Ondanks Russische weinig ommezwaai resultaat verwacht Stakingen afgekondigd in Griekenland Edward Heath de nieuwe leider der conservatieven RADIO DE DE EERSTE STEMMING TERUG SABOTEURS IN KONGO-BRAZZAVILLE? Incident in Berlijn TROK mw RA Syngman Khee in Seoel begraven HET WEER WOENSDAG 28 JULI 1965 21e Jaargang - No. 6487 Ontwapeningsconferentie in Genève In de ijskast Struikelblok Duitse kritiek Russische bezwaren Veiligheidsraad over Dominicaanse republiek Levend begraven" Verrassing Strijdlustig Hes»th zeker van verkiezing Politie versterkt Morgen parlementszitting Niet verboden Koning Constantijn was ziek Matrozen Amerikaanse ex-kolonel in Brazilië vermoord TIJDELIJK REGEN Wserfeencht BUSONGELUK IN ANGOLA TURKS PROTEST IN NICOSIA Hoogwater Zon- en Maanstanden 2H£' Pig»Pti^-nwMpeaaet>iir: L v*a 3» Saaü* Redaeö®. m Administratie adrès: Smidswal Telefoon: 01190 2073 Gironummer: 38190 ■AhaHneroentspriijs 6,80 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 et DE VRIJE ZEEUW tlïtgeetster V. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Tern en zen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gpcotnb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Na een onderbreking van ne gen maanden is dinsdag in het „Palais des Nations" te Genève de ontwapeningsconferentie her vat, waaraan zeventien landen deelnemen. De hervatting van het overleg komt eigenlijk nog on verwacht snel. Nog geen maand geleden verklaarde secretaris-ge neraal Oe Thant van de verenig de naties dat hij voortzetting van de conferentie in de nabije toe komst onwaarschijnlijk achtte. De hernieuwde bijeenkomst is mogelijk geworden door de om mekeer van de Sowjet-Unie, die tot voor kort eekent was tegen hervatting van het ont- wapeningsoverleg, speciaal met het oog op de gebeurtenissen in Vietnam. Waarnemers in Genève vermoeden achter de Russische ommezwaai de dringende wens om te verhinderen dat West- Duitsland de beschikkine krijgt over niet-conventionele wapens. De kwestie van een verdrag over het tegengaan van de versprei ding van kernwapens zal dan ook een centrale plaats innemen. heer zouden staan. Groot-Brit- tannië heeft nu een ontwerp-ver- drag opgesteld over deze kwes tie, volgens welke de landen in het bezit van kernwapens ervan moeten afzien dergelijke wapens te leveren aan niet-nucleaire lan den of groepen van landen voor „onafhankelijk beheer". De lan den die niet over kernwapens be schikken, zouden zich moeten verplichten deze niet te vervaar digen. Dit ontwerp-verdrag zal waarschijnlijk bij de Russen op grote bezwaren stuiten, daar het de mogelijkheid van een Navo- kernmacht niet uitsluit. Een ander belangrijk punt dat in Genève zal worden besproken, is de uitbreiding van het kern- stopverdrag van 1963 tot een ver bod van ondergrondse kernproe ven. De Sowjet-Unie heeft tot dusver elke vorm van inspectie ter plaatse afgewezen. Hoewel in de loop der jaren uiterst gevoeli ge instrumenten zijn vervaar digd, waarmee ondergrondse kernexplosies kunnen worden waargenomen, achten de weste lijke mogendheden een beperkt aantal plaatselijke inspecties nog steeds noodzakelijk. Wat de algemene en volledige ontwapening betreft verkeert de conferentie, die in maart 1962 voor het eerst bijeenkwam, in een impasse. Men is er nog niet in geslaagd de Russische en Amerikaanse plannen voor ont wapening in drie fasen ook maar enigszins tot elkaar te brengen. Ook hier vormt de internationale controle op de ontwapenings maatregelen het grote struikel blok. Het Britse ontwerp-verdrag is overigens in de permanente Na- vo-raad te Parijs met gemengde gevoelens