Singapore treedt uit de federatie Maleisië Bombardementen op Noord-Vietnam worden niet stopgezet Koning Constantijn wil Papandreoe niet als premier STOP 'N TIJGER IN UW TANK! ENGELAND BEHOUDT ZIJN MILITAIRE BASES STREEFT LABOOR NAAR DE GUNSTEN VAN DE LIBERALEN? Ook stemrecht onder voor analfabeten negers fsso] SAIGON KONDIGT VORMING VAR! „NATIONALE GARDE" AAN HET WEER Maandag 9 Dinsdag 10 augustus 1965 21e Jaargang - No. 6491/ staat Verhouding was gespannen Chinese meerderheid OE THANT WIJST RUSSISCHE KLACHT AF Doec Co 7es weken belegerd Russisch materiaal WEER BOSBRANDEN IN FRANKRIJK POLITIEKE IMPASSE IN GRIEKENLAND Extra-reserve Opgesloten K. L. M.-employé mist twee vliegtuigen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Franfeering bij abonnement: TERNEUZEN Direetenr-HoofareasflstieaK L va» Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternetizen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Blijkens een mededeling van radio-Singapore maakt Singapore niet langer deel uit van de federa tie Maleisië. De bekendmaking hiervan werd volgens het radiostation gedaan In een gezamenlijke verklaring van de Maleisische premier, Abdoel Rach- man, en de eerste-minister van Sin gapore, Lee Koean Jew. Singapore werd in 1958 e»n zelfstandige staat binnen het Brit se gemenebest en trad in 'S3 met Malakka, Serawak en Sabah toe tot de Maleisische federatie. De uittreding van Singapore werd ook gepubliceerd in een bij zondere uitgave van de staatscou rant. Zij werd van kracht een mi nuut na middernacht plaatselijke tijd (17.31 uur Ned. tijd zondag). Het eiland Singapore ligt aan de uiterste zuidpunt van bet Malei sisch schiereiland, waarmee het wordt verbonden door een dam waarop een verkeers- en een spoor weg zijn aangelegd. Het meet 40 x 22 km en heeft een bevolking van naar schatting 1.820.000 zielen. De federatie Maleisië ontstond op 16 september 1963. Het verdrag tussen het verenigd koninkrijk en de vier gebieden was op 9 juli '63 ondertekend. Engeland deed af stand van zijn soevereiniteit over Singapore, Noord-Borneo en Sera- wak en breidde zijn in 195T met Malakka gesloten defensieverdrag uit tot Maleisië. De federatie werd aiuomatisch lid van het gemene best. De eerste-minister van Singapore zei in zijn bekendmaking, dat met de Maleisische leiders was over eengekomen dat Singapore voort aan een onafhankelijke, soevereine staat zou zon. los van een onaf- he-keliik Maleisië; Door deze scheiding doet Malei sië afstand van znn soevereiniteit in rechtsbevoegdheid ten aanzien van Singapore, aldus premier Lee Koean Jew. Het verdrag tot uitbreiding werd zaterdag j.I. gesloten. Het voorziet onder meer in nieuwe maatregelen tot. handhaving van orde en goed bestuur binnen de gebieden van de federatie. De Maleisische rege ring zal Sineaoore steun bii ziin verdediging verlenen. Er zal een gezamenlijke defensieraad worden gevormd. Singapore zal Maleisië het recht verlenen tot handhaving van de ba ses en andere militaire faciliteiten en zal Maleisië toestaan deze bases te gebruiken wanneer zijn regering het nodig acht. Geen van beide partijen zal enig verdrag met een vreemde mogend heid aangaan dat nadelig kan ziin voor de onafhankelijkheid en de verdediging van het grondgebied van de andere partij. De staatscourant van Singapore bevatte voorts een wetsontwerp krachtens hetwelk ook Groot-Brit- tannië zijn uitgestrekte militaire bases in Singapore kan blijven ge bruiken. Het wetsontwerp zou vandaag nog in het parlement worden be handeld. Engeland mag van deze bases gebruik maken zolang dit nodig wordt geacht om Singapore en Maleisië te verdedigen, ter ver dediging van het gemenebest en voor de handhaving van de vrede in Zuidoost-Azië, aldus de tekst. Op het Britse ministerie voor gemenebestzaken in Londen zei 'n woordvoerder dat de Britse rege- steld van Singapore's uittreding. De verhouding tussen de toen- koe en premier Lee Koean Jew was al verscheidene maanden gespan nen. Er waren godsdienstige en i assengeschillen. De toenkoe zei in het parlement te Koeala Loempoer dat de span ning met Singapore hem weinig keus had gelaten: actie tegen de leiders van Singapore of de afschei ding. „In het belang van de vrede en de eendracht hebben wij hei laatste gekozen", zo