Benzine genoeg voor bombardementen op Noord-Vietnam STRAALVLIEGTUIG STORT NEER IN HOOFDSTRAAT VAN NHA TRANG MUL GHANESE MINISTER MET „VREDESBOODSCHAP" VOOR JOHNSON IN WASHINGTON AANGEKOMEN Chinezen in de slag om Doec Co? HET WEER WAT IS DE OORZAAK VAN HET SLECHTE WEER? ZUIVERING IN INDONESISCHE NATIONALISTISCHE PARTIJ de RADIO DE K0CK Hoodwill Strijd tegen communisme Grap". Met bommenlast Verliezen Russische kritiek op Johnson GASVERWARMING Indonesië beproeft Russische raketten Beslissende vietcons?-actie verwacht Napalm Vietcong vraagt Noord-Vietnam om versterkingen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Niet aan de conferentietafel Marhaenisten" FriMftffjagES idSWfirtansnft TERNTÜZEU Direrte^-Soofareasetet»: L «aai 3e Sanü* Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2075 Gironummer: 58150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 649 Uitgeefster N. V. v/K Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meei 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nun. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 70 uur v.m. Amerikaanse autoriteiten in Da Nang hebben vrijdag gezegd dat er nog genoeg benzine voor de vlieg tuigen is voor een maand en dat zij de communistische doelen in Noord- en Zuid-Vietnam zullen blij ven bombarderen ondanks bet op blazen van de olieopslagplaats ten noorden van de basis. De bescha digde installaties kunnen over twee weken in beperkte mate weer in gebruik worden genomen. Over enige dagen zal benzine recht streeks van een tanker naar het vliegveld worden gepompt. In Saigon werd vrijdag verklaard dat de Zuidvietnamese premier, Ngoeyen Cao Kv, Hitier alleen be wondert als dynamisch leider en niet als nazidictator en oorlogsop- hitser. De verklaring werd afge legd door de perssecretaris van Ky, blijkbaar wegens de kritiek op Ky in dit verband. Het spreekt vanzelf dat de bewondering van vice-maarschalk Ky niet uitgaat naar de dictator, oorlogsophitser en nazisme, maar eerder naar de leider die in de jaren dertig door energie en stuwende kracht in staat was de eenheid van Duits land op te bouwen, een land dat toen verdeeld was, aldus de ver klaring. Uit deze hoek bezien kan men niet aarzelen Vietnam een leider toe te wensen die dezelfde energie en stuwende kracht bezit als de Hitier uit het begin van de Duitse wedergeboorte, zodat alle krach ten van het land kunnen worden opgeroepen voor de strijd tegen het communisme, waarvan het leven van Vietnam afhangt. Het bewon deren van de successen van een man betekent niet noodzakelijk dat men hem moet navolgen. Het re geringshoofd van Vietnam heeft nooit bedoeld de nazidictator als voorbeeld te stellen. Het volk van Vietnam heeft de regering Ngo Dinh Diem niet omvergeworpen om een andere Ngo Dinh Diem in zijn plaats te stellen, zelfs niet met het gezicht van Hitier. 99 Noord-Vietnam heeft vrijdag de Zuidslavische en Indische steun aan de V.S. inzake Vietnam ver oordeeld. Het officiële Noordviet- namese persbureau zegt dat het gezamenlijke communiqué, uitge geven door Tito en Sjastri op 1 augustus, hun ware karakter heeft blootgelegd, en zegt dat zij de Amerikaanse grap van vreedzame onderhandelingen luidruchtig heb ben aangeprezen, alsmede de po ging de V.N. voor de voortzetting van de agressieve politiek in Viet nam te gebruiken. Vrijdag is een B-57 canberra- straalvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht met zijn bommen last in de hoofdstraat van Nha Irang, een Zuidvietnamese stad met 20.000 inwoners, neergestort. Negentig minuten daarna ontplof ten er nog bommen. Nha Trang ligt 330 km ten noordoosten van Saigon. De twee lemanningsleden hebben zich met. de parachute kunnen redden en zijn door een hefschroefvliegtuig uit zee opgevist. Het vliegtuig schijnt door lucht afweergeschut van de vietcong te zijn getroffen. De piloot ontdekte dat de benzine