Actie van Amerikaanse mariniers tegen Yietcong-dorpen Koning Constantijn door Papandreoe beschuldigt van machtsmisbruik Ambassadeur Heib overleden Woningen met vlammenwerpers vernield Vietnam en de Veiligheidsraad HET WEER RUSSISCH PROTEST DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No. 6493''' Kwade kanten. Onvermijdelijk. Geen succes Duizendste luchtaanval „Spion" staat terecht Verliezen Vietcong legt er een schepje op Rapport van Taylor over Vietnam KONING BOUDEWIJN MET VAKANTIE Doodstraf tegen Lotz en echtgenote geëist Geen vertrouwen meer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fi Machtsmisbruik Marathonzitting van lagerhuis PmRfcwint 69 afiOHnement: TERNEÜZZN Directenr-Soefdreaaeteor: L vain de Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smidswad Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct, DE VRUE ZEEUW i Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18 et; mftdmam pér advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur n.m. •e Amerikaanse mariniers zijn woensdag ten zuiden van de be langrijke basis Da Nang weer een actie begonnen tegen Viet- cong-dorpen. Met tanks en vrachtwagens reden ze van de kust het binnenland in, terwijl Zuidvietnamese eenheden ver der landinwaarts ontsnappings routes afsloten. Men hoopte het 79ste guerilla-bataljon ter sterk te van ongeveer 350 man dat al snige tijd in dit gebied opereert, ie kunnen insluiten. Al spoedig stuitten de mari niers op sporadisch vuur uit de zwaar versterkte dorpen. Een aantal van deze plaatsen, ge legen aan de rivier de Tan Bien op ongeveer 8 km ten zuiden van Da Nang, is naar men heeft ver nomen bezet door een guerilla- aenheid die is gevormd uit een compagnie van de Zuidvietna mese regeringstroepen die vorig jaar december naar de Vietcong overliep. De commandant van de Ame rikaanse mariniers in Zuid- Vietnam, generaal-majoor Walt, heeft woensdag verklaard dat het feit dat bij een actie als bo vengenoemd twee dagen geleden slachtoffers onder de burgerbe volking waren gevallen, een van de „kwade kanten" van de oor log was. Hij bood de nabestaan den van de onschuldige slacht offers -zijn deelneming, aan. De generaal zei dat hij zijn onder geschikten steeds had voorge houden de burgerbevolking te ontzien. Alle mogelijke voor zorgsmaatregelen waren geno men om te voorkomen, dat on- schuldigen het slachtoffer zou den worden van acties. De ver klaring van generaal Walt volgt op berichten volgens welke vier kinderen, een oude man en een vrouw waren gedood bij aanval len van de mariniers op dorpen in de buurt van Da Nang waar zich guerillastrijders schuilhiel' den. Volgens een bericht vernietig den de mariniers in een dorp op 5 km van de basis een 100-tal huizen met vlammenwerpers, nadat ze uit het dorp waren be schoten. Generaal Walt zei dat, voordat de mariniers de dorpen binnentrokken, een hefschroef- vliegtuig een uur lang daarboven had gecirkeld om de bewoners via een luidspreker te waar schuwen, dat ze zich naar het open veld moesten begeven. On geveer 400 tot 500 dorpelingen hadden daaraan gehoor gegeven. Uit Da Nang wordt gemeld dat de Amerikaanse officieren vinden dat de incidenten „die nu eenmaal onvermijdelijk zijn in een oorlog", te veel zijn op geblazen. De recente gevallen waren niet de eerste, waarbij vrouwen en kinderen om het Jeven kwamen doordat werd teruggevuurd op dorpen waar zich sluipschutters ophielden. De woensdagochtend begon nen actie is geen succes gewor den. Van de guerilla-eenheid die zich in dit gebied moest ophou den, viel niets te bespeuren. Laat op de dag hadden de mari niers nog slechts twee verdachte elementen gevangen genomen. De enige tegenstand die werd ontmoet, kwam van sluipschut ters die af en toe uit de nage noeg geheel verlaten dorpen het vuur op patrouilles openden. Woensdag is de duizentrate luchtaanval op Noord-Vietnam uitgevoerd sinds op 7 februari j.l. met de luchtaanvallen werd begonnen. Vier Amerikaanse vliegtuigen bestookten militaire installaties op 165 km ten zuiden van Hanoi. Woensdag werd ook de elek triciteitscentrale van Thanh Hoa pp 120 km ten zuiden van Hanoi gebombardeerd. Achttien jacht- tforomenwerpers van