De politieke crisis Griekenland Aanval op Amerikaanse V ietnam-politiek W egverbinding naar Da Nang hersteld Vietcong blijft Hl RADIO DE KOCX GIVE A MAN A LUCKY Belgische senaat keurt regeringsprogram goed De bosbranden in Zuid-Frankrijk HET WEER aanvallen WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 21e Jaargang - No, 6492T' Loyaal Achterhaald Debat in het Griekse parlement TSJOMBE OP REIS Vechtpartijen Vooropgezet plan? Geen oplossing Parlement met vakantie Weersverbetering Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Stokpaardjes Boodschap van Ngoejen Giap Vergissingen Hernieuwd vredesaanbod van Johnson In vrijheid ademhalen Vliegveld beschoten Doec Co ontzet FranbesïB# 68 wmmozBn Direetear-Roof8rea*eteBK L vtB 8e Sanüa Redactie- en Administratie-iibee: Smiéswa) Telefoon: 01180 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 'f 6,60 per kwartaal; per1 maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuren Advertentieprijs per mm 10 et; minimum p« advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre3 Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De nieuwe Griekse regering heeft maandagavond een succes je geboekt. In tegenstelling tot vorige week waren .voldoende parlementsleden opgekomen om de regeringsverklaring te beluis teren. Oud-premier Papandreoe was niet aanwezig. Eerste-minis- ler Novas zei dat de belangrijk ste taak van zijn regering is het herstel van de orde in het ver deelde land. Hij noemde zijn regering een overgangskabient en liet de waarschuwing horen dat de toe stand buitengewoon kritiek is. Indien wij het vertrouwen krij gen, aldus de eerste-minister, zullen wij over een nieuwe kies wet laten stemmen teneinde nieuwe algemene verkiezingen te kunnen houden. Novas deed een beroep op de afgevaardieden van alle politie ke groeperingen zich gezamen lijk in te spannen teneinde de morele eenheid van het Griekse volk te herstellen en de demo cratie te waarborgen. De overeenkomsten van Lon den en Zurich van 1960 inzake Cyprus zijn door de gebeurtenis sen achterhaald, zei Melas. Dit heeft hij tegen de Turkse am bassadeur meegedeeld. Aan de secretaris-generaal van de Navo, Manlio Brosio, had hij ongeveer tien dagen geleden gezegd dat de nieuwe kieswet op Cyprus „een binnenlandse aangelegen heid van de republiek Cyprus is waar de Navo zich niet in kan mengen". Het debat in het Griekse parle ment over het lot van de rege- ring-Novas is gisteravond voort gezet. Alle fracties waren aanwe zig, alleen oud-premier Papan- dreoe ontbrak weer. Het parlementsgebouw wordt zwaar bewaakt. Op het plein er voor haden zich om 21 uur onge veer 10.000 mensen verzameld, aanhangers van Papandreoe. De minister van economische coördinatie, Mitsotakis, zei dat de oplossing van de crisis uiteindelijk in nieuwe verkiezingen moet wor den gevonden, maar dat eerst ds politieke rust moet zijn terugge keerd. Zijn rede, die een uur ge duurd heeft, werd herhaaldelijk door aanhangers van Papandreoe met uitroepen als „verraders" on derbroken. Premier Moise Tsjombe van Kongo vertrekt 11 augustus uit Leopoldstad voor een reis naar België, West-Duitsland, Enge land en Nederland, zo werd van diplomatieke zijde in de Kongo lese hoofdstad vernomen. Doel en duur van de reis zijn nog niet meegedeeld. (Adv.) TERNEUZEN NoOTdstraat 102 Tel. 01150-3128 Op de ontwapeningsconferen tie te Genève heeft de Russische onderhandelaar, Semjon Tsarap- kin, dinsdag weer een heftige aanval gedaan op de Amerikaan se politiek tegenover Vietnam en de Dominicaanse republiek. Hij kantte zich ook opnieuw tegen het project tot vorming van een multilaterale kernmacht, hetwelk hij absoluut onaanvaardbaar voor de