Aanval van de Vietcong op óliedepot bij Da Nang R egering-JN ovas gevallen MOTIE VAN VERTROUWEN VERWORPEN ZAL SOEKARNO DE BETREKKINGEN MET DE VER. STATEN VERBREKEN HET WEER Griekse premier Naves diende ontslag in Stefanopoelos de nieuwe man? Papandreoe biedt zich aan Fortas De weg ondermijnd Tekort aan brandstof Noord-Vietnam protesteert Wilson achter Washington Geen .-akkoordje" over Vietnam Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden mtmrnzEN rMreetear^eafiti^seteef: L N9 Sê Samcb Redact!a- en AdHUBistraüe-adrtSgj Smldewal Telefoon: 01Ï50 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW 21e Jaargang - No. 6494"" t) VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Griekse regering is er niet in geslaagd het vertrouwen van het parlement te verwerven. Dit ver wierp in de nacht van woensdag op donderdag met 167 tegen 131 stemmen een motie van vertrou wen in de slechts drie weken be staande regering-Novas. Onmid dellijk na de uitslag verklaarde Novas dat zijn regering aftrad. Novas vormde zijn omstreden kabinet eenentwintig dagen ge leden nadat zijn voorganger, Pa- pandreou, op 15 juli was afgezet als gevolg van een conflict met koning Constantijn over het ont slag van de minister van defensie. Tijdens de stemming arriveerde Papandreou in het parlementsge bouw. Hij werd door zijn aanhan- jers in de unie van het centrum- aartij met luide toejuichingen be groet. De komst van Papandreou had tot gevolg dat aanhangers en tegenstanders van de oud-premier gingen plukharen. Na de mededeling van Novas verzocht deze de voorzitter van het huis van afgevaardigden de vergadering te verdagen tot een nieuwe regering zou zijn gevormd. Het debat over de vertrouwens- motie had drie dagen geduurd. Toen de uitslag van de stemming, waaraan Papandreou zelf niet had deelgenomen, bekend was zei deze: „Ik hoop dat het verdwijnen van het kabinet-Novas het begin van een algeheel herstel van de con stitutionele orde zal betekenen". Ongeveer duizend jongeren, die buiten het parlementsgebouw de uitslag hadden afgewacht, hielden na het bekend worden ervan een betoging in de verlaten straten van Athene. De politie, die in groten getale aanwezig was, greep niet in en de betogers verspreidden zich na korte tijd. De Griekse premier, Novas, heeft donderdagochtend koning Constantijn het ontslag van zijn drie weken oude kabinet aange boden. Novas verklaarde na zijn on derhoud met de koning, dat deze hem had verzocht aan te blijven totdat een nieuwe regering is ge vormd. De koning zou overleg plegen met de leiders van de po litieke partijen. Als eerste zou hij oud-premier Papandreoe als leider van de unie van het cen trum ontvangen. In politieke kringen in Athene wordt het hoe langer hoe on waarschijnlijker geacht, dat Pa pandreoe opnieuw met de vor ming van een kabinet wordt be last. Niet alleen heeft de koning niet veel meer met hem op, ook binnen de unie van het centrum bevindt zich een aanzienlijke groep die niet langer onder het autoritaire gezag van de oud premier wil staan. Het ziet er niet naar uit, dat onmiddellijk nieu we verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Wat de aan te wijzen kabinetsformateur be treft gaan de gedachten vooral uit naar Papandreoes partijge noot Stefanopoelos. De vraag is echter of de grote aanhang die Papandreoe binnen zijn partij nog altijd heeft, daarmee ak koord zal gaan. De politie in Athene werd donderdag in staat van paraat heid gebracht en de bewaking van het koninklijk paleis en het parlementsgebouw verscherpt. Verder zijn betogingen en bijeen komsten in de open lücht ver boden voor de duur van de po litieke crisis. De Griekse oud-premier Papan dreoe heeft koning Constantijn verzocht hem als leider