Afwachten in Cyprus T.R.O.S. wil 15 oktober „de lucht in" Kopstukken van Maffia gearresteerd DE GOUDEN HORDE Officier van justitie borstelt Rotterdamse juweliers de mantel uit Aantal bekeuringen geen graadmeter voor de prestaties van de politie Woensdag 4 augustus 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Het „granaat- incident" tussen 't Harde en Wezep Deling een feit Ontoereikende pleister KRITIEK OP REGERING-VERWOERD Open bestel Fabriekseigenaar geeft bezit aan personeel Italiaanse politie arresteerde Maf ia-leiders De rust keert weer Nieuwe huizen te huur per briefkaart... Grote hoeveelheid oud papier in vlammen opgegaan DE VERJAARDAG VAN PRINSES IRENE Cyprus staat weer eens op de agenda van de Veiligheidsraad. Ditmaal vanwege een Turkse klacht over het uitstellen van de verkiezingen door de regering van aartsbisschop Makarios, wiens ambtstermijn daarmee ook automatisch wordt verlengd. Bovendien is er dan nog de nieu we wetgeving waardoor de aparte Turkse lijsten worden af geschaft. Het Eerste-Kamerlid M. van Pelt (P.S.P.) heeft tot de minister van defensie enige vragen gericht in verband met het ontploffen op donderdag jongstleden, tussen 't Harde en Wezep van een granaat in de buurt van de spoorlijn AmersfoortZwolle. Drie treinen ondervonden als gevolg van dit in cident vertraging, terwijl op een kampeerterrein lichte schade werd aangericht. De heer Van Pelt vraagt de minister om een omstandig ver slag van de oorzaken en zou gaar ne weten, indien van een fout of nalatigheid sprake mocht zijn, welke disciplinaire maatregelen tegen de daarvoor verantwoorde lijke persoon(en) getroffen zullen worden. Ook vraagt de heer Van Pelt of een soortgelijke gebeurtenis zich reeds een zevental jaren eerder heeft voorgedaan, en zo ja, welke maatregelen de minister denkt te treffen om de K.N.S. op herhaling zo klein mogelijk te maken. Dat is inderdaad niet volgens de grondwet van 1960. En de Grieks-Cyprioten begaan op de ze wijze ee.i juridisch niet te ver dedigen daad. Daar de wereld opinie op te wijzen is het voor naamste doel van de Turkse klacht. Op Cyprus zelf zijn beide be volkingsdelen er onderhand wel van overtuigd dat een terugkeer naar deze grondwet onmogelijk is en dat de huidige toestand toepassing er van onmogelijk maakt. Makarios en de zijnen willen proberen de impasse te doorbre ken door op papier een nieuwe staat te gaan vormen waarin voor de Turks-Cyprioten geen uitzonderingspositie -meer be staat. De Turks-Cyprioten willen de toestand van het ogenblik liever wat laten voortduren. Ze zitten in hun eigen gebieden omgeven door .groene zones" vol gewa pende mannen vrij gunstig. Na het beroep van de Veiligheids raad op beide partijen om braaf te zijn is er niet veel meer ge schoten en ook de uithongerings- campagnes zijn van de baan, wellicht ook omdat Makarios er zo'n slechte pers mee kreeg. Ondertussen betekent dit, dat de deling van het eiland zoals vice-president Kutchuk die voor staat al dan niet in twee sta ten of in een federatie van auto nome gebieden in feite al be staat. En hoe langer dit zo is, hoe moeilijker het zal zijn om er nog verandering in te brengen. Dat laatste zijn de Grieks-Cy prioten zich ook goed bewust. Daarin meer dan in de aanhan gig gemaakte grondwetschen ding zit het gevaar dat het vech ten op Cyprus weer oplaait; als er voor Makarios en de zijnen één ding vaststaat dan is het dat de Turks-Cyprioten hun zin niet mogen krijgen. En wordt het weer schieten, dan herleeeft de oude bittere si tuatie met zijn extra-risico's van Turkse interventie en een Grieks antwoord daarop. Er kleeft voorlopig een pleis ter op de wond, maar daaronder geneest het nog niet erg. Een vooraanstaand lid van de verenigde partij die in Zuid- Afrika in de oppositie is, heeft de regering van premier Ver woerd ervan beschuldigd, dat zij de geheime politie op een Gesta pomanier gebruikt om fatsoen lijke mensen schrik aan te jagen. Op een bijeenkomst van de ver enigde partij in East London verklaarde Japie Basson, dat er zoveel rassenwetten zijn dat de openbare veiligheid ernstig in gevaar komt. „Nooit zijn er zo veel bewijzen van bruut optreden en een gebrek aan