Rust in Los Angeles Opnieuw aanval in Kasjmir De kwestie van achterstallige betalingen aan de Ver. Naties DE GOUDEN HORDE Pessimisme van president van Franse landbouwkamers pagina 5 Classificeerder zwaar mishandeld Woensdag 18 augustus 1965 DE VRITE ZEEUW In de buurt van Las Cuevas in het Andes-gebergte worden 40 mensen vermist na een sneeuw- lawine, zo is in Buenos Aires vernomen. Las Cuevas ligt in de Argentijnse provincie Mendoza. Zondag kwamen bij een la wine te Puente del Inca, even eens in de provincie Mendoza, tien mensen om het leven en werden er negen gewond. De meeste slachtoffers behoorden vermoedelijk tot het personeel van een hotel, dat door de la wine bedolven werd. De red dingsoperatie verliep onder zeer moeilijke omstandigheden. Er woedde een sneeuwstorm en er heerste een temperatuur van 15 graden onder nul. Las Cuevas ligt 180 km van de stad Mendoza en 25 km van de Chileense grens. De reddings ploegen die naar het gebied on derweg zijn moeten gebruik ma ken van sleden. Een gedeelte van de bevolking van het district is wegens het lawinegevaar ge- evacueerd. De spoorlijn naar Chili is door de sneeuw versperd. In Mendoza is officieel mee gedeeld dat gevreesd moet wor den dat alle 40 vermisten op twee (politie-agenten) na allen vrouwen en kinderen de dood hebben gevonden. Belg in Vught verdronken Vermoedelijk maandag is in de IJzeren Man te Vught de 53- jarige hotelhouder J. W. van Dal uit Brasschaet (België) bij het zwemmen buiten de zweminrich ting verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd dinsdag tegen de middag door voorbijgangers in het water ontdekt. Het is door de Vughtse politie geborgen. De slachtoffers waren vrou wen en kinderen van spoorweg arbeiders, die naar het gebied waren gezonden om de spoorlijn vrij te maken van sneeuw en rotsblokken die er eerder op te recht waren gekomen. De arbei ders waren, toen de lawine naar beneden kwam, aan het werk. Het kamp waarin de vrouwen en kinderen zich bevonden werd bedolven onder de massa sneeuw en gesteente, die ook de rivieren de Las Cuevas en de Tupungato versperde. Het gebied is in een groot meer herschapen. Enkele dorpen worden ernstig door het water bedreigd. De Argentijnse luchtmacht maakt zich gereed om de door de lawine opgewor pen dammen te bombarderen. Gouverneur Brown van Cali- fornië heeft maandagochtend verklaard dat de opstand in Los Angeles, die zes dagen heeft ge duurd, is geëindigd. Hij zei dat de 15.000 leden van de nationale garde nog niet zullen worden teruggetrokken. Korte tijd na zijn bekendma king echter hoorde men in Watts, de negerwijk, weer schieten ter wijl hier en daar werd geplun derd. De politie verrichtte ver scheidene arrestaties. De brandweerlieden strijden inmiddels nog steeds tegen de talrijke branden, die zij niet eer der te lijf konden gaan vanwege de voortdurende beschietingen uit deuren en vensters. De brand weermannen dragen nu kogel vrije vesten. In Bakersfield, 160 km ten noorden van Los Angeles, zijn drie negers gearresteerd wegens het werpen van Molotov-cock- tails naar auto's in een wijk voor blanken. Gouverneur Edmund Brown van Californië heeft dinsdag het nachtelijk uitgaansverbod opge heven. De gouverneur zei dat het dui delijk was dat het ergste van de relletjes voorbij was. Hij drong er echter bij de bevolking op aan, alleen in dringende gevallen 's nachts op straat te komen. Ook deed hij een beroep op de ouders, ervoor te zorgen dat hun kinderen 's nachts binnenblijven. De laatste dagen mocht nie mand tussen acht uur 's