zijn plaats gebracht De regenschade voor land- en tuinbouw Roofoverval te Rotterdam opgelost Jongeman stal auto's aan de lopende band Uitmonding afvalwaterleiding op KANTONGERECHT TE TERNEUZEN ALGEMEEN ZIEKENFONDS VOOR ZEEUWS-VLAANDEREN Het jaarverslag over 1964 ZITTING VAN 3 AUGUSTUS 1965 Ziekenhuis' verpleging Uniforme premie Het bestuur De medische staf Woensdag 4 augustus 1965 DE VRIJE "ZEEUW Pagina 3 ZWARE STRAF VOOR AUTOMOBILIST UIT LEWEDORP Een week voorwaardelijke hech tenis met een proeftijd van 2 jaar, een boete van in totaal 460 en verbeurdverklaring van zijn auto was de straf die de waarnemend kantonrechter, mr. H. C. M. van Son overeenkomstig de eis van de officier, mr. Th. Lebret, aan de totaal verblufte jeugdige Lewedor- penaar M. P. F. K. oplegde wegens diens wangedrag bij het autorijden. K. had met een paar vrienden op 7 juni typisch net op 2a Pinksterdag, merkte mr. Lebret sarcastisch op een autorit naar Temeuzen gemaakt Op de Baandijk werd hij door de politie gesommeerd te stoppen. K. voldeed aan dit bevel, maar maakte zich met zijn vrienden uit de voeten. In de tuin van het kan tongerecht werd hij door de poli tie gegrepen. K. verklaarde later hier zijn behoefte te hebben wil len doen. „Zulk een eerbied hebben jullie nu voor het kantongerecht", sprak mr. Van Son. Het plezier zal voor K. en zijn vrienden vóór de rit groter geweest zijn dan daarna. De politie constateerde n.l. dat de eerste niet in het bezit was van een rijbewijs, de auto niet was verzekerd, geen richtingsaanwij zers had en twee voorbanden en de linkerachterband geen profiel meer vertoonden. „Kunt u het allemaal onthou den?", vroeg de kantonrechter aan de delinquent en hij voegde eraan toe: „Het is van de frisse, jongen." Aan het verbeurd verklaren van de 10 jaar oude auto knoopte mr. Van Son de opmerking vast, dat deze nu gelukkig aan het verkeer was onttrokken. Verder zei hij nog tot de gedaagde: „U hebt 14 da gen de tijd om in hoger beroep te gaan en een leven lang de tijd om de voorzichtigheid in acht te ne men." Gedaagde: „Mijn rijbewijs heb ik al." Kantonrechter: „Dan zou ik er een goede auto bij kopen en ermee in 's Heer Arendskerke blijven." K. was hiermee nog niet klaar. Eerder dan de vermelde feiten, op 5 mei n.l., had hij zich met het zelfde vehikel in Temeuzen zonder rijbewijs op de weg gewaagd. K. ontkende dit eerst, maar toen bleek dat een zijner ter zitting aanwezige vrienden tegenover de politie het tegendeel had verklaard, zei hij: ,,'t Is waar". Dit feit com pleteerde de boete tot het genoem de bedrag. Of de vriendschap na de zitting bestendigd is, weten wij niet. OPENBARE DRONKENSCHAP Op 3 april trof de politie A. J. D. te Temeuzen in kennelijke staat in de Westkolkstraat aan. D. bevestigde de tenlastelegging. „Dat klopt", zei hij. Kantonrechter: „Waarom was u dronken?" Gedaagde: „Ja, waarom?' Kantonrechter: „Hoeveel had u er uit?" Gedaagde: „Ik heb ze niet ge teld: als ik er vijf gedronken heb, vergeet ik het al." Dit geheugenverlies vond mr. Lebret niet zo mooi. Hij vond dat D. er maar geen gewoonte van moest maken om tijdens het bier- drinken de tel kwijt te raken. Hij eiste 30 boete of 15 dagen hechtenis. „En in het huis van bewaring staat geen tapkast", voegde mr. Van Son eraan toe. „Jammer", zei gedaagde, „en dan voor 30." De kantonrechter vonniste con form. OOK NIET BRANDSCHOON „Ik ben in vier café's geweest en als ik tien biertjes op heb, kan ik me niets meer herinneren", zei F. Z. te Axel, aan wie ten laste was gelegd, dat hij zich op 6 maart dronken in de Weststraat bevond. Hij gaf toe niet geheel brand schoon te zijn geweest. „Onder ons gezegd, u had een behoorlijk stuk in", zei mr. Van Son. Z. bezwoer het drinken van geestrijk vocht voortaan te zullen laten. „Ik zal er mee stoppen, dan is het toch