De gevolgen van de Russische graanaankopen BEURSOVERZICHT DE GOUDEN HORDE De vijfdaagse werkweek voor winkelpersoneel Politierechter te Middelburg VEEL VEEHOUDERZJARBEIDERS WILLEN EEN ANDER BEROEP Bezwaren tegen de werktijden DE VOETBAL BEGINT WEER TE ROLLEN DE VRIJE ZEEUW pagina 5 Saterdag 14 augustus ïyea Het winkelpersoneel krijgt op maandag 16 augustus zijn 'vijfdaagse werkweek. Dit wordt bepaald in een veror dening van het hoofdbedrijf schap detailhandel, die de goedkeuring van de minister van sociale zaken verkreeg. Iedereen in de detailhandel die niet onder een met de vak bonden overeengekomen af wijkende regeling valt, heeft dan recht op een vijfdaagse werkweek van maximum 45 uur. De vakbonden taxeren dat de verordening van kracht zal zijn voor 120 a 140.000 werknemers en hun werkge vers. Tot 1 november 1965 is niet anders bepaald dan dat er een vijfdaagse werkweek van maximaal 45 uur is. Daar na moet deze werkweek vol doen aan zekere regels. De voornaamste zijn: 1. Vijftig vrije dagen per jaar buiten de vakantie en zon- en feestdagen, waarvan LADY CHURCHILL IS NU OOK HAAR AUTO KWIJT Lady Spencer-Churchill, de t0-jarige weduwe van sir Win- •ton, is nu ook haar auto kwijt geraakt. Vier dagen nadat pseu- doglazenwassers uit haar woning voor ruim 15.000 gulden aan ju welen hadden gestolen ging men er met haar voor het huis gepar keerd staande wagen vandoor. De auto werd later in de Lon- dense wijk Chelsea teruggevon den. Staking bij Simon's Katendrecht De staking die donderdag is uitgebroken onder het bijna 50 man tellende personeel van Si mon's Katendrecht, een dochter bedrijf van Hollandia N.V. in Amsterdam, duurt nog steeds voort. Hoewel men daarvoor vreesde is de arbeidsonrust niet overgeslagen op de Rotterdamse bedrijven van Simon's metaal- handel N.V., waarmee de vesti ging aan de Waalhaven nauw samenwerkt. De moeilijkheden zijn ontstaan Gwer„d.ó Uitbetaling van de twéé maal één procent als looncom- pensatie. ue directie wenste niet tot uitbetaling van deze looncom- pensatie over te gaan, alvorens dit punt ter sprake te hebben gebracht in een onderhoud met de door de werknemers zelf ge kozen kern. Deze onderhandelin gen kunnen echter in verband met vakanties niet op korte ter mijn plaats vinden. Het feit dat de uitkering nog niet is geschied betekent volgens de directie dan ook niet dat men een afwijzend standpunt inneemt tegenover de tweemaal één procent. Voor een bedrijf als dat van Simon's Katendrecht, een schrootverwerkende industrie, is geen collectieve arbeidsovereen komst van kracht. Onder de werknemers bevinden zich vrij wel geen vakbondsleden. De directie is voorlopig niet van plan toe te geven aan de eis van de stakers. Men blijft op het standpunt staan, dat eerst be sprekingen met de werknemers kern over de twee maal één pro cent nodig zijn. De directie heeft de stakende werknemers vrijdag middag bij de uitbetaling van de lonen laten weten, dat zij maan dagmorgen aanstaande het werk moeten hervatten. Degenen die de staking dan nog willen voortzetten, zullen op «taande voet worden ontslagen. Real Madrid won in Buenos Aires Real Madrid, de vijfvoudige winnaar van het toernooi om de Europese beker en over enkele weken tegenstander van Feijen- oord, maakt als voorbereiding op het nieuwe seizoen een toernee door enkele Zuidamerikaanse landen. Donderdag speelde Real zijn eerste wedstrijd. In Buenos Aires zegevierden de Spanjaar den met 3-1 over