Associatie van Nigeria bij de E.E.G. brengt geen financiële hulp mee Hakenkruiskladderaar bekent Giscard d'Estang over O.E.S.O.-rapport Erecode voor drogisten inzake geneesmiddelen- eerkoop BEURSOVERZICHT Versnelling procedure voor verkoop woningwetwoningen DE GOUDEN HORDE Invoerbelasting Import en export Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 7 augustus 1965 De associatie van Nigeria bij de E.E.G., een zaak van politiek be lang, aangezien het de eerste asso ciatie van een Engels sprekend land in Afrika is, zal niet gepaard gaan met financiële hulp, terwij) de wederzijdse bevoorrechting van de handel slechts beperkt zal zijn. De E.E.G.-commissie is na twee jaar onderhandelen met een Nige- riaanse delegatie aan het werk ge gaan om de bereikte resultaten in de vorm van een speciaal associa tieverdrag te gieten, naar het voor beeld van het verdrag met de an dere geassocieerden overzee, voor namelijk voormalige Franse gebie den in Afrika. In beginsel zullen de Nigeriaan- se produkten bij uitvoer naar de E.E.G.-markt eenzelfde voorkeurs behandeling genieten als de pro dukten uit die andere geassocieer de landen. Dit houdt in dat er geen invoerrechten meer zullen worden Maleisische motorboten aangehouden De Indonesische marine heeft bij Oost-Borneo twee Maleisi sche motorboten aangehouden waarmee „subversieve agenten" aan land zouden worden gezet, zo is vrijdag in Djakarta be kendgemaakt. Elders had een In donesisch oorlogsschip kortge leden eveneens verscheidene Maleisische motorboten aange houden. De bootjes worden nu gebruikt door de Indonesische marine. De gevangen genomen inzittenden zijn overgedragen aan de plaatselijke autoriteiten, aldus de mededeling. Vakantieverkeer in Frankrijk eist zware tol In het weekeinde van vrijdag 30 juli tot maandag 2 augustus zijn in Frankrijk bij 3.277 ver keersongevallen 176 mensen om het leven gekomen en bijna 5.000 gewond. In genoemde periode vielen de terugkeer van de juli- vakantiegangers en het vertrek van hen die in augustus vakantie houden. Benelux-raad laakt meningsverschillen in Europese crisis In een vrijdag in Brussel gepu bliceerde ontwei p-aanbeveling betreurt de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad het gebrek aan eensgezindheid dat tussen België, Nederland en Lu xemburg tijdens de jongste cri sis in de Europese economische gemeenschap tot uiting is geko men en de „misverstanden die hieruit zijn voortgevloeid". Aan de regeringen van de drie landen wordt „met nadruk" ver zocht maatregelen te overwegen om hierin verbetering te bren gen en overleg te plegen om te komen tot gelijkgerichte en ge meenschappelijke oplossingen om, aan de huidige crisis van de E.G.G. die een gevaar vormt voor de toekomst van Europa, een einde te maken. In de toelichting wordt gezegd, dat de Europese crisis „de indruk heeft gewekt dat het de drie Be- nelux-landen heeft ontbroken aan eensgezindheid zowel in de besprekingen, die aan de crisis zijn voorafgegaa als bij het zoe ken van een oplossing". De ontwerp-aanbeveling die aan de Beneluxraad ter goedkeu ring zal worden voorgelegd, is ondertekend door de Benelux- parlenientariërs L. Delwaide, mevr. J. M. Stoffels-van Haaf- ten, M. A. Pierson, G. Warner, J. Bommer, J. E. de Grauw, J. Tjalma en W. J. Droesen. AMERIKAANSE DIPLOMAAT SMOKKELDE NIET De politie te Djakarta heeft aan de Amerikaanse ambassade haar verontschuldiging aangebo den voor het verdenken van een Amerikaanse diplomaat van smokkel. De diplomaat zou heb ben getracht drie ton sarongtex- tiel als „persoonlijke bezittingen" uit Indonesië te smokkelen. Vrijdag