Weekeinde met vele dodelijke verkeersongevallen 32 doden bij negeroproer in Los Angeles Nederlanders gasten van Soekarno bij herdenking onafhankelijkheidsdag Isolement voor ruimtevaarders HET WEER 373 zaken verwoest en geplunderd Vele miljoenen dollars schade Zuidkoreaans kabinet dient ontslag in Vliegtuigje met vier Nederlanders in Frankrijk neergestort SCHEEPSRAMP IN CHILI Grote verwoestingen Ook demonstratie in Springfield Nationale garde naar Chicago Johnson over Los Angeles Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden tVufcactaf bg tboaaeansnts TZRNZÜZEM DifWteor-SeoMreilaetem»! L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smideml Telefoon: 01130 2073 Gironummer: 38180 ABorniementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRI1E ZEEUW Maandag 16 Dinsdag ö-augustus 1965 21e Jaargang - No. 650^ TTitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééri handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Vrachtauto op de weg laten staan: TWEE DODEN Een verloofd paar is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij zaten, op een stil staande, uiterst zwak verlichte vrachtauto botste. De vrachtwa gen was zaterdagmiddag door de 20-jartge M. van der H. uit Put ten gestolen en 's nachts laat achtergelaten op de weg van Apeldoorn naar Hoevelaken. De jongeman had niet eens de moei te genomen de wagen aan de kant van de weg te parkeren. Hij liet hem op de rijbaan staan. De slachtoffers zijn de 23-ja- rige mej. A. W. M. Swartjes uit Wijhe, die de auto bestuurde, en haar verloofde, de 27-jarige H. J. Kooiman uit Wilnis. Zij reden in volle vaart op de vrachtwagen en waren op slag dood. Het fatale ongeluk gebeur de om ongeveer kwart voor twee. De gestolen vrachtauto was uit Putten afkomstig. De wagen stond geparkeerd in een loods op ongeveer honderd meter van het huis van de eigenaar. Van der H. kon zondagmorgen gearresteerd. Hij is een goede bekende van de politie. In de laatste jaren heeft hij reeds zeven gevallen van joy riding gepleegd. Hij had de gewoonte zich 's middags in een plaatse lijk café wat moed in te drinken om dan later een bromfiets of auto te stelen. De jongeman zal dezer dagen voor de Utrechtse officier van justitie worden ge leid. AUTO OVER DE KOP Dode en twee zwaargewonden In de nacht van zaterdag op zondag is in de Weebosch, ge meente Bereeyk (N.-Br.) een personenauto met drie inzitten den over de kop geslagen. De 27-jarige heer G. A. M. Stokman uit Amsterdam is daarbij om het leven gekomen. De twee andere inzittenden werden, evenals de heer Sloten, uit de wagen geslingerd, toen deze in een bocht over de kop sloeg. Zij werden met ernstige verwondingen naar een zieken huis in Eindhoven vervoerd. Verkeersongeluk in Venlo: Dode en vier gewonden Zondagavond is bij een botsing tussen 2 auto's op de Leuther- berg in Venlo de 26-jarige A. van der Slik uit Venlo zó zwaar ge wond, dat hij enkele minuten na het ongeval overleed. Drie an dere inzittenden van de auto waarin hij zat en de bestuurster van de andere uit Duitsland af komstige auto, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Venlo gebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Dode en 5 zwaargewonden bij auto-ongeval Op rijksweg E-9 te Meerssen in Zuid-Limburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen twee uur een personenauto van de weg gevlogen na een botsing, waarbij nog twee auto's waren betrokken. De bestuurder, de 44-jarige vertegenwoordiger F. van Vuu- ren uit Maarheeze, kon na veel inspanning uit het wrak worden gehaald. Hij bleek op slag te zijn gedood. Zijn echtgenote, twee dochters en een zoon, alsmede een ander inzittend kind, raak ten zwaargewond en moesten in een ziekenhuis te Maastricht worden opgenomen. Twee doden bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk op de rijksweg AmsterdamHoevela ken in de gemeente Baarn zijn in de nacht van vrijdag op zater dag twee inwoners van Boxmeer om het leven gekomen. Het zijn de 19-jarige P. J. Jansen, die waarschijnlijk de verongelukte wagen bestuurd heeft, en de 18- jarige J. A. M. van de Berg. Omstreeks 4 uur vrijdagnacht zijn ze met hun auto (vermoede lijk met grote snelheid) op een naasl de rijbaan geparkeerd staande bus gereden. De beide inzittenden werden uit de wagen geslingerd en liepen zeer ern stige hoofdwonden op. Op weg naar het ziekenhuis in Baarn zijn beiden overleden. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men in het duis ter. Niemand is van het ongeval getuige geweest. De bus stond op «en parkeerstrook en was goed verlicht. Dode en twee gewonden bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk, dat vrijdagavond laat gebeurde op de Zwolse weg bij Kampen is de 42-jarige mevrouw N. van der Wal uit Kampen op slag gedood. Ze zat in een personenauto, be stuurd door de 46-jarige aan nemer J. Huberts uit Meppel. Tijdens een inhaalmanoeuvre kwam deze in botsing met een taxi, bestuurd door de heer G. Stoel uit Kampen. De aannemer werd zwaar gewond in het Kam per ziekenhuis opgenomen. De taxichauffeur raakte licht ge wond. Dodelijk verkeersongeluk Zondagmiddag om half één is in het buurtschap De Kamp, op de weg tussen Well en Bergen in noord-Limburg een two-sea ter, met drie jeugdige Duitsers met grote snelheid uit de bocht gevlogen. De 18-jarige Th. Scha- gen uit Winnekedonk bij Keve- laer werd uit de wagen geslin gerd en was op slag dood. De jongen zou achter de twee ande re inzittenden hebben gezeten, op de rand van de cabine met de benen over de rugleuning van de twee stoelen. Ook de bestuurder van de auto, de 23-jarige L. Prijs, en de derde inzittende, de 21-jarige W. Ripkens, beiden uit Kevelaer, kwamen naast de wagen terecht, maar zij kwamen er met lichte verwondingen af. Aanrijding bromfietsen met dodelijke afloop Bij een aanrijding tussen twee bromfietsers is zaterdag middag omstreeks zes uur in Kerk en Veld (gemeente Zuid- wolde, Drenthe) de 16-jarige B. Arends uit die plaats om het leven gekomen. De andere bromfietser, die geen voorrang zou hebben ver leend, is met een shock en een hersenschudding naar het zie kenhuis in Hoogeveen gebracht. Jongen onder aanhangwagen van zijn vader Zaterdag heeft zich in het kerkdorp Lierderholthuis in de gemeente Heino (O.) een tra gisch ongeval voorgedaan. Waar door het elfjarig zoontje van de melkrijder B. Neplenbroek uit Wijhe om het leven is gekomen. De jongen viel van de aanhang wagen van de trekker van zijn vader en kwam onder een van de wielen terecht. Na aankomst in De hevige onrusten in de neger- wijk van Los Angeles, Watts, zijn dit weekende onverminderd voortgegaan. De foto toont een jeep, bemand door soldaten van cle nationale garde van Californië, patrouille rend in een van de straten waar de relletjes het hevigst waren. het ziekenhuis in Zwolle is hij overleden. Verkeersongeval bij Maaseijk De 30-jarige L. Ofman uit Val kenburg is zaterdagavond bij een verkeersongeluk op de Steenweg bij Maaseijk in Belgisch Limburg om het leven gekomen. Hij reed als passagier in een Duitse per sonenauto, toen deze wagen van de weg raakte en tegen 'n boom reed. De heer Ofman was op slag dood. De enige andere in zittende, een Duitser, werd ge wond. Overwegwaehter liet bomen op Zaterdagmorgen om half elf is de metaalhandelaar H. R. Gies- berts uit Haarlemmerliede met zijn auto op de spoorwegover gang op de Amsterdamsevaart te Haarlem door een trein aan gereden. De besturder was op slag dood. Uit de richting Am sterdam naderde de trein voor Zandvoort en deze heeft de auto meegesleurd. Volgens omstanders zouden de spoorbomen geopend zijn. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse spoorwegen heeft bevestigd dat de bomen van de overweg in de Amsterdamsevaart te Haarlem niet gesloten waren toen een extra-trein uit Amster dam met bestemming Zandvoort naderde. De overweg waarop het onge luk gebeurde, was met normale (hele) spoorbomen uitgerust. De overwegwachter is na het onge val direkt afgelost. De spoorweg recherche en de plaatselijke po litie hebben de zaak in onder zoek. Met auto tegen boom De 20-jarige J. Nolten uit Bre da is in de nacht van zaterdag op zondag op de Leursebaan in Breda döïlelijk verongelukt, doordat hij door onbekende oor zaak