PROVINCIAAL NIEUWS Zinkers door het kanaal bij Sluiskil Bewoners van Bachten Dieke maakten Smyrnatapijt voor nieuwe Herv. kerk SUBSIDIES VOOR OPENLUCHTRECREATIE 1965 Zeeuws-Vlaanderen kwam niet aan bod Op maandag geen brcodbezorging in Zuid-Limburg - III Vrijdag 6 augustus 1965 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Krijgt Zeeuws-Vlaanderen voorlopig geen H.T.S. Axel Mutaties afdeling Zeeland ,.Chr. Emigratie Centrale" Tekenwedstrijd voor de jeugd Beiaardconcert Breskens Geslaagd Aanrijding Judo-examens Judo-successen in Knokke De vismijn Bij graafwerk skeletten gevonden Clinge Auto door trein gegrepen Goes Medewerker Tuinbouw Kortgene Autobotsing: twee doden en een zwaargewonde Middelburg Griffier kantongerecht Oost burg Gemeenteraad IJzendïjke Geslaagd Twintig woningen Ratioplan Sluis Amerikaanse studenten Gemeenteraad Het toezicht op de gemeentebesturen Onbenutte wegenbouwcapaciteit? Wielrijder verongelukt CYPRUS Pagina 3 Een nota van het E.T.X. voor Zeeland, samengesteld op verzoek van het provinciaal bestuur, komt tot de conclusie dat de stichting van een H.T.S. in Zeeuws-Vlaan deren op dit moment nog niet ver antwoord moet worden geacht. De H.T.S. in Vlissingen zal bin nen enkele jaren over een accomo- datie beschikken die in de Zeeuw se behoefte van hoger technisch onderwijs kan voorzien. Bovendien, ldus de nota, trok de school te Vlissingen de afgelopen jaren in oenemende mate leerlingen uit 'eeuws-Vlaanderen. Het schijnt dat de behoefte aan i t.s.'ers in het Zeeuwsvlaamse be drijfsleven nog te beperkt is om ot stichting van een H.T.S. te kunnen overgaan. Tenslotte acht iet E.T.I. het aan twijfel onder hevig of een H.T.S. in Zeeuws- Vlaanderen in staat zou zijn vol doende geschikt en bevoegd perso- ieel aan te trekken. Het E.T.I. geeft het provinciaal bestuur van Zeeland in overwe ging het vraagstuk na verloop van tijd nog eens te bekijken, indien de industriële ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen daartoe aan leiding zou geven. In het bestuur en de administra tie van de afdeling Zeeland van de christelijke emigrantencentrale hebben zich enige mutaties voorge daan. De heer A. de Kam, burge meester van Vrouwenpolder, heeft wegens drukke werkzaamheden be dankt als voorzitter. Hij wordt op gevolgd door de heer P. S. Mari- nusse te Kloetinge, die tot nu toe secretaris was. Het secretariaat zal worden vervuld door de heer C. Smies te Axel. De heer Smies die admini strateur der afdeling was, heeft de werkzaamheden hieraan verbonden overgedragen aan de heer A. de Regt te Axel. De commissie die de jeugd in haar vakantietijd enkele attrak- ties wilde brengen, heeft don derdag reeds een goede start met haar werk gemaakt. Op het Szydlowskiplein waren 75 kin deren in de leeftijd van 6 tot 12 jaar aanwezig om deel te nemen aan de straattekenwedstrijd. Elke deelnemer (ster) had hier een af gebakend deel gekregen om zijn of haa^, kunnen met kleurkrijt te'tonen. Het bleek voor de kinderen geen geringe opgave zulk een grote ruimte te vullen. Toch bleek over het algemeen dat er goede tekenaars onder de kinde ren schuilen. Hun fantasie bleek uit de grote verscheidenheid van onderwerpen, welke ze hadden gekozen. Des middags werd er in het Gezellenhuis een filmvertoning aangeboden, waarvoor eveneens flinke belangstelling bestond. Er werden filmpjes gedraaid van Charlie Chaplin, Donald Duck en andere kinderfimpjes. De commissie heeft van parti culieren en zakenlieden veel steun ontvangen om dit werk mo gelijk te maken. Zo wordt donderdagmorgen 12 aug. om acht uur met bussen naar het strand van Cadsand ge reden voor het geringe bedrag van ƒ0,75. De uitslag van de tekenwed strijd was: fi tot 8 jaar. 1. Randy Krijsman; 2. Ellie de Feijter. 