't is weer tijd voor Redding van „drenkelingen" uit zee werd bijna echt DE GOUDEN HORDE POLITIERECHTER TE MIDDELBURG ANTWERPEN MAAKT TREKKERS Haarverzergiig Loop der bevolking BURGERLIJKE STAND KAPSALON SANDRIM Maandag 26/Dinsdag 27 juli 1965 DE DOMINICAANSE REPUBLIEK Amerikaanse vliegtuig verongelukt GEEN DODEN Amerikaans treiler ontploft Bruynzeel gedwongen Madagascar te verlaten KOTTER OMGESLAGEN Bemannnig gered Jeugdige bromfietser om het leven gekomen NOG STEEDS DE TAALSTRIJD IN BELGIE Nederlander gearresteerd in Frankrijk van moord verdacht BRITSE TEGENSPRAAK REGEN IN JAPAN EIST SLACHTOFFERS DE RUSSISCHE ONDERZEEBOOT RAKETTEN Het vijftiglarig bestaan van de Haagse vrijwillige brigade is zater dag in Scheveningen gevierd met het houden van de bondsdagen van de koninklijke Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen Daarbij behoorden demonstraties die door de sterke stroming en de sterke wind, windkracht zeven, bij na een redding van een echte dren keling noodzakelijk maakten. Van de demonstrerende red dingsbrigades uit Katwijk, Zand- voort, Rotterdam, Den Haag en Noordwijk ondervond de laatste daa# in Noordwijk geen bijzondere stroming voorkomt zoals in Sche veningen wordt veroorzaakt door een pier en uit basaltblokken ge bouwde golfbrekers dat het redden door middel van een redlijn niet zonder gevaar is. Een lid van de Noordwijkse brigade, een voor treffelijk zeezwemmer, dreef door de stroming een paar honderd me ter naar het noorden af. Hij kwam voorbij een golfbreker terecht. De redders werkten later met de lijn dwars over de golfbreker, hetgeen gevaarlijk voor hem was. De Haag se strandpolitie stuurde vlug een jeep de golfbreker op. De politie mannen behoefden niet te helpen, daar de redders uit Noordwijk hun karwei keurig klaarden door langs de lijn op de basaltkeien onder wa ter te klauteren en zich zo te red den. Gedemonstreerd werd voorts hoe een drenkeling via een redstok op het. droge wordt gehaald en hoe een halve eeuw geleden en van daag iemand uit zee wordt gered. De ontwerper van de tomboot, tie 84-jarige heer H. K. Mijer uit Den Haag, zag dat zijn schepping voor het reddingswerk in 1965 het uit gesproken hulpmiddel is om zon der kapseizen de twee meter hoge In een door secretaris-gene raal Oe Thant aan de veilig heidsraad voorgelegd rapport over de situatie in de Domini caanse republiek, zegt V.N.- waarnemer dr. José Antonio Mayobre dit in het zuid-westen van het land weer een normale toestand heerst. Mayobre noemt de situatie in de hoofdstad echter gespannen sis gevolg van de slechter wor dende economische omstandig heden. De veiligheidsraad hervat vandaag het debat over de Do minicaanse republiek. Nabij Williamsport in de Amerikaanse staat Pennsylvania is vrijdag een „convair" van de Alleghany Airlines verongelukt Zeven van de veertig inzittenden liepen lichte verwondin gen op. Kort na het opstijgen viel één van de twee motoren uit. De piloot probeerde naar het vlieg veld terug te keren, maar het toestel raakte enkele boomtop pen en een kerk op een heuvel. De twee vleugels werden van de romp gerukt en het toestel stort te neer. De inzittenden dankten hun leven aan de omstandigheid dat er niet direct brand uitbrak. Aan boord van de Amerikaan se treiler „Snoopy" heeft zich vrijdagavond een ontploffing voorgedaan, die volgens de eer ste berichten aan acht van de twaalf opvarenden het leven heeft gekost. De andere vier werden opgepikt door een ander vaartuig. Het ongeluk deed zich voor op 45 mijl uit de kust van zuid- Cardinam. Er zou een torpedo of een mijn in de netten terecht zijn gekomen die aan boord van het vaartuig explodeerde. De