GUERILLA IN KASJMIR KVP-JOHGEREN IN MEERDERHEID VOOR ERFELIJK KONINGSCHAP Miljoenste bezoeker op Schiphol EINDELIJK.... llillil theezakjes GORGING GEEFT ONDERSCHEIDING TERUG Pagina 4 HE VRIJE 7 EEUW Woensdag 18 augustus M65 HOGER BEROEP GERALD BROOKE VERWORPEN HANGEND VERVOER NET IN BELGIE NAAR NEDERLANDS VOORBEELD MYSTERIEUZE BRIEF OVER TREINROOF Israëlische ambassadeur in Bonn aangekomen Persreactie Douwe Egberts CS former Chinese hulp Visotter gevangen Biografie koningin Wilhelmina Indonesië geen lid meer van wereldbank Dit zlln de voordelen* Voorbeeld Los Angeles Het erfelijke koningschap ver zekert continuïteit in de wisse ling van tijden en omstandig heden; het verschaft het volk geestelijke steun in moeilijke jaren van oorlog en tegenspoed. Voor ons koninkrijk geldt in het bizonder, dat het koning schap de band is tussen de rijks genoten hier en in de overzeese rijksdelen. Een meerderheid van de K.V.P.- jongerengroepen is om deze redenen van oordeel, dat het er felijk koningschap ook in de par lementaire democratie past. PRESIDENTELE VERKIE ZINGEN ZOU POLITIEKE BELANGSTELLING KUN NEN STIMULEREN Een vrij grote minderheid bleek bij een over deze zaak ge houden enquête waaraan ook door scholen voor voorbereidend hoger onderwijs werd deelgeno men van mening te zijn, dat het erfelijk koningschap, theore tisch gesproken, niet in de parle mentaire democratie past, waar mee echter niet bedoeld werd te zeggen, dat het daarom nu of straks zou moeten verdwijnen. Sommige groepen gingen er van uit, dat een presidentschap de politieke belangstelling kan sti muleren als de burgers zelf aan de keuze mogen meewerken. Het kiezen van een president zou ook op de politieke partijen een gunstige invloed knnen uit oefenen omdat een bepaalde samenwerking noodzakelijk zou kunnen zijn voor het naar voren brengen van een geschikte kan didaat. In hoever er sprake is van toenemende onverschilligheid tegenover het politieke gebeu ren, valt volgens de K.V.P.- jongerengroepen moeilijk te beoordelen. Bij zaken, die de mensen direct aangaan, leven zij wel degelijk mee. Ook de Irene-kwestie had de algemene aandacht. Gebrek aan belangstelling kan veroorzaakt worden door een te grote afstand tussen kiezers en gekozenen; te grote specialisatie; saaie en lange redevoeringen; tev^l moeilijke woorden; te grote binding tus sen regering en fracties; te grote compromissen en de indruk, dat de regeringspartijen de ministers te vaak de hand boven het hoofd houden. Gepleit wordt voor meer voor lichting via de televisie; een om budsman en een aansprekender werkwijze van de kamers. Het Russisch federaal hoogge rechtshof heeft dinsdag het ho ger beroep afgewezen van de Britse lector Gerald Brooke, die op 23 juli j.l. in Moskou tot één jaar gevangenisstraf en vier jaar dwangarbeid was veroordeeld wegens een poging ondermijnen de lectuur in de Sowj et-Unie te verspreiden. Brooke's echtgenote woonde de zitting bij. Na een intensieve voorberei ding zal nu ook in België worden begonnen met het hangend ver- vervoeren van confectie. Vandaag zal deze voor onze zuiderburen geheel nieuwe dienst in Brussel officieel van start gaan. Hij wordt onderhouden door de N.V. Edmond Depaire, die reeds vele jaren vruchtbaar samenwerkt met Van Gend en Loos. Het Bel gische hangend vervoer-net is geheel naar Nederlands voor beeld, opgezet. Van Gend en Loos die met deze vorm van vervoer al vele jaren ervaring heeft, le verde bij de opzet van 't Belgische net een belangrijk aandeel. Ge start wordt met een net van ne gen lijnen, waarin vijftig ge meenten in België en vier in Lu xemburg zijn opgenomen. Door een rechtstreekse dage lijkse lijn van Utrecht naar Brus sel is een directe autoverbinding gecreëerd tussen alle plaatsen van het Nederlandse net met die van het Belgische. Het jaarlijkse dagje uit naar de luchthaven Schiphol is voor het echtpaar G. GoorhuisLip- pinkhof uit Huis ter Heide dit keer een onvergetelijke dag ge worden. Om tien minuten over elf kocht de heer Georg Goor huis (68 jaar) bij de portier van de luchthaven twee kaartjes, waarmee hij zich behalve de toe gang tot Schiphol tevens de eer van de miljoenste bezoeker van het jaar 1965 verwierf. Het echt paar werd bij de hoofdingang van Schiphol verwelkomd door het hoofd van de afdeling juri dische