Kennedy en de mislukte invasie op Cuba STOP 'N TIJGER IN UW TANK! ZEVENTIG MILJOEN INDONESISCHE BOEREN MOETEN DE REVOLUTIE VOLTOOIEN Geringe meerderheid voor wijziging Warenwet Hst verband tussen verkeersongelukken en maaltijden EUGENE BLACK SPRAK MET DE MINISTERS LUNS EN BOT OVER ONTWIKKELINGSHULP Surinaamse regering verwerpt voorstellen van consortium De taxitarieven in Rotterdam worden verlaagd voor „buitenritten" Eredoctoraat van de vrije universiteit voor dr. Martin Luther King Woensdag 21 juli 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 INDONESISCHE WAARSCHUWING AAN ENGELAND Geheimhouding „Bende ambtenaren" EERSTE KAMER Defensie bezint zich over positie reserve-officieren Andere taak Junta in Ecuador doet concessies Overstromingen in Missouri Wijziging wedstrijd programma betaald voetbal Mead Packaging gaat draaien in West-Brabant Indonesische invasievlooi op weg naar Maleisië? DAROEL ISLAM- LEIDER GEVANGEN GOED IDEE - 5000 Beroving Franse tarwe naar de Sowjet-Unie Geen andere plaats voor de nieuwgeborenen HULP VOOR DUITSE OVERSTROMINGS GEBIEDEN Stadsritten zullen volgen Indonesiërs vragen uitwijzing Amerikaanse adventisten Het neo-nazisme in Zweden Wijlen president John F. Ken nedy heeft altijd zeer sceptisch gestaan tegenover de (mislukte) invasie in de Cubaanse „Var kensbaai", zo schrijft de Ameri kaanse historicus Arthus Schle- singer in zijn boek „De duizend dagen" waarvan het weekblad „Life" deze week een nieuw hoofdstuk publiceert. Schlesinger, vele jaren advi seur van Kennedy, vertelt dat de president twaalf dagen na zijn verkiezing werd ingelicht over een plan voor een invasie op De bevelhebber van de Indo nesische marine, schout-bij nacht E. Martadinata, heeft ge zegd dat de Indonesische vloot Singapore en andere voor Enge land belangrijke steden in het verre oosten zal verwoesten en verlammen, als Engeland Indo nesië zou aanvallen. Volgens de Indonesische schout-bij-nacht heeft Indonesië een vloot van totaal 400.000 ton, de „niet-con- ventionele strijdkrachten der marine" niet meegerekend. Het aantal manschappen is 80.000. Cuba dat was opgesteld door de Amerikaanse spionagedienst (de central, intelligence agency). Hij machtigde de C.I.A. de voorbe reidingen voort te zetten, zonder dat dit wilde zeggen dat hij de operatie goedkeurde. Kennedy raakte steeds minder overtuigd van het eventuele suc ces van de invasie maar intus sen was een diplomatiek en mi litair mechanisme op gang geko men, dat werd omgeven door een geheimhouding welke bepaalde deskundigen verhinderde Ken nedy de juiste adviezen te geven. Deze moest zich daarom verla ten op militairen en leden van de spionagedienst, temeer daar men hem nooit een memoran dum had getoond van Chester Bowles, destijds onderminister van buitenlandse zaken die zich tegen de operatie uitsprak. Niets was ontmoedigender dan de aanblik van een bende amb tenaren die zich opmaakten het vertrouwen van de wereld in de nieuwe president op te offeren aan hun eigen belangen, aldus Schlesinger. Het vooruitzicht van de ver slagenheid en woede der Cu baanse ballingen bij het afgelas ten van de operatie bracht Ken nedy ertoe zijn goedkeuring te geven op voorwaarde dat er geen Amerikaanse militairen aan deelnamen. De mislukking van de inva sie betekende een grote schok voor de president die lange tijd werd gekweld door de ge dachte aan de vertwijfelde mannen die als honden wer den neergeschoten of werden opgesloten in de gevangenissen van Castro. (Adv.) TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Op een congres van de negen boerenvakbonden van Indonesië heeft president Soekarno gezegd, dat hij