de Boca Juniors. Veteraan Puskas scoorde twee maal terwijl Grosso het derde Spbanse doelpunt voor zijn reke ning nam. Bij de rust stond Real met 10 voor. DE OLYMPISCHE SPELEN IN MEXICO Het tweede-kamerlid de heer Voogd (P.v.d.A.) vraagt de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk of het waar is, dat er bij op sportgebied deskundige medici enige veront rusting bestaat over de hoge lig ging van Mexico-City waar de volgende Olympische spelen zul len worden gehouden. Deze hoge ligging, zo heeft de heer Voogd gehoord, zou misschien nadelig kunnen zijn voor de gezondheid van sportlieden die streven naar topnrestaties. Vragensteller ver- oekt de minister de bevoegde qcortinstantie die naar deze kwestie een onderzoek instellen financieel tegemoet te komen. zeven op zaterdag, dertien op maandag. De overige dertig zoveel mogelijk als hele dagen in de rest van het jaar. 2. De vrije dagen moeten in een rooster zijn vastgesteld. De tot nu toe bekende af wijkende regelingen zijn die van: het kruideniersb^drijf, de aardappel-, groente- en fruithandel, het kappersbe- drijf, het slagersbedrijf en het woninginrichtersbedrijf. Met de middenstand in de textiel- detailhandel vinden nog on derhandelingen plaats. BELG BETAALDE HOTELREKENING NIET De Antwerpenaar J. F. H. had o.m. in Breskens en Goes zijn hotelrekeningen onbetaald ach tergelaten. Voorts was hem ver duistering van een deken ten laste gelegd. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, eiste twee maanden. Het vonnis van de politierechter luidde con form. GEPARKEERDE WAGEN AANGEREDEN de J. W. R. te Axel had in Axelsestraat in Terneuzen een geparkeerd staande wagen aan gereden die vrijwel volledig ver nield werd. Ook de auto van R. was ernstig beschadigd. De bloed proef had een hoog alcoholper centage uitgewezen. Overeenkomstig de eis van mr. Lebret werd R. veroordeeld tot drie weken plus zes maan den ontzegging van de rijbe voegdheid. HIJ WIST ER „NIKS" MEER VAN De Terneuzenaar P. had op de woensdagmarkt van een kraam een manteltje weggegrist. Ter zitting verklaarde hij zich „niks" van het gebeurde te kunnen her inneren, omdat zijn vrienden hem dronken hadden gemaakt. Eis en uitspraak 100 boete. VRIJSPRAAK C. F. te Oostburg zou zich schuldig hebben gemaakt aan mishandeling van een 14-jarig meisje. Bij de behandeling van deze zaak bleek dat niet F. de bewuste schoppen had uitge deeld maar zijn zoontje die de zelfde naam voert als de vader. Zowel de officier als de poli tierechter waren van mening dat F. geen schuld trof. Hij werd conform de eis vrijgesproken. Ontslag van rechtsvervolging voor man die ex-werkgever doodstak De 23-jarige constructie-teke naar K. C. uit Groningen die op 5 januari zijn vroegere werk gever, de wijnhandelaar F. P. A. Mak, doodstak, is gisteren door de rechtbank in Groningen ont slagen van rechtsvervolging. De rechtbank achtte hem niet toe rekeningsvatbaar. Hij zal nu worden opgenomen in een geslo ten krankzinnigengesticht voor maximaal een jaar en verder ter beschikking van de regering wor den gesteld. Van de veehouderijarbeiders is 4 procent van plan het land- arbeidersberoep te verlaten. Meer dan de helft van hen wil zelfstandig boer worden. Een kleine groep weet niet of ze al dan niet in de landbouw blijft. De overige 21 procent van alle vaste arbeiders heeft de voor keur voor een niet-agrarisch be roep. Opvallend bij de laatste groep was de voorkeur voor han del en