De strijd in Kasjmier woedt voort Singapore wil defensie verdrag met Engeland Papandreoe sprak met Constantjjn Akkoord over Jemen op komst VRIJHEIDSSTRIJDERS' VERNIETIGDEN INDISCH BATALJON CAAM0N0 WIL BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD HET WEER Hevige onlusten in Los Angeles 42 vogelvrijen' in Zuid-Soedan gedood Sneltrein ontspoord in West-Duitsland EEN MOHAMEDAANSE STAAT DüieetMg-ïfoelgtieaaeteur: I. vtn a« Saaie Redactie- en VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 4499 OÓ 94 indringers gesneuveld ,Als een bosbrand' Revolutionaire raad Oplossing mogelijk AANHOUDEND ZONNIG Weerbericht Nederland erkent Singapore Engelse bases naar Australië? JUWELENROOF IN LONDEN Singapore wil bemiddelen De verhoudmg Indonesië—V„ S. Hoogwater Zon- en Maanstanden Ontmoeting Nasser en koning Feisal tmmam Prwflfartftt SU t5^nnmreisf! TBR WBITZEN Administratie-adres: Stnidswai Telefoon: 01130 2073 Gironummer: 38150 Aoonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW CTitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Ieflere regel meer 22 et Kleine advertenties bij Vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De „Stem van Kasjmier", het klandestiene radiostation der Paki staanse grensoverschrijders in Kasjmier, heeft woensdagavond omge roepen dat de „vrijheidsstrijders" een Indisch bataljon hebben vernie tigd in een gevecht, dat op ongeveer vijftig kilometer van de hoofdstad Srinagar is geleverd. Het radiostation dat zegt uit te zenden uit het Indische ge deelte van Kasjmier, meldde ver der dat de „vrijheidsstrijders" het hoofdkwartier van een Indi sche brigade hebben overvallen, „hetgeen aan veertig Indische militairen het leven heeft ge kost, terwijl er dertig werden gewond". Volgens de „Stem van Kasj mier" zijn in het gebied van Naosjera in Djammoe zes brug gen door de binnendringers uit Pakistan opgeblazen, „waardoor de Indische verbindingen aldaar zijn afgesneden". Het station besloot: „Er wordt thans in vele sectoren, zoals in de gebieden van Srinagar, Men- dar, Akr.oer, Poensj, Oeri, Bim- ber en Tadjauri gevochten". Donderdag is in Nieuw Delhi van officiële zijde medegedeeld dat in Srinagar een nachtelijk uitgaansverbod is ingesteld, „ten- einde binnendringers uit Paki stan te kunnen opsporen". Van dezelfde zijde is medege deeld dat er in de nacht van woensdag op donderdag in Kasj mier geen gevechten zijn gele verd tussen Pakistaanse grens overschrijders en Indische een heden. Volgens een schatting van In dische autoriteiten hebben dui zend tot 1200 bewapende man nen sinds donderdag j,1komen de uit Pakistan, de bestandslinie in Kasjmier overschreden. Hiervan zijn er, naar reeds werd gemeld, volgens berichten van Indische zijde 94 gesneu veld, terwijl er 19 gevangen wer den genomen. Aan Indische zijde vielen 29 militairen en politie mannen. Premier Sadiq van Indiaas Kasjmier waarschuwde woens dagavond dat, wanneer Pakistan de bestandsovereenkomst bleef schenden, niets India ervan kon weerhouden de bestandslijn te overschrijden om „het door Pa kistan bezette deel van Kasjmier te bevrijden". Intussen meldde het klandestiene radiostation dat de oorlog zich in Indiaas Kasj mier „uitbreidt als een bos brand". De „Stem van Kasjmier" meldt voorts dat in de hoofdstad Sri nagar hevige gevechten worden geleverd tussen „vrijheidsstrij ders" en eenheden der Indische veiligheidsstrijdkrachten. Radio-Pakistan dat dit om roept, verklaart verder dat dit klandestiene radiostation ook meldt dat de „vrijheidsstrijders" een aantal politiebureaus in de omgeving van Srinagar hebben aangevallen, „waarbij de bezet tingsstrijdkrachten zware ver liezen hebben geleden". Het station verklaarde ook dat de verenigde naties er niet in zijn geslaagd de ten aanzien van Kasjmier gedane beloften in ver vulling te doen gaan. „Het volk van Kasjmier is vastbesloten de strijd tot het einde te voeren. Er is in het door India bezette deel van Kasjmier een revolutionaire raad gevormd, die het enige wet tige gezag aldaar uitoefent", al dus de „Stem van Kasjmier". De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Bhoetto heeft donderdag in Rawalpindi ver klaard dat het niet juist zou zijn indien India op de gebeurtenis sen in Kasjmier zou reageren met een bedreiging van Paki stan. „Indien het mogelijk was het geschil met India over de rann van Koesj