De moeilijkheden aan boord van de Friesland 45 Pakistani worden vervangen Noord-Vietnamese vredespolsingen Verhoging Baby na ernstige mishandeling overleden De miljoenste en de gelukkigste BEUR SO VERZICHT DE GOUDEN HORDE kinderbijslagen Vrijdag 8 augustus 1965 DE VRIJE ZEEUW pagina 5 Moeilijkheden op Nederlands schip TOESTEL MET WILDE DIEREN VERONGELUKT De Rotterdamse Lloyd heeft op Schiphol een chartervliegtuig klaar staan om plaatsvervangen de zeelui naar de haven van San Francisco te sturen teneinde daar de 45 Pakistani te vervan gen, die hun schip, de „Fries land", hebben verlaten uit pro test tegen volgens hun onduld bare toestanden aan boord. De bezwaren gelden vooral de kwa liteit van het eten, dat door de koks van de „Friesland" wordt bereid. Het vertrek van de Nederland se zeelui naar San Francisco zou afhangen van de resultaten van een telefoongesprek, dat één der directieleden zou hebben met de kapitein van de „Friesland" en waarschijnlijk met de consul van Pakistan in San Francisco en enige vakbondsbestuurders. Zoals bekend steunen de Ameri kaanse vakbonden de actie van de Pakistani. Men zou proberen tot een vergelijk te komen, b.v. door vervanging van de koks en de hofmeesters van de „Fries land". Indien het telefoonge sprek geen oplossing brengt, zullen de zeelui onmiddellijk naar San Francisco worden ge vlogen. De directie heeft laten weten, dat ze niet van plan is vergaande toezeggingen aan de Pakistani te doen. Mishandeling Het telefoongesprek heeft in tussen niet tot overeenstemming geleid. De directie heeft beslo ten de 45 Pakistani van de „Friesland" te vervangen door 25 Nederlandse zeelui. De Neder landers zullen zaterdagavond om negen uur uit Brussel met een chartervliegtuig naar San Fran cisco vertrekken. De stakers hebben het aanbod om de hofmeesters en de kok van de „Friesland" te vervangen niet geaccepteerd. Zij bleven vasthouden aan de eisen, die o.m. neerkomen op de uitbetaling van een smartegeld van 150 dol lar per persoon wegens het slechte voedsel en een schade vergoeding van 250 dollar per soon voor iedere maal, dat één van hen door de scheepsofficie ren zou worden geslagen. „Als wij hier waren ingestapt, zouden die kerels zeker niets hebben na gelaten om ruzie uit te lokken", ZO was de reactie van de Rotter damse Lloyd. De directie heeft goede hoop dat de Amerikaanse vakbonden, die de actie van de Pakistani hebben gesteund, alsnog op dracht zullen geven de lading stukgoed van de „Friesland" te lossen. San Francisco: Pakistaanse be manningsleden van het Neder landse vrachtschip „Friesland" vertellen aan verslaggevers hoe slecht zij aan boord zouden wor den verzorgd en behandeld. Zij laten het ontbijt voor de beman ning zien, dat zou bestaan uit twee dozijn kwalijk riekende kleine vissen, een bos uien, een handje bedorven bonen en wat Spaanse peper. HULP VOOR NAT FRIESLAND GEVRAAGD Gedeputeerde Staten van Friesland hebben overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van de landbouworganisaties, met de gewestelijke raad van het landbouwschap en met de hoofd- ingenieur-idirecteur van de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst in Friesland over de situatie die door de wateroverlast in de agrarische bedrijven is ontstaan. Het college heeft besloten zich tot de regering te wenden en de ze op de hoogte te stellen van de ongerustheid die deze situatie in Friesland heeft gewekt. Daarbij zal er worden aangedrongen dat de regering zich nader beraadt over maatregelen die de gevol gen van de wateroverlast voor de getroffen bedrijven kunnen verlichten. Ruim 12.500 verboden handwapens ingeleverd Sedert