Engelse rector Gerald Brooke in Moskou tot vijf jaar veroordeeld Veiligheidsgordel rond Da Nang MUL Wie is kolonel H. Boumedienne? DE ACHTERGRONDEN VAN DE STAATSGREEP IN ALGERIJE HET WEER RADIO DE KOCX Yjjfiiaizend Zuidvietnamese burgers geëvacueerd dé DE EIS WAS ZEVEN JAAR „Waarschuwing voor buitenlanders" De activiteiten van Bishop Beroep van internationale rode kruis De z.g. boodschap van Ho Tsji Minh Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden GASVERWARMING ONDERZOEK NAAR SMOKKEL OP ARUBA Enschede telt 135.000 inwoners ZATERDAG 24 JULI 1965 21e Jaargang - No. 648^ Op zaterdag- 19 juni, klokslag 2.25 uur 's nachts, werd de witte villa „Joly" in Algiers door driehonderd soldaten omsingeld. Zij stonden onder bevel van een der vrienden van vice-president Boumedienne, niet name van kolonel Tahar Zbiri. Deze haalde partijleider en staatshoofd Achmed Ben Bella uit bed, na eerst diens lijfwachters buiten gevecht te hebben gesteld, waarna de arrestant gevankelijk naar Maison Carrée, een voorstad van Al giers, werd overgebracht. Sindsdien is niets meer vernomen van Ben Bella, die persoonlijk bevriend was met Nikit? Chroesjtsjow en met Fidel Castro, tevens drager was van de titel „held der Sowjet-Unie" en in eigen kabi net portefeuilles beheerde van binnenlandse zaken en financiën. BEN BELLA WIST DAT DIT ZOU KOMEN De gevallen grootheid, onge huwd en 48 jaar oud, werd door zijn tegenstanders o.m. aanspra- 'kelijk gesteld voor de langduri ge chaotische toestand in 't land, "waar handel, industrie en land bouw in feite zijn lamgelegd door de uittocht van ruim 500.000 Franse zakenlieden en technici die na de overeenkomst van Evian in februari 1962 het land moesten verlaten. Algerije verloor in de bevrij dingsoorlog, die 8 jaar duurde (van 1 november 1954 tot febr. 1962) ruim een miljoen mannen, vrouwen en kinderen. Vast staat onder meer ook, dat vier mil joen Algerijnen moeten leven van Amerikaanse rantsoenen: twee miljoen anderen zijn aan gewezen op de verdiensten van familieleden werkzaam in Frank rijk, terwijl van de twee Alge rijnen er één zonder werk is. Het door Achmed Ben Bella aan de Algerijnse bevolking beloof de „socialistisch paradijs", is niet gekomen. Ben Bella die commu nist was in hart en niéren, wel ke politieke meningsuiting de grondoorzaak vormt van zijn uiteindelijke val, onderhield nauwe contacten met Peking en met Moskou en zowel van de kant van Mao alsook van de zijde van Brezjnew en Kosygin werd gepoogd deze invloeden te vergroten. Hij was van het bestaan van de samenzwering op de hoogte sinds in april 1963 aan het licht kwam dat voor het financieel mogelijk maken van de omver werping van zijn gezag in Lau sanne (Zwitserland) een spe ciale bank was gesticht, de Ban- que Commerciale Arabe", die onder leiding stond van de Zwit serse bankier Fran?ois Genoud. Naar het beleid van deze ban kier wordt thans door de Zwit serse justitie een onderzoek in gesteld. HOUARI BOUMEDIENNE Kolonel Houari Boumedienne, 40 jaar oud, ongehuwd, werd in 1925 in Guelma (Algerije) gebo ren en blijkt een overtuigd en dien-gelovig mohammedaan te zijn, bij het fanatieke af. Deze Algerische Arabier wijst gelet op zijn geloofsovertuiging het marxisme als atheisme zonder meer af. Boumedienne mist elk gevoel voor humor en treedt ongaarne voor het voetlicht. Hij heeft diep liggende ogen, die koortsachtig flikkeren en geplant zijn in een opvallend smal hoofd. Zijn lichaam is lang en mager, zijn figuur slank, de gang elastisch. Deze militair