PROVINCIAAL NIEUWS De „Izvestja" over Vietnam Onrust in Soedan Binnenlands nieuws Ministerraad met vakantie DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS Pagina 2 Aardenburg Axel Ideeënbusprijs voor bosbouwkundig ambtenaar Oost burg Sluis Prins Bernhard naar Tanzania DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 augustus 1965 (Adv.) Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg besloot deel te nemen aan het ratiobouwplan in West Zeeuws-Vlaanderen, dat voorziet in de bouw van 300 woningen in de tijd van drie jaar. Er zal indien alles volgens plan verloopt, in Breskens worden gestart. In Aar denburg kan worden begonnen op 1 mei 1966. Dat betekent dat het gemeentebestuur op die datum de beschikking dient te hebben over bouwrijpe gronden. Teneinde een en ander voor te bereiden kreeg het college van B. en W. de nodi ge machtigingen. Heldhaftig optreden van 11-jarige jongen Tonny van de Vijver, een elf jarige jongen, presteerde het zondagmiddag drie meisjes en een jongen van een wisse ver drinkingsdood te redden. Met grote koelbloedigheid viste hij de vier, die van een vlot in de vier meter diepe plas nabij de grote kreek waren getuimeld, uit het water. Drie van de kin deren waren aan het spelevaren, t.w. Annie (12) en Toosje (8) de Schepper en Jenny Tieleman. Toen het vlot begon af te drij ven, sprongen Tonny en de 12- jarige Freddy van der Mark ijlings op een ander vlot om de afdrijvenden weer aan de kant te krijgen. Toen ze met hun vlot langszij kwamen sprong Mark op het Dinsdagmorgen heeft de direc teur van het staatsbosbeheer op het hoofdkantoor te Utrecht na mens de Ideeënbuscommissie aan de heer W. W. van der Wielen, bosbouwkundig ambtenaar bij de dienst Walcheren, een prijs van 500,uitgereikt voor een twee tal ideeën. Deze betreffen het opruimen van snoeihout langs wegen, sportvelden en in par ken. Tot nu toe werd het snoei sel verzameld en afgevoerd of versnipperd, wat veel arbeid kostte. De snoeipers, het eerste idee, raapt het snoeisel op en perst het tot balen. De pers kan tot 3 cm dikke takken verwerken. Het tweede idee betreft de afzet van balen pershout. Men kan deze gebruiken, bij de waterkering als dijkversteviging. Op Walcheren is dit beproefd; voorlopig met succes. Mén zal echter moeten afwachten of de resultaten ook op lang; termijn voldoen. In minder waterrijke provin cies zal de afzet, zo wordt ver wacht, moeilijkheden opleveren in verband met te hoge trans portkosten. Men zal de balen dan moeten verbranden. Beide ideeën kunnen volgens de commissie een belangrijke kostenbesparing opleveren. De heer Van der Wielen is in 1947 op 28-jarige leeftijd als ar beider bij het staatsbosbeheer in dienst getreden. In 1951 werd hij bevorderd tot voorwerker, in 1956 tot bosbaas, in 1957 tot ad junct-assistent en in 1963 tot bosbouwkundig ambtenaar. vlot over met het gevolg dat dit kantelde. In een oogwenk waren de kinderen in het water ver dwenen, Freddy kwam zelfs on der het vlot terecht. Tonny trok met grote koelbloedigheid met behulp van zijn peddel de kin deren op zijn vlot. Alles ging razend vlug in zijn werk. De kin deren gingen enkele malen kopje onder en Annie de Schepper was nog even bewusteloos toen zij aan land werd gezet. Tonny toonde zich na afloop vrij onbewogen over het gebeur de. „Toen het eenmaal gebeurd was, had ik wel schrik", Zo ver telde hij. Op een flinke vermaning na hebben de vier drenkelingen geen nadelige gevolgen van hun onvrijwillig bad ondervonden. Gouden huwelijksfeest Donderdag 5 augustus zijn de heer en mevr. Hamelinkden En gelsman 50 jaar getrouwd. De heer Andries Jacobus Hame link werd op 14 september 1889 te Axel