PROVINCIAAL NIEUWS Bosbrand bedreigt duizenden kampeerders in Zuid-Frankrijk Mislukte roofoverval op taxichauffeur BEURSOVERZICHT „WEST SIDE STORY" Terneuzen Axel Aardenburg Biervliet Breskens Cadzand Hansweert Koewacht Oostburg Sas van Gent Schoondljke Slufs 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Ook oud president Auriol Zaamslag Paspoorten en geld kwijt Agenda Vanaf a.s. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Aanvang 8 uur Pagina 2 DE VRITF ZEEUW Maandag 2 dinsdag 3 augustus 19(35 Dividend Z.V.T.M. 13,25 per aandeel Over het afgelopen boekjaar zal de Z.V.T.M. aan de aandeel houders een dividend uitkeren van 13,25 per aandeel. Dit be sluit werd genomen tijdens de vrijdag j.l. gehouden aandeel houdersvergadering. Vergadering afvalwaterleiding Woensdag 11 augustus a.s. ver gadert de raad van bestuur van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen in het stad huis te Terneuzen. Aan de orde komt o.m. het jaarverslag over 1964, waarin het bestuur de financiële positie on der de loep neemt. In een schrij ven aan de regering werd op de zorgelilke financiële toestand de aandacht gevestigd. De deelne mende gemeenten Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe droegen alle 1.85 per inwoner bij. In het jaarverslag wordt een duidelijk overzicht gegeven van de situatie met betrekking tot de gemalen Sluiskil, Sas van Gent, Westerschelde en Terneuzen- zuld. Aan de l.C.U.S.T. werd op dracht verleend de uitmonding van het Boeregat in de zeesluis, te doen uitkomen. De inschrij ving hiervoor lag circa 5000 beneden de raming. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op een verzoek van de kamer van koophandel om een vertegenwoordiging van het bedrijfsleven in het bestuur van de afvalwatereliding op te nemen. Het bestuur stelt voor met het oog op de bouw van de gemalen Axel en Coegorsdijk aan te kopen 1500 m2 grond van de familie Van DixhOorn te Axel voor ƒ2,75 per m2 en van de heer P. van Hoeve 4200 m2 a 5,50 per m2. Deze laatste prijs houdt ver band met een bod van de Gas unie. Het bestuur wil op het overblijvende stuk zakelijke rechten leggen teneinde bouw van de Gasunie te voorkomen. Zwemexamens In het gemeentelijk zwembad te Axel zijn examens afgelegd door de schooljeugd voor diverse graden van bekwaamheid. De examens werden afgenomen door de consul van de K.N.Z.B. mevr. E. WagenaarWeyermans en de badmeester de heer M. Mattelé. De geslaagden zijn: Zwemproef (diplomal): Meisjes: C. Overdulve, J. Dey, A. Schoot, L. de Fejjter, A. Fol- mer, A. de Feijter, I. de Feijter, H. Scheele, M. Broeckaert, H. Provoost, M. Saman en G. van Gink. v JongensP. Verschelling, J. Verschelling, P. Oggel, D. Knol, J. de Feijter, C. Paree en C. Bolleman. Geoefend zwemmer fdipl. 2) Meisjes: P. Overdulve, I. Geel- hoedt M. Verstraaten, A. van Al ten en A. de Jonge. Jongens: O. Mac Daniël en J. den Doelder. Zwemvaardigheidsdiploma 1: JongensJ. Cappon en M. Witte. Zwemvaardigheidsdiploma 2: Meisjes: A. Goossen en M. Jan sen. Totaal slaagden 30 leerlingen terwijl er 6 moesten worden af gewezen. Opbrengst kollekte De huis-aan-huis kollekte ten bate van „Sonnevanck" en „Zon negloren" bracht te Aardenburg ƒ282,op. Ploegwedstrijden uitgesteld Zaterdagmiddag zouden op een stuk land in de Clarapolder on der Biervliet de voorronden wor den gehouden voor de Zeeuws- vlaamse en Bevelandse deelne mers in de strijd om het nationa le kampioenschap ploegen. De bodemgesteldheid en de huidige drukte in de landbouw maakten het evenwel noodzakelijk deze wedstrijden uit te stellen. De schiftings-voorronden zijn nu vastgesteld óp een der zater dagen 11 of 18 september a.s. De eindstrijd om de nationale kam pioenstitel zal zich te zijner tijd afspelen in de Flevopolder. Auto-ongeval Op het Molenwater kwam een personenauto in botsing met een bromfietser. De bromfietser, de 15- jarige H. F. uit Breskens kwam uit de Burg. Gerritsenstraat het Molenwater opgereden. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door I. v. d. B. uit Breskens. F. werd ge schept en kwam via de motorkap in de voorruit terecht. Dokter A. v. d. Maas verleende de eerste hulp en liet F. per am bulance naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. De heer v. d. B. alsmede een in zittend dochtertje liepen verwon dingen op van de glasscherven. Gemeenteraad Woensdagavond a.s. vergadert de gemeenteraad van Cadzand. Voorgesteld wordt om wethou der I. van Houte aan te wijzen als gemeentelijk vertegenwoor diger in de commissie ter behar tiging van de ontwikkeling der recreatie in de kuststrook. Het college vraagt verder een prin cipebesluit om mee te doen aan de ratiobouw in de streek. Cad zand zou dan een bouweenheid van 20 woningen krijgen. Belgische zeeverkenners in veiligheid gebracht Twee sloepen van de zee- scoutploeg uit Antwerpen „Dol fijn" en „Bruinvis" die zondag morgen waren vertrokken uit den Doel in België op weg naar Hansweert, zijn 's middags om half vier in een bocht in de Wes terschelde op Nederlands grond gebied in ernstige moeilijkheden geraakt toen ze door de sterke wand aan lager wal raakten. De sloepen waren elk bemand met acht personen. De leiders van de sloepen, die ook de oudsten waren, waren zeventien jaar. De leeftijd van de verkenners liep van elf tot zeventien. Een visser merkte de jongens op en belde het bergingsbedrijf Polderman te Hansweert, dat uit voer met het bergingsvaartuig „Inktvis". Het bergingsvaartuig heeft de sloepen kunnen oppik ken en de jongens overgenomen. Om half vijf werd de haven van Hansweert bereikt. Toen het bergingsvaartuig bij de sloepen arriveerde, stond een ervan al voor de helft vol met water. De jongens hadden allen hun zwem vesten aangetrokken. Rundveedag De streekverbeteringscommis- sie voor Koewacht en omgeving organiseert op 10 en 11 septemb- ber a.s. een tentoonstelling, ter wijl op de 10e september een speciale rundveedag is gepro jecteerd. De dieren welke op deze fokveedag zullen worden aan gevoerd komen uit alle delen van het z.g. streekverbeteringsge- bied. Afscheid bij de belastingdienst Na een diensttijd van 42 jaar heeft de heer E. Hamers, assi stent bjj de belastingen te Oost burg, deze dienst wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd verlaten. In het rijks- kantorengebouw was een bijeen komst belegd. De heer Siepeling, inspecteur der belastingen, saf een terug blik op de loopbaan van de heer Hamers, waarbij hij zijn waarde ring uitsprak voor diens opvat ting en uitvoering van de dienst. De heer P. Karreman voerde het woord namens de collega's Hij bood de heer Hamers een af scheidsgeschenk aan. Mevr. Ha mers kreeg bloemen. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog 'enige tijd gezellig bij- Officiële opening bejaardenhuis Naar men ons mededeelt zal de officiële opening van het Sasse bejaardenhuis „Redoute" plaats vinden eind september of uiterlijk begin oktober. Deze opening zal geschieden door de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen. Het huis is momenteel reeds gedeeltelijk bewoond. Binnen enkele weken zullen vermoede lijk alle vijftig bedden bezet zijn. Zoals wij reeds eerder schre ven bevat „Redoute" naast 36 