Doodgeboren zevenling Landbouwschap bespreekt hulp aan gedupeerde boeren Vergoedingen van de worden verhoogd Kamerleden Uw „uitrusting" voor een dag-uit-vissen: hengel, aas en... Drum! half zwaar heel lekker! Scheepsramp voor Portugese kust BURGERLIJKE STAND Voortbestaan bedreigd Catastrofaal Pagina 6 DE VRIJE ZËEOTV Donderdag 5 augustus 1965 Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft voor van daag een extra-vergadering be legd om te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om op korte termijn hulp te bieden aan de agrarische bedrijven, die ten gevolge van wateroverlast in een ernstige situatie zijn komen te verkeren. Schoorsteenveger mag niet vegen; drie maanden gevangenis De 35-jarige schoorsteenveger M. de H. uit Velzen hoorde gis termorgen voor het gerechtshof in Den Haag drie maanden ge vangenisstraf teeen zich eisen, omdat hij zijn beroep heeft uitge oefend, terwijl hem dit bij rech telijke uitspraak voor vijf jaar was verboden. De rechtbank te Middelburg had de schoorsteenveger reeds tot drie maanden veroordeeld, maar hij was in hoger beroep gegaan. De man is indertijd door de rechtbank te Haarlem veroor deeld voor oplichting, omdat hij een hoog bedrag voor zijn bezts- heden varderde, en bovendien slecht werk afleverde. De recht bank legde als bijkomende straf op de ontzetting uit het beroep van schoorsteenveger voor de tijd van vijf jaar. Toch ging de man in Zeeland onder meer te Goes, aan de slag. Verdachte ontkende gistermor gen dat hij daar schoorstenen heeft eeveegd. Dat deed zijn ka meraad. Hij zou alleen als chauf feur zijn opgetreden en de ka chels hebben schoongemaakt. Een getuige verklaarde echter dat verdachte meer deed. Dit vond de procureur-generaal een inbreuk op het verbod dat ver dachte was opgelegd. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg. Arrest op 18 ausustus. Dit is meegedeeld door de lei ding van de Nederlandse chris telijke boeren- en tuindersbond, die zich op de situatie in Over ijssel heeft georiënteerd. Het is n.l. gebleken dat de situatie in Salland, de veenkoloniën en ove rige delen van Overijssel door de ongunstige weersomstandig heden van de laatste dagen nog erger is geworden dan toen de Gelderse en Overijsselse land bouworganisaties de noodklok luidden. Op de veehouderijbedrijven kan onvoldoende ruwvoeder worden gewonnen voor de stal- periode. De grasmat zal zich vol gend jaar niet voldoende hebben hersteld. Verwacht wordt dat veel percelen aardappelen de kosten van het rooien niet waard zijn. De graanoogst zal moeilijk verlopen en de opbrengst zal zeer matig zijn. De suikerbieten vertonen een slechte ontwikke ling. De financiële situatie van vele bedrijven is zorgelijk. In een aantal gevallen dreigt het voortbestaan van overigens 'goe de bedrijven in gevaar te komen, aldus de N.C.B.T.B. In Drenthe zullen de gevolgen van de hevige regenval voor vele boeren catastrofaal zijn, aldus het Drents landbouwgenootschap. Het schriele landbouwprijsbeleid en de noodzakelijke investerin gen zijn er volgens het dagelijks bestuur de hoofdoorzaken van dat het niet mogelijk is geweest reserves te vormen. Met vrij grote zekerheid wordt gesteld, dat de fabrieksaardap pelen zo'n twintig miljoen gulden minder zullen opbrengen, ter wijl het landbouw-economisch in stituut reeds voor een „normaal" jaar als verwachting had uitge sproken, dat de financiële resul taten voor het jaar 1965/'66 voor de oostelijke zandgebieden een verlies zouden betekenen van ge middeld ƒ4050 per bedrijf. Van de 3000 hectare pootaardappelen is een deel totaal verrot, een an der deel levert aanzienlijk min der kilo's op. In de