ontvangen. Kritiek kwam vooral van de zijde van (Adv.) TERNEIJZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 West-Duitsland, dat vreest dat het van medezeggenschap over- de westelijke nucleaire strategie zal worden buitengesloten. De Ver. Staten hebben instem ming betuigd met liet ontwerp, maar zouden volgens Ameri kaanse diplomatieke kringen met Groot-Brittannië van mening verschillen over de te volgen tac tiek. Italië, Canada, Noorwegen en Denemarken hebben de voor stellen in algemene termen ver welkomd. Frankrijk houdt zich afzijdig, aangezien het de ontwa peningsbesprekingen in Genève niet bijwoont en.een bijeenkomst van de vijf kernwapens bezitten de mogendheden als de enige rea listische weg naar ontwapening beschouwt. Zie verder pag. 2. W" Spectaculaire resultaten wor den niet verwacht. Beperkte ak koorden zouden al een niet onbe langrijk succes vormen. De mo gelijkheid .bestaat dat de Russi sche delegatie wat betreft de niet-verspreiding van kernwa pens in de eerste plaats zal stre ven naar een verdrag dat Bonn in ieder geval de vervaardiging of aanschaffing van kernwapens zou verbieden. De kwestie van de multilaterale Navo-kernmacht, die West-Duitsland medezeggen schap zou geven in het gebruik van kernwapens, zou dan voorlo pig in de ijskast kunnen blijven. De Sowjet-Unie stelt zich op het standpunt dat elke directe of indirecte verspreiding van kern wapens moet worden verboden. In principe bestaan daar van westelijke kant geen bezwaren tegen, maar de interpretaties die Moskou en Washington eraan ge ven, verschillen nogal. De Sowjet-Unie vindt dat elk project van een Navo-kernmacht een indirecte vorm van versprei ding inhoudt, vooral ten gunste van West-Duitsland. De Verenig de Staten stellen echter dat de multilaterale kernmacht niet in strijd zou zijn met het beginsel van niet-verspreiding omdat de wapens onder supranationaal be- De lagerhuisfi actie der Britse conservaieve partij heeft dinsdag voor de eerste maal gestemd over het aanwijzen van een nieuwe partijleider na het onverwacht af treden als zodanig van sir Alec Douglas Home. De stemming le verde geen beslissing op. Op Ed ward Heath werden 150, op Regi nald Maudling 133 en op Enoch Powell 15 stemmen uitgebracht. Er wordt donderdag a s. voor President Massamba-Debat van (voormalig Frans) Kongo heeft op een persconferentie meegedeeld, dat in de nacht van 14 juli j.l. een groep van 32 gewapende saboteurs in Brazzaville aan land was gezet met de opdracht het nieuwe sport stadion, spoorbanen, bruggen en elektriciteitsmasten te vernielen en ministers en andere autoriteiten te De veiligheidsraad heeft maandag de debatten over de situatie in de Dominicaanse re publiek beëindigd door het aan nemen van een algemene ver klaring, voorgesteld door de Sow jetvoorzitter Morozov. De verklaring bevat een sa menvatting van de drie voor gaande zittingen die de veilig heidsraad aan deze kwestie heeft gewijd en besluit met het uit spreken van de wens dat het bestand in de Dominicaanse re publiek wordt geëerbiedigd, ter wijl secretaris-generaal Oe Thant wordt uitgenodigd rappor ten over de situatie te blijven in dienen. De zitting werd hierop voor onbepaalde tijd verdaagd met dien verstande dat de raad zich het recht voorbehoudt bijeen te komen zodra de situatie dat ver eist; vermoorden. Volgens'de president zouden de mannen door cx-presi- dent Joeloe zijn aangeworven, in Kongo-Leopoldstad zijn opgeleid en met behulp van een buitenland se ambassade in Leopoldstad zijn bewapend. Achttien leden van" deze com mando-eenheid, „.Toeloe's eerste leger", zoals de president het uit drukte, zijn