem, 98 pnt.; 12. Marie de Purre, 90 pnt. Jongen overreden Gisterochtend circa kwart over tien is de lOjarige Marinus Looij uit de Dijkmanshuisstraat in Am sterdam-noord met een vriendje fietsend in de nabijgelegen, in aanbouw zijnde en daardoor smalle en rommelige Beverwijk straat, tegen de laadbak van een langzaam, rijdende melkauto ge botst, gevallen en onder het lin kerachterwiel van de auto ge raakt. De jongen was op slag dood. Bij de scheepswerf Van der des sen in Krimpen aan de IJssel is gistermorgen een ijzeren werkkool, waarmee men bezig was om een plankier op een booreiland te be vestigen, van naar schatting 25 meter hoogte in de IJssel gestort. Drie personen zijn daarbij om het leven gekomen. De omgekomenen zijn de 32» jarige baas A. de Graaf, uit Krim pen aan de IJssel, de 40-jarige elektrisch lasser F. J. van de Voor de, uit Rotterdam, en de 45-jarige hakker T. J. Koedood, eveneens in Rotterdam woonachtig. ■Bouwpoiitie en arbeidsinspectie stellen een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Het booreiland, waaraan de slacht offers werkten, was in aanbouw voor een Amerikaanse oliemaat schappij. Over een jaar zou het ge vaarte gereed moeten zijn. Volgens het bouwschema moesten gisteren het dek en het dekhuis worden aangebracht. De schade aan het boorplatform is niet groot Over de oorzaak van het onge luk tast men ook op de werf van Van der Giessen nog volledig in het duister. Men heeft het nooit voor mogelijk gehouden, dat een ogenschijnlijk zo solide werkkooi ook wel werkbrug genoemd als die welke bij de bouw van het booreiland werd gebruikt, omlaag zou kunnen storten. Er is tot nu toe alleen geconsta teerd, dat een van de vier ogen waardoor de hijskabels van de kooi lopen, na het ongeluk geheel Amerikaanse militair wil niet naar Vietnam Een Amerikaanse negersoldaat weigert al een week lang_ voed sel omdat hij niet naar Vietnam wil. Zijn superieuren hebben echter bepaald dat hij toch uit gezonden zal worden en zich ook nog voor de krijgsraad zal moe ten verantwoorden wegens het weigeren van hevelen zich te voeden. De legerarts heeft ver- Winstel was uitgescheurd. Dit verklaart echter niet hoe het mogelijk was dat de kooi vrijwel loodrecht naar beneden stortte. Vast staat, dat de kooi op een drijver viel en vervolgens in het water stortte. Een van de mannen werd uit de, niet geheel gesloten kooi geslingerd. De andere twee vielen met de kooi in het water. Ze werden vrijwel zeker op slag gedood, toen het geheel op de drij ver stortte. Een bedrijfsingenieur slaagde er kort na het ongeluk in, een van de twee mannen uit het water te halen. Helicopter in Münehen verongelukt Telefoto A.N.P.: Een helicopter, waarmee rondvluchten werden gemaakt boven het terrein van de internationale verkeersten- toonstelling in Münehen, is dins dag met enkele passagiers aan boord op het tentoonstellingster rein neergestort. De piloot en drie inzittenden liepen hierbij zware verwondingen op. OUD GER. GEMEENTE Vrijdag 20 augustus TERNEUZEN: 3.30 uur Ds A. de Reuver (huwelijksbevestiging). klaard dat de soldaat, Belton,- door ondervoeding onge-1 voordelen voor Nederland en de „Benelux-nieuws", het orgaan van de Benelux-comitè's in Ne derland, België en Luxemburg, is van mening dat de huidige crisis in de E.E.G., evenals die van 1953 in de Benelux, een „groeicrisis" is. Benelux is een voorbeeld van een goed werkende economische unie, gebaseerd op intergouver nementeel overleg, aldus het hoofdartikel in het