Amerikaanse vliegtuigen blijven Noord-Vietnam bombarderen Het buitenlands beleid in de Eerste Kamer LANDINGSVAARTUIG LIEP OP EEN MIJN N.A.S.A. gaat Pegasus-C lanceren MINISTER LUNS BIJT VAN ZICH AF HARRIMAN SPRAK OPNIEUW MET KOSYGIN HET WEER Nieuwe Griekse ministers beëdigd DONDERDAG 22 JULI 1965 21e Jaargang - No. 648$^ 500 ton bommen op oerwild 150.000 voor de dood van kolonel Thao Luchtbasis had het zwaar te verduren Haven Ben Thuy gebombardeerd McNamara terug in Washington Akkoord met de „ton" Niet Beleidvol OPNIEUW SCHADE DOOR ONWEER IN WEST-DUITSLAND GEVANGENISOPROER IN AUCKLAND BEDWONGEN Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht De minister aan het woord Rechtsbijstand Niet gerust Ontwikkelingshulp Franksring b0 abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdreaacfsur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal: per maand 2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mai 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Militairen van de Vietcong heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag weer Amerikaanse stellingen bij de luchtbasis Bien Hoa met mortier- en mitrailleur- vuur bestookt. Ook traden voor het eerst sterke patrouilles van de Vietcong op. Van Amerikaan se zijde werden de verliezen licht genoemd. De 'Vietcong was ook actief bij liet Zuidvietnamese kamp Boe- dop nabij de grens met Cambod ja, dat de nacht tevoren een zwa re aanval te doorstaan had ge kregen, waarbij de Zuidvietna- mezen zware verliezen hebben geleden. In de provincie Long An liep dinsdag 'n landingsvaartuig met Zuidvietnamese militairen en Amerikaanse „adviseurs" op een mijn, waardoor verliezen werden geleden. 25 Amerikaanse vliegtuigen van het vliegdpkschip „Indepen dence" bombardeerden dinsdag avond te Ban Xom Lom, 100 km westelijk van Hanoi, militaire in stallaties, waarbij negen gebou wen werden vernield. Vier ande ré toestellen vielen intussen de radarinstallaties aan bij kaap Moeirom op 120 km ten zuiden van Hanoi. Tenslotte waren nog 22 Ame rikaanse vliegtuigen betrokken bfj andere aanvallen ten zuiden van de Noordvietnamese hoofd stad die tegen bruggen, schepen en vrachtauto's waren gericht. - O Volgens de Amerikanen keerden alle toestellen op hun basis terug. Tussen de 25 en 30 reusachtige achtmotorige Amerikaanse B.-52- bommenwerpers, afkomstig van het duizenden kilometers oostelij. ker in de Grote Oceaan gelegen eiland Goeam hebben woensdag vijfhonderd ton aan bommen af geworpen boven een ongeveer vijftig km ten noordwesten van Saigon gelegen oerwoudgebied, dat in handen is van de Vietcong. De Zuidvietnamese autoriteiten hebben de drie miljoen piaster (ongeveer 150.000 gulden) die zij de arrestatie van de ex-kolonel beschikbaar hadden gesteld voor Pham Ngoc Thao, uitbetaald aan degenen die bij de aanhouding van Thao waren betrokken. - Zoals gemeld werd Thao die wegens een mislukte staatsgreep in februari bij verstek ter dood was veroordeeld, bij zijn arresta tie dodelijk gewond, aldus de Zuidvietnamese lezing van het geval. De ex-kolonel was een voor aanstaand leider van de rooms- katholieken in Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse weekblad News week publiceerde dinsdag een artikel van Thao, waarin deze de Amerikaanse politiek in Vietnam fel hekelde. De Vietcong heeft dinsdag vergeefs storm gelopen op het opleidingskamp te Bu Dop, 135 km ten noorden van Saigon. De 190 verdedigers, onder wie zes Amerikanen, hielden de rebellen gedurende negen uur huiten de prikkeldraadversperring. Na af loop van de gevechten werden 