eenpersoonskamers, vier dubbele kamers en zes grotere vertrek ken. Bovendien zijn er twaalf be jaardenflats die kunnen profite ren van de centrale verwarming en het antennesysteem van „Re doute". De bewoners krijgen de beschikking over een recrea tiezaal, een „knutselkamer", een aula, terwijl voor ziektegevallen drie ziekenkamers beschikbaar zijn. De „tiener-mis' Zondagmorgen vond de eerste repetitie plaats voor de „tiener- mis" op zondag 29 augustus a.s. om 11.00 uur in de parochiekerk van Sas van Gent. De „tienermis" die wordt ge zongen door jongens en meisjes die de lagere school hebben ver laten, geniet te Sas van Gent grote belangstelling. Om te ko men tot een goede harmonie tus sen slagwerk en samenzang, wordt medewerking verleend door de heren Uyterhoeven en Potters. Ook kapelaan L. Testers verleent zijn volle medewerking. De volgende repetities voor deze tiener-mis vinden plaats in het verenigingsgebouw in de Noord straat op zondag 8, 15 en 22 augustus, telkens om 10.00 uur. Vooropleiding verzorgende beroepen Binnenkort start te Sas van Gent bij voldoende deelname voor de tweede maal de één-ja- rige opeliding voor verzorgende beroepen. Deze één-jarige cur sus die men in Zeeland alleen in 's Heer Arendskerke en te Sas van Gent kan volgen, dient als basisopleiding voor bejaar denhelpsters, bejaardenverzorg sters, gezinshelpsters, gezinsver zorgsters, kraamverzorgsters en ziekenverzorgsters. Raadsvérgadering Na een toelichting van bur gemeester Hoftijzer heeft de gemeenteraad van Schoondijke besloten deel te nemen aan het ratiobouwplan voor W. Zeeuws- Vlaanderen. Naar de burgemeester mede deelde is Schoondijke in volg orde de tweede gemeente waar met de bouw van de ratiowonin- gen een begin zal worden ge maakt. In de tweede helft van november zou men van start gaan. Zoals bekend komt Schoondijke in aanmerking voor 20 ratiowoningen. In de rondvraag werd een be sluit van het college van B. en W. bekend gemaakt betreffende het zwembad. Het bad zal in de eerste drie weken van augus tus gratis door de jeugd bezocht kunnen worden en wel van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en van half twee tot 5 uur. De leiding is in han den van een Schoondijke afkom stige werkstudent. Nieuwe wegwijzering In de kom van de gemeente Sluis is een nieuwe bewegwijzi- ging aangebracht, waardoor een belangrijk gedeelte van de steeds toenemende verkeersstroom door Sluis wordt afgevoerd door de Ridderstraat. Met name geldt dit voor het verkeer van de kust naar Aardenburg en Gent en omgekeerd. Deze nieuwe beweg- wijziging is een uitvloeisel van het besluit van de gemeenteraad hierbij medewerking te verlenen aan de A.N.W.B. Feestverlichting De zomerverlichting van eni ge markante punten is weer ont stoken. Het stadhuis, de molen en één zijde van de Beesten markt staan in de avonduren weer in het licht van de schijn werpers. De verlichting wordt gefinancierd door de plaatselijke V.V.V. Vier middelen in één tabiet heipen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en Aangewakkerd door de mistral hebben miljoenen mensen baat ge- die een snèlheid van meer dan bracht. Tezamen werken zij nog 90 km per uur had, heeft een beter en doen werkelijk wonderen, bosbrand zondagmiddag duizen- Eénderbestanddelenishet betrouw- den kampeerders in La Londe bare maagmiddel Chefarox, dat een ®an de Riviera voor hun leven 6 doen rennen. Over een breedte teveel aan maagzuur neutraliseert. van zestien km drong het vuur De combinatie is ideaal om pijn of de 5000 vakantiegangers naar de griep doeltreffend te bestrijden, rand van een rivier, waardoor