verkeer. Deze sectoren waren in veel grotere mate fa voriet voor de verandering van beroep dan de industrie. Dit blijkt uit een studie, die het landbouw-economisch insti tuut (L.E.I.) heeft verricht met een onderzoek naar de landar beiders in de weidegebieden. Daarbij stond de afvloeiing uit de landbouw centraal. In vijf tien jaar tijd verminderde het aantal arbeiders op de veehou derijen van 25.000 tot 5000 in 1962. AFVLOEIING BOERENZOONS Uitgaande van verschillende veronderstellingen voor de toe komstige ontwikkelingen in de landbouwstructuur zijn in de studie van het L.E.I. drie alter natieve prognoses opgesteld van de behoefte aan landarbeiders Vereenvoudiging van douaneformaliteiten bij doorvoer De landen van de Benelux zijn overeengekomen de douanefor maliteiten voor de doorvoer van goederen uit derde landen over hun grondgebied met ingang van 1 september 1965 verder te ver eenvoudigen. Deze vereenvoudi ging houdt in dat bij doorvoer n goederen over het gehele gebied van de Benelux onder bepaalde voorwaarden kan wor den volstaan met één douane document, een document dat afgegeven in het ene land ook in de beide andere landen van de Benelux kan dienen. Het do cument wordt afgegeven bij de aangifte van goederen op de plaats waar de doorvoer begint. De belanghebbenden behouden het recht op de tot dusver ge bruikelijke wijze goederen voor doorvoer aan te geven. Zij ver krijgen dan doorvoerdocumenten die alleen geldig zijn voor het land van afgifte. HAKENKRUISEN OP POSTKANTOOR Onbekenden hebben vrijdag ochtend op het postkantoor van Beierse plaatsje Nesselwang bij Füssen hakenkruisen gesmeerd. Vorige week bekende de 20-ja- rige werkloze tandtechnicus Reinhard Woitzek in Bamberg de afgelopen tijd Joodse graven te hebben geschonden en open bare gebouwen te hebben be klad. in de periode 19621980. Uit deze prognose is gebleken, dat er in de weidegebieden weinig re den is, de beroepskeuze in agra rische. richting te stimuleren. Het L.E.I. concludeert, dat uit de landbouw voornamelijk af vloeiden zoons van landarbeiders en niet-agrariërs. Het percenta ge boerenzoons onder de land arbeiders nam toe: van 28 in 1952 tot 35 in 1962. Het percen tage betaalde arbeid daalde van 22 in 1956 tot 15 in 1962. Op een derde van de bedrijven, groter dan 30 ha, wordt gewerkt zon der vaste vreemde arbeidskrach ten. - V LANGE WERKTIJDEN Vrij groot bleken de bezwaren te zijn tegen de werktijden. In de veehouderij werkte men in 1962 nog 5 tot 6 uur per dag langer dan in de nijverheid. Bo vendien moest nog vaak op za terdag en zondag worden ge werkt. Dertien procent van alle veehouderij arbeiders was nooit vrij tijdens de weekends, 15 pro cent zelden, terwijl bovendien nog 30 procent minder vrij had gedurende de weekends dan vol gens de c.a.o. wordt toegelaten. Tien procent van de werknemers had in 1962 in het geheel geen vakantie. Van de 14 a 15 vrije dagen per jaar, die een vaste ar beider vrij mag hebben, werd toen gemiddeld slechts negen en een halve dag opgenomen. Van de arbeiders in de leeftijdsgroep 35 tot 50-jarigen had 38 procent geen bezwaren tegen de werk tijden. Hoewel we volgens de kalender nog in het hartje van de zomer zitten, begint de voetballerij weer al vol op onze aandacht te vragen. Op zondag 22 augustus gaan de semiprofs van start, terwijl de amateurs in vriendschappelijke wedstrij den en bekerontmoetingen in de gelegenheid worden gesteld de benen wat los ie trappen of te