Amerikaanse vliegtuigen bestoken jonken-vloot Nog deze week nieuw kabinet in België EERSTE AANVAL OP BEWAPENINGSINDUSTRIE Spaak houdt buitenlandse zaken HET WEER „DEFENCE AND AID FUND" VERLEENT JURIDISCHE EN FINANCIËLE BIJSTAND - 33 ton bommen op explosieven- fabriek Versterkingen Geen zekerheid Eiland uitgekamd Weerbericht Indonesië zal de Vietcong heipen Koninklijke vakantie in Porto d'Ercole Hoogwater Zon- en Maanstanden Gouverneur wil Vietnam aan V.N. overlaten Wasmeisje vervoerde springstof soekarno over Indonesische: kernbom Dow opent eerste polystyreenfabriek in Columbia Moord in Eindhoven Debat van 10 uur STRAFFEN IN ZUID-VIETNAM VERZWAARD PRIJSSTIJGINGEN IN INDONESIË voor warme voeten GRIEKSE OFFICIEREN ONTSLAGEN AMERIKAANSE LEGERSTAFCHEF OVER VIETNAM Vrouwen en kinderen Regelingen gevaarlijke stoffen F?«i«ls»rtnss6S tóeoBMHflnte TERNEUZ£N MiwrtweNmseesas^aecR l«uli Sm8a Admlnistratie-KJrtt! SmldcmS Telefoon: 01190 2078 GiromanmsK 8S190 Abwmementspï^s 'f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 26 Dinsdag 27 Juli 1967 21e Jaargang - No. 6486 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 vvr v.m Vliegtuigen en twee torpedo- hootjagers van de Amerikaanse zevende vloot hebben zaterdag bij een actie tegen een vloot van jon ken der vietcong ongeveer vijftig vietcong-strijders gedood en 22 jonken vernietigd. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Hij zei daf de Zuidvietnamese marine twee jonken had waargenomen die waarschijnlijk wapens aan land wilden brengen. De vliegtuigen en schepen gingen daarop tot de actie over. De jonken lagen verscholen in een inham van de Zuidvietna mese kust. Amerikaanse vliegtuigen hebben een bombardement uitgevoerd op een fabriek van explosieven, 85 km ten noordwesten van Hanoi. Dit was de eerste aanval op de Noord- vietnamese bewapeningsindustrie. Er werden 33 ton bommen op de fabriek afgeworpen. Een groot ge bouw werd verwoest en zes ande re. beschadigd. President Johnson heeft dit weekend in Camp David, zijn bui tenverblijf in Maryland, de be raadslagingen met zijn ministers en adviseurs over de kwestie- Vietnam voortgezet. Er wordt in Washington niet aan getwijfeld, of als resultaat van dit overleg zal de sterkte van de Amerikaan se troepenmacht in Vietnam aan zienlijk worden opgevoerd. Voor dat hij zich naar Camp David begaf, had de president een spe ciaal onderzoek gelast naar de versterkingen die de diverse af delingen van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam nodig zouden hebben. Naar aaleiding van het bericht dat in Noord-Vietnam zaterdag voor het eerst Russische lucht doelraketten van het type ,,Sam" waren gebruikt, deelde 'n woord voerder van 't Amerikaanse mi nisterie van defensie zondag mee, dat er nooit zekerheid had bestaan dat de vijf raketbases bij Hanoi operationeel waren, wel dat ze in betrekkelijk korte tijd operationeel konden worden ge maakt. De raketten hebben naar men gelooft een bereik van 56 km. Zaterdag werd een Ameri kaanse jachtbommenwerper van het type „Phantom" door een van die raketten omlaageescho- ten. Amerikaanse en Zuidnamese troepen hebben zondag niet ver van de belangrijke vliegbasis Da medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Iets minder koel Voornamelijk in de avond en nacht nog plaatselijk buien, dins dag overdag ook enkele opkla ringen en overwegend matige Nang 25 guerilla-strijders van de Vietcong gedood en 33 gevangen genomen. Amerikaanse mari niers en Zuidvietnamese milita- ren, gesteund door hefschroef- vliegtuigen en Zuidvietnamese jonken, voerden een landing uit op een eiland op 11 km ten noor den van Tsjoe Lai en kamden het uit op zoek naar guerillastrijders. Het eiland was tevoren door marineschepen zwaar beschoten. De Amerikaanse en Zuidvietna mese militairen werden met he likopters en landingsvaartuigen naar het eiland gebracht. De ope ratie, één van de grootste ge combineerde acties van de strijd in Vietnam tot dusver, begon bij het aanbreken van de dag. Zon dagmiddag laat was naast de ge dode of gevangen genomen gue rillastrijders een groot aantal verdachte elementen