van de meerderheid in het parlement te belasten met de vorming van een nieuwe regering of binnen de door de grondwet vastgestelde termijn (45 dagen) nieuwe verkiezingen te laten houden. De 77-jarige oud premier deelde dit mee na zijn eerste onderhoud met de vorst sinds deze hem op 15 juli had ge dwongen af te treden. Koning Con stantijn ontving hem in het raam van de gebruikelijke consultaties na de val van het kabinet-Novas. HERDENKING IN HIROSJIMA In Hirosjima wordt vandaag liet feit herdacht dat twintig jaar geleden de eerste atoombom boven de stad werd uitgegooid, die naar schatting aan 200.000 mensen het leven kostte. Nog liggen vele mensen in zieken' huizen met verwondingen en kwalen die zij op 6 augustus 1945 hebben cogelopen. Vijftigduizend pelgrims zijn naar de geheel herbouwde stad gekomen om de slachtoffers te herdenken. Het merendeel van deze pelgrims is lid van anti- kernbombewegingen in Japan. In de loop van de dag zullen in de. openlucht gecombineerde boeddhistische, christelijke en sjintodiensten worden gehouden. President Soekarno is begon nen met de voorbereiding van de rede welke hij volgens traditie op 17 augustus, de verjaardag 'ditmaal de twintigste) van de Indonesische onafhankelijkheid, op het vrijheidsplein in Djakarta zal houden van het balkon van zijn paleis, de vroegere residentie van de Nederlandse gouvemeur- general. In buitenlandse diplo matieke kringen wordt de moge lijkheid niet uitgesloten dat Soe karno de diplomatieke banden met de Verenigde Staten zal ver breken of de Britse ambassadeur sir Andrew Gilchrist tot onge wenst persoon zal verklaren. (Zoals bekend heeft minister van buitenlandse zaken Soebandrio vorige maand sir Andrew ervan beschuldigd aan het Foreign Of fice een brief te hebben gezon den over besprekingen welke hij met zijn Amerikaanse collega in Djakarta gehad zou hebben over een plan tot militaire interven tie in Indonesië, hetgeen door de Britse ambassadeur is ontkend). De Indonesische minister van binnenlandse zaken Soemarno Sasteroatmodjo heeft reeds een oproep gericht tot de burgers van Djakarta om naar de rede van Soekarno te komen luisteren en niet heen te gaan voordat de president is uitgesproken... Winkelen in Rome Telefoto A.N.P.: Deze foto toont prins Bemhard, prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg tijdens het winke len in de Italiaanse hoofdstad Rome. Drie personen hebben voor de juridische commissie van de Ame rikaanse senaat gezegd dat Abe Fortas, die door president Johnson is voorgedragen als rechter aan het hooggerechtshof, in betrekking heeft gestaan met communistisch- gezinde organisaties. Genoemde commissie stelt, volgens de gelden de regel, een onderzoek in naar de persoon van Fortas. Hij zou Arthur Goldberg moeten opvolgen, die vertegenwoordiger bij de Ver. Naties is geworden. Nederlandse marinemensen helpen Tanzania Een groep van twaalf instruc teurs van de Nederlandse marine wordt deze maand in Dar-es-Sa- laam verwacht voor de opleiding van eenheden van de kustwacht van Tanzania, aldus is donder dag in welingelichte kringen te Dar-es-Sialaam vernomen. Het Tanzaniaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag zijn goedkeuring ge hecht aan de bepalingen van de Nederlandse hulpverlening. Deze zijn van dezelfde aard als die van de eerder gegeven hulp van de zijde van de bondsrepubliek Duitsland, zo zei mem in boven genoemde kringen. De Westduitse instructeurs werden teruggeroepen toen de betrekkingen tussen de bondsre publiek Duitsland en Tanzania gespannen werden als gevolg van de vestiging van een Oost duits consulaat-generaal in Dar- es-Salaam. De marinevoorlichtingsdienst heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de marine in