regering van Madagascar heeft plotseling eenzijdig een over eenkomst opgezegd, die zij begin 1964 had gesloten met de groep Bruynzeel over de vestiging van een houtbedrijf op het eiland. De directie van Bruynzeel deelt hierover in een communiqué mede, dat de groep een groot Neder lands houtbedrijf met diverse ves tigingen in EuroDa en in overzeese landen na het tot stand komen van deze overeenkomst was be gonnen met een bosexploitatie aan de westkust van Madagascar. Kort geleden had men besloten aan de oostkust een fineerfabriek met bij behorende bosexploitatie op te richten. CONCURRENT Als de werkelijke reden van de eenzijdige opzegging noemt de directie dat een nieuwe investeer der, de „Grand Moulins de Dakar", die reeds het importmonopolie van meel had verkregen, met voorstel len voor een groot project op hout- gebied is gekomen, doch daartegen over het monopolie voor de hout- export heeft geëist. De Madagaskische regering heeft gemeend deze eis te moeten inwil ligen, hetgeen opzegging van de langjarige overeenkomst met Bruynzeel inhield. Bruynzeel zal nu tot geforceerde liquidatie van golven en de branding te weer- haar bestaande bosexploitatie moeten overgaan. Het 225 man tellende personeel is reeds ontslag aangezegd en het materiaal zal naar elders worden overgebracht. Bruynzeel zal op korte termijn 'n eis tot schadevergoeding wegens onrechtmatige contractbreuk tegen de regering van Madagascar instel len. Het besluit van de regering heeft in Madagascar veel bevreem ding gewekt, aldus het communi qué. staan. Bij kalm weer worden liever vletten met buitenboordmotor ge bruikt; die zijn sneller. Door de wind, hoge zee en ster ke stroming werd en de vletten- roeiwedstrijden niet op de Noord zee maar in de Schevenigse haven gehouden. Tijdens slechte weersomstan digheden met windkracht 7 en 8 op de Noordzee is omstreeks ne gen uur zaterdagmorgen een kot ter omgeslagen op 6 mijl ten noorden van IJmuiden. De ge hele bemanning van de kotter is gered door een andere viskot- ter. De omgeslagen kotter, de Kat wijk 219 de „Jacomina", dreef ondersteboven op de Noordzee. De Katwijk 219 is een nieuw schip dat eigendom is van de re derij A. van der Plas te Katwijk aan Zee. Het schip meet 118 ton is 26 meter lang en werd in 1964 te Zaandam gebouwd. De bemanning van de „Jaco mina" is gered door de Katwijk- se kotter Katwijk 110 de „Rian- ne". De 16 jarige O. J. de Haan uit Hoornsterzwaag (Fries'and) is zaterdagavond in Haarlem op slag gedood, toen hij met zijn bromfiets in aanraking kwam met een bus en met zijn hoofd onder het rechterachterwiel viel. De jongeman die met twee vrien den in Haarlem op vakantie was, reed plotseling naar links om de beide andere jongens die ieder op een bromfiets voor hem re- don, in te halen. In de Petruskerk te Oostende waar veel Waalse en Franse toe risten plegen te komen, is het zon dagmorgen tot een taalincident ge komen. Een groep van rond 80 Vla mingen verliet demonstratief de kerk toen de predikant in het Frans begon te preken. In een andere kerk van deze bad plaats deed zich eveneens een in cident voor. Toen een priester zijn preek in het Frans begon, begon nen een dertigtal Vlamingen hard op in het Vlaams te bidden. Dit gebed werd echter overstemd door orgelspel. Daarop kon de priester verder in het Frans preken. De dertig Vlamingen verlieten het kerkgebouw. Een Nederlander, die door de Franse politie wordt verdacht van moord op de 27-jarige mevr. Leonore Bridel uit Sevran (Seine et Oise), is zaterdag in een hotel in Zijrich gearresteerd. Volgens de Franse politie be treft het de 19-jarige H. J. D. uit Hilversum, die de moord tegenover de politie