veehouderij in Drenthe hebben honderden hectaren ettelijke keren onder water gestaan, waardoor er niet kon worden, gehooid. Het in deze provincie nog gewonnen hooi is overwegend van matige tot slechte kwaliteit. Voor het treffen van maatre gelen denkt het dagelijks bestuur van het Drents landbouwgenoot schap in de eerste plaats aan een prijsbeleid, waardoor reserve ringen vopr slechte jaren moge lijk worden. Voorts acht het een aanvulling op de nog steeds te lage melkprijs redelijk en moet het verkrijgen van renteloze voorschotten mogelijk worden gemaakt. Boerderijbrand in Assendelft Een hooiberg met 40 ton hooi en de veestal van de veehouder A. Smit in Assendelft zijn dins dagavond door brand verwoest. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. De heer Smit was verzekerd. In de vakantie-file Weekeinde op de autobaan bij Salzburg, waar de wagens in beide richtingen in een lange file voortkruipen of stilstaan. Ook dat behoort nu eenmaal bij de vakantie. In Zweden heeft een vrouw een zevenling ter wereld gebracht. De kinderen waren allen dood. De moeder had een behandeling met hormonen ondergaan wegens on vruchtbaarheid. Dit heeft een Westduitse vrouwenarts dinsdag op een persconferentie in Ham burg meegedeeld. Dr. Gerhard Betendorf deelde niet mee waar precies en wanneer de zevenling was geboren. Hij zei dat hun geboorte - evenals de recente geboorten van vijflingen in Zweden en Nieuw- Zeeland een ongewenste neven werking van de hormonenbehan- deling was. Dokter Betendorf zei dat in Zweden, de Verenigde Staten en Engeland successen waren be haald bij behandelingen van on vruchtbare vrouwen met hormoon preparaten. Zoals bekend is schonk op 27 juli mevrouw Lawson in Auckland het leven aan vier meis jes en een jongen na behandeld te zijn met hormoonpreparaten. Het zelfde was het geval met mevrouw Ohlson in Zweden, die in een keer drie jongens en twee meisjes ter wereld bracht van wie nog maar één kind in leven is. De enige in de geschiedenis be kende geboorte van een zevenling dateert uit 1894. Alle boorlingen stierven binnen korte tijd. Dokter Betendorf zei dat hij tegen een vrijelijk gebruik van hormoonpreparaten ten behoeve van geboortebevordering was zo lang men de neveneffecten ervan nog niet onder controle had. Hij voorspelde een meer algemene toe passing van de behandeling met hormonen dan thans het geval is. Dat komt volgens hem doordat men heeft ontdekt dat bepaalde hormonen niet noodzakelijk uitslui tend van de hypofyse, maar ook van de urine van vrouwen van middelbare leeftijd gewonnen kun nen worden. Minister Smallenbroek (binn. zaken) heeft bij de Tweede Ka mer wetsontwerpen ingediend, waarbij de reiskostenvergoeding voor zowel de leden van de Tweede Kamer als van de Eerste Kamer worden verhoogd van 2400 tot 3000. „Niet kan wor den ontkend, dat zowel de kos ten van het reizen per trein als de kosten van het rijden met eigen auto sinds 1962 aanzien lijk zijn gestegen", aldus de be windsman in de memorie van toelichting op het wetsontwerp. Voorgesteld wordt deze verhoging van de reiskostenvergoeding met terugwerkende kracht te doen ingaan per 1 januari 1965. In het wetsontwerp dat be trekking heeft op de leden van de Tweede Kamer, wordt tevens voorgesteld de vergoeding voor de overige kosten, die uit de ver vulling van het kamerlidmaat schap voortvloeien (zoals kos ten ven verblijf, telefoon, vak litteratuur enz.) met ingang van 1 januari van dit jaar te ver hogen met 25 pet. In het andere wetsontwerp wordt voorgesteld ook de sedert 1 januari 1959 geldende vergoe ding voor het bijwonen van ver gaderingen der Eerste Kamer of voor het