wegliep, zétte de automatische piloot aan en sprong mat zijn kameraad in de verwach ting dat het vliegtuig ook in zee terecht zou komen. Een andere B-57 heeft nog getracht het vlieg tuig neer te schieten toen het de stad naderde. Volgens de eerste berichten zijn er door het neerstorten van de bommenwerper een twaalftal Viet- iiamezen om het leven gekomen en vier Vietnamezen en acht Ameri kanen gewond. In juli zijn ruim 3000 guerilla- slrijders van de vietcong gesneu veld in gevechten met Amerikaan se en Zuidvietnamese troepen, zo hebben Amerikaanse autoriteiten vrijdag in Saigon bekendgemaakt. De vietcong heeft volgens de Amerikanen nog niet eerder in de oorlog zulke zware verliezen ge leden. Gedurende de afgelopen week hebben tien Amerikaanse militairen het leven verloren bij de strijd in Vietnam. 45 Amerikanen liepen verwondingen op, aldus een mede deling van het Pentagon, dat nog meedeelt dat sinds 1 januari 1961 in totaal 506 Amerikaanse mili tairen in Vietnam zijn gesneuveld. Het aantal gewonden bedroeg in die periode bijna 3000. In het Russische politieke week blad Za Roebezjom is een heftige kritiek gepubliceerd op president Johnson, die ervan wordt beschul digd de V.S. in Vietnam naar de rand van de afgrond te duwen. Een zekere Kraminov, de schrij ver van deze kritiek, legt er de na druk op dat de strijd in Vietham een louter Amerikaanse aangele genheid is geworden. Behalve en kele marionet-regeringen zoals het Zuidkoreaanse bewind heeft nog geen enkel land besloten troepen naar Zuid-Vietnam te zenden. Men wil zelfs geen symbolische strijd macht naar het oorlogsterrein stu ren. Johnson, aldus Kraminov, trekt vaak de „toga van de vredestich ter aan en gebruikt dan bijbelse uitspraken om zijn ideeën te kun nen maskeren". Kraminov meent dat alle pogin gen van de Amerikaanse diploma tie om het optreden van de Ame rikaanse regering in Vietnam een internationaal tintje te geven op niets zijn uitgelopen. Zelfs in de ,T.S. zelf had de oorlog onrust en onzekerheid opgeroepen, dit on danks de verklaring van een be kend regeringslid die op last van Johnson had gezegd, dat de V.S. niet voor de bittere keus staan waarvoor eens het Duitsland van Hitier stond, namelijk kanonnen of boter. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Indonesië heeft geslaagde proe ven genomen met onlangs van de Sowjet-Unie ontvangen lucht- grondraketten, aldus maakte de Indonesische ambassade in Canber ra vrijdag bekend. Zes van derge lijke raketten werden gelanceerd uit Russische straalbommenwer- pers. De doelen lagen op het onbewoonde eiland Arakan in de Javazee. De strijd in Vietnam Zuid-Vietnam: Amerikaanse mi litairen worden met helikopters gedropt in een gebied60 km ten oosten van Saigon, waar de Viet cong getracht heeft de belang rijke verbindingsweg Saigon- Voeng Tau af te snijden. In Zuid-Vietnam wordt al enkele dagen hevig gevochten om i et stra tegisch belangrijke Zuidvietnamese legerkamp van Doec Co, waarbij volgens Amerikaanse militaire ad viseurs Chinezen aan de zijde van Noordvietnamese geregelde een heden meestrijden. Er zijn tekenen die erop wijzen dat zich hier een grote siag aan het ontwikkelen is, die wellicht de beslissende lang verwachte viet- cong-actie van het huidige regen seizoen inhoudt. Tegenover de vietcong-troepen staan twee keur- bataljons van de Zuidvietnamese luchtlandingstroepen. Uit het kamp dat de inzet vormt van de strijd, beheersen de Zuidvietnamese mili tairen vijftig km van de verkeers weg tussen de hoofdstad van de centrale hoogvlakte en de Cam bodjaanse grens. Doec Co ligt slechts 55 km ten westen van Plei- koe, waar zich een grote Ameri kaanse basis bevindt. De strijd die nu al vier dagen duurt, begon als een gewone gue- rilla-actie, maar waarin deze actie zich al spoedig onderscheidde van vorige soortgelijke operaties, was de vasthoudendheid, waarmee de