Binnenlands nieuws In Salland staat twaalfduizend hectare blank Sir Alecs stille revolutie Hij gaf zijn titel op maar bleef de Engelse lord Woensdag 28 juli 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Zijn andere ik Geen clubje meer GemeenteT erneuzen In een recent boek over de Britse conservtieve partij wordt opgemerkt dat een arbeider er wel op kan stemmen, er ook lid van kan worden, maar geen hoop heeft haar ooit te kunnen leiden. Dat is een afschildering die min of meer als een doem hangt over de conservatieven en het leider schap van sir Alec Douglas Home is er als het ware een il lustratie van. Hoewel hij zijn titel opgaf, blijft de verpersoonlijking van de echte lord over en de rijke grootgrondbezitter, wel iets typisch-Brits, maar zeker niet iets doorsnee-Brits. Het is mis schien zijn voornaamste „fout" dat hij op een groot buiten is geboren Zijn premierschap kon niet bijster inspirerend zijn omdat het bij voorbaat al kort was, maar zelfs voor die korte tijd waren de prestaties niet groots en was zijn leiding niet bezie lend En toen hij in de oppositie kwam bleek hij bij lange na niet opgewassen tegen premier Wil son. Het lijkt er op of zijn besluit om van het toneel te verdwijnen, waarmee hij vorige week de Britten verraste, zijn voornaam ste verdienste is. Maar dan miskent men hem toch. In de eerste plaats werd hij tot premier gebombardeerd op een ongelukkig moment, na dat MacMillan zijn eigen niet solidglorie had overleefd en de natie niet zonder grond de rege ring kon verwijten er niet veel van gemaakt te hebben. Waarbij kwam dat de partij zelf in een staat van verval was geraakt en er tussen de verscheidene vleu gels een soort guerilla werd ge voerd. Sir Alecs verdienste was zeker dat hij die chaos enigszins heeft kunnen ordenen zodat de partij niet uiteenviel. En hoewel hij op de televisie er altijd wat bleek en wereldvreemd bij leek te zit ten, wist hij toch door tactisch manoeuvreren te voorkomen dat de verkiezingen voor de conser vatieven een verpletterende nederlaag werden: labour won tenslotte maar op het nippertje. De man die zijn titel offerde, geeft nu zijn leiderschap op. En dat op een moment dat verschei dene capabele lieden goede kans maken inderdaad leider te wor den van de hele partij. Het be perkte clubje dat de toon aangaf en waaruit hij zelf spruit, heeft weinig meer in te brengen en een vernieuwing die hij door zette bracht moderner denken den niet alleen naar voren, maar maakte ze ook algemeen geac cepteerd. En dat is waarschijnlijk een soort Britse revolutie: de nieuwe leider van de conservatieven wordt gekozen en niet meer naar voren geschoven door een coterietje, zoals bij hemzelf het geval was. De patriciërsmentali teit maakt ook in de conserva tieve partij geen kans meer en dat is zonder meer een verrijking van de Britse democratie. Het is waarschijnlijk aan de offers van sir Alec te danken dat in een volgend boek het citaat van de aanhef herzien zal moeten worden in die zin dat ieder de kans krijgt ooit de con servatieve partij te leiden en dus premier te worden in een moder ner Engeland. VIJFLING IN NIEUW-ZEELAND In de nationale vrouwenkliniek van Auckland heeft de 26-jarigè mevrouw Shirley Ann Lawson dinsdag het leven geschonken aan een vijfling: vier meisjes en een jongen. Volgens de behandelend ge neesheer was de bevalling zon der complicaties verlopen. Moe der en kinderen maken het uit stekend. Stempelautomaten in Haagse trams en bussen In september start de Haagsche tramwegmaatschappij (H.T.M.l met de automatisering van het kaartjes afstempelen. Vijftig automaten zullen daartoe wor den geplaatst op de tramwagen stellen van de lijnen 8 en 9 en op de bussen van lijn 18. De H. T. M. heeft 52 ambtenaren, meest controleurs, door de politie la ten opleiden voor hun nieuwe taak. Dinsdag zullen zij worden beëdigd om de bevoegdheid te krijgen proces-verbaal op te ma ken bij overtredingen van ver ordeningen op het vervoer per tram en bus. Bij de H.T.M. denkt men ge leidelijk de automatisering van het kaartjesstempelen in te voe ren op alle tram- en buslijnen. De