van Zurich zou hebben bekend. Frankrijk zal Zwitserland om uitlevering verzoeken. Het lijk van mevr. Bridel was gevonden in de kelder van haar woning De jongeman was drie weken geleden naar Sevran ge komen. Hij nam zijn intrek bij het slachtoffer. Uit de woning werd ook een geldkistje vermist. Volgens de Zwitserse autoritei, ten was de politie uitsluitend naar het hotel gekomen na 'n verzoek tot opsporing van de familie Van D. die enige maanden geleden was weggelopen. De politie kwam hem op het spoor doordat D. zijn eigen naam in het hotel- register had ingeschreven. Tot grote verbazing van de politie mannen bekende D. de moord uit eigen beweging. Hij verklaarde dat hij mevr. Bridel, die zijn vriendin was geweest, had ge dood om haar te beroven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft zaterdag officieel tegengesproken, dat de Britse ambassade in Moskou betrokken zou zijn geweest bij de organisa tie van uitgeweken Russen, die ter sprake is gebracht tijdens het proces tegen de Engelsman Brooke. De tijdens dit proces tegen de ambassade en speciaal tegen de 2de secretaris Anthony Bishop, geuite beschuldigingen zijn vol komen onwaar, aldus .de woord voerder. Ambassadeur Trevelyan heeft dan ook het Sowjet-minis- terie van buitenlandse zaken hiervan in kennis gesteld. Secretaris Bishop is niet naar Londen teruggeroepen. Hij zal zijn ambtstermijn in Boskou die in september afloopt, normaal uitdienen, zo deelde de woord voerder mee. (Adv.) Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band oJ.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45a, ze. 10.30 en 15.43», Op de politie ingereden Zekere H. v. d W. te St. Jan steen was in een baldadige bui (onder invloed) te Axel met zijn cfuto op de politie ingereden om vervolgens met een snelheid van meer dan 100 kilometer huis waarts te vliegen. Daarbij had hij hier en daar de maximum snelheid genegeerd en ten over vloede een tegenligger in de berm gedreven. Zowel de offi cier als de politierechter gaven uiting aan hun verontwaardiging over zulk een handelwijze. Mr. Lebret .eiste .vier weken en twee jaar ontzegging. De politierechter mr. P. van Empel veroordeelde v. d. W tot twee weken celstraf en een jaar ontzegging. Verzet A. H. te Axel en A. B. uit Bel gië hadden verzet gepleegd tegen de politie. De Belg was blijkens de tenlastelegging de hoofd schuldige geweest, maar de Axe laar had er een handje bij ge holpen. Conform de eis werden ze tot honderd gulden boete veroor deeld. Geen rijbewijs M. F. te Terneuzen reed met zijn motorfiets tegen een gepar keerd staande auto op. Het bleek dat hij geen rijbewijs bezat, ter wijl hij bovendien niet helemaal „brandschoon" was. Dit werd hem kennenlijk het zwaarst aan gerekend. Uitspraak overeenkomstig de eis 'acht dagen celstraf en een jaar ontzegging. Drankmisbruik niet bewezen M. V. te Koewacht was met zijn auto tegen een hem tege moetkomende wagen opgereden. Van deze auto werden enige in zittenden gewond. V. werd beschuldigd van het toebrengen van lichamelijk let sel en het rijden „onder in vloed". Dit laatste werd door de verdediger mr. F. W. Adriaanse uit Middelburg bestreden. De politierechter achtte het bewijs hiervoor niet geleverd en veroordeelde de Koewachtenaar voor het eerstgenoemde feit tot 250 boete. De Duitser H. de W., thans woonachtig te Zelzate, had in kennelijke toestand een auto be stuurd. Dat kostte hem een week cel met een jaar ontzegging voor Nederland. Aardverschuivingen en over stromingen, veroorzaakt door overvloedige regenval, hebben de afgelopen dagen in West Japan 28 doden en 33 gewonden geëist. Premier Kosygin heeft zater dag aan de vooravond