Een wonder op wasdag alles ^kan zMcetatour DE GOUDEN HORDE Werkgevers door over bezitsvorming werknemers Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam worden opgevoerd tot 125.000 man Handboogsport DUITSE PAARDENFOKKER TOUCHEERDE 82.000 DOLLAR Wielrennen ^Donderdag 29 juli 1905 Pagina 3 Een algemeen recept is niet te geven Luchtlandings divisie Vreedzame regeling Een miljard dollar extra Besloten zitting DE VRITE ZEEUW Vermogensaanwasdeling als middel ter bevordering van de bezitsvorming kan in het algemeen geen toe passing vinden. Aangezien vermogensaanwasdeling als stelsel wordt afgewezen, vervalt ook de billijkheids- grond voor investerings- loon. Bezitsvorming in zo ruim mogelijke kring is een zaak die verdient te wor den gestimuleerd, maar een algemeen recept voor be zitsvormingsmaatregelen kan niet worden gegeven. Aldus enige conclusies uit het rapport „Wegen naar bezitsvor ming" dat is opgesteld door een commissie van ondernemers uit de vier centrale werkgeversver bonden. Dit rapport heeft het karakter van een advies dat is aanvaard als uitgangspunt voor het beleid van de verbonden op dit gebied. De commissie die onder voor zitterschap stond van prof. dr. P. Kuin, lid van de raad van be stuur van Unilever N.V. heeft geconcludeerd dat er per onder neming zal moeten worden na gegaan welke soort regeling het best in het geheel van arbeids voorwaarden past. Voor zover bezitsvormende maatregelen in relatie tot de winst worden gebracht vestigt de commissie de aandacht op: winstdelingsspaarregelingen waarbij voor de individuele werknemer een keuzemogelijk heid bestaat; andere winstdelingsregelingen waaraan bezitsvormende maat regelen kunnen worden gekop peld; regelingen, eventueel gebon- dea -laan, andere periodieke uit keringen, kunnen met déze laat ste categorie grotendeels op één lijn worden gesteld, voor zover deze uitkeringen niet in een pre miespaarregeling kunnen worden ondergebracht. SOCIALE EN FISCALE LASTEN Voor regelingen in relatie tot het loon gaat de voorkeur der commissie uit naar premiespaar regelingen. De aantrekkelijkheid van deze regelingen kan groter worden door de mogelijkheid mét de geblokkeerde spaarbe- dragen deel te nemén in de alge mene premiespaarregeling waar door de premiê met twintig pro cent wordt verhoogd. Deze mo gelijkheid stelt kleine en middel grote ondernemingen in staat op éénvoudige wijze een aanvul lende premiespaarregeling in het leven te roepen. In dit opzicht beveelt de commissie aan het maximum-bedrag van de alge mene premiespaarregeling te verhogen tot 390,later tot 500,—. Dit kan naar het oordeel der commissie slechts dan behoor lijk tot zijn recht komen, als niet alleen de werkgeverspre mie maar ook de eigen bespa ring van de werknemer wordt vrijgesteld van sociale en fis cale lasten. EIGEN HUIS OF EFFECTEN De meeste ondernemers zullen niet bereid zijn het initiatief te nemen tot gedwongen sparen. De vrijwilige instemming van de werknemer is nodig wil men één der grondslagen van onze samen leving vrijheid in de beste ding van het inkomen niet nog vérder aantasten dan met het oog op de sociale zekerheid van cje werkenden en hun gezins leden reeds noodzakelijk is. Ook verdient een gedeeltelijk mede-sparen uit het lopende in komen naar de mening van de commissie de voorkeur boven het gratuite toekennen van voorde len, omdat het uiteindelijk resul taat door de werknemer des te hoger zal worden gewaardeerd naarmate hij het zelf heeft hel pen opbouwen. Voorts moet men de werk nemer wel een medebeslis singsrecht geven over de aard van de vermogensobjecten die hij zal verwerven. In vele ge vallen zal