trams zijn met hun drie stel len deuren daarvoor reeds ge schikt. De bussen zullen alle nog een tweede stel toegangsdeuren krijgen, wanneer de huidige autobussen worden vervangen, hetgeen nog jaren duurt. Passa giers zonder kaartje kunnen er een bij de bestuurder kopen, an deren kunnen hun kaartjes zelf afstempelen. De directie van de H.T.M., steunend op de ervarin gen met stempelautomaten in Rijssel, Bremen, Hannover en Keulen, wil met de bussen op lijn 18 onderzoeken of ook op de huidige bussen tijdverkorting bij het in- en uitstappen kan worden verkregen door stempelautoma ten te gebruiken. Tram contra auto's in Rotterdam Honderden Rotterdammers bleven maandagavond staan kij ken naar de gevolgen van een automobilist, die een tram van lijn 4 op de hoek van de Binnen weg geen voorrang gaf. De gevolgen waren allereerst fataal voor de auto. De tram reed vervolgens uit de rails, schoof naar links over de straat, nam en passant de neus van een ge parkeerde automee en greep toen een daarnaast geparkeerde kleine bestelwagen. Deze voor zich uitdrukkend reed de tram het trottoir op en deponeerde de bestelwagen in de etalage van een winkel. De ravage was enorm, de pu blieke belangstelling zeer groot, maar merkwaardig genoeg werd er slechts één man niet ernstig gewond. Op het doorgaans druk ke kruispunt hadden de gevol gen heel wat ernstiger kunnen zijn. De G.G.D. en de politie rukten dan ook op het eerste alarm met veel materieel uit, gelukkig overbodig. De tram zelf liep nauwelijks schade op. Het tramverkeer en het wegverkeer moesten voor de rest van de avond worden om geleid. Kleuter overreden door vader Te Oostrum in Friesland is het 4-jarig dochtertje van de tim merman-aannemer E. P. Visser omgekomen onder een auto, be stuurd door haar eigen vader. Toen de heer Visser met zijn per sonenauto een tegemoetkomende boerenwagen zou passeren, sprong van de drie kinderen die achter deze wagen liepen, zijn 4- jarig dochtertje Christina achter de wagen vandaan vlak voor de auto. De heer Visser bracht het kind direct naar het ziekenhuis te Dokkum, waar het meisje een half uur later is overleden. Fietser op autoweg doodgereden Dinsdagmiddag is de 13-jarige Herman Pater uit Leersum op rijksweg 12 tussen Maarsbergen en Veenendaal op slag gedood toen hij per rijwiel de rijksweg overstak. Hij werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Arnhem, die de op de rijbaan fietsende jongen niet meer kon ontwij ken. Vermist jongetje verdronken blijkt De zesjarige Wencislaus Leo- nardus Lommen uit Rotterdam, die sinds zaterdagmiddag spoor loos was, blijkt te zijn verdron ken. De Rotterdamse politie dregde het lichaampje dinsdag middag op uit het water van de Delfshavense Schie. Men heeft vastgesteld dat er geen misdrijf in het spel is. Landbouwer omgekomen Maandagavond is in de ge meente Wilnis de 47-jarige land bouwer A van 't Riet door het omslaan van een tractor om het leven gekomen. De heer Van 't Riet die de trac tor bestuurde, week op een tame lijk smalle weg uit voor een hem tegemoet komende personenwa gen. Door deze manoeuvre kan-1 telde de tractor van de1 dijk. De bestuurder die onder de tractor terechtkwam, was vrijwel onmid- dellijk dood. GROOTSTE HOUTVLOOT OOIT IN NOORWEGEN VERSLEEPT Dezer dagen worden meer dan 76.000 boomstammen van Mos- jöen naar Drammen versleept, een afstand van 900 zeemijlen. Het is het grootste houttransport (5.000 kubieke meter), dat ooit in Noorwegen werd gezien. Amsterdammer in Zwitserland omgekomen Bij Cazis even ten noorden van Thusis in het Zwitserse kanton Grau'büraden is de 69-jarige Am sterdammer G. van W. bij een auto-ongeluk zó zwaar gewond, dat hij korte tijd later in een zie kenhuis is overleden. Zijn auto werd aangereden door een tegen ligger, die als gevolg van het nat te wegdek en versleten banden slipte. GOLD WATER IN ZIEKENHUIS De republikeinse kandidaat bij de jongste Amerikaanse presi dentsverkiezingen, Barry Gold- water, is maandag in eén zieken huis in Phoenix opgenomen. De oud-senator uit Arizona heeft een halswervelaandoening. Ingevolge het bepaalde in ar