geboren als een van de jong- sten uit een gezin van 9 kinderen. Zijn echtgenote Dina den Engels man werd eveneens in Axel gebo ren. op 22 september 1889 in een gezin van twee kinderen. Hamelink werd reeds op jeugdi ge leeftijd in het arbeyisproces op genomen in de landbouw, waarin hij bleef werken tot zijn 42e jaar. Hierna maakte hij nog een 25- jarige arbeidsperiode vol op de N.S.M. te Sluiskil om op 67-jarige leeftijd van een verdiende rust te gaan genieten. Uit het huwelijk zijn 7 kinderen geboren (3 jongens en 4 meisjes)), Het gouden paar heeft 13 klein en 2 achterkleinkinderen. De heer en mevr. Hamelink ver keren beiden nog in een goede ge zondheid en het zal hun deze dag die zij in het verenigingsgebouw der geref. kerk in de Kerkdreef zullen vieren, niet aan de nodige belangstelling ontbreken. Jeugdleden van „Axel" namen weer deel aan K.N.V.B.-jeugdkamp Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar hebben de jeugdleden van de v.v. Axel deelgenomen aan het K.N.V.B.-jeugdkamp te Hoek van Holland. Zondag 25 juli vertrokken 's morgens om half zes 32 junio ren onder leiding van de heren M. Lindhout, A. Scheele en C. Ma- chielsen op de fiets naar Hoek van Holland waar zij cm half vijf zon der enige pech arriveerden. Naast de v.v. Axel namen nog 9 verenigingen aan deze kamp- week deel. In de diverse sportwedstrijden behaalden de Axelse deelnemers mooie resultaten. Bij de strandloop voor B-junio ren werd W. van Gink winnaar. De tweede plaats was voor G. de Wael. Bij de A-junioren legde P. Penne beslag op de tweede plaats en J. Asselman werd derde. In het voetbaltournooi werd A 1 poulewinnaar en in de finalepartij wisten zij de A 1 junioren van de semiprofclub G.V.A.V. met 20 te verslaan en werden tournooiwin- naar. Ook bij de sportspelen bleek Axel het sterkst met 16 punten tegen 's Gravendeel 13 punten. Het was voor de deelnemers een mooie vakantieweek. Zaterdag 31 juli was het weer vroeg dag. Om zes uur werden de stalen rossen weer bestegen voor de 150 km lange reis naar huis waar men om half vijf arriveerde. Succesvol weekend voor Bukacki Weer heeft onze plaatselijke favoriet Richard Bukacki een succesvol weekend achter de rug. Zaterdag verscheen hij aan de start te Hamme (B.). Er waren 58 vertrekkers. Bukacki bereik te een eervolle tweede plaats. Winnaar werd Hugo van Buijn- deren. Zondag verschenen er 36 renners aan de start te Laarne (B.). Gehinderd door het pu bliek legde hij toch nog beslag op de derde plaats. De Belg Willy de Geest werd winnaar. Gemeenteraad Vanavond vergadert de ge meenteraad van Oostburg; Het college van B. en W. stelt voor als vakleraar in de lichamelijke oefening te benoemen de heer L. C. Parent, in tijdelijke dienst aan de openbare en aan de school voor u.l.o. Het college stelt voor deel te nemen aan de ratiobouwplannen in West Zeeuws-Vlaanderen. Carillonconcert Donderdag worden er weer een tweetal carillonconcerten gegeven door prof. E. Delmotte uit Oostende. Gebracht worden fragmenten uit het oeuvre van Adam, Lapacerie, Verdi, Pucci ni, Bazin, Schonberger, Leonca vallo e.a., terwijl daarnaast volksliederen ten gehore zullen worden gebracht. De Amerikaanse poging om de crisis in Vietnam door tussen komst van de V. N. op te lossen is dinsdag door het Russische regeringsblad Izvestja als een „huichelachtige" manoeuvre be titeld. Schijnbaar zinspelend op het neerschieten van een Ameri kaans vliegtuig met behulp van een Russische „Sam"-raket schreef het blad: „De agressors beginnen al kennis te maken met de uitwerking van de Rus sische hulp aan Noord-Vietnam". Volgens het blad gaat de uit breiding van de Amerikaanse agressie gepaard met de uitbrei