PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS Voor de zondag Zoüdasdiensten VERGADERING WATERSCHAP „AXELER AMBACHT" DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Hulst Oost burg Retranchement Breskens WATER VAN HET IJSSELMMER NIET IN GEVAAR Hogere huurprijs kantoorgebouw goedgekeurd SCHERPE KRITIEK OP DE GASUNIE Tsarapkin sprak met Duitsers Geslaagd Bij het dezer dagen te Amster dam gehouden examen slaagde de heer H. J. de Jonge alhier voor het patroonsdiploma ban ketbakkerij. Twee geslaagden in één gezin Voor de heer en mevrouw R. K. Visser en hun kinderen was er deze week alle reden tot vreugde. De dochter, mej. M. J. Visser slaagde te Utrecht voor de akte Duits M.O.-A, terwijl de zoon, de heer P. A. Visser, in Apeldoorn aan de H.T.S. het di ploma autotechniek verwierf. Geslaagd Voor het diploma vakbekwaam heid handelskennis en waren kennis-slagers (uitgaande van de LETTER EN GEEST Hij was een schriftgeleerde. Ezra 7 6 Hij was een schriftgeleerde. Dat is voor Ezra geen aanbeve ling. Schriftgeleerden hebben in de geschiedenis der Kerk geen goede pers. Het is het soort, waarmee de Heiland zoveel te stellen heeft gehad. Jezus heeft het: „Wee U, gij schriftgeleer den!" over ze uitgesproken. Ze hebben de geest aan de letter op geofferd en door hun geleerdheid der Schriften het geloof in de Christus der Schriften veel kwaad gedaan. Ezra was een schriftgeleerde. Dat is aan zijn boek en aan zijn optreden goed te merken. Zou het daarvan komen, dat hij in prediking en bijbellectuur geen centrale plaats inneemt? Mis schien hebt u nog nooit uit Ezra horen preken. En in een nood situatie grijpt u zeker niet naar het boek Ezra. U zegt niet tegen uw doodzieke vrouw: „Ik zal je een stukje uit Ezra voorlezen" Dat is dan jammer, want juist uit het wat dorre boek Ezra zou den u en uw vrouw op een be schamende wijze kunnen leren wat godsvertrouwen is, en er een wonderlijke troost en bemoedi ging uit kunnen putten. In dit boek komt opvallend vaak de uit drukking voor: „de goede hands Gods". Daar had deze man van de letter rijke ervaring van en een groot vertrouwen in. Dat be heerst eigenlijk dit boek en dat was de quintessens van Ezra's leven. Waaruit dan valt te leren dat „letter en geest" als zodanig he lemaal geen tegenstellingen be hoeven te zijn? Die behoeven niet te botsen. Integendeel, die moe ten in goede harmonie beide wor den vastgehouden. Die horen bij elkaar. Die dienen elkaar. Die kunnen elkander niet missen. God geve ons de vroomheid en het geloof van Ezra, de schrift geleerde. Uit; De Stem achter U vakopleiding S.V.O. te Utrecht) zijn o.m. geslaagd de heren M. J. Vermeulen en J. de Theye te Ter- neuzen en Jac. Jansen te Lams- waarde. Opening filiaal Radio De Koek De gestaag voortschrijdende ontwikkeling op televisie- en ra- diogebied, het zich steeds uitbrei dende huishoudelijk areaal van elektrisch comfort en verlichting, dit alles in een groeiende stad, deden de heer W. F. A. de Koek reeds lang uitzien naar de moge lijkheid om zijn show- en ver koopruimte te vergroten. Die mogelijkheid werd met beide handen aangegrepen toen een voormalig beddenmagazijn in de Noordstraat 97 vrijkwam en waar gisteren de heer en mevr. De Koek hun clientele de nieuw ste aanwinsten en ook de klas sieke modellen toonden op het gebied van huishoudelijke ver lichting, aangepast aan elke ge wenste sfeer en aan elk interieur. Zij deden dit temidden van een feërieke verlichting die op deze zomerse dag wel wat erg warm aandeed en met de joyeuze versiering van veel bloemstukken waarmee veel relaties hun be langstelling voor deze opening toonden. Naast het pand Noordstraat 102, waarin alles op elektrisch en ra- dio-t.v.