8 tot 10 jaar; 1. Jannet Dees; 2. Anneke de Nijs. 10 tot 12 jaar: 1. Corry Verpoorte; 2. Frans Goossen. Er waren fraaie prijzen be schikbaar. Zaterdag worden uitgevoerd door de heer P. C. Brakman: 1. Preludium 2. Koraalfantasie Gezang 179 3. a. Heb je wel gehoord b. Als de rombom... 4. Rondo F. Teichler 5. Alleluja den blijden toon 6. Impromptu G. Clement 7. a. Daar was een sneeuwwit vogelkijn b. Altijd is Kortjakje ziek 8. Suite voor beiaard L. 't Hart Aan het instituut voor mode-, vak- en kunstnijverheidsonder wijs „Ensaid" zijn geslaagd voor sierkunst in handwerken de da mes Marie Verplanke te Bier vliet en Ria de Martelaere te Groede. Op het Molenwater vond een aanrijding plaats toen de brom fietser I. F. uit Breskens geen voorrang verleende aan een per sonenauto, bestuurd door I. v, d, B., eveneens uit Breskens. De bromfietser werd door de auto geschept en kwam tegen de voorruit terecht. Dokter v. d. Maas verleende de eerste hulp en liet F. per am bulance naar het ziekenhuis in Oostburg overbrengen. Dezer dagen slaagden voor de bruine band de onderstaande le den van de judoclub „Breskens"; de dames M. Boeekhout en F. Flikweert en de heren P. Pie- laet, J. Verhage, A. Verhage, H. Fenijn, J. de Boer Sr, J. de Boer Jr, G. Verheije en J. Risseeuw. Voör de gele band slaagden de heren J. v. d. Velde en P. Corne lls. Bij de te Knokke gehouden in dividuele judo-wedlstrijden wis ten de leden van Breskens' judo sportvereniging mooie resultaten te behalen. De heer P. Pielaet werd le en won daarmee een beker. Tweede werd de heer H. Fenijn en 4e de heer A. Verhage. Aanvoer vismijn te Breskens in de week van 25 juli t/m 31 juli: 710 kg bot, 180 kg schar, 71 kg schol, 2394 kg tong, 1 kg griet, 11 kg tarbot, 6 kg rog, 24 kg ka beljauw, 49 kg paling, 9830 kg exportgarnalen en 44 kg pellerij garnalen. DE BORDJES VERHANGEN Wat politie en staatsbosbeheer niet was gelukt, bleek voor de jeugd van Steenwijkerwold geen probleem: zij greep don derdag een 11-jarige jongen uit Schiedam in de kraag, die ongewenste belangstelling aan de dag legde voor A.N.W.B.- natuurroutebordjes. Zo waren cr in de loop van zondag van de 36 borden op de Woldberg 34 verdwenen. De jongen ver zamelde de borden. Waren ze niet naar zijn smaak, dan ver nielde hij ze. Achter de tent van zijn ouders zijn in de grond een kleine honderd bordjes teruggevonden. Bij graafwerkzaamheden voor de aanleg van een brandbluslei- ding op het z.g. „bokkeveldje" van het koninklijk instituut voor de marine in Den Helder zijn op circa 90 cm diepte twee mense lijke skeletten gevonden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het hier een noodgraf uit de tweede wereldoorlog betreft, dat indertijd niet geregistreerd werd. Inmiddels heeft de officier van justitie in Alkmaar opdracht ge- •geven de stoffelijke resten op nieuw te begraven. Een auto, bestuurd door F. van D. uit Clinge, werd woensdag op de onbewaakte overweg in de Molenstraat alhier door de die sel van de goederentrein Hulst- St. Niklaas gegrepen. De auto werd vernield, maar de bestuur der bleef ongedeerd. Deze merk te de trein te laat op. Krachtig remmen mocht niet meer baten. De diesel die eveneens vaart had geminderd, greep de auto aan de achterkant, welke gedeelte nog juist op de rails was blijven staan. Al met al liep dit ongeval dus nog goed af. Als tuinbouwmedewerker van het secretariaat der Zeeuwse Landbouw Maatschappij is be noemd de heer A. van Oosten te Emmeloord. De heer Van Oosten, die be kend staat als een deskundige op fruitteeltgebied is in Zeeuw se