de inwerkingtreding op 1 juli van de wet tot wering van ongewenste handwapenen zijn bij de plaatselijke politie ruim 12.500 van dergelijke wapens in geleverd. Ze zijn ter vernieti ging overgedragen aan de inten dance van cte rijkspolitie. Het be treft 6.289 stiletto's, 725 valmes- sen, 3.788 boksbeugels, 1.704 ploertendoders ,16 handwapens, bestemd voor het verspreiden van weerloos makende stoffen en 103 geheime handwapens, in totaal 12.625 stuks. Een tweemotorig Peruaans vlieg tuig van het type C-49 met wilde dieren aan boord, bestemd voor Amerikaanse dierentuinen, is woensdag kort na het opstijgen van het Panamese vliegveld To- cumen ontploft. De zeven inzitten den, drie bemanningsleden en vier verzorgers, vonden de dood. Uit vrees dat een aantal dieren, waaronder gevaarlijke slangen, het ongeluk heeft overleeft en de wijk genomen, heeft de Panamese na tionale gardé het gebied waar het toestel is neergestort afgezet. Noord-Vietnam heeft de Ver. Staten in het verleden indirect laten weten dat het bereid zou zijn tot onderhandelen, doch de Amerikaanse regering had dit als „taktische manoeuvres" naast zich neergelegd. Deze eerste openlijke gewagmaking van een positieve reactie uit Hanoi op de talrijke pogingen om het conflict tot een oplossing te brengen kwam woensdagavond bij een debat voor de Amerikaanse tele visie uit de mond van William Bundy, de Amerikaanse onder minister die aangelegenheden betreffende het Verre Oosten be hartigt. Een hoogleraar aan de univer siteit van Cornell, George Kahn, stelde tijdens dit debat Hundy de vraag waarom de Ver. Staten de tip van de secretaris-generaal van de ver. naties, dat Hanoi be-1 reid leek tot onderhandelingen, naast zich neer hadden gelegd. Bundy gaf toe dat secretaris-ge- generaal Oe Thant iets dergelijks had laten weten. Er waren tus sen verschillende landen en per sonen echter talrijke contacten met Hanoi geweest. Zij bleken achteraf echter alle op „takti sche manoeuvres' van Noord- Vietnam te berusten. Bundy zei voorts dat de standpunten van het communistische bewind in Hanoi als basis voor een gesprek volstrekt onaanvaardbaar waren. Het bevrijdingsfront wil een coalitieregering waarin de com munisten een sterke positie inne men en het spreekt met geen woord van vrije verkiezingen, aldus de Amerikaanse onder-mi nister. De heeft zich vere- Het overlijden van een elf maanden oude baby, vier dagen geleden in het Dijkzigt-zieken- huis te Rotterdam, aan een her senbloeding, is, zo heeft de re cherche thans vastgesteld, het gevolg geweest van zware mis handeling door de vader van het kind, de 27-jarige loswerkman Johgn van L. Na zijn arrestatie heeft de loswerkman bekend het kind enige tijd voordat het in het ziekenhuis moest worden opge nomen, te hebben mishandeld. De ongehuwde moeder van de baby, de 25-jarige Francina A. S., is eveneens gearresteerd. Beiden zqllen voor de officier van jus titie worden geleid. De doktoren van het zieken huis en de recherche hadden al snel het vermoeden dat de dood van de baby, een jongetje, ver band zou houden met een mis drijf. In de eerste verhoren ont kenden zowel de vrouw als de man iéts van mishandeling op hun geweten te hebben. Later echter begon de vrouw te pra ten. Zij vertelde de politie dat haar man de baby kort voor die moest worden opgenomen in het ziekenhuis, hardhandig in zijn bedje had gesmeten, nadat hij had geprobeerd het huilende kind op zijn arm tot bedaren te brengen. Het lijkt er sterk op dat het hersenletsel, dat de dood van het kind veroorzaakte, het gevolg is geweest van deze handeling. Mogelijk echter hebben zich al eerder gevallen van mishande