werd uit betrouwbare kringen in Djakarta vernomen, dat uit een diepgaand onderzoek is gebleken dat enige Indonesiërs een grote kist met meubels van de Amerikaanse diplomaat in Djakarta hadden leeggemaakt en daarna met sarongs hadden ge vuld. Zij waren van plan deze via Los Angeles naar Aden te zenden onder de originele vracht brief die door de Amerikaanse ambassadefunctionaris D. Merle Walker was verleend. Het blad „Harian Rakjat" van de Indonesische communistische partij beschuldigde maandag de diplomaat van smokkel. Het blad schreef dat de poging heel toevallig werd ontdekt toen de grote kist kapot viel in de haven Tandjong Priok tijdens het laden. SMOKKEL In Vera Cruz heeft de douane donderdag een partij van 300.000 gasaanstekers met een gezamen lijke waarde van ongeveer 4.280.000 gulden in beslag geno men. De in 170 dozen verpakte aanstekers waren bestemd voor grote bedrijven in Mexico en met valse grenspapieren uit de Ver enigde Staten geïmporteerd. geheven zodra het associatiever drag van kracht zal zijn. Een aan tal produkten die vooral voor de reeds geassocieerde Afrikaanse landen van belang zijn (cacao, palmolie, aardnotenolie en triplex) zal slechts een beperkt vrije in voer krijgen. Deze hoeveelheid, vastgesteld op basis van een be paald referentiejaar, zal jaarlijks met drie procent worden verruimd. Elke invoer buiten dit contingent zal met het gewone E.E.G.-buiten tarief worden belast. Nigeria zal van zijn kant vrijwel alle invoerrechten afschaffen, niet alleen ten aanzien van de E.E.G., maar ook ten aanzien van andere landen. Aangezien Nigeria de in voerrechten nodig had als schat kistinkomsten, zullen invoerbelas- tingen worden ingevoerd, die gelijk zijn aan de huidige invoerrechten. Om de gemeenschap enige pre ferentie op de Nigeriaanse markt te geven, is voorzien dat voor 26 produkten een laag invoerrecht (2 tot 10 procent) zal worden gehand haafd, niet voor E.E.G.-invoer doch ten aanzien van derde landen. De belangrijkste produkten van deze uitzonderingslijst zijn: machi neonderdelen totale invoer in 1963 40 miljoen gulden, waarvan voor 12 miljoen uit E.E.G.), onderdelen van motoren (totaal in 1963 zeven miljoen, uit E.E.G. 5,5 min), bier (totaal 1963 8 miljoen, uit E.E.G. 7 min) en tomatenpuree (totaal 1963 6,8 min, uit E.E.G. 6 miljoen). Andere produkten van deze lijst zijn: boter, sardines, macaroni, aardappelen, wijn, spiritualiën, textiel, zijde, bakstenen, glaswerk, metalen huishoudelijke artikelen, vervoermateriaal. radio's, hoeden, horloges, bijouterieën, pijpen. Nederland voerde in 1964 pro dukten ter waarde van 40.372.000 dollar uit Nigeria in (op een E.E. G.-totaal van 200 miljoen dollar), terwijl de Nederlandse uitvoer naar Nigeria in dat jaar 23.083.000 dollar beliep (op een E.E.G.-totaal van 140.395.000 dollar). Het ontwerp zal na de vakan ties door de E E.G.-ministerraad moeten daarna menten ceerd. worden goedgekeurd en door de nationale parle- moeten worden geratifi- Een klein rijk meisje Oestersund, Noordwest-Zweden: De 8-jarige Eva Granhag is op de foto een rijk meisje. Verleden week won zij 61.000 kronen in de pool. De kleine Eva speelt regel matig in de pool van haar vader. Zo heeft zij vorig jaar al eens 7.000 kronen voor haar ouders gewonnen. De 20-jarige werkloze tand- techniker Richard Woitzik uit Bamberg heeft voor de officier van justitie verklaard dat hij de dader is van alle sedert 13 juni in Bamberg begane anti-semiti- sche gekladder. Als motief noem de hij zijn wrok over het feit dat hij buiten zijn schuld geen werk- proef heeft kunnen afleggen. De onlangs aangehouden