Grootste militaire luchtbasis door Vietcong- actie geïsoleerd Mislukte aanslag op Koning van Bhoetan Enorme bosbranden op Corsika Fransen nemen niet deel aan oefening „Fallex" van de N.A.V.0. Tweede Auschwitz-proces in het a.s. najaar HET WEER Maandag 2 dinsdag S augustus 1965 21e Jaargang - No. 64&£/ Verbindingen met Danang verbroke DE FOKKER- „FRÏENDSHIPS" VOOR INDONESIË Hoogwater Amerikaanse vliegtuigen diep in Noord-Vietnam Respr»king op Hawaii Küiid gedood Zon- en IMaanstanden Weerbericht Chinese troepen naar Vietnam Nieuwe onderbreking? Torpedobootjagers beschieten vietcong Uitwerking merkbaar Helpt China Indonesië een atoombom maken? Twee arrestaties „Strijdfront" tegen Portugees Guinea Trapsgewijze vergelding Aanval on Navo- structuur An*s~Amerikaanse actie in Singapore Brand op Canadese tanker PVtniMKn# ïSeSoenement; TERNEUZEN DifgetoguHaofaaflactear: L Vtft Se SutSe ReStetfe- en Administratie-eSres! SmidrowJ Telefoon: 01190 2078 Gironummer: 38190 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal? per maand 2,20; per week 5S ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW üitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mts 1# et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling., Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De vietcong heeft zaterdag op 575 km ten noorden van Saigon een deel van de 400 m lange brug over de rivier de Thoe Bon in de lucht laten vliegen. De brug ligt in een belangrijke verkeersweg. Voor raden uit de haven Da Nang wor den nu per vlot over de rivier ge bracht. Het herstel van de brug zal zeker twee weken duren. In Bien Hoa, enkele kilometers ten noordoosten van Saigon, zijn Australische militairen drie uur lang in een gevecht met de viet cong gewikkeld geweest op en kele honderden meters afstand van hun kamp. De vietcong viel ook een Zuidvietnamese post ten noordwesten van de hoofdstad aan. Een Amerikaanse jachtbommen werper is neergestort bij een aan val op een plek waar men een hoofdkwartier van de vietcong vermoedde. Dit gebeurde 65 km ten n.w. van Saigon. De vietcong is er in geslaagd de verbinding tussen de grote lucht basis Da Nang en andere plaatsen aan de kust van Zuid-Vietnam te verbreken. Nadat zij de brug over de rivier de Thoe Bon bij Cau Lau op 20 km ten zuiden van Da Nang DEMONSTRATIES IN NEW YORK Een menigte van naar schatting 200 mensen hebben zaterdag in New York geprotesteerd tegen de uitbreiding van de oorlog in Vietnam. Een van de meegevoer de leuzen was Niet meer Ko rea's". De directeur van de Indone sische luchtvaartmaatschappij „Garuda Indonesian Airways", Soedarmo, zal binnenkort naar Nederland vertrekken om be sprekingen te voeren over de voorgenomen aankoop van twin tig „Friendship"-vliegtuigen van Fokker. De heer Soedarmo ver klaarde aan de directie van de Fokkerfabrieken duidelijk te zullen maken, dat deze vliegtui gen niet voor oorlogsdoeleinden zullen worden gebruikt, „zoals door bepaalde kringen in het buitenland schijnt te worden ge vreesd". Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat deze kwestie tijdens zijn bezoek aan Nederland zal worden geregeld. DINSDAG 3 AUGUSTUS hadden opgeblazen, vernielden zij zondagochtend de brug bij Noeoc Ngot op 25 km ten noorden van Da Nang. De Zuidvietnamese militie die de laatstgenoemde brug moest be schermen, werd onder mortiervuur genomen, maar leed volgens een Amerikaanse woordvoerder slechts geringe verliezen. De vietcong heeft hiermee ook de laatstfe verbindingen tussen Da Nang en twee Amerikaanse ma- rineposten te Hpoe Bai en Tsjoe Lai verbroken. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen drongen zaterdag weer tot diep in Noord-Vietnam door. Naast bommen werden propa- gandapamfletten uitgeworpen. In het noorden werden het vliegveld en de kazernes van Na San ge bombardeerd, benevens een radar post aan de kust. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon werd zaterdagavond een Australische militair bij een aan slag licht gewond. Hij stond op wacht voor een hotel waarin mili tairen van het Australische con tingent gelegerd zijn, toen een handgranaat naar de ingang werd geworpen. Men zag twee mensen vluchten. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat vandaag op Hawaii de Amerikaan se militaire leiders bijeen zullen komen ter bespreking, van de op voering van de Amerikanse troe pensterkte in Zuid-Vietnam. Aan de besprekingen zullen deelnemen de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland; de chef van de Amerikaanse gene rale staf, generaal F.arte Wheeler, en de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Pacific, admiraal Grant Sharp. Het Pentagon wijst er met nadruk op dat de ontmoeting niet- dient ter voorbereiding van nieuwe belang rijke maatregelen. Een uur na de aanslag op het hotel werd in Saigon nog een Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m,. 6.00 6.35 7.15 7.25 n.m. 6.23 6.58 7.38 7.48 WOENSDAG 4 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweertt Walsoorden v.m. 6.49 7.24 8.04 8.14 Aug. 3 5.04 20.27 12.45 4 5.06 20.25 14.01 5 5.07 20.23 15.16 6; 5.09 16,27 n.m. 6.52 7.27 8.07 8.17 23.16 23.34 23.56 De „Press Trust of India" meldt dat een mislukte aanslag is ge pleegd op de 36-jarige koning Jig- me Dorji Wangtsjoe van het in het Himalaya-gebergte gelegen kleine koninkrijk Bhoetan, dat door een speciaal verdrag met In dia is verbonden. De aanslag werd gepleegd toen de koning zich in Kentsjoe nabij de Bhoetanese plaats Paro be vond. Er werd een schot op de koning afgevuurd en een handgra naat naar hem geworpen, maar hij bleef ongedeerd. De toestand in Bhoetan is rus- tig De Indische vertegenwoordiger in Bhoetan heeft de koning een boodschap gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn opluchting over het mislukken van de aanslag en waarin hij de vorst alle hulp toezegt, die deze nodig zou heb ben. De toestanden in Bhoetan doen in vele opzichten nog aan de mid deleeuwen denken. Tot voor vijf jaar bezat Bhoetan geen geregeld leger en kende het geen wegen. Nader wordt gemeld dat de aan slag is gepleegd in het nabij Paro medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Aanhoudend koel Tot zwaar bewolkt met aan vankelijk enige regen en later enkele buien. Matige tot krachti ge, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west. Koel gelegen klooster van Kioetsjoe en wel zaterdagavond tien uur plaat selijke tijd. De aanslagplegers wis ten onder dekking der duisternis te ontkomen. aanslag gepleegd. Bij de woning van een politiecommissaris werd een handgranaat geworpen. Een kind kwam om het leven. Drie kinderen, twee politiemannen en een burger werden gewond. De leider van de republikeinse fractie in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Gerald Ford, en het republikeinse senaatslid Jack Mille hebben in een t.v.-uit- zending aangedrongen op het zen den van nationalistisch-Chinese troepen naar Vietnam voor de strijd tegen de vietcong. Senator Mille zei te menen, dat dit idee zorgvuldig moet worden overwogen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, George Ball, zei zondag voor de Ameri kaanse televisie dat een nieuwe onderbreking van de Amerikaan se bombardementen op Noord- Vietnam, zoals reeds eerder is voorgekomen, niet tot de onmoge lijkheden behoort in de hoop dat dan vredesonderhandelingen op gang komen. Hij voegde hier ech ter aan toe dat het gebied tussen Hanoi en Haiphong dat tot nu toe niet door de Amerikaanse vlieg tuigen werd aangevallen, „een hei ligdom is dat wij niet erkennen". Over de verklaring van de Chi nese chef-staf, generaal Lo Joei- Tsjing dat de bombardementen op Noord-Vietnam aantonen dat er een grote oorlog op handen is, zei Ball: „Wij beschouwen deze ver klaring niet als een bijzonder be langrijke". Desgevraagd zei Ball dat de Ver enigde Staten geen bezwaar heb ben tegen een bijeenkomst van de Veiligheidsraad inzake Vietnam. Dat zou volgens Ball op een scherp debat uitlopen met een mo gelijk veto van de een of andere zijde. „Dat zou niet in het belang van een vreedzame oplossing zijn", aldus Ball, die nog meedeelde dat van Amerikaanse zijde wordt ge streefd naar het uitvoeren van luchtaanvallen die weinig slacht offers onder de ^burgerbevolking maken, Torpedobootjagers van de Ame rikaanse zevende vloot hebben vandaag een gebied in de buurt van de luchtmachtbasis Da Nang onder vuur genomen. Zondag nam een verkenningsvliegtuig daar twee compagnieën vietcongstrijders waar. De 9000 Amerikanen op de basis zijn sinds zondagochtend van hun grondverbindingen met nabu rige steden beroofd doordat de opstandelingen enkele vitale brug gen vernielden. De Australische minister van buitenlandse zaken Hasluck heeft zondagavond in een televisie-uit zending uit Melbourne verklaard dat de uitwerking der Amerikaan se bombardementen op de aan- voerwegen uit Noord-Vietnam