tuinbouwkringen geen onbe kende. Hij was reeds van 1942 tot 1956 in Zeeland werkzaam resp. bij de veiling te Kapelle-Biezelinge en bij de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Nu is hij werkzaam in de N.O. P., waar hij als hoofdassistent A is verbonden aan de rijkstuin- bouwvoorlichtings dienst. De heer Van Oosten zal op 15 oktober a.s. zijn werkzaamheden bij de Zeeuwse Landbouw Maat schappij aanvangen. In de omgeving van Colijns- plaat op Noord-Beveland zijn donderdagmiddag twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij de beide chauffeurs om het leven zijn gekomen. Er zijn geen getuigen, maar uit de si tuatie ter plaatse meent de po litie te mogen concluderen, dat de 55-jarige notaris A. van Hee rewaarden uit Gilze-Rijen met zijn volkswagenbusje geen voor rang heeft verleend aan de van rechts komende personenauto, bestuurd door de 49-jarige ver zekeringsagent P. Bouterse uit Kamperland. De vrouw van de notaris werd zwaargewond naar het ziekenhuis Sint Johanna te Goes vervoerd. De in Goes ge boren notaris was voornemens enkele dagen vakantie in Colijns- plaat dooi te brengen. Bij koninklijk besluit is mr. A. Nouwen te Amsterdam benoemd tot griffier van het kantonge recht te Middelburg en mede be noemd tot griffier van het kan tongerecht te Zierikzee, Terneu zen en Oostburg. De raad der gemeente Oost burg heeft besloten deel te nemen aan de ratiobouw in West Zeeuws-Vlaanderen. Oostburg zal van het totale aantal van 300 woningen er 60 kunnen bouwen. Al deze woningen zullen worden gebouwd in het nieuwe uitbrei dingsplan aan de Tragel. Burge meester J. van Leeuwen was verheugd dit plan te kunnen voorleggen. Ten opzichte van het aantal te vervangen noodwo ningen is dit aantal niet veel, maar de nog bestaande noodwo ningen kunnen in één klap wor den opgeruimd, waarbij dan nog enkele woningen overschieten om aan de normale vraag 'van woningzoekenden te voldoen. De huurprijs van rt 20 moet rede lijk worden geacht. Deze prijs is onder voorbehoud van eventuele loonronden. De heer Dekker was verheugd over het feit dat de gemeenten gezamenlijk de woningnood; trachten op te lossen. Wel wilde hij weten of eventuele loonron den over alle woningen worden verrekend. Wanneer de grond niet op tijd bouwrijp kan worden opgeleverd, wat zal er dan ge beuren? Burgemeester Van Leeu wen zei dat alle woningen tege lijk zullen worden afgerekend. Wat betreft het bouwrijp opleve ren van de grond was hij niet zo bang. Dit zal alleen een rol spelen bij de gemeenten die het eerst aan de beurt zijn. De heer Barendregt infor meerde hoe het staat met de toe wijzing van premie- en vrije- sektorwoningen. Ook meende de heer Barendregt dat er niet zo veel behoefte bestaat aan een zo'n groot aantal woningwetwo ningen. Het verwonderde hem dat in het rapport wordt gespro ken over heien. Nog nooit is dit in West Zeeuws-Vlaanderen ge beurd. Het optreden van scheu ren in de woningen is niet te wijten aan verzakkingen maar1 moet meer worden gezocht in het krimpen van de materialen. Het was hem opgevallen dat slechts twee van de vier slaapkamers een kast hebben. Dit vond hij wel wat weinig. De burgemeester zei dat premie- en vrije-sektorwo- ningen los staan van deze bouw. De mensen uit de noodwoningen beschikken niet over zo'n grote beurs om in bepaalde woningen te gaan wonen. Het heien is een gevolg van de grondboringen die hebben plaats gehad. Dat er zo weinig geheid wordt, is niet te ontkennen, maar er is wel eens te gemakkelijk gebouwd. Zonder hoofdelijke stemming werden B. en W. gemachtigd met n.v. Leen- houts aannemingsbedrijf te Sluis een overeenkomst te sluiten voor het houwen van 60 