augustusnum mer van dit blad, maar de drie Beneluxlanden zijn voorstanders van een communautaire Europe se gemeenschap. Kleine landen voelen zich' beter beschermd wanneer .de grote beslissingen worden voorbereid door 'n Euro pese commissie met een zeker supranationaal gezag en door een Europese ministerraad die zich eveneens door het gemeenschap pelijk Europese belang laat lei den. Het gaat dus niet om een discussie over de principes, al dus „Benelux-nieuws", het gaat essentieel om de tactiek. Even min als de drie regeringen Bene lux lieten afspringen op de be langrijke kwestie der loonver- sehillen in 1953, maar die secun dair was in het gehele Benelux- complex dat toen reeds grote schikt is om zijn taak in een gevechtseenheid te vervullen. Belton dient hij de verbin dingsafdeling van een artillerie bataljon, dat binnenkort naar Vietnam vertrekt. Desnoods zal krijgsraad aan boord van het transportschip worden gehouden, aldus zijn superieuren. B.L.E.U. (Belgisch-Luxemburgse Economische Unie) had opgele verd. Het blad betreurt dat de Bene lux in de crisis geen gemeen schappelijk standpunt had. De regeringen hadden in ieder ge val de kans niet mogen laten voorbijgaan om een genuanceer de gemeenschappelijke verkla ring over hun houding af te leg gen ondanks verschillen van menig en in het hoger belang der Europese eenheid. DE KELLNER EN DE MARKIES Een Ierse edelman en een kell- ner zouden op verzoek van de politie de Scilly-eilanden hij Penzance (Cornwall) verlaten hebben nadat een verhaal de ronde had gedaan Over een complot om de op genoemde eilanden met zijn gezin vakan tie houdende Britse premier Wilson te vermoorden. De be trokken Ierse edelman werd genoemd als de 33-jarige mar kies van Headfort die bij zijn vrienden als een onverbeter lijke grappenmaker hekend staat. Hij zou volgens het ver haal de 27-jarige kellner Youngman tijdens een boot tochtje gevraagd hebben of hij eventueel zonder nadere vra gen te stellen premier Wilson zou willen vermoorden en de kellner had dit aan de politie overgebracht. Deze verklaarde achteraf geen van beide man nen te willen aanhouden of beschuldigen. De markies zelf heeft later van uit zijn huis bij Dublin uit drukkelijk ontkend een ge sprek als beweerd met de kell ner gevoerd te hebben. DE PERSVRIJHEID IN ZUID-AFRIKA De Zuidafrikaanse minister van voorlichting, Waring, heeft gis teren verklaard dat sommige journalisten de persvrijheid niet verdienen. Hij viel scherp uit tegen „de kwaadaardige leugens in de anti-regeringsgezinde pers als gevolg van de zaak tegen de gevangenbewaarder, die dezer dagen toegaf te hebben gelogen over wreedheden in Zuidafri kaanse gevangenissen. Waring sprak tot het Trans vaalse congres van de nationale (regerings)partij in Pretoria. Tij dens zijn toespraak stonden tel kens afgevaardigden op. Zij eis ten toezicht op de pers. Op de conferentie kwam een voorstel ter tafel, waarin bij de regering wordt aangedrongen op stappen die de pers zullen dwingen een positieve en eerlijke houding aan te nemen. Het voorstel werd ver worpen nadat minister Waring had verklaard, dat, ofschoon de regering in de grond in pers vrijheid gelooft, zij deze niét be schouwt als een vergunning tot het leveren van schadelijke, ge vaarlijke en verdraaide kritiek. Hij vervolgde: „Niet alle Engels sprekende of -schrijvende jour nalisten zijn slecht. Maar zij zijn niet allen goed en niet allen zou den de beschermende persvrij heid dienen te genieten." H« zei dat de