-gebied te vinden is, werd de verlichting grotendeels ondergebracht in dit nieuwe pand, waarvoor de naam lampen paleis zeker niet misplaatst is. We wensen Radio De Koek met deze nieuwe aanwinst veel suc ces. Auto tegen tractor Vrijdagochtend te 10.10 uur reed W. B. uit Vogelwaarde met een tractor met aanhangwagen, komende uit de richting Vaart- TERNEUZEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. J. Hoving, Oran jestraat 25, Tel. 2445. Apotheek geopend: A. J. Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: zr Claeyssens, Wilhelminalaan 3, Sas van Gent, tel. 01158—781. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Westkade 119a, Sas van Gent, tel. 01158 588. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 15 AUGUSTUS NED. HERV. KERK Axel: 9 u. en 2.30 u. Ds. J. A. H. Brok, van Hulst, Hoek; 10.30 u. Ds. W. J, van Meeuwen, bed H. Doop; 2.30 u. Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 u. Eerw. Heer C. Lecompte, van Gent. Hulst: 10.30 u. Ds. J. A. H. Brok. Philippine: 9 u. Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10.30 u. Ds E. E. Stern. Sluiskil: 9 u. en 10.30 u. Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat): 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt; 19.00 u. Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil; „De Schakel" (Kerkhoflaan)9 u. Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek; „Seheldeoord"6 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 2.30 u. Ds. J. A. H. Brok, van Hulst. GEREF. KERK Axel: 10 u. en 15 u. Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 u. en 14.30 u. Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 u. en 16.30 u. Ds. W. H. Gispen. Zaamslag: 10 u. en 15 u. Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 u. en 15 u. Ds. M. van Dooren. Hoek: 10 u. en 14.30 u. Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10.30 u. en 15.00 u. Ds. M. Brandes, van Meppel. Zoute-Spui: 9 u. en 16.30 u. Ds. M. Brandes van Meppel. GEREF. GEMEENTE Terneuzen (Vlooswijkstr.)9.30 u., 14 u. en 18 u. leesdienst. Hoek: 9.30 u„ 14 u. en 18 u. lees dienst GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen (Fr. Halslaan)10 u. en 15 u. leesdienst. Axel; geen opgave. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 u. en 14.30 u. lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 u., 14 u. en 18 u. Ds De Reuver VOLLE EVANG. GEM. Terneuzen; Samenkomsten: zon dags 10 u. v.m. en donderdags 8 u. n.m. Bidstond zondags om 8.30 u. n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 u. Evangelisatie samenkomst o.l.y. it. B. E. Meuf- fels en H. R. Nijhuis. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 u., 9 u., 10.30 u. en 17.30 u. H, H. Missen. Clinge: 7 u„ 8.30 u. en 10 u. H. H. Missen. Hulst: 6.30 u., 7.45 u„ 9 u. en 10 u. H. H. Missen. Philippine; 7.30 u. en 10 u. H. H. Missen. Sas van Gent: 7 u„ 9 u., 11 u. en 17 u. H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 u., 8.30 u., 10.30 u. en 17 u. H. H. Missen. Terneuzen: 7 u., 9.30 u. H. H. Mis sen; 17 u. Avondmis. Triniteitskerk: 8 u. en 11 u. H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 15 AUGUSTUS NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 u. Ds. Th. A. C. van Drunen, van Oostburg. Biervliet: 10.30 u. Ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 u. Ds. Goudswaard, van IJsselmonde. Cadzand: 9.30 u. Ds. A. Bonge- naar, van Groningen; 19.30 u. Ds. H. W. Doornink, van Groede. Groede: 9.30 u. Ds. H. W. Door nink; 11 u. Duitse dienst Pf. J. Walter Hoofdplaat: 11 u. Eerw. Heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9 u. Eerw. Heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Oostburg: 9.30 u. Ds. Th. A. C. van Drunen. Retranchement: 9.30 u. Eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 9.30 u. Ds, M. J. van Wijck, van Edam. Sint Anna ter Muiden: 11 u. Ds. C. Balk. Sint Kruis: 11 u. Mej. Da. H. B. de Neeling, van Züidzande. Sluis: 9.30 u. Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9 u. Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Zuidzande: 9.30 u. mej. Da H. B. de Neeling. wijk, over de Provinciale weg en wilde links de Plattedijk (Oude Zaamslagseweg) oprijden. Op dat moment werd hij in gehaald door een personenauto bestuurd door J. den D. uit Axel, waardoor een botsing ontstond. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de auto werd vrij zwaar beschadigd. Botsing bij achteruitrijden Vrijdagmiddag om 14.10 uur reed een file auto's door de Sta tionsstraat. Een vrachtauto draaide de Sin- gelweg in, maar moest achteruit terugrijden voor een tegemoet komende auto. Een Franse open vrachtwagen, bestuurd door R. v. W. uit Hon tenisse, va de maatschappij die de pijpleiding voor het aardgas legt moest eveneens achteruit en duwde met de trekhaak een per sonenauto een meter achteruit waardoor de personenauto flinke schade opliep. Openstelling straten in de gemeente Axel De reconstructie van de z.g. tweede traverse" in de gemeen te Axel, t.w. de verbindingsweg Prins Hendrikstraat - Bylocque- straat - Singelweg - Stations straat is gereed gekomen en voor het verkeer opengesteld. Komende uit de richting Sluis kil kan men nu via de Roose- veltlaan (de nieuwe toegangs weg in plan „West" die de ver binding vormt tussen de West singel en de Prins Hendrikstraat) Axel binnenkomen. Ook de Westsingel, lopende van de Buthdijk tot aan de ver lengde Singelweg, is open voor het verkeer. Uit Axel komende kan men via genoemde wegen naar de richting Sluiskil. Omge keerd kan men via de Westsin gel Axel binnenkomen. Beiaardconcert Hedenmiddag van 15.0016.00 uur zal mevr. Moerdijk een beiaardconcert geven. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune: „Dan zal de beiaard spelen". 2. Bewerkte volksliederen. 3. Variaties over „Des winters als het reghent" Ed. Loos. 4. Impromptu voor beiaard Leon Henry. 5. Vlaamse dans Staf Nees. 6. Menuet Jef van Hoof. 7. Barcarolle P. Tschaikowski. 8. Melancholie E. Naprawnik 9. Rhythemendans voor beiaard Staf Hees. 10. Tune: „Dan zal de beiaard spelen". plaats in de 2e klasse. In het landenklassement wist hij be slag te leggen op de 3e plaats. Expositie De Breskense schilder A. van Haneghem zal tijdens de visse- rijdagen in het visrestaurant op de haven een schilderijenexpo sitie organiseren. Lening van 450.000 In de donderdagavond gehou den raadsvergadering is besloten een geldlening van ƒ450.000 af te sluiten met de Bank van Ne derlandse Gemeenten. De loop tijd is 25 jaar, terwijl het rente bedrag is vastgesteld op 6 De lening was nodig teneinde de uitgaven voor scholenbouw en het bouwrijp maken van gron den te kunnen financieren. De spoedeisende vergadering duurde slechts weinige minuten. Overplaatsing De heer L. Siepelinga, thans hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen en werkzaam als hoofd van de belastinginspec tie te Oostburg, is in gelijke func tie overgeplaatst naar Leeuwar den. Kerkconcert Woensdagavond werd onder auspiciën van de plaatselijke V.V.V. het tweede avondconcert gegeven in de hervormde kerk. Ditmaal waren het de jeugdi ge Arie Karreman (orgel) en Kees van Driel (viool) die de belangstellenden een op hoog peil staand programma boden. Hun samenspel (orgel en viool) in de sonate od. 5 van Corelli en in sonate no. VI van Handel ge tuigde niet alleen van een goede voorbereiding maar bereikte bo vendien een graad van zuiver heid en volmaaktheid die voor deze jeugdige conservatorium leerlingen verbazend hoog was! De orgelwerken (Bach, Wal- ther, Rachelbel e.a.) waren even eens van zeer goed gehalte en deden eën voorliefde voor de Duitse school vermoeden. Bij een dergelijke registratie, voordracht en spelbeheersing viel de beperktheid van het kleine maar móóie orgel nauwelijks op. Het was een avond van groot muzikaal genot die een grotere belangstelling had verdiend. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn in .de week van 1 t/m 7 aug. aangevoerd: 473 kg bot, 556 kg schar, 644 kg schol, 3997 kg tong, 1 kg griet, 37 kg tarbot, 13 kg rog, 86 kg kabeljauw, 10 kg pa ling, 13.537 kg exportgarnalen, 349 kg pellerij garnalen, 246 kg doorgedraaide garnalen, 511 kg onverkochte bot. Zeilsucces De „Tonnère de Breskens" van de heer P. Vroon heeft wederom een zeilsucces behaald. In de Fastnetrace behaalde hij een 2e De waterverontreiniging van het IJsselmeer wordt door de dagelijkse lozing van maximaal 160 kub. meter fabrieksafval- stoffen door een chemische in dustrie uit de Zaanstreek niet zodanig vergroot .dat aan deze lozing een einde moet worden gemaakt. Dit heeft minister Cals mede namens de heren Suurhoff (verkeer en waterstaat), Bartels (staatssecretaris van soc. zaken en volksgezondheid) en Biesheu vel (landbouw en visserij) ge antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Ver- mooten (P.v.d.A.). De chemi sche industrie mocht deze afval stoffen niet in de Zaan lozen, maar heeft vergunning gekre gen dit in het IJsselmeer te doen. Over enkele andere factoren die van invloed zijn op de water verontreiniging van het IJssel meer zei de minister dat de lozing van afvalstoffen uit de Rijn via de Gelderse IJssel mo menteel verantwoord is op grond van het feit dat deze geschiedt op een zodanige plaats en wijze dat een snelle onschadelijkma- king is gewaarborgd. Als ge volg van de exploitatieboringen van oliemaatschappijen in het IJsselmeer is geen ernstige wa terverontreiniging te verwach ten. vervolgt de minister. Na de aanleg van de dijk Enk huizenLelystad zal het ten oosten van deze dijk gelegen deel van het IJsselmeer het centraal waterreservoir vormen, waaruit drinkwater zal worden bereid. De nieuwe waterwinplaats van het provinciaal waterleidingbe drijf van Noord-Holland zal bin nen dit gebied zijn gelegen. Met het oog hierop zal het verlenen van de vergunning aan de Zaan- se chemische industrie zo nodig nader worden bekeken, aldus de minister. Smokkelwaar ontdekt op Nederlands schip De havenpolitie van Buenos Aires heeft aan boord van het Nederlandse koopvaardijschip „Aldabi" een partij van 25.000 gesmokkelde horloges in beslag genomen. De „Aldabi" was woensdag uit Hamburg in Bue nos Aires aangekomen. De douane-autoriteiten schat ten de waarde van de klokjes nn ongeveer 2% miljoen gulden. De smokkelwaar moest worden afgeleverd aan wederverkopers De Westduitse waarnemer bij de ontwapeningsconferentie in Genève, Schnippenkötter, heeft vrijdag een onderhoud van een uur gehad met de Russische af gevaardigde Tsarapkin, die daar na een bezoek bracht aan de Oostduitse waarnemer, plaats vervangend minister van buiten landse zaken Stibi, in een hotel in Genève. Het gesprek tussen Schnippen kötter en Tsarapkin werd in het Engels gevoerd. Volgens mede deling van Duitse zijde gaf Tsa rapkin zijn bezoeker de volle gelegenheid hét standpunt van de Westduitse regering te vertol ken en had het gesprek van be gin tot einde een zakelijk en hoffelijk karakter. Tsarapkin verklaarde later, dat hij er op had aangedrongen, dat West-Duitsland af zou zien van kernwapenbezit en dat Oost- Duitsland elkaar zelfstandig zou den benaderen en onderhande lingen zouden voeren. Hij had Schnippenkötter gezegd dat naar zijn mening ontwapening de bes te oplossing was om de veilig heid van West-Duitsland te ver zekeren. Hij ontkende dat hon derden Russische raketten voor gemiddeld lange afstand tegen West-Duitsland waren gericht. Er was geen nieuwe bijeenkomst afgesproken. •fr Westduitsers die ervan hou den sten-en kabouters in hun tuin te zetten kunnen nu politieke figuren