Zeven Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten boven Vietnam MUL Berlijn herdenkt 4-jarig bestaan van de muur Verolme gaat president Soekarno voor een bezoek uitnodigen Spanning in Los Angeles neemt toe Papandreoe dreigt RADIO DE KOCX 1 MENSEN DOOR OOSTDUITSERS GEDOOD „INDONESIË HEEFT VEEL NEDERLAND" HET WEER VOLKSFRONT OP KOMST VAN CENTRUM EN LINKS Nieuwe westerse voorstellen in Genève VEROLME, ZWOLSMAN EN KAPS SAMEN NAAR INDONESIË de ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 650|) 2$Q vietconi!?- i ©bellen gedood Zwid-IKoreaneri naar Vietnam Indonesië wacht af Nederlands vrijwilligerscorps voor Vietnam GASVERWARMING Aanslag op Britse nazi-leider Vergeven en vergeven KANS OP ONWEER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Voor 12 dagen Voor honderden miljoenen guldens Geen Verolme-werven De R. E.M. mfifcsrfn! Et? kfontfemcnt: TBRimrZËN Dftwetetnslïoöfdredsetetir: I. ran de San de Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In Hanoi is bekendgemaakt, dat er in de loop van donderdag en vrijdag zeven Amerikaanse vlieg tuigen zijn neergeschoten die doe len in Noord-Vietnam aanvielen. De Noordvietnamese regering is begonnen niet de evacuatie van gebieden, die het meest blootstaan aan bombardementen van de Ame rikanen, zo heeft de correspondent van hét Poolse persbureau, die pas in Hanoi is geweest, gemeld. Dui zenden mensen en complete zie kenhuizen en bibliotheken werden elders ondergebracht. Zuidvietnamese strijdkrachten hebben vrijdagmorgen in de Me kong-delta meer dan 250 leden van de vietcong gedood, zo is van militaire zijde in Saigon meege deeld. De vijand werd door grond strijdkrachten en uit de lucht be stookt Zuidvietnamese regeringstroe pen die rondom de onlangs zo hardnekkig belegerde post Doec Ca, een 340 km ten noordoosten van Saigon, op verkenning gingen, berichtten geen contact met de vietcong te hebben gekregen. Genoemde troepen behoorden tot de versterkingscolonne die twee dagen tevoren Doec Co had bereikt na op de weg tussen Piet koe en Doec Co driemaal in een hinderlaag van de vietcong te zijn gevallen. Met 101 tegen 1 stem bij twee onthoudingen heeft de nationale vergadering van Zuid-Korea zich gisteren akkoord verklaard met iet zenden van een divisie militai ren naar Zuid-Vietnam voor de strijd tegen de vietcong. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft verklaard dat En geland desgewenst een nieuwe mi litaire basis in Maleisië kan bou wen. De verdediging van zuidoost- Azië tegen het communisme noem de hij van primair belang. Maleisië zou het als een hoogst vinndigé daad beschouwen als Singapore diplomatieke betrekkin gen met Indonesië zou aanknopen. Op de vraag wat er zou gebeuren als Singapore de handel met Indo nesië hervat, zei Abdoel Rachman: „Als Singapore zo verraderlijk zou zijn zaken met Indonesië te doen, zouden wij van onze kant daar wat aan moeten doen. Het bestaan van buitenlandse militaire bases kan niet los wor den gezien van de kwestie van Singapores onafhankelijkheid, zo heeft de Indonesische minister v -or het leger, Achman Yani, te genover Antara verklaard. Zolang die bases er zijn, voelt Indonesië zich bedreigd. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, aat Indonesië op het punt zou staan consulaire betrekkingen met Singapore aan te knopen. „Wij .allen eerst afwachten wat er met de militaire bases gebeurt", aldus dat ministerie. De divisie zaj 15.000 man tellen. Verwacht wordt dat het eerste contingent een regiment mari niers eind augustus of in sep tember naar Zuid-Vietnam zal ver trekken. Bij de stemming in het parle ment was de oppositie niet aan wezig. Zij heeft en bloc haar ont slag ingediend als protest tegen het streven van de regering de be trekkingen met Japan te normali- s ren. Het Tweede-Kamerlid Brugge- man (P.S.P.) heeft, minister Da Jong (defensie) schriftelijk ge vraagd of plannen tot oprichting van een Nederlands vrijwilligers- ccrps voor de oorlog in Vietnam niet in strijd zijn met het Neder landse regeringsstandpunt om alle pogingen te steunen om door on derhandelingen tot een eind van de strijd in Vietnam te komen. Volgens de berichten over de oprichting van een Nederlands vrijwilligerscorps voor de oorlog in Vietnam zou een Nederlander de heer J. H. C. Ulrici, benaderd zijn door hoge militaire autoritei ten om als eventuele commandant op te treden. De heer Bruggeman vraagt minister De Jong verder of deze kan meedelen of de hoge mi litaire autoriteiten, waarop de heer Ulrici doelde, Nederlandse militai re autoriteiten zijn, zo nief, van welke nationaliteit deze autoritei ten dan wel zijn. (Adv.)' Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneazen (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tei. 01150-3128 Ongeveer 500 Oostduitse vluch- elingen en hun helpers hebben rijdag kransen gelegd bij een ge denkteken voor slachtoffers van iet stalinisme, in West-Berlijn, ter gelegenheid van de vierde verjaar dag van de bouw van de muur. Sinds augustus 1961 zijn 61 men sen aan 4» grens tussen Oost- en West-Duitsland door Oostduitsers gedood. Voorbijgangers bleven staan om te luisteren naar de 23-jarige Gre- gor Neumann, die in juni tussen de kogels door naar West-Berlijn zwom en nu een toespraak hield. Neumann werd op acht plaatsen gewond en werd pas vorige week uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn gehoor bestond al gauw uit een duizend mensen, die na de toe spraak zwijgend naar een bijeen komst trokken. In Oost-Berlijn werd aan de ver jaardag weinig aandacht geschon ken. Een officiële bekendmaking zei dat bijna 70.000 Duitsers naar Oost-Duitsland waren gegaan sinds de bouw van de muur. Daaronder Zo gewend is men al in Berlijn aan het bestaan van de muur, dat een moeder, die haar kindje wat zonlicht gunt, er geen bezwaar in ziet bij de scheiding tussen Oost en West te gaan zonnen. Gisteren bestond de gehate muur vier jaar. waren 40.000 Oostduitsers die wa ren teruggekeerd nadat zij in W. Duitsland hadden geprobeerd te leven, zei het Oostduitse persbu reau A.D.N. Afgelopen jaar zijn 10.000 Westduitsers naar Oost- Duitsland getrokken, 25 procent daarvan was van 19 tot 25 jaar oud. De laatste zes weken zouden volgens het persbureau 14 West- duitse soldaten naar Oost-Duits land zijn gegaan. Uit een auto zijn donderdag avond zes schoten gelost op de Britse nazi-leider John Tyndall. De kogels vlogen door de ruit van de kamer boven het Lon- dense hoofdkwartier van de na zistische „Groter Engeland"- beweging". Tyndall die aan een bureau zat wierp zich op de grond. Hij werd niet getroffen. Bij zijn vertrek naar Indonesië heeft scheepsbouwer Cor Verolme gistermiddag op Schiphol mede gedeeld, dat hij in Djakarta presi dent Soekarno zal uitnodigen naar Nederland te komen om. een be zoek te brengen aan zijn werven. Naar bekend is het Verolme con cern al bezig met de bouw van een aantal scheepswerven (in Tand jong Priok en op Ambon) voor de Indonesiche regering. „We kunnen immers toch niet ontkomen aan die uitnodiging", zo verdedigde hij zijn plan en hij ver volgde vol vuur: „Kort geleden hebben wij moeten wennen aan het feit, dat een Duitse jongeman zich verlooft met onze kroonprin ses. In dat geval hebben wij ook moeten leren te geven en te ver geren. Het zelfde moeten wij doen ten aanzien van Indonesië, indien wij in de toekomst een mooie sa menwerking met dit land willen Vrijdagmorgen kwam hef in de -.egerwijk van Los An'geles op nieuw tot ernstige incidenten, waarop de hoofdcommissaris van politie, William Parker, besloot vice-gouverneur Glenn Anderson van Californië te verzoeken, de nationale garde van de staat te la ten ingrijpen. (De gouverneur, Ed mund Brown, is met vakantie in Europa. Anderson heeft laten weten, dat hij naar Los Angeles zal komen om de toestand zelf in ogenschouw Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Noorwegen over Denemarken naar de Bal kan. Als gevolg hiervan was het in onze omgeving zonnig weer met middagtemperaturen van 22 tot 25 graden. Belangrijk minder warm was het in Zuid-Frankrijk waar met westelijke winden koele Oceaanlucht binnendrong. Dit ging gepaard met regen- en onweersbuien, die op sommige plaatsen meer dan 20 mm neer slag bracht. De buienzone be weegt zich naar het noorden en kan zaterdag het zuiden