af wachting van een overeenkomst tussen de twee landen reeds voor bereidingen heeft getroffen voor de uitzending van tien tot twaalf men sen naar Tanzania. Verder werd in Den Haag ver nomen dat de president van Tan zania, dr. Julius Nyerere, tijdens zijn officiële bezoek aan Nederland in aprii van dit jaar had verzocht om hulp van de marine bij de op leiding van de kustwacht van zijn land. Vietnam blokkeert de weg naar andere akkoorden De Russische leiders stellen het vraagstuk van de controle op kernwapens op de eerste plaats. Hoewel het conflict in Vietnam een akkoord inzake ontwapening in de weg staat, schijnen zij er echter niets voor te voelen daar iets aan te doen. Dit deelde de reizende ambassadeur van de Ver. Staten, Harriman, woens dag aan de pers mee toen hij president Johnson verslag had gedaan van zijn bezoeken aan een aantal Europese hoofdste den, waaronder Moskou. Hier had hij tweemaal een langdurig onderhoud met premier Kosygin gehad. Over Vietnam zei Harriman: „Dit vraagstuk blokkeert de weg naar andere akkoorden en ik heb in Moskou de indruk gekregen, dat de Sowj et-Unie een oplos sing zeer welkom zou zijn om dat dan aandacht kan worden geschonken aan zaken die be langrijker zijn. Het is duidelijk geworden dat wij met de Sowj et-Unie geen conflict hebben en dat de kern van het probleem is Noord-Viet- nam aan de conferentietafel te krijgen". De Russische leiders hadden hem de raad gegeven dat de Ver. Staten in rechtstreeks contact met Hanoi zouden tre den. Het antwoord van Harriman was geweest dat president John son talrijke malen zijn bereid heid tot een gesprek met Noord- Vietnam kenbaar had gemaakt. Een dergelijk gesprek diende echter plaats te vinden zonder vooraf gestelde eisen. Brits parlement met vakantie Na een langdurige en bewo gen zitting, tijdens welke de af gevaardigden hun slechte hu meur op de bode met de zwarte staf botvieren, is Het Britse lager huis donderdag op reces gegaan. De stafdrager was naar het lagerhuis gekomen om de afge vaardigden uit te nodigen hem naar het hogerhuis te volgen om daar een aantal koninklijke be sluiten, houdende de bekrachti ging van verscheidene wetsont werpen, aan te horen. Hij kreeg echter een slechte ontvangst bij een groep socialisten en libera len, die uit prckent tegen deze wat zij noefneh.' verouderde gang van zaken protesteerden met te weigeren hem te volgen. Zij be gonnen, ondanks de afwezigheid van de kamervoorzitter, redevoe ringen te houden, wat in de 700 jaren Britse parlementaire ge schiedenis nog nooit was voor gevallen. Sir Geoffrey de Frei- tas, leider der ontevredenen, eiste herziening van de desbe treffende voorschriften. Esso bouwt twee mamm oet-tankers in West-Duitsland Het Esso-concern heeft bij een tweetal Westduitse werven op drachten geplaatst voor de bouw van mammoettankers van resp. 170.800 dwt en 151.800 dwt. Kieler Howaltswerke A.G. zal het eerste en Weser Bremen het tweede schip bouwen. De 170.800 tons tanker zal het grootste schip zijn dat tot dus ver in Europa werd gebouwd. Beide schepen zijn de eerste Es- so-tankers met een tonnage gro ter dan 100.000 dwt. Zij zullen volgens plan worden afgeleverd in de tweede helft van 1967 waarna zij ruwe olie gaan vervoeren van het midden oosten en Noord-Afrika naar Europese havens. Enkele (voorlopige) afmetin gen zijn: grootste lengte: ca 322 m resp. ca 308 m: lengte tussen de loodlijnen ca 310 m en ca 295 m; breedte naar de mal ca 48 m resp. ca 45 m; holte naar de mal ca 24 m resp. 23 mdiepgang ca 17 m resp. ruim 16.5 m. Beide schepen zullen worden uitgerust met stoomturbines met een vermogen van ca 30.000 pk, die een snelheid van meer dan 16,5 mijl mogelijk maken. De accomodatie zal in haar geheel op