Sowjet-Unie noemde. Met dit project wilde men in het westen (Adv.) Met betrekking tot de buiten landse politiek zei de bewinds man dat zijn regering op dit punt in de voetsporen van de vo rige regering zal treden. Grie kenland is een trouw lid van de verenigde naties, zo zei hij. Wij blijven loyaal jegens onze wes telijke bondgenoten, aldus No vas, die Cyprus de grootste zorg noemde. Novas sprak ook over de voor geschiedenis van de regerings crisis. Koning Constantijn had volgens hem een beroep op Pa pandreoe gedaan niet aan een wijziging aan de top van het mi nisterie van defensie vast te houden, nadat de naam van zijn zoon, Andreas Papandreoe, werd genoemd in verband-met het ge heim militair verbond „Aspida". Uit het feit dat Papandreoe kort voor de breuk met de koning en op aandringen van zijn kabinet had overwogen een andere mi nister van defensie voor te stel len maar dit plan liet varen, kan worden opgemaakt dat er geen steekhoudende argunjenten voor een breuk met de koning aanwe zig waren, aldus de premier. De regeringsverklaring werd voortdurend onderbroken door geschreeuw uit de verenigde- centrumfractie. De vice-voorzit- ter van het parlement, Batlat- sis, had moeite om steeds wefer de orde te herstellen. Het debat over de verklaring begon met als eerste spreker de conservatieve afgevaardigde Ka- nellopoelos. Tijdens zijn betoog kwam het tot vechtpartijen tus sen enkele volgelingen van Ka- nellopoelos en leden van de ver enigde centrumpartij, toen hij de afwezigheid van Papandreoe een manoeuvre noemde om de af tocht te dekken. De spreker en viee-voorzitter Baklatsis wisten de vechtenden te scheiden. Intussen hadden zich in de omgeving van het parlements gebouw enkele duizenden jonge ren verzameld, die een betoging ten gunste van Papandreoe hiel den. Elders in de stad werd een door links georiënteerde arbei ders en studenten georganiseerde bijeenkomst gehouden ter nage dachtenis aan de student die op 21 juli het leven liet toen tijdens een betoging een traangasbom vlak bij hem tot ontploffing kwam. De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Georg Melas, heeft tegenover buitenlandse ver slaggevers Papandreoe, de voor zitter van de unie van het cen trum, ervan beschuldigd de poli tieke crisis in Griekenland met een vooropgezet plan op touw ge zet te hebben. Als bewijs voerde hij aan dat de schoondochter van Papandreoe een brief aan de Amerikaanse journalist Drew Pearson, en aan politici en an dere invloedrijke personen in de Verenigde Staten heeft gezon den waarin zij schreef dat Papandreoe met de koning zou breken en zij de daarop volgen de gebeurtenissen, zoals de demonstraties, voorspelde. Deze brief, was al verzonden voordat de ex-premier het ontslag van Garoefalias als minister van defensie eiste, aldus Melas. Margaret Papandreoe, een Amerikaanse, is de echtgenote van de voormalige plaatsvervan gend minister van coördinatie Andreas Papandreoe. De Belgische senaat heeft met 119 tegen 43 stemmen het pro gram goedgekeurd van de nieu we katholiek-socialistische re gering van Pierre Harmei. Vorige week zaterdag heeft de Kamer het program al goedge keurd met 131 tegen 65 stemmen. Volgens de verwachtingen heeft dus ook de Belgische se naat na een tweedaags debat het programma van het kabinet van prof. Pierre Hamel goedgekeurd. Alle aanwezige senatoren van de christelijke volkspartij en de so cialistische partij stemden voor, 119 stemmen. Tegen waren de leden van de liberale oppositie, van de Vlaamse volksunie en van de communistische partij, in totaal 43 stemmen. Er waren 17 senatoren niet aanwezig. De parlementaire goedkeuring maakt een einde aan een kabi netscrisis die ruim tien weken