de boeren als voornaam ste pijlers van de revolutie be schouwt. Zonder de zeventig miljoen boeren zou de Indone sische revolutie niet voltooid Z'jn. De bedoeling van deze revo lutie is volgens de Indonesische president het lijdende volk een rechtvaardige en welvarende maatschappij te geven zonder uit buiting door anderen, „een nieu we wereld vol geluk". Boven dien zou er een onafhankelijk en soevereih Indonesië moeten zijn van Sabang tot Merauke: poli tiek, cultureel, economisch, so ciaal en militair. De Indonesische president zei in zijn toespraak in het Boeng Karnostation in Djakarta nog „Wij kunnen niet leven zonder voedsel. Daarom zijn de boeren zeer belangrijk. „De Indonesiërs waren niet onafhankelijk ge weest, omdat zij door de Neder landers militair, politiek, cultu reel en sociaal waren gebonden. Al deze banden moesten worden verbroken. Met de militaire was dit reeds gebeurd. Nu werden de politieke en andere banden ge- Bij het ministerie van defensie bezint men zich op het ogenblik over de positie van de reserve officieren in de krijgsmacht. Dit heeft staatssecretaris Peynenburg gisteren gezegd in de Jan van Schaffelaarskazerne in Ermelo, waar hij de benoeming tot vaan drig van een aantal adspirant- reserve-officieren van de infan terie bijwoonde. De staatssecretaris zei dat de gedachten uitgaan naar twee punten. Ten eerste wil men reser- ve-officieren die geen mobilisa tiebestemming hebben, niet meer tot hun 45ste jaar beschikbaar laten zijn. In de tweede plaats wordt nagegaan hoe de ge oefendheid van die reserve-offi cieren die wel een moblisatiebe- stemming hebben, kan worden opgevoerd. De staatssecretaris stelde, dat in het huidige tijdsgewricht de functie van reserve-officier in de krijgsmacht een andere is ge worden dan zij dertig jaar gele den was. Toen werd een reserve officier opgeleid voor een taak, die hij bij een eventuele mobili satie moest vervullen. Nu is de situatie zo, dat de momentele behoefte aan reserve-officieren in de parate onderdelen de voor naamste rol speelt en de functie die de reserve-officier bij de mobilisabele onderdelen krijgt, op de tweede plaats is gekomen. Een suggestie die me aan spreekt, aldus de staatssecreta ris, is de volgende: We laten re serve-officieren dienstplichtig zijn tot een nog nader vast te stellen leeftijd en gaan daarna selecteren. Zij die op grond van de wijze waarop ze hun tijd van eerste oefening hebben uitge diend en op grond van hun bur gercarrière zijn opgevallen, kun nen reserve-officier blijven en moeten ook hoofdofficiersrangen kunnen bereiken. slaakt. Om dit te doen zou er een Indonesische eenheid tot stand moeten komen, gegrond vest op het „Nasakom-beginsel", namelijk dat van samenwerking tussen de nationalisten, de gods dienstige groeperingen en de communisten. President Soekarno sprak de hoop uit dat het boeréncongres een hechte eenheid zou kunnen smeden, want zonder een der gelijke eenheid zou de Indone sische revolutie niet voltooid worden. Met een krappe meerderheid (32 tegen 28 stemmen) besloot de eer ste kamer de voorgestelde wijzi ging van de warenwet te aanvaar den. Een aantal taken zal op grond De militaire junta in Ecuador heeft zich bereid verklaard in het kabinet vier vertegenwoordigers op te nemen van Guayaquil, de grote havenstad waar zich de laat ste. dagen felle demonstraties heb ben voorgedaan tegen de junta. Bij deze betogingen zijn drie mensen om het leven gekomen. Men verwacht dat er zich nu, althans voorlopig, geen-nieuwe rel letjes zullen voordoen. De studen ten die het verzet tegen de junta leiden, hebben laten weten dat zij hun campagne voortaan uitsluitend