Westelijk voorstel op ontwapeningsconferentie ingediend Soekarno dreigt met atoombom RADIO DE KOOK ANTI-KONINGSGEZINDE BETOGING IN ATHENE HET WEER Moord op kind na twee en een half jaar opgelost GIVE A MAN A LUCKY WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 650j?> Advertentieprijs per msa 1# et; minimum par Vragen Voorbehoud TREINONGELUK IN SPANJE NASSER WIL PRATEN OVER JEMEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden As Lijkje onder vloer verborgen Boos Opstandige bewegingen Amerikaans vliegtuig boven bet meer van Michigan verongelukt Frwdserteg b0 abonnement: TERNEÜZEN Oireetetir-Hoofdredaetetrr: van Se SanSa Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzeri advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Verenigde Staten hebben dinsdag, mede uit naam van Enge land, Canada en Italië, op de ont wapeningsconferentie een voorstel ingediend tot het sluiten van een verdrag ter verhindering van het verspreiden van kernwapens, zo is in Genève vernomen. De kernmogendheden die het verdrag ondertekenen, zijn ver plicht aan geen enkel land zonder kernwapens deze wapens te ver schaffen en zullen niets mogen doen wat vergroting van het aan tal kernmogendheden in de hand werkt. Ook mag geen enkele hulp bij het vervaardigen van kernwa pens worden verleend. De niet-kernmogendheden die het verdrag ondertekenen verplichten zich geen kernwapens te vervaar digen of deze op te eisen of te ont vangen door middel van een mili tair bondgenootschap. Alle landen zu'len het verdrag kunnen onder tekenen, ook wanneer het Van kracht Is geworden. Daarbij is van geen invloed of een land al of niet erkend is door een der andere ondertekenaars. (Deze zin is met het oog op een eventueel toetreden van China tot dit verdrag opgenomen). Elke ondertekenaar behoudt het recht zich op elk moment uit het verdrag terug te trekken, waarvan d -ie maanden tevoren kennis ge geven moet worden met opgave van de buitengewone omstandig heden die daartoe hebben geleid en de belangen van het betrokken land in gevaar brengen. Elke verdragspartner verplicht zich met de internationale commis sie voor atoomenergie of gelijk waardige instelling samen te wer ken om de controle op de vreed zame kernproeven te vergemakke lijken. Het westelijke ontwerp zegt voorts, dat de ondertekenaars de vrede en internationale veiligheid willen bevorderen, de bewape ningswedloop willen verhinderen, tot een stopzetten van de kern wapenwedloop willen komen en vooral de bestaande voorraden kernwapens willen verminderen. De Amerikaanse gedelegeerde Foster, die het ontwerp indiende, zei dat het bijdragen bevat van Canada, Italië en Groot-Brittannië. Het hoofd van de Russische af vaardiging, Tsarapkin, zei na de zitting tot verslaggevers dat hij Foster twee vragen had gesteld. Ten eerste of het westelijk voor stel voorziet in een algeheel en on voorwaardelijk verbod op toeken ning van kernwapens aan niet- kernmogendheden, zowel recht streeks aan bedoelde landen als in direct, zoals b.v. via een zoge noemde Navo-kernmacht. Ten tweede of met dit ontwerp de mo gelijkheid tot vorming van een Navo-kernmacht of dergelijke en deelneming daaraan, in welke vorm ook door Westduitse militairen of ander personeel wordt uitgesloten. Tsarapkin zei dat hij de conferen tie had meegedeeld dat hierop eerst een duidelijk antwoord dient te worden gegeven opdat de Sow- jet-Unie de Amerikaanse voorstel len in hun juiste vorm te zien krijgt. Op een persconferentie verklaar de de Amerikaanse gedelegeerde Foster dat het voorstel de vorming van een multilaterale of een Navo- kernmacht niet uitsluit. Wel wordt voorkomen dat er nieuwe, onaf hankelijke kerngroepen worden ge vormd, zo zei hij. Terwijl Italië en Canada op de gezamenlijke westelijke persconfe rentie volle instemming met het Amerikaanse