en commerciële zaken van de N.V. Luchthaven, mr. M. A. Kagenaar, die een retourbiljet voor een gratis vliegreis naar Parijs aanbood met een kleine tegemoetkoming in de verblijfs kosten aldaar. „Ik ben blij en erg verrast", zei de gepensioneerde hoofdin specteur van de Zeister politie, „mijn vrouw en ik hebben nog nooit gevlogen en het is de eer ste keer dat wij Parijs zullen be zoeken". Voor zijn 67-jarige echtgenote Johanna zal een lang gekoesterde wens eindelijk in vervulling gaan. „Ik heb altijd graag willen vliegen, maar mijn man voelde daar niet zoveel voor." De miljoenste bezoeker kwam dit jaar acht dagen eerder dan vorig jaar. Aanvankelijk bleef dit jaar het aantal bezoekers be neden de verwachtingen. Het slechte weer tijdens de maand juli bracht een herstel. Vele mensen, voor wie het weer op het strand te slecht was, onder namen vanuit de kuststreek dag tochten naar Schiphol. Een top dag was 27 juli met 17.093 be zoekers. De absolute recorddag in de geschiedenis van het lucht- havenbezoek blijft echter 21 no- cember 1934. Op die datum keer de Parmentier met zijn „Uiver" op Schiphol terug na een suc cesvolle deelname aan de handi capwedstrijd LondenMelbour ne. Bij zijn aankomst op de luchthaven waren 36.708 belang stellenden aanwezig. Vorig jaar bedroeg het totaal aantal bezoekers 1.328.584. De uit de gevangenis ontsnap te deelnemer aan de Engelse treinroof van 1963 Ronald Biggs heeft nabij Zürich vertoefd en wil nu naar een Aziatisch land gaan. De helft van de buit van 23 miljoen gulden bevindt zich ook in Zwitserland. Dat wordt beweerd in een door de Londen- se „Evening News" ontvangen brief welke in blokletters was geschreven en een poststempel van vrijdag j.l. uit Zürich droeg. De brief is aan de Londense po litie ter hand gesteld die hier over contact heeft opgenomen met Interpol en de Zwitserse po litie, aldus genoemd blad. Volgens het schrijven werd geprobeerd het geld in Zwitser land in goud om te wisselen. De andere helft van de buit zou ver borgen zijn in middeleeuwse vluchttunnels op ongeveer een kilometer afstand van een hotel in Surrey, Zuid-Engeland, dat reeds eerder door de politie was doorzocht, vijf dagen nadat Biggs begin deze zomer uit de gevan genis ontsnapte. Zoals gemeld heeft een andere nog gevangen zittende mede plichtige van de treinroof, Goo dy, de veronderstelling geuit dat Biggs en de vóór hem reeds ont snapte Wilson op last van de „baas" waren vermoord omdat ze dreigden „door te slaan". Een bij het onderzoek naar de ont snapping van Biggs betrokken politieman echter zei maandag dat Biggs in handen gevallen was van een concurrerende ben de die de buit van de treinroof te pakken tracht te krijgen. De eerste Israëlisch ambassa deur in West-Duitsland, Aaher Ben Nathan, is vandaag per vliegtuig uit Parijs in Bonn aan gekomen om zijn functie te gaan vervullen. Ben Nathan werd op het vlieg veld ontvangen door de Duitse chef protocol, Von Holleben. De ambassadeur neemt voorlopig zijn intrek in een hotel in Keu len en oefent zijn functie uit in het gebouw van de Israëlische missie aldaar, totdat het in aan bouw zijnde ambassadegebouw in Bad Godesberg bij Bonn kan worden betrokken. Eerstdaags zal de Israëlische ambassadeur zijn geloofsbrieven overhandigen aan de voorzitter van de Duitse bondsraad, Zinn, die voor president Lübke tijdens diens vakantie optreedt. TZ4? 95 ct per doosje van 20 stuks De Westduitse christen-demo cratische bondsdagafgevaardigde dr Hermann Conring, die de laat ste tijd heftig is aangevallen we gens zijn optreden in de oorlog in bezet Nederland, heeft maan dag het hem verleende Westduit se grootkruis van verdienste te ruggestuurd. In een brief aan bondspresi dent Heinrich Lübke geeft hij als reden daarvoor op, dat in de kritiek op de verlening van de onderscheiding aan hem ook de president betrokken was. Deze kritiek op het staatshoofd moest hoe eerder hoe beter elke grond Het enige vreemde aan de guerilla in het Indiase deel van Kasjmir is, dat die er al niet veel eerder is begohnen. Tenslotte is dit paradijselijke gebied al sinds 1948 omstreden. Logisch zou het geweest zijn dat heel Kasjmir terstond bij de vorming van In dia en Pakistan uit het vroegere Brits-Indië bij Pakistan was ge komen: het is immers voorname lijk mohammedaans. Bij een