zei hij. De bevolking van Singapore is óverwegend Chinees en in mei van dit jaar ontstond een geschil tus sen de partijen van de toenkoe en van premier Lee Koean Jew over de voorkeursbehandeling die de Maleiers krachtens het statuut ge noten. De bevolking van de federatie bestaat voor 40 procent uit Ma leiers, welke groep echter iets kleiner is dan de Chinese. In Sin gapore wonen naar schatting 254.000 Maleiers tegen 1.350.000 Chinezen. De gematigd-socialistische, over wegend Chinese volkspartij van premier Jew zelf een Chinees wilde gelijke rechten voor alle ras sen binnen de federatie. Aanhan gers van de partij van toenkoe Abdoel Rachman beschuldigden de premier van Singapore ervan dat hij een gooi naar de federale macht deed. Volgens politieke waarnemers in Londen zou de labour-regering van plan zijn door middel van liet ijveren voor herziening van het kiesstelsel, waarbij de libera len hun aantal zetels in liet par lement aanzienlijk zouden zien stijgen, de gunst van de liberalen te winnen. De politieke correspondent van het onafhankelijke Britse blad „Observer" schreef zondag dat er sterke aanwijzingen zijn, dat' premier Wilson tot de slotsom is gekomen dat zijn regering alleen aan kan blijven wanneer zij het met de liberalen op een akkoord je gooit. De labour-partij bezit in het lagerhuis naar békend slechts een meerderheid van drie zetels. De premier weet dat de liberalen graag een herziening van het kiesstelsel zouden wil len om een einde te maken aan het naar hun oordeel „schreeu wende onrecht" dat hun slechts tien zetels geeft voor tien mil joen. kiezers, terwijl de conser vatieven en socialisten ongeveer dertigmaal zoveel zetels hebben gekregen voor minder dan vijf maal zoveel stemmen. Wanneer, aldus de correspondent van de ..Observer", Wilson inderdaad het gewicht van zijn regering achter een herziening van het kiesstel sel zet, zou hij daarmee de libe ralen een goede reden geven hem De on koip'ns; van Elroetan De politie van Gangtok, hoofd stad van de Himalajastaat Sik kim. heeft een huisbediende van koning Wangtsioek van Bhoetan gearresteerd die ervan wordt be- schuldgid een rol te hebben ge speeld in de moordaanslag op de monarch toen deze eind juli een klooster te Paro bezocht. Tot dus ver zijn vijftig personen gearres teerd in verband met de schiet partij, waarbij de 36-jarige vorst ongedeerd bleef. zeker tot 1967 te blijven steunen,' Alle negers, of ze kunnen lezen en schrijven of niet, kunnen zich laten inschrijven op de kiezerslijs ten, zo heeft zondag de Ameri kaanse minister van justitie, Ni cholas Katzenbach, verklaard in het Amerikaanse televisieprogram ma „Issues and Answers". Drie dagen na de ondertekening door president Johnson van de nieuwe wet op het stemrecht merkte de minister op: Het gaat ons er niet om of men kan lezen of schrijven, het gaat ons hierom: verbiedt de negers niet te stemmen omdat zij negers zijn. Behandel ze als de blanken en aangezien u (de auto riteiten in de zuidelijke staten) blanke analfabeten op de kiezers lijsten hebt ingeschreven, dient u ook cle negeranalfabeten te regi streren. GF.F.N „STF.MBELASTING" Hel Amerikaanse ministerie van justitie is zaterdag een gerechtelij ke actie begonnen tegen de auto- riteiten van de staat Mississippi om te bewerkstelligen dat de .atembelasting" daar wordt afge schaft. Door deze belasting worden negers van de stembus gehouden. Dinsdag zullen dergelijke stao- pen in de staten Alabama, Texas cu Virginia worden gedaan. Vrijdag heeft president Johnson het nieuwe wetsvoorstel getekend waarbij de belemmeringen voor het kiesrecht van negers uit de weg worden geruimd. DE KU KLUX KLAN De commissie inzake on-Ameri- kaanse activiteiten van het huis van afgevaardigden zal haar ver horen met betrekking tot de Ku Klux Klan in oktober aanvangen. Zoals men weet gelastte president Johnson enige tijd geleden een on derzoek toen een vrouw, die deel nam aan cle betogingen voor ras- sengelijkheid, in Alabama werd vermoord. Een aantal personen zai bevolen worden voor de commissie te verschijnen. wanneer het nieuwe stetsel voor het eerst zou worden toegepast. Ook de conservatieve bladen „Sunday Telegraph" en „Sunday Times" maakten zondag melding van de mogelijkheid van een „deal" tussen socialisten en libe ralen. (Adv.) TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Oe Thant heeft het Russische bezwaar tegen de betaling aan België van ongeveer vijf en een half miljoen gulden als vergoe ding voor schade die Belgische staatsburgers door de V.N.