vietcong zijn stellingen bleef ver dedigen ondanks de bombardemen ten, o.a. met napalm door Ameri kaanse vliegtuigen. De guerrillastrijders stelden zich ook hevig teweer tegen de aan- valsstoten van de Zuidvietnamese keurtroepen en de strijd golft nog steeds heen en weer. Waarom de Amerikanen menen, dat Noord vietnamese troepen en Chinezen bij de strijd zijn betrokken, werd niet duidelijk. De Zuidvietnamese parachutis ten zouden tot dusver matige tot zware verliezen hebben geleden. Ook aan vietcong-zijde zouden de verliezen aanzienlijk zijn. De Amerikaanse adviseurs die vermoeden dat zich in de rijen van de Noordvietnamese militairen Chi nese officieren bevinden, hebben dit afgeleid uit de bevelen die zij Van de andere kant hoorden schreeuwen. Naast het Chinees werd ook het dialect van Hanoi gehoord. In het verleden hebben al verscheidene malen berichten de ronde gedaan over de aanwezig heid van Chinezen in Zuid-Viet nam, maar dit was de eerste con crete aanwijzing daarvoor. De vietcong heeft vrijdagavond voor het eerst openlijk een beroep gedaan op Noord-Vietnam, militai re versterkingen te sturen. Wij doen een dringend beroep op het Noordvietnamese volk onze troe pen te versterken, zo zeiden de vietcong-leiders in een verklaring die vrijdagavond door het Noord vietnamese persbureau werd ver spreid. Volgens waarnemers staat deze verklaring gelijk met een on verbloemd verzoek om buitenland se „vrijwilligers", een soortgelijk vei zoek als de Noordkoreanen in de Koreaanse oorlog tot China richtten. Griekse pondenleningen De vereniging voor de effec tenhandel deelt mede, dat de Griekse regering een voorlopig aanbod tot schuldregeling voor een periode van vijf jaar (1963 t/m 1967) heeft gedaan, betrek king hebbende op haar in pon den sterling luidende buiten landse leningen. Hiertoe behoort de ter beurze van Amsterdam genoteerde 6 pet Griekse lening voor publieke werken in 1931. De Ghanese minister van buiten landse zaken, Quaison-Saekey, is vrijdag met een boodschap van zijn president Nkroemah voor presi dent Johnson in Washington aan gekomen. Tot verslaggevers zei hij dat de boodschap de zaak van de vrede in Vietnam ten goede zou kunnen komen. Het bezoek van Quaison-Sackey die tevens voorzitter is van de al gemene vergadering van de ver enigde naties, werd in allerijl ge regeld nadat de speciale Ghanese afgezant naar Hanoi, Kwesi Ar- mah, aan Nkroemah rapport had uitgebracht over het resultaat van zijn besprekingen met de Noord vietnamese leiders. Quaison-Sackey zei bij zijn aankomst in Washing ton nog, dat hij optimistisch bleef Tijdelijk regen Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Schotland bevindt zich een depressie die boven de Noordzee en ons land zuidwestelijke win den veroorzaakt, waarmee vrij koele lucht wordt aangevoerd. De voorste begrenzing van deze lucht strekt zich uit van de om geving van Berlijn naar Noord- Frankrijk. Ten zuiden en ten oosten van deze scheidingslijn komen middagtemperaturen van meer dan 25 graden voor. In de overgangszone van de koude en de warme lucht ont wikkelen zich boven Frankrijk regengebieden die zich ook over ons land zullen uitbreiden. Plaat selijk kan deze regen vergezeld gaan van onweer. De wind is aanvankelijk zwak en verander lijk, later overwegend matig uit richtingen tussen noord en west. De middagtemperaturen zullen dezelfde zijn ais vrijdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen en kans óp on weer. Aanvankelijk zwakke ver anderlijke, later overweeend ma tige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Dezelfde tempe raturen als vrijdag of iets lagere. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Atoomexplosies en kunstmatige satellieten zijn niet de schuld van het slechte weer van deze zomer, aldus de mening van Zweedse weerkundigen die de gegevens over het klimaat in de twee laatste observatieperioden van 30 jaren hebben onderzocht. De periode van 30 jaar zijn volgens deze deskundigen echter te kort om tot vaststelling van gemiddelde waarden voor de alge mene beoordeling van klimaat-perioden te kunnen komen. Daarom zal op het van 12 tot 26 dezer in Stockholm te houden wereldcongres van weerkundigen uit een 40-tal landen de kwestie van verlenging van deze perioden te berde worden ge bracht. Voorts zal over verdere standaardisering van bereke ningen worden gesproken. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen 'answeert Walsoorden v.m. n.m. 10.11 10.43 10.46 11.18 11.26 11.58 11.36 12.08 8 AUGUSTUS v.m. n.m. 11.22 11.25 11.57 0.37 12.40 0.47 12.50 9 AUGUSTUS v.m.. n.m. 11.46 12.16 0.21 12.51 1.01 1.31 1.11 1.41 Aug. 7 5.11 20.20 17.34 0.24 8 5.12 20.18 18.32 1.00 9 5.14 20.16 19.20 1.45 10 5.15 20.14 19.58 2.40 (Adv.) TERNEUZEN 102 Tel. 01150 3128 wat de vooruitzichten voor een of andere regeling van het Vietname se vraagstuk betrof en hij ant woordde bevestigend op de vraag van een verslaggever, of de bood schap die hij bij zich had een goede tijding kon worden genoemd. Vol gens diplomatieke waarnemers doet Nkroemah in zijn boodschap wellicht een beroep op Johnson de luchtaanvallen op Noord-Vietnam althans tijdelijk te staken. Intussen heeft de Noordvietna mese consul-generaal in de Indi sche hoofdstad Nieuw Delhi, Ngoe- jen Hoa, vrijdag verklaard dat het louter stopzetten van de bombar dementen op Noord-Vietnam zijn regering niet aan de conferentie tafel zal brengen. Een conferentie zoals in 1954 in Genève werd ge houden was voor zijn regering alleen aanvaardbaar na strikte toe passing van de militaire bepalin gen van de overeenkomst van 1954 inzake Indo-China. De Ghanese missie naar Hanoi was naar zijn zeggen door de Noordvietnamese regeringsleiders ontvangen omdat zij kwam met het doel, de betrek kingen tussen Ghana en Noord- Vietnam te verstevigen. De missie had niets te maken gehad met de gemenebestmissie van de Britse premier Wilson. Dat bij het over leg tussen de Noordvietnamese leiders en de Ghanezen de kwestie- Vietnam ter sprake kwam was, zo zei Hoa, een vanzelfssprekende zaak. In Washington heeft de republi keinse leider in het huls van afge vaardigden, Gerald Ford ,in een televisie-interview gezegd, dat het congres Noord-Vietnam eventueel de oorlog zou moeten verklaren tenzij president Johnson speciale redenen had dat niet te dóen. i Adv.) B1NNENVERING het beste bed ooit gemaakt! "SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard'. HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Russische verklaring over Amerikaans optreden in Vietnam Het besluit van de Amerikaanse regering om een nieuw contingent van 50.000 militairen naar Zuid- Vietnam te sturen wordt in de lei dende kringen van de Sowjet-Unie beschouwd als een daad van agres sie die leidt tot uitbreiding van de oorlog in Vietnam, zo zegt het Russische persbureau Tass in een officiële verklaring. De staatslie den die de politiek van de V.S. be palen vergissen zich wanneer ze denken dat de Amerikaanse agres sie ongestraft zal blijven, aldus Tass. Om hun optreden te recht vaardigen spreken de Amerikaan se agressors huichelachtig over „vreedzame" onderhandelingen maar willen de V.S. werkelijk dat het verlangen dat ze zeggen te hebben naar een vreedzame rege ling van de kwestie-Vietnam ern stig wordt genomen, dan moeten zij hun woorden staven door daden en onmiddellijk een eind maken aan dz agressie. Zweden maakt nu elastisch papier Rekbaar papier wordt tegen woordig in Zweden gemaakt. In enigszins vochtige toestand wordt papierweefsel tijdens de vervaar diging eekrompen. Vervolgens wordt het gedroogd en dan blijkt het zowel in de lengte als in de breedte uitrekbaar. Men ver wacht, dat dit elastische papier voor verpakkingsdoeleinden gro ve opgang zal maken. De Indonesische nationalistische