„Teveel fruit voor kinderen ongezond" Hoe kleedt U zich op de fiets IS DIT DE IDEALE MOEDER? Mil van de week „EEN BUIKJE" AL BIJ KINDEREN Zaterdag 14 augustus 1965 DE VRffF ZF.F.UW Pagina 7 Te veel boterhammen verhulzen naar de prullemand VOOR KLEINE KLEUTERS Voor winderig weer is de broekrok favoriet. Deze dracht is weer popu lair en niet aleen in de mode voor sportieve rokken bij bloesen, maar ook toegepast in tal van meisjesjur ken en een aantal grotere maten bij confectiegoed. Zo'n complete japon geeft het cachet van de geklede na middagjurk of normale daagse dracht, maar verbergt de onopvallende mid dennaad, zodat we er heel gewoon mee kunnen lopen en zitten zonder dat het opvalt dat onze rok geen ,open rok is. Een 7/8 veelkleurige tercryl mentel me» grote schotse ruit en bijpassende broekrok me» elastieken boord van de zelfde stof. Wie een wijde rok bezit die zich daar voor leent, kan er eigenlijk best een broekrok van maken. Daar hoeft geen naaister aan te pas te komen, als we er maar voor zorgen dat de verbinding wordt gestikt in naar binnen vallende plooien. Be gin bovenaan, om valse plooien te voorkomen, maar minstens 35 a 40 cm onder de taille. Zeer sportief staat de veelkleurige Rok en bloes uit étrn stvfc «oor met bescheiden eogefse wit en heer en een whiekeykfewrige tespeibfoelc grate steek zakken voor hem. ook het open armsgat met een zelfde bruin randje afgezet en de kraag in die kleur uitgevoerd. De sluiting be vindt zich met koperen knopen op een tot halverwege doorlopend bruin be leg, dat aansluit op de hals. Daarbij past een koperkleurige ceintuur, op gehangen in wijde bruine lussen. Dergelijke luchtige sportieve jur ken, die niet alleen voor wielrijdsters bedoeld zijn, kunnen we ook kopen of maken als watersportkleding in marineblauw met matrozenkraag, als tennisensemble met witte rok en hel gekleurd bovendeel mét wit kraagje (waarbij we de rok natuurlijk wel wat korter nemen) en b.v. als na maak mantelpakje, door een zelfde kleur blazer en rok uit te zoeken of te (laten) maken. Kies vooral goede stof, zodat het zadel er geen indrukken in achterlaat. Koop zonodig zo'n modern verkort rokzadel. En kleedt u vooral op de bromfiets warmer, o.a. door gebruik van extra of langer ondergoed. Al leen een dikke mantel is niet genoeg, de gevaarlijkste luchtstroom komt van onderen. EN HIJ DAN Als „hij" er nu van de weeromstuit ook sportief wil uitzien bij een ge zamenlijk fietstochtje, laat hem dan eens uitzien naar een leuke lange pantalon van b.v. whiskeykleurige kunststof met een Engels ruitje. Dat is een niet te opvallende, maar toch oergezellige dracht. We zagen dezer dagen zo'n mo derne broek in die pittige tint ge toond in een Franse modesalon, en we hebben die mannequin in haar ,,une-pièce" even bij dat manneken gezet om hen beiden tête-a-tête te vereeuwigen, zo gezellig pasten die twee bij elkaar en. bij de fiets. Let eens op de pijpen: ze zijn niet meer zo nauw! Verder bezit de mo derne herenbroek een elastische band aan beide zijkanten, ter ver vanging van de riem, en steekzakken van fors formaat. Nee, we behoeven ons nu niet meer af te vragen wat ideale fietskleding is. JOLANDA. Hebt u de ideale moeder-op-reis wel eens ontmoet? Wij wel! Mijn reisgenote en ik zaten tegenover elkaar in de trein, toen een jong mevrouwtje met twee kleine jongetjes instapte en toevallig juist bij ons een plaatsje koos. Heel beleefd, een beetje overbeleefd, vroeg ze: „Hebt u er bezwaar tegen als we hier gaan zitten". Het lijkt ons dat je in een openbaar vervoermiddel niet zo gauw bezwaar kunt maken tegen je medepassagiers, maar we hadden er op dat moment ook niet de minste behoefte aan. De jongetjes wilden geen van beiden graag tegenover hun moeder, naast zo'n wildvreemde mevrouw, zitten en daarom nam zij de jongste op schoot, terwijl de andere nu gehoorzaam plaatsnam, zij het op het voorste randje van de zitplaats. Het leek mij veel gezelliger voor de knulletjes om samen met hun moeder één bank te delen, dus bood ik aan om met de oudste zoon van plaats te