bijv. een eigen huis meer worden gewaardeerd dan een bedrag aan effecten. GEVAAR De commisie vestigt in het bij zonder de aandacht op de nade lige gevolgen die de Nederland se concurrentiepositie zou onder gaan, wanneer ons land ten op- voorsprong zou nemen op het gebied van de vermogensaanwas deling, zowel wat het moment van invoering als het tempo van toepassing betreft. N.V.V. VERSCHERPING SOCIALE VERHOUDINGEN De met, belangstelling tege moet geziene reactie van de werkgeversverbonden op het rapport „Bezitsvorming door ver mogensaanwasdeling" dat een studiecommissie van de drie vakcentralen een jaar geleden heeft uitgebracht, is voor het Nederlands verbond van vakver enigingen teleurstellend. In zijn commentaar op het rap- port-Kuin noemt het N.V.V. die teleurstelling te sterker omdat de werkgeversorganisaties een serieuze benadering van de voor stellen van de vakbeweging had den toegezegd. Het werkgeversrapport, aldus het N.V.V., blijkt een samenvat ting te zijn van kritische be schouwingen die elders reeds waren gepubliceerd. Het N.V.V. meent dat een strukturele verandering in de vermogensverhouding langs de door de werkgevers aangegeven weg niet is te verwachten. Zij spreiden, aldus het N.V.V. een ongemotiveerde angst ten toon ten aanzien van de machts vorming bij de vakbeweging, in dien de vermogensaanwasdeling op grote schaal zou worden door gevoerd, terwfjl het vakbewe gingsrapport zich er duidelijk over uitlaat met de vermogens aanwasdeling alleen maar een wijziging in de vermogensver houding te willen bereiken. Op basis van het ondernemers rapport lijkt een overbrugging van de standpunten uitgesloten. Met dit rapport is een nieuw be wijs geleverd van de behoud zucht van de Nederlandse werk gevers die slechts tot een verdere verscherping van de sociale ver houdingen kan leiden, zo besluit de verklaring van het N.V.V. C.N.V. BOOS OVER BOTTE AFWIJZING" Het bestuur van het christe lijk nationaal vakverbond noemt het rapport teleurstellend. Er is nog minder uitgekomen dan men in de kring van het C.N.V. had verwacht, namelijk een „botte" afwijzing. Het wekt de schijn dat men de vakbeweging uitdaagt het nu verder in de bedrijven en be drijfstakken uit te vechten. Teleurgesteld vooral is het C. N.V. dat de wens tot verwezen lijking van de deelgenootschaps gedachte bij de werkgevers geen weerklank vindt. Het meent dat die wens het hart van de zaak raakt en dat vermogensaanwas deling en medezeggenschap er uitvloeisels van zijn. Teleurstellend vindt het C.N. V. het evenzeer, dat de werkge vers in feite „botweg" ontkennen dat de werknemers in de loon politiek offers hebben gebracht in het nationaal en bedrijfseco nomisch belang. EIGEN BESPARINGEN Zakelijk gezien brengt het werkgeversrapport niet veel meer dan een vrijblijvende lief desverklaring, aldus het C.N.V. Zo spreekt het van een „posi tieve houding" tegenover de be zitsvorming. Deze houding komt echter hierop neer, dat bezits vorming wel mooi is, maar dan uitsluitend wanneer de werkne mers hun bezit uit eigen bespa ringen tot stand brengen. Het verwijt dat de "vakbewe ging in wezen een soort „syn dicalisme" wenst, wijst het C.N. V.