van het land bereiken, zodat daar meer bewolking zal zijn en een kans op enkele regen- of onweers buien met wat lagere temperatu ren. Voor de noordelijke helft van het land wordt nog vrij zon nig en warm weer verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Kans op onweer Licht tot halfbewolkt met voor namelijk in de zuidelijke helft van het land kans op enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden zwakke verander lijke wind. Elders matige, af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. ZATERDAG 14 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.20 3.3.26 Terneuzen 3.55 4.01 Hansweert 4.35 4.41 Walsoorden 4.45 4.51 ZONDAG 15 AUGUSTUS v.m. IMS. Breskens 8.53 8.56 Terneuzen 4.28 4.31 Hansweert 5.08 5.11 Walsoorden 5.18 5.21 MAANDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m, Breskens 4.24 4.30 Terneuzen 4.59 5.05 Hansweert 3.39 5.45 Walsoorden 5.49 5.55 Aug. 14 5.22 20.06 21.23 7.12 15 5.23 20.04 21.37 8.23 16 5.25 20.02 21.51 9.34 17 5.27 20.00 22.05 10.46 18 5.28 19.58 22.22 12.00 19 5.30 19.56 22.42 1318 te nemen. De hulp van de natio nale garde werd ingeroepen, nadat gemeld was dat ongeveer driedui zend negers waren begonnen met het bekogelen van blanken, en zelfs negers met een lichte huid, met stenen. Ook waren ze aan het plunderen geslagen. Een plunde raar werd door een kogel, afge vuurd door een politieagent, ge wond. Negers hadden verder ge schoten op een politiehelikopter. De toestand werd volgens een woordvoerder van de politie steeds slechter. De opstandige menigte groeide aan. Twee blanken werden vrijdag morgen getroffen door stenen en flessen en moesten naar een zie kenhuis worden gebracht. Negen honderd agenten zijn op de been gebracht. In de nacht van donderdag op vrijdag werden 119 mensen, onder wie 19 politieagenten, gewond en 96 gearresteerd bij de ernstige ras- senonlusten die Los Angeles ooit heeft meegemaakt. Eenentachtig winkels werden geplunderd en acht door brand verwoest. Vijftien auto's werden omgeworpen en in brand gestoken. De politie heeft alle blanken gewaarschuwd, de betrokken buurt te mijden. Volgens politie-inspecteur James Fisk, die de negerwijk goed kent, is de voornaamste oorzaak van de onlusten „de frustratie die door de armoede teweeg is gebracht". Ne gerleiders noemen het beweerde harde optreden van de politie en de al een week durende hittegolf als factoren, die tot de haatuitbars- ting hebbenbijgedragen. Ruim een jaar geleden deden zich ook in de negerwijken van New York en andere oostelijke steden dergelijke onlusten voor. Oud-premier Papandreoe heeft gedreigd dat hij met alle middelen zal trachten de democratie te her stellen nu de koning de eis, Pa pandreoe premier of nieuwe ver kiezingen, heeft afgewezen. De koning heeft hem meege deeld dat hij Papandreoe geen werkmeerderheid in het par lement meer zou hebben en dat in de huidige gespannen atmosfeer verkiezingen uitgesloten zijn. Politieke waarnemers zien de toestand als ernstig. Zij zijn van oordeel dat koning Constantijn te gen nieuwe verkiezingen is omdat daarbij de troon in het geding zou komen. Het onwrikbare standpunt van Papandreoe heeft enige verwarring in zijn partij de unie van het centrum doen ontstaan. Vijfen twintig fractieleden stonden al aan de kant van de demissionaire pre mier Novas en nu hebben. 26 an deren te kennen gegeven dat de toestand hun zorgen baart en dat zij zich op hun houding zullen Goedingelichte kringen in Lon den meenden vrijdag te weten dat de Verenigde Staten volgende week dinsdag nieuwe westerse voorstellen op de ontwapenings- beraden. Mogelijk zullen ook rij besluiten Papandreoe in de steek te laten. Deze heeft na zijn gesprek met de koning gezegd dat de afwijzing van zijn eisen eventueel niet alleen de troon in het geding brengt, maar ook kan leiden tot een volks front van centrum en links. opbouwen. In geen land ter we reld heeft Indonesië meer vertrou wen dan in Nederland. Daarom moeten wij een streep zetten on der het verleden. Het klimaat is er thans gunstig voor, ook het poli tieke. Ik wou dat de regering zien dit alles bewust werd". Het bezoek van Verolme aan In donesië