Nieuwe Belgische regering bestaat uit 15 katholieken en 12 socialisten Amerikaanse verliezen Vietnam stijgen in Engelse en Canadese kernwapenvoorstellen ANTOINE SPINOY VICE-PREMIER RAKETBASES ROND HANOI HET WEER Bishop moot Rusland verlaten DONDERDAG -29-JULI 1965 21e Jaargang No. 6488 13 Vlamingen; 11 Walen V<o>or het eerst een vrouw TURKS-IRAAKS INCIDENT Pierre Harmei, de nieuwe Belgische premier Kahmet-Harmel beëdigd Door helicopter opgepikt Aantrekkings kracht WEINIG VERANDERING Zon- en Maanstanden Recordhoogte Hulp voor Noord-Vietnam Weerbericht Hoogwater De behandeling van krijgsgevangenen Offers Telefoonpalen Vietcong dringt op naar Saigon De toestand in Griekenland Frankering bij abonnement: TERlfflüZEN i 'irecteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm ld et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 8 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Kabinetsformateur Pierre Har mei heeft de samenstelling van zijn kabinet bekendgemaakt. Het kabi net telt 27 leden, van wie 15 rooms-katholieken en twaalf so cialisten. De nieuwe regering zal bestaan uit zes ministers-coördinator, veer tien ministers en zeven ministers- staatssecretaris. De kabinetscrisis heeft 84 dagen geduurd. De zes minister-coördinators zijn: premier Harmei die zelf binnen landse zaken zal coördineren; An- toine Spinoy (socialist), economi sche zaken; Paul-Henry Spaak (so- <ïalist), buitenlandse zaken; Paul- Wiliem Segers (socialist), sociale zaken; Gaston F.yskens (voormalig r. k. premier), financiële zaken en Edmond Leburton (socialist), in frastructurele aangelegenheden. Vandaag zal Harmei het nieuwe kabinet aan het parlement voor stellen. Het aantal leden van bet Bel gische kabinet is ongekend hoog. Het vorige telde 20 leden. Van de nieuwe regering maken 13 Vlamingen, 11 Walen en 3 Brusselaars deel uit. Spaak die in her vorige kabinet vice-premier was, heeft deze functie moetén afstaan aan een andere socialist, Spinoy. De reden biervoor was, dat premier Harmei een Waal is, zo dat de vice-premier een Vlaming moest zijn. Spaak is namelijk een Brusselaar. Voor het eerst in de geschiede- nsï van België is een vrouw opge nomen in de regering. I De veertien ministers zijn: Economische zaken: Marc-Antolne Pierson (soc.); landbouw: Charles Heser (r.k.); middenstand: Ademar d'Alcamtara (r.k.); arbeid: Edmond Servais (r.k.); sociale zorg: Hervé Brouhon (soc.); volksgezondheid: Alfred Bertrand (r.k.); onderwijs: Fernand Dehousse (soc.); gezins-j zorg: mevr. Marguerite Riem flec ker (r.k.); verbindingen: Yves Uz bain (r.k.); P. T. T.t Erward An- 111 Ankara is hekenrgemaakt, dat een Iraaks militair vliegtuig woensdagmiddag het Turkse luchtruim heeft gesohonden en het grensdorp Kukurca met hoordwapens heeft bestookt, waardoor één persoon werd ge dood en acht werden gewond. Men vermoedt dat het toestel een actie wilde uitvoeren tegen de op standige Koerden. seele (soc.); openbare werken: Jos de Saeger (r.k.); binnenlandse za ken: Alphons Vracks (soc.); justi tie: Pierre Wigny (r.k.); defensie: Ludovic Moyersoen (r.k.). De zeven ministers-staatssecre taris zijn: Staatsdienst: André van Cau- wenberghe (soc.l; financiën: Alfred Schockaert (soc.), Europese zaken: Henry Wayat (soc.); samenwerking en ontwikkeling: Ernest Adam (r.k.); Franse cultuur: Paul de Stexhe (r.k.); Vlaamse cultuur: Al- bert de Cleck (r.k.); onderwijs: Elie van Bogaert (soc.l. De benoeming van Pierre Har mei tot premier van België bete kent, dat dit land voor het eerst sinds tien jaar een Waalse minis ter-president heeft ondanks het feit dat er meer Vlamingen dan Walen zijn. De 54-jarige Harmei die geboren is in Ukkel, een voorstad van Brus sel, heeft zijn carrière in Luik op gebouwd. In deze typisch Waalse stad doceert hij aan de universi teit. Tot zijn benoeming tot forma teur was Harmei