voorstel betuigden, werd enig voorbehoud gemaakt door de Britse vertegenwoordiger lord C-halfont die het ontwerp wel iswaar een uitstekende onderhan- deiingsbasis noemde maar opmerk te dat het naar Britse opvattin gen nog gedeeltelijk aangevuld moest worden. In het ontwerp wordt b.v. niet uitdrukkelijk gesti puleerd dat de huidige atoommo- gendheden in het kader van een verbondssysteem een recht van veto ten aanzien van het gebruik van kernwapens krijgen, zodat zij door de andere partners overstemd zouden kunnen worden. De Westduitse regering heeft het Amerikaanse ontwerp een belang rijke bijdrage voor de oplossing van het probleem genoemd. President Johnson heeft dinsdag in Washington een krachtig beroep gedaan op de deelnemers aan de ontwapeningsconferentie in Genè ve om een ontwerpverdrag op te stellen, dat beoogt een verdere spreiding der kernwapens tegen te gaan. De tekst ervan werd gelijk tijdig in Genève en in Washington gepubliceerd. Wij hebben niet veel tijd meer. Het is niet mogelijk op verstandige wijze over een oorlog met kern wapens te spreken. Wanneer het ooit zover zou komen, is er slechts het verbindende licht van het falen van de mens, om zich in redelijke termen met zijn medemens te ver staan, en daarna stilte, aldus de president. Hij voegde hieraan toe: „De overeenkomst betreffende een be perkt verbod op het nemen van kernwapenproeven was de eerste waardevolle en hoopvolle stap op de lange weg naar vrede. Aanvaar ding van een verdrag, om een ver dere verspreiding van kernwapens te voorkomen, zou een nieuwe stap op deze weg zijn." (Adv.) TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Bij Gador in dê Spaanse pro vincie Almeria is maandagmid dag een reizigerstreintje op een goederentrein gelopen die stil stond doordat de stroom was uit gevallen. Tien mensen kwamen om het leven en 38 werden ge wond. President Nasser van, Egypte is bereid op elk gewenst tijdstip, vóórdat hij op 27 augustus naar Moskou reist, naar Saoedi-Ara- bië te vliegen om met koning Feisal over Jemen te spreken, zo schrijft het gezaghebbende blad „Al Ahram" in Cairo dins dag. President Nasser heeft woens dag tweemaal de Saoedi-Arabi- sche ambassadeur, Mohammed Ali Redha, ontmoet en hem ge zegd dat Egypte al het mogelijke heeft gedaan om tot vrede in Jemen te komen.. Egypte wil dat de besprekingen alle kans op succes hebben; het aanbod van Nasser om naar '«"ping Feisal te gaan is een aanwijzing daarvan, zegt het blad. Het republikeinse regiem in Jemen wordt door Egyptische troepen gesteund. Saoedi-Arabië heeft zich achter de koningsgezinden geschaard. ft Tv *t AgS -A jÉi Enkele tienduizenden bezoe kers van een dinsdagavond door het Griekse vakverbond gehou den openluchtbijeenkomst „ter bescherming van de democratie" zijn na afloop het centrum van Athene binnengetrokken. Hoewel de regering betogingen had ver boden en sprekers op de bijeen komst tot kalmte hadden ge maand, stroomde de menigte on der het roepen van tegen het vorstenhuis gerichte leuzen naar het grote Omonia-plein in de stad. Het verkeer werd totaal ontwricht. Eerder op de avond brachten de voormalige vice-premier Ste phanos Stephanopoelos en de vroegere minister van binnen landse zaken Elias Tsirimokos een bezoek aan koning Constan- tijn. Deze twee politici braken begin deze week met de cen trumpartij van oud-premier Pa- pandreoe, die hen vervolgens be schuldigde van verraad uit zucht naar macht. Het onderhoud duurde geruime tijd en na afloop verklaarde Tsirimoskos dat ko ning Constantijn hun standpun ten zal overwegen en een besluit zal nemen. Bekend is dat de ko ning onderzoekt of genoemde po litici op een voldoende meerder heid in het parlement kunnen rekenen om een regering te vor men. Hoe langer de betoging duur de des te feller werden de anti- koningsgezinde uitroepen, waar