Bij de bosbranden in het zuid- F.ranse departement Var blijken twee mensen om het leven te zijn gekomen. Het zijn de 83-ja- rige letterkundige Georges Bar bara en zijn 54-jarige echtgeno te. Hun stoffelijke resten werden gevonden nabij bun landhuis te Bormes-les-Mimosas, Men schijnt de strijd tegen de bosbranden aan de Franse Ri- vièra nagenoeg gewonnen te heb ben. Dinsdagochtend brandde het alleen nog in de heuvels bij Bormes-les-Mimosas en bij het dorpje La Fossette. De 1200 be strijders van het vuur slaakten een zucht van verlichting toen hun vrees, dat de mistral weer in kracht zou toenemen, niet werd bewaarheid. De wind ging lig gen en het vuur dat 20.000 hec tares bos en akkers heeft ver- scfaroeiij, kwam tot stilstand. BRANDWEERLIEDEN GEWOND. In het departement Var zijn dinsdagochtend op verscheidene punten nieuwe bosbranden uit gebroken, voornamelijk op de hellingen van de dorpen Saint- Clair en Cavalière. Deze dorpen liggen ten oosten van Le Lavan- dou. Het vuur werd aangewak kerd door een sterke zuidwesten wind. Twee blusauto's werden 'n prooi der vlammen. Zes brand weerlieden werden gewond. WEER NIEUWE BRANDEN. Ongeveer vierduizend kam peerders zijn dinsdag voor de derde maal naar elders overge bracht omdat de vlammen op de beboste heuvels bij de Middel landse Zee opnieuw zijn opge laaid. Kampeerterreinen en vil la's langs de kust tussen Le La -vandou en Sainit Tropez worden door het vuu,r bedreigd, dat door een wind met een snelheid van Bosbranden aan de Franse Riviera Telefoto A.N.P.: Met de schrik nog op het gezicht staan inwo ners en kampeerders uit de om geving van Le Lavandou aan de Franse Riviera in een boot, die hen van hun, al dan niet tijde lijke, woonplaats wegvoert. Velen van hen raakten al hun bezittingen kwijt bij de hevige bosbranden die de Riviera teis teren. 100 km per uur oplaaide even nadat de geweldige bosbranden van de afgelopen twee dagen bedwongen leken. Meer dan 1500 brandweerlie den en helpers bestrijden de brand. Met luidsprekerswagens worden vrijwilligers opgeroepen. Het kampeerterrein St George te Cavalière met 4.000 kampeer ders werd weer ontruimd. heeft geduurd. Evenals in de kamer verliep het debat vrij rus tig. Het debat in de senaat kreeg alleen een opgewonden karakter, toen de liberale woordvoerder en voorzitter van de partij voor vrijheid en vooruitgang, Van- audenhove, de mening verkon digde dat van het nieuwe kabi net geen oplossing kan worden verwacht voor de grote natio nale vraagstukken, omdat de twee regeringspartijen bij de verkiezingen van 23 mei een zware nederlaag leden. Hij werd daarbij heftig aan gevallen door minister Spaak, die zijn functie op het ministerie van buitenalndse zaken prolon geerde. De politieke moeilijk heden in België ontstonden door dat de twee regeringspartijen de C.V.P. en de B.S.P. bij de verkiezingen hun tweederde meerderheid in de Kamer van volksvertegenwoordigers verlo ren. Premier Harmei heeft echter aangekondigd dat de regering naar de herziening van de grond wet zal blijven streven. Onmiddellijk na de stemming in de senaat is het Belgische parlement dinsdagavond tot ok tober op zomerrecès gegaan. Een kleine en venijnige depres sie die vanuit het zuidwesten ko mend in de nacht van maandag op dinsdag ons land binnendrong veroorzaakte aanvankelijk langs haar zuidflank nog harde tot stormachtige winden. Boven land aangekomen werd de depressie snel minder diep en flauwde ook de wind sterk af. Dit gin? tevens samen m,et de nadering van een rug van hoge luchtdruk die zich het afgelopen etmaal in ■betekenis toenemend over de Britse eilanden naar het noord oosten uitbreidde. Weliswaar be vindt zich aan de westflank van deze