volksstemming zou ongetwijfeld gebleken zijn dat de Kasjmiri bij Pakistan willen. Dat het bij In dia kwam, was slechts een ge volg van de ideeën van de vorst, een hindoe. Sindsdien is gevoch ten en er is een bestand geko men. Dwars door het toeristen gebied loopt een wapenstilstands- lijn, met aan beide zijden naar schatting een divisie of zes. Met die divisies is het geschil niet uit te vechten. Aan de con ferentietafel is het zonder resul taat geprobeerd, al bijna 18 jaar. Het voornaamste struikelblok is daarbij dat New-Delhi een volks stemming niet wenst, iets waar voor de reden duidelijk is. Waar schijnlijk heeft Pakistan naar het voorbeeld van Vietnam ge keken en besloten dat dan de enige oplossing is dat het Indiase gezag in oost-Kasjmir van bin nenuit wordt aangetast door guerilla's. Het gerucht wil dat de Paki stani zelfs tevoren door Chinese experts zijn onderricht en hoe wel daar geen bewijs voor is, zou het niet onlogisch zijn. Peking is gaarne bereid tot hulp als daarmee de regering in New- Deihi het leven zuurder gemaakt kan worden. Niet alleen in de bergen (waar de natuur ook op de hand van een eventuele guerillastrijder is) maar tot in de hoofdstad Srina- PAKISTAANSE GEVANGENE TE KIJK New Delhi: Een Indiase officier zet een Pakistaanse gevangene te kiik door diens blinddoek op te lichten. De man is tijdens ge vechten in Kasjmier gepakt en naar de Indiase hoofdstad over gebracht. Visser H. Schoneveld te Zwart sluis heeft maandagmiddag een bijzondere vangst gedaan. Toen hij in het zwarte water zijn fui ken lichte bleek in een der fui ken een visotter te zitten. Het dier was de verdrinkingsdood gestorven. Visotters leven wel in het water, maar zijn als zoog dieren gedwongen om van tijd tot tijd boven water te komen om adem te halen. Het zeldzame exemplaar de visotter is vrij wel geheel uitgestorven is geschonken aan het natuurhisto risch museum te Zwartsluis, waar het zal worden geprepa reerd. In het komende najaar zal bi' uitgeverij Leopold te Den Haag een biografie verschijnen van koningin Wilhelmina, getiteld „Wilhelmina, prinses konin gin prinses", en in opdracht van het ministerie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk geschreven door Henriette L. T. de Beaufort. Mevrouw De Beaufort is als historica o.m. bekend geworden door haar werk over Gijsbert Karei van Hogendorp, dat in 1950 werd bekroond met de prijs voor letterkunde van het minis terie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Zij heeft voorts boeken over Willem de Zwijger, Rembrandt en Cornelis van Vol lenhoven op haar naam staan. Spoedig na het overlijden van koningin Wilhelmina is mevrouw De Beaufort begonnen met het bestuderen en ordenen van de omvangrijke stof. Met betrekking tot de kwestie- Conring schrijft de „Westdeut- sche Allgemeine Zeitung" dat het een illusie zou zijn aan te nemen dat het teruggeven van het „kruis van verdienste" door af gevaardigde Hermann Conring een nader onderzoek van de be schuldiging onnodig zou maken. Als die beschuldigingen onge grond zouden blijken, had Con ring zijn onderscheidingen rustig kunnen behouden, maar blijken zij wel gegrond dan moeten in elk geval de verdere consequen ties uit deze zaak getrokken worden, aldus het blad. „Het huidige compromis, dat klaarblijkelijk door de christen democratische unie met Conring is uitgedokterd, is de slechtste oplossing. Niet alleen omdat het eigenlijke twistpunt onopgehel derd blijft maar omdat tevens de pogingen om de zaak onder het vloerkleed te vegen aan de dag komen". ïjet blad citeert de woorden van dr De Jong: „Wij zouden Conring vergeten hebben als hij rustig op het land was blij ven leven en zich niet weer in de politiek had ingedrongen" en voegt daaraan toe: „Vreemd, dat deze uitspraak in Conrings par tij-afdelingen zonder uitwerkin gen is gebleven en dat de C.D.U. zich niet heeft kunnen realiseren iat zij haar kiezers toch tenmin ste een andere kandidaat voor de '..s. bondsdagverkiezingen had aoeten voorstellen". Indonesië heeft zijn lidmaat schap van de Wereldbank opge zegd, aldus een mededeling van de bank. De terugtrekking werd dinsdag 'een feit toen een geschreven mededeling inzake een desbetref fende beslissing van de Indonesi sche regering in Parijs werd ont- vangen. Indonesië was sinds april 