klaar? Dat is de enige oplossing", was zijn commentaar. Ook hier waren de eis en uit spraak 30 boete of 15 dagen. VERKEERSDELICTEN H. Th. C. te Hontenisse had od 14 mei zijn auto in de Steenstraat te Hulst verkeerd geparkeerd. Dat kostte hem overeenkomstig de eis een tientje boete. Geen voorrang verleend had M. R. te Temeuzen toen hij op 28 mei de doorgang van de Axelsestraat niet vrijliet voor een bromfietser. Er waren bij dit geval nogal wat verzachtende omstandigheden aan wezig. Mr. Lebret eiste 10 boete. De kantonrechter halveerde dit be drag. P. A. S. uit Kloosterzande ont kende op 19 maart met zijn be stelauto in de Dijkstraat te Ter- neuzen een personenwagen die uit de Tholensstraat kwam te hebben aangereden. Toch waren er twee getuigen die het tegendeel be weerden. De schade aan de andere auto beliep bijna 300. S. was na de aanrijding doorgereden en had aanvankelijk aan de politie gewei gerd zijn naam op te geven. Toch had hij geen proces gekregen we gens het verhullen van zijn iden titeit, hoewel mr. Lebret hem hier wel op wees. Ofschoon het verkeerd wegrijden op zichzelf geen ramp betekende kwam hem dit mede door zijn houding na het ongeval op 40 boete te staan. „VOETBALTERMEN" M. J. K. te Graauw had na een spannende voetbalwedstrijd te Hontenisse te hebben bijgewoond, een geparkeerd staande auto aan gereden. Er was een deuk in ge komen. Een dame zag het van dichtbij allemaal gebeuren en ra telde haar getuigenverklaring voor de heren van het gerecht af. Zij bezigde hierbij een keer de uit drukking „grote smoel", doch mr. Van Son wees haar erop hier geen voetbaltermen te gebruiken. De niet verschenen K. kreeg een boete van 40 opgelegd. AKKOORD. NIET AKKOORD C. M. v. d. V. te Hulst was een uitrit op de Hulsterweg te Hon tenisse uitgereden en kwam hier bij in botsing met een andere wa gen die met een vaart van 100 km kwam aansuizen. Met de vordering van de officier van 50 boete ging hij direct akkoord. „Maar ik niet", zei mr. Van Son, die rekening hield met het onheh belijk harde rijden van de andere wagen en v. d. V. 40 boete op legde. E. P. B. te Hulst had op 1 juni door zijn wijze van parkeren het verkeer in de Gentse Poort belem merd. De plaats was hem door de politie aangewezen om een bus te laten passeren, verklaarde hij. Hij werd overeenkomstig de eis tot 12 boete veroordeeld. CURACAO EN DE E .E.G. Het hoofd van de dienst van openbare werken op Curasao, ir. P. C. de Man, heeft een uitleg gegeven over het door de E.E.G.- commissie goedgekeurde project infrastructuur volkswoningen op Brievengat (Curagao). Zoals be kend heeft de E.E.G, voor dit project 2.980.000 Antilliaanse gul dens ter beschikking gesteld. Dit project houdt o.m. in het bouwrijp maken van een terrein op Brievengat voor de bouw van een volkswoningcomplex met een zevental speelvelden en twee scholen voor lager onderwijs, waarvan een met een gymnas tieklokaal en een wijkgebouw. Verder zal het E.E.G.-ontwikke- lingsfonds ook de bouw finan cieren van een centraal admini stratiekantoor en de landscaping rond het terrein. Alle gebouwer worden gefinancierd met inbe grip van de basisinrichting. De Bantoes in de Zuidafrikaanse goudmijnen De regering van Zuid-Afrika heeft besloten een eind te maken aan een proefneming in een aan tal goudmijen, waar bepaalde Ban toes werkzaamheden mochten ver richten die vroeger uitsluitend voor blanke arbeiders waren gere serveerd. Dit heeft de minister voor mijnbouw, J. W. F. Haak, dinsdag meegedeeld. Hij zei dat de regering voorts had besloten dat de apartheid in de mijnindustrie zal worden gehandhaafd. Gedurende verscheidene maan den hadden elf mijnen toestem ming om sommige Afrikanen mee verantwoordelijke functies te laten bekleden. Dit veroorzaakte echter ernstige geschillen onder de blan ke mijnwerkers. Sommigen