in Rusland Meer dan 4 miljard! Forse Nederlandse activiteit De atoombommen op Hirosjima en Nagasaki Geen socialist te vinden voor post van staatssecretaris bij defensie RELAAS VAN EEN OVERLEVENDE 2734 vierkante meter BHoemen uit Aalsmeer Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBAHK Zaterdag 7 augustus 1965 8 Jaarlijks overlijden nog honderden aan de gevolgen Het Nederlandse bedrijfsleven zal op aanzienlijke schaal deel nemen aan de chemisch-techni- sche wereldtentoonstelling voor industrie en landbouw, die van 11 tot 26 september in de hoofd stad van de Sowjet-Unie wordt gehouden. Tijdens deze wereldexpositie in het Sokolniki-park worden tien duizend buitenlanders, voorna melijk deelnemers en hun mede werkers, maar ook veel geleer den verwacht. Dat is vijf maal zoveel Is tijdens de wereldten toonstelling' voor bouw- en we genbouwtechniek in 1964. Drie Nederlandse deskundigen zullen tijdens wetenschappelijke symposions verhandelingen hou den. Dr. A. van Loen van de staatsmijnen spreekt over „nut en doel van aminozuren in vee voeder". Deze verhandeling staat waarschijnlijk in nauw verband met het licine-procédé van de staatsmijnen, dat wereldwijde belangstelling in wetenschappe lijke en industriële kringen trekt. Dr. J. van Driel (Norit N.V.) zal spreken over nieuwe toepas singen van actieve kool in de chemische industrie. De heer J. Kreijger, verbonden aan een der Wageningse insti tuten, zal een lezing houden over het kunstmatig drogen van groenvoer in Nederland. De Nederlandse inzending in Moskou wordt ongeveer vier maal zo groot als die van 1964. Op 2734 vierkante meter, ver deeld over1 twee hallen, zullen 60 ondernemingen in 27 stands laten zien, waartoe het Neder landse bedrijfsleven op che- misch-technisch gebied in staat is. Deze forse inzending is, ge rekend naar de omvang van de Nederlandse industrie, relatief veel groter dan die van Frank rijk, Italië, West-Duitsland en Engeland en qua oppervlakte ge meten gemiddeld tweederde tot driekwart van die der genoem de landen. De plaats van de Nederlandse paviljoens in het Sokolnikipark is zeer centraal. De paviljoens grenzen namelijk aan het grote, twee verdiepingen beslaande hoofdgebouw, waarin de Sowjet- Unie zelf exposeert. U.S.S.R.-instituut in Den Haag. Op 24 september wordt als vrucht van deze samenwerking een Nederlandse dag gehouden. Deze wordt door de Nederlandse am bassadeur in Moskou, mr. E. Star Busmann, geopend. Behalve de staatsmijnen, Ver- olme, „De Schelde", de V.M.F., de stichting Nederlands exportbu reau voor constructie en machi nefabrieken „Necoma", nemen o.a. ook het Nederlands verkoop kantoor voor chemische produk- ten, de Leidse apparatenfabriek, Niagarafilters, Eichoff, Scado- Archer, Begemann, Hunter-Dou- glas, Comprimo, Aagrunol, Elec- trofact, Becker-Delft en Ferro- Enamels aan de expositie deel. De gehele Nederlandse inzen ding' zal in de loop van de vol gende week met vijftien „euro trailers", grote gesloten vracht wagens, naar Moskou vertrek ken. Een Nederlandse bouwgroep van vijftien man onder leiding van een architect en een aanne mer zal de paviljoens bouwen en inrichten. De inzending wordt extra-attractief gemaakt met bor ders, perken en bakken met Aals- meerse bloemen en planten. Het blijkt, dat er in de kringen van de Partij van de Arbeid nie mand te vinden was. die bereid was een benoeming tot staatsse cretaris van defensie te aanvaar den. Naar de minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals mede na mens de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, in ant woord op schriftelijke vragen van het eerste kamerlid de heer Geuze (C.H.) mededeelt, zijn er inderdaad pogingen aangewend om één van de twee toen nog open plaatsen als staatssecre taris van defensie door een lid van de Partij van de Arbeid te doen bezetten. Het kabinet betreurt het, aldus de minister-president, dat deze pogingen niet zijn geslaagd. Het uitblijven van de benoeming van een lid van de Partij van de Ar beid tot staatssecretaris van de fensie zal, zo verzekert de heer Cals, geen