verwisselen. Dat viel beslist in de smaak. Het mamaatje trok inmiddels haar jasje uit, de petjes van de kinderen werden opgehangen en een grote tas vond een plaatsje tussen moeder en zoon in, op de bank. MODEL Moeder was meteen in vorm. Zij zag een aardig kerktorentje onderweg, waar ze de kinderen dadelijk op attent maakte. Het werd een modelgesprekje, pre cies zoals elke moeder dat zich in gedachten zou wensen. Ter wijl wij dat alles aanhoorden en ook, zo ongemerkt mogelijk, aanzagen, konden we ons niet losmaken van het idee, dat het mevrouwtje (was ze misschien onderwijzeres of kleuterjuf vóór ze trouwde?) een beetje onna tuurlijk, deze kleine scène speel de. Na een poosje zocht ze even in de tas en kregen de jongetjes een stukje chocolade. Maar heel even later kwam er een plastic zakje te voorschijn met een nat washandje, en mochten de kin deren hun handjes en toetjes af- Moe langer hoe liever, roept u netwwHfjt; als u een nylon,as koopt voor de fiets. Toch rijdt u prettiger in een 3/4 model. Hier een marineblauw exemplaar. dat er uitziet als het oliegoed van de zeeman. Let oo de .feMKL-S* de wjfde ««Vifletea. „Eet meer fruit, en blijft gezond": Deze slogaan geldt volgens de me ning van de bekende Westduitse medicus dr. Rudolf Meinert alleen voor volwassenen. Kinderen, die teveel fruit eten, neigen tot zwaar lijvigheid. Iedere tweede Duitser is te zwaar. Dat geldt niet alleen voor de volwassenen, de kleintjes van de lagere school hebben al 'n „buikje" Dr. Meinert onderzocht een reeks van 1300 leerlingen van de laagste klas der lagere school en conclu deerde, dat de meerderheid van de kinderen aan zwaarlijvigheid leed. Aan deze gezetheid medeschuldig is volgens de mening van dr. Mei nert een te groot genot van fruit en vruchtensappen. Terwijl bij vol wassenen veel fruit slank maakt, heeft het bij kinderen een tegen gestelde uitwerking. Natuurlijk ligt 't niet alleen aan het fruit en de vruchtensappen, dat de kinderen te dik zijn, maar even- eens aan een verkeerde voeding, die al bij de boterhammen voor de schoolpauze begint. De ouders, in het bijzonder natuurlijk de moe ders, moetens eens een vitamine rijk, smakelijk, maar toch niet al te voedzaam en vet broodbeleg zien te verzinnen. In vele steden van West-Duits- land trachten autoriteiten, onder wijzers en ouders een oplossing voor dit probleem te vinden, daar vele kinderen geen brood mee nemen naar school, maar elke dag geld krijgen, om in de pauze iets te eten te kopen. Van dit geld wordt dan meestal snoep gekocht. Een goed idee verwezenlijkten de Zwit serse bakkers, die op vele school pleinen „boterhammen voor de pauze" (volkorenbrood met noten en rozijnen) tegen een zeer geringe prijs aanbieden. Om het kopen wat te stimuleren wordt er gratis een Karl-May foto verstrekt. Misschien is dit de juiste weg, om kinderen weer een smakelijke boterham voor de pauze te verschaffen. vegen. De kleine deed het niet zó secuur, dus moeder poetste nog even na, met de opmerking: „Kijk, daar is het nog een beetje vies, dat zullen we nog even weg maken". De hygiëne ging niet zo ver, dat er voor elk jongetje een eigen washandje was. Nee, hand jes en mondjes werden met het zelfde natte plekje afgeveegd. Enfin, ook het streven was schoon. VERRASSING Alles werd weer opgeruimd. Weer een poosje rustig gekeu veld. Opeens vroegen de jonge tjes of moeder nog méér snoep bij zich had. Dat bleek wel zo te zijn, een rolletje drop. „Maar", zei moeder, „dat is voor straks. Jullie hebt nu voorlopig genoeg gesnoept". Bij deze opvoedkun dige woorden legde het tweetal zich dadelijk neer. Het was nu een poosje stil, tot het oudste jongetje zei: „Waarom zeg je niets, mam?" „Ik zat te denken", was het antwoord. „Waar dacht je aan?", wilde het kind nog weten. „Aan oma". En daar nam iedereen genoegen mee. Toen de kinderen zich (bijna) begonnen te vervelen volgde een groots moment, de tas ging weer open. „Nu heb ik een verras- sinkje voor jullie", zei de ideale moeder-op-reis. En voor elk kind kwam een piepklein plastic zakje te voorschijn