ding van de vredespogingen der Amerikaanse diplomatie. In dit verband herinnerde de Izvestja aan de redevoering van Balti more, de gemenebest-missie, het bezoek aan Hanoi van de Britse onder-minister Davies en aan het op 28 juli j.l. door president Johnson aan secretaris-generaal Oe Thant gedane voorstel te po gen het geschil in Vietnam naar de conferentietafel te verplaat sen. „De schijnheiligheid van deze set is in het oog springend. Men COBRA DOODT ZES MENSEN Een cobra van twee meter lengte heeft dinsdagnacht zes bewoners van het dorp Soza, in de Indiase staat Bihar, doodge beten. Buren vonden 's ochtends de lijken van de vader, zijn vrouw en hun vier kinderen. Het reptiel lag in een hoekje van de hut rustig te slapen. zendt 50.000 Amerikaanse sol daten naar Vietnam en beweert tezelfdertijd dat iemand anders de oorlog aanwakkert", aldus het Russische blad dat voorts nog opmerkte dat hier getracht wordt de volkerenorganisatie te gebruiken als dekmantel van een „misdadig" avontuur. De Amerikaanse immigratiewetten De rechtskundige commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft dinsdag met 26 tegen 4 stemmen een wetsontwerp tot herziening van de Amerikaanse immigratiepoli tiek goedgekeurd. Verwacht wordt dat het met grote meer derheid door het huis van afge vaardigden zal worden aange nomen. Het omstreden quotum-sys teem, dat de laatste 40 jaar van kracht is geweest, zal tegen 1968 worden vervangen door een systeem dat een plafond van 170.000 immigranten toestaat uit landen die nu quota krijgen, met een maximum van 20.000 per land, plus onbeperkte immigra tie uit het westelijke halfrond, wanneer het ontwerp wet wordt. Dode bij botsing De 63-jarige mevrouw S. Schouten uit Rhoon bij Rotter dam is maandagavond bij een autobotsing nabij de Flevobrug te Elburg om het leven gekomen. Haar echtgenoot en een zoon van kennissen die meereed, bleven ongedeerd. De inzittenden van de andere wagen werden licht gewond. De materiële schade was groot. Z. K. H. prins Bernhard gaat deze maand vijf dagen naar Tan zania. Hij zal er, zoals reeds ge meld, de opening van de nieuwe sisalspinnerij van de Vereenigde Touwfabrieken en de Duitse firma P. Baumhüter in Dar-es-Salaam bijwonen. De prins zal zich ook naar zijn farm begeven, maar hij heeft geen plannen om te gaan jagen, zo heeft de R. V. D. meegedeeld. Russische ruimteproef Het Russische persbureau Tass heeft bekendgemaakt dat er een nieuwe kunstmaan van het type Kosmos is gelanceerd. Het is de 77ste satelliet in deze reeks. Het doel van de lancering zou zijn het onderzoeken van de ruimte. Tass meldde dat de Kosmos- 77 in 89,3 minuut rond de aarde draait op hoogten tussen 291 en 200 km. Alle instrumenten wer ken goed, aldus het persbureau. Het ruimte-observatorium van Bochum in West-Duitsland ont ving sinds dinsdagmiddag half twee signalen van de nieuwe Russische kunstmaan. In Khartoem zijn berichten binnengekomen volgens welke buitenlandse huursoldaten uit Kongo de rebellen steunen, die een aantal districten in zuid- Soedan in hun macht houden. Volgens enkele dagbladen zou den zich onder deze huurlingen Amerikanen en anti-Castro-ge- zinde Cubanen bevinden. Alle verbindingen met het zui den waren dinsdag verbroken. De minister van voorlichting had maandag al meegedeeld dat en kele vreemde vliegtuigen boven zuid-Soedan hadden gevlogen. De waarnemend eerste-minis- ter, Noeedalla, is thans naar TERRORISME IN PERU Het Peruaanse leger heeft dinsdag bekendgemaakt' een bende communistische guerilla- strijders, die moordend en plun derend door het land trok, ver slagen te hebben. Twaalf bende leden werden gedood in het ge bied Pucuta Bin