afbreuk doen aan de homogeniteit van het kabinet ten aanzien van de defensiepolitiek. Muggen oorzaak van „roodvonk" Ouders in Neede die hun kin deren naar de dokter hadden ge stuurd in de mening dat zij rood vonk hadden, hoorden later, dat de opgezwollen oogleden te wij ten waren aan muggen, die dit Oostgelderse dorp in hele zwer men belagen. Na de aanvallen van de ve nijnige insecten konden de kin deren nauwelijks meer zien, zo opgezwollen waren hun oogle den. De heer Geuze had er in zijn vragen op gewezen, dat het ge bruik is, dat de regeringspartijen bij de bezetting van de politieke posten bij het departement van drie staatssecretarissen van de- defensie worden betrokken. Zoals bekend, zijn er in totaal fensie. De staatssecertaris van marine is een A.R.-man, com mandeur A. van Es. De staats secretaris voor de luchtmacht is een lid van de K.V.P., kolonel J. J. F. Borghouts. De derde staats secretaris, die de landmacht on der zijn beheer heeft, is de heer G. H. J. M. Peijnenburg, die niet bij een politieke partij is aange sloten. Anti-Amerikaanse demonstraties in Indonesië Djakarta: De anti-Amerikaanse demonstraties houden aan in de Indonesische hoofdstad. Zo gaf de benoeming van M. Green tot nieuwe ambassadeur van de V.S. aanleiding tot een nieuwe rel. Een grote menigte jonge mensen trok op naar de ambassade, voor zien van spandoeken met op schriften als „Go Home Green" en „Stop U.S. Agression in Viet nam". (Adv.)' 4.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 4 miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voor waarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Duitser schreef dat dagboek Anne Frank vervalst was Een gepensioneerde Westduitse onderwijzer, Lothar Stielau, die heeft beweerd dat het dagboek van Anne Frank vervalst is, is donderdag door de rechter in Kiel veroordeeld tot een vermin dering van zijn pensioen met vijf procent voor de komende tien maanden. Stielau werd in 1959 geschorst nadat hij in een school blad had geschreven dat de „ver valste boeken, het dagboek van Eva Braun (Hitiers vrouw), de Britse koningin en het evenmin authentieke van Anne Frank, de profiteurs van de Duitse neder laag miljoenen hebben opge leverd". Stielau moet nu de proceskosten betalen. De rechtbank zei dat hij misbruik van zijn positie heeft gemaakt. Engelse tankopslagbedrijven van Van Ommeren Het Engelse kantoor van Phs. van Ommeren N.V. heeft te zamen met Van Ommeren's part ners in de Immingham Storage Company twee Engelse tank opslagmaatschappijen opgericht. Het zijn de Oil Rail Terminals (Neasden) Ltd in Londen en de Oil Rail Terminals (St. Helens) Ltd in Liverpool, zo meldt ,,'t V.O.-journaal", Van Ommeren's personeelsorgaan. De twee maat schappijen beogen de vestiging en exploitatie van olie-opslag- platasen nabij de spoorwegsta tions Neasden en St. Helens. 1969: MENS NAAR DE MAAN In Hunstville (Alabama) is een geslaagde proef genomen met de eerste trap van de Saturnus- drietrapsraket waarmee de Ver enigde Staten in 1969 een mens naar de maan willen zenden. De raket werd met reusachtige be tonblokken aan de grond gehou den, intussen een stuwkracht van bijna 3Vj miljoen kilo ontwikke lend. Een Japanner, die de twee atoombomaanvallen op Hiros jima en Nagasaki overleefde, heeft zijn ervaringen neergelegd in een document dat is opge nomen in een dezer dagen in Tokio uitgegeven boek. De thans 49 jaar oude scheeps bouwkundig ingenieur Tsjoejos- ji Jamagoetsji was op 6 augus tus 1945 in Hirosjima voor een opdracht van zijn werkgever. Hij was in een opgewekte stem ming omdat zijn werk voltooid was en hij de volgende dag naar zijn huis in Nagasaki zou te rugkeren. Toen Jamagoetsji des morgens om kwart over acht uit de tram op weg naar zijn werk stapte viel de bom. Hij werd een dertigtal meter van de tramhalte weggeslin gerd, die zich op ongeveer een kilometer van het centrum van de explosie bevond. Zijn kwets uren bestonden uit wat brand wonden. De volgende dag was hij een van de duizenden vluch telingen die de stad verlieten. Drie dagen na het gebeuren meldde