Japan wil judo wereldtitel terug Esso Extrade benzine met 3 winstpunten STOP'NTUGERINUWTANKlO Anton Geesink of Marktberichten Masaharu Kafo? Cyprus in de Veiligheidsraad Onbekende judoka Anton traint Nóg krachtiger! De nieuwe Esso Extra geeft uw motor maximum energie voor maximum prestaties. Al snel na de start die ook vlotter ver loopt I Nóg veiliger! Met deze nieuwe benzine heeft u altijd kracht in reserve, die nodig is voor uw veiligheid op de weg. Tank dus Esso Extra! Nóg zuiniger! De nieuwe Esso Extra houdt het brandstofsysteem schoon, de bougies goed vonkend. Dat spaart uw motor en besnaart u benzine. fa Zes negers die in een Zuid- afrikaanse gevangenis langduri ge straffen uitzitten, hebben geen toestemming gekregen om be roep aan te tekenen tegen een doodvonnis dat over hen werd uitgesproken nadat zij een me degevangene zouden hebben ge wurgd. fa Tien leden van een Hongaars reisgezelschap dat Denemarken bezocht, zijn in Kopenhagen ach tergebleven. Woensdag 4 augustus 1965 OE VRIJE "ZEEUW Pagina 7 Japan is er op gebrand de we reldtitel judo te heroveren. Met eigen ogen hebben de miljoenen Japanners tijdens de Olympische spelen in de imposante Budoka- hal en op het televisiescherm kun nen aanschouwen wat Anton Gee sink met hun landgenoot Akio Kaminaga deed. Nimmer zullen zij vergeten de dodelijke, haast tastbare stilte die er over het publiek neerdaalde, toen de Utrechtse reus zijn tegen stander in een onwrikbare houd greep had geklemd. Negen minuten en twintig seconden had het ge vecht geduurd en voor de tweede maal in zijn carrière stond onze landgenoot op de bovenste trede van het erepodium. Voor de twee de maal omdat Anton Geesink drie jaar tevoren op 3 september 1961 in het Stade Pierre de Cou- bertin in Parijs drie Japanners op eén rij met de tatami's kennis liet maken. De „vergissing" van Parijs, de dag waarop Japan de hegemonie in het judo verloor, was niet gewro ken. Er was slechts één lichtpuntje. In de na-olympische tour door Japan verloor Geesink biina door een wazaari van Masaharu Kato en het kostte hem alle mogelijke moeite in de eindfase van de strijd tegen deze onbekende judoka met een houdgreep te winnen. Dinsdagmiddag maakte de pre sident van de Japanse judobond, Resei Kano, de Japanse ploeg be kend voor de wereldkampioen schappen in Brazilië, waar in Rio de Janeiro van 14 tot en met 17 oktober a s. evenals tijdens de spe len in Tokio de titelwedstriiden in de drie gewichtsklassen en die van alle categorieën zullen plaatsvin den. Masaharu Kato is de uitverkore ne die Anton Geesink de hoogste titel zal moeten ontnemen. Kato, 27 jaar, 1.82 meter, 97 kg en poli- tie-agent van beroep, is zelf van mening dat hij en hij alleen de mythe rond Geesingyama (de berg Geesink) kan verscheuren, maar vele judo-experts in Japan zijn van mening dat Kato niet de man is die naar Brazilië moet worden gestuurd. Tijdens de Japanse kam pioenschappen 1965 werd deze tamelijk onbekende judoka in de eerste ronde reeds uitgeschakeld. De experts zijn van mening dat Isao Inokuma, die de Olympische titel in het zwaargewicht verover de, naar Rio de Janeiro moet gaan. Zo is de Japanse judo-wereld ver deeld in twee kampen, maar Ma saharu Kato is inmiddels aange wezen. De van deze verdeeldheid on wetende Anton Geesink bereidt rich al enkele maanden voor op zijn laatste titelwedstrijd. Met de Am sterdammer Willem Ruska traint lij in Beauvallon, dat de stukken er af vliegen. Op 15 augustus wor den in de dojo van Jaap Nauwe- laerts d'Age in Bloemendaal de laatste selectiewedstrijden gehou den en zal Anton Geesink zich te vens aan een medisch onderzoek VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3193 dieren, zijnde 200 slachtrunderen; 676 gebruiksvee; 693 vette kalve- ten; 261 graskalveren; 792 nuch tere kalveren; 83 lopers; 43 biggen; 21 paarden; 10 veulens; 385 scha pen of lammeren; 29 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt' Slachtrunderen 3,154,45; Vette kalveren 2,853,55; Stie ren 3,854,40; Worstkoeien 3,203,40; Nuchtere kalveren 1,701,80; Slachtpaarden 3 3,45. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 100 1525; Vare koeien 8001225; Vaarzen 9001250; Pinker. 600850; Graskalveren 350 575; Mestkalveren 140 ƒ260; Lopers 90ƒ115; Biggen ƒ50—ƒ65; Schapen ƒ80—ƒ110; Lammeren ƒ100ƒ115. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer gewoon, stille handel met prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen iets ge drukt; Vare koeien: aanvoer iets ruimer, handel stroef en niet ge heel prijshoudend; Vaarzen en pin ken: aanvoer als vorige week, ma tige handel en vooral niet hoger in prijs; Graskalveren: groter aan voer, handel flauw en niet geheel prijshoudend; Vette kalveren: aan voer als vorige week, handel goed en prijzen even hoger; Nuchtere kalveren: aanvoer onveranderd, handel redelijk en wat hoger in prijs; Slachtpaarden: gewone aan voer, stille handel, prijzen gedrukt, jonge paarden boven notering; Lo pers en biggen: aanvoer kleiner, kalme handel en vooral niet hoger in prijs; Schapen en lammeren: aanvoer groter, handel stroef en prijzen lager. moeten onderwerpen. Omdat zijn knie hem tijdens de Europese kam pioenschappen in Madrid in de steek liet. Gaat de belangrijkste wereld titel, die van alle categorieën, naar Anton Geesink of naar de Japan ner Masaharu Kato...? Binnen 2j4 maand zullen wij het weten. Deventer 60.000 inwoners De gemeente Deventer heeft dinsdag in de hal van het stad huis de 60.000ste inwoner in de persoon van de 36-jarige Jacob van der Bent, die met echtgeno te en vier kinderen van Vlaar- dingen naar Deventer verhuisde, op hartelijke wijze verwelkomd. Burgemeester dr. N. Bolke- stein was de eerste spreker die zijn vreugde uitte over de uit breiding van het inwonertal van de stad. Hij offreerde het gezin een cadeautje van 250 gulden en de vier kinderen een kleinere chèque naast een fraaie bloemen hulde. Alle gemeentelijke dien sten kwamen met geschenken. De gemeentespaarbank bood een spaarbankboekje aan met een beginbedrag, alsmede kleine ge schenken voor de jeugdige Van der Bents. De energiebedrijven gaven twee maanden licht en kracht; de openbare leeszaal gedurende tien jaar een gratis abonnement en de plantsoenendienst bood het gezin de verzorging van de tuin aan. Ook werden een coupon boekje voor de schouwburg, een gratis abonnement voor het zwembad, voor het museum en voor de kunstijsbaan aangebo den. Automobilist reed door na dodelijk ongeval Gisternacht omstreeks half drie is de 54-jarige M. O versier uit Berkel en Rodenrijs, toen hij de Boulevard Barnaart te Zandvoort wilde oversteken om zich met kennissen naar de cam ping „De Duinrand" te begeven, aangereden door een auto, 25 me ter meegesleurd en op slag ge dood. De automobilist, die na het on geval was doorgereden meldde zich uren later bij de politie. Het bleek dat hij onder invloed zijn wagen had bestuurd. Hij is inge sloten. Dodelijk verkeersongeval Op de Westlandse weg te Vlaardingen is maandagavond de in Schiedam woondchtise Span jaard R. Gomez-Delgado met zijn bromfiets onder een vracht auto met aanhangwagen terecht gekomen en een uur na zijn overhrenging naar een zieken huis overleden. Doordat het slachtoffer met zijn voertuig be gon te slingeren, werd hij ge raakt door de rechtervoorzijde van de aanhangwagen, waardoor hij kwam te vallen en overreden werd. Diefstal motorrijtuigen in Rotterdam Blijkens een opgave van de Rotterdamse politie zijn de afge lopen maand in de Maasstad 20 auto's gestolen. Vijftien wagens konden worden opgespoord. Twaalf eigenaars kwamen in juli bij de politie aangifte doen van diefstal van hun scooter of motorrijwiel. Vijf ervan zijn nog steeds niet