ten oosten van de Andes. Het leger leed geen verliezen. Hoe sterk de bende is werd niet vermeld. De geweldpleging begon in juni met het vernielen van brug gen, plunderen van boerderijen en het gijzelaar maken van po litiemannen. De lijken van som mige politiemannen werden la ter aangetroffen, sommigen met tekenen van mishandeling. Een maand geleden werd het leger bij een gevecht teruggeslagen. Dit'is een Russische „Wostok"- ruimtecabine na terugkeer op de aarde. De bol heeft een diameter van 2,30 meter en weegt 2,4 ton. Het is met een dergelijk ruimte schip dat Yuri Gagarin Zijn ruimtevlucht maakte. Juba vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de daar heersende toestand. In drie zuidelijke provincies heerst onrust sinds er in 1955 'n opstand uitbrak. De zuiderlingen willen grondwets- en regerings wijzigingen. Zij eisen plaatselijk zelfbestuur en in sommige geval len zelfs onafhankelijkheid. Motorrijder omgekomen Maandagnacht omstreeks kwart over een is op de Apel- doornse weg in Arnhem onder Teriet een motorrijder frontaal tegen een bestelauto gereden en om het leven gekomen. Het slachtoffer was de in Arnhem woonachtige Turk Ibrahim Ediz (33 jaar). Het ongeluk gebeurde tijdens slecht weer. Volgens de verklaring van de bestuurder van de bestelauto reed de motor vlak achter een personenauto. Verkeersongeluk Een 22-jarige buffetjuffrouw uit Rotterdam, die niet in het bezit was van een rijbewijs, heeft gistermorgen in de Maasstad met een personenauto een ernstig verkeersongeluk veroorzaakt waarbij een 16-jarig meisje zeer ernstig en een 53-jarige dame licht werden gewond. De buffetjuffrouw, die met een collega en enkele vrienden op weg was naar Antwerpen, verloor op de Boezemsingel de macht over het stuur en schoot met vrij grote snelheid het trot toir op. Twee voetgangers, de 16-jarige A. M. P. Esbach en haar 53-jarige moeder, werden door de auto aangereden en te gen het hek van het veemarkt terrein gedrukt. Het hondje dat de twee voetgangers bij zich had den werd zo ernstig gewond dat het in een dierenasyl moest wor den afgemaakt. Het meisje is onmiddellijk naar het Bergwegziekenhuis overgebracht. De inzittenden van de auto liepen geen letsel op. Proces tegen Heintje Davids Het comité dat in het kader van het Bredase bierfestival iedere avond botermertfeesten organi seert, waar bekende sterren optre den, zal Heintje Davids een proces aandoen, wegens contractbreuk. Heintje Davids zou gisteravond met enkele andere oudere arties ten, onder andere Silvain Poons en Albert de Booy een programma verzorgen speciaal voor de oudere generatie. Zij heeft echter het bo- termertcomité laten weten, dat zij het contract met dit comité niet zal nakomen, omdat zij een maand- contract kon krijgen in een pro gramma van Max Tailleur in het Kurhaus te Scheveningen, en dat zij dit prefereert boven het reeds gesloten contract met het Bredase comité. BABY GESTIKT De acht maanden ouide baby Heieen van de familie S. uit Zaandam, is dinsdagmiddag door verstikking om het leven geko men. Het kind was tussen zijn bedje en de muur gevallen. Varkenspest in Horst Op het bedrijf van de heer Van der Sterren te Horst werd dinsdag varkenspest geconsta teerd. De gehele varkensstapel, bestaande uit 182 varkens, is af gemaakt. De ministerraad is voor het eerst na de oorlog met vakan tie. Een woordvoerder van de regering heeft maandagmiddag meegedeeld dat de ministerraad twee of drie weken niet bijeen komt. Negen ministers zijn met verlof gegaan. In vorige jaren is het wel eens voorgekomen dat het kabinet in een bepaalde week geen verga dering hield maar een dergelijke vakantie is na de oorlog nog niet