Vietcong leed zware verliezen Tsirimokos formateur NAAR REGELING VAN CONFLICT TUSSEN INDIA EN PAKISTAN? Grootste actie van Amerikaanse troepen te land 0RTPL0FF1IKS IN DEN BOSCH: ZES GEWONDEN HET MER Hoogwater Zon- en Maanstanden Franlösring fcif abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 650? v %m Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pe advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. vallers op de vlucht, waarbij zij 26 doden achterlieten. Besloten is nu alleen het on misbare Vietnamese burgerper soneel tot de basis toe te laten. Dit geldt niet voor 1.500 arbei ders die een nieuwe landings baan aanleggen. Behalve met bommenwerpers en jachtvliegtuigen is de basis uitgerust met 90 transportvlieg tuigen en helicopters. Er werken 3.000 man van de Amerikaanse luchtmacht en het leger, be schermd door 9.000 mariniers. Formosa vergroot hulp aan Zuid-Vietnam Nationalistisch China zal Zuid- Vietnam meer materiële en tech nische hulp gaan verstrekken en is bereid elk nieuw verzoek om hulp in te willigen voor deel name aan de strijd tegen de ge meenschappelijke vijand, zo staat in een door de premiers Jen (Formosa) en Ky (Zuid-Viet nam) ondertekend communiqué, uitgegeven aan het slot van het bezoek dat laatstgenoemde aan Formosa heeft gebracht. Beide landen zijn volgens het commu niqué vastbesloten, alle nodige maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan de „commu nistische agressie" en de natio nale soevereiniteit te herstellen. „Wij zijn geen marionetten van welke vreemde mogendheid ook en wij vechten niet voor het bui tenland", zo verklaarde premier Ky dinsdag in zijn enige toe spraak in het openbaar tijdens zijn bezoek aan Formosa. „Als premier van Vietnam zou ik miljoenen dollars kunnen bezit ten en ergens in Europa een best leventje kunnen leiden, als ik dat wilde en als ik de strijd schuwde", aldus Ky. „Maar ik ben de ongelukkigste man van Vietnam. Ik lijd onder de oorlog en ik blijf tegen de communisten vechten". - De Amerikaanse regering kant te zich echter woensdag opnieuw tegen het eventuele gebruik van nationalistisch-Chinese troepen in Vietnam. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat nationalistisch China Vietnam al op verscheidene, niet-militaire, terreinen behulpzaam is. Men is in Amerikaanse kringen van mening dat de nationalistische strijdkrachten een nuttiger rol kunnen vervullen door te blijven waar zij zijn. Kamerlid stelt vragen over de bijstandswet Het Tweede-Kamerlid Kik kert (C.H.U.) heeft staatssecre- tris Egas van cultuur, recreatie en maatschappelijk,werk schrif telijk gevraagd of hij op de hoog te is van de verontrusting door de trage gang van zaken bij de uitvoering van de uitvoering van de algemene bijstandswet en over het onbehagen over het ge heim houden van de normen, die bij de toepassing van de bij standswet worden gehanteerd. Hij vraagt de staatssecretaris of hij een vlotte gang van zaken bij de uitvoering, en openbaarma king van de normen wil bevor deren, Zeventig ton stookolie in Rotterdamse Achterhaven In de Achterhaven in Rotter dam is men met man en macht bezig een dikke laag stookolie, in totaal ongeveer zeventig ton, van het water weg te zuigen. De olie is afkomstig uit de tanks van het werkschip Marsdiep (268 ton) dat door onbekende oor zaak slagzij ging maken en daar na gedeeltelijk zonk. De Rotter damse havenmeester nam onmid- delliik maatregelen om ernstige ongelukken te voorkomen. Om verdere verspreiding van de stookolie tegen te gaan, gaf hij opdracht de sluizen dicht te houden. De bedrijven in de om geving van de achterhaven wer den aangeraden voorzichtig te zijn met vuur en voorlopig geen gebruik te make'v.van lasappa raten. "Mën is dé öfir te lijf "ge gaan met een vaartuig, dat spe ciaal is ingericht voor het op zuigen van op het water drij vende olie. Het karwei zal nog wel enige tijd in beslag nemen. Koning Constantijn van Grie kenland heeft de vroegere minis ter van binnenlandse zaken Elias Tsirimokos aangewezen om een kabinet te vormen. Tsirimokos is een van de voor aanstaande Griekse politici, die maandag