Woit zik blijft in voorarrest. Er wordt een onderzoek naar zijn geest vermogens ingesteld. TOESPRAKEN OP GELUIDSBAND Woitzik die dertien grafstenen op het Joodse kerkhof omgewor pen en enkele gedenktekens be smeurd heeft, lokte hierdoor een golf van antisemitische schend daden in verscheidene Westduit- se staten uit. De Bambergse of ficier van justitie beschuldigde hij ervan, als oud-nazi niet tegen de bedreven wandaden te willen optreden. Volgens mededelingen van de opper-aanklager Ostheimer had Woitzik voor zichzelf een fan tasiepartij opgebouwd en op de geluidsband „toespraken tot het Duitse volk" in Hitler-stijl vast gelegd. Zijn „politiek program" omvatte overneming van de macht in 1985 en hereniging van Duitsland in 1990. Op 29 juli j.l., ongeveer een maand nadat hij zichzelf schriftelijk bevel had ge- zijn „Studio Rewoton" drukken en vervalste studentenpassen van de universiteit van Prakau. Zelf was hij overigens het enige lid van zijn partij en bij de toespra ken op de geluidsband produ ceerde hij zelf het applaus. geven met het kladderen op te houden, werd hij gearresteerd. VERVALST DIPLOMA Woitzik was in de leer geweest bij een firma in Kulmbach die echter, zoals hij pas achteraf ver nam, geen opleidingsbevoegdheid had. Hij kon daardoor geen di ploma van de vakschool krijgen maar wist met behulp van een vervalst document bij een tand arts in Bamberg in dienst te ko men. Dit bedrog werd op 4 juli 1963 ontdekt. Op die dag schreef Woitzik in zijn dagboek dat hij politicus ging worden. Zijn eigen „Duitse nationale volkspartij", welke hij in zijn fantasie opbouwde, had hij op papier tot in de kleinste afdelin gen georganiseerd met partij- rechtbanken, radio-zender en -studio's en al. Hij liet ook pa pieren voor die partij en voo De Franse minister van finan-ESommige dagbladen was gegeven ciën, Giscard d'Estaing, heeft vrijdag onverwacht een perscon ferentie belegd om naar hij zei de indruk weg te nemen die in Drogisten die lid zijn van de algemene Nederlandse drogisten- bond, zullen met ingang van 1 januari 1966 gebonden zijn aan een erecode, die beperkende be palingen bevat betreffende de geneesmiddelenverkoop aan het publiek, zo blijkt uit een arti kel in het laatste nummer van „Medisch Contact', het officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst. De erecode is tot stand gekomen door contact tussen de drogisten- bond en de arts dr. M. W. G. Dukes, die in 1963 is gepromo veerd op een proefschrift geti teld „Patentgeneesmiddelen en zelfbehandeling in de samen leving". Doel van de erecode is de geneesmiddelenverkoop paral lel te doen lopen aan het volks gezondheidsbelang. GEEN MEDISCH ADVIES GEVEN De erecode verplicht de dro gist: geen geneesmiddelen af te leveren am kinderen, tenzij dit op schriftelijk verzoek geschiedt; het afleveren van een geneesmid del te weigeren aan ieder, die naar hij kan vermoeden, het ge vraagde anders dan op verstan dige wijze zal gebruiken; zich te onthouden van iedere medische handeling of advies; in beginsel het geneesmiddel te verkopen waarnaar de cliënt vraagt en geen ander; zich bij het verstrek ken van het geneesmiddel ervan te vergewissen dan wel ervoor te zorgen, dat de koper op de hoogte is van de gebruiksaanwij- ziging en van eventuele waar schuwingen; bij het leveren van geneesmiddelen aan en voor een zwangere voorzover hem dat bekend kan zijn de cliënt(e) erop attent te maken dat het ge bruik van geneesmiddelen tijdens de zwangerschap uitsluitend na overleg met een arts behoort te geschieden. Voorts is de drogist door de erecode moreel verplicht om zodra hij