verrichten van werk zaamheden in commissie te ver hogen. Deze vergoeding bedraagt thans naargelang de af te-leggen afstand tussen woonplaats en het vergadergebouw, minimaal der tig gulden en maximaal zestig gulden per dag. Voorgesteld wordt deze bedragen te verho- gen tot resp. minimaal 37,50 en maximaal 75,per dag. Dit betekent een verhoging van 25 pet. Voorts wordt in overweging gegeven de huidige vergoeding van 1200 voor de overige kos ten te verhogen tot 1500, sens, 39 j.; Reinaldus L. M. Koene (van Delft), 28 j. en Dina S. Buijze, 22 j. Geboren: 16 juli. Mark Eduard, z. van A. A. Kindt en M. M. R. van Esbroek, Robertstr. 54; 18 juli. Marinus Jan, z. van A. Th. Meer- tens en A. Buijze, Gen. Meijerstr. 15a; 29 juli. Nicolaas Jacobus, z. van J. J. de Meester en J. Booij, Margrietstr. 51. Overleden: 23 juli. Adriaan Ja cob van Hoeve, 67 j., echtg. van M. de Regt; Jacobus Dirk Hamelink, 24 j., echtg. van J. P. Vreeke. en nü..+tm Druml Eea dag aan de -waterkant met hengel en aas? Drum meenemenNiet dat het de vangst bevordert maar wel de goede stemming! Mannen samen aan 't vis sen, draaien ook samen een Drum. Begrijpelijke solidairiteit, want half- zware Drum shag is een mannelijke mélange van liefst 17- soorten tabak van de beste plantages ter'wereld. Pit tige, rijpbruine tabak uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd èn vers verpakt in de handige tabakszak. Goede vangst!' AXEL Huwelijksaangiften: 1 juli. Mat- theus C. van Alten, 26 j. en Chris tina J. de Feijter, 23 j.; 5 juli. Theo doras L. C. Rietveld (van Amster dam), 22 j. en Lilian M. de Moor, 19 j.; 8 juli. Reinaldus L. M. Koene (van Delft), 28 j. en Dina S. Buijze, 21 j.; Eugène M. Verschuren (van Graauw en Langendam), 31 j. en Margaretha L. van Deursen, 27 j.; 12 juli. Arie van der Hoek (van Temeuzen, 21 j. en Debora Koster, 19 j.; 19 juli. Adrianus Th. J. J. van de Laar (van St. Oedenrode). 24 j. en Lily J. E. Mattheijssen, 21 j.; 22 juli. Alouisius Dophemont (van Vogelwaarde), 23 j. en Neeltje M. Verschelling, 18 j. Huwelijksvoltrekkingen: 1 juli. Adriaan de Pooter, 23 j. en Catha- rina Audenaerd, 21 j.; 9 juli. Adriaan J. Millenaar, 22 j. en Ma ria D. L. Vinke, 21 j.; 12 juli. Hans M. Giliam, 26 j. en Lycia A. Krui- sifikx, 21 j.; 15 juli. Mattheus C. van Alten, 26 j. en Christina J. de Feijter, 23 j.; Johannes W. J. Lans man, 28 j. en Johanna C. S. Schram, 21 j.; 16 juli. Hidde ten Hove (van Maastricht), 27 j. en Pieternelle M. Zegers, 23 j.; 20 juli. Adriaan Geensen, 23 j. en Geer- truida A. de Feijter, 23 j.; 27 juli. Arie van der Hoek (van Temeu zen), 21 j. en Debora Koster, 19 j.; 29 juli. Eugène M. Verschuren (van Graauw en Langendam), 21 j. en Margaretha L. M. van Deur sen, 27 j.; Boudewijn F. van den Bos, 30 j. en Rosalia C. Cornelis- Opheffing produktschap tuinbouwzaden De organisatiès van onder nemers en van werknemers die de bestuursleden van het pro duktschap voor tuinbouwzaden aanwijzen, hebben de sociaal- economische raad verzocht te ad viseren tot opheffing van het produktschap, aangezien de door het produktschap te vervullen taken nagenoeg zijn vervaHen. Het produktschap voor tuin bouwzaden heeft zich vooral be moeid met de in- en uitvoer, die thans geliberaliseerd is. De overige taken van het produkt schap kunnen worden vervuld door het bedrijfschap voor tuin- bouwiaden. VOGELWAARDE Huwelijksvoltrekkingen: 22 juli: Henricus Th. Dierickx, 21 j. en Maria C. Duerinck, 21 j.; 29 juli. Josephus E. van Assche, 31 j. en Marie L. A. de Koning, 22 j. De communisten in West-Duitsland De communistische activiteit in de bondsrepubliek is het af gelopen jaar toegenomen on danks