120 lijken van opstandelingen geteld. Ook de verdedigers van de luchtbasis Bien Hoa kregen het zwaar te verduren. Ten koste van geringe verliezen wisten zij twee aanvallen af te slaan. Langs hoofdweg 19, de belang rijke aanvoerlijn naar het Zuid. Vietnamese bergland, stromen thans weer voorraden. Dinsdag bereikte een konvooi van 200 vrachtwagens met munitie en voedsel het garnizoen van Plei- koe. Hoofdweg 19 werd vorige week ontsloten, toen duizenden militairen, ondersteund door 200 vliegtuigen, de omgeving van re bellen zuiverden. Langs die ge hele route zijn thans militairen gelegerd. Verwacht wordt dat de guerrillastrijders zullen trach ten de weg opnieuw te verovei; ren. Twintig vliegtuigen van de A merikaanse oiaj^ne lu oh tmaeht hebben 'woensdag'ochtend dë Noordvietnamese haven Ben Thuy gebombardeerd. Zij onder vonden zware tegenstand van Noordvietnamees luchtafweergc- schut .waarvan vier batterijen met behulp van raketten buiten gevecht konden worden gesteld. In de haven werden vier gebou wen vernield en twee beschadigd. Bij zijn terugkeer uit Vietnam in Washington heeft de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara, woensdag gezegd het verschil in troepensterkte tussen de Vietcong en het Zuid vietnamese leger onaanvaard baar te achten. Deze uitlating schijnt er op te wijzen, dat McNamara president Johnson zal aanraden het aantal Amerikaanse militairen in Zuid- Vietnam te vergroten. Volgens McNamara beschikt He Vietcong op het ogenblik over 165.000 man, terwijl het Zuidviet namese leger ongeveer een half miljoen militairen telt. Ameri kaanse deskundigen hebben er verscheidene malen op gewezen dat een overmacht van tien tegen één nodig is om de Vietcong in bedwang te houden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart is van plan op 30 juli een derde satelliet van het type Pagasus-C te lanceren voor het onderzoek naar micro meteorieten. Hiertoe is het appa raat uitgerust met 48 panelen, met lichtgevende verf bestreken, die het geheel het uiterlijk geven van een windmolen: Men hoopt dat te zijner tijd een kosmonaut bij een „wandeling" in dé ruimte deze af neembare panelen zal kunnen terugnemen naar de aarde. Een on derzoek van de panelen is van groot belang voor de bouw van ruimteschepen voor interplanetair onderzoek. De Pegasus-C moet in een cir kelvormige baan op 531 km van de aarde komen en tot 1968 in de ruimte blijven. Gedurende een jaar zal de satelliet gegevens naar de aarde zenden. De lancering ge schiedt met een Saturnus-l-raket, de laatste van dit type, omdat in middels de Saturnus-1 B is ge bouwd die een .stuwkracht heeft van meer dan 1% miljoen pond. De heer Van Riel (vvd) vond dat het benoemen van de socia listische afgevaardigde Van der Stoel tot staatssecretaris van bui tenlandse zaken vragen oproept. Hij kan vrede hebben met een politieke afspraak, maar is hier gezocht naar een plaats? Het zou logisch zijn geweest een socialist bij defensie te benoemen, omdat daar een diepgaande taaksplit- sing bestaat. Op buitenlandse zaken is de coördinatie hoofdzaak. De minis ter kan zich bijv. niet aan Navo- en Europese zaken onttrekken. Bijzonder vriendelijk was de heer Van Riel jegens minister Bot, die wat hem betreft met een schone lei begint. De heer Bot zit thans met de heer Von deling in één kabinet. „Die straf WESTBERLIJNSE POLITIE GRAAFT NAAR MOGELIJKE RESTEN VAN BORMANN De Westberlijnse politie graaft in de Invalidenstrasseniet ver van de muur, naar de moge\ijke res ten van Adolf Hitlers plaatsver vanger Martin Bormann. Het lijk van Hitiers