meent dat de cliënt zelfmedicatie toepast voor een ziekte, een symptoon, of gebrek dat buiten het toelaatbare gebied valt, zijn cliënt te waarschuwen, waarbij hij tevens zal trachten deze te overreden een arts te raadplegen. ERERAAD Tenslotte zal de drogist er zorg voor dragen dat de wijze van opbergen, presentatie, alsmede daflevering van geneesmidde len in de drogisterij op zodanig wijze geschiedt, als het speci fieke karakter van het genees- -uiden. middel vereist en verplicht hij Inmiddels zich om de wet, reglementerin gen en de erecode verband hou dende met de verkoop van ge neesmiddelen in de drogisterij na te leven. De erecode besluit met de be paling dat de drogist die zich na aanvaarding van de erecode schuldig maakt aan een overtre ding op de naleving van de hier in opgenomen verplichtingen, zich zal moeten onderwerpen aan de uitspraak van een ere-raad. WEER SUCCES BIJ GASBORING IN DE SCHERMER In de Schermer, binnen het concessiegebied Bergen van de samenwerkende maatschappijen Amoco Netherlands Petroleum Company, Gelsenkircher Berg- werke en Dy as (een dochteron derneming van de steenkolen- handelsvereeniging) is donder dag voor de derde maal gas aan geboord. Dit gebeurde lVa a 2 km ten zuidoosten van Alkmaar. Met deze nieuwe vondst is vol gens de S.H.V. de aanwezigheid van een grote exploitabele hoe veelheid gas in het concessiege bied aangetoond. Het gaat hier om het grootste gasveld in Noord- Holland. De deskundigen hebben uiteraard wel ramingen gemaakt van de hoeveelheid gas die zich in dit gebied moet bevinden, maar over het vermoedelijke aantal kubieke meters wil men nog geen mededelingen doen. van het donderdag verschenen rapport van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (O.E.S.O.) over de Franse economie. Hij merkte op dat de meeste uittreksels van het O.E.S.O.-rap port over het hoofd schijnen te zien dat het begint met een uit gebreide hulde aan het succes van de Franse stabilisatiepoli- tiek. Hij zei ook dat het rapport verscheidene maanden geleden is opgesteld, voordat de toeneming van de Franse produktiviteit duidelijk merkbaar werd. Minis ter Giscard d'Estaing is van oor deel dat de industriële groei in de tweede helft van dit jaar krachtiger zal verlopen. HANDELSOVERSCHOT Hij deelde verder mee dat de Franse goud- en deviezenreser ves volgens voorlopige gegevens in juli met 68 miljoen tot 26.346 miljoen francs zijn verminderd. Frankrijk betaalde in juli 178 miljoen dollar van zijn schuld aan de Amerikaanse import- exportbank af. Als deze betaling niet was gedaan, zouden de Franse reserves met 824 miljoen francs zijn toegenomen, zo werd van de zijde van het Franse mi nisterie van financiën verklaard. De minister zei voorts dat de Franse buitenlandse handel vol gens voorlopige gegevens in juli een overschot van 260 miljoen francs heeft opgeleverd bij een dekkingspercentage van 106 pro cent. De invoer uit de landen buiten het frankgebied werd voor 107 procent door de uitvoer gedekt. Intern, licht verdeeld, staatsfondsen vast Het Damrak heeft gisteren af scheid van deze beursweek ge nomen met een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden. De handel was kalm. Kon. Olie kon de forse koersver- hoging van donderdag goed handhaven op 142. Deze stukken sloten in Wallstreet een halve dollar hoger, hetgeen in Amster dam als een gunstig teken werd opgevat. Er ging in deze hoek belangrijk minder om dan don derdag. Ook Unilever behield de flinke koersstijging van donder dag op 140,60. AKU zette de vas te tendentie verder voort met een koerswinst van 3 punten tot 454. Hoogovens werd 1 punt ho ger geadviseerd op 498. Philips was fractioneel lager op 119. 