-bestuur met beslistheid van de hand. De christelijke vakbe weging, zo zegt het, streeft er niet naar de onderneming te overheersen, maar wil nieuwe arbeidsverhoudingen op basis van deelgenootschap tussen ka pitaal, leiding en arbeid. Het is te betreuren, aldus het C.N.V., dat de werkgevers te genover deze positieve uitgangs punten niets anders weten te stellen dan de vrees, dat de werknemers een „ongezonde be langstelling" zouden kunnen hebben voor bedrijfsgeheimen en dat de werknemers invloed wil len uitoefenen op het belang van de onderneming: „Daarmee geven zij blijk anno 1965 nog steeds te denken in een geest van klassetegenstellingen". (Adv.) De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Vraag het maar eens aan mevrouw M. Hendrix, Hoogakker- laan 26, Apeldoorn. Zij dacht stel lig dat haar was niet witter kon. Toch liet een Sunil team het zien: haar was wérd witter, enkel en alleen omdat er met Sunil gewassen werd. "Een wonder", zei mevrouw Hen drix, "zelfs mijn was is witter!" En uw was? Proheer zelf Sunil! U zult 't zien. Sunil met ultra-was- werking geeft het hóógste wit. President Johnson heeft woens dag op een persconferentie be kendgemaakt, dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuld-Vietnam van 75.000 man zal worden opgevoerd tot 125.000 man. Hij deelde mee, dat het aantal dienstplichtigen dat elke maand onder de wapenen wordt geroepen, zal worden vermeerderd van 17.000 tot 35.000 man. De ver hoging van de totale sterkte van DE LAATSTE GANG VAN SYNGMAN RHEE Een overzicht van de stoet, welke de overleden president van Zuid- Korea, Syngman Rhee, op diens laatste gang begeleidde. De lijk wagen, ooetfce het stoffelijk overschot bevatte was bedekt met duizenden bloemen. de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam tot 125.000 man zou vrij wel onmiddellijk kunnen worden verwezenlijkt. Johnson voegde hieraan toe, dat „later nog meer troepen nodig zullen zijn en dat die zullen worden gezonden" „Uitbreiding van het communis me in Zuid-Vietnam zou het ver trouwen van de vrije wereld in de bescherming van de V. S. ver zwakken en de veiligheid van de Verenigde Staten zelf in gevaar brengen". De president verklaarde dat de onlangs gevormde divisie lucht landingstroepen die in de staat Georgia is gelegerd, naar Zuid- Vietnam zal worden overgebracht. Voor het ogenblik was het niet noodzakelijk reservetroepen onder de wapenen te roepen. Ingeval dat nodig mocht worden,'zou het Ame rikaanse volk worden ingelicht. Johnson zei voorts dat de nieu we Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, een nieuw program voor hulpverlening aan Zuid-Vietnam opstelt. Hierdoor zou het mogelijk zijn de oorlogsinspan- ning te vergroten. De V. S. zullen zich hl Vietnam niet overgeven en ook niet terug trekken, zo verzekerde de presi dent. De steun van het gehele Amerikaanse volk zou welkom zijn. in deze zaak lOAdv.O! Als de communisten begrijpen dat een oplossing door middel van geweld niet mogelijk is, wordt een vreedzame regeling onvermijdelijk, aldus Johnson. Hij zag geen reden om de nationale noodtoestand af te kondigen. Hij kondigde aan dat zijn minis ter van defensie, McNamara, het congres zal verzoeken extra-gelden te voteren voor de uitbreiding van de Amerikaanse actie in Vietnam. President Johnson zal het con gres verzoeken om een extra-toe wijzing van meer dan een miljard dollar ter bestrijding van de stij gende kosten van de oorlog in Vietnam, zo heeft George Mahon, voorzitter van de commissie voor de toewijzingen uit het huis van afgevaardigden, woensdag meege deeld. Hij zei niet wanneer de pre sident het verzoek zou indienen. Johnson vroeg in mei het con gres al om een extra-bedrag van 700 miljoen dollar voor de strijd in Vietnam en verklaarde toen dat het congres hiermee de gelegen heid had vrienden en vijanden dui delijk te maken dat het volk van de Verenigde Staten vast van plan is zich te staven in zijn verzet te gen de communistische agressie. Beide huizen keurden de toewijzing vlot goed. CEES LUTE WON DE „ACHT VAN CHAAM" Cees Lute uit Beverwijk zege vierde woensdag in de „Acht van