naar de vietcongrebellen in het zuiden merkbaar begint te worden. De bombardementen die met grote zorgvuldigheid en een op vallende beheersing worden uitge voerd. zijn ten zeerste noodzakelijk over de vietcongvoorraden en ver over de vietcong-voorraden en ver sterkingen ontvangt", aldus Has luck. Voor de tweede maal in een maand tijd doen zich op het Fran se eiland Corsica enorme bos branden voor. Zaterdagavond besloten de auto riteiten het eiland tot rampgebied te verklaren. Alle beschikbare reddings- en blusploegen zijn ge mobiliseerd. Brandweerlieden, gen darmes, militairen en vrijwilligers nemen deel aan de bestrijding van de branden. Tweehonderd militai ren zijn van het Franse vasteland gekorhen. Het merendeel van de bosbran den schijnt een gevolg van brand stichting te zijn. De gendarmerie heeft daarvoor bewijzen gevonden. Nadat dezer dagen voor de tweede maal de toestand, vooral in De in de Engelse taal in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer verschijnende Sunday Times meldde zondag dat com munistisch China Indonesië helpt bij het vervaardigen van een atoombom. Het blad schrijft dat de bewe ringen van Indonesische zijde, dat Indonesië in november a.s. zijn eerste kernbom tot ontplof fing- zal brengen, geloofwaardig heid hebben gegeven aan recente berichten volgens welke China erin zou hebben toegestemd pre sident Soekarno gegevens te verstrekken, waarover moet worden beschikt om een kern wapen te kunnen maken. De bom zelf zou China echter niet ter beschikking van Indonesië willen stellen. De Sunday Times besluit: „Ook al zou Indonesië erin slagen een atoombom tever vaardigen, dan nog zou het ja ren duren voordat het over een kernwapen voor militaire doel einden zou beschikken". het gebied bij Calvi, kritiek was geworden, neemt het gevaar thans wat af. De mobilisatie van alle be schikbare reddings- en blustroe- pen blijft echter gehandhaafd. On geveer 50.000 ha bos en struik gewas werd vernield. Het aantal toeristen op Corsica wkas in juli duidelijk minder dan men had gedacht. Dit wordt ook geweten aan de bosbranden. De Corsicaanse politie heeft zon- - dag -een schaapherder- gearresteerd en een ander voor ondervraging aangehouden in verband met de branden die veel schade aan de bosstand op het eiland hebben aangericht. De eerste herder, Jean Dominique Arrighi, wordt er van van beschuldigd brand te hebben gesticht nabij Sagone aan de noordkant van het eiland. De an dere herder voelt men aan de tand over branden die het westen van Corsica hebben geteisterd. koninklijke: familie IN italië Op een terrasje in Porto Ste- fano ontving de koninklijke fa milie een dezer dagen Ameri kaanse vrienden, de familie Forbes. De foto toont verder prinses Irene, prins Bernhard on koningin Juliana. Het „strij-dfront voor de onaf hankelijkheid van Portugees Gui nea" heeft bekend gemaakt een keurkorps van honderd man te hebben gevormd, dank zij de hulp van Senegal. Het front, bij afkorting „Kling" genaamd, deelde mede soortge lijke hulp „voor de militaire op leiding van verzetsstrijders" ook te ontvangen van Mali en Ma rokko. Deze bekendmaking werd-ge daan ter gelegenheid van de 'bij eenkomst in Dakar van het mili taire comité van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, waarin vertegenwoordigers van Maurë- tanië, Sierre Leone en Kameroen zitting hebben. Aangenomen wordt dat het doel van deze bij eenkomst is contact op te nemen met de vertegenwoordigers van verschillende nationalistische be wegingen in Portugees Guinea. H Aan de komende Navo-oefe- ning Fallex-1965 zullen geen Franse officieren deelnemen, zo is vrijdag te Parijs van bevoeg de zijde vernomen. De chef van de Franse generale staf, generaal Charles Airleret, heeft de opper bevelhebber van de Navo-strijd- krachten in Europa, generaal Lemnitzer, daarvan op de hoog te gesteld. Aan de oefening-Fal- lex die om de twee jaar wordt gehouden, nemen de staven van de diverse Navo-onderdelen deel. Het is een streng geheime oefening ter beproeving van de verbindingsmiddelen tussen de staven, waarbij orders en rap porten worden verzonden. Tijdens de oefening van '63 merkten de Fransen tot hun on genoegen dat men uitging van de veronderstelling, dat een groot deel van Europa o.a. het noor den van Frankrijk door een vijandelijke mogendheid was be zet. Dit was, zo zeiden de Fran sen, fn strijd met de officiële Navo-strategie van grootscheepse vergelding, die voorziet