lijfarts Stumpegger zou zich ook op deze plaats mop- ten bevinden. vind ik adequaat", aldus de heer Van Riel. Hij had sympathie en bewon dering voor minister Luns, wien het gelukte een conflict te ont ketenen, waarbij Frankrijk al leen stond. Daarbij toonde hij weinig sympathie voor de op merking van de heer De Niet, dat de minister te veel ambach telijk en te weinig existentieel is. De heer Van Riel ging akkoord met de „ton van Luns" voor het Defense and Aid Fund. Hij wil de echter weten of getracht is aan de Zuidafrikaanse regering uit te leggen, waarop deze toe zegging mede op grond van de specifieke verhoudingen binnen het koninkrijk berust. Ongeacht de consequenties moet aan de gekleurde volkeren duidelijk worden gemaakt hoe wij over de apartheid denken. Over de reacties in Afrika zei hij, dat we niet op zij moeten gaan voor emotionele reacties. Men moet niet roekeloos of on verstandig te werk gaan, maar wel doen wat de menselijke mo raliteit eist, aldus de heer Van Riel. In het huidige stadium kan ons land niets nuttigs in de zaak- Vietnam doen, zo meende deze spreker. Voor Frankrijks houding jegens de E.E.G. had hij geen goed woord over. In de omstan digheden van vandaag zou hij in de E.E.G. een scheiding tus sen de algemene en de douane- politiek willen aanbevelen. Par lementaire controle en inspraak op inkomsten en uitgaven van fondsen, die afhankelijk zijn van het prijsniveau en een vaste ver deelsleutel vond hij niet nodig. De heer Berghuis vond de be lofte van een ton aan het ver dedigingsfonds niet verstandig. Dit is een politieke daad, die pogingen om met Zuid-Afrika in gesprek te komen over de on christelijke apartheidspolitiek doorkruist. Het ware hem liever, dat kerken en particulieren gel den voor de verdediging van politiek vervolgden zouden in zamelen. Onnodige irritaties en wrevel in het politieke vlak met het stam verwante Zuid-Afrika moeten voorkomen worden, zo vond de heer Berghuis. Onze speciale be trekkingen met dit land moeten benut worden om de verkeerde DE OVERSTROMINGEN IN DUITSLAND Het door watersnood getroffen gebied in Duitsland begint weer droog te vallen: Een dikke laag modder en puin bedekt nu de velden en straten. Op de foto zien we leden van het 'Westduit- se leger, die met motorpompen en'Vrachtwagens de straten in Helmarshausen (in Noord-Hes ten) opruimen. In het district Münden in Ne- der-Saksen heeft een onweer dinsdagnacht op sommige plaat sen nog meer schade aangericht dan het noodweer van vrijdag de vorige week. In de gemeente Uschlag stond het water twee meter hoog. Door de straten van het op een berg helling gelegen Hannover- schmünden stortten de water massa's weer als wilde beken in het dal en richtten grote schade aan. Averell Hamman, president Johnsons reizende ambassadeur, heeft woensdag in het Kremlin een laatste onderhoud van ruim ander half uur gehad met de Russische premier Kosygin. De Anjerikaanse ambassade in Moskou deelde mee, dat Harriman de ontmoeting had beschreven ais een vervolg op hun eerste gesprek van verleden week donderdag. Hij wilde niets mede delen over het besprokene. Harriman die negen dagen in Moskou is geweest voor wat offi cieel een particulier bezoek werd genoemd, zal vanmorgen naar Brussel vertrekken. Hij zal de ko mende dagen een aantal Westeuro- nese landen bezoeken. Vrijdag of zaterdag arriveert hij in Bonn, v/aar hij besprekingen op het mini sterie van buitenlandse zaken zal voeren alvorens door te reizen naar München voor een onderhoud met bondskanselier Erhard, die met vakantie aan het Beierse