voorgekomen. door SHILLIY SMITH 67) Herr Werner belde de garage van het hotel en vroeg of de auto van Herr Maddox er was. Die was al weg sinds gistermor gen, zeiden ze. Herr Werner maakte een aantekening van merk en nummer, en zuchtte. Dat waren altijd vervelende zaakjes, maar hij moest zijn plicht doen. Hij nam de andere telefoon op en belde de politie van Zü- rich. „Hallo? Met hotel St. Gotthard. Wij willen kennisgeven dat een van onze gasten als vierentwin tig uur weg is Nee,vanzelf niet Engelsman Stephen Maddox. Ja, een groene wa gen. Volkswagen, nummer G. D.X. 2278. G.B." Hij tekende twee ogen en een streng-klassieke Griekse neus. „Een verkeersongeval, ik zou niet weten wat andersO, ge lukkig. Nee, daar heb ik geen idee van Dus als er iets ge rapporteerd wordt, laat U het ons wel weten.... Vanzelfspre kend... Altijd Tot uw dienst." Hij legde de telefoon naar. Nu was hij ervan af." En op het politiebureau werd een politiebericht uitgezonden om inlichtingen omtrent 'n groe ne Volkswagen uit Groot-Brit- tannië, nummer G.D.X. 2278, die mogelijk betrokken was geweest bij een verkeersongeval Het was veel later dan in Rex' bedoeling had gelegen, toen hij wakker werd. Hij was van plan geweest vroeg te vertrekken. Maar het was al over half negen toen hij wakker werd. Hij voel de zich suf en zijn geest werd verontrust door duistere, bange voorgevoelens. „Ik heb te zwaar geslapen", zei hij bij zichzelf, en sloeg het bed- degoed open. Hij dompelde zijn hoofd in koud water. Maar de sombere wolk bleef zijn denken verduisteren de hele tijd terwijl hij zich aankleedde en zijn toilet benodigdheden weer inpakte. Het was bespottelijk dat een volwassen man zich zo druk maakte dat het hem beangstigde, omdat hij ruzie had met zijn vrouw,, maar dat was de grond oorzaak waarom hij zich zo on behaaglijk voelde. Dit was de eerste maal dat zij zijn daden had veroordeeld. En dat dit juist nu moest komen, nu hij haar morele steun zo hard nodig had Hij had die ellendige vent toch niet willen vermoorden. Het was pure noodzaak geweest, net zo als je een cobra zou neerslaan vóór hij kon bijten. Hij hoopte vurig dat Paula de hele zaak in een ander licht zou zien na een goede nachtrust. Paula zat op hem te wachten toen hij beneden kwam. Zij zat in de lounge van het hotel en keek naar een opgevouwen En gelse krant die op het tafeltje naast haar lag, terwijl haar ene hand rustte op de juwelencas- sette die ze op haar schoot had. Hij boog zich over haar heen. „Heb je lekker geslapen?" vroeg hij op vriendelijke toon. De brute stommiteit van die opmerking dreef haar het bloed naar de wangen, maar zij gaf geen antwoord. Tot mijn spijt heb ik me ver slapen," zei hij. „Zit je al lang te wachten?" Zij bleef hem negeren en hij voelde een vlaag van woede in zich opkomen. Hij had haar graag eens flink door elkaar geschud, I zoals zij daar de krant zat te lezen met dat air van voorge wende onverschilligheid. Hij boog zich naar haar toe. „Moet je nou je afkeuring zó duidelijk laten blijken waar iedereen bij is?" siste hij haar nijdig toe. Haar ogen waren zo hard als stenen b'i de koude blik die zij hem toewierp, maar het deed hem genoegen te zien dat de krant trilde in haar hand. Toen hij de rekening had be taald en de auto had voorgere den, ging hij naar haar terug. „Als je helemaal klaar bent, laten we dan weggaan," zei hij op norse toon. Geleidelijk oefende de zonnige mooie dag een kalmerende in vloed op hem uit en bracht een verandering teweeg in z'n stem ming. Het vooruitzicht dat zij op weg zouden zijn naar Midden- Amerika voordat de dag voorbij was, kalmeerde hem en joeg al le zorgen en ergenissen van het ogenblik op de