waaruit een magneetje en een klein rond metalen plaatje kwam. Het viel* bijzonder in de smaak. ONNATUURLIJK Ze waren er een hele tijd zoet mee. Tenslotte vroegen de jonge tjes, en het klonk ons als muziek in de oren: „Heb je nog meer verrassinkjes, mam?" „Nee, mamma heeft geen ver rassinkjes meer. Maar deze ver rassinkjes, daar wisten jullie niets van hè, en toch had mam ma ze al héél lang in huis. Toen Paultje nog een baby was, toen lagen ze al in de kast." De jongetjes gingen niet door het gangpad hollen, ze pakten eikaars magneetje niet af, ze klommen niet in het bagagerek en ze probeerden niet aan de noodrem te gaan hangen. Ze prutsten verder met de mag neetjes en tot wij de trein ver lieten was er nog niets van het Zou deze tweede helft van augus tus ons toch nog wat zomerse dagen brengen? Iedereen kijkt er met ver langen naar uit. Het is een genoegen om op zo'n warme dag ons gezin te verrassen met een verrukkelijk vruchtenslaatje, gemaakt van verse vruchten, zoals rode bessen, peren, appels, pruimen, perziken enz. en niet te vergeten wat citroensap. Wat zoete landwijn, een beetje spuitwater of een scheutje marasquin en een toefje geslagen room maken zo'n slaatje tot iets bijzonders. In plaats van slagroom kunnen we er ook zure room bij geven, wat heerlijk fris en bovendien licht verteerbaar is. ZONDAG: Juliennesoep; zwezerik in tomatensaus, doperwtjes, aard appelpuree; vruchtenslaatje met zure room. MAANDAG: Stamppot rauwe andij vie met gerapste kaas; tweekleu- renvla. DINSDAG: Moskouse gehakte bief stuk, rijst, sla; kwark met vruch ten. WOENSDAG: Kaasgehakt, andijvie, aardappelen; engelendessert. DONDERDAG: Gebakken lever met spek en uitjes, appelmoes, aard appelpuree; peren met choco ladevla. VRIJDAG: Champignon-omelet of kaasomelet; tomatensaus, rijst, komkommersla; flensjes met abrïkozenmoes. ZATERDAG: Russische eieren; ba naanschuitjes met rode jam en slagroom. ENGELENDESSERT lh liter melk, 125 g suiker, vanil lesuiker, 50 g bloem, 1 ei, 100 g lange vingers, 2 eetlepels rum, 2 eetlepels suiker, 1 eetlepel rode jam. Klop de melk met de suiker, de vanillesuiker, de bloem en de eier dooier tot een glad beslagje. Zet dit op het vuur en breng het al roerende aan de kook. Giet de vla over de lange vingers, die met rum zijn be sprenkeld. Klop het resterende eiwit met de suiker stijf en kleur dit met de jam. Bestrijk de bovenkant van de vla met dit geslagen eiwit en serveer de vla ijskoud. MOSKOUSE GEHAKTE BIEFSTUK 500 g gehakte biefstuk, 1 eier dooier, peper, zout, gesnipperd uitje, wittebroodkruim, koffie melk, 100 g roomboter, l'/z dl- zure room, Vh dl bouillon, 50 gr. geraspte kaas. Maak de gehakte biefstuk aan met de eierdooier, peper, zout en het uitje. Week het wittebroodkruim in de koffiemelk. Vorm van de gehakte biefstuk vier platte koekjes, haal deze door het geweekte broodkruim en bak ze bruin in de boter. Neem ze uit de pan en leg ze op een verwarm de schotel. Giet bij de boter de zure room in de pan. Voeg de bouillon toe, laat het even doorkoken en roer de geraspte kaas door de saus. Schenk deze over de biefstukjes. speelgoedje op de grond geval len. We vonden het een beetje jammer dat we op de plaats van bestemming waren, we hadden nog veel kunnen leren! Toen we opstonden werden we nog eens bedankt voor het rui len van de zitplaats. Ja, bij deze jonge moeder ging alles model, nergens kon een speld tussen en tochHet was naar onze smaak net iets té nauwgezet, té nadrukkelijk en onnatuurlijk. BETTY TEELINC,. Wie er geregeld op. de .fiets of bromfiets op uit moet, zal zich altijd moeten kleden in overeenstemming met de eisen die dat vervoermiddel aan onze garderobe stelt. Het is eenvoudig niet mogelijk met een nauwe rok op een ouderwets dameszadel fatsoenlijk vooruit te komen. We wagen ons niet in onze beste kleren op onze tweewieler als er wat veel wolkar overdrijven, want dan weten we bij voorbaat dat we verregend en met bedorven uiterlijk terug keren. In al te wijde rokken weten we bij winderig weer niet waar we blijven en als we „in 't