rug ten zuidwesten van Ierland een nieuwe depressie, maar het lijkt alleszins waar schijnlijk dat deze de komende 24 uur het weer bij ons niet beïn vloedt. Er wordt dan ook een weersverbetering verwacht. Ge dacht wordt aan meer opklarin gen, slechts op enkele plaatsen nog een bui en een geleidelijke stijgin? van de temperatuur. medegedeeld door het K.N.M.I.,, geldig tot hedenavond. Iets hogere, temperaturen Zonnige perioden, vooral aan zee en vrijwel nereens buien meer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen. WOENSDAG 4 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweertt Walsoorden v.m, 6.49 7.24 8.04 8.14 n.m. 6.52 7.27 8.07 8.17 DONDERDAG 5 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.52 8.27 3.07 3.17 n.m. 8.21 8.56 9.36 9.46 Aug. 3 5.04 20.27 12.45 23.16 4 5.06 20.25 14.01 23.34 5 5.07 20.23 15.16 23.56 6 5.09 20.22 16.27 1 5.11 20.20 17.34 0.24 de Westduitsers de kans geven kernwapens te krijgen, waarmee ze. dan een politiek van „chan tage" op kerngebied konden voe ren. Niettemin achtte de Rus het noodzakelijk de pogingen tot ont wapening voort te zetten. De Sowjet-Unie zou blijven strij den voor vrede, ontwapening en internationale ontspannning. Tsa- rapkin deed echter geen nieuwe voorstellen. De Amerikaanse afgevaardig de, William Foster, noemde Tsa- rapkins verklaring ,niet erg be moedigend". rr Tsarapkin eiste onmiddellijke terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Zuid-Viet- nam, Taiwan (Formosa), Kongo, Zuid-Korea, Maleisië en andere delen der wereld. Hij beschul digde West-Duitsland ervan de grenzen in midden-Europa te willen herzien. William Foster, de Amerikaan se afgevaardigde, zei dat de Sow jet-Unie op ontwapeningsgebied „de oude afgewerkte stokpaard jes gebruikt. Hij betreurde de volgens hem verwrongen tendentieuze opvat tingen van Tsarapkin over de Amerikaanse politiek in Viet nam en elders. De Ver. Staten moesten hun hulp aan Zuid- Vietnam uitbreiden om weer stand te bieden aan de groeien de agressie uit het noorden. „Maak geen fout, wij zijn vast besloten onze plicht Zuid-Viet- nam tegen agressie te helpen, te vervullen. Maar wij hebben het doel van een vreedzame regeling niet uit het oog verloren. De Ver. Staten blijven vastbesloten naar een politieke oplossing voor dit vraagstuk zoeken", zei Fos ter. De Ver. Staten blijven be reid onvoorwaardelijke bespre kingen aan te gaan wanneer Hanoi daartoe bereid is. In een dringende boodschap aan de internationale controle commissie voor Vietnam zegt de opperbevelhebber van het Noord- vietnamese leger, generaal Von Ngoejen Giap, dat het Zuidviet- namese volk zijn onafhankelijk heidsstrijd zal voortzetten zolang de Verenigde Staten hun troepen in Vietnam handhaven. In de boodschap wordt krach tig geprotesteerd tegen het be sluit van president Johnson om opnieuw 50.000 militairen naar Vietnam te zenden. ff ff Tijdens een operatie van Ame rikaanse parachutisten, eind vori ge week op 60 km ten oosten van Saigon uitgevoerd, zouden zes artilleriegranaten tussen een groep Zuidvietnamese soldaten terecht zijn gekomen, waardoor een soldaat stierf en twee ge wond werden. In de nacht van vrijdag op zaterdag zouden zware mortiergranaten door de Amerikanen zijn afgeschoten op een rubberplantage bij Long Thanh, 45 km ten oosten van Saigon, eveneens een „vergis sing". President Johnson heeft dins dag opnieuw gezegd dat de V.S. willen onderhandelen over eeïi regeling van de Zuidvietnamese kwestie, maar dat zij vastbeslo ten blijven de communistische agressie in zuidoost-Azië te be strijden. Johnson zei dit in eftn rede tot afgevaardigden op een congres van de „International Platform Association". De Amerikaanse