aangehou den en een aanzienlijke hoeveel heid wapens buitgemaakt. Mevr. Surijadarma. de Indo nesische afgevaardigde naar het wereldcongres tegen kern- en waterstofbommen dat in Tokio wordt gghouden, heeft zondag verklaard dat Indonesië een leger van vrijwilligers heeft gevormd, dat klaar staat om naar Vietnam Porto d'Ercole: Prins Bernhard, de koningin, prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Ams- herg aan de wandel in de stra lende zon. wind tussen noordwest en west. DINSDAG 27 JULI v.m. n.m. Breskens 0.31 12.54 Terneuzen 1.06 1.29 Hansweert 1.46 2.09 Walsoorden 1.56 2.19 WOENSDAG 28 JULI v.m. n.m. Bresken s 1.24 1.46 Terneuzen 1.59 2.21 Hansweert 2.39 3.01 Walsoorden 2.49 3.11 Juli 27 4.54 20.38 2.56 20.31 28 4.55 20.57 4.13 21.14 29 4.57 20.35 5.42 21.45 30 4.58 20.34 7.13 22.08 31 5.00 20.32 8.41 22.27 te' gaan en daar met de Vietcong tegen de Amerikanen te strijden. Men had alleen nog maar de toestemming van Soekarno no dig. Indonesië zond al militair ma teriaal en medicijnen naar de Vietcong en in Djakarta was een vertegenwoordiging van de Viet cong gevestigd, die door Indone sië werd erkend als een „nor maal orgaan van een buitenland se regering". Op de conferentie van gouver neurs van de 50 Amerikaanse staten, die in Minneapolis bijeen zijn, heeft de republikeinse gou verneur van Oregon, Mark Hat field, zondag voorgesteld, dat de Verenigde Staten openlijk verkla ren dat zij een V.N.-resolutie tot een staken van het vuren in Vietnam aanvaarden en dat zij ernaar zullen handelen zodra de V. N. deze resolutie kunnen toe passen, desnoods met financiële hulp van de Verenigde Staten en hun bondgenoten. Gouverneur Hatfield is van mening dat de organen van de V.N. die belast ziin met 't hand haven van de vrede, zich onmid dellijk met de kwestie-Vietnam moeten bezighouden, Op de Amerikaanse helikopter- basis Soc Trang ten zuiden van Saigon is een Vietnamees was meisje gearresteerd omdat zij springstoffen in haar gordel ver voerde. Zij zal terechtstaan voor een militaire rechtbank. Indien zij schuldig wordt bevonden aan viet- cong-sabotage, is de kans groot dat zij wordt geëxecuteerd. Het nationale congres van de Belgische socialistische partij (b.s. p.) heeft zondagavond ingestemd met een coalitie met de christe lijke volkspartij (c.v.p.) en daar mee de weg vrijgemaakt voor de vorming van een regering. Het ein de van de kabinetscrisis in België, de langste van na de oorlog, is nu in zicht. Met 672 tegen 356 stemmen bij 14 onthoudingen sprak het socia listische congres zich voor de coa- KOEL, MAAR WEINIG BUIEN Het weer in west en noord- Europa staat nog steeds onder invloed van verschillende sto- ringsgebieden. Eén hiervan trok van zaterdag op zondag over ons land met onweersbuien. Een volgende bereikte in de nacht van zondag op maandag ons land, waarbij In een smalle strook, welke zich maar lang zaam in zuidelijke richting ver plaatste en welke zich uitstrekte van ongeveer IJmuiden tot het vliegveld Twenthe, plaatselijk zeer veel negen viel. Zo meldde Elburg 62 millimeter. De hoofd-depressiekern ligt boven zuid-Scandinavië en trekt maar uiterst langzaam in ooste lijke richting. Op de oceaan daar entegen bevindt zich bij de Azo- ren een groot hogedrukgebied, waarvan een uitloper zich over de golf van Biscaje naar Frank rijk uitbreidt, terwijl zich ook een rug van hoge luchtdruk uit strekt naar de omgeving van IJsland. Een randstoring bevindt zich nog bij de Faroër en deze zal waarschijnlijk over het noorde lijke deel van de Noordzee naar het oosten trekken. Deië lucht drukverdeling is er ooi-zaak van dat ook dinsdag de aanvoer van koele lucht over de Noordzee naar ons land blijft aanhouden. Wel wordt de kans op buien van betekenis wat kleiner, daar de aangevoerde lucht nu etabieler wordt. President Soekarno .heeft za terdag voor een islamietisehe con. ferentie in Bandoeng verklaard, dat Indonesië met Allah's wil binnenkort zijn eigen., kernbom zal kunnen vervaardigen om de territoriale onschendbaarheid van het land tegen inmeninging van buitenaf te beschermen. De bom, zo verklaarde de pre sident verder, zal niet