in een onmiddellijk terugslaan met kernwapens zodra een Navo-land wordt aangevallen. Men ging daarentegen uit van het beginsel van trapsgewijze vergelding, door de Amerikaanse minister van defensie, McNama- ra, op een bijeenkomst van de Navo-ministerraad in Athene be pleit. Dit was nimmer door Frankrijk aanvaard en dus ook niet officieel door het atlantisch bondgenootschap, waar immers besluiten met algemene stem men worden genomen. De Franse regering waarschuw de na afloop van Fallex-1963 het geallieerde opperbevel, dat Frankrijk niet aan de oefening neer het uitgangspunt niet werd veranderd. Dit is kennelijk niet gebeurd. De Fransen hebben laten we ten, dat de Franse verbindings middelen bij de oefening wel mogen worden gebruikt. Het Franse besluit om geen officieren aan de Navo-oefening te laten deelnemen heeft in krin gen van het geallieerde hoofd kwartier beroering gewekt. Men wijst erop dat de maatregel ook geldt voor de bevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrach ten in midden-Europa, de Franse generaal Jean Crépin, en dat zonder zijn medewerking de oefening nauwelijks kan door gaan. Men is in deze kringen ge neigd in het Franse besluit een nieuwe aanval op de geïnlegreer- Het mammoet-proces in Frank fort tegen twintig voormalige artsen en bewakers van het con centratiekamp Auschwitz zal het komende najaar worden gevolgd door een tweede Auschwitz-pro ces, te houden in dezelfde stad. Het „grote" proces nadert nu zijn einde. In de loop van deze maand worden de vonnissen verwacht. Procureur-generaal Hans Gross- mann deelde vrijdag mee, dat nog drie vroegere SS'ers wegens misdaden in het vernietigings kamp terecht zullen moeten staan. Van hen is de hoogste in rang de voormalige „SS-Sturm- bannführer" Wilhelm Burger (5.2), die als hoofd van de kamp administratie zorgde voor het gifgas „zyklon b", dat voor mas- saverg'iftiging werd gebruikt. „Moord in een onbepaald groot aantal gevallen" wordt de 57- jarige voormalige „SS-Oberschar- führer" Jozef Erber ten laste ge legd. Ook wordt hij ervan be schuldigd aan selecties voor de gaskamers te hebben deelgeno men. Ook de derde beklaagde, De nolitie van Singapore 'heeft zaterdagavond een bomaanslag op het Amerikaanse consulaat verijdeld. Twintig minuten voor dat een hoeveelheid T.N.T. van twee kg zou ontploffen, werd de helse machine onschadelijk ge maakt. De bom bevond zich in een tas op een fiets, die tegen het gebouw was geplaatst. Aan boord van de Canadese olietanker „Cedar Branch", lig gend in de haven van Montreal, is zaterdag een felle brand uit gebroken nadat zich twee ont ploffingen hadden voorgedaan. Twee bemanningsleden werden gewond. De brand was zo hevig dat het 2150 ton metende schip de loop van de avond de St. de vroegere kampdokter Ger hard Neubert (56) zou selecties hebben toegepast. Neubert zat al in het eerste Auschwitz-proces in de beklaagdenbank, maar kon na enige tijd wegens ziekte niet meer verschijnen. In het najaar zal in Frankfort ook de voormalige „SS-Ober- sturmführer „Adolf Harnisch- macher (54) terechtstaan wegens het vermoorden van Joden. Hem wordt o.a. ten laste gelegd, dat hij als lid van het beruchte „Ein- satzkommando 8" in het gebied van Mogilew (Sowjet-Unie) ver antwoordelijk was voor de samenstelling van de executie commando's. van 1965 zou deelnemen jyan*de Navo-structuur te zien. sleept. Laurens moest worden opge- VERANDERLIJK Gedurende het weekeinde hand haafde zich over Nederland een overwegend westelijke polaire stroming. Een hierin aanwezige zwakke rug van hoge druk on derdrukte zaterdag de buiïghei<* vrijwel geheel, zodat het weer toen een zonnig karakter had. Zondag kwamen eveneens flinke perioden met zonneschijn voor, maar plaatselijk kwamen toch ook enkele zware onweersbuien tot ontwikkeling. Ten westen van de Britse eilanden is een tamelijk actieve depressie aangekomen, die in oostelijke richting trekt en mor gen dicht iangs ons land zal pas seren. In verband hiermee neemt de tijdelijk naar zuidwest tot zuid krimpende wind in kracht toe, terwijl bovendien het fronten systeem van de depressie regen zal brengen. Een volgende depressie, die een iets zuidelijker gelegen baan volgt dan zijn voorganger, na dert eveneens snel Europa. Het weer blijft dan ook de eerstko mende dagen veranderlijk met af en toe regen en vrij veel wind. De temperatuur blijft beneden normaal.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1