het achterschip worden gebouwd. Daarbij zullen de laat ste technische ontwikkelingen worden gevolgd teneinde een op timale vervoersprestatie en vei ligheid wan de schepen te verze keren en de onderhoudskosten tot een minimum te beperken. De vietcong heeft woensdag nacht een aanval gedaan op een belangrijk oliedepot aan de kust bij Da Nang. In twee reservoirs brak brand uit. Een voor anker lig gende tankboot verwijderde zien met grote spoed. De beschieting met mortieren duurde enkele uren. Schepen van de Amerikaanse ze vende vloot zetten de kust onder vuur terwijl jachtbommenwerpers het strand en de bossen bestook ten. Na de mortierbeschieting dron gen vietcongstrijders het met prik keldraad afgezette terrein binnen en slaagden er in kneedbommen bij een aantal installaties te plaatsen. Zij raakten daarbij in gevecht met militairen van de regeringsstrijd krachten. Aan beide zijden vielen slachtoffers. Van de negen reser voirs werden twee volledig ver woest. Verscheidene andere liepen ernstige schade op. Het depot is een belangrijke be voorradingsplaats voor de nabijge legen Amerikaanse vliegbasis. De tanks die tegen een steile heuvel helling liggen, bevatten brandstof voor straalvliegtuigen en andere toestellen en dieselolie. De opslag plaats werd bewaakt door 150 Zuidvietnamese militairen. Militai re functionarissen zijn van oordeel, dat de aanval tot in de puntjes was voorbereid. Na de verdedigings linie te hebben doorbroken blie zen de guerillastrijders een gene rator op, waardoor het gehele ge bied in duisternis werd gehuld, en vernielden zij alle brandblusappa ratuur. Daarna plaatsten zij kneed bommen bij de tanks, waarvan er twee in de lucht vlogen. De hui zenhoge vlammen waren tot ver in de omtrek te zien. Vijf andere tanks werden zwaar beschadigd. Vóór de aanval was de weg tus sen het depot en Da Nang onder mijnd, als gevolg waarvan de eer ste vrachtwagen die zich na het alarm in de richting van de opslag plaats spoedde, in de lucht vloog. e guerilla-eenheid die de actie on dernam, had een sterkte van naar schatting slechts een compagnie. Het getroffen depot, eigendom van de Esso, is het op één na be langrijkste van Zuid-Vietnam. Het is zeer gunstig gelegen, vlak aan de kust, zodat de tankschepen in zee het anker kunnen uitwerpen en van die plaats af hun lading in I de tanks kunnen pompen. Toen de mortierbeschieting begon, werd juist een tankschip leeggepompt. Het schip lichtte onmiddellijk het anker en verwijderde zich met grote snelheid van de kust, een stuk pijpleiding van 300 meter meesleurend. Juist de laatste tijd waren er be richten, dat de basis kampte met een dreigend brandstoftekort. Noord-Vietnam heeft donderdag bij de internationale commissie voor toezicht op de naleving van het bestand in Indo-China gepro testeerd tegen „misdaden" die de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zouden hebben be gaan. Het protest doelt op een actie van een Amerikaans regi ment in het gebied van Cahoe Son, een dorp bij de luchtbasis Da Nang. De Amerikanen zouden hier meedogenloos kinderen, vrouwen en bejaarden hebben gedood. Zo zouden kinderen in ondergrondse schuilplaatsen zijn gedreven, waar na in deze ruimten handgranaten werden geworpen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft over dit geval meegedeeld, dat ongeveer 50 hui zen in het versterkte dorp Cam Ne werden verbrand bij een Ame rikaanse actie in het begin van deze week. Het merendeel van de woningen was bij ongeluk in vlam men opgegaan. Slechts één huis was in brand gestoken. De andere waren in brand geraakt toen de Amerikaanse militairen handgra naten en vlammenwerpers gebruik ten om tunnels te vernielen. Het huis dat in brand werd ge stoken, had een