partij heeft donderdagavond zeven leden van het bestuur wegens on- disciplinair optreden uit de partij gezet, zo is vrijdag in Djakarta be kendgemaakt. De betrokkenen wa ren lid van het parlement of het voorlopige volkscongres, de hoog ste Indonesische staatsinstelling. Zij verliezen deze functies nu om dat zij deze bekleedden bij gratie van het partijlidmaatschap. Bij ds eerste en tot dusver enige algemene verkiezingen in Indone sië, die in 1955 werden gehouden. WERVELSTORM ROVEN JAPAN Bij de wervelstorm „Jan", die vrijdag het zuidelijke deel van de Japanse eilanden heeft geteis terd, zijn minstens 24 mensen om het leven gekomen. Vierenne gentig mensen werden gewond en 10.000 zijn dakloos. Het eiland Kioesjoe en het westelijke deel van Honsjoe werden het zwaarst getroffen. Ongeveer 2000 houten huizen werden hier geheel of gedeeltelijk vernield. Zeven bruggen zijn wegespoeld. De meeste wegen zijn onbegaan baar. VREDESOPROEPEN INZAKE VIETNAM De premiers van India en Oe ganda, ,resp. Sjjastri en Obote, hebben vrijdag in een gemeen- schappelijik communiqué opge roepen tot het beëindigen van de vijandelijkheden in Vietnam ten einde het klimaat te scheppen voor een conferentie als die van Genève in 1954. Zij waren het erover eens dat „in samenwerking met andere niet-verbonden landen pogingen moeten worden gedaan 'n vreed zame oplossing voor de kwestie- Vietnam te vinden". In Cairo spraken vrijdag de presidenten Nasser en Sekoe Toere van Egypte en Guinea in een communiqué hun bezorgd heid uit over de verslechterende toestand in Vietnam. De Ame rikaanse bombardementen op het noorden moesten worden ge staakt. Beide staatshoofden we zen op de noodzaak, „dat vrede tot stand wordt gebracht in over eenstemming met de overeen komst van Genève van 1954 en de wettige rechten en verlangens van het Vietnamese volk." kwam de nationalistische partij als grootste tezamen met de Masioemi uit de bus. De partij telt 30 be stuursleden. Onder de afgezette partijleden zijn de voormalige vice-premier Hardi, de vice-secretaris-generaal van de partij Mohammed Isnaeni, die tevens algemeen directeur en hoofdredacteur van het partijblad Soeloeh Indonesia is, en Sabilal Rasjad, parlementslid en voorzit ter van de mohammedaanse orga nisatie Djamiatoel Moeslimin. Ras jad was mede-directeur van Soe loeh Indonesia. Buitenlandse waarnemers in Djakarta menen dat de partij hier mee uitvoering geeft aan de indus- tructie die president Soekarno 14 dagen geleden op een massa-bij- eenkomst ter gelegenheid van het 28-jarig bestaan van de partij heeft gegeven. Soekarno drong er op 25 juli bij de partij op aan onmiddel lijk alle valse marhaenisten uit de partij te verwijderen. (Soekarno vond in 1930 het woord marhaenist uit, toen hij als leider van de P.N.I. de grote massa van het Indonesi sche proletariaat deze naam gaf). De ontslagen bestuursleden zijn tegenstanders van samenwerking tussen nationalisten en communis ten in Indonesië. Algemeen wordt aangenomen dat dit de reden van de huidige maatregel is. De meer derheid van het bestuur zou voor samenwerking met de P.K.I. zijn. Staatsmunt produceerde in 1964 meer guldens dan rijksdaalders Wegens gebleken benoufte aan guldens werden er in 1964 negen miljoen vervaardigd, zo blijkt uit de toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het staatsmuntbedrijf over het af gelopen jaar. Volgens de oorspron kelijke begroting was slechts in de aanmaak van vijf miljoen guldens voorzien. Er zouden evenveel rijks daalders worden gemaakt, maar dit aantal is beperkt tot 2,8 miljoen stuks. Aan kwartjes, dubbeltjes en stuivers werd twaalf miljoen stuks meer geproduceerd dan was voor zien. De aanmaak van centen bleef bij de plannen achter. Voor Suri name en de Nederlandse Antillen werden in totaal 6,1 milioen mun ten geleverd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1