met de centrumpartij van oud-premier Papandreoe braken. Deze beschuldigde hen prompt van verraad uit zucht naar macht. De 58-jarige formateur was minister van binnenlandse zaken in het vorige maand gevallen ka- binet-Papandreoe. •Toen deze hem in zijn rege ring opnam werd dit van recht se zijde als een opening naar links scherp gekritiseerd. Tsiri mokos was namelijk van 1945 tot 1953 bestuurslid van de socialis- tische „unie voor volksdemocra tie". Hij nam aan talrijke inter nationale socialistische conferen ties deel en was dikke vrienden met de Italiaanse linkse-socialis tenleider Pietro Nenni. Na de communistische opstand, die hij veroordeelde, brak hij met uiterst linkse groeperingen. In 1958 kwam Tsirimokos als onaf hankelijke in het parlement en stichtte het „democratisch ver bond", dat hij in 1961 in de unie van het centrum onderbracht. Politieke kringen in Athene tasten in het duister omtrent de motieven van koning Constan tijn. Zij geloven, dat de links-ge zinde Tsirimokos veel moeilijker de instemming van de meer dan honderd conservatieven in het parlement zal krijgen dan de liberaal Stephanopoelos, die ove rigens verklaarde volledig ach ter het besluit van de koning te staan. De mariiie'KeUkopter kets van. een hijskraa- tn de ta~ :n.. Bij een ontploffing van een lege benzinetank in het Esso- depot aan de Engelseweg in Den Bosch zijn gisteravond zes arbei ders gewond. Vier van hen zijn met ernstige brandwonden in het Grootziekengastluiis te 's-Herto- genbosch opgenomen. De ontploffing gebeurde tijdens het schoonmaken van de tank. Vermoedelijk waren er in de tank nog benzinedampen aan wezig, die door nog onbekende oorzak de explosie veroorzaak ten. In de tank, die ongeveer 12 meter hoog is en een diameter heeft van circa 10 meter, bevon den zich op dat moment vier ar beiders. Volgens de brandweer van Den Bosch, die snél ter plaatse was, werd de tank ongeveer een meter omhoog gelicht. De bodem is door de explosie bol gaan staan. De vier arbeiders die zich in de tank bevonden, liepen ernstige brandwonden op. Drie van hen verkeren in levensgevaar. Zij zijn bediend. De vierde arbeider en een andere, die zich tijdens de ontploffing buiten de tank bevonden, werden lichter ge wond. Verder liep een chauffeur van een tankauto, die op het terrein was, verwondingen op, doordat hij tengevolge van de ontplof fing van zijn wagen viel. Een begin van brand werd ge blust door schippers, die met hun boot voor de wal lagen om te tanken, geassisteerd door ter- reinpersoneel, dat gebruik maak te van automatische brandblus- apparaten. Op het eerste alarm rukten de brandweer van Den Bosch met groot materiaal uit. Ook ver scheidene ziekenwagens werden naar de plaats van de ontplof fing gedirigeerd. Ernstige gewonden zijn twee medische studenten, die tijdelijk vakantiewerk deden. Het zijn de 31-jarige J. de J. uit Amstelveen en de 26-jarige A. K. uit Stop peldijk. Van beiden is hekend dat zij bediend zijn. Eveneens gewond werden drie classificeerders van een bedrijf uit Arnhem. Het zijn: de 22-jari- ge A. S. uit Babberich, de 43- jarige G, V. H. uit Arnhem en de 44-jarige H. V. uit Soest. De chauffeur van een tankwa gen, die door de luchtdruk van zijn wagen werd geslingerd, biijkt licht gewond te zijn. DE ZAAK-CONRING j Het bureau van president Lüb- 1 ke heeft een onderzoek ingesteld j naar de rol, die de christgn- I democratische afgevaardigde in de Bondsdag, Conring, in de af- I gelopen oorlog in het door de Duitsers bezette Nederland heeft gespeeld. 