voorzitter van de Waalse vleugel van de C. V p., die met 77 van de 212 parlements zetels nog steeds de sterkste partij van België is. Harmei die een vlot spreker Is, wordt door zijn medestanders ge waardeerd om zijn gematigdheid en soepelheid van geest en door zijn tegenstanders gevreesd om zijn VIJFLING GEBOREN IN NIEUVv ZEELAND In een vrouwenkliniek in Auck land in Nieuw-Zeeland is dins dag een vijfling geboren. De foto toont de gelukkige ouders van het quintet, de heer en mevrouw Lawson. Moeder en kinderen maken het goed, vader ook bekwaamheid en handigheid. Hij is een van de grootste des kundigen op het gebied van grond wetszaken. Hij was dan ook een tijdje voorzitter van de ronde tafelconferentie over de herziening van de grondwet, waaraan alle regeringspartijen deelnamen. Pierre Harmei werd in 1950 mi nister van onderwijs. Daarna is hij oncier meer minister van culturele zaken en justitie geweest. Hij maakte geen deel uit van de rege ring LefèvreSpaak, die bij de laatste verkiezingen werd gewipt Koning Boudewijn heeft woens dag het nieuwe kabinet-Harmei be ëdigd, waarmee officieel een eind is gekomen aan de langste rege ringscrisis die België na de oorlog heeft gekend. De aanval van dinsdag op twee raketbases in Noord-Vietnam heeft de Amerikanen niet drie, zoals eer der gemeld, maar vijf vliegtuigen gekost. Twee toestellen kwamen namelijk op de terugweg in de buurt van hun basis met elkaar in botsing en stortten neer. De twee piloten zijn om het leven gekomen. Een van de piloten van de door Noordvietnamees luchtdoelgeschut neergehaalde vliegtuigen blijkt te zijn gered. De twee andere vlie gers heb'ben het leven verloren of zijn gevangen genomen. 5jj| Woensdag is een „Skyraider" van de Amerikaanse marine tijdens De ontwapeningsdeskundigen der westerse staten, die deel nemen aan het overleg in Ge neve, hebben woensdag aan de hand van voorstellen van En geland en Canada een gezamen lijk plan opgesteld voor het tegengaan van de verspreiding van kernwapens dat, naar zij hopen de steun zal verwerven van de vertegenwoordigers der niet-verbonden landen. Jïet Britse plan voorziet in bet volgende: 1. |kernwapens bezittende mo gendheden moeten zich ver binden deze wapens niet ter 'beschikking te stellen van staten, die deze wapens niet bezitten; 2. landen die geen kernwapens hebben, moeten zich ver plichten niet te zullen stre ven b#t-verwerven of vervaardigen van deze wa pens. In het Canadese plan dat bre der van opzet is, komen onder meer de volgende bepalingen voor: 1. het internationale bureau voor de kernenergie in We nen zou toezicht moeten hou den op de uitvoering van alle door de aangesloten sta ten op touw gezette en uit gevoerde programma's voor opwekking en aanwending van kernenergie voor vreed zame doeleinden, onverschil lig of deze staten nu kern wapens bezitten of niet; 2. er moet een gemeenschappe lijke veiligheidswaarborg ko men in dien zin dat de kern wapens bezittende mogend heden niet-verbonden en neutrale landen die geen kernwapens bezitten, te hulp zullen komen, indien zij met deze wapens zouden worden aangevallen; 3. het vaststellen van cancties om aangesloten staten ervan te weerhouden hun verplich tingen niet meer na te ko men. Men meent in gezaghebbende ontwapeningskringen dat het Canadese plan aantrekkings kracht zal hebben voor de niet- verbonden landen en dat het deze staten er waarschijnlijk eerder toe zal brengen een ver drag tot het tegengaan van ver spreiding der kernwapens te on dertekenen. Matige tot krachtige zuidwes telijke winden voerden woensdag vochtige lucht naar ons land. Daarin kwam veel bewolking voor, waaruit op tal van plaatsen enige regen of motregen viel. Over 't algemeen viel er woens dag in de noordelijke helft van het land meer regen dan in de zuidelijke helft.' Voor vandaag "Wórdt niet veel verandering