de autoriteiten zich genoodzaakt I. F,, mj. Ju zagen onmiddellijk evacuatie- IUtIrtr 1 "H .rw maatregelen te treffen. In het kamp van La Favière bevonden zich honderden Engelse, Duitse en Italiaanse toeristen. Ongeveer 10.000 hectaren bos, verscheidene landhuizen en het grand hotel in Bormes werden een prooi der vlammen. Meer dan 500 brandweerlieden, mili tairen en anderen trachtten de brand te stuiten. Vooral het dorp Bormes les Mimosas, 2000 inwo ners werd bedreigd. De weg langs de kust van Tou lon naar Nice was als gevolg van de brand niet begaanbaar. Le Lavandou zat zondagavond in het donker doordat de elek triciteitskabels door de brand waren verwoest. De strijd tegen het vuur con centreerde zich in de loop van de nacht op kaap Benat. Ver scheidene mensen die naar de kust waren gevlucht omdat de enige weg naar deze landtong door het vuur was afgesneden, werden aan boord van vaartui gen gebracht. Onder de geëva- cueerden bevond zich oud-pre sident Auriol, wiens landgoed op kaap Benat ligt. Veel kampeerders die de be dreigde kampeerterreinen waren ontvlucht, hebben bij particulie ren en in het ziekenhuis van het nabij Toulon gelegen Hyères on derdak gekregen. Hun caravans of tenten zijn een prooi van de vlammen geworden. Tot nog toe is geen melding gemaakt van slachtoffers. Te middernacht achtte men het gevaar voor Bormes-les-Mi- mosas aan de hoofdweg tussen Toulon en Cannes geweken. Dit Reis ouden van dagen De Zaamslagse ouden van da gen hebben vrijdag een uitstapje gemaakt naar Zuid-Limburg. Met twee bussen van de Z.V.T.M. ver trokken ze 's morgens om zeven uur. Burgemeester Van Wijk en zuster Beukelman maakten de reis mee. Maastricht was de eerste pleis terplaats. Daar stond een maaltijd gereed die zich na de lange auto tocht uitstekend Het smaken. De tocht door het Geuldal was heel mooi. Jammer dat vooral in de morgenuren de regen als spel breker optrad. Om twee uur was zo ongeveer het eindpunt bereikt en begon de terugtocht. De bussen reden een andere weg waardoor Antwerpen niet werd aangedaan. Omstreeks negen uur was het vermoeide ge zelschap op Zaamslag terug. Het was een verre reis geweest, mis schien wel te ver, maar vrij alge meen was men voldaan over de tocht, ook al had het weer niet bepaald meegewerkt. Meisje ernstig gewond bij aanslag met bijl De 16-jarige Gondina Peters uit Utrecht is vanochtend in de ouder lijke woning aan de Abstederdijk met een bijl aangevallen door de 28-jarige losarbeider K. uit Utrecht. Het meisje werd zwaar gewond. Zij liep ernstig schedelletsel op, maar is op het ogenblik buiten levensgevaar. De dader is voortvluchtig. Het meisje heeft enige tijd verkering gehad met de losarbeider, maar zij maakte onder meer op aanraden van haar vader een einde aan de verhouding. Uit wraak heeft K. de aanslag gepleegd. Vanochtend om streeks zes uur drong hij het huis van de familie Peters binnen. Hij begaf zich regelrecht naar de ka mer waar Gondina en haar 18- jarige zus Maria lagen te slapen. Maria werd door het gestommel wakker, maar voordat zij goed en wei besefte wat er aan de hand Brandje in trein bij Rotterdam In een eerste-klascomparti- ment van de trein Rotterdam EindhovenVenlo is zaterdag middag om kwart over vier, vlak nadat de trein het station Rot terdamLombardije verlaten had, brand uitgebroken. Een reiziger in een aangren zend compartiment werd gealar meerd door het geluid en door ken deden zich niet voor, maar het compartiment brandde ge heel uit evenals de gang naar het balcon. De gemeentelijke brandweer van Rotterdam heeft het vuur geblust. Volgens de