wonin gen. Aan de openbare kleuterschool Prinses Marijke is met ingang van 1 september 1965 in tijde lijke dienst benoemd mej. H. Moens. Aan de firma Hol te Hulst wer den de openbare werken aan de Tragel gegund. De heer Barendregt vond de uitslag wel gunstig. Wel was hij belangstellend waarom de post van 11.000 als onderhoudspost niet in de aannemingssom was opgenomen. De burgemeester zei dat het hier een bijzondere situatie' be treft en geen normaal straten plan. De heer Van Hee informeerde tijdens de rondvraag naar de stand van zaken bij de bouw plannen voor het nieuwe zieken huis. Komt hier nog iets van? Burgemeester Van Leeuwen zei dat zeker gebouwd zal wor den, De bouwtekeningen zijn ge reed en zullen worden inge diend, Het zal echter niet in zijn geheel ineens worden gebouwd, maar in onderdelen. Men wil be ginnen met het zusterhuis. Voor de uitvoering van deze werkzaamheden werd prijsop gave gevraagd aan N.V. Leen- houts aannemersbedrijf te Sluis, aan de firma P. R. Toussaint en Zn te Cadzand en aan de firma P. Mollet en Zn te Hoofdplaat. Prijsopgave diende verstrekt te worden in 5 percelen en wel: Perceel I: Ridderstraat - Wol straat; perceel II: Nieuwstraat vanaf Beestenmarkt tot molen; perceel III: Kaai; perceel XV; Smeestraat, Brugstraat, Garen- markt en Kalkboei; perceel V: Nieuwstraat vanaf molen tot grens met rijksweg. De percelen I, II en IV werden gegund aan de firma Toussaint voor resp. 40.886,9940,en ƒ20.694,de percelen II en V aan Leenhouts aannemersbedrijf voor resp. 6010,en 29.900, Voor het examen afgenomen door de stichting vakexamen in de textielhandel slaagde te Rot terdam onze plaatsgenoot de heer Rudy Marteijn te IJzendijke. Tevens legde hij met goed ge volg het examen af voor heren en jongenskleding. Woensdagavond kwam de raad van IJzendijke in openbare ver gadering bijeen. Als voornaam ste punt van de agenda was er een voorstel van B. en W. tot deelneming aan het ratioplan West Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter zei dit aan dit plan zowel voordelen als nade len zijn verbonden, doch B. en W. vinden het belangrijk dat deze woningen kunnen worden gebouwd. Op een vraag van de heer J. Cornells zei de voorzitter dat deze woningen geheel buiten de andere sectoren staan en dus 20 woningen extra betekenen. Op een vraag van de heer Pr. van Hijfte deelde de voorzitter mede dat deze woningen bij elkaar moeten worden gebouwd in blokken van tweemaal zes en tweemaal vier. De bouwkosten bedragen 17.500,Er zal be gin juli 1966 worden begonnen met de bouw. Aannemer is fir ma Leenhouts uit Sluis. De voorzitter deelde mede dat het landbouwbedrijf van de heer H. Steenaert op het elektrisch net zal worden aangesloten. In verband hiermede bracht de heer P. van Hijfte dank aan de voor zitter voor het vele werk dat hij voor deze aansluitingen in de buitenwijken heeft verricht. De voorzitter zei dat hij dit werk zeer gaarne heeft gedan. Een crediet van 6000,werd uitgetrokken voor bijdrage in de aanleg van de riolering voor de bewoners van de provinciale weg, waar de gemeente voor de buitenleiding voor 80 zal bij dragen. In een van de gemeenschaps zalen van „Bachten Dieke" werd dezer dagen aan ds Poelman een prachtig Smyrna-kleed overge dragen dat bestemd is voor het liturgisch centrum van de in aanbouw zijnde Goede Herder kerk aan de Koninginnelaan. Enkele dames en één heer uit Bachten Dieke, bijgestaan door enige dames uit de herv. ge meente te Terneuzen, hebben dit reuzenkleed van 5 bij 3 meter in recordtijd met de hand geknoopt. Het is een hele karwei geweest en het was een lust te zien met welk een overgave de dames met de trouwe medewerking