regering mis bruik van persvrijheid zeer ern stig opneemt. Hij verzocht de af gevaardigden deze zaak door de eerste-minister en zijn kabinet te laten afwikkelen. Waring wei gerde mee te delen of de rege ring maatregelen zal nemen. Hagelruimen in de zomer Dinsdagavond heeft zich boven Echt in Limburg, een noodweer ontlast, dat de brandweer de ge hele nacht heeft beziggehouden om kelders en huizen leeg te pompen. Vooral in de lager ge legen gebieden tussen de Duitse grens en de Koningsbosdiergaar- de verzamelden zich enorme hoe veelheden water. Gistermorgen zijn gemeente arbeiders van Echt begonnen met het wegruimen van gevallen hagel, die op sommige plaatsen een meter hoog lag. Aan aardappelvelden en an dere te velde staande gewassen is grote schade toegebracht. De omvang ervan is nog niet te over zien. door SHXLIJrr SMITH 78) „Huur dan een leger", zei Rex op koele toon. Voor de eerste maal verscheen er op monsieur Hoquets ronde, on verstoorbare gezicht een zweem van emotie: hij keek echt onthutst. „Dat meent u toch niet in ernst?" „Ik kon het niet ernstiger me nen. Voor mij is dit een zaak van leven en dood". „Heel goed dan", stemde de an der eindelijk toe, terwijl hij snel zijn gedachten reorganiseerde, en zijn vlugge brein reeds bezig was een plan de campagne uit te wer ken: tien man zouden voldoende zijn om de twintig stadswijken voor hun rekening te nemen, ieder kon dan twee wijken nemen en vanuit zijn eigen huis teleforfisch informe ren met behulp van het telefoon boek van die wijken; het karwei kon in een paar uur worden opge knapt. „Heel goed dan", herhaalde hij, „dat zuilen wij doen. Maar u beseft dat wij misschien geen suc ces zullen hebben. Het ré mogelijk, tenzij monsieur persoonlijk iets weet dat hij mé niet heeft toever trouwd, en uw vrouw niet naar een hotel gaat", „Zij moet toch ergens heen gaan, zij kan de nacht niet op straat doorbrengen". „Ze zal misschien intuïtief zover van Parijs weggaan als zij maar kan. Het is een kwestie van psycho logie". „Juist", merkte Rex droogjes op, „het is een kwestie van psycholo gie." „Ik heb een contactman op het vliegveld. Ik zal hem een woordje in het oor fluisteren. En met uw goedvinden, monsieur, zal ik een waarnemer neerzetten bij de hoofd stations zeg, bij het Gare du Nord en het Gare de Lyon. Wij hebben natuurlijk niet de macht haar vast te houden. Wenst u dat onze man haar schaduwt, als hij haar soms mocht zien?" „Nee, laat mij dan alleen maar weten waar zij heengaat. Zodra er enig nieuws is, neem dan contact met mij op in hotel Royal. Ik ver wacht iets van u te horen binnen vierentwintig uur. Goedenavond, monsieur." „Nou, nou," peinsde monsieur Hoquet, in gedachten een bos sleu tels opgooiend en weer opvangend, terwijl hij door het raam keek en hij zijn bezoeker zag vertrekken, „wat een rare geschiedenis. Je vraagt je af wat er achter die ruzie zit. Het moet inderdaad wel een behoorlijke rel zijn geweest dat die vrouw zo maar zonder waarschu wing uit de auto is gesprongen om van haar man weg te lopen. En zij loopt niet eens weg naar een andere man. En zij loopt weg zon der bagage. En de man gaat niet naar de politie. Omdat hij ergens bang voor is. Maar waar is hij bang voor?Het zou interessant zijn dat te weten te komen." Monsieur hield een van de biljetten even tegen het lamplicht, en schoof het toen met de andere in een la, die hij op slot deed. Hij ging zitten en pakte rijn adreslijst. Toen nam hij de telefoon. „Guillaume?... Ik ben