Onoverzichtelijke situatie na de opstand in Kasjmier Fokker-delegatie naar Djakarta vertrokken De strijd om Doec Co duurt voort INDONESIË BETAALT DE FRIENDSHIPS NIET CONTANT KONING C0NSTANTUN WIJST NIEUWE FORMATEUR AAN Bedenkingen tegen vredesplan van de 0 A.S. HET WEER De Gaulle moet blijven RUSSEN OVER BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM DONDERDAG 12 AÜGUS TUS 1965 21e Jaargang - No. 649gj! Oe Thant bezorgd Zuiveringsacties Pakistan wast zich schoon Zeventien jaar vrijheidsstrijd Opstand mislukt' Griekse regering hekelt beschuldiging van koning Constantijn Nieuwe orders Licentiebouw Zwolsman Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Adenauer: McNamara over de verliezen in Vietnam V.S. erkennen Singapore Soebandrio over Maleisië Ërhard waarschuwt voor pogingen N.A.V.O. te verzwakken Sabah wil in federatie blijven ifciSSfife® 59 iïöHHMïïaSfcTERNRUZBN Dïrwt«mr-ï?eoRhFeï»etenr: L van 9» Sam8« Redactie- en Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01180 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer '22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In de Pakistaanse hoofdstad Karatsji werd dinsdag melding gemaakt van zware strijd in de gebieden van Srinagar en Poontsj in Indisch Kasjmier, waar volgens Pakistaanse kringen „vrijheidsstrijders" een •grootscheepse opstand" hebben ontketend. Een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van defensie verwierp de Indische beschuldigin gen betreffende infiltraties uit Pakistan als „volslagen ongegrond". India heeft bij Pakistan en de V.N.-waarnemersgroep in Kasj mier geprotesteerd tegen de blik- semaanvallen en sabotagedaden van meer dan duizend infiltran ten, die de bestandslijn hadden overschreden. Een Indiscjie re geringswoordvoerder in Nieuw Delhi verklaarde dat de infiltra ties over een 750 kilometer lange lijn plaatsvonden. Een groep in filtranten was 67 kilometer op Indisch gebied doorgedrongen tot bij een dorp in de buurt van Bad- gan op 35 km van Srinagar, de hoofdstad vavn Kasjmier. Daar hadden de infiltranten t'.vee schoolgebouwen in brand gestoken en dorpelingen bescho ten. die het vuur trachtten te blussen. Bij een vuurgevecht in Jaoerian in het gebied van Jam- moe waren twee infiltranten in de rang van officier en onder officier doodgeschoten en was een onderofficier gevangen ge nomen. Volgens de Indische woordvoerder waren de infil tranten in groepjes van twee of drie in burgerkleren de grens overgestoken en hadden zij zich op vastgestelde plaatsen herge- groepeerd in groepen van vijftig tot honderd man. Het waren vol- cenkomst, waar het gebruik van ledig opgeleide militairen, in het bezit van wapens als machinege weren en mortieren. De woord voerder roemde de incidenten De Zuidvietnamese pantserco lonne die reeds sinds maandag tracht het door de vietcong bele gerde Doec Co te ontzetten, be vond zich woensdagavond nog on geveer zes kilometer van haar doel. Het schijnt dat de colonne die zwnar te lijden heeft gehad van vietcongaanvallen, in de loop van ■woensdag niet is gevorderd, hoe wel van een nieuw treffen geen melding is gemaakt. schendingen van de bestands overeenkomst en van het inter nationale rechtt. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant lieeft bij India en Pakis tan aangedrongen op de grootst mogelijke zelfbeheersing ten aan zien van de kwestie-Kasjmier. Een V.N.