te regelen, dan is het niet ondenkbaar dat alle ande re geschillen tussen India en Pa kistan in dezelfde geest tot op lossing worden gebracht", aldus minister Bhoetto. De „constitutionale regering" in de Dominicaanse republiek die wordt geleid door kolonel Caa- mano. heeft om een bijeenkomst van de veiligheidsraad verzocht teneinde de „gevaarlijke wen ding" die de situatie in het land heeft genomen, onder dc loep te nemen. In een telegram aan secretaris generaal Oe Thant wijst de con stitutionele regering er op, dat zij bij de onderhandelingen met de commissie van de organisatie van Amerikaanse staten akkoord is gegaan met een aantal voor gestelde punten. Zij was echter gedwongen geweest, bepaalde concessies te doen in ver- Het K. N. M. I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zich van de Alpen via Scandinavië tot, aan de noordelijke IJszee uitstrekt, bracht ook donderdag boven grote delen van Europa zonnig weer. In onze omgeving liep het kwik daarbij op tot 19 a 22 graden. Boven Engeland wees de thermometer omstreeks 25 graden aan. In Noord-Frank rijk werd het 25 tot 29, aan de voet van de Pyreneeën hier en daar 34 graden. Langs de oost flank van het hogedrukgebied, waar met een noordelijke wind polaire lucht over Duitsland, Po len, Tsjechoslowakije en Oosten rijk stroomt, werd het op vele plaatsen niet warmer dan om streeks 20 graden. Eerderge noemd hogedrukgebied veran dert weinig van plaats, zodat het ook vandaag zonnig zal zijn. De temperaturen worden daarbij iets hoger dan donderdag. Een lagedrukgebied, dat nu boven Spanje en Zuid-Frankrijk tot ontwikkeling komt, doet de oos telijke wind wat in kracht toe nemen, maar vormt overigens geen bedreiging voor het mooie weer in ons land. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig Droog en zonnig weer met overwegend matige oostelijke •wind en iets hogere temperatu ren dan gisteren. band met de aanwezigheid en de „agressieve houding" van de inter-Amerikaanse vredesmacht. De organisatie van Amerikaanse staten, aldus het telegram, tracht via de commissie een aantal personen, onder wie generaal Wessin y Wessin, in de strijd krachten van de Dominicaanse republiek te handhaven die het constitutionele bewind verant woordelijk acht voor het bom barderen van de bevolking van San Domingo. (Adv.) In een negerwijk van Los An geles waren de straten donder dag bezaaid met glas en stenen, nadat de avond en nacht tevo ren meer dan 1500 negers, me rendeels jongelui, acht uur lang in botsing waren geweest met de politie. De onlusten begonnen toen een jonge neger werd ge arresteerd wegens het in dron kenschap besturen van een auto. De politiewagen die de betrok kene tot stoppen had gedwon gen, werd bekogeld met flessen en stenen. Dit overkwam ook de politieversterkingen die naar de wijk werden gedirigeerd. De ne gers vielen ook blanke voorbij gangers en passerende auto's aan en plunderden winkels. Tien politiemannen werden ge wond. Een van hen die in de rug werd gestoken, verkeert in kri tieke toestand. Bij charges van de politie vielen onder ne negers 20 gewonden. Er werden 26 ar restaties verricht Minstens 50 voertuigen werden beschadigd, waaronder een autobus waarvan alle ruiten werdgn ingeslagen. Een reportagewagen van de tele visie werd omvergeworpen en in brand gestoken. Van de zijde van de politie werd meegedeeld,dat de onlus ten niet het gevdlg waren van rassenhaat maar van tarten van het gezag. Singapore zal nieuwe besprekin gen moeten voeren over zijn da- fensieverdrag met Engeland, na het zich van de federatie Maleisië heeft gedistancieerd. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van Singapore, Rajaratman, don derdag op een persconferentie ge zegd. Hij verwachtte echter geen moei lijkheden zolang de Britse bases een louter defensieve rol spelen. Singapore stond niet sympathiek tegenover de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie (Z. O. A. V. O.) maar het zou geen bezwaar maken tegen gebruik van de Britse bases in Singapore voor ZoavG-doelein- den zolang deze van defensieve aard zijn en uiteindelijk de veilig heid van Maleisië en Singapore dienen. De minister zei dat de vooruit zichten voor de betrekkingen met Indonesië goed leken. Singapore zou echter overleg met Maleisië plegen wanneer deze kwestie aan de orde komt. Het beschouwde zich buiten de invloedssfeer