op het politieke vlak zullen voe ren. De order om geen colleges te lopen, zolang er geen burgerlijk bewind is gekomen, blijft van kracht. Intussen blijft in Guayaquil ook de staat van beleg van kracht, op grond waarvan o.a. in de café's geen sterke drank mag wor.den verkocht. Prof. dr. C. den Hartog, bij zonder hoogleraar in de leer van de voeding en de voedselberei ding, vindt dat het aandeel van de voeding in verkeersongeval len, de daling van het bewust zijn als gevolg van het gebruik van onvoldoende voedsel of sla perigheid na overmatige maal- tiiden nog onvoldoende zijn be. studeerd. Hij meent dat vetzucht, ge combineerd met een zittende houding, de bloedsomloop on gunstig beïnvloedt, doordat het hart dat op het middenrif ligt, meer overdwars komt te liggen. In „Gezondheidszorg", het maandblad van het Groene Kruis, schrijft prof. Den Hartog over de automobilist en zijn voeding. Hij wijst er onder meer op, dat herhaaldelijk meldingen komen van verkeersongevallen rond het middaguur en van de onverklaar bare dood van beroepschauffeurs die grote hoeveelheden voedsel en drank hebben gebruikt. Prof. Den Hartog citeert uit een boekje van de Deutsche Ge- sellschaft für Ernahrung, waar de automobilist wordt geadvi seerd een goede maaltijd in rust te gebruiken. Tijdens de rust pauzen (om de twee uur tien minuten) is het wenselijk kleine hoeveelheden koolhydraten te ge bruiken in de vorm van choco lade, fruit en wellicht een koek, die ertoe bijdragen een opko mende vermoeidheid sneller te overwinnen. 's MIDDAGS NIET TE VEEL ETEN Een gunstige invloed hebben ook eiwitrijke, vetarme voedings middelen zoals een ei, magere worst en een broodje met vlees. Op deze wijze voorkomt men een omvangrijke middagmaaltijd, te gebruiken, want prof. Den Har tog vindt dat er 's middags in het algemeen te veel wordt gegeten. Gevaarlijk zijn omvangrijke vetrijke maaltijden, zeker gecom bineerd met alcoholgenot. Het Duitse instituut adviseert de automobilisten bij lange rjtten op gewone tijden te eten, maar dan licht verteerbare spijzen, die geen gassen ontwikkelen. Ge vaarlijk is het een hongergevoel te onderdrukken. Het uithou dingsvermogen vermindert en men wordt moe en nerveus, waardoor de reactiesnelheid ver mindert. Ten minste tien inwoners van stadjes in het westen van de Ame rikaanse staat Missouri zijn om het leven gekomen of worden ver mist tengevolge van overstromin gen, welke zijn veroorzaakt door het buiten hun oevers treden van rivieren, die sterk waren gezwol len door aanhoudende slagregens. Honderden anderen, die een toe vlucht hadden gezocht op de daken van hun woningen, werden gered. Er zijn ook veel akkers onderge lopen. Dank zij de medewerking van de competitieleiding van het amateur voetbal i% het mogelijk gebleken het competitieprogramma van het betaalde voetbal voor zondag 19 september 1965 te laten vervallen Daarvoor in de plaats wordt de eerste ronde van de bekercompe titie betaald voetbal vastgesteld. Bekerhouder Feijenoord is hiervan vrijgesteld en kan zich dus sparen voor de op 22 september te spelen wedstrijd tegen Real Madrid. Deze wijziging is mede van be lang voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal, die woens dag 15 september 1965 wordt ge speeld tegen een sterke Duitse tegenstander, waarschijnlijkFC Köln. Het oorspronkelijke programma voor zondag 19 september zal nu op zondag 26 september worden afgewerkt, van deze wijziging aan publiek rechtelijke organen (p.b.o.'s) wor den opgedragen in plaats van aan de tot dusver bestaande overheids organen. De afgevaardigden van dc v.v.d., de c.h.u. en de p.s.p. wensten deze taken niet te zien overgedragen. Enkele leden van de p.v.d.a.