het Ameri kaanse vliegdekschip „Indepen dence" voerden het bombarde ment uit. Het hoofdgebouw van feet complex werd volgens de piloten door .verscheidene bom men en raketten getroffen. Vier van de vijf luchtdoelbatterijen die rond de centrale stonden op gesteld, werden door de Ameri kaanse bommen tot zwijgen ge bracht. Het Russische blad „Komso- n-olskaja Prawda" meldt uit een door de Vietcong bezet gebied in Zuid-Vietnam, dat een „spion" die vorig jaar een guerillastrij- der aan de politie had verraden, door de Vietcong is gevangen ge nomen. De guerillastrijder, Ngoe- ien Van Troi, werd verleden jaar oktober op het marktplein van Saigon terechtgesteld we gens het heramen van een aan slag op het leven van de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara. Troi's verrader was nu door de Vietcong-leden ge pakt en uit Saigon gesmokkeld. Hij wordt verhoord door een „revolutionair tribunaal". De verliezen aan Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde waren in de op 31 juli eindigende week wat geringer dan de voorgaande week. Aan de zijde van de re geringstroepen sneuvelden 235 man. De Amerikanen telden 12 doden en 23 gewonden, terwijl vier man in handen van de vijand waren gevallen. De Viet cong verloor naar schatting 760 man. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft woensdag in Saigon meegedeeld dat de Ame rikaanse troepensterkte in Zuid- Vietnam momenteel 80.000 man bedraagt, als volgt verdeeld: landmacht 39.000, mariniers korps 25.300, luchtmacht 11.200, marine 4400 en kustwacht 100 man. Sinds 15 april j.l. is de troepensterkte met ongeveer 50.000 man verhoogd. Zoals be kend zal de sterkte de komende maanden worden opgevoerd tot 125.000 man. De Vietcong geeft blijk van toenemende activiteit. Hij sloeg woensdag toe in steden, buiten posten en stellingen in diverse delen van Zuid-Vietnam en bracht lichte tot zware verliezen toe. Tot grote veldslagen is het niet gekomen. Amerikaanse vliegtuigen heb ben aanvallen gedaan op spoor wegemplacementen, een electri- sche centrale, bruggen en vracht wagens. Op de buitenpost Tam Binh, IC 1 km ten zuidwesten van Sai gon, hebben regeringstroepen zware verliezen geleden. De post is evenwel niet onder de voet gelopen. Generaal Maxwell Taylor, oud- ambassadeur Vfen de V. S. in Zuid-Vietnam, heeft woensdag president Johnson rapport uit gebracht over de toestand in Zuid-Vietnam. Hoewel er „zeer ernstige" moeilijkeheden te overwinnen zijn op militair, eco nomisch en internationaal ter rein, zegt hij, ben ik ervan over tuigd dat Amerika het commu nistische kamp er op de duur toe zal brengen in te stemmen met onderhandelingen. In sommige streken was de toestand achteruit gegaan, in andere verbeterd. Het besluit van Johnson om nog 50.000 militai ren te zenden, had het moreel van de Zuidvietnamezen „aan zienlijk versterkt". Over de huidige regering van Zuid-Vietnam is Taylor niet on tevreden. Wel moet Washington „geduld en tolerantie" hebben met „een jong bewind dat nog niet veel ervaring heeft". Amerika is in Zuid-Vietnam op de goede weg, aldus Taylor. Het is alleen nog maar een kwestie van tijd en vastberaden heid. De Westduitse verkiezingen De Westduitse kiesgerechtigden zullen 1n september hun stem uitbrengen voor de vijfde Duitse Bondsdag, sedert het bestaan van Bondsrepubliek in 1949. De verkiezingsstrijd is ontbrand. Bondskanselier Ludwig Erhard op de foto tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Keulen heeft een speciale trein en een kolome auto's ter beschikking. Koning Boudëwijn van Belgic is woensdagochtend per vlieg tuig uit Brussel-maar San Sebas tian vertrokken': voor een vakan tie in Span.ie. Koningin Fabiola verblijft daar-aFséderVtte vorige week. De vorst bleef in de Belgische hoofdstad met het oog op de ka binetscrisis die dinsdagavond na ruim tien weken definitief werd opgelost, nadat de senaat het vertrouwen schonk aan 't nieu we rooms-rode coalitiekabinet van prof. Pierre Harmei. De oorlog in Vietnam Een Vietnamese familie heeft zich angstig aan elkaar vastge klampt na een artillerie-beschie ting op haar dorp, waarin zich Vietcong-strijders schuilhielden. Bij deze operatie van Ameri