Nederlandse spoor wegen is de brand niet te wij ten aan een technische storing. Men neemt aan dat hij is ver oorzaakt door een brandende peuk sigaar of sigaret. Het beschadigde treinstel werd losgekoppeld, waarna de rest van de trein zijn reis met ruim een half uur vertraging voortzet te. Doordat men de bovenleiding tijdens de brand uit veiligheids overwegingen spanningloos had gemaakt, liepen nog vijf andere treinen vertragingen op. zware slagen toe. De man maakte zich na zijn daad snel uit de voe ten. SOCIALE WERKVOORZIENING Met ingang van 1 augustus ge schiedt de loonbetaling bij de sociale werkvoorziening naar twee gemeenteklassen. Deze nieuwe gemeenteklasse-indeling is ontstaan door van de totnutoe geldende, doch intussen inge trokken, indeling van het. col lege van rijksbemiddelaars de tweede klasse over te hevelen naar de eerste klasse terwijl de derde en vierde gemeenteklasse in één tweede klasse zijn samen gevoegd. De 32-jarige taxichauffeur J Lelieveld uit Den Haag is van nacht na een rit van Schevenin- gen naar Wassenaar overvallen door twee passagiers, die het op zijn geld hadden gemunt. De overval mislukte. De twee over vallers en een derde persoon uit het complot zijn nog dezelfde nacht gearresteerd. De heer Lelieveld zou om kwart over drie twee personen van Scheveningen naar Wasse naar brengen. De een ging naast hem zitten, de ander zat achter in de auto. Op een kruispunt in Wassenaar moest worden gestopt. De chauffeur werd met de ach terkant van een pistool op het hoofd geslagen en viel versuft uit de wagen. De beide mannen lieten de heer Lelieveld schreeu wend liggen en gingen er met de taxi vandoor. Bij omwonen den werd op verzoek van de taxi chauffeur de politie gebeld. Om een uur of vier trof de Wassenaarse politie op de Land- scheidingsweg de taxi aan. Deze werd klem gereden. De inzitten de, de 26-jarige kelner B. L. J. uit Den Haag, werd gearresteerd. Hij bekende bij de overval be trokken te zijn geweest. Met de 22-jarige bouwvakar beider G. J. K. uit Den Haag was de kelner er op uit gegaan om de taxichauffeur te beroven. Toen hun plan was mislukt, zijn zij naar Den Haag terug gereden. De taxi zouden ze daarna ergens in Wassenaar neerzetten. De kel ner reed de taxi terwijl mede dader K. en de 20-jarige gede serteerde militair R. C. J., een broer van de kelner, met een andere wagen volgden. In Wassenaar werd de taxi klem gereden. De bouwvakarbei der en de militair keerden daar op terug naar Den Haag, waar JAPANS SCHIP NA AANVARING GEZONKEN Ter hoogte van het Japanse schiereiland Izoe, 120 kilometer van Tokio, is de Javanse vracht boot „Meiko Maroe" vanmorgen in dichte mist gezonken na een aanvaring met het Amerikaanse troepentransportschip „Arizona". Slechts een bemanningslid kon worden gered. De overige eenen twintig opvarenden zijn vermoe delijk verdronken. zij werden opgewacht, aangehou den en ingesloten. Na door een dokter te zijn be handeld kon de heer Lelieveld, die een wond aan zijn hoofd had opgelopen, door een collega wor den afgehaald om naar huis te worden gebracht. gold eveneens voor het aan de kust gelegen Le Lavandou. De Franse staatssecretaris voor jeugd- en sportzaken, Maurice Herzog, die in een villa op kaap Benat logeert, vertelde vanmor gen dat de plaats waar hij ver toeft, vannacht verscheidene uren door het vuur was omringd. Hij g-loofde dat het gevaar nu was geweken. De vakantiegangers in het ge bied van kaap Benat keerden vanmorgen naar de kampeerter reinen terug in de hoop nog iets van hun persoonlijke bezittingen terug te vinden. In veel geval len troffen ze slechts