in verkleind model krij gen. Een fabriek in Hessen brengt Erhard, Brandt, Kennedy Churchill, Chroesjtsjov, Aden auer en De Gaulle op de markt. In een spoedeisende vergade ring van het waterschap Axeler Ambacht welke gisteravond in Het Centrum te Axel plaatsvond werd een voorstel inzake het herzien van de huurprijs van een door de gemeente Axel te bou wen semi-permanent kantoorge bouw aan de Burchtlaan behan deld en met 26 stemmen vóór en 13 stemmen tegen aangenomen. Het voorstel bood voldoende stof om op deze zomerse avond een stevige discussie op gang te brengen. Op 25 mei j.l. werd in de twee de vergadering die het water schap hield het vraagstuk van de behuizing besproken en werd een voorstel met 29 stemmen vóór en 24 tegen, aangenomen een huurovereenkomst te sluiten met de gemeente Axel, die een semi-permanent kantoorgebouw zou laten bouwen. Bij het gemeentebestuur van Axel kwam bericht binnen, dat G. S. in beginsel wel akkoord gingen met de voorgenomen stichting van het kantoorgebouw door de gemeente Axel ten be hoeve van het waterschap, doch dat de huursom hoger moest worden gesteld, omdat daaruit Ook de onderhoudskosten en de verdere exploitatielasten moe ten kunnen worden gedekt. Als gevolg van dit standpunt is de huurprijs door B. en W. van Axel herzien. Bij een rentevoet van 6 is Hp huurprijs thans berekend naar 6% van de grondkosten en 11 van de overige investerin gen of resp. 4352,40 en ƒ23.682.42 of in totaal ƒ28.034,82 (was ƒ25.533.90). Dijkgraaf P. van Hoeve zeide in zijn toelichting op het be stuursvoorstel dat de mededeling van G. S. voor het dagelijks be stuur een teleurstelling beteken de. De oorspronkelijke huursom van de gemeente Axel was niet onredelijk. Het dagelijks bestuur heeft nogmaals een berekening gemaakt of zelf bouwen mis schien voordeliger zou zijn, doch een huurovereenkomst met de gemeente Axel was aantrekkelij ker. Wij moeten, aldus de dijk graaf, ons realiseren, dat we streven naar de totstandkoming van een definitief gebouw, doch hij voegde er aan toe, dat dit zéker niet binnen een tijdsbestek van 8 jaar zou kunnen worden verwerkelijkt. Ook in het huren van 2 wo ningen zag de heer Van Hoeve geen oplossing. De omvang van het ambtenarencorps is door het dagelijks bestuur nog eens on der de loep genomen, doch het bleek, dat de geprojecteerde ruimte noodzakelijk was, te meer, daar ook het bestuur er onderdak zal moeten vinden. De bestuursvergaderingen vinden thans plaats in een café, doch de dijkgraaf noemde dit niet bevor derlijk voor het aanzien van bet overheidsorgaan dat het water schap is. Het bouwen van een barak zal het gemeentebestuur in het centrum zeker niet tole reren. De heer Van Hoeve zeide alle 1 (Adv.) waardering te hebben voor het gemeentebestuur van Axel doch het dagelijks bestuur wil niet met handen en voeten gebonden zjjn. De dijkgraaf verwachtte, dat bij aanvaarding van het voorstel, het semi-permanente gebouw rond nieuwjaar betrokken zóu kunnen worden. De heer Ongenae vond het voorstel financieel niet verant woord en was voorstander van het plaatsen van een barak, des noods buiten het centrum van Axel. Een andere spreker zou de bin ding van de gemeente Axel te genover het waterschap op 10 jaar zien gesteld, die van de zijde van het waterschap op 5 jaar, met opzegtermijn van 1 jaar. Hierop antwoordde de dijk graaf voldoende vertrouwen in het gemeentebestuur van Axel te hebben. Na 5 jaar zal dit niet zeggen: waterschap, ga heen. Het plaatsen van een barak buiten liet centrum vond de heer Van Hoeve onmogelijk, gezien de par keergelegenheid. De heer M. de Vos zeide in de vorige vergadering zijn stand punt over de behuizing reeds voldoende uiteen te hebben ge zet. Nu "dit voorstel het water schap op nog hogere kosten komt te staan, zal hij zeker niet voor stemmen. Er