van de Dag der Sowjet-marine verklaard dat de atoomraketten van de Russische onderzeeboten iedere potentiële vijand ter wereld kun nen bereiken. In Baltyisk in het voormalige OostPruisen zei hij dat de Sow- jetregering de versterking der strijdkrachten met het oog op het imperialistische gevaar als een eerste plicht beschouwt. Hij noemde de onderzeeboten het machtigste wapen van de ma rine. He assembleervermogen van de fabriek Ford Tractor te Antwerpen die sedert eind april in bedrijf is genomen, bedraagt 30.000 trekkers per jaar. Voorts kunnen per et maal 450 drijfwerken en 600 ach- terbruggen worden gemaakt als mede grote hoeveelheden andere onderdelen voor trekkers. Ford Tractor beschikt te Ant werpen thans over 113.300 m- waarvan 52.032 m2 bebouwde op pervlakte. Voor de in aanmerking genomen produktie moesten 1100 nieuwe machines worden opge steld. Daaronder vindt men trans ferstraten en apparatuur voor thermische behandeling, die bij de modernste van Europa mogen wor den gerekend. De complete inves teringen in de monteerhallen belo pen 3 miljard frank. Behalve landbouwtrekkers voor de Belgische en buitenlandse mark ten zullen in de fabriek te Ant werpen verscheidene „derivaten" van de band komen, o.m. „wijn- bouw"-trekkers, fabriekstrekkers, bedrijfstrekkers en trekkers met laag zwartepunt. TERNEUZEN Geboren: 14 juli. Adriaan Cor nells, z. van Leendert de Rijke en Jacoba L. Meertens, won. te Hoek, Marijkestr. 9; Liliane Leona Paulina Maria, d. van Gaston J. M. de Moor en Maria M. I. Kerckhaert, won. te Zaam- slag, C 186. 16 juli. Oda Géza Renée Maria, d. van Gerard J Meulenberg en Oda Wijne, Mar rijkestr. 19; Jakob Albert, z. van Marius J. Branderhorst en Christina W. van der Heide, Vondelstr. 75. 17 juli. Dingeman Cornelis, z. van Adrianus Oosse en Geertruida Aangeenbrug, won. te Dordrecht, Binnenwalewest 31; Rocco André, z. van Maturi- no R. C. A. Selis en Erna A. Obrie, won. te Sas v. Gent, Markt 15. 18. juli. Servaas Frangois Cor nelis, z. van Frangois C. Diele- man en Josephina D. Schutte, (Adv.) VOOR UW NAAR tlooswykatra*t 4 Tel. 2465. Twnvwcn Depositaire Klirabeth Arden Het meisje Perguye zat aan de oever van de rivier met de grote naam en voelde zich uiterst, een zaam. Nadat Aram met de Mame- lukken was weggereden had zij een paar keer verlegen haar zak doek laten vallen, maar dat hielp weinig en teneinde raad was zij toen maar gaan kijken hoe de zon langzaam opkwam over het wa ter. Ze had het gevoel dat er iets dreigde. Een groot onbegrepen ge vaar sloop langzaam nader en ze wist niet wat het betekende of wanneer het zou toeslaan. Zij had hetzelfde gevoel gehad toen haar echtgenoot, de gezant van Genua, de Mongolen tegemoet reed om met hen te onderhandelen en enkele minuten later was de ge zant dood geweest, getroffen door een Mongoolse pijl eer hij kans had gehad om een van z'n vloei ende redevoeringen af te steken die zo vaak de diplomaten van Italië verbaasd hadden doen staan. Ze keek naar het water en dacht aan de gezant. Ze wist, dat ze een uiterst onbelangrijk persoontje was, dat nog niet eens in staat was om zich waardig te gedragen. Maar met een zekerheid die haar zelf verbaasde, wist ze ook, dat zij niet eerder naar Italië zou terug keren eer de Mongolen voor deze moord hadden geboet. Het was geen wraaklust die zij voelde, het was eerder een vreemd gevoel van rechtvaardigheid, dat zij zelf even min begreep als het onrustige ge voel van naderend gevaar. De golfjes spatten op in het vroege licht. Ze begon aan mes- sire Aram te denken, die haar be loofd had tezamen met de Marae- lukken de Mongolen te verslaan. Ze vond dat buitengewoon dapper van