van de heer Meerts zich van deze vrij willige arbeid hebben gekweten. Niet minder dan 48 kg wol is er in verwerkt. Het is een rijk en warm geheel geworden dat te zijner tijd een voornaam, cachet zal geven aan het liturgisch cen trum. In een kleine kring heeft mevr. Moggré-van Fraeijenhoven het kleed namens de initiatiefnemers aan ds Poelman overgedragen die zijn warme dank bracht voor de liefde waarmee de medewerk sters en de medewerker talloos vele uren hebben gegeven voor dit prachtige geschenk dat een sieraad belooft te worden in 9e nieuwe kerk. In „Hervormd Zeeuws-Vlaan deren" spreekt ds Poelman zijn dankbaarheid uit voor het oecu menisch draadje dat door het kleed loopt. Niet alle medewerk sters behoren n.l. tot de her vormde kerk. Het wej-k (en het was een werk.'is blijkbaar zo goed be vallen dat er reeds plannen be staan een tweede tapijt, zij het dan ook van kleinere afmetin gen, op stapel te zetten voor de kamer van de directrice... Enige medewerksters en de manneijke helper bij hun fraaie werkstuk. V.l.ryr.: mevr. De Back, mevr. De Jonge, mevr. Klaassen en de heer Meerts. Uit het begrotingsartikel „subsi dies en andere uitgaven ten behoe ve van voorzieningen voor open luchtrecreatie ten algemenen nut te" heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor een bedrag van 8.416,350 o.m. de volgende toezeggingen ge daan voor wat de provincies Zee land en Noord-Brabant betreft. In het studentenhuis te Sint Anna ter Muiden vertoeft op het ogenblik een 20-tal leerlingen, afkomstig uit- de hoogste klassen van de middelbare scholen in de Verenigde Staten. Gedurende de komende wintermaanden zullen zij ingeschreven worden in een van de hoogste leerjaren van een middelbare school in Nederland. Teneinde aan de taalmoeilijk heden, die hieruit ontstaan, zo veel mogelijk tegemoet te komen volgen zij thans in Sint Anna ter Muiden een cursus Nederlandse taal die wordt geleid door em- ployè's van de Amerikaanse am bassade. De gemeenteraad van Sluis kwam woensdagavond in spoed eisends zitting bijeen. Aanvaard werd een voorstel*van B. en W. om over te gaan tot-onderhand se gunning van bestratingswer- ken. Bij de vaststelling van de begroting over het dienstjaar 1965 werd in de kapitaaldienst een bedrag opgenomen van 110.000,— voor mt£Og£i»gsK§fl befitratiDgswerke». De Zuidlimburgse bakkers zullen van 16 augustus af op maandag geen brood meer bezorgen. Er blijft op de maandagen wel brood te koop in de winkels. Door deze maatregel is de vijfdaagse werk week voor 1000 Zuidlimburgse bakkersbedrijven met ongeveer 4000 personeelsleden een feit ge worden. De bakkers hebben in volledige samenwerking de maandag geko zen omdat gebleken is, dat de om zetten op die dag vrij gering zijn. De bakkers schrijven dit toe aan de moderne broodbehandeling, waardoor hun produkten langer vers blijven. De stap wordt enigs zins acceptabeler gemaakt, doordat veel winkels waar brood wordt verkocht, reeds op maandag geslo ten zijn. Ook voor de warenhuizen, ziekenhuizen en vakantiecentra zal de nieuwe maatregel, zodra de lo pende contracten zijn afgelopen, van kracht worden. ZEELAND Voor de verbetering van de duin weg met aanleg van een parkeer terrein in de gemeente Oostkapel- le f 224.750; een parkeerterrein met. de daarbij behorende wegen als onderdeel van het recreatie plan KoudekerkeVlissingen 175.000; een wandelpad door de duinen in de gemeente Koudekerke 23.250; verbetering en verbreding van de kampweg en aanleg van een parkeerterrein in de gemeente Westerschouwen 26.600 en de aanleg en verpozingsmogelijkheid voor de watersport bij „De Piet" in de gemeente Arnemuiden 85.000. NOORD-BRABANT