Chaam", 'n wedstrijd over 160 km voor profs, in 3 uur 51 min. 37 sec. Op de tweede plaats eindigde Gerben Karstens in dezelfde tijd, terwijl Peter Post derde werd, eveneens in dezelfde tijd. De uitslag luidt verder: 4. Cees van Espen z.t.; 5. Femand Deferm op 18 sec.; 6. Dido Rey- broeck z.t.; 7. Jacques van der Klundert z.t.; 8. Henk Comelissen z.t.; 9. Michel Stolker z.t.; 10. Jan Boonen z.t.; 11. Marius van Ginne- ken z.t.; 12. Jan Schroeder z.t.; 13. Dick Groeneweg z.t.; 14. Frans Brandts z.t.; 15. Hein de Jong z.t. ONVERSTOORBAAR De dag van „acht" is voor het anders zo rustige Brabantse dorp Chaam een feestdag. De tiendui zenden „indringers" zorgen voor een unieke stemming en naarmate het later wordt stijgt ook de feest vreugde. Woensdag dreigde deze echter even verstoord te worden toen een van de tribunes langs het 8 km lange parkoers net plotseling be gaf en zeker vijftig wielerenthou- siasten een tuimeling maakten, sommigen van wel vijf meter hoogte. De lachende menigte ron dom de spartelende slachtoffers toonde echter al aan, dat het alle maal nog was meegevallen en de schrik maakte helemaal plaats voor hilariteit, toen de ijlings ont boden ambulance meteen weer in rukte. De onfortuinlijken die bij de „valpartij" betrokken waren ge weest krabbelden overeind, veeg den het stof van hun kleren en klauterden op een andere eveneens al zwaar belaste tribune, die het gelukkig tot het einde toe uithield. Richard Bukacki winnaar van de ronde van Waasmunster Met veel succes heeft de Axelse amateur-wielrenner Richard Bu kacki deelgenomen aan de ronde van Waasmunster, een wedstrijd over 110 km. Reeds in de 2e ron de van de negen te rijden ronden ging Bukacki met nog een viertal renners aan de haal. Na zes ronden vielen drie ren ners terug. In de laatste ronde slaagde Bukacki er in ook de laat ste medevluchter van zijn wiel te schudden om met 300 meter voor sprong over de eindstreep te gaan. TERNEUZEN De handboogmaatschappij „De Westerschelde" te Temeuzen or ganiseerde deze week een matig bezochte schieting. Dit moet in de voornaamste plaats worden toegeschreven aan de weersom standigheden die voor deze sport zeer slecht waren. De uitslag was: Hoogvogel: G. Mattheeuws te Axel; Zijvogels: M. Pluim te Westdorpe en H. Saey te Zelzate; Kallen: R. Begheijn en B. de Haan, beiden te Temeuzen. 2e spel gratis hoge: M. van Lent, Westdorpe; Zijvogels: niet afgeschoten; Kallen: P. van Es- broek te Sluiskil en A. van der Poel te Temeuzen. 3e hoge: M. Pluim te Westdor pe. De Grancia-prijs, meetellend voor de Grancia-prijs 1965, werd afgeschoten door Ed. Kaas uit de Zandstraat. 75. Er viel een lange stilte en Agua keek het meisje van terzijde aan. Ze zat doodstil naar het voort- stromende water te kijken, waar het vroege zonlicht goudsplinters over uitzaaide en noch Agua's me dedeling dat hij de zijde der Mon golen gekozen had, noch diens mes, dat hij getrokken had om haar le ven te nemen, scheen veel angst op te wekken. „Ge hebt mij mijn meester ont stolen!" De stem van de hagedis was scherp en boos. „Ge hebt hem zichte van het buitenland een meegelokt naar de Mamelukken. Ik heb hem altijd trouw gediend, maar gij hebt gemaakt, dat Aram mij wegzond, vrouwe..." „Zeker...", zei Perguye vriende lijk. ,Ik geloof wel dat ik dat be grijp, messire Agua." „Ik ben geen messire", zei Agua schouderophalend. ,Ik ben slechts een zakkenroller uit Genua. Maar Arana was mijn vriend. Ik heb nooit iemand anders dan hem als vriend genomen." Hij trok plotseling ziin mes en richtte zich op. „Ge moet sterven, vrouwe! En Aram zal sterven! En de Mongolen zullen komen en alles verwoesten. Ik ben