is een man van weinig woorden, 'n goed schaak speler, daarnaast een ketting roker en vóór alles een uitste kend strateeg. Hij studeerde on der meer aan de universiteiten van Cairo en Tunis en maakte geruime tijd deel uit van de Egyptische geheime dienst. In 1952 werd Boumedienne lid van de Algerijnse verzetsbewe ging en pleegde hij daadwerke lijk verzetsacties tegen het Franse gezag. In 1953 vluchtte hij naar Marokko van waar hij in februari 1955 terugkeerde. ORGANISATOR In 195C werd hij belast met de leiding van de Algerijnse ver zetsbeweging, waarvan 't hoofd kwartier uit veiligheidsoverwe gingen was gevestigd in Tunis. Van hier organiseerde Boume dienne het latere bevrijdings leger. Hij leidde en instrueerde het kader daarvan. Het was kolo nel Houari Boumedienne, die er met zijn leger voor zorgde, dat de uit een Franse gevangenis terugkerende Achmed Ben Bella staatshoofd werd van Algerije, die or ~ijn beurt zijn helper be noemd tot opperbevelhebber ,Van het leger en wat later tot minister van landsverdediging (augustus 1962) en vice-minis- ter-president Ook na de staatsgreep van 19 juni j.l. behield de kolonel het ooperbevel over het leger, dat 60.000 man sterk is en de be schikking heeft over zeshonderd tanks en honderdvijftig vlieg tuigen. Bewapening, tanks en vliegtuigen zijn van Russisch fa brikaat. Boumedienne is voorts persoonlijk bevriend met de sinds enige tijd spoorloos ver dwenen „tweede man" van Fi del Castro, Ernesto („che") Guevara. HEMELSCHREIEND Overtuigd moslem als hij is, leeft hij streng naar de voor schriften van de Koran, waaruit het verschil in mening en levens- opvatting met Ben Bella duide lijk naar voren treedt. De vroe gere dictator wilde onder alle omstandigheden met Rusland en China samenwerken in tegen stelling met Boumedienne die dit op grond van zijn opvatting van de hand wees. Kolonel Hou ari Boumedienne wil geen Rus sisch, geen Chinees, maar een Arabisch Algerije. Dit ernstige verschil in persoonlijke opvat tingen en de ten hemel schrei ende toestanden in het land ver oorzaakten uiteindelijk de val van Achmed Ben Bella. (Adv 1 BINNENVERING bet beste bed ooit gemaakt! ISomlwill 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! hazet-fabrieken Zevenbergen N.B. MET VAKANTIE H. M. de Koningin, prinses Beatrix en Claus von Amsber gefotografeerd bij hun aankomst aan de villa „De gelukkige oli fant", het vakantieverblijf van de koninklijke familie in Porto Ercole. In Moskou is vrijdag het pro ces voortgezet tegen de Engelse lector Gerald Brooke, die. don derdag reeds had bekend schul dig te zijn aan het plegen van ondermijnende anti-Sowjet-acti- viteit. Ook nu werden geen wes telijke journalisten of toeschou wers ter zitting toegelaten. Dat zou wel het geval zijn tegen het einde van het proces, waar schijnlijk later op de dag. tingen en het verspreiden van anti-Sowjet-propaganda. Voorts kwam in de Moskouse bladen de naam voor van de En gelse Mary Harari. Zij zou naar Moskou zijn gekomen om „ten- dentieuse inlichtingen te verza melen over onze huidige levens wijze". De „Pravda", het orgaan van de communistische partij, noem de Anthony Bishop, secretaris op de Britse ambassade, als con tactman van Brooke. Bishop zou ook Dewhurst geholpen hebben. De Britse ambassade reageer- straf zal een waarschuwing voor alle buitenlanders betekenen, die zich met de binnenlandse aange legenheden van de Sowjet-Unie will bemoeien", aldus Tere- chov. Terechov zei dat Brooke's schuld was aangetoond. „Het is niet