kaanse mariniers ten zuiden van Da Nang werden 25 Vietcong- rebellen gedood. Op het proces in Cairo tegen drie Westduiters, beschuldigd van spionage voor Israël, is woensdag de doodstraf geëist tegen de paardenfokker Wolf gang Lotz en diens echtgenote Clara. Vandaag komt de derde verdachte, de vertegenwoordiger van het Mannesmann-concern ir> Cairo Franz Kiesow, aan de beurt. De verdedigers zullen maandag hun pleidooien houden Vertegenwoordigers van de zes gekozen lidstaten in de Veilig heidsraad hebben woensdag van gedachten gewisseld over Viet nam, gevolg gevend aan het ver zoek van president Johnson om denkbeelden uit de V.N. die kun nen bijdragen tot onderhande lingen. Uit welingelichte kring wordt vernomen, dat Radjakrisjna Ra- mani van Maleisië" de leiding van de groep van zes heeft ge nomen. De andere landen zijn Nederland, Jordanië, Ivoorkust, Bolivia en Uruguay. Het is nog niet te zeggen wat het resultaat van dit overleg zal zijn. Een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de kwestie wordt echter niet uilgesloten ge acht. Amerika heeft meegedeeld daar geen bezwaar tegen te heb ben. De houding van de Sowjet- Unie is niet zeker. Tot nu toe hebben de Russen geen belang stelling getoond voor een behan deling van het Vietnamese vraagstuk in de Veiligheidsraad. China en Noord-Vietnam, die niet bij de V.N. zijn vertegen woordigd, achten de V.N. onbe voegd. De berichten uit Parijs dat Oe Thant een reis naar Hanoi zou overwegen om te trachten een wapenstilstand te bewerken, wor den bij de V.N. in New York niet bevestigd. Daar zegt men dat Oe Thant vooralsnog geen be zoek aan Noord-Vietnam in ge- Hn-uten heeft, tem'er danr er geen aanwijzingen zijn dat hij daar welkom is. „Novas en zijn handlangers had den gezegd het parlement ver schrikkelijke onthullingen te zullen doen, maar hun onthullingen hou den niets in", zo heeft de Griekse oud-premier Papandreoe woensdag verklaard naar aanleiding van de tegen hem gerichte beschuldigin gen tijdens het debat in het Griek se parlement over de vertrouwens kwestie inzake de nieuwe regering. „Ik zal mij tijdens deze zitting niet in de kamer vertonen, tenzij als premier", zo zei -Papandreoe verder, „want ik erken de pseudo- regering van het hof en de verra ders van de unie van het centrum niet als wettig". Hij gunde hun niet de eer, „mij tegenover hen in de oppositiebanken te zien zitten". Papandreoe verklaarde dat niet hij, maar de koning verantwoorde lijk was voor de regeringscrisis. De toon van diens brieven was voor een premier onduldbaar ge weest. De kwestie van het ministerie ZUIDELIJKE WIND Een rug van hoge luchtdruk trok over de noordzee, als gevolg waarvan flinke opklaringen voorkwamen, waarbij de tempe ratuur tot omstreeks 20 graden opliep. In midden frankrijk werd het 25 graden en in zuid-Frank rijk ruim 30. Ten westen van Ierland be vindt zich een depressie die in de richting van Scandinavië koerst. In verband met deze ontwikke ling zal bij ons de wind naar het zuiden draaien en wordt de war me lucht uit Frankrijk aange voerd. De genoemde depressie gaat vergezeld van een koufront, maar het is niet waarschijnlijk dat dit front ons vandaag reeds zal bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Warm en aanvankelijk zonnig Warm en aanvankelijk zonnig, maar later toenemende kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. DONDERDAG 5 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.52 8.21 Temeuzen 8.27 8.56 Hansweert 9.07 9.36 Walsoorden 9.17 9.46 VRIJDAG 6 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 8.59 9.32 Terneuzen 9.34 10.07 Hansweert 10.14 10.47 Walsoorden 10.24 10.57 Aug. 5 5.07 20.23 15.16 23.56 5.09 20.22 16.27 .