met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom bot ste. IJij overleed ter plaatse aan de hierbij opgelopen verwondin gen. De auto werd geheel ver nield. Auto tegen boom; inzittenden gedood Doordat de auto, waarmee zij vrijdagnacht van Dordrecht naar Breda reden, op rijksweg 16 ter hoogte van Zevenbergen slipte en tegen een boom botste, zijn de 28-jarige W. A. Vergunst en de 23-jarige C. Evers, beiden uit Dordrecht, om het leven geko men. Zij werden bij de botsing uit de wagen geslingerd, die even later in brand vloog. Premier Tsjoeng Il-Kwon van Zuid-Korea heeft maandag bij president Park Tsjoeng Hie het ontslag van zijn kabinet inge diend. Het aftreden van het uit zestien ministers bestaande kabi net wordt een „lioutine-aangele- genheid" genoemd tengevolge van het ratificeren van het ver drag met Japan dat de betrek kingen tussen beide landen nor- normaliseert. Verwacht wordt dat president Park Tsjoeng Hie aan de aftre dende premier zal verzoeken een nieuw kabinet te vormen, dat waarschijnlijk hetzelfde zal zijn als het aftredende, of enigszins gewijzigd. Tegen verwachting heeft pre sident Park Tsjoeng Hie het ont slag van het kabinet Tsjoeng niet aanvaard. Hij heeft de premier en kabinetsleden verzocht in functie te blijven omdat zij vol gens hem hun taak, vooral wat het verdrag met Japan betreft, volledig hebben vervuld. Vijf Nederlandse „captains of industiy" zullen president Soekar no dinsdag, wanneer Indonesië zijn twintigste verjaardag van de onaf hankelijkheidsverklaring viert, om geven als tastbaar bewijs van de groeiende verstandhouding tussen Indonesië en Nederland. Het zijn allen directeuren van Nederlandse industrieën, die ieder voor zich een bijdrage willen vor men aan de ontwikkeling van het land, dat op 30 december 1949 zijn bitter bevochten vrijheid kreeg. Drie hunner zijn reeds in Djakarta aangekomen. Donderdag arriveerde Frits Diepen, directeur van de Amsterdamse Fokkerfabrieken, aan het hoofd van een vijf leden tellen de delegatie uit Nederland. Ver wacht wordt dat de heer Diepen later deze week een contract met de Indonesische regering zal on dertekenen voor de levering van honderd Friendship-vliegtuigen, waarvan men een groot deel in eer. nog te stichten Indonesische fa briek hoopte te assembleren. Zaterdagavond kwam de heer Reinder Zwolsman in Djakarta, aan. Zijn komst houdt verband met plannen om een deel van de finan ciering van de Friendshiptoestellen te regelen door levering van Indo nesische produkten, waaronder tabak. Eveneens in het toestel uit Amsterdam bevond zich scheeps bouwer Cornells Verolme, die de werkzaamheden in ogenschouw komt nemen van de bouw van een scheepswerf te Tandjong Priok, de haven van Djakarta. Het Verolme- concern verleent hulp aan de bouw van deze werf, waar men binnen afzienbare tijd zeer grote schepen (waarschijnlijk mammoet-tankers) denkt te gaan bouwen. De finan ciering van dit projekt zal even eens gedeeltelijk geschieden door de levering van Indonesische pro dukten, zo verluidt in Djakarta. Verder worden nog verwacht de heren A. Dikkers, directeur van het Zuidoost-Azië-bureau van Phi lips, en ir. Damme, directeur van het Werkspoor-concern dat onlangs met de Indonesische regering eer contract heeft gesloten voor de levering van meer dan 460 wagons voor de spoorwegen. De wagons zullen in half-afgebouwde toestand arriveren en in Indonesië verder worden afgebouwd. Het Nederlandse gezelschap is uitgenodigd voor de première van de kleurenfilm „Indonesië bouwt" in het presidentiële paleis te Dja karta op woensdagavond. Deze film is begin dit jaar vervaardigd door een filmploeg van het Rijs- wijkse Carillon-bedrijf, dat reeds twee maal eerder een filmopdracht van het Indonesische filmbedrijf, de heer E. van Konijnenburg, zal de voorstelling bijwonen. TWEE SPORTVLIEGTUIGEN VERONGELUKT Allen omgekomen Zondag zijn in de omgeving van Melun, ten zuidoosten van Parijs, twee sportvliegtuigen te gen elkaar gevlogen en veron gelukt. Alle inzittenden, in het ene toestel twee en in het andere vijf personen, kwamen om het leven. De Nederlandse wereldkampioen goochelen Fred