ling voorgedaan. De verklarin gen van de vrouw wijzen in deze richting. Een trieste omstandigheid is dat de mishandelingen en het daarop volgende overlijden van de baby plaatsvonden tijdens de periode waarin het kind op proef bij de moeder thuis mocht zijn. Omdat Francina S. en Johan van L. niet in staat werden geacht de baby te verzorgen, was het n.l. toegewezen aan de raad voor de "n zwartharig gentinië, de kinderbescherming. Deze instan tie bracht de baby kort na de geboorte onder in een kinder tehuis. Sinds 19 juni was het kind op proef bij de moeder thuis. Mosselexport groter dan vorig jaar De mosselexport ontwikkelt zich dit jaar bijzonder gunstig. Ofschoon het tijdstip waarop de levering begon, later was dan vorig jaar, was eind juni de ex port reeds 300 ton groter dan in 1964. De mosselen komen zowel uit de Waddenzee als uit de Zeeuw se stromen. De handel vraagt voorlopig bijna uitsluitend mos selen van de A-kwaliteit. Van de Waddenzee komen be richten, Jat de mosselen de laat ste weken sterk worden aange tast door z.g. pokkenval. De kwaliteit van de mosselen ondervindt daarvan geen hinder, maar de schelpen krijgen een minder mooi aanzien. Ze worden door de handel niet geaccep teerd. Meer „galmvrije" omroepinstallaties op stations Op de stations Den Haag (Hol lands spoor), Haarlem en Eind hoven zijn nieuwe omroepinstal laties in gebruik genomen. Ze werken volgens het principe van de „looptijdvertraging" die de installatie praktisch galmvrij maakt. Bij dit systeem wordt de omroenstem niet gelijktijdig door de verschillende luidsprekers ten gehore gebracht, maar voor be paalde luidsprekers enigszins vertraagd. Op het Amsterdamse centraal station heeft men met de galm vrije installatie al goede erva ringen opgedaan: de verstaan baarheid van de omroepberich- ten is op dit overkapte station aanzienlijk verbeterd. meisje uit Ar- 22-jarige Rosa Gilma Aramaio, is de eer te beurt gevallen door de directie van de K.L.M. als de miljoen ste passagier van dit jaar bij de Nederlandse luchtvaartmaat schappij begroet te worden. Tevens is zij de gelukkigste: haar verloofde, de 23-jarige D. Kranenburg uit Lisse, die zij sinds 15 maanden niet meer gezien had en met wie zij in Nederland gaat trouwen, stond haar bij aankomst op Schiphol op te wachten. Rosa Gilma die in Buenos Aires behalve haar ouders, drie broers en een M ohammedanen en communisten in Indonesië Volgens het Mohammedaanse blad „Doeta Masjarakat" hebben vijf personen, kennelijk commu nisten, op 25 juli een Moham medaanse handelaar gedood in Losari in midden-Java waar drie dagen tevoren al twee jonge Mohammedanen door een aantal communisten om het leven wa ren gebracht. De handelaar was eerst om zijn godsdienst bespot. Er waren toen negen geweer schoten op hem afgevuurd. Drie personen waren later gearres teerd. Volgens aangehaald blad organiseren plaatselijke afdelin gen van uiterst linkse bóeren- verenigingen in midden-Java dergelijke terroristische acties. zusje achterlaat, hoopt in Nederland haar tweede vader land te vinden. Zij is nog nooit eerder in het buitenland ge weest. Haar verloofde leerde Rosa kennen toen hij als ma troos op een passagiersschip dikwijls in de haven van de Argentijnse hoofdstad kwam. Enige tijd geleden heeft de heer Kranenburg zijn matro- zenpet aan de kapstok gehan gen. Hij gaat binnenkort ver der studeren aan de zeevaart school in Amsterdam. Het belastingvrije winkelcen trum op de luchthaven bood de gelukkige luchtpassagiere een fototoestel, een fruitmand, parfum, bloemen en enkele andere artikelen ten geschenke aan, terwijl de V.V.V. van Am sterdam het verloofde paar