discipline in bepaalde van onze gevangenissen geweest als in de afgelopen ja ren. Nooit heeft de regering zo veel misbruik van de politie ge maakt als tegenwoordig. De ge heime politie wordt gebruikt om een politieke smet te werpen op mensen en instellingen die ge kant zijn tegen het extreme ra cisme van de regering. Niets heeft de krachten van het com munisme meer gesteund dande regering van dit land", aldus Basson. De in november 1964 opgre- ichte „Televisie- en Radio-Om roep Stichting" (T.R.O.S.) wil zo mogelijk nog per 15 oktober de lucht in. „Wij willen ons geluid laten horen en ons gezicht laten zien", zo werd gisteren op een in Den Haag gehouden persbij eenkomst meegedeeld. Wanneer de stichting het ver eiste aantal leden zal hebben be reikt (voor de televisie 10.000 en voor de radio 15.000) zal de T.R.O.S. onmiddellijk daarna een zendmachtiging vragen per 1 januari van het volgende jaar. Het is evenwel de bedoeling de regering te vragen deze zend machtiging reeds per 15 oktober van dit jaar te verlenen. Nog deze week zal een begin worden gemaakt met het aanschrijven van de deelnemers, die inmid dels een contributie-bedrag van een gulden hebben gestort. Men hoopt nog vóór 1 september het vereiste aantal leden bijeen te hebben. Er zal worden gevraagd reeds nu de contributie over 1966 te willen betalen. Deze contribu tie is vastgesteld op 5 gulden per jaar. „Wij willen een waar de regering open bestel, en de hele kamer zo dol enthousiast achter staan", aldus mr. J. M. Landré, directeur van de Nederlandse filmproduktiemaatschappij en publiciteits-adviseur van de stich ting. Mr. H. J. Minderop, oprichter van de T.R.O.S. en destijds ook gedelegeerd commissaris van de R.E.M., deelde op de persbijeen komst mee dat, zodra de zend machtiging zal zijn verleend, de namen van de leden van het stichtingsbestuur en van de pro gramma-commissie bekend wor den gemaakt. Ook dan zullen nadere mededelingen kunnen worden gedaan over het uit te zenden programma. „Wij belo ven u een goed programma en ons eigen blad, dat een nog hech tere band tussen u en ons zal scheppen, zodra wij in de lucht komen,", aldus het rondschrij ven van de stichting. In antwoord op een desbetref fende vraag werd meegedeeld, dat de T.R.OS. graag zal mee werken met de nog op te rich ten nationale omroepstichting R.T.N. (N.V. Televizier). „Wij zullen elkaar zeker steunen", zo werd opgemerkt. Na een onderzoek van drie jaar, waarbij de nauwe band tussen de onderwereld van Italië en de V. S. aan het licht kwam, is de Ita liaanse politie er in geslaagd een aantal kopstukken van de Maffia te arresteren. Maandag is bekend gemaakt dat er bij nachtelijke overvallen in diverse Italiaanse steden tien mensen zijn aangehou den. Al van 1962 werd het doen en laten gevolgd van een groep per sonen, van wie bekend was dat zij lid van de maffia waren en van een aantal in Italië geboren Ame rikanen, die geregeld als toeristen vermomd uit de V. S. naar Sicilië De 70-jarige kinderloze West- duitse industrieel Erich Pfeiffer, eigenaar van een welvarend va- cuumpomp-concern in Wetzlar (Hessen), heeft besloten zijn be drijf dat een waarde van onee- veer negen miljoen gulden ver tegenwoordigt, aan zijn perso neel te schenken. Ik heb geen naaste verwanten aan wie ik de fabriek zou willen nalaten. Bo vendien zou het grootste gedeel te naar de belasting gaan, aldus Pfeiffer, die voorzitter van de uit personeelsleden gevormde raad van beheer blijft. Zodra ik ver trek, zal deze raad de zaak drij ven, die dan eigendom van het gehele personeel is, voegde hij hieraan toe. Het löon van de werknemers blijft ongewijzigd. Volgens Pfeif fer zullen zij als aandeelhouders echter harder en beter werken. De aandelen worden toegewezen in overeenstemming met leeftijd, dienstjaren en bekwaamheden. Over de gift zou bijna vier mil joen gulden belasting moeten worden betaald, maar de premier van de deelstaat Hessen heeft laten weten dat men er een mouw aan zal passen. terugkeerden. De politie was op de hoogte van het bestaan van een zeer goed georganiseerde interna tionale bende, die zich bezig hield met het smokkelen van verdoven de middelen en tabak. De activiteit van de bende was merkbaar in de V. S., diverse Europese landen en het Midden-Oosten. Bij het opsporingswerk waren ook Interpol en het F. B. I., het Amerikaanse federale bureau voor onderzoek, ingeschakeld. Diverse gearresteerden hadden in de V. S. gewoond en betrekkin gen onderhouden met „Cosa Nos tra", het Amerikaanse equivalent v.