Te- gernmeer verblijft. Naar in Bonn verluidde zal Harriman in West- Duitsland voornamelijk de kwestie- Vietnam en ontwapeningsvraag stukken, speciaal het tegengaan van de verspreiding van kernwa pens, bespreken, Bij het overleg van Harriman in Moskou vormde het Vietnamese vraagstuk de hoofdschotel. Zowel van Amerikaanse als van Russi sche zijde zijn de besprekingen met de grootst mogelijke geheim houding omgeven. Als een van de voornaamste oogmerken ervan werd beschouwd vermijding van enig misverstand tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten ge- Alle opstandige gevangenen in de Mount Eden-gevangenis bij Ackland (Nieuw-Zeeland) heb ben zich gisteren overgegeven. Van het gebouw is na de actie van de opstandelingen weinig meer over dan een puinhoop. De opstand begon maandag avond na een mislukte poging van twee gevangenen om te ont snappen. De gevangenen gingen toen op verscheidene punten brand stichten en andere vernie lingen aanrichten. Driehonderd politiemannen en militairen wis ten te voorkomen dat er gevan genen ontvluchtten. Koning Constantijn heeft dins dagavond vijf nieuwe ministers en een onderstaatssecretaris be ëdigd, waarmede het kabinet- Novas voltooid is. Na de beëdiging verklaarde Novas tegenover verslaggevers dat de volksvertegenwoordiging waarschijnlijk op 30 juli bijeen zal worden geroepen voor een vijfdaags debat, dat zal worden besloten met een vertrouwens- stemming over de nieuwe rege ring. Beëdigd werden: de 71-jarige Meas als minister van buitenlandse zaken. Meas is een voormalig ambassadeur, ter wijl hij als minister van handel deel heeft uitgemaakt van de regering-Papandreoe De 72-jarige Loelakakis, een afgevaardigde van Kreta, als minister van industrie; de 48-jarige rechtgeleerde Ste- phanakis als minister, toegevoegd DONDERDAG 22 JULI v.m, n.m. Breskens 7.41 7.55 Terneuzen 8.16 8.30 Hansweert 8.56 9.10 Walsoorden 9.06 9.20 VRIJDAG 23 JULI v.m, n.m. 8.38 8.53 9.13 9.28 9.53 10.08 10.03 10.18 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden peratuur. Juli 22 4.46 20.45 14.14 23 4.48 20.44 0.17 15.34 24 4.49 20.43 0.40 16.57 25 4.51 20.41 1.11 18.19 26 4.52 20.40 1.55 19.32 aan het bureau van de minister president en de 70-jarige dokter Igoemena- kis als minister voor volksge zondheid. Tenslotte werd Diamantopoe- los als minister van onderwijs en godsdienstzaken beëdigd, terwijl de 42-jarige professor Tsoederos de eed aflegde als onderminis ter voor economische coördina tie. WAT MEER OPKLARINGEN Een lagedrukgebied dat zich uitstrekt van IJsland via de Britse eilanden tot Polen is gevuld met onstabiele lucht, waarin enkele buien voorkomen. De kern van dit lagedrukgebied beëindigd zich bo ven de Noordzee. In de zuidwestelijke luchtstro ming om dit lagedrukgebied be weegt een randstoring die ons de komende vier en twintig uur met enkele buien zal passeren. De lucht die daarna wordt aan gevoerd is iets droger, waardoor later wat meer opklaringen kun nen voorkomen. In de temperatuur komt weinig verandering. Elders in Europa is het weer eveneens onbestendig. Uitzonde ringen hierop zijn Scandinavië en Zuid-Europa waar het mooi zomer weer is. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering in temperatuur Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinia varanderma in tem- kanten van het rassenbeleid te belichten. Daarom vond hij de „ton van Luns" niet beleidvol. De heer Van der Spek (psp) had niets dan lof voor deze ton. Hij wilde nog meer hulp voor andere vervolgden. Weinig ver trouwen had hij in een goede op lossing voor het E.E.G.