onder men hoorde: „Neem je moeder mee en verdwijn" en „Eruit met die Duitse", leuzen die op de moeder van Constan tijn, koningin Frederika, sloegen. Tijdens de bijeenkomst was een resolutie aangenomen, waar in men koning Constantijn aan spoorde de constitutionele orde de herstellen en vaststelde dat het volk besloten was tot het einde te strijden tegen de „duis tere machten, die het van zijn vrijheden trachten te beroven". OVERWEGEND DROOG In de warme en vochtige lucht boven het vaste land van West- Europa kwamen dinsdag weer lokale onweersbuiten voor, in ons land in hoofdzaak in het zuiden en oosten. Er is echter een ander weertype op komst. Het hoge- drukgebied boven noord-Europa is nu bijna verdwenen en daar door kan de invloed van oceaan- depressies zich weer geleidelijk over Europa uitbreiden. De wind draait naar zuidwest tot zuid waarbij iets minder warme lucht zal worden aangevoerd. Er zul len evenwel aanvankelijk nog zonnige perioden voorkomen maar geleidelijk neemt de be wolking toe. Vandaag zal het echter op de meeste plaatsen droog blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Op de meeste plaatsen droog Aanvankelijk opklaringen, la ter meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke later matige wind uit westelijke richtingen. Iets minder warm. Aanslag op hoofdbureau van politie in Saigon Saigon: Slechts een puinhoop is overgebleven van het hoofdbu reau van politie, dat door de Vietcong is opgeblazen. Drie po litiemannen werden gedood. On der de 17 gewonden bevinden zich vier Amerikanen, WOENSDAG 18" AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.27 5.34 Terneuzen 6.02 6.09 Hansweert 6.42 6.49 Walsoorden 6.52 6.59 DONDERDAG 19 AUGUSTUS v.m,. n.m. Breskens 6.05 6.17 Terneuzen 6.40 6.52 Hansweert 7.20 7.32 Walsoorden 7.30 7.42 Aug. IS 5.28 19 20 21 5.30 5.32 5.33 19.58 19.56 19.54 19.52 22.22 22.42 23.08 23.44 12.00 13.18 14.38 15.58 Op een massabijeenkomst ter gelegenheid van de 20ste verjaar dag van de onafhankelijkheid heeft president Soekarno dinsdag veel kritiek op Amerika geleverd, o.m wegens het optreden in Viet nam en de steunverlening aan Maleisië. De Amerikanen zouden uit geheel zuidoost-Azië moeten verdwijnen. De „broeders in Viet nam" dienden actief te worden ge holpen. Maleisië begon van binnenuit uiteen te vallen. Er is geen macht ter wereld, aldus Soekarno, die Maleisië in stand kan houden, zelfs duizend goden uit de hemel niet. Indonesië zou het imperialis me verslaan. Amerika steunde dc meest corrupte elementen ter we reld, zoals Tsjang Kai-Sjek, Pak Yoeng Hi, Tsjombe en Abdoel Rahman,die alle dollarhulp in eigen zak steken. Bij zijn strijd tegen de imperia listen zou Indonesië desnoods de atoombom gebruiken. Wij hebben nu raketten en geleide projectielen en wij zullen deze soorten wapens blijven aanmaken voor de verdedi ging van ons land. De organisatie van de verenigde naties was onbruikbaar wegens partijdigheid. Hoewel president Soekarno ge ëmotioneerd sprak en herhaaldelijk door zijn 200.000 toehoorders met applaus werd onderbroken, meen den westelijke waarnemers dat zijn rede gematigder was dan algemeen verwacht werd. De toespraak was getiteld „Reik naar de sterren, een jaar zelfvertrouwen". Deze titel zal volgens traditie de leuze zijn van de regeringspolitiek in de komende twaalf maanden. Soekarno sprak twee uur en twin tig minuten. Bij hem op het do- dium zat president Sjiwoe Stoica van Roemenië, die een staatsbe zoek aan Indonesië brengt. Soekarno zei dat Indonesië, Cambodja, Noord-Vietnam, China en Noord-Korea een anti-imperia listische as opbouwen, de natuur lijkste as die in de loop der ge schiedenis zelf is gevormd. De president veroordeelde de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam over het terugtrek ken van Frankrijk uit Indo-China werd niet