moet een andere oplossing zijn. Het streven naar een eigen huisvesting houdt in dat men zich nu moet behelpen. Spr. begrijpt dat het. aantrekke lijk is over dit gebouw te be schikken en dat de gemeente Axel liever dit fraaie gebouw ziet dan een barak. Maar als be ginnend waterschap kunnen wij ons dit niet veroorloven, aldus de heer De Vos. Wij kennen nog geen exacte inkomsten en lasten. Verder stelde de heer De Vos de vraag hoe groot het dagelijks bestuur zich het ambtenaren apparaat voorstelt. Op deze laatste vraag kreeg hij het antwoord dat dit voorlo pig uit 5 personen voor de admi nistratieve dienst, 5 voor de technische en enkele tekenaren zal bestaan. De heer Van Hoeve noemde een semi-permanent gebouw iets van de tweede orde, dus ook nog be helpen. Een barak te plaatsen b.v. aan de Bonte Koe noemde hij zeer aantrekkelijk,, De heer De Vos kwam hier,in tweede instantie op terugv/Me£ buiten het centrum hoéftniét een oord als de Bonte Koe be doeld te worden, wat spreker overigens onbekend was; een bar rak kan ook aan de rand van de stad geplaatst worden. Hij bleef bij zijn mening, dat als tijdelijke oplossing een barak goedkoper en even goed als het voorgestelde semi-permanent ge bouw zou zijn. Zonder discussie verleende de vergadering machtiging tot het opleggen van voorlopige aansla gen dijkgeschot voor 1965. Bij de rondvraag kwamen de activiteiten van de Gasunie ter sprake. In scherpe bewoordingen laakte dijkgraaf Van Hoeve het „barbaarse optreden van de Gas unie en haar trawanten" die zich bij hun optreden tot nu toe niets aantrekken van de door het da gelijks bestuur gestelde voor waarden. „De rekening", zo besloot dijk graaf Van Hoeve zijn commen taar, „zal bij de Gasunie hiervoor gepresenteerd worden." door SHILLSY SMITH 75) Zij ging een café binnen dat zij juist bijna gepasseerd was, en bestelde een glas koffie. „Ik zou een nachtvliegtuig kunnen nemen naar Engeland, veronder stel ik", dacht zij loom, terwijl zij met kleine teugjes zat te drin ken van het niet al te aantrek kelijke mengsel. „Als ik dat doe, dan moest ik maar meteen naar het vliegveld gaan." Zij opende haar handtasje om de koffie te betalenen kreeg de schrik van haar leven. „Doe nou niet zo mal, je hebt niet goed gekeken", vermaande zij zichzelf. „Neem alles er af zonderlijk uit in plaats van er in te zitten graven als een dol geworden konijn Hij moet er toch zijn.Jij verbeeldt je al tijd dat je iets kwijt bent." „Maar: „Hij is er niet. hij is weg, hij is weg!" verklaarde haar beangste geest, terwijl zij de inhoud van haar tas uitschud de op het tafeltje. En zo was het inderdaad. Haar portefeuille, met al haar geld en reischèques erin, was verdwe nen. Alles wat zij bezat was een kleine portemonnaie voor klein geld, waarin een paar losse francs zaten. Zij beefde over haar hele lichaam van de schrik. „Ik heb het zeker in de Prin- temps laten liggen toen ik de jas betaalde," dacht zij. „Het is in orde, zij zullen hem wel heb ben. Ik moet er meteen heen, vóór zij sluiten." Zij keek op haar horloge en wenkte de kel ner. „Hoe laat sluiten de grote zaken?" vroeg zij. „Ah," zei hij, terwijl hij een blik wierp op de klok boven de comptoir en met een zweem van spijt in zijn toon, „die zullen al dicht zijn, madame." „Dan ben ik verloren," dacht zij. „Nu kan ik niet weg. Ik ben hier gestrand. Wat moet ik be ginnen?" Zij voelde zich flauw worden van schrik, steunde haar hoofd op haar handen en trachtte zich te vermannen. „Ik zal een plaats moeten vinden om de nacht door te brengen en dan morgen, zodra de winkels open gaanMaar die zouden niet opengaan. Morgen was het zon dag. Zij rilde, trok de zwarte man tel strakker om zich heen alsof zij het koud had en wierp êen hulpeloze blik in het rond. De kelner kwam weer naar haar toe. „Madame wenst nog iets an