in het heersende weer verwacht. De aanvoer van vochtige lucht houdt aan en in verband daarmee zal er weer veel bewolking zijn met af en toe eni ge regen of motregen. Ook in de temperaturen wordt weinig ver andering verwacht. Juli 29 4.57 20.35 5.42 30 4.5S 20.34 7.13 31 5.00 20.32 8.41 een bombardementsvluebt boven Noord-Vietnam verongelukt. De pi loot die het toestel tijdig per val scherm had verlaten, werd gedu rende een uur uit de lucht door een van de andere vliegtuigen gedekt, die met raketten en machinege weervuur Noordvietnamese pa trouilles op afstand hield. De pi loot werd tenslotte door een Ame rikaanse helikopter opgepikt. Sinds het begin van de luchtaan vallen op Noord-Vietnam zijn 65 Amerikaanse vliegtuigen verloren gegaan, zo is in Saigon bekend gemaakt. Achtenveertig piloten én „waarnemers" zijn als vermist op gegeven. Het ziet er naar uit, dat de Ame rikaanse verliezen deze maand een recordhoogte zullen bereiken. Be droeg het aantal verliezen in juni 314 aan doden, gewonden en ver misten, op 24 juli j.l. was dit ai met 52 overschreden. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen dinsdag weer dichter in de buurt van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi waren gekomen. Elf „Thunder- chiefs" hadden een kazerne op 48 km van de stad gebombardeerd en daarbij grote verwoestingen aan gericht. De piloten hadden melding gemaakt van hevig vuur van lucht doelgeschut. Een van de toestellen werd neergehaald. Generaal-majoor Gilbert Meyers, plv. commandant van de Ameri kaanse tweede luchtmachtdivisie, heeft woensdag verklaard dat zich mogelijk nog meer bases voor luchtdoelraketten in de buurt van Hanoi bevinden dan de zeven reeds gesignaleerde. Noord-Vietnam heeft hulpover eenkomsten getekend met de Sow- jet-Unie, China, Polen, Oost-Duits- land, Bulgarije, Hongarije, Tsjecho- Slowakije en Noord-Korea. Een Noordvietnamese economische missie onder leiding van vice-pre- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Veel bewolking met tijdelijk regen, later ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige, langs de kust in de middag harde zuid westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gistteren, of iets hogere. DONDERDAG 29 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.14 2.49 3.29 3.39 VRIJDAG 30 JULI v.m. Breskens 3.05 21.45 Terneuzen 3.40 22.08 Hansweert 4.20 21L27 Walsoorden 4.30 n.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 n.m. 3.23. 3.58 4.38 4.48 mier Le Thanh Nghi heeft onlangs een bezoek aan deze landen ge bracht. In een regeringscommuniqué wordt gezegd dat genoemde lan den „aanzienlijke hulp" hebben versterkt om Noord-Vietnam bij te staan in de ontwikkeling van zijn economie, de versterking van zijn defensiepotentieel en zijn „over winning" op de Amerikaanse impe rialisten. Buitenlandse studenten uit Chi na, Noord-Korea, Polen, Laos en Indonesië zouden op eigen verzoek een militaire opleiding krijgen aan de universiteit van Hanoi. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken,- Robert McCloskey, heeft dinsdag gezegd, dat de V. S. „sterk gekant" zijn tegen slechte behandeling van krijgsgevangenen in Vietnam. Hij zei dit naar aanleiding van de publikatie in verscheidene Ame rikaanse kranten van foto's waar op gemartelde Vietconggevangenen staan afgebeeld, die in handen van het Zuidvietnamese leger waren gevallen. Volgens de Amerikaanse woord voerder hebben de Amerikanen in Vietnam contact met de Zuidviet namese regering en het internatio nale comité van het Rode Kruis om er voor te zorgen dat de Ge- neefse conventies van 1949 wor den nageleefd. Vice-president Hubert Humprev heeft dinsdagavond voor de con ferentie van gouverneurs, die in Minneapolis wordt gehouden, ver klaard dat de Amerikaanse rege ring op het punt staat beslissingen te nemen, die grote