's Morgens werd als laagste koers voor Philips 118,60 betaald. Ge durende de verdere beursduur kwam er in de hoofdfondsen geen belangrijke wijziging meer. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte AKU een Naar nieuwe verkiezingen in Griekenland Koning Constantijn van Grie kenland heeft vrijdag de bespre kingen met partijleiders voort gezet. Hij ontving de voorzitter van de uiterst linkse verenigde democratische partij (E.D.A.), Joannis Passalidis, die na een gesprek van 50 minuten bij het verlaten van het paleis ver klaarde erop gewezen te hebben, dat de toestand in het land weer normaal moet worden. Daartoe moeten de 167 afgevaardigden van de centrumpartij en de E.D. A., die de regering-Novas ten val brachten, een nieuwe re gering onder Papandreoe steu nen, zei hij. Anders moeten nieu we verkiezingen worden uitge schreven, aldus Passalidis. De minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening heetf maatregelen getroffen ter bespoediging van de procedure voor de verkoop van woning wetwoningen aan bewoners daar van. De taxatie van over te dra gen woningen zal in het vervolg nog slechts geschieden door een door het rijk en een door de ge meente of de woningbouwcorpo ratie aan te wijzen deskundige. De voorheen geldende bepaling, dat deze twee een derde deskun dige moesten aanwijzen, is inge trokken, waardoor een vlottere gang van zaken mogelijk is De minister heeft in een brief aan de gemeentebesturen de re geling voor de overdracht van woningwetwoningen tevens op enkele punten verduidelijkt. Zo is het advies van de minister om geen woningen te verkopen aan gegadigden, van wie op grond van hun leeftijd niet kan wor den verwacht dat zij de woning nog geruime tijd zelf zullen be wonen, nader gepreciseerd in de bepaling, dat personen die de leeftijd van 55 jaar hebben be reikt, niet meer in aanmerking komen voor aankoop van een wo ningwetwoning. Een uitzondering op deze regel kan worden ge maakt, indien de echtgenote van een zodanige aspirant-koper aan merkelijk jonger is. van woningwetwoningen aan be woners stelt deze laatsten in staat de door hen bewoonde wo ning op aantrekkelijke voorwaar den in eigendom te verwerven. Van deze mogelijkheid wordt, vooral in de zuidelijke provin cies, in toenemende mate gebruik gemaakt. Sinds de regeling in februari 1961 werd gewijzigd zijn 7000 woningwetwoningen definitief overgedragen. SYSTEEMBOUW B. M. B. liet Nederlands Bouwsyndicaat in Den Haag heeft aan Wijn en Dekker's bouwbedrijf te Gronin gen het licentierecht van zijn industriële bouwsysteem-B.M.B. (baksteen-montagebouw) ver leend voor de provincie Gronin gen en delen van Friesland en Drenthe. Wijn en Dekker's bouwbedrijf zal vóór 1 september '66 binnen haar licentiegebied een B.M.B.- fabriek met een produktiecapa- citeit van tenminste 500 wonin gen per jaar openen. Bij geble ken behoefte kan de capaciteit worden uitgeberid tot circa 1000 woningen per jaar. In Nederland zijn reeds B.M.B.-fabrieken ge vestigd in Amsterdam, 's-Herto- De regeling voor de overdracht genbosch en Lochem. 