gearresteerd en één is door zijn eigen handgranaat om het leven gekomen. De overigen zijn nog voortvluchtig. Tijdens de persconferentie werd de journalisten een hoeveelheid wapens en ontplofbare stoffen ge toond, die op' de gevangengenomen commando's was buitgemaakt, dar. wel door de voortvluchtigen was achtergelaten. Gevraagd naar de nationaliteit van de genoemde ambassade in Leopoldstad, zei de president dat het een „Europees land betreft, dat zichzelf christelijk noemt". President Massemba-Debat zei dat de gearresteerden door het volk zullen worden berecht. „Als het volk zegt dat ze levend moe ten worden verbrand, zullen ze levend verbrand worden. Als het volk zegt dat ze levend begraven moeten worden, zullen ze levend worden begraven. Zegt het volk dat we twintigste eeuwse-metho- den moeten gebruiken, dan zullen we dat doen", aldus de president. de tweede maal gestemd. 298 van de 303 Britse conservatieve lager huisleden hebben aan de stemming deelgenomen. Twee afgevaardig den maken een reis door het verre oosten en drie anderen bezoeken Noord-Ierland. Heath verwierf we! de meeste stemmen, maar zijn meerderheid was niet groot genoeg voor een verkiezing, daar het nieuwe regle ment dat thans voor het eerst wordt toegepast, bepaalt dat de gekozen kandidaat een eenvoudige meerderheid der uitgebrachte stemmen op zich moet verenigen, terwijl hij bovendien vijftien pro cent méér stemmen moet hebben behaald dan zijn naaste mededin ger. Het feit dat Heath bij dc eerste stemming de leiding had, kwam als een verrassing, daar alle aanwH- zingen van het laatste ogenblik duidden oo een kleine voorsprong van Maudling. Deze indruk werd versterkt door de dinsdagochtend in Londen ge publiceerde resultaten van twee in de laatste tijd 'gehouden peilingen van de Britse openbare mening. Hieruit bleek dat de meeste kie zers van alle partijen de voorkeur gaven aan Maudling als leider der conservatieve partij. Maudling en Heath staan beiden als gematigd, en vooruitstrevend bekend. Zij, zijn de voornaamste vertegenwoordigers van de mo derne stroming in de partij. Maud ling is minister van financiën ge weest, terwijl Heath het ministerie van industrie onder zich heeft ge had. Uit de steun voor Heath, blijkt dat de meeste conservatieve lager huisleden menen dat hun fractie een strijdlustiger leider moet krij gen om het bij debatten in het huis tegen de socialistische eerste mi nister te kunnen opnemen. De 49-jarige Edward Heath is er nu zeker van dat hij zal wor den gekozen tot leider van de Britse conservatieve partij ais Drie Britse militaire voertui gen hebben maandag in de Amerikaanse sector van West- Berlijn een Russische militaire auto drie kwartier het doorrij den belet. De dag tevoren had een Oost- duitse particuliere auto een Britse militaire wagen in Oost- Berlijn de pas afgesneden, waarna drie Oostduitse militaire auto's het Britse voertuig gedu rende drie kwartier het doorrij den beletten. opvolger van sir Alec Douglas- Home. Zijn naaste rivaal, Regi nald Maudling, maakte dinsdag avond bekend dat hij zijn ne derlaag erkent en dat hij zijn kandidatuur iniftkt. In een verklaring zei Maud ling: De heer Ileath heeft bij de eerste stemming een meerder heid over de hele linie behaald. Ik ben alle vrienden die mij hebben gesteund, erg dankbaar, maar ik ben ervan overtuigd dat ik in het belang van de par tij niet aan een tweede stem ming moet deelnemen. Maudling sprak voorts de hoop uit met Heath te mogen samenwerken teneinde zo spoe dig mogelijk de huidige rege ring te verslaan. Dinsdagmorgen is in Grieken land een algemene staking' van 24 uur