-.n de maffia. Beide geheime organisa ties zijn berucht om hun terroris tische activiteit. De gearresteerden zijn de 72-jarige Giuseppte Genco Russo, die beschouwd wordt als de leider van de maffia in Italië, en de in Italië geboren Amerikanen Frank Coppola (75), Rosario Vi- taliti (68), Vincenzo Martinez (69), Frank Garofalo (74), Charles Or lando (59), Giuseppte Magaddino, Giuseppe Scandariatio, Diego Plaia en Filippo Gioie Imperiale. Giuseppte Genco Russo werd twee jaar geleden uit Sicilië ver bannen en kreeg toen Noord-ïtalië als gedwongen verblijfplaats toe gewezen. Hij werd in Bologna ge arresteerd waar hij in een oog- lijderskliniek verpleegd werd. Men zoekt nu nog vier man, die zich op het ogenblik vermoedelijk in de V. S. ophouden. Telefoto A.N.P.: Bij invallen in Rome heeft de poli tie een van de leiders van de Mafia, de uit Amerika gedeporteerde Frank Coppola op de foto tussen twee politiemensen gearres teerd. Coppola wordt van het hoofdbureau in Rome naar Pa lermo op Sicilië gebracht om daar verder ondervraagd te wor den. Tijdens de behandeling van een strafzaak voor de rechtbank in Rotterdam is de officier van justitie mr. P. A. H. Bos fors van leer getrokken tegen een aantal Rotterdamse juweliers, die begin dit jaar aan klanten waaronder buitenlanders sieraden verkochten met valse stenen. De juweliers verstrekten bij de sieraden zonder aarzelen een certificaat van echtheid. Volgens mr. Bos was er in geen van deze gevallen sprake van kwade trouw, wel echter van een volslagen gebrek aan con trole op de te verkopen sieraden. BIJVERDIENSTE Hoe konden gerenommeerde juweliers er nu toe komen sie raden met onechte stenen te ver kopen? Deze vraag kon afdoende worden beantwoord na het korte -oces tegen de 20-jarige goud- ut Peter van E. uit de Maas- I, werkzaam bij een juwe- liersbedrijf dat zich toelegt op het repareren van sieraden. Be gin dit jaar han}Van E. ontdekt dat hij met het-vervangen van kostbare stenen in oorbellen en ringen door prullen van nog geen veertig cent per stuk een aar dige bijverdienste had. „DUTCH COMMERCE" Enige malen prutste hij waar devolle stenen waaronder bril j anten uit de sieraden die hij in opdracht van andere Rotterdam se juweliers moest repareren. De vervangende steen was in alle gevallen waardeloos. Zo kon het gebeuren dat juweliers die het reparatiewerk aan het bedrijf van Van E. hadden uitbesteed, sterk in waarde gedaalde siera den terugkregen en deze zonder controle toe te passen in de ver koop brachten. „Weer een voor beeld van de toch al niet zo best bekend staande „Dutch com merce", concludeerde mr. Bos die ook de werkgever van de goudsmid T. een veeg uit de pan gaf om zijn gebrek aan controle. De officier vorderde tegen Van E. tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank zal over een week vonnis wijzen. Nog marcheert een afdeling van het regiment Van Heutz over een van de rustieke Zuidhol landse grachtjes van Schoonho ven. Binnenkort zal het garni zoen worden opgeheven, en het stadje zal zijn, bijna middel eeuwse, rust terug krijgen. De rijksdienst voor de IJssel- meerpoiders zal in het voorjaar van 1966 in de dorpen Bidding huizen, Dronten en Swifterbant in Oostelijk Flevoland enkele tientallen nieuwe, moderne ar beiderswoningen gaan verhuren aan vakbekwame landarbeiders. De huizen zullen rechtstreeks worden verhuurd, het zijn dus geen dienstwoningen. De huur prijs komt op ongeveer tachtig gulden per maand. Het blad „Samenwerking" van de Nederlandse christelijke agra rische bedrijfsbond waarin dit wordt meegedeeld, raadt gega digden aan, zich vóór 15 augus tus per briefkaart te melden bij de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders in Dronten. De briefkaartschrijvers horen dan vóór 1 november, of zij hun nieu we huis tussen 1 februari en 1 mei van het volgend jaar be