geen messire", zei Agua de wraakgierige, bitter. „Maar ik heb een zeker eergevoel." „Ik heb altijd veel respect gehad voor uw eergevoel, messire Agua", zei Perguye medelijdend. „Ik... ik geloof wel dat ge gelijk hebt. Maar ik was blij dat Aram mij wilde hel pen, de dood van mijn echtgenoot te vergelden aan de Mongolen... en ik wist niet dat ge zoveel van hem hield... als ge het nodig vindt moet ge mi) maar doden, messire Agua..." Maar de hagedis was plotseling rood geworden, alsof hem eens klaps een belediging duidelijk werd die hem lang geleden was aanga- daan. Hij staarde 'n ogeniblik naar z'n mes, schudde toen plotseling het hoofd en wierp het wapen in de rivier. „Het spijt mij, vrouwe", zei Agua de wijze en er speelde een wat bedroefde grijns om zijn hagedis- seramond terwijl hij naar de krin gen keek die zich steeds wijder over het water uitbreidden. Waar achtig, het spijt me... maar ik kan het niet doen...!" De Westduitse paardenfokker Wolfgang Lotz die in Cairo te rechtstaat op beschuldiging van spionage voor Israël, heeft woens dag voor het Egyptische hoogge rechtshof meegedeeld dat hij in de vier jaar dat hij voor Israëlische organisaties werkte, 82.000 dollar plus onkostenvergoedingen ont ving. Lotz heeft zichzelf schuldig ver klaard aan spionage, maar ont kent dat hij postpakketjes met ex plosieven naar Westduitse raket specialisten die voor Egypte wer ken had gezonden. Hij verklaarde woensdag, dat hij zijn vrouw die met hem terechtstaat, had verteld dat hij een geheime opdracht voor de N.A.V.O. uitvoerde. Zij was nimmer bij zijn activiteit betrok ken geweest. Hij gaf toe in op dracht van Israëlische agenten dreigbrieven aan Duitse raket- en luchtvaartspecialisten in Egypte te hebben gestuurd. Toen men hem foto's toonde van een koffer met dubbele bodem zei Lotz, dat deze explosieven had be vat en dat hij hem had begraven in de woestijn buiten Cairo bij de piramiden. Hij had dat gedaan om dat hij dacht, dat hij toch niet meer voor de Israëlische organisa tie zou blijven werken. Nadat het proces was verdaagd, deelde de advocaat van Lotz, Ali Mansoer, aan verslaggevers mee dat zijn cliënt de Egyptische auto riteiten had ingelicht over de con tacten van de Israëlische geheime dienst met de Franse en Westduit se autoriteiten. De advocaat zei voorts dat Lotz hem had verzocht de rechtbank om een besloten zit* ting te vragen waarop hij over deze contacten zou spreken. Man soer voegde eraan toe, dat mis schien maandag deze zitting achter gesloten deuren zal worden gehou den. Inbrekers gepakt voor inbraak was ontdekt Woensdagochtend om half vier werden drie Haagse inbrekers door twee Rijswijkse politieagen ten aangehouden, nog voordat de inbraak had ontdekt, waarbij 't trio uit enige geldkistjes 'n be drag van ongeveer 4000,aan kleinanld en bankbiljetten buit- maakte. De politieagenten die met een auto surveilleerden, troffen in het bos van Overvoorde in Rijs wijk een auto aan, waarin drie mannen zaten, die inbrekers werktuigen bij zich hadden en zeiden niet te weten waar het geld vandaan kwam, dat ook in de auto lag. Nadat de drie mannen, de 25- jarige timmerman C. J., de 22- jarige gasfitter L. B. en de 17- jarige straatmaker A. van O., waren ingesloten trof de politie bij nader onderzoek een geld kistje aan in de auto. Later bleek dat was ingebro ken in het fototechnische labo ratorium van de N.V. Kodak op het industrieterrein Plaspoelpol- der in Rijswijk. In een sloot bij het laboratorium werden nog twee opengebroken geldkistjes gevonden. Alle kistjes bleken uit het laboratorium afkomstig te zijn.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5