offers aan geld, materiaal en zelfs aan mensen levens zouden kunnen betekenen. De vice-president onthulde niet welke deze beslissingen waren. Verwacht wordt dat de regering binnen enkele dagen de resultaten zal bekend maken van het overleg over de kwestie-Vietnam, dat sinds een week op hoog niveau gaande is. Generaal Meyers deelde mee, dat. Amerikaanse piloten die het neer schieten van de „Phantom" in het. afgelopen weekeinde met naar men vermoedt een luchtdoelraket hadden gezien, gemeld hadden dat zij tijdens de betrokken aanval din gen langs hadden zien vliegen dip eruit zagen als telefoonpalen. Ver moedelijk waren dat luchtdoelra ketten. De Zuidvietnamese troepen ver loren in de afgelopen week 285 man aan doden, 315 aan gewonden en 125 aan vermisten. De verliezen van de vietcong bedroegen 682 doden en 109 man die in handen waren gevallen van de regerings troepen. DE STAKINGEN IN GRIEKENLAND Een groep Griekse stakers tij dens een mars door Piraeus: zij dragen borden met zich, waarop respectievelijk te lezen staat „Een junta gemaakt in de V.S," en „Weg met de verraders". Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat Zuidvietnamese militairen zich uit een van hun buitenposten voor de bewaking van Saigon hebben teruggetrokken. Deze buitenposten zijn de afgelopen dagen het doel wit geweest van hevige aanvallen vna de vietcong. Dinsdag was Ba Ta, ongeveer 19 km ten zuidwesten van de hoofd stad, verwoest. De Zuidvietname- zen hadden deze post prijsgegeven na zware verliezen te hebben ge leden. Hoewel de guerillastrijders hoe langer hoe dichter in de buurt van de hoofdstad komen, verwach ten de autoriteiten geen groot scheepse aanval op Saigon. Alge meen is men van oordeel, dat de vietcong op het ogenblik niet in staat is de stad te veroveren. Daar tegenover staat dat de algemene mobiele reserve waarop Saigon wellicht een beroep zou moeten doen om een directe massale aan val af te slaan, door de strijd el ders aanmerkelijk is verzwakt. Slechts een viertal van de elf ba taljons mariniers, parachutisten en „rangers" van deze reserve-een heid bevindt zich naar men aan neemt momenteel in of rond de stad. Koning Constantijn van Grie kenland keerde woensdag onver wacht uit zijn zomerverblijf qp het eiland Korfoe in Athene te rug. Het eerste wat hij deed, was een decreet ondertekenen waar bij het parlement voor een spoed- bijeenkomst op vrijdag bijeen wordt geroepen voor een debat over de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet-,Novas en een stemming. De jonge koning be steedde verder een groot deel van de dag aan beraadslagingen, die worden gezien als een uiterste fioging om een uitweg te vinden uit de ernstige politieke crisis. Te Heraklion op het. eiland Kreta werd woensdag het open bare leven verlamd door een 24- uursstaking van arbeiders, win keliers en kleine fabrikanten. De winkels waren gesloten en het openbare vervoer kwam tot. stil stand. Het eiland is een bolwerk van de unie van het centrum-par tij van Papandreoc, wiens ontslag als premier de crisis deed uitbre ken. Anthony Bishop, tweede secre taris van de Britse ambassade in Moskou, beschuldigd van het on derhouden van betrekkingen met een de Sowjet-Unie vijandig ge zinde emigrantenorganisatie, moet Rusland verlaten. Dit is woensdagavond bekendgemaakt door de Britse ambassade in Mos kou. Bishops naam, werd genoemd tijdens het proces tegen de Brit Gerald Brooke die de vorige week in Moskou werd veroordeeld om dat hij zou hebben gewerkt voor een emigrantenorganisatie. Het hof, waarvoor Brooke te rechtstond, zond een memoran dum naar het Russische ministe rie van buitenlandse zakèn, waarin werd gezegd dat Bishops activiteit onverenigbaar was met zijn status van diplomaat Bishops is een deskundige 'in Russische aangelegenheden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1