-woordvoerder zei dat Oe Thant grote bezorgdheid had geuit over de situatie. De Indische radio-omroep meldde woensdagavond dat Indi sche eenheden de Pakistaanse grensoverschrijders in Kasjmier in de nacht van dinsdag op woensdag zware verliezen hebben toegebracht. „Er werden enkele gevangenen gemaakt. De Indische verliezen waren licht", aldus dit radiosta tion. De Indische radio-omroep ont kende de juistheid van een Pa- kistaans bericht, inhoudend dat de weg tussen Jammoe en Kash- mier was afgesneden en dat verscheidene bruggen waren op geblazen. „Er is geen enkele verbin dingsweg in Kasjmier afgesne den. Patrouilles van het Indische leger zijn bezig met zuiverings acties", aldus de Indische radio- omroep. Een Indiase regeringswoord voerder zei dat de verliezen aan Indiase zijde 29 doden en 24 ge wonden bedragen. De verantwoordelijkheid voor de opstand in Kasjmier kan in geen geval op Pakistan worden geschoven. Pakistan heeft steeds geprobeerd een vreedzame oplos sing voor het geschil te vinden, aidus zei de Pakistaanse minis ter van buitenlandse zaken, Zul- ficar Ali Bhoetto. Wij hebben ons verscheidene malen tot de verenigde naties gewend. Wij hebben getracht langs diplomatieke en alle ande re wegen een vreedzame oplos sing te bereiken, maar vergeefs, aldus de minister. Inmiddels maakte de illegale zender „Sadai Kasjmier" (de stem van Kasjmier! bekend dat de moejahids, de rebellen, negen bruggen in Kasjmier hadden op geblazen en de weg van Srinagar naar Jammoe hadden afgesne den. Woensdag is in Nieuw Delhi van officiële zijde medegedeeld dat Indische militairen 84 „vo gelvrijen", onder wie twee offi cieren, hebben gedood, die uit Pakistan op Indisch gebied wa ren doorgedrongen. Hieraan werd toegevoegd dat de hoofd stad van Kasjmier, Srinagar, thans door de veiligheidsstrijd krachten van de rest van het land is afgeschermd. mier hebben woensdag via hun radiostation laten weten dat ze twaalf wegen afgesneden, brug gen opgeblazen en een aantal munitiedepots van het Indiase leger veroverd hebben. Zij kre gen volgens het radiostation vol le medewerking van de plaatse lijke bevolking. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Bhoetto, heeft intussen een protest van India verworpen dat Pakistaan se infiltranten de grens met de Indiase sector hadden overschre den en ernstige wanordelijkhe den veroorzaakten. Bhoetto zei na een ontmoeting met de In diase hoge commissaris, dat het volk van Kasjmier „slechts heeft besloten de vrijheidsstrijd die het al zeventien jaar voert te vernietigen". Volgens een woordvoeder in Nieuw Delhi is de afgelopen da gen een belangrijke hoeveelheid Pakistaans materiaal in handen van de Indiase troepen gevallen, waaronder een-en-twintig raket werpers, driehonderd granaten, machinegeweren, stenguns, ge weren en een grote partij mu nitie. De premier van Indiaas Kasj mier, Sadiq, heeft woensdag een beroep op de infiltranten ge daan de wapens neer te leggen en zich over te geven. Doen zij dat niet, dan zullen zij gedood worden, zo zei hij. Hun poging om een opstand te veroorzaken was volgens hem mislukt en zij probeerden nu naar Pakistan terug te keren. Dat zou hun niet lukken, aldus premier Sadiq. Teneinde met president Soekarno het contract te tekenen voor de touw van Fokker-Friendship vliegtuigen in een Indonesische vliegtuig fabriek zijn gisteren Fokkers financieel directeur H. During en verkoop directeur F. J. L. Diepen per Garuda-lijntoestel van Schiphol naar Dja karta vertrokken. Naar in Athene verluidt, werkt koning Constantijn nu in de rich ting van een overgangskabinet onder leiding van een niet-par- lementarier. In dit verband wordt de naam van Dimitri Kioessopoelos genoemd. Het nieuwe kabinet zou na het ver trouwen van het parlement te hebben gekregen verkiezingen moeten voorbereiden, te houden op een nader te bepalen tijdstip. De 73-jarige Kioessopoelos is een oud-premier. Hij is ook pro cureur-generaal bij het hoogge rechtshof geweest. Een andere naam die genoemd wordt is die van de gouverneur van de bank van Griekenland, de 61-jarige prof. Zenophon Zolotas, In