zal ditmaal circa 13 dagen duren. Zijn eerste reis (voor de be spreking van de bouw van 8 scheepswerven) maakte hij in april van het vorig jaar. Inmiddels is men met de bouw van de werven in Tandjong Priok en op Ambon begonnen. Verolme zelf financiert deze bouw niet Hij heeft 17,5 mil- joen gulden toegewezen gekregen uit het krediet van 100 miljoen, dat de Nederlandse regering Indonesia destijds ter beschikking heeft ge steld. Dat bedrag is bij lange m niet toereikend, maar juist als bij. het Fokker-project voor de bouw van een vliegtuigfabriek zal Indo nesië de rest betalen met de leve ring van Indonesische produkten. Voor de verkoop van die produfc» ten, die dus naar ons land zullen worden geëxporteerd, zal een aparte onderneming worden opge richt. Hoe die onderneming zal he ten, wilde Verolme gistermiddag nog niet vertellen. Het is echter niet die West-Haghe, die voor de Fokker-fabriek de geleverde pro- dukten gaat verkopen. Evenals het Fokker-project gaat dat voor de scheepswerven (met annex machinefabrieken) een be drag van ettelijke honderden mil joenen guldens belopen. De vlieg tuigfabriek wordt geraamd op 600 miljoen, de scheepswerven naar Verolme gistermiddag schatte zul len een bedrag vergen van 400 a 500 miljoen. Terwijl echter de fa briek binnen 2 jaar klaar zou kun nen zijn, zal de bouw van de 8 scheepswerven naar schatting 10 jaar vergen, zodat de financiering mogelijk minder drukkend voor Indonesië zal zijn. „Het worden geen Verolme werven In Indonesië", zo deelde de scheepsbouwer nog mede. „Het worden werven van Indo nesië zelf, waarvoor wij d9 know-how en de techniek leve ren en waarin wij mede leiding zullen blijven geven zo lang dat nodig is of althans zolang Indo nesië dat van ons vraagt Ik ga bovendien ditmaal met da presi dent bespreken hoe wij de oplei ding van jonge Indonesische in genieurs ter hand zullen nemen, Mijn bedoeling is daartoe velen van hen naar Nederland to laten komen". „Hoe staat het met de liquida tie van het R. E. M.-eiland?" vroeg een der journalisten hemi nog* maar hij bleef het antwoord schi»- dig. Wel liet hij doorschemeren, dat er tijdens zijn afwezigheid (dus in de komende 12 dagen) een be slissing kan worden verwacht- Drie bekende Nederlandse figuren, zijn gistermiddag toevallig samen per K. L. M. lijnvliegtuig van Schiphol naar Indonesië vertrokken: zaken man Reindert Zwolsman, scheepsbouwer Cor Verolme en wereldkampioen goochelen Fred Kaps. Voor de luchthaven-directie leverde dit wel een dilemma op, want wie van deze kampioenen moest men nu bij het vertrek de vip-kamer (voor very impor tant people) toewijzen? Gelukkig was er nog de pers, die zoveel belangstelling voor het drietal had, dat de moeilijk heid geruisloos kon worden op gelost. Wie van de drie het eerst op de luchthaven zou ar- conferentie in Genève zullen indie nen. Een Amerikaans ontwerp-ver- drag, dat beoogt het verspreiden van kernwapens tegen te gaan, zou nagenoeg de algemene instemming van de andere westerse landen op de zeventienlandenconferentie heb ben gekregen. riveren (het bleek later Veröl- me te zijn) zou terstond naar da perskamer worden gedirigeerd voor een persconferentie. Toen een kwartier later Zwolsman arriveerde met de hem begeleidende delegatie van de handelmaatschappij „Die West-Haghe" werd hij met alle gebruoikelijke égards in de vip kamer ontvangen. Als laatste meldde zich Fred Kaps, juist toen de persconfe rentie met Verolme ten einde liep. Onze goochelaar nam daar dus plaats op de nog warme stoel van de scheepsbouwer. Deze bracht men naar de ICA- vertrekhal, waar ir. M. H. Dam me van de Verenigde Machine fabrieken hem nog even mee nam naar de hoek voor de eer ste klas passagiers. Terwijl film- en tv-operateurs Fred Kaps na de korte perscon ferentie meenamen naar hef platform, waar hij enkele goo- cheltoertjes ten beste gaf, brachten vertegenwoordigers van de luchthaven Zwolsmatf als derde en laatste naar dd perskamer voor een persconfe* rentie. Voor de journalisten be-, tekende het ditmaal geen lest! best. Zwolsman was verreweg de zwijgzaamste van het drie tal.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1