voor het eerst dat een En gels onderdaan zich voor een Russische rechtbank moet ver antwoorden wegens misdaden tegen het Russische volk", aldus de openbare aanklager, die her- De 27-jarige Engelse lector Gerald Brooke tijdens het pro ces in Moskou. De Russische bladen kwamen vrijdagochtend met nieuwe be schuldigingen, die waarschijnlijk tijdens de besloten zitting van donderdag naar voren waren gekomen. Zij noemden de na men van verscheidene Engelsen die betrekkingen onderhouden met de buitenlandse organisatie waarvoor ook Brooke werkte. Zoals gemeld zou dit een ver bond van Russische emigranten zijn, met afdelingen in verschei dene westelijke hoofdsteden. „Komsomolsgkai Pravda", een blad voor jongeren, beschuldig de Martin Dewhurst, lector aan de universiteit van Glasgow, er van Brooke bewogen te hebben tot de organisatie toe te treden. Dewhurst studeerde destijds met Brooke aan de universiteit van Moskou en werd tweemaal uit de Sowjet-Unie gewezen we gens het verzamelen van inlich- de hierop onmiddellijk met een verklaring, waarin het artikel in de „Pravda" als bespottelijk werd betiteld. G,en enkel lid van de ambassade onderhoudt be trekkingen met genoemde bui tenlandse organisatie, aldus de verklaring. De openbare aanklager heeft een vrijheidsstraf van zeven ja ren geëist, waarvan de eerste twee jaren in een gevangenis moeten worden doorgebracht. Gennady Terechov verklaarde namens het openbaar ministerie dat Brooke een ernstige misdaad had begaan, waarvoor hij streng moest worden gestraft. „Deze innerde aan het proces tegen de Britse spion Wynne, twee jaar geleden. De openbare aanklager be schuldigde de Britse ambassade in Moskou ervan betrokken te zijn in de zaak-Brooke en zich door middel van studenten in de Sowjet-Unie van inlichtingen te willen voorzien. Terechov vroeg de rechtbank een onderzoek in te stellen naar de activiteit van de tweede secre taris op deze ambassade, Antho ny Bishop, welke hij onverenig baar noemde met de diploma tieke status en in strijd met het internationale recht. (Zie verder pagina 4) Amerikaanse vliegtuigen hebben vrijdag in Noord-Vietnam weer bruggen en andere strategische punten t gebombardeerd. Acht toe stellen lieten bommen vallen op een verkeersweg op 40 kilometer ten noordoosten van Dien Bien Phoe en 80 kilometer van de grens met China. Intussen zijn op de vliegbases Da Nang en Bien Hoa in Zuid-Vietnam de veiligheidsmaat regelen verscherpt. Bij Da Nang is men begonnen met de evacuatie van vijfduizend burgers naar een dertien kilometer verder gelegen gebied. De Amerikanen willen rond de basis een brede veiligheidsgor del scheppen. In de buurt van de basis Bien Hoa, niet ver van Saigon, is vrij dag een afdeling van ongeveer dui zend vietcongstrijders waargeno men. Men houdt rekening met een mortier-aanval. Het internationale comité van het rode kruis heeft op Noord en Zuid-Vietnam en de Verenig de Staten een beroep gedaan om bij de huidige oorlogvoering de bepalingen van de conventies van Genève na te leven. Er wordt aan herinnerd dat volgens deze conventies, waartoe alle drie genoemde staten zijn toegetreden, het leven van elke krijgsgevangene moet worden gespaard en dat deze recht heeft op een menselijke behandeling. Het beroep is ook gedaan op het Vietnamese bevrijdingsfront, hoewel dit de conventies niet heeft ondertekend. In Amerikaanse kringen in Saigon staat men zeer sceptisch tegenover een boodschap van president Ho Tsji Minh, die ge vonden zou zijn op het lijk van een