van de In donesische confrontatiepolitiek te liggen. Minister Rajaratham dacht dat een eventuele erkenning door Indonesië afhing van de houding van de Afro-Aziatische landen, waarvan er nog geen Singapore heeft erkend. De Nederlandse regering heeft besloten Singapore als onafhan kelijke en soevereine staat te er kennen, zo is donderdag in Den Haag bekendgemaakt. Britse militaire kringen in Singa pore waren het niet eens met be richten uit Londen, dat Engeland wellicht een alternatief voor zijn bases in Singapore zal zoeken. Men dacht daarbij aan Noord-Australië. Volgens de kringen in Singapore beschouwt men daar de uittreding van Singapore niet als een ern stige tegenslag voor de Britse de fensiepolitiek in dit gebied. Men verwacht geen belangrijke veran- anderingen. De premier van Singapore, Lie Kwan Jew, richtte donderdag een waarschuwing tot communistische elementen in zijn land zich niet met terroristische activiteiten te OUDERDAG IN ZUID-VIETNAM Voor iedere jonge dienstplichtige is de ouderdag een van de hoog tepunten van de eerste militaire oefening. Dit werd terdege be seft door de Zuidvietnamese le gerleiding die een dezer dagen voor de 1000 recruten in het Quang Truongkamp zo'n dag or ganiseerde. De foto toont het ver trouwde beeld van jonge solda ten in gesprek met ouders en met het meisje Vier gemaskerde mannen'heb ben donderdag een juwelier in Londen beroofd van( kostbaarhe den tot een waarde van naar =chatting tussen 450.000 en 500.000 gulden. De diefstal ging zo snel dat niemand in de op dlat ogenblik drukke winkelstraat er erg in had. gaan bezighouden om de vijanden van Singapore te steunen. De grondwet zou zodanig worden ver anderd dat iedere partij aan de macht verplicht is de rechten van de minderheid te verzekeren en dat het onmogelijk is een ondemo cratische staat te vestigen. Singapore is bereid als bemid delaar op te treden in het geschü tussen Indonesië en de federatie Maleisië. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van Singapore» Rajaratman, donderdag bekendge» maakt. In Zuid-Soedan is donderdag be kendgemaakt dat regeringstroepen woensdag 42 vogelvrijen, negers die afscheiding van Zuid-Soedart willen, hebben gedood. Een grote hoeveelheid wapens en munitie werd daarbij in beslag genomen. De troepen voeren een grote actie om de opstandelingen in het zuiden te ontwapenen. Deze heb ben een ultimatum <?an vorige week om de wapens neer te leg gen genegeerd. De opstandelingen willen zich afscheiden van het overheersend Arabische noorden. Een lid van de opperste staats raad zei donderdag dat uit berich ten uit het zuiden is opgemaakt dat de regering van Kongo vorige maand honderd moderne geweren en een hoeveelheid munitie aan de opstandelingen heeft gegeven. Radio-Omdoerman zei dat de re gering processen voorbereidt tegen opstandige elementen, die wegens verraad bij verstek terecht zullen staan. De Indonesische regering is niet van plan haar betrekkingen met de Ver. Staten te vertroebelen, zo heeft minister Soebandrio donderdag in Djakarta verklaard na afloop van een onderhoud met de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur Marshall Green. Indone sië wil alleen maar dat Washing ton het de „vrijheid laat om vrij te zijn", aldus Soebandrio. De T. E. E.-trein „Helvetia", op weg van Zurich naar Hamburg, ;s donderdag op het station Lampert- heim (West-Duitsland) in volle vaart op een stilstaande goederen trein gereden en ontspoord. Bij het ongeluk kwamen drie personen o,m het leven en werden er verscheidene zwaar gewond. Volgens de spoorwegen zou een beambte op het station een fout bij het omschakelen van de wissel hebben gemaakt. Bij de botsing werden de loco motief en zeven rijtuigen van de express uit de rails geworpen. Drie wagons werden volkomen ver nield. Ook van de goederentrein ontspoorden enkele wagens. De T. E. E. kwam uit Zürich en moest om 12.10 uur in Frankfort arri veren. Volgens latere mededelingen be vond zich onder de slachtoffers de stewardess van de restauratie wagen. Het geringe aantal slacht offers is een gevolg van het feit dat zich in de express niet veel rei zigers bevonden. Bij het ongeluk liepen 43 per sonen verwondingen op. 31 van hen werden in ziekenhuizen op genomen. Aan het vervoer van de gewonden namen hef schroef vlieg tuigen en ambulances van het Amerikaanse leger deel. VRIJDAG 