trekken. Maandagavond heeft er bij de oud-papierhandel M. A. Wessels aan de Motorkade in Amster dam-noord een brand gewoed, waarbij een in de buitenlucht op geslagen hoeveelheid oud papier, ongeveer 100 balen v.an naar schatting 350 ton, in vlammen is opgegaan. De brand die om streeks 7 uur werd ontdekt, werd met 14 stralen bestreden. Ver scheidene waterkanonnen, een ladderagens, de blusboot Ha ven-dienst I en vier motorspuiten behaorden tot het materieel, dat de brandweer tegen de vuurzee inzette. Omstreeks negen uur werd het sein „brand meester" gegeven maa,r het nablussings- werk nam nog de gehele nacht in beslag. De brandweer kon voorkomen dat het vuur naar de omliggende bedrijven oversloeg. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. 79. Met een katachtige beweging deed Chamag Chan zijn zwaard uit de schede flitsen. „Versta mij wel, witluis", mom pelde de Mongolen-aanvoerder. „Chamag Chan laat niet met zich spotten... Indien ge wellicht het dwaze plan mocht hebben mij in de handen van uw voormalige meester te spelen, dan Hij beëindigde zijn zin niet, maar maakte een veelbetekenend gebaar met zijn wapen. Agua grijnsde zuurzoet. „Gij miskent mij, grootmach tige", sprak hij, uiterlijk onbewo gen. „De wraakgevoelen1", die ik mijn meester Aram toedraag, zul len niet verstillen voordat ik hem heb laten kennismaken met mijn enige trouwe vriend... met deze en zijn vingers streelden het gevest van zijn werpmes. Het gieren-oog van Chamag Chan staarde hem minutenlang zonder enige uitdrukking aan. Agua vroeg zich af, welke ge dachten verborgen lagen achter dit strakke masker van de Ooster ling. Toen hief Chamag Chan plot seling de hand op en als één man zette de duizendkoppige horde zich in beweging, in het spoor van haar leider en diens gids, Agua. De minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, heeft in antwoord op hem door het tweede-kamerlid drs H. M. Franssen (p.v.d.a.) gestelde vra gen mede namens zijn ambtge noot van justitie, dr I. Samkal- den, bevestigd dat uit ambtsbe richten over de gedragslijn bij het korps van gemeentepolitie in Den Helder blijkt, dat een poli- üe-ambtenaar, die daar in een jaar blijft beneden een aantal van 150 „bekeuringen", geacht wordt niet te voldoen aan de norm, die in het licht van ambts uitoefening van goed beoordeel de collega's in dezelfde omstan digheden als resultaat van sur veillancedienst kan worden ge steld. VERKEERD Beide ministers zouden het verkeerd achten, indien een mi nimum aantal bekeuringen werd gehanteerd als enige of belang rijkste graadmeter voor de pres taties van een politieambtenaar. Dit zou tot een bedenkelijke mentaliteit kunnen leiden. Ter beoordeling van de pres taties van een politieambtenaar worden echter tal van gezichts punten in beschouwing genomen, aldus minister Smallenbroek. In dit verband wijst hij er op, dat bij de politie al op ruime schaal wordt gewerkt met een door des kundigen begeleide systemati sche personeelsbeoordeling. Intussen wil dit niet zeggen diat bij de beoordeling van de ac tieve waakzaamheid en de wijze van dienstvervulling van politie ambtenaren geheel aan het aan tal en de soort van de door hen gemaakte bekeuringen kan wor den voorbijgegaan. OOK ELDERS? De minister van justitie zal dit standpunt ter kennis brengen van de procureurs-generaal, fun gerende directeuren van politie. Voor het overige hebben de mi nisters geen aanleiding gevon den tot het nemen van maatre gelen. Uit het antwoord blijkt nog dat de ambtsvoorganger van de minister van justitie de procu reurs-generaal heeft verzocht na te gaan of ook elders een ge dragslijn als in Den Helder wordt gevolgd. Ontvangen berichten leiden tot de conclusie dat de .maatstaven die elders worden gehanteerd, wisselen naar tijd en omstandigheden. Niet id ge bleken dat deze maatregelen el ders zijn gebonden aan een be paald aantal bekeuringen per jaar. De gemeentebesturen van Zaandam, Koog, Zaandijk, Wor- merveer, Krommenie, Wormei en Oostzaan hebben besloten om donderdag, wanneer prinses Irene haar 26ste verjaardag viert, van gemeentelijke gebouwen geen vlaggen uit te steken.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5