1 Deze stap is gevolgd op het terugzenden, door Conring, van een hem verleende onderschei- ding. Conring had de president de onderscheiding teruggezon den, omdat hij wilde verhinde- "en dat het Westduitse staats hoofd zou worden betrokken in de kritiek op zijn persoon. Lübke besloot het onderzoek te doen instellen, nadat de Neder landse regering had verklaard het te betreuren dat aan Con ring een onderscheiding was uit gereikt. Conring wordt ervan beschuldigd in het bezette Neder land een rol te hebben gespeeld bjj de Jodenvervolging. India heeft Pakistan voorgesteld het conflict over de vlakte van Koetsj aan een internationaal scheidsgerecht voor te leggen en g-»en voorafgaande conferentie van minister over deze kwestie te be leggen. Een Indiase woordvoerder ver klaarde dat tot op heden ongeveer vierduizend Pakistaanse infiltran ten de bestandslijn in Kasjmier hebben overschreden. Zij verloren vanaf het begin van de operaties tweehonderddertig man aan ge sneuvelden en achtentachtig krijgs gevangenen. De Indiase troepen verloren twee en zestig man, onder wie een generaal en vier hoofd officieren. Ondanks protesten van links en rechts heeft het Indische parle ment met grote meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan het be- staridsakkoord met Pakistan inzake de rann van Koetsj. De stemver houding was 269 tegen 28 stem men, bij 23 onthoudingen. Premier Sjastri had tevoren betoogd dat de kwestie van het akkoord niets te maken had met het opgelaaide conflict over Kasjmier. In het Indische deel van Kasj mier poogden gueriliastrijders woensdag voor de tweede maal een brug te veroveren, die van groot belang is voor de bevoorrading van Indische troepen, die aan de grens tegenover Chinese strijd krachten zijn gelegerd. Volgens een bericht van Indische zijde werd de aanval afgeslagen, waarbij vele aanvallers sneuvelden. India spreekt in dit verband van infil tranten uit Pakistan, terwijl Paki stan, van oordeel is dat het gaat om een opstandige actie van de be volking van Kasjmier. ALLES GEREED VOOR DE RUIMTEVLUCHT VAN ACHT DAGEN Woensdag is op de lanceerbasis te Kaap Kennedy, in de Ameri kaanse staat Florida, medege deeld dat alles gereed is om de ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad donderdag hun voorgenomen vlucht van acht dagen om de aarde te doen beginnen. Er hadden zich bij het gereed maken van het ruimtevoertuig „Gemini-5" bepaalde moeilijk heden voorgedaan, die tot een uitstel van de vlucht met enkele dagen hadden kunnen leiden. Deze zijn echter verholpen. IN 1969 EEN AMERIKAAN OP DE MAAN „Wij moeten hard doorwerken om de belofte van wijlen presi dent Kennedy, dat npg dit decen nium een Amerikaan op de maan zal landen, te kunnen vervullen", zo heeft woensdag de Ameri kaanse raketspecialist dr. Wer ner von Braun bij zijn aankomst op het vliegveld Orly voor een toeristisch bezoek aan Parijs ver klaard. Men hoopt in 1969 een man op de maan te kunnen brengen. Een bemande ruimte- vlucht naar Mars wordt ook al voorbereid, zo zei Von Braun, maar de plannen verkeren nog niet in een dusdanig stadium, dat al een datum kan worden genoemd. Iets lagere temperaturen Ons land komt thans aan 'de rand van de invloedsfeer van een diepe depressie bij IJsland. De wind is naar het zuidwesten ge draaid waarmede nu iets koelere oceaanlucht wordt aangevoerd. De temperaturen zullen overdag daar door wat lager worden. De regen uit de wolkenvelden van de de pressie was boven zuid-Engeland nog maar van weinig betekenis. Ook in ons land zal vandaag slechts hier en daar wat lichte Te gen kunnen vallen. Met uitzonde ring van de kuststreken zal het in Duitsland, Frankrijk en het Alpen gebied vrij warm en overwegend zonnig blijven. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Lagere middagdemperaturen Half tot zwaar bewolkt mpt een kleine kans op wal lichte re gen. Zwakke tot matige en langs de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 19 AUGUSTUS v.m.. n.m. Breskens 6.05 6.17 Terneuzen 6.40 6.52 Hansweert 7.20 7.32 Walsoorden 7.30 7.42 VRIJDAG 20 AUGUSTUS v.m- n.m. Breskens 6.51 7.10 Terneuzen 7.26 7.45 Hansweert 8.06 8.25 Walsoorden 8.16 8.35 Aug. 19 5.30 19.56 22.42 13.18 20 5.32 19.54 23.08 14.38 21 5.33 19.52 23.44 15.58 22 5.35 19.50 17.13 Volgens in Saigon ontvangen berichten heeft een grote eenheid Amerikaanse mariniers dicht bij de vliegbasis Tsjoe Lai aan de kust 2.000 Vietcong-strijders in gesloten, die nu in de richting van de zee worden gedreven. De mariniers vielen de guerrilla strijders van drie kanten aan. Het aantal doden en gewonden on der de Vietcong-leden zou in de honderden lopen. Het is de groot ste aotie te land van de Ameri kaanse troepen in de Vietnamese