worden gebruikt om agressie te plegen tegen enig land, doch wel „in geval wij worden aangeval len." Dan zal de gehele Indone sische natie alle beschikbare wa pens gebruiken, aldus de presi dent. Indonesië zal alleen uit zelf verdediging oorlog voeten. Binnen het kader van het inter nationaal uitbreidingsprogramma heeft Dow in Columbia haar eerste polystyreenfabriek in Latijns Ame rika geopend. Het is tevens de eerste polysty reenfabriek die in dat land is ge bouwd. Het bedrijf, gelegen bij de ha venstad Cartagena, heeft een ca paciteit van ca. 3.000 ton per jaar De grondstoffen worden betrok ken van Dow's Texas Division in de Verenigde Staten. De fabriek wordt geëxploiteerd door Dow Columbiana S.A., een d dochterondernemingen van het con»rn. ij? Zaterdagnacht omstreeks half drie heeft in het stadsdeel Stra tum in Eindhoven de 23-jarige kraanmachinist M. ter beslech ting van een vete de 49-jarige fabrieksarbeider B. met een flau- bertgeweer doodgeschoten. M. is aangehouden en heeft een vol- bekentenis afgelegd. litie met de c.v.p. uit. Verzet kwam vooral van de zijde van de Walen. Eerder op de dag had de algemene raad van de c.v.p. met 114 tegen nul stemmen bij twee onthoudin gen het coalitieplan van kabinets formateur Pierre Harmei goedge keurd. Op de bijeenkomst van de c.v.p.- raad was men het spoedig eens over deelname aan de coalitie, maar deze kwestie had op het so cialistische congres nogal wat voe ten in de aarde. Pas na een debat van tien uur, waarbij het soms fel toeging, werd het coalitieprogram ma van Harmei goedgekeurd. Een groot aantal Waalse socia listen vreesde dat een coalitie on der leiding van de c.v.p. onder de overheersende invloed zou komen te staan van de Vlaamse meerder heid van die partij. De kabinetscrisis heeft ruim twee maanden geduurd. Bij de par lementsverkiezingen van 23 mei hadden de coalitiegenoten c.v.p. en b.s.p. stemmenverlies geleden en de meerderheid van tweederde ver loren. De socialisten gingen met ongeveer 25 procent achteruit. Zij verloren vooral stemmen aan de liberalen, die hun aantal kamerze tels van 20 op 48 brachten. De toe komstige regeringscoalitie beschikt met 141 van de 212 zetels nog al tijd over een ruime meerderheid. Harmei hoopt over ongeveer een' week zijn kabinet gereed te heb- In Zuid-Vie.tnam zijn de straf fen op overtredingen van de be palingen van het oorlogsrecht verzwaard. De bevoegdheden van de krijgsraden zijn uitge breid. Voortaan staat de doodstraf op het verspreiden van valse ge ruchten, het opdrijven van de prijzen voor voedingsmiddelen en het speculeren op dit gebied. Handelaars die weigeren tegen de vastgestelde prijzen te verko pen en mensen die zich schuldig maken aan handel in goud krij gen gevangenisstraf. Mensen die schulidg bevonden worden aan het verduisteren van overheidsgelden, aan opstandige acties of die pro-communistisch of pro-neutralistisch zijn, kun nen de doodstraf of gevangenis straf krijgen. De communistische en moham medaanse partij van Indonesië, alsmede vakverenigingen en an dere organisaties, hebben de re gering dringend om maatregelen verzocht tegen het angstwek kende stijgen van de prijzen van een aantal eerste levensbehoef ten. De prijs van de rijst die in het begin van het jaar 100 roepiah per liter bedroeg, was begin deze maand opgelopen tot 300 roepiah en vorige week moest er 450 roepiah voor een liter wor den neergeteld. Petroleum, begin deze maand nog te koop voor 50 roepiah, kostte vorige week 200 njgpjah. ben. Dat Paul-Henri Spaak minis ter van buitenlandse zaken blijft, staat in Brussel vast. De Waalse socialisten met de machtige vakbondsleiders uit Luik en Charleroi aan het hoofd hadden ook bezwaar tegen het coalitieplan, omdat dit naar hun mening onvol doende rekening hield met de moeilijke economische situatie in hun gebied. Er moesten, zo ver klaarden zij, ingrijpender maat regelen worden genomen om deze toestand te verbeteren. Rome ligt nog steeds aan de goe de kant van het lagedrukgebied, dat in ons land de regenjassen nog steeds uit de kast houdt. In de Italiaanse hoofdstad is het warm tot zeer warm, tot grote