-ope- raties in Kongo geleden hebben, van de hand gewezen. De Sow- j et-Unie heeft begin deze week de schadevergoeding onrechtma tig genoemd omdat zij niet door de veiligheidsraad is goedge keurd. Oe Thant heeft geant woord dat dergelijke betalingen zonder enige twijfel tot de be voegdheid van de secretaris-ge neraal behoren. Zuidvietnamese troepen hebben op 56 kilometer ten zuidwesten van Saigon een verborgen basis van de vietcong gevonden, waar een volledig ziekenhuis met 14 za len, vier operatiekamers, zes keu kens en zes douchecellen was inge richt. De basis was zo goed geca moufleerd dat hefschroefvliegtui- gen van 15 meter hoogte er niets van konden zien. Elke zaal van het ziekenhuis kon tien tot twintig patiënten bevatten. Tussen de ge bouwen werden de lijken van 24 guerillastrijders gevonden. De communisten hebben zater dag hun aanvallen voortgezet op ongeveer 160 kilometer ten zuid westen van Saigon. Amerikaanse vliegtuigen hebben zaterdag in de regen een kruitfabriek 88 kilome ter ten noordwesten van Hanoi met 24 ton bommen bestookt. Vier gebouwen werden vernield. Bii an dere luchtaanvallen werd schade aangericht aan bruggen, kazernes, spoorwegen en een benzineopslag- olaats op 200 km ten zuiden van Hanoi. Bij Doec Co, 368 km ten noorden van Saigon, werd de landingsbaan door mortiervuur van de vietcong beschoten, waardoor de telefoon verbinding met het 400 man tellen de garnizoen uitviel. Doec Co wordt reeds zes weken belegerd. Het is een van :1e twee posten aan een belangrijke weg die nog in regeringshanden zou zijn. Aan rege ringszijde zouden daar zestig man, onder wie enkele Amerikanen, zijn gesneuveld. Er zijn 67 lijken van vietcong- strijders gevonden. Het Noordvietnamese persbureau deelde zaterdag mee dat met de Sowjet-Unie een overeenkomst tot verschaffing van spoorwegmate- rieel is gesloten. De overeenkomst werd zaterdag door de Russische ambassadeur in Hanoi, Tsjerbakov, en de Noordvietnamese minister Doeong Basj Lien ondertekend. Hetzelfde persbureau meldde za terdag dat op 19 juli in Binh Giang in Zuid-Vietnam 55 Amerikaanss President Johnson tekent wet op het stemrecht Telefoto A.N.P.: Terwijl op de achtergrond senator Hart van Michigan, vice-president Hum phrey, de voorzitter van het huis van afgevaardigden, McCormick, dochter Lucy en senator Dirksen toekijken, tekent president Lyn don B. Johnson de wet op het stemrecht. De president riep a.lle negers op zich onverwijld te la ten inschrijven bij de stembu reaus. In de Franse departementen Ardèche 'en Gard zijn zondag honderden hectaren bos en braak liggende grond de prooi van vlammen geworden. Er zijn geen slachtoffers té betreuren. Wel liepen diverse dorpen gevaar en moesten boerderijen ontruimd worden. De hevige mistral die in het hele Rhöne-dal waait, wakkerde de vlammen aan. De brandweer korpsen van Gard en omliggen de departementen werden gemo biliseerd. Wentelwieken vlogen voortdurend boven het getroffen gebied om de verspreiding van de brand te volgen. De vorige week werd het departement Var door diverse branden geteisterd. Koning Constantijn hee?t zon dagavond oud-premier Papandreoe meegedeeld, dat hij heeft besloten hem niet te verzoeken als hoofd op te treden van een nieuwe re gering van leden van zijn unie ven het centrum of van een zakenkabi net. Na afloop van het onderhoud dat een kwartier duurde, werd Stephanopoelos, een partijgenoot van de 77-jarige Papandreoe, naar het paleis ontboden. De oud-premier gaf na zijn ge sprek met de vorst een verklaring uit, waarin hij zei dat de koning afwijzend had beschikt op zijn twee suggesties om hem hetzij te benoemen tot eerste-minister van een kabinet van leden van zijn par tij, hetzij aan het hoofd te stellen van een interim-bewind dat binnen de door de grondwet gestelde ter mijn van 45 dagen nieuwe verkie zingen zou moeten organiseren. De koning had hem gevraagd of hij nog een derde oplossing wist. Pa pandreoe had hierop ontkennend geantwoord en verzekerd