president zei met niemand oorlog te willen voeren, maar „wanneer dit klei ne land wordt weggespoeld en zijn onafhankelijkheid kwijt raakt, moet u zich eens afvragen wat er met al die andere kleine landen ter wereld zal gebeuren. Iemand moet zich tegen agres sie keren". President Johnson heeft dins dag Charles Mann, een deskun dige op het gebied van hulpver lening aan het buitenland, be noemd tot hoofd van de Ameri kaanse missie voor economische bijstand aan Vietnam. Hij volgt James S. Killen op. die politieke moeilijkheden gehad zou hebben. De Amerikaanse president wees erop dat hij de oorlog in Viet nam niet is begonnen maar deze eenvoudig heeft „geërfd". In de laatste twintig maanden zijn vijf tien initiatieven tot een vreed zame regeling genomen, waar op niet is gereageerd* Hij zei dat er talrijke wegen voor onder handelingen open zijn gelaten. „Wij zullen waar dan ook met 't geeft niet welke regering op elk moment onderhandelen Wijs de plaats maas aan en wij zullen op het gewenste moment op de stoel gaan zitten". John son zei dat „Amerika de oor logen die het begint wint, ver gis u daar niet in", maar „wij zullen alles doen wat wij kun nen om tot een overeenkomst te komen die het volk in vrij heid laat ademhalen, in onaf hankelijkheid, niet onderworpen aan een ideologie, of dat nu de onze is of een andere". „Als wij dat kunnen verwezenlijken, keren wij morgen naar huis terug". Zuidvietnamese troepen heb ben dinsdag de wegverbinding van de grote luchtbasis Da Nang naar de zuidelijker gelegen kust plaatsen Tam Ky en Quang Ngai hersteld. Een brug te Cau Lau die enkele dagen tevoren door de vietcong werd opgeblazen, kan nu weer worden gebruikt. Een spoor- en een verkeersbrug op 25 km ten noorden van Da Nang die ongeveer tezelfdertijd werden vernield, zijn nog niet gerepareerd. Tijdens een zuiveringsopera tie ten zuiden van de luchtbasis, waaraan Arikaanse en Zuidviet namese militairen deelnamen, werden maandag 25 opstandelin gen gedood en ruim tachtig ver dachte personen aangehouden. De vietcong heeft maandag nacht een felle aanval gedaan op Than Phoe, 85 km ten zuiden van Saigon. De aanval werd voorafgegaan door een hevige beschieting met mortieren. De verdediging van Than Phoe sloeg de aanvallers terug, daarbij ge holpen door vliegtuigen. Bii Soctrane, 145 km zuidwes- nr. 19 Plêikoe. naar.Cambodja. telijk van Saigon, beschoten ds opstandelingen een vliegveld, waar enkele eenheden hef- schroefvliegtuigen zijn gestatio neerd, met mortiergranaten. De toestellen kozen het luchtruim waardoor de schade tot een mi nimum kon worden beperkt. Bij Phoeoc Binh, 120 km ten noorden van Saigon, deden twee compagnieën vietcongstrijders een aanval op èen voorpost van het regeringsleger. Toen vlieg tuigen zich in de strijd mengden trokken de opstandelingen zich terug. Zij lieten negen gesneu velden en een hoeveelheid wa pens achter. De verliezen aan regeringszijde werden licht ge noemd. Dinsdag werden opnieuw doe len in Noord-Vietnam gebom bardeerd. Een F-1Ö5 thunder- chief-straalvliegtuig werd hier bij neergeschoten. De piloot is vermoedelijk verdronken. Zuidvietnamese regeringstroe pen zijn dinsdag met hefschroef- vliegtuigen naar Doec Co aan grens met Cambodja overgevlo gen en hebben deze plaats ont zet. De vietcong bestookte deze plaats, die door 400 Zuidvietna- mezen en 12 Amerikaanse advi seurs werd verdedigd, reeds zes weken. Zestig Zuidvietnamezen werden gedood of gewond. Twee Amerikanen gedood en een ge wond. Doec Co ligt 55 km ten westen van Pleikoe en ongeveer 11 km van de grens. Het is een van de twee nog overgebleven posten op de belangrijke weg

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1