avonds en zonsopgang zonder geldige reden op straat zijn. Het hoofd van de politie had om opheffing van 't uitgaansverbod gevraagd. Dinsdag droegen enkele win kelbedienden nog een vuurwa pen. De rassenongeregeldheden beperkten zich tot nog enkele op zichzelf staande incidenten. Man verdronken De 37-jarige T. Dijksterhuis uit Scharmer-Harkstede is maan dagmiddag omstreeks drie uur in het diepe deel van het Zuid- larenmeer tijdens het zwemmen verdronken. Het slachtoffer was gehuwd. Een aanval van 200 Pakistaanse infiltranten in het gebied van Joes- marg, 48 km ten zuidwesten van Srinagar, is maandagavond door de Indiase politie afgeslagen. Dit heeft een Indiase woordvoer der in Srinagar dinsdag meege deeld. Gedurende twaalf uur had den de aanvallers een politiepost met mortieren en machinegeweren bestookt, zonder dat aan Indiase zijde verliezen waren ontstaan, aldus de zegsman. Volgens de radiozender van de opstandelingen zouden de Indiase troepen in de afgelopen vier en twintig uur bij verscheidene bot singen met vrijheidsstrijders onge veer honderd man hebben verloren. Het merendeel sneuvelde bij een hevig gevecht in de omgeving van Poontsj. De radio zei, dat bij Oeri en Trehgam vier strategische bruggen waren opgeblazen. De opstandelin genzender beschuldigde de Indiërs ervan een groot aantal dorpen te hebben platgebrand om de moham medaanse bevolking te verjagen. Daarbij zouden honderdvijftig bui- gers, onder wie vrouwen en kin deren, zijn omgekomen. Het Pakistaanse persagentschap meldde, dat in Pakistaans Kasj mier grootscheepse anti-Indiase betogingen worden gehouden. Tienduizenden rechtsgezinden zijn vandaag opgemarcheerd naar het Indische parlementsgebouw waar de eerste van een serie van acht door oppositieleden inge diende moties van wantrouwen tegen de regering aan de orde kwam. De betoging was georga niseerd door de Jan-Sangh-partij in protest tegen het bestand met Pakistan ten aanzien van de vlakte van Koetsj en tegen „ge brek aan optreden" van de rege ring tegen de infiltraties in Kasj mier. Het parlement begon van daag zijn „moesson-zitting" van vijf weken. Langs de route van de mars en bij het parlementsgebouw was een sterke politiebewaking opgesteld. Bij de woning van pre mier Sjastri werden een hon derddertigtal aanhangers van de Samoejaka (socialistische) partij aangehouden die tegen het be stand over Koetsj demonstreer den. Griekse prinsesje veilig in de armen van haar moeder Korfoe: Het kleine Griekse prin sesje Alexia veilig in de armen van haar moeder, koningin Anne- Marie, op het paleisbalkon. Naast de koningin, gekleed in de regionale klederdracht, konin gin-moeder Frederika en haar broer prins George. Daggeld verder verlaagd In verband met de ruime geld markt is het tarief voor daggeld (call money) gisteren met een half procent verlaagd tot twee procent. Door betalingen van het rijk aan de gemeenten is er cir ca 200 min in de markt geko men. De Verenigde Staten hebben zich erbij neergelegd, dat de algemene vergadering der Verenigde Naties niet bereid blijkt te zijn een aantal landen hun stemrecht te ontnemen die niet willen bijdragen in de kos ten van bepaalde operaties der vo'- kerenorganisatie. De algemene vergadering heeft hiertoe het recht op grond van artikel 19 van het handvest. Dit betekent, dat de Verenigde Staten het standpunt hebben ver laten, dat zij tijdens de vorige zit ting van de algemene vergadering huldigen en dat dit forum nage noeg op non-actief stelde. De Sow- jet-Unie en Frankrijk waren de landen die weigerden mee te be talen aan de kosten van de vredes operaties van de V.N. in Kongo. De afgevaardigde van de Verenigde Staten. Goldberg, legde er de na druk op dat zijn land hiermee geen precedent wil scheppen. Hij legde zijn verklaring maandag af tijdens een vergadering van de speciaal voor het zoeken van een oplossing uit de impasse opgerichte V.N.