vreugde van de veel toeristen die de aanwezigheid van een koele fontein evenwel op hoge prijs stellen. Acht Griekse officieren die betrokken zijn geweest bij de klandestiene militaire organisatie „Aspida", hebben hun ontslag gekregen. De betrokkenen, allen kapitein, hebben hiertegen beroep aangetekend. Het Zuidafrikaanse „Defence and Aid Fund", waarop dé Zuidafri kaanse autoriteiten scherpe kritiek hebben uitgeoefend na het besluit van de Nederlandse regering om het 100.000 gulden -te schenken, heeft bijzonderheden over zijn werkwijze onthuld. Het bestuur van het fonds liet zaterdag in Johannesburg weten- dat het geen antwoord had ontvan gen van de Zuidafrikaanse autori tenten op zijn verzoek om eens uit de doeken te doen wat naar dn mening van de autoriteiten ver keerd was in het optreden van het fonds. Sinds 1963 had de afdeling Jo hannesburg van het fonds hulp verleend bij de verdediging van 201 „Wij schatten dat sedert janu ari j.l. alleen al over land vol doende munitie uit Noord-Viet nam naar het zuiden is overge bracht om meer dan 50 batal jons (ongeveer 20.000 man) van 1 T-r' L "li K CJIIVIV-I t. Uil L<- UIClKCli 111 «IC de Vietcong voor een maand testudiekosten. Voorts kunnen vrou- niensen, die beschuldigd waren van politieke vergrijpen. 164 van deze 201 werden schuldig bevonden en 37 onschuldig. Van achttien geval len, waarin hoger beroep was aan getekend, waren er dertien gesepo neerd. In de verklaring van het bestuur wordt gezegd, dat het menselijké plicht is om bloedverwanten «n andere personen die van politieke gevangenen afhankelijk zijn, te steunen. Het juridische werk van het fonds wordt verricht door juristen. Bij de steunverlening werkt het fonds samen met erkende sociale organisaties en bevoegde sociale werkers. Voedsel en kleding wordt in noodgevallen verstrekt aan ge zinnen waarvan de kostwinner ge vangen zit. Tn sommige gevallen zitten zo wel de vaders als moeders van grote gezinnen in de gevangenis. Beid wordt ook gebruikt om boe ken te kopen voor studerende kin deren van politieke gevangenen of op andere wijze bij te dragen in de bevoorraden". Dit heeft de staf chef van het Amerikaanse leger, generaal Harold Johnson, vrij dag op een congres van het „Amerikaanse legioen' te Colum bus verklaard. Deze schatting had geen betrekking op de aan voer over zee of via de delta van de Mekong. Door de aanvoer van mate rieel en manschappen uit Noord- Vietnam was de Vietcong thans in staat tot operaties van tame lijk grote omvang, zo meende de generaal. Hij zei voorts dat het aantal sabotagedaden tegen wegen, bruggen en waterwegen in Zuid-Vietnam sinds mei vijf maal zo groot was geworden. De bedoeling hiervan was de Zuid vietnamese en Amerikaanse strijdkrachten in de omgeving van hun bases te isoleren, waar door de opstandelingen gemak kelijker elders konden aanvallen. Generaal Johnson zag echter aanwijzingen dat de toestand voor de Zuidvietnamezen en Amerikanen zal verbeteren. In dit verband noemde hij de ver liezen van de Vietcong die hij op 89.000 man sinds 1961 schatte en de zijns inziens voor de Viet cong toenemende moeilijkheid om nieuwe krachten aan te wer ven. wen geld van het fonds krijgen voor reizen naar de plaats waar hun man gevangen zit. De voorbereiding van de voor- onterpen ter uitvoering van de wet gevaarlijke stoffen is thans zover gevorderd, dat opdracht is gegeven de voorontwerpen in de staatscourant te publiceren. Gepubliceerd zullen worden een ontwerp-reglement gevaarlijke stoffen, waarin onder meer re- gelen zullen worden gegeven voor het vervoer, afleveren, het gebruiken en het zich ontdoen van gevaarlijke stoffen, met drie bijlagen, te weten: bepalingen betreffende het vervoer over land van gevaarlijke stoffen en voorwerpen (V.L.G.). Bepalin gen betreffende het vervoer over de binnenwateren van gevaar lijke stoffen en voorwerpen (V. B.G.) en lijst van vuurwerken. Aan belanghebbenden zal i\a de publikatie gelegenheid wor den geboden hun op- of aanmer kingen ter kennis van het mini- j sterie van verkeer en waterstaat te hfe»gen.&* '-*• 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1