82. Geen tien minuten nadat Per- guye de plannen van Agua aan de Leeuw van Bashra had meegedeeld r :d deze reeds in wilde galop, iet Aram aan zijn zijde, aan het rafd van zijn stamgenoten de gpas uit in de richting van het voerde Agua Chan en zijn volgelingen steeds dieper het moeras in. Vaag zichtbaar door de nevelsluiers die laag over de struiken hingen, tekende het pad zich af, waarlangs Agua zijn eerste tocht gemaakt had. Langzaam vorderde de stoet. El ke ruiter hoedde zich er wel voor, zijn paard in het spoor van zijn voorganger te houden want in stinctief voelden de Mongolen dat terzijde van het drassige rietveld een zekere dood de onvoorzichtige wachtte. Uren duurde de stille tocht, totdat Agua eindelijk de plek voor zich zag opdoemen, waar hij de eerste keer ternauwernood aan verstikking in de modder ont komen was. ..Dit is het kritieke moment, flit ste het door hem heen. Plotseling hoorde hij een woedende kreet achter zich. Chamag Chans paard was met de voorbenen in een ver raderlijke poel gezakt. Luid klonk de hese stem van de Mongolen hoofdman „Doodt de witte hond! Hij is een verrader!" koerswinst van circa 8 punten. Hoogovens verbeterde 4 punten. Philips speelde praktisch quitte. Unilever steeg bijna 5, Kon. Olie bijna 6 gulden. Alles bij elkaar geen ongunstige beursweek, waarbij Philips wat achterbleef, hoofdzakelijk door Amerikaans aanbod. Wallstreet sloot donderdag iets lager maar was voor de goudaandelen vast gestemd, dit in verband met de onzekere si tuatie omtrent het pond sterling. Deze situatie bracht mede dat men er op het Damrak de voor keur aan gaf een afwachtende houding aan te nemen. In de scheepvaartsector rea geerde Van Nievelt op de uitla tingen van het bestuur in de ver gadering van donderdag van deze maatschappij met een koersverlies van 3 punten bij de opening op IIOV2. Later echter trok de koers aan tot II2V2. De stemming in de scheepvaartsec tor was prijshoudend zonder meer. Ook de leidende cultures gaven weinig verandering te zien. De staatsfondsenmarkt was vast mede door vraag voor buiten landse rekening. Voor de V.A.T.- aandelen werd 115 betaald. In de lokale afdelingen werden aandelen Thomassen en Drijver, Hero en die van Hoogenstrgten hoger geadviseerd in verband met de precaire toestand van de busgroénten. ptc»r>nf!t«rr» Beursindices (1953 100) Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 4/8 515.8 333.0 144.6 197.0 169.6 367.5 5/8 524.3 333.6 144.8 197.5 170.1 371.3 6/8 525.0 334.6 144.6 197.3 170.6 372.0 Nabeurskoersen AKU: (456) Hoogovens: (499) Kon. Olie: 141.50—141.80 (142.00) Philips: 119 (119.10) Unilever: 140—140.50 (140.40) Stemming: ongeanimeerd. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.98—10.08 Canadese dollar 3.313.36 Amerik. dollar 3.57V2—3.6IV2 Belgische fr. (100) 7.I6V2—7.21V2 Franse frank (100) 73.3073.80 Zwitserse fr. (100) 83.10—83.60 Duitse mark (100) 89.4589.75 Noorse kroon (100) 49.7550.75 Deense kroon (100) 51.40—52.40 Zweedse kr. (100) 69.20—70.20 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.97—6.12 Het stemrecht van de Amerikaanse neger President Johnson heeft de negerbevolking aangespoord zich onverwijld bij de stembureaus te laten inschrijven, nu de nieuwe wet op het stemrecht is aange nomen. Hij noemde de wet een overwinning die even belangrijk is als welke overwinning op het slagveld ook. Tot de voorstanders van ras senscheiding zei de president dat er in het huis Amerika geen plaats is voor onrecht en dat zij door de nieuwe regeling te aan vaarden, zouden ervaren dat ook van hun schouders een zware last is afgevallen. Het departement van justitie zal dezer dagen stappen doen om in Mississippi, Texas, Alaba ma en Virginia de laatste belem mering die de overheid daar de negers in de weg legt, op te rui men. Daar wordt namelijk als men als kiezer wenst te worden ingeschreven, een belasting ge heven, die de financiële draag kracht van veel negers te boven gaat. De wet op het stemrecht is vrijdag door de president gete kend. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4