terecht. Taxi in Den Haag duurder De tarieven voor de Haagse taxi's en luxe auto's worden met ingang van volgende week ver hoogd met 14 procent. Een onderzoek heeft aange toond dat de kosten van het huurautobedrijf van 1 januari 1963 tot en met 15 april 1965 ste gen met 24 procent. Vorig jaar werden de tarieven met tien procent verhoogd, terwijl in de onderzoekperiode de produktivi- teit van het huurautobedrijf na genoeg ongewijzigd bleef. De tariefsverhoging houdt in dat de eerste aanslag voor taxi's van 1,10 op 1,50 wordt ge bracht en voor luxe auto's van 1,30 op 1,70. Het wachttarief komt van 6 op 7,50 per uur. De kilometerprijs blijft onveran derd, maar om. technische rede nen zal voor elke 444 meter 20 cent worden berekend, wat tot nog toe een dubbeltje voor elke 222 meter was. Knaap die zijn vader bestal veroordeeld Wegens diefstal en schaking veroordeelde de Utrechtse recht bank de 20-jarige losarbeider W. van R. uit Utrecht tot een gevan genisstraf van 11 maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De knaap had zijn vader een bedrag van 300 ontstolen. Van dit geld had hij een auto gekocht, waarmee hij vergezeld door een 16-jarig vriendinnetje uit Zeist zonder toestemming van haar ouders een langdurige trip door Europa wilde gaan maken. Na een paar dagen vonden zij het maar beter naar 't Sticht te rug te keren. Tegen de jongeman was een gevangenisstraf vaneen jaar geëist. - T Meisje verward in brandende tent; aan brandwonden bezweken Maandagnacht is in een zieken huis te Harderwijk overleden de 19-jarige Johanna Stempher uit Deventer. Het meisje kampeerde met haar ouders en andere familie leden in een tent aan het Ve- luwemeer bij Nunspeet. Toen haar vader een butagas- apparaat wilde aansteken lichtte zij met een zaklantaarn bij. Er volgde een explosie, als gevolg waarvan de tent in brand vloog. Het meisje viel achterover in de slaapcabine en raakte in het tentzeil verward. Toen men haar uit de brandende tent had be vrijd werd zij in allerijl overge bracht naar het ziekenhuis, waar zij aan de opgelopen brandwon den is overleden. Waarschijnlijk is er wat gas ontsnapt dattot ontploffing kwam toen het meisje met haar zaklantaarn bijlichtte. Huisknecht verdacht van diefstal spaarbankboekjes In de Spinozastraat te Am sterdam is gisternacht een be woner beroofd van een geldkist je met ƒ400 en twee spaarbank boekjes met een gezamenlijk te goed van 16.200. De verdenking is gevallen op de 26-jarige A. P., huisknecht in een hotel, die met de bestol me samenwoonde. Toen de laatste die avond thuiskwam, verliet A. P. in gezelschap van een andere man juist de wo ning. Bovengekomen ontdekte de bewoner de vermissing en deed aangifte. De Amsterdamse politie heeft de huisknecht nog niet kunnen aanhouden. Draverij met bijzondere paarden In de Franse stad Lorient is een draverij met bijzondere paarden gehouden. Het moet de oplet tende toeschouwers zijn opge vallen, dat de dieren wat stram in de benen waren. Geen won der overigens, want de paarden waren gemaakt van hout en kar ton. Op de sulky's werd derhalve gefietst dat het een lust was. De Cyprische regering heeft Turkije beschuldigd van het dreigen met militaire agressie tegen het eiland en heeft aan de Veiligheidsraad schriftelijk om een spoedbij eenkomst verzocht. De betrokken brief werd dinsdag openbaar gemaakt. De Veilig heidsraad had reeds een bijeen komst belegd op verzoek van Turkije, dat de kwestie van het verlengen van de ambtstermijn van president Makarios en het huis van afgevaardigden met ee.i jaar ter sprake wil brengen. Turkije zegt dat het huis van afgevaardigden tevens de rech ten van de Turks-Cyprische min derheid heeft opgeheven, waar mee internationale overeenkom sten en de Cyprische grondwet zouden zijn geschonden. - - MMNSMSSi -m

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7