13 AUGUSSTUS v.m. n.m. Breskens 2.43 2.50 Terneuzen 3.18 3.25 Hansweert 3.58 4.05 Walsoorden 4.08 4.15 ZATERDAG 14 AUGUSTUS v.m-. n.m. Breskens 3.20 3.3.26 Terneuzen 3.55 4.01 Hansweert 4.35 4.41 Walsoorden 4.45 4.51 Aug. 13 5.20 20.08 21.08 6.02 14 5.22 20.06 21.23 7.12 15 5.23 20.04 21.37 8.23 16 5.25 20.02 21.51 9.34 17 5.27 20.00 22:05 10.46 18 5.28 19.58 22.22 12.00 19 5.30 19.56 22.42 13.18 De Griekse oud-premier Pa pandreoe, die nu naar verluidt wel voor een overgangsregering onder leiding van een niet par lementariër voelt, had donder dagavond op eigen verzoek een onderhoud van anderhalf uur met koning Constantijn. Papan dreoe, die voortdurend heeft vol gehouden dat hij dë enige was die het land uit de een maand oude politieke crisis kon leiden, zou tevoren de afgevaardigden van zijn unie van het centrum hebben gezegd, dat hij. van plan was de koning voor te stellen, een overgangsregering te vor men met aan het hoofd de voor malige procureursgeneraal het Griekse hooggi Demetrios Kioessopoelos. Bij het verlaten van het pa leis zei Papandreoe tot verslag gevers, dat hij de koning oe standpunten van zijn partij uit een had gezet. De koning had op zijn beurt zijn mening over de toestand gegeven. Het verzoek van Papandreoe om een audiëntie heeft aanlei ding gegeven tot speculaties, volgens welke hij zou trachten het geschil met de koning, dat dat de crisis veroorzaakte, bij te leggen. Papandreoe deelde later mee. dat hij de koning voor de keus had gesteld hem opnieuw een formatieopdracht te geven of een overgangskabinet in te stel len dat algemene verkiezingen zou moeten uitschrijven. „Ik wees de koning er op, dat beide oplossingen niet alleen voldoen aan de eisen van de democratie maar ook in het belang zijn van da natie en de kroon", aldus de oud-premier. Hij had de vorst verder gezegd, dat de toestand kritiek was geworden en ieder een nu zijn verantwoordelijkheid „jegens volk en geschiedenis" moest kennen. Hij had bij de ko ning geklaagd over wat hij noem de een nieuwe poging van „hof functionarissen" de unie van het centrum te verdelen door te ijveren voor een regering onder de voormalige minister van bin nenlandse zakan Tsirimokos. Het Libanese dagblad „Al Hajat" meldt in een telegram uit Dzjidda dat afgevaardigden der elkander bestrijdende koningsgezinden en republikeinen in Jemen na bespre kingen in Taef tot overeenstem ming zijn gekomen. De voorwaar den van het bereikte akkoord wor den nog niet bekendgemaakt om te voorkomen dat hierdoor de on derhandelingen tussen president Nasser en koning Feisal van Saoe- di-Arabië zouden worden bemoei lijkt. Volgens „Al Hajat" zou het vol gende overeen zijn gekomen: 1. Er komt een mohammedaanse staat Jemen. 2. De Egyptische troepen in Je men zullen worden terugge trokken. 3. Het Jemenitische volk zal in staat worden gesteld zich vrij In Athene hielden donderdag avond 1500 mensen een betoging voor het universiteitsgebouw, waarbij kreten weerklonken als „Weg met die Duitse" (waarmee gedoeld werd op koningin-moe der Frederika) en „Papandreoe aan de macht". In Saloniki na men 5000 mensen deel aan een rechtse betoging tegen Papan dreoe. In geen van beide geval len deden zich incidenten voor. over zijn politieke toekomst urt te spreken. 4. Er komt een opperste raad, dia de functie van staatshoofd zal uitoefenen. 5. De wetgevende macht komt te berusten bij een adviserende raad. 6. Een ministerraad zal de uitvoe rende macht uitoefenen. 7. Jemen zal in zeven provincie* worden verdeeld, die een ze kere mate van zelfbestuur zul len krijgen. Het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al Akbar" meldt dat pre sident Nasser en koning Feisal spoedig een samenkomst zullen houden ter bespreking van de Egyptisch-Saoedi-Arabische be trekkingen, die de druk ondervon den van de verhoudingen in Je men, waar in het grensgebied met Saoedi-Arablë troepen van belde landen tegenover elkander staan. De ambassadeur van Saoedi- Arabië in Cairo, Redha, is woens dag met een boodschap van presi dent Nasser voor koning Feisal naar Saoedi-Arabië vertrokken. De ambassadeur heeft in Nas sers zomerverblijf in Alexandria een onderhoud met het Egyptische staatshoofd gehad. Dit heeft de hoop versterkt dat Egypte en Saoedi-Arabië hun geschil over Jemen zullen kunnen oplossen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1