een gratis verblijf in de hoofdstad naar eigen keuze beloofde. Het is drie weken eerder dan vorig jaar dat de K.L.M. haar 1.000.000ste passagier vervoer de. Daggeld wederom verhoogd en Als gevolg van de krappe geld markt door ide trage terugvloei ing van bankbiljetten na de ulti- mo-opvragingen is gisteren het tarief voor daggeld (call money) evenals woensdag wederom met een half procent verhoogd tot vier procent. WAAR IS PAUL VAN TIENEN? Het Tweede-Kamerlid de heer Berkhouwer (V.V.D.) heeft de minister van justitie gevraagd, of het gewezen lid der Waffen S.S., P. van Tienen nadat hij door de arrondissementsrechtbank te Utrecht was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den en hoger beroep had inge- teld, zich door vlucht naar het buitenland aan verdere berech ting heeft onttrokken. Hij wil weten of de man in het bezit is van door de Nederland se overheid afgegeven reispapie- ren, benodigd om zich naar het buitenland te begeven en indien dit niet het geval is, wat de mi nister dan kan meedelen over het al dan niet voorhanden zijn van gegevens of aanwijzingen waaruit zou blijken, dat dé vlucht van Paul van Tienen georgani seerd is door of volbracht met behulp van enigerlei in Spanje of elders vertoevende (gewezen) fascistische organisatie of (ge wezen) leider daarvan. De heer Berkhouwer vraagt de minister verder, of er reeds stappen ondernomen zijn tot op sporing van deze gevluchte ver oordeelde. Heeft de minister, aldus het kamerlid, in dit verband kennis genomen van de uitlating van de officier van justitie te Utrecht, die blijkens een persbericht van 27 juli 1965 gezegd zou hebben, dat men er niet om treuren zal, dat deze veroordeelde zich uit de voeten gemaakt heeft, althans zich in deze zin heeft uitgelaten en moet de minister niet beamen, dat, indien deze vertegenwoordi ger van het openbaar ministerie zich uitlatingen van deze strek king veroorloofd heeft, zulks in hoge mate onverenigbaar te achten is met de funktie van justitieel vervolgingsorgaan, welke deze ambtsdrager be kleedt. Is de minister bereid daarvan zijnerzijds op de geëigende wijze te doen blijken?, zo vraagt de heer Berkhouwer. MODELVLIEGTUIGJE STORTTE NEER Vier koeien ter waarde van in totaal vijfduizend gulden wer den woensdag geëlektrokuteerd en een dorpje kwam zonder stroom te zitten, toen in de buurt vam de Engelse plaats Rainham ten oosten van Londen een vliegtuig neerstortte. Het' toestel waseen modelvliegtuigje van een meter lengte, dat door een 14-jarige schooljongen van de grond werd bestuurd maar „nukkig' was geworden en de vrijheid had gekozen. Het stort te uiteindelijk neer op een hoogspanningskabel die knapte, en een drassig weiland waar koeien graasden, onder stroom zette. Het vliegtuigje liep slechts geringe schade op. regering nigd met het advies van de so- siaal-economische raad om, met ingang van 1 luli j.l., de kinder bijslagen te verhogen met vijf ct per dag voor het tweede tot en met het zevende kind, en met 25 ct per dag voor het achtste en volgende kind. Dit blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging van kinderbijslag wetten, dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De kosten hiervan worden ge raamd op 34 miljoen gulden per jaar. Van dit bedrag komt onge veer 22,5 miljoen voor rekening van het algemeen kinderbijslag fonds van 11,5 miljoen ten laste van het kinderbijslagfonds voor loontrekkenden. Bij de premievaststelling voor 1966 zal met deze kostenverho ging rekening worden gehouden. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt dat hier sprake is van een incidentele verhoging in het kader van het loonakkoord voor 1965. De regering acht het niet juist een direct kwantita tief verband te leggen tussen de belastingverlaging per 1 juli j.l. en de thans voorgestelde verho ging der kinderbijslagen, en wil met deze verhoging geen prece dent voor de toekomst aanvaar den. Indonesië en de kernbom Indonesië heeft er geen be zwaar tegen dat alle landen van de wereld de kernbom krijgen daar dit een garantie vormt voor het niet-gebruiken van dit wapen Dit heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Subandrio, woensdag verklaard op een bijeenkomst in Djakarta van functionarissen van het mi nisterie van voorlichting. Subandrio zei, dat de kernbom geen bedreiging vormt voor de landen die de bom bezitten, maar wel voor de landen die baar niet hebben. Tot woning verbouwde schuur onbewoonbaar verklaard Onder bescherming van een sterke politiemacht (tussen 30 en 40 man) hebben gemeentewerklie den uit Culemborg gisteren bij de landbouwer W. J. van Sterkenburg in Culemborg alle kozijnen ver wijderd uit een tot woning omge bouwde hooischuur. De verbou wing was geschied in strijd met de voorschriften en zonder vergun ning. Onlangs waren op last van het gemeentebestuur de ramen en de deur verwijderd. De heer Van Sterkenburg was echter in gebreke gebleven de schuur binnen een be paalde tijd weer zijn oorspronke lijke aanzien terug te geven. Tot incidenten is het niet gekomen. Weer beroving in Rotterdam In Rotterdam heeft zich weer een ernstig geval van beroving voorgedaan. In het havengebied werd de 27-jarige Duitse zeeman F. Heute, opvarende van de coas ter „Blümenthal", die in de Nas- sauhaven ligt, door drie nog on bekende mannen met een fles bewusteloos geslagen en beroofd van zijn portefeuille met 260, zijn paspoort en enige persoon lijke bezittingen die hij bij zich droeg. De aanvallers takelden de zeeman zó ernstig toe dat deze met spoed naar het havenzieken huis moest worden overgebracht, waar operatief moest worden in gegrepen. De Duitser had ern stige verwondingen aan de schedel, een wond aan de kin en een ontwrichte kaak. Dodelijk verkeersongeval De 28-jarige ongehuwde met selaar J. Knoops uit Echt is don derdagmorgen in zijn woonplaats om het leven gekomen bij een verkeersongeval op het kruis punt in de Prinses Irenestraat. Hij botste met zijn bromfiets tegen een autobus en was op slag dood. Jongsn verdronken De 11-jarige Bastiaan Visser uit Dordrecht is donderdagmor gen in de Wolwevershaven in zijn woonplaats verdronken. De jongen sprong van de kant op een anderhalve meter lager drijvend vlotje. Hij gleed daar bij uit en raakte te water. Pas een uur later kon zijn stoffelijk overschot worden geborgen. Kleuter overreden Het anderhalf jaar oude zoon tje van de familie Van Osch in Venray is donderdagmorgen om streeks half twaalf op het erf naast de ouderlijke boerderij overreden door een vrachtwagen van een veiling en gedood. Noch de chauffeur, die met de wagen aan het manoeuvreren was, noch de bijrijder hadden het jongetje gezien. Man verdronken Nabij het kampeercentrum „Kruiningergors" in Oostvoorne is donderdagmiddag omstreeks 12 uur de 34-jarige heer A. W. D. uit Arnhem in het Brielsemeer verdronken. De man, die niet kon zwemmen, ging een bal achterna en kwam in de vaargeul terecht. KON. OLIE „WILLIG" Aan de wisselvallige stemming van deze week voor de aandelen Kon. Olie is gistermiddag plotse ling een einde gekomen. Met enig machtsvertoon werd bij de ope ning 141.40 voor deze aandelen geboden en wel voor 500 stuks. De slotkoers van woensdag was 137,30. De vraag in deze hoek kwam hoofdzakelijk van publie ke zijde. Deze was zó ruim dat de prijs