waren voorstander van het experiment, anderen wilden er echter niets van weten en vormden actiegroepen. Er werden zelfs proteststakingen overwogen, aldus minister Haak. Hondsdolheid in Saarland In Saarland is voor de eerste maal in 50 jaar hondsdolheid uit gebroken. Elf kinderen en vier vol wassenen, die met een aan de ziek te lijdend dier in het jachtgebied Bierfeld bij St. Wandel in aanra king gekomen zijn, bevinden zich onder geneeskundig toezicht in het ziekenhuis. Zeven gemeenten in het district Merzig-Vadern en St. Wandel zijn besmet verklaard Tijdens spitsuur in kwartier van Den Haag naar Leiden en terug „Ongelooflijk", was het com mentaar dat een arts van het Julianakinderziekenhuis in Den Haag had op het werk var de politiemannen in Den Haag, Wassenaar en Leiden. In een kwartiertje was hij tij dens het spitsuur maandag avond naar het academisch ziekenhuis in Leiden geweest om bloed op te halen voor een patiënt in het kinderzieken huis. 's Middags waren vier donors uit Den Haag naar Lei den gegaan om bloed af te staan, dat in 't laboratorium in Leiden een bepaalde behande ling moest krijgen: Daarna was er haast bij om het bloed in Den Haag te krijgen, aange zien bij lang wachten het bloed aan geneeskracht zou verlie zen. De politie werd ingeschakeld en in elke gemeente stond een ploeg agenten klaar om met hun auto's met zwaailichten en tweetonige hoorns de dokter tijdens het spitsuur door het verkeer naar Leiden te lood sen en terug naar het kinder ziekenhuis. Nog juist binnen het kwartier kon het patiëntje, een urgent geval, worden ge holpen. Gistermiddag tussen 2 en 3 uur werd door de Fa. Visser en Smit te Sliedrecht, belast met het leggen van de afvalwaterleiding Zeeuws-Vlaander en, aan het eind van de oostelijke havenpier het uitmondingsstuk van deze afvalwaterleiding tot op 'n diep te van 22 meter tot zinken gebracht. Het werk kwam tot stand met behulp van drie bokken van v. d. Taks Bergingsbe drijf te Rotterdam. ijp! In een lijvig boekwerk van 52 kwarto-pagina's, waarvan er 47 voor de buitenstaander onverteer baar zijn door het overstelpende cijfermateriaal, heeft het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds voor Zeeuws-Vlaanderen verslag uitgebracht over de gang van za ken in 1964. Het verzekerdenbestand, zo schrijft het bestuur, gaf weinig verandering te zien. De loongrens werd per 1 januari 1964 op 9700 gebracht. Dit gaf geen aanleiding tot een stijging van het aantal ver- :ekerden. Inmiddels werd die grens per 1 januari 1965 verhoogd tot 10.000. Deze verhoging is bij de loonontwikkeling over 1964 ach tergebleven. Per 31 december 1964 waren er bij het fonds 25.580 verplicht ver zekerden aangesloten, 7123 vrij willig verzekerden, 4367 bejaarden en 35867 voor een aanvullende verzekering. Het jaar 1964 stond weer in het teken van kostenstijgingen op elk terrein der verstrekkingen. In het bijzonder was dit het ge val voor de ziekenhulsverpleging, mede in verband met het feit dat de hoofdverzekering van 1 januari 1964 af de verstrekking uitbreidde van 70 tot 365 verpleegdagen per ziektegeval. Dit betekende voor de aanvul lende verzekering een beduidende ontlasting. Voor het eerst sedert veie jaren kon weer een behoorlijk voordelig saldo worden berekend, hoewel de premie per 1 januari 1964 werd verlaagd van f 0,25 tot 0.20 per week. Bovendien werd overgegaan tot uitbreiding van de verstrekkingen. De basispremie voor de vrijwil lige verzekering werd per 1 janua ri 1964 verhoogd tot 4 per week. In verband met de verder gaande verhoging der uitgaven moest aan het einde van 1964 een kostprijs- dekkende premie voor de vrijwil lige verzekering voor het jaar 1965 worden berekend. Deze kwam uit op een basispremie van rond f 4,50 per week. Er werden besprekingen gevoerd met de andere