-conflict. Naar zijn mening zal men steeds meer aan Frankrijk moeten toe geven. Hij viel tenslotte het Amerikaanse standpunt over Vietnam aan, dat z.i. geen enkele reële grond heeft. Minister Luns richtte zich in zijn beantwoording van de spre kers fel tegen het socialistische kamerlid De Niet, die hem sterk kritisch had benaderd. Mr. Luns zei dat hij het mr. De Niet nooit naar de zin zal kunnen maken en dat diens kritiek traditiege trouw scherp was geweest. „Het ware mij liever geweest indien hij zijn gelukwensen bij mijn 12%-jarig ambtsjubileum achterwege had gelaten, aldus mr. Luns. En hij vervolgde: „Als het aan hem had gelegen was ik reeds in 1952 van het politieke toneel verdwenen. Ik zal een maal verdwijnen en wellicht sneller dan hij thans hoopt of verwacht", zo ging mr. Luns ver der. „Daarbij hoop ik dan maar dat mijn opvolger meer existen tialistisch en minder ambtelijk zal zijn. Ondanks de kritiek van de heer De Niet ben ik van plan de reizen die in mijn ambtsuit oefening noodzakelijk zijn, voort te zetten. Ik kan de geachte af gevaardigde mededelen dat ik a.s. maandag naar het buitenland vertrek, namelijk voor een ver gadering te Brussel." De minister zag „geen moge lijkheid voor een Nederlands initiatief ten behoeve van een vreedzame oplossing van de Vietnamese kwestie. Over de crisis in de V.N. zei spr. o.m., dat eerst fundamen tele geschillen moeten zijn bij gelegd voordat deze organisatie weer volledig kan werken. Ge schiedt dit niet, dan kan een nog diepere crisis worden verwacht. De minister verklaarde de Ne derlandse vertegenwoordiger in Saigon opdracht te hebben ge geven ernstige verontrustheid uit te spreken en opheldering te vragen over de aan de Zuidviet namese premier Nguy toege schreven Hitlerverering. De aan dacht van de Amerikaanse rege ring is hierop gevestigd. Over de schenking van hon derdduizend gulden aan het De fence and Aid Fund zei hij, dat aan de Zuidafrikaanse regering duidelijk is gemaakt dat dit geld alleen voor rechtsbijstand en dan nog van geval tot geval naar het oordeel van de Nederlandse regering mag worden besteed. In het E.E.G.-geschil zal de regering geen concessies in prin cipiële zaken doen. De minister deelde dë opvattingen van de heer Van Riel over Europese parlementaire bevoegdheden in zake beleidskwesties en normale controle op geldbeheer. Van de besprekingen op 26 juli tussen de „vijf" verwacht minister Luns slechts een af spraak om na de vakantie ver der te praten. Hij hoopt dat de Franse regering dan op haar be slissing zal zijn teruggekomen, maar daarop was hij niet voor honderd procent gerust:' De minister zonder portefeuille, belast met de ontwikkelingshulp, de heer Bot, gaf een uiteenzet ting van de structuur van de door hem beoogde vormen van ontwikkelingshulp. Deze hulp zal worden aange past aan de behoeften en moge lijkheden van de ontvangende landen. Daarbij moet worden op gepast voor maatschappelijke ontwrichting en werkloosheid in die landen. Plannen moeten op grond van studie en adviezen worden opgesteld en uitgewerkt. Daarbij wordt op diverse depar tementen aanwezige deskundig heid op het gebied van onder meer voedsel, voeding, onder wijs en technologie betrokken. Van belang is ook de strategie rond urbanisatievraagstukken, samenhangende met bijvoorbeeld in Azië en Zuid-Amerika optre dende werkloosheid. Zijn de projecten vastgesteld en is daarover met het ontvan gende land overeenstemming be reikt, dan kan de uitvoering in vele gevallen in partiouliere

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1