Kaps, die even eens zaterdag in Djakarta is aan gekomen, heeft beloofd van de avond in het paleis aan het Mer- deka(vrijheids)plein een doorslaand succes te maken. Zaterdagmiddag tegen drie uur is bij Boulogne sur Mcr aan de Franse kust een spoortvliegtuig- je met vier Nederlanders in zee gestort. De vier inzittenden van het vliegtuigje zijn daarbij om het leven gekomen. Het zijn een hotelier, de heer Haarhuis, die het sportvliegtuig je bestuurde, zijn vrouw, mevr. HaarhuisLamers, hun 21-jari- ge dochter, allen afkomstig uit Arnhem en de verloofde van de dochter, de heer Van der Ven uit Spekholzerheide. Zaterdagavond om half negen zijn drie van de vier stoffelijke overschotten geborgen. Het vliegtuigje was op weg van Oostende naar Le Touquet aan de Franse kust. Voor het plaatsje Audersselles is het in zee gestort, volgens ooggetuigen nadat het plotseling een kwart draai naar rechts had gemaakt. Waarschijnlijk heeft de bestuur der van het vliegtuigje deze manoeuvre uitgevoerd om een klein fort, dat daar ligt, te ont wijken. Men neemt aan dat dit obstakel pas op het laatste mo ment in het zicht is 'gekomen, omdat het boven zee nogal mis tig was. Zaterdagavond is in Los Ange les voor een gebied van 47 vierkan te kilometer een uitgaansverbod afgekondigd naar aanleiding van de hevige onlusten in de negerwijk Watts, die zich nu hebben uitge breid tot omliggende wijken. Op acht verspreide plaatsen bestreed de brandweer zaterdagavond zwa re branden, terwijl het plunderen en brandstichten voortduurde na een korte periode overdag van be trekkelijke rust. Niemand mocht zich na 20.00 uur plaatselijke tijd nog op straat begeven. Tot hoelang het verbod geldt is niet bekend. In de loop van de dag arriveerden achtduizend militairen van een infanteriedivisie in de stad. In de met puin bezaaide straten van de negerwijk, waar sinds vrijdagavond 28 doden zijn gevallen, speurden politiemannen en leden van de nationale garde, steeds wegduikend voor sluip schutters naar plunderaars en brandstichters. Volgens de laatste gegevens zijn bij de onlusten van vrijdagnacht en zaterdagmorgen behalve het reeds genoemde aantal doden 592 gewon den gevallen, onder wie 63 politie mannen, 17 brandweerlieden en twee leden van de nationale garde. Bijna 1400 negers, onder wie 235 jongelui van onder de 21 jaar, zijn gearresteerd, allen wegens plunde ring. Ongeveer 2.000 man van de Cali- fornische nationale garde zijn nu bij de onderdrukking van de oproer ingeschakeld. Hoofdcommissaris Eenenzeventig opvarenden van een Chileens marinevaartuig worden vermist. Het schip is ter hoogte van Valdivia, 900 km ten zuiden van Santiago, bij zwaar stormweer op de rotsen gelopen. Het vergane vaartuig, de Jane- queo, toen de tros in de schroef geraakte. Het schip was daar door aan de woeste golven over geleverd. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft vrij dag meegedeeld dat de kosmo nauten Gordon Cooper en Char les Conrad na hun komende ruimtetocht van acht dagen ge durende elf dagen zullen worden afgezonderd. Dit isolement is bedoeld om de mannen goed uit te laten rusten, een gedetailleerd verslag te laten uitbrengen en om medisch te worden getest. Volgens de Nasa kregen de ruimtevaarders McDivitt en White, van de Gemini-4, onvo1 doende gelegenheid om op ver haal te komen. Na een ontvangs'. in Washington werden zij met vice-president Humphrey naar Parijs gezonden om tegenwoor dig te zijn op de luchtvaar t&alon. William Parker heeft verklaard, dat de enige manier om de toe toestand in de hand te krijgen vol gens hem is: arresteren, arresteren en nog eens arresteren. In de negerwijk zijn grote ver woestingen-aangericht. Vier grote huizenblokken zijn door de razeh- de negers in een puinhoop veran derd. Overal ziet men zwartgebla kerde gevels. De huizen die niet in brand zijn gestoken zijn geplun derd en vernield. Een piloot die zaterdag met zijn toestel over Watts vloog vertelde dat het leek alsof er een tornado over de wijk was geraasd. „Ik zag geen enkel dak meer", zo zei hij. Nagenoeg alle winkels zijn leeggeplunderd. De blanke winkeliers in de om- 'iggende