- commissie. De gewijzigde houding van de Verenigde Staten maakt een nor male stemmingsprocedure weer mogelijk wanneer de zitting van de thans op reces zijnde algemene vergadering volgende maand wordt hervat. Tot dusver was stemming over geschilpunten niet mogelijk, omdat dan het stemrecht van de niet-betalende landen in het ge ding zou worden gebracht. De schuld van de Sowjet-Unie bedraagt 62 miljoen dollar en van Frankrijk 17 miljoen dollar. Goldberg zei, dat de Verenigde Staten zich hetzelfde recht voor behouden om, wanneer zij hiervoor gegronde redenen menen te hebben, een uitzondering op het beginsel van collectieve financiële verant woordelijkheid te maken. Er kun nen geen dubbele maatstaven voor de leden van deze organisatie gel den, aldus de Amerikaanse afge vaardigde. De Britse afgevaardigde, lord Caradon, richtte een oproep tot de andere V.N.-leden, het voorbeeld van Engeland te volgen en de kas van de volkerenorganisatie met vrijwillige bijdragen te versterken. Pha'on Morozov van de Sowjet- Unie zei dat men niet moest ver wachten dat zijn land aan de Ver. Naties geld zal schenken zonder stevige garanties dat artikel 19 niet opnieuw aan de orde zal wor den gesteld. Breuk Brazzaville—Lissabon De regering van Kongo-Braz zaville heeft besloten haar diplo matieke betrekkingen met Por tugal te verbreken. De desbe treffende mededeling ging ver gezeld van een verbod aan Por tugese vliegtuigen en schepen om van het Kongolese luchtruim, vliegvelden of havens gebruik te maken. Ook is alle invoer of ver koop van uit Portugal afkomsti ge produkten in Kongo-Brazza ville verboden. PROCES IN HONGARIJE In Boedapest is een proces be gonnen tegen drie Hongaren, on der wie een minderjarige jon gen, die een verzetsorganisatie wilden vormen tegen het com munistische bewind, zo heeft radio-Boedapest gemeld. Hun worden „samenzwering tegen de staat" en „andere misdaden" ten laste gelegd. Zij waren in april j.l. gearresteerd toen ze probeer den het land illegaal te verla ten om naar de Verenigde Staten te gaan. Hun organisatie zou „De internationale verzetsstrijdersor ganisatie van ontwakende Hon garen" gaan heten, aldus radio- Boedapest. De namen van de be klaagden werden opgegeven als Jozsef Ligeti, Antal Hoppe en Imre P. (wiens volledige naam niet bekend werd gemaakt om dat hij nog geen 18 jaar is). Nieuwe brug over de Rijn De nieuwe Rijnbrug bij Koblenz is maandag officieel in gebruik genomen. De 1.030 meter lange brug bestaat geheel uit voorge spannen beton. Gelijkertijd is de nieuwe verkeersweg Montabaur- Koblenz in gebruik genomen, welke zal worden doorgetrokken naar Trier en Luxemburg. In een. cel op het hoofdbureau van de Rotterdamse politie zit sinds dinsdagavord de man die w elt bekend eerder op die dag de 46-jarige classificeerder A. Bogers uit de Maasstad met een zware hamer de schedel te heb ben ingeslagen. Nadat de dader, de 42-jarige matroos L. van der H. uit Rot terdam, zich op het hoofdbureau vrijwillg had gemeld, vond de po litie de classificeerder in zhn woning aan de Zwarte Paarden straat, badend in net bloed. Het slachtoffer moest met de groot se spoed naar het Dijkzigtzieken- huis worden overgebracht, waar hij werd geopereerd. Zijn. toe stand is levensgevaarlijk. Achtdaagse ruimtevlucht Cape Kennedy: De Amerikaanse astronauten Charles Conrad (l.) en Gordon Cooper zijn vol op timisme tijdens de voorbereidin gen voor de 8-daagse ruimte- vlucht met de Gemini-V, waar van de lancering morgen wordt verwacht. 