het, Lu- cien. Luister eens even, ben jij van avond thuis Ik heb een karweitje voor je..." 9 Een bericht in de avondeditie van de Eclaireur de Haute Savoie luidde: Een verontrustende catastrofe „Een tragische geheimzinnige ontdekking is gisteravond ge daan in de Val d'Eon, beneden St. Gervais-ies-Bains, het toneel van vele afschuwelijke auto-on gelukken. Een arbeider die op weg was naar huis heeft de over blijfselen ontdekt van een don kergroene Volkswagen, die van de hoogte in het ravijn was ge stort en daarbij totaal werd ver nield. Een ongeluk met dodelijke afloop werd gevreesd, maar het meest uitgebreide onderzoek van het omliggende terrein leverde geen spoor op van de ongelukki ge bestuurder. Tevens vernemen wij dat de eigenaar van de auto. een zekere Stefan Maddox uit Groot-Brittannië, als vermist is opgegeven. Het is een mysterie dat de politie voor raadselen stelt." De forse goedgeklede Engels man kwam op zijn gemak hotel Royal binnenwandelen, en vroeg om een eenpersoonskamer. „Zeker, meneer. Voor hoe lang?' „Dat weet ik nog niet. Het hangt ervan af hoe gauw ik mijn zaken heb afgewikkeld. Een week mis schien." „Wij hebben een kamer vrij op de tweede verdieping. Zou u die even willen zien? Georges, neem jij meneer even mee naar nummer 48. Ligt uw bagage,,in de wagen, meneer De Engelsman lachte droogjes. „Ja, ongelukkig genoeg wel. En mijn wagen is zoëven gestolen. Geen best begin voor een verblijf hier. Ik hoop dat jullie politie hem binnen niet al te lange tijd zal kun nen opsporen; hoewel het nog zeer de vraag is of ik mijn bagage ook terugkrijg." „Wat is dat spijtig," mompelde de klerk, die zich afvroeg of hij dat verhaal zou geloven of niet, en be sloot even een woordje met de directeur te spreken, terwijl Geor ges de Engelsman meenam naar boven Je behoeft nog niet lang in het hotelbedrijf te rijn voor je al de sluwe zetten van de oplichters leert kennen. Het zou daarentegen niet fair rijn te zeggen dat zulke ongelukkige dingen nooit echt ge beuren in het leven. Het verhaal van de Engelsman kon best waar zijn, maar hoe kwam je daar ach ter? Het was een dilemma dat hij beter kon overlaten aan het oor deel van de directeur. (Wordt vervolgd.) Hervormde kérk uitgebrand Woensdagmiddag omstreeks half een is brand uitgebroken in de Nederlands hervormde kerk in Erica. Het kerkgebouw is geheel uit gebrand, terwijl het dak is inge stort. De pastorie kon gespaard blij ven. Het blussen geschiedde door de brandweer der gemeente Em- men, waartoe Erica behoort, en nam verscheidene uren in be slag. De brand is ontstaan doordat een schilder, die in het kerkge bouw aan het werk was, met terpentijn een wespennest wilde wegbranden. De schade bedraagt volgens de eerste schatting 500.000. De kerk van de 1800 Nederlands hervormden in Erica was in 1899 gebouwd en daarna driemaal gerestaureerd. Er is slechts een ruïne over. De mu ren die na de brand nog overeind stonden worden neergehaald. Ook het orgel is verloren gegaan. De kerk was voor een bedrag van 150.000 verzekerd. Tegen de 18-jarige schildersgezel F. P. uit Erica zal proces-verbaal wor den opgemaakt wegens het ver oorzaken van brand door schuld. H. Berends geen kandidaat voorzitterschap N'.V.V. In verband met een ernstige zenuwinzinking die eind juli op trad, heeft de heer H. Berends op medisch advies verzocht te mogen terugkomen op de aan vaarding van zijn kandidatuur voor het voorzitterschap van het N.V.V. Het verbondsbestuur heeft dit verzoek uiteraard