beslist in Fontainebleau, naar in Dien Bien Foe, zoals over de bevrijding van West-Irian niet in I.onden of in Moskou, in Wash ington of de V.N. werd beslist, maar in de oerwouden van West- Irian zelf. Indonesië kan de theorie van de derde macht niet steunen, omdat het de wereld in twee partijen ver deeld ziet, de revolutionaire nieu we machten en de reactionaire, oude gevestigde machten. Soekarno zei dat de imperialisten zich niet realiseren dat het pond sterling en de dollar het meest van alle betaalmiddelen in waarde zijn gedaald. (Adv.) Maandagavond, na twee en een lialf jaar, is de verdwijning op gelost van de negenjarige Arie van Hemert uit de Nieuwe Doe lenstraat in Hilversum. Het kind blijkt om het leven te zijn ge bracht op het erf van de kap perszaak van de Nieuwe Doelen straat in Hilversum door de nu twintigjarige magazijnbediende H. G. G. I. Hij is gisternacht door de politie bij familie in Amstel veen van zijn bed gelicht. Het kind was op 13 februari 1963 's avonds om zeven uur uit gestuurd om zijn broertje te ha len, dat speelde bij een familie die het café bewoonde op de hoek van de Groest en de Nieuwe Doe lenstraat. Enige ogenblikken la ter kwam het broertje eigener beweging naar huis, maar van Arie werd niets meer bespeurd. Twee en een half jaar lang heeft de Hilversumse politie het on derzoek intensief voortgezet, maar tot maandagavond was er geen spoor van ontdekking. Het ergste was al lang voor Arie ge vreesd. Deze vrees is nu bewaar heid. De huidige bewoner van het pand aan de Nieuwe Doelen straat, eveneens een kapper, heeft de Hilversumse politie aan de oplossing geholpen. De moord wercü ontdekt, doordat deze kap per in zakelijke relatie stond tot een oom van het slachtoffertje, de heer P. Samen hadden ze meermalen gesproken over het verdwijnen van Arie en ook had de kapper al eens gezegd, dat het in zijn zaak zo onfris rook. Toen dit maandag weer het geval was, besloot de oom dan maar eens onder dé vloer te gaan kij ken, omdat hij vermoedde, dat dit mogelijk iri verband kon staan met het verdwijnen van Arie. Tussen de vloer van het pand en de grond bevinden zich loze ruimten. De oom van Arie kroop langs een moeilijke weg naar een verafgelegen compartiment en trof daar inderdaad restanten .aan, die de stoffelijke resten van het kind zouden kunnen zijn. On middellijk waarschuwde hij de politie. De stoffelijke resten waren be dolven onder een grote hoeveel heid textiel. Alles is in beslag ge nomen. Bij het stoffelijk over schot werden touwen aangetrof fen, waarmee het ventje vermoe delijk vastgebonden is geweest. Het kind is op het erf van het huis door wurging om het leven gebracht. Aan kledingresten kon het slachtoffertje worden ge ïdentificeerd. MOTIEVEN DADER NOG NIET BEKEND Commissaris P. J. van IJzen- doorn verklaarde dat de dader na het eerste verhoor, waarbij hij bekende en toegaf altijd in de vrees te hebben geleefd' dat er iets van zijn daad zou uitkomen, niet meer in staat was een ver der verhoor te ondergaan. Niemand had destijds iets van het verdwijnen van Arie be merkt en gedurende de afgelo pen twee en een half jaar was er ook nimmer enige verdenking gerezen tegen de zoon van de vo rige kapper. Ook de vader van de jongen heeft niets bemerkt. De ouders van Arie van He mert, die nog vier kinderen heb ben, zijn onmiddellijk op de hoog te gebracht. Zij hadden nog een kleine hoop, dat het kind levend zou worden teruggevonden. Het ouderlijk huis van Arie lag op veertig meter afstand van het erf van perceel 29a. Er liggen slechts vijf huizen en enkele steegjes tussen. Toen de Hilversumse politie van het vinden van de stoffelijke resten van Arie van Hemert in kennis was gesteld concentreer de haar onderzoek zich in eerste instantie direct op de twee toen malige bewoners van het pand, vader en zoon I. De