experimenteren met nieuwe opstellingen. Hulst, Axel, Breskens, Goes, Vlissingen, Middelburg en Terneuzen hebben meer dere wedstrijden op hun pro gramma staan ter voorbe reiding van de komende competitie. Hulst en Bres kens hebben het voor een deel zelfs in internationaal verband gezocht. Terneuzen dat voor het eerst na lange tijd weer vier elftallen op de been brengt, heeft andermaal aansluiting gezocht met enige oude be kenden uit Dordrecht en Rotterdam (O.D.S. en R.F.C.) waarna als derde trainings partner een sterke ploeg uit Gorkum de Terneuzense roodzwarten handemit>l werk belooft te geven. Morgen komt het Dordtse O.D.S. met twee elftallen naar Terneuzen. Dat kan een gezellige drukte worden in het Zuidersportpark, al lokt het fraaie zomerweer van de laatste dagen eerder tot 'n bezoek aan de zee dan aan een voetbalterrein. Verscheidene Zeeuwse clubs slaan dit weekend aan het „bekeren". De animo voor het bekertoernooi is overigens in onze goede pro vincie en speciaal in Zeeuws- Vlaanderen opvallend ge ring. De „totogokkers" komen volgende week aan hun trek ken en dan is het jaarlijkse avontuur, de competitie, weer op pad Feljenoord zal tussendoor Real Madrid twee keer ont moeten. Het Nederlands elf tal staat voor de beslissen de wedstrijden tegen Zwit serland voor een plaats in de strijd om het wereldkam pioenschap 1966. Er staat sportminnend Nederland dus weer van alles te wachten. Het bekerprogramma voor het komende weekend ver meldt o.m. de volgende wed strijden. BiervlietS.C. Gastel Rood WitOdio GoesMiddelburg Uno AnimoVelocitas '31 Het verrassende besluit van de Sowjet-Unie haar schaarse dol lars te besteden aan grote graan kopen in het westen zou vér gaande economische en politieke terugslagen kunnen hebben, zo verklaarden westelijke deskundi gen in Moskou vrijdag. Weste lijke zakenlieden waren somber gestemd ten aanzien van de kans op grote orders der Russische industrie in dit jaar. Diplomaten der Afro-Aziatische landen vrees den, dat het moeilijker zou kun nen worden Sowjetrussische eco nomische hulp te verkrijgen. De noodzaak voor de Sowjet- Unie de voedselaankopen in het westen te doen zou ook kunnen betekenen dat de plannen voor meer consumptiegoederen, bete re woningen en grote kapitaal investeringen in de landbouw, die de nieuwe leiders in het Kremlin beloofd hadden, be perkt zullen moeten worden. Waarnemers zijn van mening dat Moskou waarschijnlijk grote hoeveelheden goud naar het westen zal moeten zenden om de rekening te kunnen betalen. Volgens ruwe westelijke schat tingen zou de Sowjetrussische regering voor de twee transac ties, die deze week gesloten wer den, ongeveer 530 miljoen dollar moeten trachten te vinden. Sa men met de kleinere graaninvoe- ren voor voorraadvorming en heruitvoer belopen de Sowjet russische kosten voor buiten lands graan sedert augustus 1964 ongeveer 700 miljoen dollar. Uit Londen wordt gemeld, dat de goudprijs op de Londense markt vrijdag met 1 dollarcent per ounce is gedaald tot 35,17% dollar. Handelaren zeiden dat er weinig vraag was. Ook bleek niet van verwachte verkopen door de Sowjet-Unie voor de betaling van de grote tarwetransactie met Canada. Ook waren er geen aan wijzingen dat de Sowjet-Unie goud zou verkopen of wanneer dit zou geschieden, en ook niet hoeveel er dan verkocht zou worden. Men acht het echter hoogst waarschijnlijker, dat zij enig goud zal verkopen. Ge woonlijk belopen de goudverko- pen der