begonnen die het alge meen vakverbond bad afgekon digd voor de steden Athene, Pi raeus en Eleusis. De bond de ri de mee, dat meer dan 159.000 werknemers aan de oproep ge hoor hadden gegeven. In Athene werden militaire vrachtauto's gebruikt voor bet personenvervoer, aangezien de meeste autobussen waren uitge vallen. De elektrische tram tus sen Athene en Piraeus werd door politie bediend. In de fabrieken van Pireaus was een groot deel van de arbeiders op het werk verschenen. In Athene bleef de helft van de winkels gesloten. In Eleusis werd werd vrijwel niet gewerkt. De Griekse minister van arbeid heeft de actie een volkomen mis lukking genoemd. In Athene is door duizenden gedemonstreerd, maar tot ernsti ge ongeregeldheden is het niet gekomen. De politie was er aanzien lijk versterkt. Wel werden de rui ten ingegooid van enkele winkels die niet gesloten waren. Ook wer den autobussen door stakers aan gehouden. De passagiers werden gedwongen uit te stappen. Met deze stakingen kwam de regering van Novas voor haar eerste werkelijke vuurproef te slaan. Regeringskringen hebben verklaard dat de stakingsoproep een „uiterste poging" van de aan hangers van de afgezette pre mier Papandreou, gesteund door de verenigde democratische linkse partij (E.D.A.), is om het nieuwe kabinet tot aftreden te dwingen voordat het zich ter goedkeuring aan het parlement voorstelt. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de nieuwe regering waart an de leden door Papan dreou als „verraders" zijn ge brandmerkt haar aanzien in belangrijke mate zou doen stijgen wanneer zij de staking het hoofd kan bieden. Donderdag waclit haar een nieuwe vuurproef. Dan begint in bet parlement het de bat over de regeringswijziging, dat zal worden gevolgd door een stemming waarbij over liet lot van het kabinet wórdt Beslist. De regering heeft maandag avond met het oog op de staking liet P.T.T.-personeel gevorderd. De minister van arbeid, Bakatse- los, heeft de staking onwettig' genoemd, al is zij niet verboden. Politie en marechaussee werden dinsdagochtend in staat van alarm gebracht. Koning Constantijn van Grie kenland en zijn zuster Sophia, echtgenote van don Juan Carlos, hebben aan een lichte voedselver- giftiging geleden. Zij zijn weer geving van de koning venn"r"n na eerdere berichten dat h'i en prinses Sophia aan een maag- cn darmontsteking leden. Ofschoon de Griekse minister van arbeid de proteststaking tegen de nieuwe Griekse regering een mislukking heeft genoemd, be weerde secretaris-generaal Nicho las Papagheorghioe van het alge meen verbond van vakverenigingen dinsdag dat de staking voor 90 pro cent effectief is. Volgens de sta kingsleiding werd de elektriciteits voorziening op gang gehouden met behulp van matrozen. De politie was op moeilijkheden voorbereid. Met traangas gewapen de militairen hadden de strategi sche punten in de hoofdstad be zet. Zij hoefden echter niet op te treden. Dinsdagmiddag werden er in Athene en Saloniki demonstraties gehouden, voornamelijk door jon geren die blijkens hun uitroepen tegen de regering waren gekant. De havenautoriteiten van Piraeus meldden dat op sommige pieren gewoon werd gewerkt en dat de kantoorbedienden evenmin aan de beter. Dit is dinsdag uit de om- staking deelnamen. Het stoffelijk overschot van de 19 juli in ballingschap op Ha waii overleden voormalige Zuid- koreaanse president Syngman Khee is dinsdag op het nationale kerkhof van de hoofdstad Seoel ter aarde besteld. Het voorbijtrekken van de be grafenisstoet werd door naar schatting een miljoen personen gadegeslagen. Op het kerkhof zelf barstten duizenden belang- TRAM