gedurende de verdere beursduur kon uitlopen tot 142,50. Dit betekende derhalve een koerswinst ten opzichte van woensdag van ruim 5 gulden, of wel circa 27 punten op de oude omrekeningsbasis. Tegenover de aanhoudende vraag in deze hoek was alleen aanbod aanwezig op het sterk verhoogde koersniveau. De vaste stemming voor het olie-aandeel werd mede veroor zaakt door het feit dat Kon. Olie woensdag in Wallstreet een dol lar hoger sloot. De handel in de oliehoek was ruim. Naast dit fonds moet direct Unilever wor- 81. „Vrouwe Perguye!" riep Aram nogmaals verbaasd uit. Dan schoot hij snel toe en hielp het dodelijk vermoeide meisje uit het zadel. „Oh, Aram..." in haar opwin ding vergat Perguye de aanspreek titel „Messire" maar de avontu rier sloeg er nauwelijks acht op. „Wat is er gebeurd? Wat brengt u hier?" vroeg hij dringend. „Agua! Agua was naar de Gou den Horde overgelopen. Hij heeft een weg door het moeras gevon den naar de plek aan de Rivier-met- de-grote-naam waar ons kamp lag. „Hij hij..." ze aarzelde. „Ga verder!" drong Aram kalm aan. „Hij wilde mij doden... maar hij heeft zijn mes in de rivier gewor pen en staat nu weer aan onze kant". „Wat gebeurt hier?" onderbrak haar plotseling de Leeuw van Basha, die door zijn krijgslieden gewaarschuwd was en nu naderbij trad. „Wat voert u naar de bergen, bruid van mijn broeder Aram?" „Agua zal de Gouden Horde het moeras inlokken. Hij gaf mij op dracht u te waarschuwen uw man schappen op te stellen daar, waar het moeras aan de rivier grenst. Vlug... en maak spoed en wreek ds dood van mijn echtgenoot", sta melde Perguye. En niet voor niets drong zij op spoed aan, want reeds naderde Agua, de slimme, gevolgd door de duizenden krijgslieden van Chamag Chan, de rand van het uitgestrek te moerasgebied... den genoemd met een koersstij ging van bijna 3 gulden tot 140.90, na een opening op 140.30. Ook Philips trachtte mee te ko men met een koersavance van 60 cent tot 119,80, na een ope ning op 119,40. AKU ontmoette beginbeurs goede vraag waar door op 449 werd geopend. Later steeg de koers tot 452, tegen woensdag 445'/2. Hoogovens werd 3 punten hoger geadviseerd op 497. Ook K.L.M. kreeg een hogere advieskoers. Gedurende de niet- officiële ochtendhandel van gis teren Werd Philips op het laag ste niveau verhandeld met een prijs van 118,60, Kon. Olie 140,50 en Unilever op 139,20. Wallstreet was donderdag vast op het verzoek van president Johnson tot het congres om 1,7 miljard dollar extra in verband met de situatie in Vietnam. Ook de olie-aandelen waren op de Newyorkse beurs aan de vaste kant waarvan Kon. Olie goed meeprofiteerde. Unilever en K.L. M. sloten er eveneens hoger, Philips echter lager doch dit werd gisteren in Amsterdam zeer goed opgevangen. Voor de scheepvaartaandelen blijft de lokale speculatieve be langstelling aanhouden. Weder om hoger noteerden aandelen Paketvaart, Scheepvaartunie en Kon. Boot. De cultures waren goed prijshoudend. De staats- fondsenhoek gaf een herstel te zien na de druk van woensdag toen een nieuwe 6 procent lening Bank voor Ned. Gemeenten werd aangekondigd. In de lokale af delingen blijft nog steeds veel omgaan in het aandeel E. M. S. Woensdag bedroeg de omzet no minaal 50.000. Beursindices (1953 100) 5/8 524.3 333.6 144.8 197.5 170.1 371.3 Nabeurskoersen AKU: (451) Hoogovens: (497) Kon. Olie: 141.60—142.20 (142.10) Philips: 118.80 (119.30) Unilever: 140.00—140.60 (140.70) Stemming: ongeanimeerd. 3/8 4/8 Int. conc. 515.1 515.8 Industrie 332.7 333.0 Scheepvaart 145.2 144.6 Banken 196.0 197.0 Handel, enz. 170.2 169.6 Algemeen 367.2 367.5

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5