-frac- tie waren daar eveneens afkerig van. De heer Delprat (v.v.d.) gaf vóór de stemming uiting aan zijn bezwaren, waarbij hij er op wees, dat onzekerheid bestaat over een terzake uit te brengen advies van de commissie-ordening economisch verkeer. Hij noemde deze wijziging en taakverschuiving geen sterke zaak. Begin september zal in Roo sendaal de Nederlandse vesti ging van de Amerikaanse pa- pierverwerkingsindustrie Mead Packaging provisorisch met de produktie beginnen. Het bedrijf verwacht op den duur in West- Brabant over 150 tot 200 ar beidsplaatsen te beschikken. Het heeft voor de opbouw vijf hecta ren industrieterrein nodig. De bebouwing zal in totaal 7000 m2 omvatten. De firma gaat in Bra bant speciaal-verpakkingen ver vaardigen. Daaronder vallen in het algemeen de „neem-mee ver pakkingen", die in de super markten veelvuldig worden ge bruikt, o.m. cartons voor fris dranken en eieren. De directie hoopt vóór 1966 in West-Brabant op volle toeren te draaien. Of dit nu defintief in Roosendaal dan wel in Bergen op Zoom zal zijn, daarover, zal op korte termijn worden beslist. Men is met de betrokken gemeentebesturen in onderhandeling. Uit West-Brabant is Mead Packaging van plan een groot deel van de Europese markt te bestrijken. Men verwacht de pro duktie voor 65 procent te kun nen blijven exporteren. Het lig' in de bedoeling dat het bedrijf te Amersfoort zal worden opgehe ven. Het Amersfoortse kader verhuist dan naar Brabant, waar voornamelijk grafici en onge. schoolden worden aangeworven. Volgens in de Maleisische hoofd stad Koeala Loempoer ontvangen berichten van het officiële Indone sische persbureau Antara zouden Indonesische oorlogsschepen thans op weg zijn naar Maleisië in een ondersteuningsoperatie van grond- eenheden, die reeds in Indonesisch- Maleisische grensgebieden in actie zouden zijn. Deze Indonesische in- vasievloot zou onder leiding staan van vice-admiraal Moeljadi. De Maleisische minister van landsverdediging Abdoel Razak, die thans tevens als waarnemend premier optreedt, verklaarde in een commentaar op deze Antara-be- richten dat de Maleisische vloot gereed is om elke poging tot een invasie te verijdelen. Hij voegde hier echter aan toe dat de Malei sische regering niet op de hoogte is van een Indonesisch invasieplan. Naar van legerzijde in Dja karta is medegedeeld is in het Latimodjong-gebergte in Zuid- Celebes de „minister van defen sie" van de opstandige Daroel Islam-beweging, Geroenggang, gevangen genomen. Nadat Ka- har Moezakar, de eerste leider van deze beweging, in februari door regeringstroeppen was ge dood, had Geroengang zichzelf tot leider opgeworpen.- Bij het bezoek dat de heer Eugene Black, speciaal adviseur van president Johnson, dinsdag aan de ministers Luns en Bot heeft gebracht, heeft minister Bot, nadat de heer Black een uit. eenzetting van de Amerikaanse plannen voor de ontwikkeling van zuidoost-Azië had gegeven, de heer Black op de hoogte gei steld van de maatregelen, die de Nederlandse regering mede naar aanleiding van een in de tweede kamer aangenomen motie met betrekking tot Vietnam reeds heeft genomen. Reeds een aantal weken gele den is overleg gevoerd met de heer U. Nuyn, uitvoerend secre taris van de economische com missie voor Azië en het verre oosten van de verenigde naties, de E.C.A.F.E., gevestigd te Bang kok. Als gevolg van dit overleg besloot de regering onder voor behoud van parlementaire goed keuring een bedrag van 200.000 ter beschikking te stellen ter ver sterking van de mogelijkheden van de staf van genoemde com missie voor snellere en doeltref fender programmering en plan ning van ontwikkelingswerk. Te vens is in vervolg op een eerdere scheiiking van 500.000 voor het plan tot ontwikkeling van de Mekong vallei thans een - schen king toegezegd van ƒ1.000.000. In het voorafgaande overleg met de leider van het Mekongplan werd aan de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de E.C.A.