ingewil ligd, zo hebben wij van de zijde van het N.V.V. vernomen. Het verbondsbestuur van het N.V.V. zal zich na de vakantieperiode beraden op de thans ontstane situatie. Zoals bekend is, kwam de heer Roemers kortgeleden terug op zijn aanvankelijke besluit de voorzittershamer volgend jaar te willen overdragen. Hij gaf er de voorkeur aan nog dit jaar te ver trekken. Desgevraagd vernamen wij van de zijde van het N.V.V. dat in ieder geval op 23 oktober tijdens een buitengewoon congres af scheid zal worden genomen van de heer Roemers. Of dan reeds een opvolger zal zijn gevonden, weet men nog niet. Men vindt het in ieder geval een moeilijke zaak. De kandidaatstelling is mo gelijk tot 15 september doch deze termijn kan eventueel worden verlengd. Namens het N.V.V. werd voorts nog verklaard, dat de gezondheidstoestand van de heer Berends niet zorgwekkend is. Zoals bekend is de heer Berends sinds begin 1964 secre taris van het N.V.V. Tros kan zowel voor radio als t.v. zendmachtiging vragen :'C4ri Op vrijdag 13 augustus kreeg de „Tros" het tienduizendste ge kwalificeerde lid binnen. „Ge kwalificeerd lid" wil zeggen iemand die zowel zijn luister- en/ of kijkgeld betaalt, maar daar naast nog ƒ5,aan de „Tros" contribueert, zoals de regering heeft vastgesteld. Met tiendui zend leden kan de organisatie machtiging aanvragen voor zendtijd voor de televisie. Gister morgen is dit op een persconfe rentie in Wèesp bekendgemaakt, omdat de tienduizendste een in woner van Weesp is: de heer A. Hamstra. Tijdens deze persconferentie deelde de adviseur van de „Tros", mr J. M. Landré, mee, dat men gistermorgen eerst nog eens naar de stand heeft geïnformeerd. Toen bleek, dat de juffrouw die op het postkantoor de aanmel dingen en de giro-overschrijvin- ge afhaalt, zo'n enorm aantal meekreeg, dat haar tas scheurde en de bescheiden over de straat rolden. Het bleek, dat de stand gistermorgen reeds tot 15.688 was gestegen, zodat de „Tros" nu ook een zendmachtiging voor de radio kan aanvragen. De heer Landré memoreerde dat de „Tros" maandenlang be zig was geweest vaste voet te krijgen, maar dat ze steeds bui ten haar schuld op drijfzand kwam te staan. Toen is men met 'deze actie begonnen. „Het is wel geen wereldschokkend nieuws", aldus de heer Landré, maar het is toch belangrijk dat men nu niet meer kan ontkennen dat het open bestel, waarover zelfs de regering is gestruikeld, een feit is geworden". Mevr. Hamstra en haar doch ter, die zich ook als gekwalifi ceerd lid hadden gemeld kregen bloemen en een geschenkje. Daarna werd de heer Hamstra gehuldigd. Ook hij ontving een verrassing. Behalve de adviseur was ook de heer mr H. J. Minderop, be- stuurslid van de Tros, aanwezig. Geknoei met prijzen in Sowjet-Unie De slachthuizen en „melkcom- hoofdstad van Tadzjikistan, be- binatie" van Doesjambe, de hoofdstad van Tadjikistan, beta len systematisch te weinig voor de produkten die de boerderijen afleveren, waardoor de landbouw aanmerkelijk te weinig winst maakt, aldus de krant „Selskaya Zjizn" (Landelijk Leven). Zowel vorig jaar als dit jaar hebben de slachthuizen duizen den dieren tegen te lage prijs ingekocht, waardoor zij gemak kelijk meer winst konden maken en zonder moeilijkheden aan hei plan konden voldoen. Voor de melk geldt hetzelfde. Deze prak tijken brengen het succes van de economische maatregelen die de staat neemt om de rentabiliteit te vergroten, in gevaar, schrijft de krant.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2