dat hij met de gehele partij van de unie van het centrum vasthield aan de twee gedane suggesties. Tenslotte had hij de koning geadviseerd geen poging te doen uit de unie van het centrum een nieuw kabinet zonder hem te vormen. Voodrat Stephanopoelos naar het paleis ging, had hij een onderhoud met Papandreoe. Koning Constantijn verzocht Stephanopoelos de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een nieuwe regering. Het ge- gesprek duurde drie kwartier. In de Griekse hoofdstad waren zondagavond buitengewone veilig heidsmaatregelen getroffen. In de omgeving van het parlement en het paleis bevonden zich sterke politie-eenheden, brandweerauto's en gepantserde vrachtauto's. De straat waaraan het paleis ligt, was afgesloten voor het verkeer. Zaterdagavond hebben 115 af gevaardigden van de Griekse ver enigde centrumpartij op een bij eenkomst een verklaring van on voorwaardelijke trouw aan oud premier Papandreoe ondertekend. Papandreoe weer aan de macht of nieuwe verkiezingen, zo luidt hun devies. Een twintigtal an dere parlementsleden zou de verklaring telegrafisch hebben onderschreven. Het lijkt nu vrij wel uitgesloten, dat een ander lid van de verenigde centrum partij premier kan worden. De impasse wordt groter dan ooit geacht. mariniers door de vietcong zijn ge dood tijdens een tegenaanval op het dorp. De totale verliezen aan Amerikaanse mariniers in deze plaats zou hierdoor zijn gestegen tot 224 man, aldus het persbureau. Bij luchtaanvallen op militaire installaties te Dong Hoi in Noord- Vietnam is zaterdag een Ameri kaanse skyraider neergeschoten. Aan de aanval namen 29 toestellen van het vliegdekschip Midway deel, la jachtbommenwerpers en 14 jagers. Tezelfdertijd bombardeer den 15 vliegtuigen van de Indepen dence het gebied rond Vinh op 250 km ten zuiden van Hanoi. De Zuidvietnamese minister van defensie, generaal Ngoeyen Hdeoe Co, heeft aangekondigd dat over een dag of tien een „nationale garde ofwel extra-reserve zal worden opgericht waarvan alle Jon geren van 17 tot 20 Jaar en mannen van boven de dertig deel zullen uitmaken. Alleen de leeftijdsgroê- pen tussen 20 en 80 jaar vallen onder de militaire dienstplicht. (Zie verder pagina 2J! Een employé van de K.L.M„ die vrijdagavond voor hij uit New York naar Amsterdam nog even een bezoek aan een winkel op het vliegveld bracht, kwam toen hij de zaak wilde verlaten tot de ontdekking dat de deur gesloten en het personeel vertrokken was. Men had niet gezien dat er nog iemand aanwezig was. De K.L.M.- employé (D. J. de Wit, Van Bree- straat 73, Amsterdam), prees zich gelukkig dat de winkel tele foon had en hij belde da politie. Voordat de eigenaar was opge spoord en deze de deur opende waren al twee vliegtuigen rich ting Amsterdam vertrokken. Ge. lukkig voor de K.L.M.-er ging een uur later weer een vliegtuig naar Nederland. Oostelijke wind Het K.N.M.I. deelt medet Uit zuidwest-Frankrijk afkom, stige storingsgebieden trokken zondag over Duitsland naar hét oosten weg, gevolgd door «en hogedrukgebled, dat vergezeld gaat van opklaringen. Dit ba- weegt in noordoostelijke richting en wordt gevolgd door een zwak ttoringsgebied dat vanmorgen bij zuidwest-Engeland enige regen bracht. Verwacht moét worden dat dit zich in langzaam tempo naar het noordoosten zal verplaatsen en dinsdag In ons land later weer meer bewolking zal veroorzaken, maar tot regen zal het waarschijnlijk nog niet komen. Aanvankelijk zullen bij zwakke tot matige oostelijk* winden opklaringen voorkomen, waarbij de temperaturen enkel* graden hoger kunnen worde» dan vandaag. Op de oceaan zijn verschillen»» de nieuwe storingsgebieden aan wezig welke zich de komende dagen langzaam naar Wast- Europa zullen uitbreiden. medegedeeld door het K.N.M.I. tt De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Iets warmer Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuidoost. Tamelijk koude nacht, morgen overdag iets warmer dan van daag. DINSDAG 10 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m, n.m, 0.36 1.ÖÏ 1.11 1.36 1.51 2.16 2.01 2.26 WOENSDAG 11 AUG. Breskens 1.23 1.39 Terneuzen 1.58 2J.4 Hansweert 2.3S 254 Walsoorden 2.48 8.04 Aug. 7 5.11 20.20 17.34 0.24 8 5.12 20.18 18.32 1.00

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1