- F.E. medegedeeld, dat dit geld grotendeels zal worden gebruikt voor de aankoop van een bagger machine in Nederland. Ook de eerste schenking werd op deze wijze besteed. Intussen beraadt het kabinet zioh op vérdere bij dragen in 1966. De daartoe strek kende voorstellen zijn reeds uit- De Surinaamse regering heeft de plannen van het consortium voor de ontginning en verwerking van de bauxiet in West-Suriname ver worpen, zo deelt de Surinaamse regeringsvoorlichtingsdienst mee. Tijdens de onderhandelingen in Nederland heeft een consortium, bestaande uit de Aluminium Com- panie of America (Alcoa), de Alu minium Company of Canada (Al- can), de Billiton-maatschappij en de Ormet een voorstel gedaan in zake de deelname aan de uitvoe ring van het Kabaleboprojekt en de exploratie en exploitatie van bauxiet in West-Suriname. Dit De 40-jarige B. J. Hunting en de 45-jarige J. W. Reynen in Uden, beiden werkzaam in de ceramische fabriek van Philips in Uden, hebben samen een be drag van ƒ5000,ontvangen als beloning voor een door hen in gediend goed idee. Zij hebben samen een methode ontwikkeld om het snijden van ceramische buisjes te automatiseren. Het be drag van 5.000 gulden is de hoog ste beloning voor een goed idee dat tot dusver door Philijs in Nederland is toegekend. Beide employees ontvingen voorts de gouden ideespeld met briljant. De onderscheidingen werden uit gereikt door ir. R. A. IJdens, directeur der ceramische fabriek. voorstel is door de Surinaamse delegatie verworpen. Premier Pengel, minister Rens en de onderhandelingscommissie reizen op of omstreeks 24 juli naar de Verenigde Staten, waar zij be sprekingen zullen voeren over de uitvoering en financiering van het Kabaleboprojekt en alles wat daar mee samenhangt. De bediende van een effecten makelaar is gisteren in New York op straat beroofd van certificaten van aandelen ter waarde van twee miljoen dollar. De stukken zijn verhandelbaar, maar volgens finan ciële deskundigen zal het voor de dieven zeer moeilijk zijn ze te ver zilveren. gewerkt. De volgende week zal een missie van vier vertegem woordigers van het E.C.A.F.E.- secretariaat in Den Haag een uit eenzetting komen geven over de plannen voor de oprichting van een Aziatische ontwikkelings bank. Met deze missie zullen on der leiding van minister Bot be sprekingen worden gevoerd over aard en omvang van de Neder landse participatie. Franse officiële kringen heb ben dinsdag meegedeeld dat vol gens een in Parijs gesloten over eenkomst Frankrijk 300.000 ton tarwe naar dê* Sowjet-Unie zal zenden. De verkoopprijs werd niet bekendgemaakt. Volgens de zegslieden zullen de verschepin gen tussen september en decem ber geschieden. De ziekenhuizen van Stockholm hebben te lijden onder perso neelsgebrek vooral nu in het vakantieseizoen. Zo kon het ge beuren, dat een van de zieken huizen, dat zeven bevallingen tegelijk kan verwerken, een de zer dagen voor het feit geplaatst werd, dat 14 a.s. moeders aan klopten die vrijwel op dezelfde tijd een baby kregen. De zeven beschikbare bedjes waren zó vol, dus zat er niets anders op dan de 7 andere babies in badjes enbureauladen te leggen. De bondsregering heeft vijf miljoen mark uitgetrokken als eerste hulp voor de gebieden die vorige week vrijdag door over stromingen werden getroffen. Voorts