1954 lid van de Wereldbank. Volgens de bekendmaking treft men voorbereidingen om de Indonesi sche aandelen in het gezamenlij ke kapitaal terug te kopen. Pickwick Theezakjes meenemen... dat was weet een van Moeders beroemde goede invallen. Op de handigste manier wordt zo de fijnste thee gezet Juist hij een picknick speelt de verkwikking, die thee kan brengen, zo'n grote rol Daarom hebben zoveel picknick-enthousiastelingen op het Juiste moment Pickwick Theezakjes bij de hand, Pickwick Thee, kernachtig van smaak, rijk van geur, royaal van afschenk.' O Geen theebladeren In de theepot o£ In de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. 0 Het theezakje blijft boven In de theepot drijven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee beter aL O Ieder zakje bevat 'n precies afge paste hoeveelheid, U heeft steeds 'thee vati dezelfde sterkte. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste beschermd als V de theezakjes in een trommeltje bewaart. gar, midden in de vallei gaan huizen in vlammen op en een illegale zender spuit zijn revolu tionaire taal. Het lijdt geen twij fel dat de aktie zoals India heeft beweerd vanuit Paki stan wordt gesteund, zo niet ge ïnspireerd. En al kan men het geen wonder noemen, dat de Pakistani het eens zo proberen nadat 18 jaar lang alle andere methoden hebben gefaald, reden tot juichen is er weinig. Er zijn in Azië al ernstige spanningen genoeg, zodat de wereld het best buiten een nieuw vechtconflict kan stellen. Jammer is ook dat de juist wat beter wordende be trekkingen tussen India en Pa kistan gebleken bijvoorbeeld in het voorlopig akkoord over de Rahn van Koetsj, een ander om streden grensgebied nu wel weer zullen terugkeren naar de staat van op de rand van de oor log. Achttienduizend man troepen hebben uiteindelijk de politie van Los Angeles moeten helpen om een eind te maken aan een plotseling oplaaiende strijd in een negervoorstad, waarbij rond dertig doden vielen. Op die ma nier is de rust te herstellen, maar zo verandert men niets aan de omstandigheden die tot de on rust hebben geleid. De omstan digheden dat daar duizenden negers sociaal verkommeren in verkrottende ghetto-achtige wij ken. Het is niet zozeer een kwestie van stemrecht of ander burger recht, het is een kwestie van kansen en mogelijkheden om te werken en behoorlijk te wonen. Juist terwijl de staat California zich snel ontwikkelt tot niet al leen de volkrijkste, maar ook de rijkste staat der vijftig van de Verenigde Staten, gaat daar de welstand van de neger achteruit. Los Angeles is een voorbeeld voor wat ook vele andere steden kan wachten en zoals New York het al heeft meegemaakt in mindere mate als men de ont wikkeling er niet naar leidt dat de neger niet alleen naar rech ten en plichten maar ook econo misch en sociaal integreert. Te vrezen is slechts dat een pro gramma dat hierop uit is, al te laat is als er nu nog op grote schaal aan moet worden begon nen. ontnomen worden. „Ik verklaar uitdrukkelijk, dat dit niet de ge ringste schuldbekentenis in houdt", zo schrijft Corning. Hij zou nu zonder de president er ongewild in te betrekken „de hernieuwde ongegronde laster vrijer tegemoet kunnen treden". De Nederlandse regering liet kortgeleden het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken weten, dat zij de toekenning van een der hoogste Westduitse on derscheidingen aan dr Conring betreurde. Conring was in de oorlog in Groningen vertegenwoordiger van rijkscommissaris Seyss-In- quart. In Nederlandse oorlogs documenten wordt hij medever antwoordelijk gesteld voor stand rechtelijke terechtstellingen in de provincie Groningen en voor acties tegen de Joden. Tijdens zijn verblijf in Groningen zijn volgens de directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie in Amsterdam, dr L. de Jong, 5.000 tot 6.000 Joden daar weggevoerd. Naar aanleiding van de Neder landse klacht heeft president Lübke een onderzoek ingesteld. Conring heeft de beschuldiging van de hand gewezen. Hij was naar zijn zeggen niet verant woordelijk voor de „Arbeits-Ein- satz" en evenmin voor het weg voeren van de Joden. De bewe ring volgens welke hij volgens het standrecht personen had la ten terechtstellen was volgens hem „aantoonbaar onjuist".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4