vlucht. Alles zou anders lijken als zij daar maar eenmaal waren. De afstand zou het verleden even veraf doen schijnen als hun kin derjaren. Nooit zou er een reden zijn om zich ergens zorgen over te maken. Hij riep voor zijn gestesoog visioenen op van mooie, witte gebouwen en brede straten, om zoomd met bomen. een bin nenplaats overschaduwd door palmen, vol van exotische ge wassen. Paula, die met hem lachte in de zonneschijn en de koele, prettige gedachten op roepende muziek van ijs dat rin kelde in hoge glazen Helemaal opgaande in deze ple zierige overpeinzingen vergat hij de donkere wolk die het heden overschaduwde. Of liever, die scheen hem niet meer belangrijk toe. (Wordt vervolgd.) De ministerraad heeft voor de vakantie de jaarlijkse begrotin gen afgehandeld. Daartoe verga derde de raad vorige week niet alleen op vrijdag, zoals gebruike lijk, maar ook op donderdag. Twee postzegels met toeslag De P.T.T. is voornemens in het begin van 1966 een serie van twee bijzondere postzegels uit te geven met toeslag ten bate van het vervoer van vluchtelingen door het I. C. E. M., het inter gouvernementele comité voor de Europese migratie. Deze organisatie draagt o.m. zorg voor het vervoer van vluchtelingen naar het land van hun bestemming. Dertig weste lijke landen, waaronder Neder land, zijn bij het I. C. E. M. aan gesloten. Europese raketproef mislukt De eerste beproeving van de eerste trap van de raket'Euro pa 1" is mislukt, zo. heeft het Britse ministerie van luchtvaart dinsdagavond bekendgemaakt. Twee motoren van de „Blue Streak", die de Britse eerste trap van de uit drie trappen be staande raket vormt, vielen na zes seconden uit, terwijl zij 135 seconden hadden moeten draaien. De raket werd op het lanceer- terrein te Spadeadam in Cum berland beproefd. Zij bereikte slechts een hoogte van ongeveer 35 meter. Over enige dagen zal een nieuwe proef worden ge nomen. Guinees-Zuïdslavisch communiqué Na besprekingen tussen presi dent Tito van Zuid-Slavië en president Sekou Toure van Gui nee is dinsdag een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de besprekingen grotendeels „de toestand die door de buiten landse inmenging in Vietnam is geschapen" tot onderwerp gehad hebben. De Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam moeten onmiddelijk ophouden, de overeenkomst van Genève waarbij elke inmenging in de Indochinese aangelegenheden wordt verboden moet worden geëerbiedigd en het Zuidvietna- mese nationale bevrijdingsfront moet aan besprekingen voor een oplossing deelnemen, aldus het communiqué. Beide staatshoof den zijn het erover eens dat een oplossing voor de huidige crisis in de V. N. nodig is. Harriman over zijn reis naar Moskou De reizende Amerikaanse am bassadeur Averall W. Harriman heeft dinsdag in Londen gezegd de indruk gekregen te hebben dat de Sowjet-Unie wel een na onderhandelingen verkregen re geling in Vietnam wil. Welke voorwaarden het kremlin hier aan zou verbinden wist hij ech ter niet. Harriman wilde geen commentaar geven op de vraag of de Russen Noord-Vietnam be ïnvloeden. Harriman vertrok hierna naar Washington om ver slag uit te brengen bij president Johnson van zijn reis naar-Mos kou, Rome, Brussel, Bonn, Bel grado en Londen. DODELIJK ONGEVAL Op wee naar het Zeister zie kenhuis is dinsdagavond de 51- jarige vertegenwoordiger J. H. Z. uit Zeist overleden. De heer Z. had kort daarvoor op 't kruispunt J. van LenneppleinSchaerweij- delaan in Zeist met zijn perso nenauto geen voorrang gekreeen van een auto bestuurd door de 52-jarige Utrechter R. S.. Hij werd bij deze botsing uit de wa gen geslingerd waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2