lang" naar een feestje willen, laten we de fiets vanzelfsprekend thuis staan. Maar wat is nu de ideale (brom)fietskleding? Dat is een vraag die vooral veel schoolgaande meisjes en werkende vrouwen kwelt. DOOR REGEN EN WIND! Sommige moeders redeneren van oudsher: dat beetje regen moet je kunnen verdragen; trek een andere rok en droge kousen aan en je kunt er vanmiddag weer door. Dat moge voor de jóngste dochter opgaan, de wat oudere meisjes gaan liever een beetje goed gekleed naar school en willen niet in verregende, slonzige plunje in de klas verschijnen om niet uitgelachen te worden. Jongens kunnen zich bij een stort bui in heerlijke regenbroeken of -pij- pen hullen, de meisjes trekken van armoe wel een lange pantalon aan, maar daarbij zijn veel exemplaren die toch snel het water doorlaten. Als we straks netjes ergens voor de dag moeten komen, is een lange nylonjas nog te verkiezen boven allerlei oude of bespottelijke plunje. Wie verstan dig is, kleedt zich dan netjes voor het doel van het bezoek en duikt bij on gunstig weer in een zo groot moge lijke nylon of plastic mantel, die ze liefst een paar maten te groot ge kocht heeft zodat hij over alles heen gaat. Op dit gebied is er juist goed nieuws uit Frankrijk: de nieuwste nylonjassen hebben wijdere armsga ten, zodat wè de mouwen niet meer uitscheuren, hetgeen bij andere exem plaren wel eens het geval was als we ze over een mantel heen wilden aan sjorren in de gauwigheid. HANDEN VRIJ schotsgeruite broekrok met elastische bovenhand bij een mantel van pre cies de zelfde stof, zodat de zomen juist gelijk vallen. Daar past elke effen jumper of sportieve bloes bij. Maar inplaats van zo'n grote schotse ruit kunt u natuurlijk ook een heel ander dessin kiezen. DE „UNE-PIECE" Voor zonniger uurtjes blijft de gladde rok, of de sportieve rok met enkele loopplooien in trek en daar óm heeft een handige confectiefabri- kant al een „une-pièce" ontworpen van sterke kunststof, dat helemaal de indruk wekt uit afzonderlijke rok en bloes te bestaan, doch toch één ge makkelijk geheel vormt. Als de rok b.v. donkerbruin is, is BHet wordt steeds moei lijker om de juiste kle ding voor onze kinde ren uit te zoeken met al die nieuwe stoffen waar we toch eigenlijk allemaal 'n beetje bang voor zijn. Kopen we tegenwoor dig een nieuw kleding stuk, dan is het. wijs om goed na te gaan van welke soort stof het vervaardigd is, want dan lopen we het risico niet het na één keer wassen weg te kunnen gooien omdat we het verkeerd behandeld hebben. Wel is waar dat al de ze kunststoffen alle maal oersterk zijn. Dat is natuurlijk ook een heel belangrijke factor, want we weten alle maal hoe gauw kinder- kleertjes versleten kun nen zijn vooral als we een paar van die rob bedoezen hebben. Toch wordt er van deze kunststoffen heel leuke en praktische kleding gemaakt waar we na tuurlijk gelijk weg van zijn. De trois-pièces die wij op de eerste foto tonen, Ttois-jtieees voor de leertijden van is gebreid uit draion 1-S jaar met jae^aard-motiefjes. HB en de jacquard motiefjes die er in ver- werkt zijn, doen het b~ek *-»• fantastisch. Het complet is heel gemakkelijk wasbaar, krimp vrij en viltvrij. Het is echt zo'n kledingstukje waar men zo aan gehecht raakt omdat het natuurlijk ook gedragen kan worden zonder het vestje of met een ander truitje, hetgeen natuurlijk heel leuke mogelijkheden schept. Nu we het over kinderkleding hebben, mogen we ook onze kleine jongens niet vergeten. Het jongetje op de tweede foto kijkt niet voor niets zo blij, want hij draagt een crylor pullover met «ni-pantalon, waar hij zich heerlijk vrij in voelt, waar hij net zo hard in kan lopen en rollen als hij wil. Deze pullover is uitgevoerd in rode dessins op een wit front en de pantalon is in rood gehouden. Hopelijk zult u ook slagen uit de duizelingwekkende hoeveelheid mogelijkheden uw keuze te maken, maar daar twijfelen wij niet aan, want wat doen we eigenlijk liever dan kleertjes uitzoeken voor orrae kleintjes (Nadruk verboden)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7