is een regeringscommis sie in het leven geroepen die on der leiding van minister West- riek zal onderzoeken welke maat regelen verder kunnen worden genomen. Vandaag komt het Westduitse kabinet bijeen om de ramp te bespreken. I De verhoging van de Rotter damse taxitarieven met veertig procent, zoals die enige tijd ge leden na een aantal stakingen tot - stand kwam, heeft voor de huurauto- en taxibedrijven in de Maasstad niet in alle gevallen een gunstig resultaat gehad. Sinds de invoering van de ta riefsverhoging is met name het aantal ritten buiten de stad aan zienlijk gedaald als gevolg van het feit, dat de huurauto- en taxibedrijven in de omliggende gemeenten buitenritten tegen een aanzienlijk lagere prijs kon den aanbieden. De Rotterdam mers hadden dat al snel door en lieten in vele gevallen taxi's van buiten de stad komen voor het verzorgen van een buitenrit. De gezamenlijke Rotterdamse huurautobedrijven hebben met ingang van maandag j.l. een ta riefsverlaging ingevoerd om de omzet weer wat op te trekken. Deze tariefsverlaging heeft al leen betrekking op ritten buiten de stad en ze wordt slechts toe gepast door huurautobedrijven. Blokbandtaxi's blijven het oude tarief berekenen. De kilometer- prijs voor een buitenrit is thans van vijftig cent (inclusief) op vijfenveertig cent (inclusief) ge bracht, een verlaging dus van tien procent. De tarieven voor stadsritten blijven (nog) gehandhaafd, hoe- De senaat van de vrije universi teit te Amsterdam heeft besloten ter gelegenheid van de 85ste dies natalis van deze universiteit het eredoctoraat in de sociale weten schappen te verlenen aan de Ame rikaan dr. Martin Luther King. Het eredoctoraat is aan dr. King toegekend „op grond van zijn uit stekende verdiensten in de strijd der ontrechte of rechteloze, in ieder geval niet gelijk berechtigde rassen". Op de aanstaande dies natalis - 20 oktober zullen ook eredocto raten worden verleend aan prins Bernhard, de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, prof. dr. J. Ellül en de heren Paul G. Hoffman en C. Rijnsdorp. wel ook hier sinds de tariefsver hoging een daling van de vraag is ontstaan. Indien men in Rot terdam ook de prijs voor een stadsrit voor de klant in gunsti ge zin wil gaan wijzigen, zal dat niet vóór het eind van het zo merseizoen gebeuren. De niet altijd even gunstigs uitwerking van de dit jaar in Rotterdam doorgevoerde ta riefsverhoging heeft in tal van gevallen, met name bij de klei nere bedrijven, geleid tot hei afstoten van personeel. De grote bedrijven hoefden hier nog niet toe over te gaan om dat daar de stakingen al voor een inkrimping van het perso- neelbestand zorgden. De deelnemers aan een bijeen komst van de Indonesische advent kerk in Djakarta hebben president Soekarno verzocht de Amerikaan se leiders van de adventistenzen- ding in Indonesië uit te wijzen, zo meldt het persbureau Antara. Zij vonden dat de Amerikaanse gees telijken invloed op de Indonesiërs hadden uitgeoefend om hen ertoe te brengen zich niet bij politieke partijen aan te sluiten en hun Amerikaanse zienswijzen hadden pogen op te dringen. Politieke waarnemers in Djakarta zien de aanval op de geestelijken als een nieuwe uiting van de algemene anti-Amerikaanse stemming in In donesië. Bjoern Lundahl, de 30-jarige leider van de neo-nazi's in Zweden, is gisteren in staat van beschuldi ging gesteld. Hem wordt gewapen de bedreiging van orde en recht ten laste gelegd, alsmede verboden partijvorming en ongeoorloofd wapenbezit. Lundahl is in mei gearresteerd, maar op 9 juni weer vrijgelaten, hangende een fiader onderzoek.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5