DOOR BOTSING UIT DE RAILS Rotterdam: Na een botsing met een wagen van een IJmuidense uitvoerder is maandagavond een tramstel van lijn 4 uit de rails gelopen. De motorwagen ont spoorde met bijwagen en al, ram de geparkeerde auto's, trok een diep spoor in het wegdek en kwam tot stilstand tegen de eta lage van een meubelzaak. Tussen een van de auto's en de tram zat een voorbijganger klem, die in de glasscherven van de etalage terechtkwam. stellenden in tranen uit. lo*n president Tsjoeng Hee Park een door premier II Kwon Tsjoeng opgestelde grafrede voorlas, waarin warme hulde aan de overledene werd gebracht. In deze rede werd onder meer ge steld dat dr. Rhee een zinne beeldige figuur is in het moderne Korea. Onder de rouwenden be vond zich dr. John Tsjang, een der voornaamste politieke- tegen standers van Syngman Rhee, die de teugels van het bewind na diens aftreden overnam. De politie van Recife In de Bra ziliaanse staat Pernambueo heeft maandag het lijk gevonden van een vroegere kolonel van het Amerikaanse leger, Braun, die zondag zou zijn vermoord. Braun die militair raadgever is geweest bij Latijns-Amerikaanse regeringen, zou onlangs betrok- zijn geweest bij een omvangrijke wapensmokkel en reeds een keer in Recife zijn aangehouden. Volgens inlichtingen van de po- iltie in Recife zou hij rechtstreeks betrekkingen hebben onderhou den met premier Fidel Castro van Cuba en met communistische leiders in Zuid-Amerika. Het K. N. M. I. deelt mede: In de loop van dinsdag bracht een randstoring van een boven Zweden aanwezige depressie in ons land weer lokale buien. Deze storing was de laatste van een serie, welke uit het noordwes ten ons land naderde. De volgen de storing komt uit het westen. Deze bracht dinsdagavond in Ier land al regen. Dit regengebied zal vandaag ons land bere":on. De aangevoerde lucht wordt wat j temperatuur. Matige tot krachti- zachter, al zal dit heden nicl aan ge, langs de kust af en toe mo de maximumtemperaturen te gelijk harde zuidwestelijke wkd. merken zün. De wind gaat I waaien uit richtingen tussen zuidwest en zuid, en wordt ma tig tot krachtig. Zonneschijn van betekenis wordt ook vandaag niet verwacht. meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zwaar bewolkt Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Weinig verandering in Een bus met meer dan vijftig inzittenden is honderdviji'tig kilometer van Nova Lisboa in Angola in de rivier de Luvulo welke veel krokodillen bevat, gereden. Gevreesd wordt dat vijftig bus passagiers zijn omgekomen. Vier wisten veilig de kant te bereiken. Turkije heeft dinsdag bij dc Grieks-Cyprische autoriteiten in Nifcosia geprotesteerd tegen een amendement op de Cyprische kieswet, de vorige week door het Cyprische huis van afge vaardigden aangenomen. De Turkse regering zegt in een nota dat zij het amendement in strijd met de Cyprische grond wet acht en dat zij zich het recht tot actie voorbehoudt, dat gewaarborgd wordt door het ga rantieverdrag tussen Engeland, Turkije en Griekenland als het eiland eenmaal onafhankelijk is geworden. Het amendement werd door het huis aangenomen bij afwe zigheid van de Turks-Cyprische leden. Het voorziet in de samen stelling van een enkele kieslijst. Griekse en Turkse Cyprioten mogen geen afzonderlijke lijsten meer indienen. WOENSDAG 28 JULI v.m. n.m. Bresken s 1.24 1.46 Terneuzen 1.59 2.21 Hansweert 2.39 3.01 Walsoorden 2.49 3.11 DONDERDAG 29 JULI v.m. n.m. Breskens 2.14 2.35 Terneuzen 2.49 3.10 Hansweert 3.29 350 Walsoorden 3.39 4.00 Juli 28 4.55 20.35 _tr_ 4.57 4.58 $00 20.57 20.35

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1