Jamagoetsji zich op zijn werk in Nagasaki. Daar ver haalde hij van de vreselijke ramp die zich in Hirosjima had voltrokken. Zijn collega's wil den niet aannemen dat een wa pen van een dergelijke verwoes tende kracht bestond en hij was nog bezig te trachten hen te overtuigen toen, om 11.02 uur de tweede atoombom een paar kilometer van de plaats waar Jamagoetsji zich bevond, ex plodeerde. Hij werd opnieuw weggeslin gerd, terwijl het verband om zijn wonden werd afgerukt. Deze maal waren de verwon dingen van de Japanner ern stiger. Hij bracht twaalf maan den in bed door, zijn haar viel uit en zijn tandvlees bloedde herhaaldelijk. Typische symp tomen van radio-actieve bè smetting. Hoewel de wonden van Ja magoetsji genezen zijn, draagt hij voortdurend de angst met zich mee spoedig aan de na weeën van de radioactieve be smetting te zullen sterven, want jaarlijks overlijden in Japan nog honderden mensen aan de ge volgen van de atoomaanval van 1945. Kohier loopt weg van receptie in Moskou Ambassadeur Foy Kohier van Amerika is gisteren van een re ceptie in het Kremlin weggelo pen toen de Russische premier Kosygin kritiek oefende op het Amerikaanse optreden in Viet nam. Het was een ontvangst ter ere van de koning van Afghanistan. Kosygin sprak van „agressie door het Amerikaanse imperia lisme". Kohier zei bij zijn ver trek, dat de beschuldiging voor al onaanvaardbaar voor hem was, omdat hij er als genodigde niet op kon antwoorden. De Nederlandse inzending zou nog groter zijn geweest, indien de Shell zou hebben gepartici peerd. Deze maatschappij is ech ter thans met haar Britse afde ling vertegenwoordigd. De coördinatie en organisatie van de Nederlandse afdeling is Sn handen gelegd van Stemmler Imex N.V. te Hilversum. Dit maal wordt nauw samengewerkt wiet het officiële Nederland— Historie van het jongste verleden van Terneuzen LXV UIT DIE „GOEIE OUWE TIJD" „Een mensenleven is zo kort!" ,,'t Is alles zo gauw voorbij!" Dat zijn van die verzuchtingen, die nogal vlot geslaakt worden en waar we ons, elk op z'n beurt, aan schuldig maken! Maar je moet eens in gesprek raken met oudere mensen, ge boortig in de 80-er jaren van de vorige eeuw en eens goed luis teren naar wat ze je weten te vertellen uit hun jeugdjaren! Dan ga je er anders over denken en krijg je 't gevoel, dat het allemaal toch wel heel lang geleden is. Dat ligt niet alleen aan de afstand, die daar tussen ligt; daar heeft meer dan één factor mee te maken. Een overrompelende industrialisatie; twee wereldoor logen vol onvoorstelbaar leed, maar ook vol onvoorstelbare ver anderingen daarna, hebben onze Westerse wereld in bijna vijftig jaar meer en grondiger gewijzigd dan in eeuwen daarvóór ooit het geval is geweest. En daarom moeten we ons haasten nog gauw wat op te schrij ven uit die dagen van weleer, die we meestal ten onrechte „die goeie ouwe tijd" noemen. „Als jongetje van zes jaar, meneer, ben ik op de school op 't Zandplein gekomen. Veel bijzonders weet ik daarvan niet meer te vertellen. De „bovenmeester" was meester Vooren; dan had je nog de meesters Vroegop, Bierlé, Peijl en De Jong, en ook meester Imand. „Kopere snorre' noemden ze die altijd, omdat ie een nogal borstelige rooie snor had. Als 't zangles was, speelde hij de wijsjes altijd op een ouwe viool, 't Was eigenlijk een suk kel van een man, al besefte je dat als schoolkind niet, maar hij kon geen orde houden in zijn klas. Daar zal ie wel een slecht leven door gehad hebben! Je had ook nog juffrouw Eijke, maar die liet niet met d'r eigen spelen! Die kon ons „snotjongens" best baas! 't Ging toen allemaal z'n gewone gangetje. Op tijd vacantie, maar niet zo lang als tegenwoordig en ieder jaar voor ons dè ge beurtenis: de kennis! Op 't Zandplein stond elk jaar de „kome die' van Bakker. Daar zou nu misschien geen mens meer naar toe gaan, maar die zat bijna de hele week stampvol! Ouwe vertrouwde plekjes van toea, ze zijn verdwenen, me neer. 