Sowjet-Unie elk jaar 200 tot 250 miljoen dollar. De laatste belangriike goudverkopen door de Sowjet-Unie vonden plaats in april van het vorig jaar ter voltooing der betaling voor het r-gstjaar 1963. Boomgaardafrastering stond onder volle netspanning Vrijdagmiddag is in de afras tering van de boomgaard van landbouwer Litjens in Deest (gemeente Druten) een negen jarig kind van de familie Sen- gers dood aangetroffen. Landbouwer L. die nogal eens last had van kinderen die appels uit zijn boomgaard haalden, meende de afrastering van de boomgaard onder stroom te moe ten zetten. Hij gebruikte daar voor de volle netspanning van 220 volt. De politie en de arbeidsin spectie hebben de zaak in onder zoek. ONGELUK MET DE HELVETIA-EXPRESS Lampertheim, Duitsland: Een verwrongen railstaaf is een wa gon binnengedrongen van de Helvetia-express (links), die in volle vaart op een stilstaande goederentrein (rechts) is gere den en ontspoord. Bij het ongeluk zijn vier mensen om het léven gekomen en drie zwaar gewond. De ravage is enorm. Dodelijk verkeersongeluk De 25-jarige bouwkundig te kenaar E. van der Loos uit Rot terdam is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in de Maasstad. Op het Rozenlaan- viaduct botste de tekenaar met zijn bromfiets tegen een hem te gemoetkomende vrachtwagen Hij was op slag dood. Oorlogsactiviteit Westduitse staatssecretaris De rechtbank in Bonn heeft meegedeeld dat een gerechtelijk onderzoek is geopend naar de activiteit gedurende de tweede wereldoorlog van de Westduitse staatssecretaris voor economische samenwerking, Friedrich Karl Vialon. Hij wordt ervan verdacht te hebben deelgenomen aan moord op Joden in de omgeving van Riga. Nederlander in Boedapest aangehouden Het in Boedapest verschijnen de blad „Nepszabadsag" meldt dat een gerechtelijke vervolging is ingesteld tegen de 62-jarige in Hongarije geboren Nederland se econoom Gabor Kispal. Sedert 1959 heeft hij Hongarije dikwijls bezocht. Zijn onlangs overleden moeder woonde in Boedapest. Gebleken is, aldus het blad, dat Kispal in Hongarije postzegels opkocht, die hij het land uitsmok kelde. De waarde daarvan wordt op 120.000 forint geschat. In zijn woning in Boedapest zijn post zegels ter waarde van 25.000 fo rint en 47.000 forint aan geld in beslag genomen. Tegenover de politie heeft Kispal bekend dat hij 1.250.000 forint in Hongarije ontvangen of geërfd, in postzegels heeft be legd. Bij zijn laatste bezoek aan Boedapest had hij echter een be drag van 55.000 forint ilegaal het land binnengebracht en nog 30.000 forint van een buitenlan der in Boedapest ontvangen, waarvan hij de tegenwaarde in Wenen in dollars had betaald. Het totale bedrag dat met zijn manupulaties in postzegels en Hongaars geld is gemoeid, aldus „Nepszabadsag", gaat de 200.000 forint te boven. INTERNATIONALS GEDRUKT Het Damrak heeft de beurs- week afgesloten met lagere koersen voor de internationale waarden in een lusteloze markt. De handel had niet veel te bete kenen daar het publiek mede in verband met het naderende weekeinde terughoudend bleef. De kooporders waren dan ook dun gezaaid waardoor het ge ringe aanbod van Amerikaanse zijde nog de overhand had. Ook de internationale arbitrage hield de beursboekjes praktisch geslo ten. De gunstige le halfjaarcij fers van de Kon./Shell-groep hebben geen invloed op de koers van de aandelen gehad; het te gendeel is eerder waar. De koers voor Kon. Olie op 140,30 daalde 1,30 vergeleken