betonnen kelder die toegang gaf tot een tunnel naar een ondergrondse schuil plaats. Bij ongeluk was een tien jarige jongen doodgeschoten. Ame rikaanse mariniers steken geen huizen in brand tenzij zij zijn ver sterkt, aldus de Amerikaanse woordvoerder. Hij kon niet zeggen of de bewoners eerst een waar schuwing hadden gekregen. De vietcong heeft donderdag in de provinciale hoofdplaats Doec Long en twee andere plaatsen ten zuiden van Saigon veel slachtof fers gemaakt door mortiervuur. De markt van Doec Long brandde voor meer dan de helft af. Premier Wilson van Engeland meent op grond van uit Hanoi ont vangen inlichtingen te kunnen stel len dat terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Vietnam geen noodzakelijke voorwaarde vormt voor onderhandelingen over Viet nam. Wilson gaf deze mening don derdag in het lagerhuis toen hem vragen over de kwestie-Vietnam werden gesteld. Israëlische ambassadeur in West-Duitsland Tel Aviv: Asher Ben-Natan, de eerste Israëlische ambassadeur die zijn land in West-Duitsland zal vertegenwoordigen, en zijn echtgenote Ruth op het balkon van hun huis. Zij hebben elkaar 25 jaar geleden in een kibboets leren kennen. Beiden zijn in Oostenrijk geboren. Het echt paar heeft twee kinderen. De premier gaf ook te kennen, dat de Britse regering achter Washington blijft staan wat de oor log in Vietnam betreft ondanks de kritiek van de linkervleugel van labour. De linkse socialisten willen dat de Britse regering zich van Washingtons opvatting distan tieert nu president Johnson heeft besloten de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam te versterken. WTson zei wel dat zijn regering van mening blijft dat het vraag stuk Vietnam aleen langs vreed zame weg kan worden opgelost. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie heeft president Johnson via diens reizende ambassadeur Harri man laten weten dat Rusland niet van plan is het wat Vietnam be treft met de Verenigde Staten op een akkoordje te gooien, zo meldt het Indonesische persbureau Anta- ra. Dit had de voorzitter van het Indonesische parlement, Kartawi- nata, bij een bezoek aan Moskou vernomen. In een boodschap van Kosygin die Kartawinata voor pre sident Soekarno meebracht, wordt er de nadruk op gelegd dat Mos kou geen passieve houding aan-» neemt jegens de ernstige situatie in Vietnam. Volgens waarnemers in Djakarta wilden de Russen hier mee reageren op de verwijten var Chinese zijde inzake onverschillig heid. (Adv.) Iets minder warm Het K.N.M.I. deelt mede: Met een zuidelijke wind werd warme lucht uit Frankrijk aan gevoerd, zodat in vrijwel het ge hele land de middagtemperatu- ren opliepen tot 25 a 29 graden. In de namiddag draaide de wind naar westelijke richtingen en stroomde wat koelere lucht van zee binnen. Nog iets koelere lucht bevindt zich boven de Britse eilanden. Het front dat de voorste begrenzing hiervan vormt, beweegt zich langzaam naar ons land. In verband hier mee wordt de kans op een bui geleidelijk groter. De tempera turen zullen vandaag voorname lijk in de kustprovincies wat la ger zijn. De wind blijft over wegend matig uit zuidwestelijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Flinke opklaringen, maar later kans op een bui. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Iets minder warm, voornamelijk in de kustprovin cies. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.59 9.32 9.34 10.07 10.14 10.47 10.24 10.57 ZATERDAG 7 AUGUSTUS v.m-. n.m. Breskens 10.11 10.43 Terneuzen 10.46 11.18 Ha-nsweert 11.26 11.5S Walsoorden 11.36 12.08 Aug. 6 5.09 20.22 16.27 7 5.11 20.20 17.34 024 8 5.12 20.18 18.32 1.00 9 5.14 20.16 19.20 1.45 10 5.15 20.14 19.58 2.40- t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1