89. „Ergens in deze rietvelden moet hij liggen, mijn trouwe die naar Agau, en ik zal hem vin den", herhaalde Aram vastbeslo ten. De Leeuw van Bashra was naast hem komen staan. „Bedenk U wel, mijn broeder," sprak hij ernstig. „Uw besluit komt uit een goed hart, maar het hoofd spreekt niet mee. Zelfs al mocht ge hem vinden in dit uitgestrek te gebied, dan nog wordt het een speurtocht van vele uren tussen ongezonde dampen op verrader lijke grond. Uw wondkoorts zal terugkeren en levensgevaar is dan niet uitgesloten!" „Ik ga!" zei Aram kort, en het klonk haast als een snauw. „Het zei zo", antwoordde de Mameluk gelaten. Dan klapte hij in de han den en een van zijn dienaren kwam haastig aangelopen. „Dit is Said, mijn meest bekwame gids. Hij zal U leiden langs de meest gevaarlijke plekken in het moeras. Moge Allah U behoeden op uw pad Even later sloten zich de ne velsluiers om Aram en zijn gids. Zwijgend begon het tweetal de speurtocht door de soms mans hoge rietpluimen. Nu en dan stuitten zij op het ontzielde lichaam van een Mon- golenkrijger die door een der pij len van de Mamelukken getrof fen was en zich nog in het dicht begroeide moeras had trachten te verbergen. Maar van Agua is geen spoor te bekennenDe tocht had naar Aram's schatting al uren geduurd en hij voelde zijn krachten steeds meer afnemen. De speerwond onder zijn schou der gloeide ondragelijk en reeds wilde hij zijn gids bevelen terug te keren, toen deze plotseling een kreet slaakte en naar een open plek tussen de struiken wees. Daar, languit voorovergestort, lag een bewegingloze gestalte die Aram maar al te goed gekend had. Het was de leider der Gou den Horde, Chamag Chan De president van de perma nente assemblee van de voorzit ters der landbouwkamers in Frankrijk, de liberaal René Blon- delle, heeft verklaard te vrezen, dat men in de E.E.G. niet meer zal terugkeren tot de conceptie der gemeenschappelijke markt, die voor het uitbreken van de crisis bestond. Ik ben bang, zo verklaarde hij in een interview dat het Franse blad „Les Echos" dinsdag publi ceerde, dat er geen sprake meer zal zijn van gemeenschappelijke handels- en landbouwpolitiek, d.w.z. van datgene dat zin gaf aan de Europese opbouw. Moge lijk zal men zich verder gaan richten op een systeem van eco nomische samenwerking. Blondelle, die lid is van de libe rale fractie van het Europese parlement, zag zowel politieke als economische redenen voor het ontstaan der crisis. De land- bouwfinanciering zelf was slechts een voorwendsel geweest voor een botsing die verre boven de landbouw uitging, zo meende hij. De Franse partners zouden ze ker veel verzoenlijker zijn ge weest als zij hadden kunnen re kenen op Europese politieke ont wikkelingen in de min of meer nabije toekomst. Voorts geloofde Blondelle dat men in bepaalde industriële krin gen weinig gesteld was op een versnelde afbraak van de doua ne-tarieven. Hij haalde in dit verband een verklaring aan aie een woordvoerder van het minis terie in de Franse sociale en eco nomische raad had afgelegd, een verklaring volgens welke „de Franse industrie niet in staat is de versnelling der industriële gemeenschappelijke markt per 1 juli 1967 te aanvaarden".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5