ziekenfondsen in Zeeland, alsmede Dordrecht en Zwijndrecht, alle aangesloten bij de Federatie „V.M.Z.", om te ko men tot een uniforme premievast stelling en onderlinge verevening van de tekorten en overschotten. In principe werd overeenstem ming bereikt, maar de verschillen in premie bleken dermate groot, dat overeengekomen werd de ver evening etappegewijze te doen ge schieden, zodanig dat in drie jaar het gestelde doel wordt bereikt. Premiegoedkeuring werd in ver band verkregen op basis van 4,40 per week (vrijwillige verzekering). De premie voor de bejaarden verzekering werd per 1 januari 1964 verhoogd tot resp. 1,53 en J 3,06 voor de verschillende pre mieklassen. Het ingang van 1 januari 1965 werd in verband met de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen een derde premieklasse ingevoerd. Dit leidde er toe dat einde 1964 alle aanvraagformulieren voor de b'ejaardenverzekering moesten werden herberekend. De premiebedragen zijn thans 1,93 per week voor hen wier in komen niet hoger is dan 4068; 3.86 tot en met een inkomen van 5078 en 5,79 tot en met een inkomen van 5762 per jaar. Voor alleenstaanden in de hoog ste groep is het dus voordeliger zich vrijwillig te verzekeren. Per 31 december 1964 was de bestuurssamenstelling als volgt: Dr. D. Dorrepaal, Temeuzen, voorzitter; K. Boor, Axel, secreta ris; C. A. van Baal, Temeuzen, vice-voorzitter; D. Geuze, Oost burg, penningmeester; A. Arendse, Schoondijke; M. C. Dees, Temeu zen; M. Elenbaas, Zaamslag; P. Fijn van Draat, Temeuzen; J. J. J. v. d. Griek, Temeuzen; J. D. Haak, Oostburg; M. B. M. Hamann, Ter- neuzen; J. W. Jansen, Groede; I. J. Kolijn, Zaamslag; D. M. Ollebek, Temeuzen; A. C. Ossewaarde, Breskens; H. Stevens, Sas van Gent. Aan het fonds werkten einde 1964 mede: 43 huisartsen; 19 spe cialisten; 12 tandartsen; 3 apothe kers en 5 heilgymnasten/masseurs. De medische controle werd als gewoonlijk verzorgd door de heer C. A. Schiltman te Axel. De tandheelkundige controle werd namens het Tandheelkundig Controle-Instituut uitgevoerd door de heer M. T. A. van Bruggen te Dordrecht. Deze brengt daartoe maandelijks een tweetal bezoeken aan Zeeuws-Vlaanderen. Parijzenaars met vakantie De Place de l'Opera in Parijs ligt verlaten. Miljoenen Fransen zijn met vakantie. Honderddui zenden Parijzenaars zijn afge zakt naar het zonnige zuiden. HONGERSTAKING HAD SUCCES Een Franse beeldhouwster zag dinsdag haar hongerstaking die zes dagen had geduurd, met suc ces bekroond. Zij kreeg toestem ming zes van haar beelden van een door de zeeliedenstaking ge troffen vrachtschip in New York te laten halen. Mevrouw Jacqueline Fayet Leroy was vorige maand uit Parijs in New York aangekomen om haar werk in een aantal Ame rikaanse steden ten toon te stel len. Zij werd evenwel het slacht offer van de staking, die nu al 47 dagen duurt. Toen de tussenkomst van de Amerikaanse regering niet hielp, besloot zij op de aanlegsteiger in hongerstaking te gaan. Nadat zij zes dagen uitsluitend op water had geleefd, besloten de vak bondsbestuurders de ontscheping van de beelden toe te staan. In antwoord op een schriftelijke vraag van het eerste-kamerlid ir. M. A. Geuze (c.h.u.), heeft de mi nister van landbouw mr. B. W. Biesheuvel medegedeeld, dat het naar zijn mening thans nog niet mogelijk is een volledig inzicht te krijgen in de gevolgen van ds langdurige regenval en de water overlast voor de opbrengst van de verschillende gewassen. Wel kan reeds worden geconstateerd, aldus de minister, dat in sommige gebie den aanzienlijke schade is ontstaan en dat dientengevolge verschillen de bedrijven in moeilijkheden ver keren. De recherche van het bureau Boezemsineel heeft de 30-jarige schoonmaker P. J. N. uit Rotter dam gearresteerd in verband met de roofoverval bij het pa- piervernietigingsbedrijf Mok aan