tikel 45, juncto artikel 16, van de Drankwet (Stb. 1931, no. 476) brengen wij ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoek man mevrouw mr. R. M. Haas- Berger, secretaresse van de Al gemene Stichting Sociaal Cultu reel Opbouwwerk Terneuzen, wonende te Terneuzen, om haar een verlof-B voor de verkoop van alcoholvrije drank in het klein te verlenen voor het per ceel Hoogsteeg 1 alhier. Binnen twee weken nadat de ze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van het verlof-B schriftelijk bij ons college bezwaren indienen. Terneuzen, 28 juli 1965 Burgemeester en wethouders van Terneuzen, M. DE VOS, loco-burgemeester J. VERSPRILLE, loco-secretaris Van de 50.000 hectare boerenland in het gebied van het waterschap Salland staat momenteel zeker 12.000 hectare blank. On geveer een gelijk aantal hectaren is zo dras dat men er geen vee meer in kan weiden. De voorjaarshooioogst was gering en van slechte kwaliteit. Het zomerhooi drijft rottend rond op de vele binnenzeeën die hier zijn ontstaan. De uiter- waardboeren langs de IJs- sel hebben nog helemaal aiiet kunnen hooien of vee weiden. Onder Raalte namen de boe ren tot tweemaal toe het recht in eigen hand. In hun wanhoop REUZENDISTEL Enige weken geleden ontdekte de heer Ninin, werkzaam bij graaf Erik de Liedekerke de Pailhe te Mont Sainte Marie (Mozet/België), een reuzendistel, welke toen 2.50 meter hoog was. Nu heeft deze plant een groei- hoogtepunt van 3.40 meter be reikt. Aan de uiteinden van de disteltakken groeien paarsach tige bloemen. Het betreft hier waarschijnlijk een „Onopordon Acantheum"die men soms aan treft in Middellandse Zeegebie den, maar die evenwel haast nooit groter wordt dan 2.00 me ter. Schade door onweer in Italië Een veertigtal mensen is min of meer ernstig gewond geraakt bij noodweer in verscheidene streken in noord-Italië, dat grote schade heeft aangericht. In Cremona en omstreken zijn door een windhoos daken afge rukt en bomen ontworteld. Bij Verona werd het dak van een fabriek door een windvlaag ver nield. Ook Montfalcone is door een hevig onweer van enkele uren geteisterd. Schepen in de haven liepen ernstige schade op. Nabij Brescia leden een twintig tal boerderijen ernstige schade. BULLDOZER CONTRA NAAKTHEID AAN DE RIVIERA De politie van de Franse bad plaats St Tropez heeft bulldozers laten aanrukken om het strand van Pampelone te „zuiveren" van plekjes waar zonnebaders zich geheel ontkleed plachten neer te vlijen. Bosjes en rotsen werden verwijderd om het strand even naakt te maken als de ba ders die jarenlang van de stille verborgen plekjes gebruik heb ben kunnen maken zonder moei lijkheden van de zijde van de autoriteiten te ondervinden. De anti-naaktheidscampagne begon verleden week nadat vier politie mannen door woedende baders van het strand waren gejaagd. Na dit incident maakten de auto riteiten bekend dat zij de wet in zake de naaktheid in het open baar kracht zouden bijzetten. Het ziet er niet naar uit, dat de ba ders zic'h zondér slag of stoot gewonnen zullen geven. Van een uittocht naar het lie du Levant of andere plaatsen waar nudisme geoorloofd is, was zondag nog geen sprake. Volgens een politiefunctionaris die speciaal voor deze kwestie uit Parijs is overgekomen, is de actie niet in de eerste plaats tegen de i „echte nudisten" gericht. De autoriteiten maken zich meer bezorgd over de ongewenste ele menten die zich te Pampelone onder de nudisten mengden. Hij schatte dat slechts dertig procent van degenen die nu van hun ge liefde plekjes beroofd zijn, wer kelijk nudisten waren. KWALITEITSREGELING AARDAPPELEN WEER OP VOLLE KRACHT De kwaliteitsregeling voor consumptieaardappelen van het produktschap voor aardappelen, in mei verzacht omdat men toen tekorten vreesde, gaat op 1 augustus a.s. weer op volle kracht werken. De minimum- maat die tijdelijk op 28 millime ter was gesteld, wordt dan weer 35 millimeter vierkantsmaat. Er mogen twee groottesorteringen zijn, één van 35 tot 50 millime ter vierkantsmaat en één van 40 millimeter vierkantsmaat en groter. Rimpeligheid, misvor ming en beschadiging door ma