- 7 5.11 20.20 17.34 0.24 3 5.12 20.18 18.32 1.00 van defensie was niet het enige punt geweest, waarover hij met de koning van mening verschilde, we! de druppel die de emmer deed overlopen. Hij gaf toe, deze kwes tie (die de overname van het minl- sterie door hemzelf of een van zijn naaste medewerkers betrof) niet aan de ministerraad te hebben voorgelegd, maar dat kwam omdat hij geen vertrouwen meer had in sommige van zijn medewerkers. „Vanaf het moment waarop ik be merkte, dat de koning, aanstuurde op een regeringscrisis begreep ik dat een komplot werd gesmeed om mijn val voor te bereiden", aldus de oud-premier. Hij verklaarde, dat hij niet eens de tijd had gekregen om bij zijn ontslag nieuwe verkie zingen voor te stellen. „De nieuwe regering stond al klaar om beëdigd te worden", zo zei hij. Hij vroeg zich verder af waarom al diegenen die nu klagen dat hun telefoonge sprekken werden afgeluisterd zich niet eerder hadden laten horen. De nieuwe regering zegt, aldus Papandreoe verder, dat de koning slechts gebruik maakte van een constitutioneel recht toen hij de premier ontsloeg. Dat is volgens hem echter niet helemaal juist. „Er was sprake van machtsmis bruik, want door mij tot aftreden te dwingen en een. groen leden van de unie van het centrum te belasten met de vorming van een nieuwe regering lokte hij een scheuring in de partij uit", aldus Papandreoe, die verder nog zei dat het „het volk is, trots en democra tisch en vastbesloten om zijn vrij heden te verdedigen, dat ten gun ste van mij betoogt en niet een bende oproerkraaiers zoals de la keien van het hof beweren". Mr. H. A. Helb, Nederlands ambassadeur in Pretoria, is woensdag in het ziekenhuis te Pretoria overleden. De heer Helb was 56 jaar oud. De heer Helb, die 23 juli in zijn standplaats een hersenbloeding kreeg en dinsdag nog een ope ratie onderging, werd 23 januari 1909 te La wang (Java) geboren. In 1932 trad hij In dienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Gedurende de oorlogsjaren was hij verbonden aan het regerings commissariaat voor de wederop bouw, terwijl hij in de jaren 1944 1945 optrad als waarnemend al gemeen gemachtigde voor de wederopbouw en bouwnijverheid. De standplaatsen, waar mr Helb gedurende zijn werkzaam heid bij de buitenlandse dienst gevestigd was, waren Washing ton, Bonn, Belgrado, Nieuw Del hi en Moskou. In Oktober 1961 werd het ver- Het Britse lagerhuis heeft er een marathonbijeenkomst van bijna 21 uur op zitten. Dinsdagmiddag kwam men óm half vier bijeen voor een debat over het wetsvoor stel inzake de consolidatie van de openbare fondsen. Dit gaf de afge vaardigden de kans om allerlei on derwerpen ter sprake te brengen. Van deze mogelijkheid maakte vooral de conservatieve oppositie gebruik, zodat het debat de gehele nacht voortduurde. Een poging va,n de regering om de bijeenkomst om negen uur in de ochtend te ver dagen, mislukte, doordat slechts 98 (labour)-afgevaardigden het voorstel steunden, terwijl er min stens honderd voorstemmers moes ten zijn. Pas om zeven minuten voor half twaalf werd dit vereiste aantal gehaald. Daarna kon men naar huis gaan. De langste vergadering in de huidige zitting was van 25 op 26 maart. Men bleef toen 22 en een half uur bijeen. dere verblijf van ambassadeur Helb in de Sowjet-Unie door dê Sowjet-regering niet langer mo gelijk geacht, nadat de Neder landse regering zich genoodzaakt had gezien twee functionarissen van de Russische ambassade in Den Haag verder verblijf In Ne derland te ontzeggen en Sowjet- ambassadeur P. K. Ponomarenko tot persona non grata, had ver klaard dit laatste als gevolg van een geruchtmakend incident op Schiphol, toen de Russische ingenieur Goloeb om asiel in Ne derland verzocht. In 1963 ving mr. Helb zijn werkzaamheid als ambassadeur in de Zuidafrikaanse hoofdstad aan. De Sowjet-Unie heeft er v, dag bij secretaris-generaal Thant van de V.N. tegen geprotesteerd, dat de volkerenorganisatie Bel gië 1.500.000 dollar heeft uitge keerd bij wijze van vergoeding voor de schade die Belgische on derdanen in Kongo hebben ge leden als gevolg van het optre den van de strijdmacht van de Verenigde Naties. De Russen zeiden in hun brief aan Thant dat deze schadever goeding „in strijd met het recht" en de besluiten van de Veilig- l heidsraad is. Het secretariaat van de Ver. Naties had niet het recht om zonder toestemming van de Veiligheidsraad derge lijke betalingen te doen. De Sowjet-Unie, aldus de brief, verwacht dan ook dat de overeenkomst, gesloten tussen de Belgische regering en secre taris-generaal Thant met het oog op deze uitkering, geannuleerd wordt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1