't Ouwe werfje, de muurtjes op de markt, de „dijk en plein van Van Kouteren", het schietplein. En lol dat je kon hebben als bij een of andere stormvloed de kaai overstroomde en ondanks de schotbalken ook de markt onder water kwam te staan, soms tot aan dominee Timmerman toe (die woonde in de Kersstraat) Als 't 's morgens elf uur was mochten d'r altijd een stelletje kinders weg, dat waren de „koffiebrengers" Want zo ging dat toentertijd: vaders of broers die aan ,,'t spoor" werkten, begon nen al vroeg; 's morgens om 5 uur en waren om 8 uur 's avonds pas klaar. In de schafttijden brachten veelal schoolkinderen het eten. naar ,,'t spoor", soms drie keer op een dag!" „Ja, ja', zegt zijn vrouw, „dat heb ik ook gedaan, 't Was wel niet voor vader maar voor een buurman en dan kreeg je daar twee cent per keer voor, dat was zes cent op één dag! Reken maar uit: dat was soms 36 cent in de week! Maar die waren na tuurlijk voor moeder, die kon ze maar al te best inschikken! 's Maandags kregen we dan een cent om te versnoepen en dan gingen we altijd naar 't winkeltje van „moei Miete" (weduwe van Michieltjé Klaassen) in 't „Vlodewiek" (Vlooswijkstraat). („En Miete van 't Zwijgertje dan in de Tholensstraat, waar je vier grote eigengebakken babbelaars voor een cent kreeg! Red.) Bij „Kee in 't straatje" (in de Hoogsteeg) kochten we twee stroopjes voor een halfje en voor het andere halfje ander lek kers. Als ons schoolschrift vol was brachten wij dit naar dit snoepwinkelte en kregen voor dit schrift een paar stroopjes. De Blokkenin lang vervlogen dagen. De trappen in 't midden zijn inde bezettingsjaren verdwenen. En hoe lang is het café-met-de-deuren van Arjaan de Vos al weg! In een ander snoepwinkeltje op het Schoolplein de naam van de eigenaresse ben ik helaas kwijt, maar ik meen dat ze „bure Antje" werd genoemd kreeg je veel voor een halfje en mocht je kiezen. Des zomers stond in de gang van haar winkeltje een emmer met water en een kopje en als men dan tijdens schooltijd „naar achter" mocht, vlogen wij naar haar om te drinken. Ja, voor één cent kon je toen nog heel wat kopen Soms wel twee grote brokken. Of een zakje „opkrauwsel" uit de flessen! Als je geluk had zaten d'r wel eens grote stukken in." De baas neemt het verhaal weer op. ,,'k Was 13 jaar toen 'k van school ging en 'k mocht (moest!) toen mee met vader, die metselaarsknecht was bij den ouwen Willem Reinhoud. Vader verdiende een gulden per dag. Hij was weduwnaar met zeven kinderen, dus breed hadden we 't niet! Ik als duvelstoejager kreeg een loon van 4 cent per uur en reken maar uit: een dagtaak van 10 of 12 uur was toen heel ge woon. Daar mag je Reinhoud natuurlijk niet op aanzien, maar zo was de tijd nou eenmaal! Al was 't niet veel, 't hielp toch weer een beetje in 't huishouden. Reinhoud had veel klandizie van boeren. Zo gebeurde het nogal eens, dat je een flink stukje moest lopen; dan weer in de Neuzenpolder, soms een eind voor bij Noten. En die uurtjes werden niet betaald hoor! Daar werd in die dagen niet over gedacht! Zo waren we eens bezig met 't bouwen van een steedje van Van Aalst uit Terneuzen, in de Goessepolder. (Van Haelst? Red.). Den ouwen Bram Rijnberg was timmerman Brampje Stoffel, mis schien heb j'em nog wel gekend, die woonde met z'n zusters in de Brouwerijstraat, waar je o.a. ook vuurwerk kon kopen, en Kootje Stoffel, z'n broer, werkten ook op 't steedje! Vader dronk graag een borreltje; och, wat had je toen anders voor vertier! En dan gebeurde 't zo tussen de middag, dat je de meeste leute had onder 't eten in de bakkete! Als de zaak onder de kap ging, werd de vlag er op gezet en dan was er altijd we! iets te drinken! Van Aalst was zelf ook uit Terneuzen gekomen en die zei: „Jongens, als je vanavond klaar bent, kom dan even aanlopen in 't cafeetje van vrouwtje De Ruijter op de Kanaal dijk, dan tracteer ik jullie!" En zo kwamen we dan tegen een uur of zeven mee den helen troep in 't cafeetje! Brampje Stoffel die d'er niet al te best tegen kon, was een beetje zat en je zou 't niet geloven, meneer, maar dat stille mannetje stond op 't lest voor ons op de tafel te dansen 1" (Wordt vervolgd.) t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3