chines, die onder de verzachte regeling waren toegestaan, zul len behoudens geringe toleran tiepercentages weer zijn verbo den. ZESTIENJARIGE JONGEN BEKENT VEERTIG GEVALLEN VAN AANRANDING Een zestienjarige Rotterdam mer heeft bij de politie bekend in de afgelopen jaren in het zuide lijk stadsdeel ongeveer veertig maal meisjes en vrouwen te heb ben aangerand of pogingen daar toe te hebben gedaan. De bekentenissen deed de jon geman, een fabrieksarbeider, tij dens langdurige verhoren die de politie hem afnam na zijn arres tatie. Men kwam op het spoor van de jongen door een telefoontje van een 18-jarig meisje uit Tuin dorp, dat vertelde dat zij in haar slaapkamer was lastig gevallen door een buurjongen. Deze was maandagmorgen vroeg, nog ge kleed in pyama door de open staande achterdeur of via het dakraam naar binnengekomen. Toen bleek dat het meisje niet van zijn optreden gediend was, verdween de jongeman snel. Kort daarop kwam een melding binnen, dat in Lombardije een meisje door een jongeman was lastig gevallen. Na een korte speurtocht arresteerde de politie op de Van Brienenoordbrug de gezochte jongen. Deze droeg over zijn pyama een pantalon, die hij van een waslijn had gehaald en een jasje, gestolen uit een bouw keet. Hij liep op klompen, die hij iangs de weg had gevonden. BRANDWEER HAD NIET TIJDIG WATER Boerderij uitgebrand Gisteren is de boerderij „Veld zicht" van veehouder J. Bouw huis bij Parrega in Fiesland een prooi van de vlammen geworden. Vroeg in de morgen ontdekte men dat het hooi door hooibroei een abnormaal hoge temperatuur had. Men vond het daarom no dig de brandweer te waarschu wen. Toen deze arriveerde, was er in het hooi hier en daar reeds het begin van brand. Men trachtte dit met water uit de gracht bij de boerderij te blussen. Maar er was zoveel modder in de leiding dat dit niet meer ging. Hierna besloot de brandweer een nieuwe leiding te leggen naar de Workummer- trekvaart en ondertussen pro beerde men het vuur dat telkens weer oplaaide, te blussen dooi er hooi op te gooien. Toen de brandweer opnieuw water kon geven, was het te laat. De boer derij met aangebouwd woonhuis is binnen enkele uren in een puinhoop veranderd. Ongeveer 3000 pakjes hooi, de gehele oogst van dit jaar, ging verloren. Van de inventaris van de boerderij is niets gered. groeven zij zaterdag een gleuf door de weg en de dijk van het Overijssels kanaal om sneller het water van de Elskamperwa- terleiding te kunnen afvoeren. De gemeente die de weg en de dijk in beheer heeft, dichtte maandag de gleuf, die inmiddels door het kolkende water een breedte van twee meter had ge kregen. BRANDWEER INGESCHAKELD Maandagavond, terwijl het ge meentebestuur van Raalte over de noodsituatie vergaderde met het waterschapsbestuur, kwam bericht binnen dat de boeren op pad waren om weer een directe verbinding te graven. Later liet de politie die op verzoek van de autoriteiten een afwachtende houding had aangenomen, weten dat de boeren aan het graven waren en dat zij pas wilden stop pen als burgemeester Ganze boom van Raalte persoonlijk verscheen. Het waterschapsbestuur en de dijkgraaf alsmede het gemeente bestuur begaven zich naar de plaats waar men aan het gra ven was. Daar kregen de boeren te ho ren dat de gemeente direct een pomp van de brandweer zou in schakelen voor het overpompen van het water en dat daarna nog meer pompen zouden worden ingeschakeld. Het waterschap zegde toe een verantwoorde ver binding door de dijk te zullen maken met duikers. Dinsdagmor gen vergaderde het gemeentebe stuur van Raalte wederom met verschillende autoriteiten. derop niet weg kan, zodat het water dat men hier loost, elders weer andere landerijen zal over stromen. Vele boeren hebben al vee verkocht, anderen vrezen hun financiële ondergang als zij voor al hun vee hooi en krachtvoer moeten kopen. Nooddijken die zij op verschil lende plaatsen om hun wei landen en hun akkers hebben gelegd, zijn al lang van geen nut meer gebleken. Het wa terschap Salland is al jaren bezig met een serie verbete- ringswerken, waarvan de kos ten op 50 miljoen gulden zijn begroot. WEINIG