ders?" „Ik vraag mij af of u een hotel kent dat u mij zou kunnen aan bevelen, een hotel dat rustig is en schoon en goedkoop," voegde zij er op zachte toon aan toe. „Welzeker, madame. De neef van mijn vrouw Terwijl zij langzaam wegwan delde met het adres probeerde zij zich precies te binnen te brengen wat er gebeurd was toen zij de mantel betaalde. Wat haar zo volkomen verbijsterde was dat zij zich nog kon herinneren dat zij de portefeuille weer in haar tas had gestopt. Zij wist nog heel goed dat zij hem in haar tas had gestopt tegelijk met de rekening. Dus zij moest hem daarna zijn kwijtgeraakt. Na de mantel te hebben ge kocht was zij regelrecht naar het damestoilet gegaan. Zij herinner de zich dat zij de tas op de grond had gezet naast het tussenschot in de W.C., vóór zij haar hand ophief om het deksel van het reservoir op te lichtenZij zag weer hoe zij de tas oppakte: zag, als in een camera obscura een klein maar scherp beeld er van zoals hij daar op zijn kant lag toen zij zich bukte om hem op te rapen. En dat was vreemd, want er was geen reden waar om de tas zou omvallen: hij had immers een platte bodem? Het was haar nu onplezierig duide lijk wat er gebeurd moest zijn terwijl zij bezig was de leren cassette met haar kostbare inhoud te verbergen. Iemand in het hok-, je ernaast had haar hand gesto ken door de opening tussen het schot en de vloer en had handig de tas leeggeplunderd waar zij zo gemakkelijk bij kon. Zo was het dus gegaan. Het had geen nut terug te gaan naar de Printemps en erom te vra gen. Hij was gestolen. Nu was zij inderdaad gestrand. Gestrand in Parijs zonder een cent op zak. Zij stond op de rand van het trottoir en klemde haar handen zo stijf ineen in haar wanhoop dat zij haar vinger bezeerde aan de vierkante robijn. „Mijn ring!" dacht zij. „Die heb ik nog. En mijn diamanten polshorloge. Mor gen o nee, morgen niet, maar maandag kan ik naar de lom merd gaan en een van beide ver panden. Goddank," mompelde zij opgelucht: het was net alsof zij gered werd uit een grote vloed golf, die plotseling over haar heen was geslagen. Zij bemerkte dat een man haar gadesloeg en zij stapte vlug van het trottoir de rijweg op, te midden van het verkeer dat voortijlde langs de Avenue de la Grande Armée. De man volgde haar. (Wordt vervolgd.) ONDERZOEK NAAR GEESTVERMOGENS VAN SMID DIE OP JONGENS SCHOOT De rechtbank te Amsterdam heeft in de zaak van de 48-jari- ge smid C. E. die op 20 juni van" dit jaar 's nachts op twee jon gens schoot, nog geen uitspraak gedaan. Zij acht het van belang dat een onderzoek wordt inge steld naar de geestvermogens van deze verdachte en heeft daarom de stukken in handen gesteld van de rechter-commis- saris. De officier van justitie had wegens poging tot doodslag twee jaar gevangenisstraf met terbeschikkingstelling van de re gering geëist of indien de zieke lijke stoornis die hij bij verdach te aanwezig achtte niet zou worT den erkend vier jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. De ene jongen, de 20-jarige televisiemonteur Loek B. Gris- haver (de Loekie uit de film „Mensen van Morgen") had een schampschot in zijn been opge lopen en zijn vriend, de 21-ja- rige chauffeur Ko Vinju werd eveneens in zijn been getroffen. C.A.O. ziekenfonds- personeel goedgekeurd De stichting voor de arbeid heeft de nieuwe c.a.o. voor het ziekenfondspersoneel (1 april 196531 maart 1966) goedge keurd, waarin aanzienlijke sala risverhogingen voor het admi nistratieve personeel en de mede werkers in de buitendienst zijn vastgesteld, zo is in het orgaan van de algemene bond Mercurius medegedeeld. Er zijn ongeveer 6000 werknemers in dienst bij de ziekenfondsen. Zij krijgen beha)-, ve de twee procent compensat tenminste 7 procent salarisver hoging. V 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2