wijken hebben al voor zorgsmaatregelen genomen en ijze ren luiken voor hun etalages en deuren aangebracht. De schade valt zeer moeilijk te schatten, maar in Los Angeles wordt algemeen gesproken van enkele tientallen miljoenen dollars. De negerverslaggever George Goodman, die zich vrijdagnacht midden in het tumult in de neger wijk bevond, heeft gezegd: „Er zijn geen leiders in deze nachtmerrie. Dit ene feit is iedereen in deze boze droom </an plundering en brandstichting wel duidelijk. Maar in hart en geest van de bewoners van het negergetto rust de schuld op één man, dat is „de blanke". Woede en angst heersen volgens hem in dit „zwarte getto". Onder de jongeren doet zich echter, aldus Goodman, „een vreemdsoortige carnavalekse vrolijkheid" voor. Veertig personen zijn zaterdag avond gearresteerd na een demon stratie voor rassengelijkheid in Springfield. Twee agenten werden daarbij gewond. De betogers, bijna allen negers, waren naar een stads park gegaan om daar de nacht door te brengen. Zij werden door de politie verdreven, waarbij door de demonstranten geen verzet werd geboden. Gouverneur Otto Kerner van Illinois heeft 2.000 man van de nationale garde van deze staat op dracht gegeven onmidellijk naar Chicago te gaan, waar vrijdagnacht rassenrelletjes zijn uitgebroken. Een woordvoerder van de gou verneur zei, dat het bevel gegeven was op verzoek van de hoofdcom missaris van politie in Chicago en om het uitbreken van nieuwe relle tjes te voorkomen. President Johnson heeft zaterdag de moorden, verzetsdaden en plun deringen die zich de afgelopen twee dagen in de negerwijk van Los An geles hebben voorgedaan, veroor deeld en de gouverneur van Cali fornië, Edmund Brown, alle moge lijke federale hulp aangeboden om de toestand het hoofd te kunnen bieden. In een communiqué voor de pers zegt de Amerikaanse president, dat de gewelddaden in strijd zijn met de schoonste tradities van ons land. Gelijkheid van rechten bracht gelijkheid van verantwoordelijkheid met zich mee. Niemand had het recht zich te vergrijpen aan het leven en de goederen van een an der. Johnson vroeg de plaatselijke autoriteiten en ieder verantwoor delijke persoon alles te doen om de orde in Los Angeles te herstel len. Johnson noemde de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen tra gisch en schokkend. De Ameri kaanse regering had zich verplicht de grondwettelijke rechten voor iedereen te realiseren, maar deze rechten konden niet met geweld verworven worden. (Zie verder pag. 2) WEINIG VERANDERING Gedurende het weekeinde be vond ons land zich in het over gangsgebied tussen droge en warme continentale lucht en vochtiger lucht van oceanische oorsprong. De continentale lucht stroomde rond een hogedrukgebied boven Noorwegen, dat echter langzaam verder in betekenis afneemt. De vochtiger lucht stroomde lang zaam over Frankrijk en België naar het noorden en oosten, sa menhangend met een- oud sto- ringsgebied. De scheiding tussen beide luchtsoorten kwam boven ons land tot stilstand en strekte zich hedenmorgen uit van de Noordzee over het IJsselmeer ett vervolgens ongeveer langs de Rijn tot in Zwitserland. Aan de continentale kant handhaafde zich in het noordoosten van ons land het zonnige en droge weer, maar aan de andere zijde kwa men wolkenvelden, lokale buien en in de nacht en ochtend plaat selijk mist voor. De toestand is bij geringe luchtdrukverschillen momenteel stationair, waardoor er slechts geringe veranderingen in het weersverloop zullen voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Rustig weer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, overdag zonni ge perioden, enkele lokale re gen- of onweersbuien. Overwe gend zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.55 5.00 Terneuzen 5.30 5.35 Hansweert. 6.10 6.15 Walsoorden 6.20 6.25 WOENSDAG 18' AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.27 5.34 Terneuzen 6.02 6.09 Hansweert 6.42 6.49 Walsoorden 6.52 6.59 Aug. 16 5.25 20.02 21.51 9.34 17 5.27 20.00 22.05 10.46' 18 5.28 19.58 22,22 12.00 19 5.3Q jaJKh* J22A2 k

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1