de smeu lende resten aan van de auto's, caravans en tenten waarmee ze naar dit kampeerparadijs waren gekomen. Velen hadden gisteren slechts in allerhaast wat kleren aan konden schieten om met ach terlating van alle spullen, tot poorten en geld toe, de wijk te nemen naar de zee de enige ontsnappingsweg. Achtervolgd door het vuur dat werd aange wakkerd door de mistral, klau terden ze omlaag langs rotsen, die ze onder normale omstandig heden zeker gemeden zouden hebben. Tientallen plezierboot- jcs, vissersvaartuigen en motor boten trachtten hen van de strandjes en rotsen te redden en naar nabijgelegen stadjes te brengen. In Le Lavandou kregen de buitenlandse toeristen alle be schikbare aangeboden bedden, maar zij waren in zo'n groot aantal, dat sommigen de nacht op straat moesten doorbrengen. Vanmorgen woedde het vuur nog op verscheidene plaatsen. Wonder boven wonder zijn er voor zover bekend slechts vijf gewonden gevallen, kampeer ders en bewoners van het dorp Bormes-les-Mimosas. Oud-president Vincent Auriol werd ter observatie in een zie kenhuis opgenomen naclat hij zi n in het rampgebied gelegen villa had moeten verlaten. In het gebied heerste al ge ruime tijd grote droogte. Sinds het voorjaar heeft het er slechts vier uur geregend. Zangeres verongelukt De 19-jarige zangeres L. M. uit Hilversum is vannacht in Westerflier, gemeente Markelo, met haar auto tegen een boom gebotst en zo ernstig gewond, dat zij vanmorgen in een ziekenhuis in Deventer is overleden. MAANDAG 2 AUGUSTUS TerneuzenLuxor-Theater, I uur: „Die lustige Witwe". DINSDAG 3 AUGUSTUS TerneuzenLuxor-Theater, 1 uur: „Die lustige Witwe". VASTE MARKT Met de steun in de rue van Wallstreet, waar de markt vrij dag vast sloot, heeft het Dam rak maandagmiddag de maand augustus ingezet met een vrien delijke tot vaste stemming, niet alleen voor het merendeel der hoofdfondsen, maar tevens we derom voor de scheepvaartwaar den. Ook de staatsfondsenmarkt gaf koersverhogingen te zien. Unile ver en Kon. Olie behielden niet alleen het verhoogde niveau maar voegden hieraan nieuwe koersverbeteringen toe. Kon. •Olie verbeterde bijna een gulden tot 137, Unilever ging ruim een gulden omhoog eveneens tot 137. Philips zakte in van 119,80 tot 119,30 tegen vrijdag als slotkoers 119,20. A.K.U. en Hoogovens wa ren goed gedisponeerd op resp. 445% en 495. De handel in de hoofdfondsen was kalm. Zwitser land toonde aanvankelijk belan stelling voor de Philips-aande- len. Kon. Olie en Unilever moes ten het meer van lokale vraag hebben. In Wallstreet ging vrijdag het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen met 7% punt omhoog tot 881,74. Deze verho ging ging gepaard met ruime handel. Van de Nederlandse hoofdfondsen steeg K.L.M. er 1 dollar waardoor dit fonds maan dagmiddag in Amsterdam hoger werd geadviseerd. De scheepvaartsector zette met ruime handel de vaste tendentie van de vorige week voort. Het publiek blijft hier de stukken uit de markt nemen. Vooral aande len K.P.M. lagen vast in de markt. Na een opening op 217% ging dit aandeel omhoog tot 222% (213). Scheepvaartunie verbeterde twee punten tot 147%. Voor Kon. Boot was een koers- verhoging weggelegd van twee punten tot 134. Ook Van Nievelt was vast op 117 (114%). Voor aandelen Centrale Suiker werd Amerikaanse diplomaat in Djakarta beschuldigd Het Indonesische communisti sche blad „Harian Rakjat" heeft de Amerikaanse ambassaderaad Merle Walker ervan beschuldigd, dat hij getracht zou hebben drie ton sarongtextiel uit Indonesië te smokkelen als „persoonlijk bezit". Het geval was aan het licht gekomen, doordat