de Rottekade in de Maasstad op 16 april j.l. N. heeft inmid dels bekend de overval (buit 1100) te hebben gepleegd. De schoonmaker drong het kantoor van het bedrijf binnen, sloeg de 59-jarige procuratie houdster A. van Leeuwen neer en stal uit de kas 1100 waar mee hij verdween. Volgens de politie kwam de man tot zijn daad omdat hij in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeerde. Uit de verhoren is gebleken dat N. na het plegen van de overyal bij een kennis, de 27-ja- rige metselaar J. van W., bin nenliep om daar gedeeltelijk van kleding te verwisselen. Angst voor de ontdekking van zijn daad leidde hem hiertoe. W. kreeg voor zijn hulp een bedrag van 100. De schoonmaker durfde zich de eerste weken na de over val niet op straat te vertonen, nog steeds uit angst voor de po litie. Later vond hij werk bij een schoonmaakbedrijf, waar hij al leen maar 's nachts hoefde te werken. Het uit de kas van de N.V. Mok gestolen geld gaf N. aan zijn vrouw, die het in de huis houding besteedde. De politie heeft W. in bewaring gesteld we gens heling. Deze situatie heeft de volledige aandacht van de minister en hij heeft met de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk een schrijven gericht tot alle gemeentebesturen, waarin op de ernst van de situatie wordt ge wezen, teneinde een snelle hulp verlening en juiste toepassing van de mogelijkheden die de rijks groepsregeling zelfstandigen biedt, te bevorderen. Aan de rijksland- en tuinbouwconsulenten is opge dragen aan de uitvoering van deze regeling mede te werken. De minister is voornemens zodra het mogelijk zal zijn, de staten- generaal een overzicht van de totale schade te doen toekomen. Meer branden en meer schade in 1964 Het aantal branden met een schade van 20.000 of meer is in 1964 in vergelijking met het voorafgaande jaar met 13,6 pet gestegen. De schade nam toe met 7,7 pet. Er waren 808 (711) van dergelijke branden die in totaal ca. 137,5 miljoen gulden (ruim 127,75 miljoen gulden) schade veroorzaakten. De totale directe schade steeg met 8,5 pet van 138.779.000 tot 150.263.000 gulden. Het totale aantal branden steeg met 15,8 pet van 13.978 tot 16.195. Een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en onvoor waardelijke ter beschikkingstel ling van de regering eiste de of ficier van justitie bij de Utrecht se 'rechtbank tegen de 18-jarige Amsterdammer M. L. Tegen de knaap is al meer dan dertig maal proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Hij moest zich voor de recht bank verantwoorden voor enkele autodiefstallen, die hij in het voorjiaar had gepleegd. In Utrecht had hij op de 15e april bij een garage een auto die niet was afgesloten meegeno men. Hij wilde er mee naar de grens lijden, om zoals hij de po litie later vertelde „te gaan vechten in Kongo". Hij koos daarvoor een wat vreemde route. Hij koerste namelijk in de gesto len wagen naar Amersfoort, maar in Soesterberg kon hij niet meer verder, omdat de benzine op was. Daarom legde hij de rest van de weg maar te voet af. In Amersfoort zag hij weer ten aardig (onafgesloten) wagentje staan, dus werd de wandelaar weer automobilist. Hij reed met deze tweede gestolen auto naar Wapenveld, maar ook hier ach tervolgde hem het noodlot. Hij kreeg motorpech, waarna hij maar besloot wederom een auto te stelen. Dit lukte en nu ging het snel in de richting van de Belgische grens. Te snel, want zijn reis eindigde ergens in Zuid- Limburg, waar hij in volle vaart tegen een boom botste. Hij vluchtte de bossen in en hield zich enige tijd schuil in een zo merhuisje, tot hij tenslotte door speurhonden werd ontdekt. De jongeman liep toen hij deze feiten pleegde nog in een proef tijd. In deze nieuwe zaak zal de rechtbank over twee weken uit spraak doen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3