BAAT De bescherming bevolking zegde vier zware pompen toe en het waterschap laat nu in snel' tempo op drie plaatsen de dij ken doorgraven en van duikers voorzien om het water een kor tere weg naar het afwaterings kanaal te bieden. De technische dienst van het waterschap ver wacht er overigens weinig baat van, omdat het water ook ver- Nederlands hefeiland voor bouw van tunnel in Argentinië Voor de bouw van een auto- tunnel van 2,5 km lengte onder de rivier de Parana is bij de I. H. C. Holland een hefponlon be steld door de Argentijnse Comi- sion Interprovincial del Tunel Subfluvial Parana-Santa Fé. De methoden om een tunnel te bouwen met behulp van een hef eiland is iets nieuws in de tun nelbouwtechniek en is noodzake lijk in verband met de sterke stroom die op de Parana voor komt. Het hefeiland zal worden uit gerust met een gecompliceerd stel van 10 lieren, waarmede de 65 m lange tunnelstukken met een diameter van 12 meter tus sen de poten van de ponton kun nen worden gezonken en ook in langs- en dwarsrichting kunnen worden verhaald om een nauw keurige bevestiging aan het reeds eerder gelegde tunnelstuk te ga randeren. Dit hefeiland zal worden uitge rust met het Gustohefsysteem, dat reeds eerder werd toegepast op de kraaneilanden die aan de pieren voor IJ muiden werken en op de booreilanden die voor de olie-industrie werden gebouwd. De afmetingen van de ponton bedragen 38.60 x 30 x 3 m. Het hefeiland is uitgerust met vier poten van elk 62 meter lang. De leveringstijd is negen maanden. Het hefeiland zal worden ge bouwd door I. H. C.-Holland op de werven van haar vennoten, werf Gusto te Schiedam enWer- schure en Co te Amsterdam. Een booreiland voor de Franse olie industrie is daar ook in aanbouw. Het zal voor de kust van West- Airika in bedrijf worden Doodstraf geëist tegen Duitse paardenfokker in Egypte De Westduitse paardenfokker Wolfgang Lotz heeft voor het hooggerechtshof in Cairo bekend voor Israël te hebben gespio neerd. Met hem staan terecht zijn vrouw en een vertegenwoordiger uit Düsseldorp, Frank Kiesow. Zij ontkenden aanslagen te heb ben gepleegd of beraamd op in Egypte werkzame Westduitsers. Vorige maand is tegen Lotz en zijn vrouw de doodstraf ge- eist. Lotz zei dat hij van Israëlische agenten in West-Duitsland een spionageopleiding heeft gehad. Hij verschafte voornamelijk in lichtingen over militaire bases en troepenbewegingen in Egypte. Zijn vrouw wist niets van zijn spionagewerk af. Twee Duitse advocaten en de Duitse consul in Cairo woonden het proces bij. DRUKTE IN DE MONT BLANC-TUNNEL De eerste week van het bestaan van de tunnel door de Mont. Blanc zijn er bijna 26.000 auto's door gereden. Het grootste aantal pas seerde op zondag 25 juli, name lijk 4.600 auto's. De Mont Blanc- tunnel is zoals bekend thans nog tussen 22 en zes uur gesloten. Men verwacht dat de tunnel per 1 augustus a.s. de volle 24 uur voor het verkeer zal zijn open gesteld. t- ITALIAANSE PROFESSOR VEROORDEELD De 78-jarige professor Dome- nico Marotta, die 26 jaar lang directeur van het Italiaanse in stituut voor gezondheid is ge weest, is in Rome tot zes jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij op grote schaal verduisteringen zou heb ben gepleegd. Hij kreeg voorts een boete van l'/z miljoen lire en mag voor de rest van zijn leven geen open baar ambt meer utioefenen. Het proces tegen Marotta en nog negen beklaagden begon in november van het vorig jaar. Zij werden ervan beschuldigd ruim 500 miljoen lire te hebben ver duisterd en valse verklaringen te hebben afgelegd. Marotta zou verder het instituut, een rijksin stelling, op autocratische manier geleid hebben om zijn prestige te versterken. Marotta's opvolger aan het in stituut, professor Giordano Gia- comello, eveneens beschuldigd van verduistering van rijksgel- den, kreeg drie jaar en vijf maanden en een boete van 600.000 lire. Nog drie andere beklaagden kregen gevangenisstraffen en boeten. Alle vijf mogen nooit meer een openbaar ambt uitoefe nen. De overige beklaagden wer den vrijgesproken. i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5