oorlog tot dusver. Volgens een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft de Vietcong nimmer zulke zware verliezen geleden als verleden week. Er waren, naar hij mee deelde, 1.330 guerrillastrijders gesneuveld en 150 gevangen ge nomen. Onder de regeringstroe pen vielen 215 doden en 430 ge wonden, terwijl 95 man als ver mist zijn opgegeven. Bij de strijd om de regeringspost Doec Co zou de Vietcong de zwaarste klap hebben gekregen: ruim 430 do den. Bijna 260 Vietcong-strijders vonden de dood bij gevechten in de Mekong-delta. Aan Amerikaanse zijde vielen in voornoemde periode acht do den en 24 gewonden. Waarnemers in Saigon menen, dat het opgegeven aantal gesneu velde Vietcong-strijders waar schijnlijk aan de hoge kant is, daar de cijfers van de slag om Doec Co voor een deel gebaseerd zijn op meldingen van leden van in dat gebied levende bergstam men, zoals de Amerikaanse woordvoerder ook toegaf. Tangaanval Intussen zette een sterke een heid Amerikaanse mariniers gis termorgen op 15 km ten zuiden van de aan de kust gelegen vliegbasis Tsjoe Lai een tang- aanval in op een aantal versterk te Vietcong-dorpen. De Ameri kanen ontmoetten hevige tegen stand. Zij werden beschoten met 57 mm anti-tankgeschut. De ac tie heeft als naam gekregen „operatie-Starlight". In de vroe ge ochtend werden met helikop ters troepen naar het gebied ten aanvullen van de Zuidvietna- mese militaire inspanning, zo zei hij. Aanvullende Amerikaanse kredieten De commissie voor de toewij zingen van de Amerikaanse se naat heeft woensdag, in verhand met de bestrijding van de extra uitgaven, die de strijd in Zuid- Vietnam met zich brengt, de door de regering voor militaire uitga ven aangevraagde gelden met 1.700 miljoen dollar verhoogd, dit op verzoek van de minister van landsverdediging McNama- ra. Verscherpte veiligheidsmaatregelen rond de basis Da Nang De militaire autoriteiten heb ben woensdag de veiligheids maatregelen voor de grote lucht machtbasis Da Nang verscherpt nadat Vietcong-strijders al twee nachten lang lichte aanvallen hadden gedaan. Enige honderden Vietnamese burger-arbeiders kregen te horen dat zij de basis niet meer in mochten. Een paar uur tevoren hadden de Ameri kaanse mariniers aan de zuid rand van het gebied nog twee guerrillastrijders gedood. Maan dagavond werden vooruitgescho ven tanks aangevallen onder koeten als „Sterven zal je" en „Yankee ga naar huis". Een sper- yuur van, artillerie, joeg de aan- MARÏNEHELIKOPTER GEBORGEN De helikopter van de marine- luchtvaartdienst, die dinsdagmid dag omstreeks half vijf een noodlanding maakte op de Noord- zee nabij het R.E.M.-eiland, is dinsdagavond geborgen. Het be- tonningsvaartuig „Delfshaven" slaagde er dinsdagavond om on geveer half twaalf in de helikop ter aan boord te krijgen en stoomde op naar Hoek van Hol land. Vanuit Den Helder was de mijnenveger Hr. Ms. „Lochem" uitgevaren, vanuit IJmuiden de reddingboot „Neeltje Jacoba" en uit Hoek van Holland het beton- ningsvaartuig „Delfshaven". Dank zij het feit, dat de Si- korski-helikopters sinds een paar jaar uitgerust zijn met een auto matisch drijfvermogen, waardoor een soort luchtbed ontstaat, bleef het toestel drijven. Nadat de in zittenden door andere helikop ters opgepikt waren, heeft men getracht het toestel te bergen. De „Delfshaven", die om half tien dinsdagavond had vastge maakt, slaagde er omstreeks half twaalf in de helikopter aan boord te krijgen. Bij de berging, zo deelde de marine-voorlich tingsdienst mede, heeft men veel hulp van de reddingboot „Neel tje Jacoba" gehad, die met schijnwerpers bijlichtte. westen van de in zwaar bebost terrein gelegen dorpen gebracht, terwijl ten zuiden daarvan ma riniers met amfibievaartuigen aan land kwamen. Ten noorden van de dorpen werd artillerie in stelling gebracht om de inslui ting te voltooien. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Robert McClos- key, zei dat de aanvullende ope raties van de mariniers niets te maken hadden met een verande ring van de taak van deze troe pen in Vietnam. Deze blijft het

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1