met het voor gaande slotniveau. Philips zakte in van 118,70 tot 118,10 (119,70), hoofdzakelijk door Amerikaans aanbod. Unilever verloor zestig 87) Toen Aram weer tot be wustzijn kwam lag hij op een laag veldbed in een der tenten van de Mamelukken. Hij tastte pijnlijk naar zijn voorhoofd. Zijn gedachten waren nog vaag en ongeordend. Wat was er met hem gebeurd? Hoe kwam hij hier te liggen? Dan kwam de herinne ring aan de strijd tegen de Gou den Horde traag tot hem terug. De uitbreekpoging bij het moe rashet gevecht met de eer ste ruiters en daarna die lans die lans, die met dode lijke zekerheid naar hem toe- flitste Zijn gedachtengang werd af gebroken door een licht gerucht bij de tentingang. De voorhang werd terzijde getrokken en vrou we Perguye trad op zijn leger stede toe. „Hoe gaat het u, mes- sire Aram?" vroeg het meisje en er lag een bezorgde toon in haar stem. „Ge moet u zeer kalm hou den. Ge zijt verzwakt door bloed verlies en wondkoorts. Ge moet u niet „Wie heeft de overwinning be haald?" viel Aram haar onge duldig in de rede. „Is de Gouden Horde verslagen?" „De Sprinkhanen zullen nim mer meer hun verderfelijke strooptochten ondernemen, mijn d.ppere broeder." Het was de Leeuw van Bashra die, binnen tredend, Arams vraag beant woordde. „De groep die trachtte uit te breken zijn, dank zij uw heldhaftig voorbeeld, door mijn mannen verslagen. Slechts enke len ontkwamen in de woestijn. De overigen zijn door de pijlen van mijn boogschutters in paniek het moeras ingevlucht. Het is niet moeilijk te raden welk lot hen getroffen heeft. De Gouden Horde ging ten onder in een roemloos einde." „En Agua?" vroeg Aram onge duldig. „Agua is spoorloos. Wij heb ben hem niet kunnen vinden." cent op 139,20. AKU was goed prijshoudend op 455, terwijl voor Hoogovens een twee punten la gere advieskoers werd opgegeven op 505. K.L.M. welk fonds in New York dollar hoger sloot, kreeg een hogere advieskoers op ca. 140. De zwakke stemming voor de internationale waarden was hoofdzakelijk het gevolg van het feit dat deze fondsen donder dag in Wallstreet lager sloten. Dit ontnam in Amsterdam prak tisch alle kooplust. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week bleef AKU vrijwel onver anderd, Hoogovens verbeterde circa vijf punten. Philips en Unilever daalden één en Kon. Olie circa IV2 gulden. K.L.M. steeg enkele guldens. Wallstreet sloot donderdag voor de industriële waarden ho ger, voor de spoorwegfondsen vast. De scheepvaartsector was licht verdeeld met weinig zaken. De cultures lagen er wat verlaten bij. De staatsfondsenmarkt was vast, ook die van de obligaties Bank voor Ned. Gemeenten. De binnenlandse belangstelling voor de inschrijving op de 100 mil joen 6 pet obligaties 1965 Bank voor Ned. Gemeenten tegen 100 pet is zo ongekend groot, dat voor de eveneens grote buitenlandse belangstelling maar heel weinig zal overblijven. Men houdt dan ook reeds rekening met een ge ringe toewijzing. Beursindices (1953 100) 11/8 12/8 13/8 525.8 526.0 522.1 336.6 336.4 335.9 244.6 143.7 144.8 199.2 199.8 171.0 171.0 373.1 373.1 371.5 Int. conc. Industrie Scheepv. Bank en verz. 198.7 Handel enz. 170.8 Algemeen A. K. U.: Hoogovens: N abeurskoersen (454'A) Kon. Olie: 140.00—140.80 Philips: 117.80 gb—118.20 Unilever: (504) (140.30) (118.10) (138.90) K. L. M.: 143.00—144.50 Stemming: ongeanimeerd, be halve Olies en Philips aan de vaste kant

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5