laatste was destijds ambachtsscholier. Maan dagavond laat werd de vader in Amsterdam voor verhoor aange houden, maar deze ontkende iets met de afschuwelijke moord te maken te heoben. In de nacht werd toen zijn zoon bij familie in Amstelveen van zijn bed ge licht. De president was duidelijk boos toen hij zei dat de imperialistische pers zegt dat ik bang ben in het. uitdenken van slagwoorden en zelfs afkortingen. Er zullen in In donesië nog meer afkortingen en slagwoorden geboren worden. De imperialistische pers heeft hem verweten prestigeprojecten zoals het nationale monument op het Merdekaplein voor het presiden tiële paleis te hebben gebouwd. De imperialisten, die inderdaad nog dollars en kernbommen hebben, hebben zelf geen enkel prestige meer. Zo God het wil zal ik nog meer grote projecten bouwen in Borneo, Celebes, de Molukken, Noesaten- gara en West-Irian, zei Soekarno, op de westelijke verslaggevers wij zend. Wanneer de Amerikanen door gaan met het steunen van Maleisië en zich vijandig tegen Indonesië te tonen zal dat beslissend zijn voor de betrekkingen tussen Indo nesië en de Ver. Staten. Wat Vietnam betreft zei Soekar no: „Waarom moeten de Ver. Sta ten er enig bezwaar tegen hebben dat Vietnam een communistisch land wordt wanneer het volk van Vietnam dat wil?" De Amerikanen moeten hun vergissing toegeven en zich geheel onmiddellijk uit Viet nam en geheel Indo-China terug trekken. De Verenigde Naties kunnen in de huidige vorm niet worden ge handhaafd. Zij steunen de belangen van de imperialisten ten nadele van de vrijheidslanden. De V.N. moeten hun fouten toegeven en ge heel worden gereorganiseerd. Indo nesië heeft zijn vraagstukken zon der de V.N. opgelost, zei de pre sident. Soekarno sprak verscheidene malen over het onderdrukken van opstandige bewegingen in Indone sië, maar zei geen woord over de jongste opstanden in West-Irian. Het nationale monument op het Merdekaplein beslaat uit een juist voltooide 132 meter hoge betonnen obelisk, waarop een 17 nieter hoge met zuiver goud beslagen eeuwige vlam staat. Het heeft meer dan 300.000 Amerikaanse dollars ge kost. De president merkt op dat on langs een campagne is gevoerd volgens welke Soekarno's dagen geteld zijn, en een Nederlandse krant heeft de huidige tijd zelfs de pre-post-Soekamo-periode ge noemd. De duur van mijn leven is in Gods handen. Wanneer God het wil zal Soekarno altijd temidden van zijn volk zijn. De president zei te bidden dat zijn opvattingen en zijn leer nog duizend jaar zullen blijven leven. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (F.B.I.) stelt een onderzoek in naar het verongeluk ken, op maandagavond j.l., van een Boeing-727 van de United Airlines boven het meer van Michigan. Aan boord van dit, uit New York naar Chicago vertrokken toestel, bevonden zich 24 passagiers en zes bemanningsleden. Men vreest dat alle dertig inzittenden om het leven zijn gekomen. Een boot van de kustwacht heeft in het meer van Michigan vijf stof felijke overschotten geborgen. Er ziin ook wrakstukken waargeno men. Vlak nadat de vlieger van het verongelukte toestel had bevestigd de instructies voor de landing op het internationale O'Hare-vliegvelö van Chicago te hebben ontvangen, werd het geluid van een ontplof fing gehoord. Daarna werd een verblindende lichtflits waargeno men, waarna het vliegtuig bran dend in het meer van Michigan omlaag stortte. Men meent dat alle 24 passa giers de Amerikaanse nationaliteit bezitten. De mogelijkheid, dat de Boeing- 727 als gevolg van een bomaanslag is verongelukt, wordt niet uitge sloten geacht. Specialisten onder zoeken thans wrakstukken van het vliegtuig. Zij willen pogen aan de hand daarvan vast te stellen, of het toestel als gevolg van een bom- ontplof fina. iayeroogelukt, 1

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1