vietcong-officier, die woens dag bij Xoejen Noc sneuvelde. Volgens het Zuidvietnamese persbureau drong de Noordviet- namese president er bij de lei ding van de vietcong' op aan zijn troepen naar het noorden terug te trekken, omdat daar de toe stand zeer ernstig zou zijn. Vol gens de Amerikanen zijn in april verscheidene van dergelijke „boodschappen" gevonden met eenzelfde inhoud. Toen was er echter iets gebeurd. Van Zuidvietnamese zijde is inmiddels vernomen dat de weg van Saigon naar de Cambod jaanse grens „onbruikbaar" is. De vietcong zou hebben laten ENKELE OPKLARINGEN Een omvangrijk lage drukge- bied waarvan het centrum zich van Engeland naar de Noordzee verplaatst, blijft het weer in een groot deel van Europa bepalen. Op vele plaatsen in Engeland, noord- en midden-Frankrijk, onze streken, West-Duitsland, Dene marken en zuid-Scandinavië kwamen opnieuw regen- en on weersbuien voor. ZATERDAG 24 JULI v.m. n.m. Breskens 9.45 10.14 Temeuzen 10.20 10.49 Hansweert 11.00 11.29 Walsoorden 11.10 11.39 MAANDAG 26 JULI v.m. n.m. Breskens 11.28 11.58 Terneuzen 0.03 12.33 Hansweert 0.43 1.13 Walsoorden 0.53 1.23 Juli DINSDAG 27 JULI 24 4.49 20.43 0.40 v.m. n.m. 25 4.51 20.41 1.11 Breskens 0.31 12.54 26 4.52 20.40 1.55 Terneuzen 1.06 1.29 27 4.54 20.38 2.56 Hansweert 1.46 2.09 28 4.55 20.57 4.13 Walsoorden 1.56 2.19 29 4.57 20.35 5.42 Door aanvoer van koude lucht en bewolking zijn de temperatu ren in deze gebieden belangrijk beneden normaal. Enkele sta tions in Groenland melden in de middag dezelfde temperaturen als in Nederland. Nieuwe randstoringen. die om de depressie boven de Noordzee circuleren zullen af en toe nog buien veroorzaken, afgewisseld door tijdelijke opklaringen. De aanvoer van koude lucht met een zuidwestelijke wind houdt aan. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Koel weer met nu en dan op klaringen en enkele buien waar van sommige met onweer. Mati ge en langs de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. 16.57 18.19 19.32 20.31 21.14 weten, dat elk verkeer verboden is. Tussen Binh Doeong en Loc Ninh op 70 km ten noorden van Saigon werd een autobus in brand gestoken '(Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De recherche van San Nicolas op Aruba stelt een onderzoek in naar smokkel in verdovende mid delen, waarbij enige personen op Aruba betrokken zouden kunnen zijn. „Interpol" is bij deze zaak betrokken, zo meldt de „Amigoe de Curacao". Op de Prinses Beatrix luchtha ven van Aruba werd donderdag een Chinees aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een aanzienlijke hoeveelheid opium. Enschede heeft sinds gisteren 135.000 inwoners. De 135.000ste is de vrijdag geboren Gerrit Her man Overbeek. Vader Overbeek, technisch ambtenaar bij een tex tielbedrijf, kreeg op het gemeen tehuis voor zijn zoon een spaar bankboekje met een eerste inleg van 135. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In verscheidene delen van Venezuela zijn woensdag aard schokken waargenomen. Het epi centrum lag te Falla de Bocono in de staat Trujillo. Te El Celoso in de staat Barinas, stortte een school in en liepen verscheidene huizen 21.45schade op. Frankering B33 abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van Se SanSe Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Gitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer AdvertentieprïTs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomh. maandag/dinsdag-nummer tot 70 uur v.m

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1