de kist met de stof vorige week in haven van Tandjong Priok per ongeluk uit de takels viel en openbarstte. Daarbij was ook een grote hoe veelheid wierook te voorschijn gekomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat de zaak in onderzoek was. In zijn cel overleden In de nacht van zondag op maandag is de 67-jarige F. S„ die enkele uren tevoren in be schonken toestand op straat lig gend was aangetroffen, in een cel van het politiebureau in de Archimedesstraat in Den Haag overleden. De doodsoorzaak is nog niet officieel vastgesteld. Volgens omwonenden was de man vaak dronken en was hij in een dergelijke toestand meerma len van de trap gevallen. Hij werd om tien over half drie 's nachts door surveillerende agenten in de Beeklaan aange troffen niet ver van zijn woning. iets minder betaald op ca 408. Ook de staatfondsenmarkt was vast. Aanvankelijk was het in deze hoek druk, maar later werd de handel kalmer. Vandaag vond de storting plaats op de 5% pet staatslening groot 300 min. Dit zal voor de komende dagen ver lichting betekenen voor de staatsfondsenhoek. De 6 pet le ning Willem Amtsz-stichting groot 5 min, waarop vrijdag tegen 98 pet werd ingeschreven, is goed geslaagd. Over het alge meen werden de leidende cultu res iets hoger geadviseerd. Amro- bank kreeg een lagere advies- koers op de gepubliceerde cijfers over het eerste halfjaar 1965. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, dinsdag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0110.11 Canadese dollar 3.313.36 Amerikaanse dollar 3.583.62 Belgische frank (100) 7.187.23 Franse frank (100) 73.4073.90 Zwitserse fr. (100) 83.3083.80 Duitse mark (100) 89.5590.05 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.5552.55 Zweedse kr. (100)- 69.85—70.35 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.98—6.13 Voorlopige uitkering gemeentefonds voor 1966 De minister van binnenlandse zaken heeft mede namens zijn ambtgenoot van financiën bij rond schrijven aan de gemeentebestu ren mededeling gedaan van de voorlopige uitkering uit het ge meentefonds voor 1966. Het voorlopige percentage van de algemene uitkering is vastge steld op 156. Voor 1965 was dit na de jongste herziening 152. De fac tor sociale zorg zal worden be rekend op basis van de geraamde kosten over de jaren 1963, 1964 en 1965, vermenigvuldigd met 1,29 Voor 1965 werd deze factor be rekend op basis van de kosten over de jaren 1960, 1961 en 1962, vermenigvuldigd met 1,78. Geheimzinnige ziekte Ongeveer de helft van de acht duizend vrouwen en meisjes die in het oostelijk bergland van Australisch Nieuw-Guinea leven, dreigt te sterven aan een myste rieuze ziekte die bekend staat als de „lachdood", zo heeft de Aus tralische medicus sir MacFar- lane Burnet op een persconfe rentie in Port Moresby meege deeld. De ziekte heet officieel koeroe en tast een deel van de hersens aan, als gevolg waarvan de lijders de controle over hun spieren verliezen. De naam „lach dood" is aan de ziekte gegeven omdat het gezicht van het slacht offer zo vertrekt, dat het lijkt alsof de betrokkene voortdurend grijnst. In het algemeen worden alleen vrouwen door de ziekte getroffen. Er zijn er in de loop van de jaren al duizenden aan gestorven VEEMARKT ROTTERDAM De prijzen op de veemarkt van maandag waren: Slachtrunderen ƒ3,15—ƒ4,45; Varkens (levend gewicht) 1,801,94; Stieren (alle kwaliteiten) ƒ3,85—ƒ4,40; Worstkoeien 3,203,40 en Slachtzeugen ƒ1,50—ƒ1,55. Al les per kg. L U X O R BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN TEL. 2041

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2