hem, maar het maakte haar niet rustiger. Evenmin als de ge dachte dat hij zijn dienaar Agua had heengezonden toen deze wei gerde haar bij te staan. Agua had gezegd, dat het. dwaasheid was om tegen de Mongolen te strijden en eerlijk gezegd vreesde Perguye dat hij wel eens gelijk kon hebben. Ze wenste plotseling dat Agoa bij haar was. Hij had haar begrepen, toen ze, lang geleden, tezamen de boodschapper der Mamelukken verpleegden, die later ook door de hand der Mongolen was gestorven. Waarschijnlijk zou hij haar thans wel weer begrijpen, dacht Per guye. Waarschijnlijk was hij de enige die haar precies kon uitleg gen wat het angstige voorgevoel beduidde, dat steeds sterker in haar sprak. Ze schrok toen het wa. ter voor haar plotseling golfde en staarde als versteend naar het menselijke hoofd dat eensklaps voor haar opdook. „Geen beweging, vrouwe", zei Agua en het vroege zonlicht vonkte dreigend in zijn opgeheven meè... Pierssenspolderstr. 113; Werner Gerardus Theodorus, z. van Her man G. Neyt en Margaretha Spel, won. te Sas van Gent, Vierambachtenstr. 5; Cornelis Hendrik, z. van Frangois A. Meeusen en Johanna A. Hame link, won. te Zaamslag, Veerstr. 12. 19 juli. Paulina Feijgje, d. van Johannes A. de Meijer en Paulina Wisse, Donze-Visserstr. 35. 21 juli. Licia Cornelia, d. van Abraham L. Stoffels' cn Janneke M. van Pienbroek, J. Boschstr. 21; Adri, z. van Adriaan D. Leijs en Christina W. Frederiksen, Chrysantstr. 31; Mark Jakob, z. van Johannes Buijze en Anna M. Herrebout, J. Boschstr. 27. Huwelijksaangiften: 15 juli. Jacobus B. H. Anker, 35 j., jm., won. te Rotterdam en Maria E. Boschitsch, 22 j., jd. 16 juli. Pie- ter Harms, 21 j„ jm. en Maatje W. Dooms, 18 j„ jd. Huwelijksvoltr.: 15 juli. Karei H. van der Poel, 24 j„ jm. en Irén A. M. Witkamp, 21 j„ jd., won. te Monster; Antoine J. van der Poel, 26 j., jm., won. te Nij megen en Anna M. Witkamp, 24 j. jd.; Jacob C. Kaijser, 25 j., jm. en Maria A. R. de Rooij, 22 j„ jd. 16 juli. Richard W. L. Lippens, 23 j„ jm., won. te Aardenburg en Marion J. M. van Dammè, 22 j., jd.; Pieter L. Leunis, 22 j., jm. en Pieternella W. de Fouw, 24 j., jd.; Jan van de Wege, 21 j., jm. en Willemina E. Moens, 21 j„ jd. 20 juli. Willem P. Bruyn. ooge, 23 j., jm., won. te IJzendij- ke en Emelda M. E. Kegels, 22 j„ jd. 21 juli. Karei P. A. Mul ler, 21 j., jm. en Agnes T. van Waesberghe, 22 j., jd. Overleden: 16 juli. Willem J, Jansen, 77 j., geh. gew. met P A. v. Tatenhove. 20 juli. Jan 't Gil de, 88 j., ongeh. 21 juli. Janna A. G. Provoost, 63 j„ echtg. van J. Huijsse, won. te Axel; Augus- tinus C. van Langevelde, 54 j.t ongeh. TERNEUZEN In de periode van 16 tot 23 juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: D. P. H. Spaas, Leeuwenlaan 13, van Ossendrecht; L. Schoe- ters, Dijkstr. 54, van Niet (B.); P. N. de Regt, Pijnboomstr. 64, van Kortgene; J. van Straten, Tuinstr. 13, van Hoek; M. J. Agten-Willaert, Pijnboomstr. 80, van Clinge; G. Buijze, Oudeland- seweg 36, van Zaamslag; T. H. de Pooterv. d. Heuvel, Lange Kerkstr. 8, van Breskens; A. M. M. van Damme, Oranjestr. 9, van Hulst; A. Pieters, Tholensstr. 120, van Vogelwaarde; B. G. A. Clemminck—-Meijerman, G. Ge- zellestr. 2, van Wisch; B. Jor- dens, Narcisstr. 28, van Brielle; J. Y. van Poele, N. Kerkstr. 17, van Hulst. In dezelfde periode zijn ver trokken: P. W. Bakker, S. Streuvelsstr. 15, naar Rotterdam; F. Dieleman, P 172, naar Hoek; D. J. Pijpelink, Lange Kerkstr. 68, naar Axel; M. C. van Damme, van Steen bergenlaan 25a, naar 's-Graven- pol.ler; L. Deij, Mauvestr. 1, naar Philippine; C. C. J. G. M. Smout, O 26, naar Steenbergen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3