de afbrokkeling van de Westduitse communistische par tij, zo zegt de Westduitse minis ter van binnenlandse zaken, Hö- cherl, in zijn jaarlijks rapport hierover. Naar aanleiding van de discussies in politieke krin gen over opheffing van het ver bod in de bondsrepubliek van de communistische partij merkt Höcherl op, dat „het bestaan van een partij die het democra tisch stelsel en zijn fundamenele rechten bestrijdt onmogelijk kan worden geduld". Hij is van oor deel dat degenen „die beweren dat de communistische partij geen enkel gevaar meer oplevert blijk geven van grote lichtzin nigheid". Zij vergeten volgens hem dat achter de Westduitse communisten de Oostduitse com munistische S.E.D. staat. „Wij zullen de communisten alle vrij heid hergeven, zodra zij zich be reid tonen akkoord te gaan met het herstel van de Duitse een heid door vrije verkiezingen", aldus Höcherl. De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek 32 onafhankelijke Afrikaanse landen hebben om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheids raad verzocht ter bespreking van de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika. In de brief, die zij tot de voor zitter van de raad richtten, vroe gen zij ook om een debat op korte termijn over de toestand in Angola, Mozambique en Por tugees Guinea, gebieden die door Portugal worden bestuurd. Inzake het vraagstuk van de apartheid merkten zij op, dat de toestand in Zuid-Afrika een ern stig gevaar blijft inhouden voor de internationale vrede en vei ligheid. Wat Portugal en de over zeese gebieden van dit land be treft verklaarden zij dat Portu gal blijft volharden in zijn wei gering om de maatregelen uit te voeren waarom in resoluties van de Veiligheidsraad en al gemene vergadering werd ver zocht. Het Westduitse passagiersschip „Apollo" van 1337 ton heeft woensdagochtend bij dichte mist ten noostwesten van de Portugese havenstad Oporto een Portugese treiler, de „Padre Cruz" in tweeën gevaren. 25 opvarenden van de vissersboot zijn om het leven ge komen. 16 man werd door de „Apollo" gered. De „Padre Cruz" was afkomstig uit Matozinhos, dat bij Oporto ligt. Volgens nadere berichten had de Padre Cruz veertig opvarenden aan boord. Vam de geredden heb- DE AANVARING BIJ TOKIO De aanvaring tussen de Ame rikaanse vrachtboot „Arizona" van 12.711 ton en het Japanse tankschip „Meiko Maroe" van 995 ton, blijkt zeker aan zeven van de negentien opvarenden van de Japanse boot het leven te hebben gekost. Een Japanner werd zwaar gewond uit zee op gepikt en elf man worden nog vermist. Bij de aanvaring die zich maandag bij dichte mist op 85 mijl ten zuiden van Tokio voor deed, werd de „Meiko Maroe" in tweeën gevaren. ben enkele verwondingen opgelo pen. Tot dusver is alleen het stof felijk overschot van de kapitein ge borgen. De gezagvoerder van de Apollo heeft meegedeeld, dat men de Portugese treiler niet op het radar scherm had waargenomen. Kruipauto's na 1 januari 1967 verboden Met ingang van 1 januari 1967 zal het verboden zijn met per sonenauto's op de weg te ver schijnen, die zijn afgesteld op een maximumsnelheid van 20 km per uur, aldus een besluit van de minister van verkeer en waterstaat, opgenomen in de staatscourant van 3 augustus. Bij de jongste wijziging in het wegenverkeersreglement werid de mogelijkheid tot een derge lijk verbod geopend; een datum was echter nog niet vastgesteld. De zogenaamde kruipauto's worden veelal gebruikt door personen, die geen rijbewijs wil len behalen of daartoe niet in staat zijn. Landbouwtrekkers en „ijzeren honden" zijn van de bepalinï uitgezonderd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4