Voor de aanleg en verharding van 26.690 m rijwielpaden 115.500; de eerste fase van het rijwielpadenplan der intergemeen telijke rijwielpadenorganisatie „Markiezaat van Bergen op Zoom" 105.000; de aanleg van rijwiel paden in de Kempen f 150.000; de verbetering van 22 km wegstukken in de Maas—Peelroute 150.000; verbetering van de Loofaartsedi'jk Zoals bijgaande foto in beeld brengt, zijn g'steren tussen Sluis kil en Driokivait een paar grote zinkers in het kanaal gelegd. Het geheel bestaat uit twee aan elkaar gekoppelde buizen, waarvan er een bests®;!i§-ïassJHSe sinHwertai die wftftlexhuitï de Gasunie en de andere voor de waterleiding. Dezelfde bokken van Van der Tak die enige dagen geleden de buis vian de afvalwaterleiding In de Westerschelde brachten, ziet men thans ook hier aan het werk. gevoerd door de firma Visser en Smit, omvatten intussen een voorlopige regeling. De definitie ve zinkers worden ter plaatse ge bouwd en zullen te zijner tijd op hun plaats wonden gebracht ter vervanging van de buizen die dondmteg zijn gelegd. in de gemeente Berlicum ƒ33.750; verbetering van de Kempenland- route 50.000; aanleg wegen in de ruilverkaveling Bergeijk 50.000; aanleg van een toeristisch rijwiel pad in de boswachterij St. Antho- nis in de gemeente Oploo 20.500 en het asfalteren van een toeristi sche route in de boswachterij „Het Leenderbos" f 100.000. Naar de mening van minister Smallenbroek (Binnenlandse Za ken) kan de goedkeuring door de provinciale overheid op onder handse aanbesteding van werken of leveranties aan gemeenten beter vervallen. Aanbestedingen vormen z.i. een materie, waarbij plaatselijke, aan het gemeentebestuur het best be kende, omstandigheden een dus danige grote rol spelen, dat spe ciaal bij deze materie veel aan het plaatselijk beleid dient te wor den overgelaten. Bovendien moe ten de bedragen, die met onder handse opdrachten gemoeid zijn, binnen het goedgekeurde krediet blijven. Op het bij de Tweede Kamer thans aanhangige wetsontwerp tot wijziging van een aantal bepalin gen van de gemeentewet m.b.t. het toezicht op de gemeentebesturen is thans door de minister een wij ziging ingediend, waarbij wordt, voorgesteld om het preventieve toezicht op onderhandse aanbeste dingen geheel af te schaffen. Indien het waar is, dat 30 pro cent van het machinepark van de wegenbouwmaatschappijen in ons land niet wordt benut, kun nen er dan extra maatregelen worden genomen om deze zeer ongewenste situatie geheel of ge deeltelijk te beëindigen? Het TweedeKamerlid, de heer Tolman (C. H. U.) heeft dit gisteren de minister van Ver keer en Waterstaai schriftelijk gevraagd. Hij wil ook weten hoe groot de omvang is van de arbeid van Nederlandse wegenbouwmaat schappijen in Duitsland en of het waar is, dat er in Duitsland werkende wegenbouwbedrijven zijn, die naar ons land terug keren. Op de kruising Amhemse- weg-Dodeweg-Lokhorsterweg in Amersfoort is donderdagmor gen de 67-jarige wielrijder J. L. Korsters uit deze plaats dodelijk verongelukt, na in botsing te zijn geweest met een auto, waaraan hij geen voorrang had ver leend. Het slachtoffer overleed enige uren na zijn overbrenging naar net zieKenhuis. Op de vergadering van vandaag van de Veiligheidsraad over Cyprus hebben Amerika, dé Sowjet-Unie en Engeland het onjuist genoemd, dat de Cy prische regering de grondwet wil wijzigen zonder zich te be kommeren om de rechten van de Turkse minderheid. Het wordt in strijd geacht met de in maart vorig jaar unaniem in de raad aanvaarde resolutie, dat geen der partijen maatregelen mag nemen die de toe**a»<* i»w- nen verslechteren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3