welingelichte kringen wordt vernomen dat de uitgevers van twee dagbladconcerns die Papan- dreoe steunen, er bij de oud-pre mier op hebben aangedrongen zijn geschil met de koning bij te leggen. Papandreoe zou heb ben beloofd zich hierover te be raden. De Griekse regering heeft woensdag in een verklaring ge zegd dat het door een Cyprisch blad gepubliceerde document, waarin een zogenaamde raads man van kQnjngjCqn?tantijn aan de Amerikaanse geheime dienst over een komplot tegen president Makarios en oud-premier Papan dreoe schreef, een vervalsing ge- Zij worden begeleid door de exportmanager van hun fabriek, H. H. van Doorn, de areamana- ger voor de export maar het ver re oosten, G. Uitzetter, en direc tie-secretaris mr J. R. Carp. 'De reis heeft nog een tweede doel: bespreking met de Garuda- directie over de mogelijke order voor 20 Friendships, die door de Fokkerfabrieken in Nederland zelf zouden worden geleverd. Naar bekend heeft de Britse re gering, vrezende dat de Friend ships tegen Maleisië zullen wor den gebruikt, de Engelse indus trie een verbod opgelegd om de vereiste motoren, banden en an dere onderdelen aan Fokker te leveren. Verkoop-directeur Frits Die pen keek bedenkelijk, toen dit onderwerp bij zijn vertrek ter sprake kwam. „Volgens ons or derboek zouden wij onder norma le omstandigheden in staat zijn geweest de 20 toestellen voor de Garuda, zo wij de order tenmin ste zouden krijgen, af te leveren tussen het einde van 1966 en het begin van 1968", zo zei hij, „maar als wij de Engelse onder delen elders moeten bestellen, is noemd. Volgens het document zouden koning Constantijn en de bevelhebber van het Cyprische leger, generaal Grivas, als „in strumenten van de Amerikanen" optreden om Makarios en Papan dreoe uit de ^eg te ruimen. In haar verklaring vraagt de Griekse regering het volk er geen geloof aan te hechten. Zij zal de zaak langs gerechtelijke weg laten onderzoeken, vertraging niet te vermijden. De orderlijst van de Friend- schip is thans tot 336 gestegen, waarvan er door de Fokkerfa briek op Schiphol nog ongeveer 25 moeten worden afgeleverd. Directeur Diepen verwacht bin nenkort nog nieuwe orders. Wat de plannen voor licentie- bouw in Indonesië aangaat, de „lay-out" voor de fabriek is al door Nederlandse architecten op papier tot stand gekomen. De fa briek zal op het vliegveld Kema- joran bij Djakarta worden opge trokken door een Indonesische bouwonderneming, die daarmee zo spoedig mogelijk zal beginnen. Gehoopt wordt dat de bouw niet langer dan 22 maanden zal vorderen, zodat de produktie van Friendships in Indonesië in de loop van 1967 zou kunnen begin nen. Naar bekend zullen de eer ste 40 F27 toestellen in deze fa briek worden samengesteld uit onderdelen, die uit Nederland naar Djakarta worden ver scheept. De heer Diepen noemde deze periode „de aanloop tot de volledige licentiebouw". Na die eerste uit componenten gebouw de 40 Friendships begint dan de werkelijke licentiebouw, die voorlopig voorziet in de produk tie van nog eens 60 Friendships. Als die eenmaal gebouwd zijn, is het 1974. „De fabriek zal circa 2000 man personeel nodig hebben", aldus de heer Diepen. „Uiteraard zullen wij de eerste periode technisch personeel van allerlei kaliber naar Indonesië moeten zenden, maar als de fase van volledige licentiebouw aanbreekt, moet de fabriek zo langzamerhand op In donesisch personeel kunnen steunen". Verwacht wordt dat de onder tekening van het contract, waar mee enkele honderden miljoenen guldens zijn gemoeid, over een week haar beslag zal krijgen en wel op 17 augustus, de 20e ver jaardag van de Indonesische on afhankelijkheid. Naar bekend zal Indonesië Fokker niet contant betalen. Het land zal dit doen met de levering van Indonesische produkten aan de Nederlandse vennootschap „Die West-Haghe", een handels maatschappij van de cultuur maatschappij Vorstenlanden. Beide ondernemingen behoren tot het Zwolsman-eoncern. „Die West-Haghe" zal de produkten op de wereldmarkt verkopen en van de opbrengst Fokker beta len. Van twee kanten zijn in de Do minicaanse republiek bedenkin- ken geopperd tegen het door de organisatie van Amerikaanse staten voorgestelde vredesplan. De voorman van de consitutio- ZONNIG WEER. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk boven de Noordzee is nog in om vang en betekenis toegenomen. Het strekt zich nu uit van de Noordkaap tot aan de Alpen en de Pyreneëen. Vrijwel overal medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zinnig weer Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind en hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 12 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.05 2.16 Terneuzen 2.40 2.51 Hansweert 3.20 3.31 Walsoorden 3.30 3.41 VftIJDAG 13 AUGUSSTUS v.m. n.m. Breskens 2.43 2.50 Terneuzen 3.18 3.25 Hansweert 3.58 4.05 Walsoorden 4.08 4.15 Aug. 12 5.19 20.10 20.49 4.51 13 5.20 20.08 21.08 6.02 1 5 22 20.06 21.23 7.12 5.23 20.04 21.37 8.23 5.25 20.02 21.51 9.34 5.27 20.00 22.05 10.46 5.28 19.58 22.22 12.00 ,j 5.30 10.56 22.42 13.18 binnen het hogedrukgebied was het woensdag zonnig weer. In onze streken liep het kwik daar bij op tot 19 a 22 graden. Boven Denemarken en langs de Wad- denkust werd het 18 graden. In de omgeving van Parijs werd 25 graden gemeten, in Zuid-Frank- krijk hier en daar 30 graden. Aan de oostflank van het hoge drukgebied werd het boven Duitsland, Polen en Oostenrijk vrijwel nergens warmer dan 20 graden, bij welke temperatuur zich plaatselijk enkele regen- of onweersbuien ontwikkelden. Het hogedrukgebied zal ons heden opnieuw droog en zonnig weer bezorgen, waarbij een verdere stijging van de temperatuur i' te verwachten. De wind blijf; zwak tot matig uit oostelijke richting waaien. Het is voor Duitsland van vi taal belang dat De Gaulle in Frankrijk aan de macht blijft. Dit zei de voorzitter van de Westduitse christen-democrati sche partij, oud-bondskanselier Adenauer, dinsdag op een ver kiezingsbijeenkomst in de West duitse plaats Montabaur. Adenauer zei dat de commu nisten sinds 1946 de sterkste par tij in Frankrijk zijn. Hij vroeg zich af wat er zou gebeuren, als de bondsrepubliek zich op zeke re dag tussen de Sowjet-Unie en een door Moskou gedirigeerd Frankrijk zou bevinden. BELGISCH KONINKLIJK PAAR IN SPANJE .1irauz: Koning Boudewijn der 'ielgen en koningin Fabiola t'i- dens een roeitochtje met e -e vrienden. Het koningspaar is met vakantie in Spanje. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft woensdag tegen verslaggevers ge zegd, dat de vietcong in mei, juni en juli rond 7500 man heeft ver loren bij gevechten in Zuid-Viet- nam. De verliezen van de Zuid vietnamese strijdkrachten bedroe gen in die periode rond 3000 man. De Amerikanen hadden 130 man verloren. De vietcong had in deze drie maanden zwaardere verliezen ge leden dan in de periode daarvoor. Dit kwam door de luchtbombarde menten van de Amerikanen en het grotere aantal Amerikaanse troe- uen in Zuid-Vietnam. Drie Russische corresponden ten, pas in Moskou teruggekeerd na een verblijf van zeven maan den in Noord-Vietnam, hebben dinsdagavond voor de Russische televisie verteld van de verwoes tingen die de Amerikaanse bom menwerpers in dat land aanrich ten. b Dag en nacht wordt er gebom bardeerd, zo verklaarden ze, waarbij ziekenhuizen en scholen niet worden ontzien. Via een filmpje werden brandende ge bouwen getoond, volgens de cor respondenten een ziekenhuis en een school, en vervolgens een gewonde vrouw in een zieken huis en een Noordvietnamese soldaat die een gedeeltelijk ver brand schoolboek laat zien. Op het scherm verscheen ook een foto van een gevangen genomen Amerikaanse piloot, een zekere Sutler Volgens de correspondenten kon men alleen 's nachts nog door het land reizen en zelfs dan nog liep men gevaar. Zo had een van hen, Vadim Kassis van het regeringsblad „Izwestia", een nachtelijke autorit van Hanoi naar het zuiden gemaakt, waar bij de wagen waarin hij mee reed, op een gegeven moment een bos in moest rijden, daar Amerikaanse bommenwerpers 'n aanval op de verkeersweg onder namen. „Wij reden met zwaar gedimd licht, maar zelfs dat was gevaarlijk, omdat de bommen werpers grondig te werk girA gen", aldus Kassis. Hij had eeri tankwagen in brand zien schie ten, waarvan de chauffeur in de vlammen omkwam. De bommen werpers vlogen soms zeer laag over. Volgens Kassis had er een een schooljongen van een hoog te van slechts drie meter met mitrailleurvuur gedood. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft woensdag me degedeeld dat de Verenigde Staten het nieuwe bewind van Singapore hebben erkend. De Amerikaanss minister van buitenlandse zaken Rusk heeft een mededeling van deze strekking gedaan aan zijn ambtgenoot van de Singaporese regering Radjarathnam. De houding van Indonesië met betrekking tot Maleisië blijft on gewijzigd. Dit heeft de Indone sische minister van buitenland se zaken, dr. Soebandrio, aan de ambassadeur van Australië in Djakarta meegedeeld. Volgens Soebandrio zou de Indonesische erkenning van Singapore afhan gen van de gestalte die de onaf hankelijkheid van de nieuwe staat gaat krijgen. President Soekarno is yan ine- nalisten, kolonel Caamano, zei dinsdag bezwaar te hebben tegen het voorstel dat hij afstand doet van de zone in de hoofdstad welke nu onder zijn bewind staat. Voorts heeft hij weinig op met het plan om deze zone samen te voegen met de internationale vei- ligheidsstrook in de hoofdstad. Een van zijn woordvoerders deelde mee dat de constitutiona- listen een ander voorstel zullen doen volgens hetwelk de inter nationale zone verdwijnt als een voorlopige regering is gevormd. Een woordvoerder voor de groepering tot nationaal herstel zei dat het O.A.S.-plan open moet staan voor tegenvoorstellen, „Zo niet, dan zou dat een inbreuk op onze soevereiniteit beteke nen", zei hij. In Washington zeiden Ameri kaanse functionarissen dat de re gering hoopvol is gestemd dat de O.A.S.-voorstellen zullen worden goedgekeurd. Zoals gemeld stel de de O.A.S.-commissie dinsdag de vorming van een voorlopige Dominicaanse regering voor on der leiding van Hector Garcia Godoy. Binnen zes of negen maanden zouden volgens het voorstel verkiezingen moeten worden gehouden. Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft woensdag een waarschuwing laten horen tegen communistische pogingen de N.A.V.O.-defensie te verzwak ken. Hij zei dat de communisten proberen in Europa een gebied met een verzwakte defensie te scheppen. Doelend op de ontwa peningsbesprekingen in Genève zei de bondskanselier: „Wij zijn op dit moment getuige van een nieuwe aanval op de N.A.V.O.". Erhard, in een vraaggesprek voor de Keulse radio, zei dat Europa zijn kans om een schild voor de vrede te worden, niet moet laten schieten. ning dat het conflict met Malei sië blijft bestaan tot de „neo- kolonialistische" federatie zal zijn vernietigd, aldus Soeban drio. „Wat Sabah betreft, wij zijn bereid in de federatie-Maleisië te blijven", zo heeft de eerste- minister van dit gebied in Noord-Borneo, Peter Lo, woens dag in Koeala Loempoer ver klaard. Hij zei te verwachten dat de Indonesische militaire acti viteit langs de grens in Borneo zal toenemen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1